Мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және мониторингілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 23 шілдедегі № 433/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 шілдеде № 39418 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 68-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес қоса беріліп отырған Мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және мониторингілеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2 қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Цифрлық трансформация архитектурасы және саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
2026 жылғы 23 шілдедегі
№ 433/НҚ Бұйрығына
1 қосымша
Мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және мониторингтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және мониторингтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің 68-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және мониторингтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 23 июля 2026 года № 433/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2026 года № 39418
В соответствии с пунктом 3 статьи 68 Цифрового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту архитектуры и политики цифровой трансформации Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2026 года № 433/НҚ
Правила формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 68 Цифрового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства (в том числе архитектуры "цифрового правительства").
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) ақпараттық өзара іс-қимыл – дардың құрылымдық бөлімшелері арасында, мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдар арасында, басқа мемлекеттік органдармен, жеке және заңды тұлғалармен мәліметтер мен ақпарат алмасу процесі;
2) архитектуралық-үйлестіруші орталық – мемлекеттік органдардың, мемлекеттік заңды тұлғалардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік басқару процестеріне қатысатын өзге де ұйымдардың цифрлық архитектурасының тұтастығын, үйлесімділігін және тиімділігін қамтамасыз ететін, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
3) деректер архитектурасы – цифрлық объектілердің, оларда қамтылған деректердің, ақпараттық өзара іс-қимылдың, оның ішінде деректерді басқару тәсілдері мен құралдарының сипаттамасын білдіретін мемлекеттің цифрлық архитектурасы қабаты;
4) жоспарланатын цифрлық объект – қаржыландырылуы бюджет қаражаты, оның ішінде Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қаржыландыру көздері есебінен жүзеге асырылатын, "цифрлық мемлекет" цифрлық объектілерін құру және дамыту, платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеу және орналастыру жөніндегі жоба;
5) клиентке бағдарланған архитектура – қызметтерді алушылардың қажеттіліктерінің төңірегінде құрылған, доменнің (бірнеше доменнің) көрсетілетін қызметтерін алушыларда туындайтын клиенттік жолдардың жиынтығын жобалау арқылы клиентке бағдарланған тәсілді қолдана отырып қалыптастырылған архитектура;
6) клиентке бағдарланған тәсіл – қызмет алушының жеке сипаттамаларын ескере отырып, бизнес-процестерді жобалау және реинжинирингтеу кезінде оларды барынша бейімдеуге бағытталған тәсіл;
7) компонент – белгілі бір функцияны орындайтын және мемлекеттің цифрлық архитектурасын талдау, жобалау және дамыту кезінде жүйенің дербес бөлігі ретінде қарастырылатын мемлекеттің цифрлық архитектурасының құрылымдық жағынан бөлінген элементі
8) қызмет архитектурасы – мемлекеттің цифрлық архитектурасының қабаты болып табылатын, тиісті домендер бөлінісінде стратегиялық басымдықтарды, мақсаттарды, міндеттерді, функционалдық мүмкіндіктерді (функциялар топтарын), функцияларды, бизнес-процестерді және қызметтерді сипаттайтын жиынтық;
9) қызмет домені (домен) – клиенттік жолдарды ескере отырып қалыптастырылатын, жеке немесе заңды тұлғалардың ортақ сегменттері (профильдері) бар, экономиканың және әлеуметтік саланың бір саласына жататын мемлекеттік органдар қызметінің саласы. Домен бір қызмет саласында әртүрлі функцияларды орындайтын қатысушыларды (мемлекеттік органдарды, заңды тұлғаларды және азаматтарға қызмет көрсететін ұйымдарды) біріктіреді.

1) информационное взаимодействие – процесс обмена сведениями и информацией между структурными подразделениями государственных органов, государственных органов с подведомственными организациями, другими государственными органами, физическими и юридическими лицами;
2) Архитектурно-координационный центр – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, которое обеспечивает целостность, совместимость и эффективность цифровой архитектуры государственных органов, государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора, юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат субъектам квазигосударственного сектора, а также иных организаций, участвующих в процессах государственного управления.
3) архитектура данных – слой цифровой архитектуры государства, представляющий собой описание цифровых объектов, содержащихся в них данных, информационного взаимодействия, в том числе подходов и средств управления данными;
4) планируемый цифровой объект – проект по созданию и развитию цифровых объектов "цифрового государства", разработке и размещению платформенных программных продуктов, финансирование которых осуществляется за счет бюджетных средств, в том числе иных источников финансирования, не запрещенных законодательством Республики Казахстан в сфере цифровизации;
5) клиентоориентированная архитектура – архитектура, сформированная с применением клиентоориентированного подхода через проектирование множества клиентских путей, возникающих у услугополучателей домена (нескольких доменов), построенная вокруг потребностей услугополучателей;
6) клиентоориентированный подход – подход, применяющийся при проектировании и реинжиниринге бизнес-процессов в целях их максимальной адаптации для услугополучателя с учетом его персональных характеристик;
7) компонент – структурно выделенный элемент цифровой архитектуры государства, выполняющий определенную функцию и рассматриваемый как самостоятельная часть системы при анализе, проектировании и развитии цифровой архитектуры государства.
8) архитектура деятельности – слой цифровой архитектуры государства, представляющий собой описание стратегических приоритетов, целей, задач, функциональных возможностей (группы функций), функций, бизнес-процессов и услуг в разрезе соответствующих доменов;
9) домен деятельности (далее – домен) – область деятельности государственных органов, принадлежащая одной отрасли экономики и социальной сферы, имеющая общие сегменты (профили) физических или юридических лиц, формируемая с учетом клиентских путей. Домен объединяет участников (государственные органы, юридические лица и организации, представляющие услуги гражданам), выполняющих различные функции в одной области деятельности;

