"Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 197 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 24 шілдедегі № 192 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 шілдеде № 39401 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 197 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11722 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-25) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 192 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушысының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 197 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 197 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 24 июля 2026 года № 192. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2026 года № 39401
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 197 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11722) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41-25) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, увтержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра транспорта Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта и
цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года № 192
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 197
Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-25) тармақшасына, сондай-ақ 48-бабына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңы) 10-бабының 1) тармақшасына және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының авиациялық стандарттарына сәйкес әзірленген (бұдан әрі – ИКАО).
2. Осы Қағидалар азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау, сертификат беру тәртібін, "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін, сондай-ақ шетелдік ұйымдардың авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі сертификаттарын тану тәртібін айқындайды.
3. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты (бұдан әрі – сертификат) иеліктен шығарылмайтын болып табылады және басқа тұлғаға берілмейді.
4. Сертификат екі жылға беріледі.
Сертификаттың қолданылу аясы өзгерген кезде сертификат бұрын берілген (ағымдағы) сертификаттың қолданылу мерзіміне беріледі.
Бұрын берілген сертификаттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйым осы Қағидалардың 9-тармағының 2) – 5) тармақшаларында көрсетілген сертификатты алу сияқты тәртіппен сертификаттаудан өтеді.
5. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттауды (бұдан әрі – сертификаттау) және сертификат беруді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
6. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) авиациялық техника – әуе кемесі, әуе кемесінің қозғалтқышы, әуе кемесінің әуе винті немесе оларға орнатуға арналған компонент;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі - уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-25) пункта 1 статьи 14, а также статьи 48 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон о государственных услугах), и авиационными стандартами Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО).
2. Настоящие Правила определяют порядок сертификации, выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, порядок оказания государственной услуги "Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации", а также порядок признания сертификатов иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
3. Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – сертификат) является неотчуждаемым и не передается другому лицу.
4. Сертификат выдается на два года.
При изменении области действия сертификата сертификат выдается на срок действия ранее выданного (текущего) сертификата.
По истечении срока действия ранее выданного сертификата организация по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники проходит сертификацию в порядке, указанном в подпунктах 2) – 5) пункта 9 настоящих Правил, как для получения сертификата.
5. Сертификацию организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – сертификация) и выдачу сертификата осуществляет уполномоченная организация в сфере гражданской авиации.
6. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) авиационная техника – воздушное судно, двигатель воздушного судна, воздушный винт воздушного судна или предназначенный для установки на них компонент;
2) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;

3) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері жөніндегі басшылық (бұдан әрі – басшылық) – авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның басшысы бекіткен құжат, онда ұйымның құрылымы туралы ақпарат, оның басшылығының міндеттері, орындалатын жұмыстар көлемі, өндірістік база, техникалық қызмет көрсету және жөндеу рәсімдері, сондай-ақ сапаны қамтамасыз ету жүйелері немесе инспекциялық тексерулер жүргізу туралы толық ақпарат қамтылады;
4) жөндеу – авиациялық техниканың ұшу жарамдылығының тиісті нормаларына сәйкес бұзылғаннан немесе тозғаннан кейін оларды қалпына келтіру;
5) сапа жүйесі – авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу сапасына әкімшілік басқаруды жүзеге асыру үшін қажетті ұйымдастырушылық құрылымның, құжаттамалық әдістемелердің, процестер мен ресурстардың жиынтығы;
6) техникалық қызмет көрсету – әуе кемесінің, қозғалтқыштың, әуе винтінің немесе тиісті бөлігінің ұшу жарамдылығын қолдау үшін қажетті авиациялық техникада бақылау қалпына келтіру жұмыстарын, тексерулерді, алмастыруларды қоса алғанда, жеке де, үйлесімде де орындалатын ақауларды жою жұмыстарын жүргізу, сондай-ақ модификациялауды немесе жөндеуді іс жүзінде жүзеге асыру;
7) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі – қажетті ұйымдық құрылымды, жауапкершілік иерархиясын, басшылық қағидаттары мен рәсімдерді қоса алғанда, ұшу қауіпсіздігін басқаруға жүйелі көзқарас.
7. Сертификаттау үшін "Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушысының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 бұйрығымен (бұдан әрі – Азаматтық авиация саласында төлемдер алу қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32120 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен төлем алынады.
Төлемақы мөлшері "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығымен айқындалады (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) (бұдан әрі - Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесі және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелері).
Сертификаттау уәкілетті ұйымның бюджетіне төлем түскеннен кейін жүзеге асырылады.
8. Сертификат:
бастапқы сертификаттау кезінде;
сертификаттың қолданылу мерзімін ұзарту кезінде (бұрын берілген сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін);
сертификатты өзгерту және (немесе) толықтыру кезінде беріледі.

3) руководство по процедурам организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – руководство) – документ, утвержденный руководителем организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, который содержит подробную информацию о структуре организации, обязанностях еҰ руководства, сфере выполняемых работ, производственной базе, процедурах технического обслуживания и ремонта, а также системах обеспечения качества или проведения инспекционных проверок;
4) ремонт – восстановление летной годности авиационной техники после их повреждения или износа согласно соответствующим нормам летной годности;
5) система качества – совокупность организационной структуры, документальных методик, процессов и ресурсов, необходимых для осуществления административного управления качеством технического обслуживания и ремонта авиационной техники;
6) техническое обслуживание – проведение работ на авиационной технике, необходимых для поддержания летной годности воздушного судна, двигателя, воздушного винта или соответствующей части, включая контрольно-восстановительные работы, проверки, замены, устранение дефектов, выполняемые как в отдельности, так и в сочетании, а также практическое осуществление модификации или ремонта;
7) система управления безопасностью полетов – системный подход к управлению безопасностью полетов, включая необходимую организационную структуру, иерархию ответственности, руководящие принципы и процедуры.
7. За сертификацию взимается плата в порядке, определенном приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32120) (далее – Правила взимания платежей в сфере гражданской авиации).
Размер платы определен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089) (далее – Перечень платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации).
Сертификация осуществляется после поступления платы в бюджет уполномоченной организации.
8. Сертификат выдается:
при первоначальной сертификации;
при продлении срока действия сертификата (по истечению срока действия ранее выданного сертификата);
при изменении и (или) дополнении сертификата.

9. Сертификаттау келесі тәртіпте жүзеге асырылады:
1) өтінім берудің алдындағы кезең;
2)  өтініш берушінің уәкілетті ұйымға құжаттармен бірге өтінім беруі;
3) құжаттаманы бағалау;
4) уәкілетті ұйымның сертификаттау тексеруін жүргізуі;
5) сертификат беру (беруден бас тарту).
Сертификаттау процесінің әрбір кезеңін көрсететін барлық құжаттаманы уәкілетті ұйым сақтайды.
2-тарау. Азаматтық авиацияның авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және сертификат беру тәртібі
1-параграф. Өтінім берудің алдындағы кезең
10. Өтінімді берудің алдындағы кезең өтініш берушінің сертификат алу ниеті туралы осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылған алдын ала бағалау өтінішімен уәкілетті ұйымға алдын ала жүгінуін көздейді.
Алдын ала бағалау өтінішіне өтініш беруші авиациялық персоналды кәсіби даярлауға арналған шығыстарды қоса алғанда, қаржылық ресурстарды бөлуді көздейтін қызметтің кеңейтілген қаржы-экономикалық жоспарын, сондай-ақ азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйым қызметінің жоспарланатын салаларын қоса ұсынады. Көрсетілген жоспар заңды тұлғаның меншік иесімен (қатысушыларымен, акционерлерімен) бекітілуге жатады. Қызметті жүзеге асыру үшін жеткілікті қаржылық ресурстардың болуы өтініш берушінің соңғы үш айдағы банктік шотынан алынған үзінді көшірмемен расталады.