10) мемлекеттік орган (бұдан әрі – МО) – Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынысты және есеп беретін орталық мемлекеттік орган, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары;
11) мемлекеттің цифрлық архитектурасы – мемлекеттің жұмыс істеу мақсаттарына қол жеткізу үшін жасалатын және пайдаланылатын цифрлық объектілердің, цифрлық деректердің, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың салалар (аялар) бойынша міндеттерінің, функциялары мен процестерінің келісілген дамуын, интеграциялануын және цифрлық шешімдерді стандарттауды қамтамасыз ету мақсатында ресімделген және цифрлық форматта ұсынылған кешенді сипаттамасы;
12) мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыруды, дамытуды және мониторингтеуді әдіснамалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – әдіснамалық қамтамасыз ету) – Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 72-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес архитектуралық - үйлестіруші орталық әзірлеген және қолданысқа енгізген мемлекеттің ағымдағы және нысаналы цифрлық архитектурасын жобалау және бекіту жөніндегі әдістемелік ұсынымдар;
13) мемлекеттің цифрлық архитектурасының және цифрлық технологиялар саласындағы жобаның мүдделі тарапы (бұдан әрі – мүдделі тарап) – қызметіне мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру әсер ететін, цифрлық объектілер мен платформалық бағдарламалық өнімдерге қатысты күтулері мен мүдделері бар заңды тұлға (мемлекеттік заңды тұлға, қазыналық кәсіпорын, шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын, квазимемлекеттік сектор субъектісі);
14) мемлекеттің цифрлық архитектурасының контексі – мемлекеттің цифрлық архитектурасы қалыптастырылатын цифрлық мемлекеттің жұмыс істеуінің ішкі ортасы мен сыртқы жағдайлары;
15) мемлекеттің цифрлық архитектурасының қабаты – қызметті, деректерді, цифрлық жүйелерді және цифрлық инфрақұрылым объектілерін сипаттайтын бір перспективадан "цифрлық үкіметтің" жай-күйін сипаттайтын мемлекеттің цифрлық архитектурасының құрамдас бөлігі;
16) мемлекеттің цифрлық объектілерінің архитектуралық порталы (бұдан әрі – архитектуралық портал) – мемлекеттің цифрлық объектілері, мемлекеттің цифрлық архитектурасы, платформалық бағдарламалық өнімдер туралы мәліметтерді цифрландыру саласында мониторинг, талдау және жоспарлау үшін МО-дардың одан әрі пайдалануы мақсатында есепке алуды, сақтауды және жүйелеуді жүзеге асыруға арналған цифрлық объект;
17) "смарт-қалалар" және "смарт-өңірлер" – цифрлық объектілер арқылы цифрлық деректер мен жасанды интеллект негізінде басқару, инфрақұрылым және қызметтер көрсету ұйымдастырылған қалалар мен өңірлер;

10) государственный орган (далее – ГО) – центральный государственный орган и ГО, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан, а также местные исполнительные органы столицы, области, города республиканского значения;
11) цифровая архитектура государства – комплексное описание цифровых объектов, цифровых данных, создаваемых и используемых для достижения целей функционирования государства, а также задач, функций и процессов государственного управления по отраслям (сферам), формализованное и представленное в цифровом формате с целью обеспечения согласованного развития, интеграции и стандартизации цифровых решений;
12) методологическое обеспечение формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства (далее - методологическое обеспечение) - методические рекомендации по проектированию и утверждению текущей и целевой цифровой архитектуры государства, разработанная и введенная Архитектурно-координационным центром в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 72 Цифрового кодекса Республики Казахстан.
13) заинтересованная сторона цифровой архитектуры государства и проекта в области цифровых технологий (далее – заинтересованная сторона) – юридическое лицо (государственное юридическое лицо, казенное предприятие, государственное предприятие на праве хозяйственного ведения, субъект квазигосударственного сектора), на деятельность которого окажет влияние формирование цифровой архитектуры государства, имеющее ожидания и интересы в отношении цифровых объектов и платформенных программных продуктов;
14) контекст цифровой архитектуры государства – внутренняя среда и внешние условия функционирования "цифрового государства", в рамках которых осуществляется формирование цифровой архитектуры государства;
15) слой цифровой архитектуры государства – составная часть цифровой архитектуры государства, характеризующая состояние "цифрового правительства" с одной перспективы, описывающей деятельность, данные, цифровые системы и объекты цифровой инфраструктуры;
16) архитектурный портал цифровых объектов государства (далее – архитектурный портал) – цифровой объект, предназначенный для осуществления учета, хранения и систематизации сведений о цифровых объектах государства, цифровой архитектуре государства, платформенных программных продуктах в целях дальнейшего использования ГО для мониторинга, анализа и планирования в сфере цифровизации;

18) техникалық құжаттама – оның негізінде цифрлық объектіні құру және дамыту, сондай-ақ оны тәжірибелік және өнеркәсіптік пайдалану жүзеге асырылатын цифрлық объектіге арналған құжаттама жиынтығы;
19) цифрландыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – цифрландыру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
20) цифрлық жүйелердің архитектурасы – мемлекеттің цифрлық архитектурасының қабаты болып табылатын, МО-дардың цифрлық жүйелерін (қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді), мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыруды, олардың өзара іс-қимыл процестерін, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың тиісті салаларының (аяларының) функционалдық мүмкіндіктерімен байланысын сипаттайтын жиынтық;
21) цифрлық инфрақұрылым архитектурасы – мемлекеттің цифрлық архитектурасының қабаты болып табылатын, жалпы жүйелік бағдарламалық қамтамасыз етуді, аппараттық-бағдарламалық кешендерді, телекоммуникация желілерін, киберқауіпсіздік құралдарын және инженерлік инфрақұрылымды сипаттайтын жиынтық;
22) цифрлық объект – цифрлық технологиялар арқылы құрылған, пайдаланылатын немесе берілетін, бірегей цифрлық сипаттамалары бар және цифрлық орта субъектілеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген көлемде иелену, пайдалану не билік ету өкілеттіктерін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін цифрлық ортаның оқшауланған элементі;
23) цифрлық объектінің, платформалық бағдарламалық өнімнің есептік коды – есебі мемлекеттің цифрлық объектілерінің архитектуралық порталында жүргізілетін әрбір цифрлық объектіге, платформалық бағдарламалық өнімге берілетін бірегей сәйкестендіру нөмірі;
24) "цифрлық үкімет" платформасы (бұдан әрі – ЦҮП) – платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеуге, дамытуға, орналастыруға, интеграциялауға және (немесе) цифрлық объектілерді орналастыруға арналған "цифрлық үкімет" операторының цифрлық платформасы;
25) "цифрлық үкімет" платформасының бағдарламалық өнімі (бұдан әрі – платформалық бағдарламалық өнім) – "цифрлық үкімет" платформасында әзірленген және орналастырылған бағдарламалық қамтамасыз ету;
3. Мемлекеттің цифрлық архитектурасы жоспарланатын цифрлық объектілерді, оның ішінде ЦҮП-те іске асыруды тиімді басқару мақсатында домендік модель негізінде мемлекеттің нысаналы клиентке бағдарланған архитектурасын қалыптастыруға арналған.
4. Мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру қағидаттары.
Мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру және дамыту мынадай қағидаттар негізінде жүзеге асырылады:

18) техническая документация – комплект документации на цифровой объект, на основании которого осуществляется создание и развитие цифрового объекта, а также его опытная и промышленная эксплуатация;
19) уполномоченный орган в сфере цифровизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере цифровизации;
20) архитектура цифровых систем – слой цифровой архитектуры государства, представляющий собой описание цифровых систем ГО (прикладного программного обеспечения), автоматизирующих государственные функции и оказываемые вытекающие из них государственные услуги, процессов их взаимодействия, и отношений к функциональным возможностям соответствующих отраслей (сфер) государственного управления;
21) архитектура цифровой инфраструктуры –– слой цифровой архитектуры государства, представляющий собой описание общесистемного программного обеспечения, аппаратно-программных комплексов, сети телекоммуникаций, средств кибербезопасности и инженерной инфраструктуры;
22) цифровой объект - обособленный элемент цифровой среды, созданный, используемый или передаваемый посредством цифровых технологий, обладающий уникальными цифровыми характеристиками и позволяющий субъектам цифровой среды осуществлять правомочия владения, пользования либо распоряжения в объеме, установленном законодательством Республики Казахстан;
23) учетный код цифрового объекта, платформенного программного продукта – уникальный идентификационный номер, присваиваемый каждому платформенному программному продукту, учет которых осуществляется на архитектурном портале цифровых объектов государства;
24) платформа "цифрового правительства" (далее – ПЦП) – цифровая платформа оператора "цифрового правительства", предназначенная для разработки, развития, размещения, интеграции платформенных программных продуктов и (или) размещения цифровых объектов;
25) программный продукт платформы "цифрового правительства" (далее – платформенный программный продукт) – это программное обеспечение, разработанное и размещенное на платформе "цифрового правительства";
3. Цифровая архитектура государства предназначена для формирования целевой клиентоориентированной архитектуры государства на базе доменной модели в целях эффективного управления планируемыми цифровыми объектами, в том числе реализации на ПЦП.
4. Принципы формирования цифровой архитектуры государства.
Формирование и развитие цифровой архитектуры государства осуществляется на основе следующих принципов:

1) цифрлық объектілердің архитектуралық тұтастығы және эволюциялық даму қағидаты
Цифрлық жүйелер мен цифрлық платформалар мемлекеттің цифрлық инфрақұрылымының үйлесімділігін, ауқымдалуын, технологиялық орнықтылығын және кезең-кезеңімен дамуын қамтамасыз ететін бірыңғай архитектуралық тәсілдер негізінде жобаланады және дамытылады.
2) цифрлық жүйелердің интероперабельдігі және үйлесімділігі қағидаты
Цифрлық жүйелер стандартталған интерфейстер, хаттамалар және деректер форматтары арқылы өзара іс-қимылды және деректер алмасуды қамтамасыз ете отырып, "цифрлық үкіметтің" бірыңғай цифрлық кеңістігін қалыптастырады;
3) архитектуралық шешімдердің бұлттық дайындық қағидаты
Цифрлық жүйелердің архитектурасы бұлттық инфрақұрылымда орналастыру және пайдалану мүмкіндігін ескере отырып жобаланады, бұл ауқымдаудың икемділігін, істен шығуға төзімділікті және есептеу ресурстарын пайдалануды оңтайландыруды қамтамасыз етеді.
4) сервистік және модульдік архитектура қағидаты
Цифрлық шешімдер модульділікті, компоненттерді қайта пайдалануды, сервистердің ең аз өзара байланысын, сондай-ақ мемлекеттік цифрлық көрсетілетін қызметтерді қалыптастыру үшін оларды икемді түрде құрастыру мүмкіндігін көздейтін сервистік тәсіл негізінде іске асырылады;
5) цифрлық деректердің басқарылуы және сапасы қағидаты
Цифрлық деректер архитектурасы деректердің тұтастығын, анықтығын, үйлесімділігін, қорғалуын және ұтымды пайдаланылуын, сондай-ақ эталондық дереккөздерді айқындауды және ақпаратты өңдеудің бірыңғай стандарттарын қамтамасыз етеді.
6) цифрлық инфрақұрылымның архитектуралық қауіпсіздігі және орнықтылығы қағидаты
Мемлекеттің цифрлық архитектурасы киберқауіпсіздік, деректерді қорғау, киберқатерлерге орнықтылық және аса маңызды цифрлық сервистердің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету талаптары ескеріле отырып қалыптастырылады.
2-тарау. Мемлекеттік цифрлық архитектураны қалыптастыру, дамыту және мониторинг жүргізу қағидалары
1-параграф. Мемлекеттік цифрлық архитектураны қалыптастыру тәртібі
4.
5. Архитектуралық-үйлестіруші орталық Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 72-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыруды, дамытуды және іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады.
6. Мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және іске асырылуын мониторингтеу цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру архитектура қабаттарын мынадай ретпен дәйекті түрде құру арқылы жүзеге асырылады:

1) принцип архитектурной целостности и эволюционного развития цифровых объектов.
Цифровые системы и цифровые платформы проектируются и развиваются на основе единых архитектурных подходов, обеспечивающих согласованность, масштабируемость, технологическую устойчивость и поэтапное развитие цифровой инфраструктуры государства;
2) принцип интероперабельности и совместимости цифровых систем.
Цифровые системы обеспечивают взаимодействие и обмен данными посредством стандартизированных интерфейсов, протоколов и форматов данных, формируя единое цифровое пространство "цифрового правительства";
3) принцип облачной готовности архитектурных решений.
Архитектура цифровых систем проектируется с учетом возможности размещения и эксплуатации в облачной инфраструктуре, обеспечивая гибкость масштабирования, отказоустойчивость и оптимизацию использования вычислительных ресурсов;
4) принцип сервисной и модульной архитектуры.
Цифровые решения реализуются на основе сервисного подхода, предусматривающего модульность, повторное использование компонентов, минимальную взаимосвязь сервисов, а также возможность их гибкого комбинирования для формирования государственных цифровых услуг;
5) принцип управляемости и качества цифровых данных.
Архитектура цифровых данных обеспечивает целостность, достоверность, совместимость, защищенность и рациональное использование данных, а также определение эталонных источников и единых стандартов обработки информации;
6) принцип архитектурной безопасности и устойчивости цифровой инфраструктуры.
Цифровая архитектура государства формируется с учетом требований кибербезопасности, защиты данных, устойчивости к киберугрозам и обеспечения непрерывности функционирования критически важных цифровых сервисов.
Глава 2. Порядок формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства
Параграф 1. Порядок формирования цифровой архитектуры государства
5. Архитектурно-координационный центр осуществляет формирование, развитие и мониторинг реализации цифровой архитектуры государства в соответствии с настоящими Правилами согласно подпункту 2 пункта 2 статьи 72 Цифрового кодекса Республики Казахстан.
6. Формирование, развитие и мониторинг реализации цифровой архитектуры государства осуществляется в соответствии с Едиными требованиями в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности (далее – ЕТ), утверждаемыми Правительством Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кибербезопасности".
7. Формирование цифровой архитектуры государства осуществляется путем последовательного построения слоев архитектуры в следующем порядке:

1) қызмет архитектурасын қалыптастыру;
2) деректер архитектурасын қалыптастыру;
3) цифрлық объектілер архитектурасын қалыптастыру;
4) цифрлық инфрақұрылым архитектурасын қалыптастыру.
8. Мемлекеттік цифрлық архитектурасын қалыптастыру және дамыту процесі келесі кезеңдерді қамтиды:
1) ағымдағы мемлекеттік цифрлық архитектураны анықтау;
2) тиісті домендер (мемлекеттік басқару салалары) бөлінісінде стратегиялық мақсаттарды, нысаналы индикаторларды, міндеттерді, мемлекеттік басқару көрсеткіштерін сипаттау;
3) мемлекеттің нысаналы цифрлық архитектурасын қалыптастыру.
9. Ағымдағы мемлекеттік цифрлық архитектура аясында архитектуралық-үйлестіруші орталық мемлекеттік цифрлық объектілердің архитектуралық порталында:
1) мемлекеттік басқарудың қызмет домендерін және олардың шеңберінде жүзеге асырылатын ерекшелікті мемлекеттік функцияларды, олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, домендерге кіретін қызмет бағыттары мен қатысушы МО-дарды көрсете отырып айқындайды және сипаттайды. Бір доменнің қатысушылары бірнеше МО болуы мүмкін. Бұл ретте бір МО "цифрлық үкіметтің" бір немесе бірнеше қызмет доменіне кіре алады;
2) МО ұйымдық құрылымдарын, ережелерін және мемлекеттік функцияларын талдайды, нәтижелері бойынша мемлекеттік функциялар мен көрсетілетін қызметтерді тиісті домендердің (мемлекеттік басқару салаларының) функционалдық мүмкіндіктері (функциялар топтары) тізбесіне топтастырады;
3) функционалдық мүмкіндіктер тізбесінен "цифрлық үкіметтің" функционалдық моделін қалыптастырады;
10. Домендік модель негізінде мемлекеттің нысаналы цифрлық архитектурасын құру мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) азаматтар мен ұйымдардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған клиентке бағдарланған процестер негізінде мемлекеттің цифрлық архитектурасын құру;
2) бір доменге кіретін бірнеше билік органы шеңберінде негізгі деректердің қайталануын жою;
3) "цифрлық мемлекеттің" негізгі (мастер) деректерін цифрлық форматқа көшіру;
4) Архитектуралық-үйлестіруші орталық қамтамасыз ететін бірыңғай архитектуралық бақылау (қадағалау).
11. Мемлекеттің цифрлық архитектурасының барлық қабаттары бойынша жұмыстар аяқталғаннан кейін Архитектуралық-үйлестіруші орталық жұмыстардың нәтижелерін өзінің әдіснамалық қамтамасыз етуіне сәйкес цифрлық нысанда ресімдейді және келісу үшін уәкілетті органға ұсынады.
Уәкілетті орган мемлекеттің цифрлық архитектурасы жобасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей оны келіседі, дәлелді ескертулер мен ұсыныстар болған жағдайда келісуден бас тартады.
Бұл ретте дәлелді ескертулер мен ұсыныстар деп уәкілетті органның мынадай мәліметтерді қамтитын негізделген қорытындысы түсініледі:

1) формирование архитектуры деятельности;
2) формирование архитектуры данных;
3) формирование архитектуры цифровых объектов;
4) формирование архитектуры цифровой инфраструктуры.
8. Процесс формирования и развития цифровой архитектуры государства включает следующие этапы:
1) определение текущей цифровой архитектуры государства;
2) описание стратегических целей, целевых индикаторов, задач, показателей государственного управления в разрезе соответствующих доменов (сфер государственного управления);
3) формирование целевой цифровой архитектуры государства.
9. В рамках формирования текущей архитектуры деятельности цифровой архитектуры государства Архитектурно-координационный центр:
1) определяет и описывает домены деятельности государственного управления и осуществляемые в рамках их специфичные государственные функции, и вытекающие из них государственные услуги с указанием направлений деятельности и ГО - участников, входящих в домены. Участниками одного домена могут являться несколько ГО. При этом, один ГО входит в один или несколько доменов деятельности "цифрового правительства";
2) анализирует организационные структуры, положения ГО и государственные функции, по результатам группирует государственные функции и услуги в перечень функциональных возможностей (групп функций) соответствующих доменов (сфер государственного управления);
3) формирует функциональную модель "цифрового правительства" из перечня функциональных возможностей;
10. Построение целевой цифровой архитектуры государства на базе доменной модели основано на следующих принципах:
1) построение цифровой архитектуры государства на базе клиентоориентированных процессов, направленных на удовлетворение потребностей граждан и организаций;
2) устранение дублирования основных данных в рамках нескольких органов власти, входящих в один домен;
3) перевод основных (мастер) данных "цифрового государства" в цифровой формат;
4) единый архитектурный контроль (надзор), обеспечиваемый Архитектурно-координационным центром.
11. По завершении работ по всем слоям цифровой архитектуры государства результаты работ оформляются Архитектурно-координационным центром в цифровой форме в соответствии с его методологическим обеспечением и предоставляется уполномоченному органу для согласования.
Уполномоченный орган не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения проекта цифровой архитектуры государства согласовывает, в случае наличия аргументированных замечаний и предложений отказывает в согласовании.
При этом под аргументированными замечаниями и предложениями понимается мотивированное заключение уполномоченного органа, содержащее:

1) осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген цифрлық архитектураны қалыптастыру қағидаттарына (тұтастық, интероперабельділік, бұлттық дайындық және басқалар) мемлекеттік цифрлық архитектура жобасының нақты сәйкессіздіктерін көрсету;
2) бұрыннан бар немесе жоспарланып отырған цифрлық объектілермен функционалдың және (немесе) деректердің қайталану фактілерінің құжатпен расталғаны;
3) мемлекеттік цифрлық архитектура жобасы талаптарына сәйкес келмейтін нормативтік құқықтық актілердің немесе мемлекеттік стандарттардың нақты тармақтарына сілтемелер.
Архитектуралық-үйлестіруші орталық уәкілетті органның ескертулері мен ұсыныстары бойынша мемлекеттің цифрлық архитектурасы жобасын пысықтайды және оған қажетті өзгерістер енгізеді. Архитектуралық-үйлестіруші орталықтың ескертулерді жою мерзімі уәжді бас тарту алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайды. Пысықталған жобаны уәкілетті органның қайта қарауы 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Қайта қарау кезінде бастапқы бас тартуда бұрын көрсетілмеген жаңа ескертулерді ұсынуға жол берілмейді.
Пысықталған мемлекеттің цифрлық архитектурасы архитектуралық порталда цифрлық нысанда орналастырылады.
12. Архитектуралық-үйлестіруші орталық мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру кезінде цифрландыру саласындағы заңнаманың сақталуын қамтамасыз етеді.
13. МО қалыптастырылған мемлекеттің цифрлық архитектурасы негізінде МО цифрлық трансформациялау картасына және алтыншы деңгейдегі Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына онда мемлекеттің цифрлық архитектурасының жоспарланатын цифрлық объектілерін, мемлекеттік басқару салаларында (аяларында) айқындалған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге бағытталған мемлекеттің цифрлық архитектурасын іске асыру жөніндегі шаралар мен іс-шараларды көрсету мақсатында өзгерістер енгізеді.
3-параграф . Мемлекеттің цифрлық архитектурасын дамыту
14. Мемлекеттің цифрлық архитектурасын дамытудың негіздері:
1) мемлекеттік басқару органдарын қайта ұйымдастыру;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған жаңа нормативтік құқықтық актілер мен құжаттарды қабылдау, қолданыстағыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу (бұдан әрі – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары);
3) Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 85-бабына сәйкес жүргізілетін, оның шеңберінде бизнес-процестің нысаналы нұсқасын іске асыру МО-ның қызметін, оның ішінде мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыруды көздейтін МО бизнес-процестерін реинжинирингтеу;

1) указание на конкретные несоответствия проекта цифровой архитектуры государства принципам формирования цифровой архитектуры (целостность, интероперабельность, облачная готовность и другие), предусмотренным пунктом 4 настоящих Правил;
2) документально подтвержденные факты дублирования функционала и/или данных с уже существующими или планируемыми цифровыми объектами;
3) ссылки на конкретные пункты нормативных правовых актов или государственных стандартов, требованиям которых не соответствует проект цифровой архитектуры государства.
Архитектурно-координационный центр по замечаниям и предложениям уполномоченного органа дорабатывает и вносит необходимые изменения в проект цифровой архитектуры государства. Срок устранения замечаний Архитектурно-координационным центром составляет не более 10 (десяти) рабочих дней со дня получения мотивированного отказа. Повторное рассмотрение доработанного проекта уполномоченным органом осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней. При повторном рассмотрении не допускается предъявление новых замечаний, не указанных ранее в первичном отказе.
Доработанная цифровая архитектура государства размещается в цифровой форме на архитектурном портале.
12. Архитектурно-координационный центр при формировании цифровой архитектуры государства обеспечивает соблюдение законодательства в сфере цифровизации.
13. ГО на основании сформированной цифровой архитектуры государства вносит изменения в карту цифровой трансформации ГО и документы Системы государственного планирования шестого уровня с целью отражения в них планируемых цифровых объектов цифровой архитектуры государства, мер и мероприятий по реализации цифровой архитектуры государства, направленных на достижение целей и задач определенные в отраслях (сферах) государственного управления.
Параграф 2. Развитие цифровой архитектуры государства
14. Основаниями развития цифровой архитектуры государства являются:
1) реорганизация органов государственного управления;
2) принятие новых, внесение изменений и дополнений в действующие нормативные правовые акты и документы, определенные Системой государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 (далее – документы Системы государственного планирования);
3) реинжиниринг бизнес-процессов ГО, в рамках которого реализация целевого варианта бизнес-процесса предусматривает автоматизацию деятельности ГО, в том числе государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг, проводимый согласно статье 85 Цифрового кодекса Республики Казахстан;