Осы кезеңде уәкілетті ұйым өтініш берушіге азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйым қызметінің рұқсат етілген салалары, өтінімді қарау рәсімдері, ұсынылуға жататын мәліметтер мен құжаттардың тізбесі туралы толық ақпарат береді, сондай-ақ сертификаттау процесінің тәртібі мен кезеңдерін түсіндіреді және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 196 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12045 болып тіркелген) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптарымен (бұдан әрі – сертификаттау талаптары) танысуды ұсынады.
Уәкілетті ұйым өтініш түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіні құжаттардың толық топтамасы ұсынылған, жеткілікті қаржылық ресурстар расталған және мәлімделген қызмет салаларының осы Қағидалардың және сертификаттау талаптарының талаптарына алдын ала сәйкес келетіні расталған жағдайда, өтініш берушінің сертификаттауға дайындықты бастауына негіз болып табылатын оң қорытынды туралы, не құжаттар ұсынылмаған немесе толық ұсынылмаған, жеткілікті қаржылық ресурстар расталмаған, сондай-ақ мәлімделген қызмет салаларының көрсетілген талаптарға алдын ала сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда, теріс қорытынды туралы хабардар етеді.

9. Сертификация осуществляется в следующем порядке:
1) этап, предшествующий подаче заявки;
2) подача заявителем в уполномоченную организацию заявки с документами;
3) оценка документации;
4) проведение уполномоченной организацией сертификационного обследования;
5) выдача (отказ в выдаче) сертификата.
Вся документация, отражающая каждый этап сертификационного процесса, хранится уполномоченной организацией.
Глава 2. Порядок сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
Параграф 1. Этап, предшествующий подаче заявки
10. Этап, предшествующий первоначальной подаче заявки, предусматривает предварительное обращение заявителя в уполномоченную организацию с предоценочным заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам о намерении получения сертификата.
К предоценочному заявлению заявитель прилагает развернутый финансово-экономический план деятельности, предусматривающий распределение финансовых ресурсов, включая расходы на профессиональную подготовку авиационного персонала, а также планируемые области деятельности организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации. Указанный план подлежит утверждению собственником (участниками, акционерами) юридического лица. Наличие достаточных финансовых ресурсов подтверждается выпиской с банковского счета заявителя за последние три месяца.
"На данном этапе уполномоченная организация предоставляет заявителю информацию о деятельности организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, процедурах рассмотрения заявки, перечне сведений и документов, подлежащих представлению, а также разъясняет порядок и этапы процесса сертификации и рекомендует ознакомиться с требованиями настоящих Правил и сертификационными требованиями к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 196 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12045) (далее – сертификационные требования)."
Уполномоченная организация в течение десяти рабочих дней со дня обращения информирует заявителя о положительном заключении, являющемся основанием для начала подготовки заявителя к сертификации, при представлении полного пакета документов, подтверждении достаточных финансовых ресурсов и предварительном соответствии заявленных областей деятельности требованиям настоящих Правил и сертификационным требованиям либо об отрицательном заключении – при непредставлении или неполном представлении документов, отсутствии подтверждения достаточных финансовых ресурсов, а также выявлении предварительного несоответствия заявленных областей деятельности указанным требованиям.

2-параграф. Өтінім және құжаттарды беру
11. Сертификатты алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсететін және жөндейтін ұйымның сертификатын алуға арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім), осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның басшы құрамы туралы мәліметтерді осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) көзделген құжаттар топтамасымен бірге жібереді.
Тізбе мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтиды.
Іс-шаралар жоспары іс-шараларды, іс-қимылдарды, бағдарламаларды, әуе кемелерін және сертификаттық тексеру жүргізілгенге дейін уәкілетті ұйымға ұсынылуға жататын өндірістік құралдарды қамтиды.
Іс-шаралар жоспарында мынадай күндер көрсетіледі:
1) техникалық қызмет көрсету және жөндеу персоналының дайын болу күні;
2) өндірістік қызмет орындарының тексеру жүргізуге дайын болу күні;
3) әрбір талап етілетін нұсқаулықтың бағалау жүргізуге дайын болу күні.