4) құрылатын, дамытылатын цифрлық объектілердің, платформалық бағдарламалық өнімдердің мемлекеттің цифрлық архитектурасына сәйкес келмеуі;
5) Архитектуралық-үйлестіруші орталықтың мемлекеттің цифрлық архитектурасы мониторингі шеңберінде тиісті домен архитектурасын, мемлекеттің цифрлық архитектурасын өзгерту және қайта өңдеу қажеттілігін айқындауы. Домен архитектурасына қызмет архитектурасы, цифрлық жүйелер архитектурасы, деректер архитектурасы және цифрлық инфрақұрылым архитектурасы кіреді;
6) Архитектуралық-үйлестіруші орталықтың ұсынымдары.
3-параграф. Мемлекеттік цифрлық архитектураның мониторингін жүргізу қағидалары
15. МО-дар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекеттік функцияларды іске асыруға және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге қатысатын өзге де ұйымдар Цифрлық кодекстің 68-бабының 3-тармағына және "цифрлық үкіметтің" ағымдағы және нысаналы архитектурасын жобалау және бекіту жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес, мемлекеттің цифрлық архитектурасын іске асыруды қамтамасыз етеді.
16. МО қызметін, оның ішінде мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді цифрландыру бекітілген мемлекеттің цифрлық архитектурасына сәйкес және жүргізілген реинжинирингті ескере отырып, мемлекеттің цифрлық объектілерін құру және дамыту, не мемлекеттің цифрлық объектілерін және цифрлық көрсетілетін қызметтерді, платформалық бағдарламалық өнімдерді сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
17. МО мемлекеттің цифрлық архитектурасын МО цифрлық трансформациялау картасының және алтыншы деңгейдегі Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іс-шараларын орындау, оның ішінде жоспарланатын цифрлық объектілерді, пайдаланудан шығару, теңгерімге қою, ЦҮП-ке көшіру, "цифрлық мемлекет" цифрлық объектілері, платформалық бағдарламалық өнімдер туралы мәліметтерді есепке алу және өзектендіру, оның ішінде цифрлық объектілерді, платформалық бағдарламалық өнімдерді есептен шығару жөніндегі ұсынымдарды іске асыру арқылы қамтамасыз етеді.
18. МО мемлекеттің цифрлық архитектурасында айқындалған жоспарланатын цифрлық объектілерді "цифрлық үкімет" цифрлық объектісінің өмірлік цикл кезеңдерін іске асыру қағидаларына сәйкес іске асырады.
19. Мемлекеттің цифрлық архитектурасын және жекелеген жоспарланатын цифрлық объектілерді іске асырудың тиімділігіне, нәтижелілігіне және тәуекелдеріне анық және объективті бағалау жүргізу мақсатында МО осы Қағидаларға сәйкес архитектуралық порталда цифрлық объектілер, платформалық бағдарламалық өнімдер туралы мәліметтердің есебін жүргізуді қамтамасыз етеді.

4) несоответствие создаваемых, развиваемых цифровых объектов, платформенных программных продуктов цифровой архитектуре государства;
5) определение Архитектурно-координационным центром в рамках мониторинга цифровой архитектуры государства необходимости внесения изменений и переработки соответствующей архитектуры домена, цифровой архитектуры государства. Архитектура домена включает архитектуру деятельности, архитектуру цифровых систем, архитектуру данных и архитектуру цифровой инфраструктуры;
6) рекомендации Архитектурно-координационного центра.
Параграф 3. Порядок мониторинга цифровой архитектуры государства
15. ГО, государственные юридические лица, субъекты квазигосударственного сектора, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат субъектам квазигосударственного сектора, а также иные организации, участвующие в реализации государственных функций и оказании государственных услуг обеспечивают реализацию цифровой архитектуры государства, в соответствии с пунктом 3 статьи 68 Цифрового кодекса, а также Методическими рекомендациями по проектированию и утверждению текущей и целевой архитектуры "цифрового правительства" .
16. Цифровизация деятельности ГО, в том числе государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг, осуществляется путем создания и развития цифровых объектов государства, либо путем приобретения цифровых объектов государства и цифровых услуг, платформенных программных продуктов в соответствии с утвержденной цифровой архитектурой государства, и с учетом проведенного реинжиниринга.
17. ГО обеспечивают реализацию цифровой архитектуры государства, посредством исполнения мероприятий карты цифровой трансформации ГО и документов Системы государственного планирования шестого уровня, в том числе, через реализацию планируемых цифровых объектов, рекомендаций по выводу из эксплуатации, постановке на баланс, миграции на ПЦП, учету и актуализации сведений о цифровых объектах "цифрового государства", о платформенных программных продуктах, в том числе по списанию цифровых объектов, платформенных программных продуктов.
18. ГО осуществляют реализацию планируемых цифровых объектов, определенных цифровой архитектурой государства, в соответствии с Правилами реализации этапов жизненного цикла цифрового объекта "цифрового правительства".
19. В целях проведения достоверной и объективной оценки эффективности, результативности и рисков реализации цифровой архитектуры государства и отдельных планируемых цифровых объектов, ГО обеспечивают учет сведений о цифровых объектах, платформенных программных продуктах на архитектурном портале в соответствии с настоящими Правилами.

20. МО-дар, жергілікті атқарушы органдар және мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері цифрлық объектілерді, платформалық бағдарламалық өнімдерді есепке алу және мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру мақсатында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес архитектуралық порталда цифрлық объектілер, платформалық бағдарламалық өнімдер және цифрлық объектілердің техникалық құжаттамасы туралы мәліметтерді тұрақты негізде есепке алуды және өзектендіруді жүзеге асырады.
21. Архитектуралық порталда цифрлық объектілер, платформалық бағдарламалық өнімдер және цифрлық объектілердің техникалық құжаттамасы туралы мәліметтерді есепке алу үшін МО-дар, жергілікті атқарушы органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес архитектуралық порталдың пайдаланушысының есептік жазбасын ұсынуға арналған өтінімді архитектуралық портал арқылы Архитектуралық-үйлестіру орталығына береді.
22. Архитектуралық-үйлестіруші орталықөтінім келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде архитектуралық порталда пайдаланушының есептік жазбасын ұсынады, есептік жазба архитектуралық портал сервистеріне және мемлекеттің цифрлық архитектурасына қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
23. Архитектуралық-үйлестіруші орталық "цифрлық мемлекет" цифрлық объектілері, платформалық бағдарламалық өнімдер және "цифрлық мемлекет" цифрлық объектілерінің техникалық құжаттамасы туралы мәліметтер толық ұсынылған жағдайда, екі жұмыс күні ішінде деректердің анықтығы мен дұрыстығын тексереді, "цифрлық мемлекет" цифрлық объектісіне, платформалық бағдарламалық өнімге есептік код береді.
24. Енгізілген деректер толық болмаған не дұрыс болмаған жағдайда, Архитектуралық-үйлестіруші орталықархитектуралық портал арқылы "цифрлық мемлекет" цифрлық объектілерінің, платформалық бағдарламалық өнімнің иесіне ұсынылған мәліметтер мен техникалық құжаттаманы толықтыру не өзгерту қажеттігі туралы хабарлайды.
25. Құрылатын (дамытылатын) немесе сатып алынған "цифрлық мемлекет" цифрлық объектісі, платформалық бағдарламалық өнім туралы мәліметтерді ұсыну және өзектендіруді МО цифрлық объектінің өмірлік циклінің барлық кезеңдерінде жүзеге асырады.
26. "Цифрлық мемлекет" цифрлық объектілерінің, платформалық бағдарламалық өнімдердің иесі цифрлық объектілер, платформалық бағдарламалық өнімдер туралы мәліметтер өзгерген немесе олардың болмауы анықталған кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей архитектуралық порталда "цифрлық мемлекет" цифрлық объектілері, платформалық бағдарламалық өнімдер туралы мәліметтердің өзектендірілуін қамтамасыз етеді.
Мемлекеттің цифрлық
архитектурасын қалыптастыру,
дамыту және мониторингтеу
қағидаларына
1-қосымша
Цифрлық объектілер және платформалық бағдарламалық өнімдер туралы Архитектуралық порталында мәліметтер

20. ГО, местные исполнительные органы и государственные юридические лица, субъекты квазигосударственного сектора, в целях учета цифровых объектов, платформенных программных продуктов и формирования цифровой архитектуры государства осуществляют на постоянной основе учет и актуализацию сведений о цифровых объектах, платформенных программных продуктах и технической документации цифровых объектов на архитектурном портале согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
21. Для учета сведений о цифровых объектах, платформенных программных продуктов и технической документации цифровых объектов на архитектурном портале, ГО, местные исполнительные органы, государственные юридические лица, субъекты квазигосударственного сектора подают Архитектурно-координационному центру посредством архитектурного портала заявку на предоставление учетной записи пользователя архитектурного портала согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
22. Архитектурно-координационный центр в течение одного рабочего дня с даты получения заявки предоставляет учетную запись пользователя на архитектурном портале, учетная запись предоставляет доступ к сервисам архитектурного портала и цифровой архитектуре государства.
23. Архитектурно-координационный центр в течение двух рабочих дней, в случае полного представления сведений о цифровых объектах "цифрового государства", платформенных программных продуктов и технической документации цифровых объектов "цифрового государства", проверяет достоверность и корректность данных, присваивает учетный код цифровому объекту "цифрового государства", платформенному программному продукту.
24. В случае неполноты либо некорректности внесенных данных, Архитектурно-координационный центр уведомляет владельца цифровых объектов "цифрового государства", платформенного программного продукта посредством архитектурного портала о необходимости дополнения либо изменения представленных сведений и технической документации.
25. Представление и актуализация сведений о создаваемом (развиваемом) или приобретенном цифровом объекте "цифрового государства", платформенном программном продукте осуществляется ГО на всех этапах жизненного цикла цифрового объекта.
26. Владелец цифровых объектов "цифрового государства", платформенных программных продуктов обеспечивает актуализацию сведений о цифровых объектах "цифрового государства", платформенных программных продуктах на архитектурном портале в срок не позднее пяти рабочих дней с момента изменения сведений о цифровых объектах, платформенных программных продуктах или обнаружения их отсутствия.
Приложение 1 к Правилам
формирования, развития и
мониторинга цифровой
архитектуры государства
Сведения о цифровых объектах и платформенных программных продуктах на архитектурном портале

1. Мемлекеттің цифрлық объектілері туралы архитектуралық порталда есепке алынатын мәліметтер:
1) цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарда айқындалған киберқауіпсіздік жөніндегі техникалық құжаттама;
2) "цифрлық мемлекет" цифрлық объектілерінің киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізу туралы мәліметтер (киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақ хаттамалары);
3) мемлекеттің цифрлық объектілерін бухгалтерлік есепке қою фактісін растайтын құжат;
4) "цифрлық мемлекет" цифрлық объектісін өнеркәсіптік пайдалануды тоқтатуды растайтын құжат;
5) цифрландыру саласындағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу туралы мәліметтер;
6) құрамына мыналар кіретін пайдалану құжаттары:
пайдаланушы нұсқаулығы;
әкімші нұсқаулығы;
7) құрамына мыналар кіретін техникалық-жұмыс жобасы:
ерекшелік (ГОСТ 19.202-78 "Спецификация. Мазмұны мен безендірілуіне қойылатын талаптар");
бағдарламаның сипаттамасы (ГОСТ 19.402-2000 "Бағдарламаның сипаттамасы. Мазмұны, безендірілуі және сапаны бақылауына қойылатын талаптар");
түсіндірме жазба (ГОСТ 19.404-79 "Түсіндірме жазба. Мазмұны мен безендірілуіне қойылатын талаптар").
8) сынақ бағдарламасы мен әдістемесі, сынақ хаттамалары (МЕМСТ 34.603-92 "Ақпараттық технология. Автоматтандырылған жүйелерді сынау түрлері");
9) тәжірибелік, өнеркәсіптік пайдалануға енгізу актісі;
10) техникалық және жобалау құжаттамасын бекіту және оған өзгерістер енгізу туралы мәліметтер;
11) техникалық тапсырма (ҚР СТ 34.015-2002 "Ақпараттық технология. Автоматтандырылған жүйелерге арналған стандарттар кешені. Автоматтандырылған жүйені құруға арналған техникалық тапсырма");
12) "цифрлық мемлекет" цифрлық объектісін сатып алуға, құруға, дамытуға, сүйемелдеуге арналған шарт;
13) "цифрлық мемлекет" цифрлық объектісінің түгендеу тізбесі мен сипаттамалары;
14) құрылатын немесе тәжірибелік пайдалануға енгізілетін "цифрлық мемлекет" цифрлық объектісі туралы жалпы мәліметтер;
15) сақталатын деректер, инсталляциялар, енгізу, шығындар, автоматтандыру, бастапқы код және сыныптауыштар туралы мәліметтер.
2. Архитектуралық порталда есепке алынуға жататын платформалық бағдарламалық өнімдер туралы мәліметтер:
1) платформалық бағдарламалық өнімдердің киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізу туралы мәліметтер (киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақ хаттамалары);
2) платформалық бағдарламалық өнімдерді бухгалтерлік есепке қою фактісін растайтын құжат;
3) платформалық бағдарламалық өнімді өнеркәсіптік пайдалануды тоқтатуды растайтын құжат;