Сәйкестік туралы өтініш өтініш берушінің қызмет саласына қолданылатын сертификаттау талаптарының тізбесін қамтиды. Сәйкестік туралы өтініште әрбір сертификаттау талабы бойынша сәйкестікті қамтамасыз ету тәсілін айқындайтын қысқаша сипаттама не осындай мәліметтерді қамтитын нұсқаулыққа сілтеме көрсетіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) электрондық құжат нысанындағы өтінім портал шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті берушімен ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырылады.
12. Өтініш берушінің портал арқылы "жеке кабинетіне" жіберген кезде, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алудың күнін, орнын көрсету мен мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
13. Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету бойынша өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

Параграф 2. Подача заявки и документов
11. Для получения сертификата заявитель направляет в уполномоченную организацию через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) заявку на получение сертификата (далее – заявка) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, сведения о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам представляемые с пакетом документов, предусмотренным Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации" согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Перечень включает характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги.
План мероприятий содержит мероприятия, действия, программы, воздушные суда и производственные средства, подлежащие представлению в уполномоченную организацию до сертификационного обследования.
В плане мероприятий указываются следующие даты:
1) готовности персонала по техническому обслуживанию и ремонту;
2) готовности мест производственной деятельности к проведению проверки;
3) готовности каждого требуемого руководства к проведению оценки.
Заявление о соответствии содержит перечень сертификационных требований, применимых к области деятельности заявителя. В заявлении о соответствии указывается краткое описание либо ссылка на руководство, содержащее метод определения обеспечения соответствия по каждому сертификационному требованию.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенного одноразовым паролем, направляется через шлюз портала в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее – ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
12. При обращении через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты, места получения результата оказания государственной услуги.
13. При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

14. Сертификаттау мерзімі өтінім уәкілетті ұйымға келіп түскен күнінен бастап 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен аспайды.
Өтініш берушіде әртүрлі қалаларда орналасқан өндірістік қызметтің екіден астам орны болған жағдайда, қарау мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күніне ұзартылады және/немесе өтініш берушіге анықталған сәйкессіздіктерді жою талап етілетін жағдайларда, қарау мерзімі осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес түзету іс-қимылдары жоспарында көрсетілген мерзімге ұзартылады, ол туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарланады.
15. Уәкілетті ұйым құжаттарды, олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі сертификаттарын уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш берушілерден цифрлық жүйелерден алынатын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.
16. Уәкілетті ұйым өтінішті Тізбенің 8-тармағында көзделген мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар мен мәліметтердің бар-жоғын тексереді және өтініш беруші құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдаудан бас тарту себептерін жойған жағдайда, өтініш беруші мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.
3-параграф. Құжаттаманы бағалау
17. Өтінім беруші тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде ұсынылған құжаттарды Уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленген авиация инспекторлары үшін нұсқаулық материалды пайдалана отырып, заң талаптарына және сертификаттау талаптарына сәйкестігіне, Халықаралық Азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасына тексереді және оның нәтижелері бойынша порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" сертификаттық тексерудің кезеңі мен тексеру үшін тағайындалған авиациялық инспектордың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіле отырып, сертификаттық тексеру жүргізу туралы хабарлама жіберіледі. Сертификаттау рәсімінде өзгерістер болған жағдайда тексеру басталғанға дейін өтініш берушіге "жеке кабинет" қосымша ақпарат жіберіледі, не Тізбенің 9-тармағымен көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жауапты рәсімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті адамының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің порталындағы "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

14. Общий срок сертификации не превышает 22 (двадцати двух) рабочих дней со дня поступления заявки в уполномоченную организацию.
При наличии у заявителя более двух мест производственной деятельности, расположенных в разных городах, срок рассмотрения продлевается на 22 (двадцать два) рабочих дня и/или в тех случаях, когда заявителю требуется устранение выявленных несоответствий, срок рассмотрения продлевается на срок, указанный в плане корректирующих действий в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения.
15. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Истребование от заявителей документов и сведений, получаемых из цифровых систем, не допускается.
16. Уполномоченная организация проверяет на наличие документов и сведений, необходимых для оказания государственной услуги предусмотренных пунктом 8 Перечня и отказывает в приеме заявки при предоставлении заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия.
При устранении заявителем причин отказа в приеме заявки по оказанию государственной услуги, заявитель может обратиться повторно для получения государственной услуги.
Параграф 3. Оценка документации
17. При представлении заявителем полного пакета документов, предусмотренного пунктом 8 Перечня, представленные документы проверяются уполномоченной организацией на соответствие требованиям Закона и сертификационным требованиям с использованием инструктивного материала для авиационных инспекторов, разработанного в соответствии с законодательством Республики Казахстан, стандартов и рекомендуемой практики Международной организации гражданской авиации (ИКАО) и по результатам которого на портал в "личный кабинет" заявителя до начала проведения сертификационного обследования направляется уведомление о проведении сертификационного обследования с указанием периода сертификационного обследования и фамилии, имени, отчества (при его наличии) авиационного инспектора, назначенного для обследования. При изменениях в процедуре сертификации, до начала обследования заявителю в "личный кабинет" направляется дополнительная информация, либо мотивированный ответ об отказе по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
4-параграф. Сертификаттық тексеру зерттеп-қарауды жүргізу
18. Сертификаттық зерттеп-қарауды авиациялық инспекторлармен жүзеге асырылады, олардың функцияларына авиациялық техниканы пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қолдау, сапаны бақылау және кепілдік беру, ұшу қауіпсіздігі жөніндегі басқару жүйесі мәселелері жатады.
Сертификаттық зерттеп-қарауды 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
19. Сертификаттық зерттеп-қарауды осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйым қызметінің мәлімделген салаларына қарай жүргізіледі.
Сертификаттық зерттеп-қарауды Қазақстан Республикасының заңнамасына, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасына сәйкес әзірленген авиациялық инспекторлары үшін нұсқамалық материалды пайдалана отырып, уәкілетті ұйымы жүзеге асырады.
20. Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде ұйымдардың сертификаттық талаптарға сәйкестігін растауға мүмкіндік беретін тексеру рәсімдері іске асырылады.
21. Сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша авиациялық инспекторлар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттық тексеру актісін өтініш берушінің объектілерінің нақты жай-күйін, қорытындыларды, ұсынымдарды және сертификат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытындыны көрсете отырып, екі данада жасайды, оған аяқталғаннан кейін авиациялық инспекторлар қол қояды және танысу үшін өтініш берушіге ұсынылады.
Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде анықталған сәйкессіздіктер үш деңгейге бөлінеді:
1) 1-деңгей – қызметті жүзеге асыруға кедергі келтіретін сертификаттау талаптарына сәйкес келмеуі;
2) 2-деңгей – уәкілетті ұйыммен келісілген мерзімдерде жойылған немесе шектеулер енгізілген жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкес келмеуі;
3) 3-деңгей-қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін және өндірісті жетілдіру кезінде оны жоюға жататын сертификаттау талаптарына сәйкессіздік.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Параграф 4. Проведение сертификационного обследования
18. Сертификационное обследование осуществляется авиационными инспекторами, к функциям которых относятся вопросы технической эксплуатации, технического обслуживания и ремонта авиационной техники, поддержания летной годности воздушных судов, контроля и гарантии качества, системы управления по безопасности полетов.
Срок сертификационного обследования не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней.
19. Сертификационное обследование проводится применительно к заявленным областям деятельности организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, указанным в приложении 6 к настоящим Правилам.
Сертификационное обследование осуществляется уполномоченной организацией с использованием инструктивного материала для авиационных инспекторов, разработанный в соответствии с законодательством Республики Казахстан, стандартов и рекомендуемой практики Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
20. При проведении сертификационного обследования реализуются процедуры проверки, позволяющие подтвердить соответствие организации сертификационным требованиям.
21. По результатам сертификационного обследования авиационными инспекторами составляется акт сертификационного обследования по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам в двух экземплярах с указанием фактического состояния объектов заявителя, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи сертификата, который по завершении подписывается авиационными инспекторами и представляется заявителю для ознакомления.