1. Сведения о цифровых объектах государства, подлежащие учету на архитектурном портале:
1) техническая документация по кибербезопасности, определенная ЕТ;
2) сведения о проведении испытаний на соответствие требованиям кибербезопасности цифровых объектов "цифрового государства" (протоколы испытаний на соответствие требованиям кибербезопасности);
3) документ, подтверждающий факт постановки на бухгалтерский учет цифровых объектов государства;
4) документ, подтверждающий прекращение промышленной эксплуатации цифрового объекта "цифрового государства";
5) сведения о заключении договоров о государственных закупках товаров, работ и услуг в сфере цифровизации;
6) эксплуатационные документы, в состав которых входят:
руководство пользователя;
руководство администратора;
7) техно-рабочий проект, в состав которого входят:
спецификация (ГОСТ 19.202-78 "Спецификация. Требования к содержанию и оформлению");
описание программы (ГОСТ 19.402-2000 "Описание программы. Требования к содержанию, оформлению и контролю качества");
пояснительная записка (ГОСТ 19.404-79 "Пояснительная записка. Требования к содержанию и оформлению").
8) программа и методика испытаний, протоколы испытаний (ГОСТ 34.603-92 "Информационная технология. Виды испытаний автоматизированных систем");
9) акт ввода в опытную, промышленную эксплуатацию;
10) сведения об утверждении и внесении изменений в техническую и проектную документацию;
11) техническое задание (СТ РК 34.015-2002 "Информационная технология. Комплекс стандартов на автоматизированные системы. Техническое задание на создание автоматизированной системы");
12) договора на приобретение, создание, развитие, сопровождение цифрового объекта "цифрового государства";
13) инвентарный перечень и характеристики цифрового объекта "цифрового государства";
14) общие сведения о создаваемом или вводимом в опытную эксплуатацию цифровом объекте "цифрового государства";
15) сведения о хранимых данных, инсталляциях, внедрении, затратах, автоматизации, исходном коде и классификаторах.
2. Сведения о платформенных программных продуктах, подлежащих учету на архитектурном портале:
1) сведения о проведении испытаний на соответствие требованиям кибербезопасности платформенных программных продуктов (протоколы испытаний на соответствие требованиям кибербезопасности);
2) документ, подтверждающий факт постановки на бухгалтерский учет платформенных программных продуктов;
3) документ, подтверждающий прекращение промышленной эксплуатации платформенного программного продукта;

4) цифрландыру саласындағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу туралы мәліметтер;
5) құрамына мыналар кіретін пайдалану құжаттары:
пайдаланушы нұсқаулығы;
әкімші нұсқаулығы;
6) сынақ бағдарламасы мен әдістемесі, сынақ хаттамалары (МЕМСТ 34.603-92 "Ақпараттық технология. Автоматтандырылған жүйелерді сынау түрлері");
7) тәжірибелік, өнеркәсіптік пайдалануға беру актісі;
8) платформалық бағдарламалық өнімге қойылатын талаптардың ерекшелігі;
9) платформалық бағдарламалық өнімді әзірлеуге және орналастыруға арналған шарт;
10) платформалық бағдарламалық өнімнің түгендеу тізбесі мен сипаттамалары;
11) құрылатын немесе тәжірибелік пайдалануға енгізілетін платформалық бағдарламалық өнім туралы жалпы мәліметтер;
12) сақталатын деректер, инсталляциялар, енгізу, шығындар, автоматтандыру, бастапқы код және сыныптауыштар туралы мәліметтер.
Мемлекеттің цифрлық
архитектурасын қалыптастыру,
дамыту және мониторингтеу
қағидаларына
2-қосымша
Архитектуралық портал пайдаланушысының есептік жазбасын ұсынуға өтінім
Ұйымның толық атауы
Құрылымдық бөлімше
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) жауапты тұлға
Лауазымы
Байланыс телефон нөмірі; Пайдаланушының электрондық жұмыс поштасының мекенжайы (логин)
Қол жеткізу (қандай мақсаттар үшін көрсету)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
2026 жылғы 23 шілдедегі
№ 433/НҚ бұйрығына
2 қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі:
1. "Электрондық үкіметтің" архитектурасын қалыптастыру және іске асырылуын мониторингілеу қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 12 тамыздағы № 193/НҚ бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2019 жылға 15 тамызда №19249 болып тіркелген);
2. "Мемлекеттік органдардың архитектураларын әзірлеу, іске асыру, іске асырылуын қолдап отыру, мониторингтеу және дамыту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 12 тамыздағы № 193/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 28 қарашадағы № 464/НҚ бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімде №174455 болып тіркелген);
3. "Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 611/НҚ бұйрығына 2-ші тармағы (Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігі 2024 жылға 30 қыркүйекте №35162 болып тіркелген).

4) сведения о заключении договоров о государственных закупках товаров, работ и услуг в сфере цифровизации;
5) эксплуатационные документы, в состав которых входят:
руководство пользователя;
руководство администратора;
6) программа и методика испытаний, протоколы испытаний (ГОСТ 34.603-92 "Информационная технология. Виды испытаний автоматизированных систем");
7) акт ввода в опытную, промышленную эксплуатацию;
8) спецификация требований к платформенному программному продукту;
9) договора на разработку и размещение платформенного программного продукта;
10) инвентарный перечень и характеристики платформенного программного продукта;
11) общие сведения о создаваемом или вводимом в опытную эксплуатацию платформенного программного продукта;
12) сведения о хранимых данных, инсталляциях, внедрении, затратах, автоматизации, исходном коде и классификаторах.
Приложение 2 к Правилам
формирования, развития и
мониторинга цифровой
архитектуры государства
Заявка на предоставление учетной записи пользователя архитектурного портала
Полное наименование организации
Структурное подразделение
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица
Должность
Контактный номер телефона; Адрес электронной рабочей почты пользователя (логин)
Доступ (указать для каких целей)
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2026 года № 433/НҚ
Перечень утративших силу некоторых приказов:
1. Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 12 августа 2019 года №193/НҚ "Об утверждении Правил формирования и мониторинга реализации архитектуры "электронного правительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №19249);
2. Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 ноября 2022 года №464/НҚ "О внесении изменений в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казхастан от 12 августа 2019 года №193 "Об утверждении правил разработки, реализации, сопровождения реализации мониторинга и развития архитектуры государственных органов" (зарегестрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №30791);
3. Пункт 2 приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года №611/НҚ "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №35162).