Несоответствия, выявленные при сертификационном обследовании, подразделяются на три уровня:
1) уровень 1 – несоответствие сертификационным требованиям, препятствующее осуществлению деятельности;
2) уровень 2 – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченной организацией или введения ограничений;
3) уровень 3 – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности и подлежащее его устранению при совершенствовании производства.

22. 1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер өтініш берушінің техникалық және қаржылық мүмкіндіктеріне сүйене отырып, өтініш берушінің адам өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны, ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ете алмауымен сипатталады.
1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген кезде Уәкілетті ұйым сертификат беруден бас тартады не өтініш беруші анықтаған сәйкессіздіктер жойылған сәтке дейін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен сертификаттың қолданылуын шектейді.
23. 2-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті ұйым:
1) анықталған сәйкессіздікті жою үшін ол анықталған сәттен бастап үш айдан аспайтын мерзімге келіседі. Өтініш беруші анықталған сәйкессіздікті жою жөніндегі 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлейді және сертификаттық тексеру нәтижелерімен танысқан сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйымға келісуге ұсынады. Түзету іс-қимылдарының қолайлы жоспарын әзірлеу кезінде өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктің туындауының негізгі себебін айқындайды, сондай-ақ түзету іс-қимылдарының жоспарына сәйкессіздіктің қайталануын жою және болдырмау жөніндегі іс-қимылдарды қосады. Өтініш беруші сәйкессіздікті жою жөнінде дереу шаралар қабылдайды.
2) анықталған сәйкессіздікті жою үшін өтініш беруші ұсынған шараларды бағалау негізінде түзету іс-қимыл жоспарын келіседі немесе оны негіздемесімен пысықтауға қайтарады. Бұл ретте өтініш беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде түзету іс-шараларының жоспарын пысықтайды.
Түзету іс-шараларының жоспарында көрсетілген мерзімді өтініш беруші оны өзгерту қажеттілігінің негіздемесін ұсынған жағдайда уәкілетті ұйым 3 (үш) айдан аспайтын мерзімге ұзартады.
Өтініш беруші осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мерзімде түзету іс-қимылдарының қолайлы жоспарын ұсынбаған жағдайда, Уәкілетті ұйым сертификат беруден бас тартады.
5-параграф. Сертификат беру (беруден бас тарту)
24. Уәкілетті ұйым өтініш берушінің тексеру немесе бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарын жүргізу жолымен жоспарда белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдары жоспарын ұсынуын және (немесе) түзету іс-қимылдарының орындалуын бақылайды.
Егер өтініш беруші түзету әрекеттерін келісілген мерзімде орындамаса, 2-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкес келмеуі 1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкес келмейді және уәкілетті ұйым бұрын берілген сертификатты кері қайтарып алады немесе шектейді.
Сертификатты бастапқы беру немесе қолданыстағы сертификаттың қолданылу аясын кеңейту кезінде сертификаттық талаптарға сәйкессіздік сертификат берілгенге дейін жойылады.
3-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген жағдайда түзету іс-қимылдарының жоспары талап етілмейді.

22. Несоответствия сертификационным требованиям уровня 1 характеризуются неспособностью заявителя обеспечить охрану жизни и здоровья человека, окружающей среды, безопасность полетов и авиационную безопасность, исходя из технических и финансовых возможностей заявителя.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 1 уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата либо ограничивает действие сертификата в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, до момента устранения выявленных несоответствий заявителем.
23. При несоответствии сертификационным требованиям уровня 2 уполномоченная организация:
1) согласовывает срок для устранения выявленного несоответствия, не превышающий трех месяцев с момента его выявления. Заявитель разрабатывает план корректирующих действий по форме согласно приложению 8 по устранению выявленного несоответствия и представляет на согласование в уполномоченную организацию в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента ознакомления с результатами сертификационного обследования. При разработке плана корректирующих действий заявитель определяет первопричину возникновения каждого выявленного несоответствия, а также включает в план корректирующих действий меры по устранению и предотвращению повторения несоответствия. Заявитель принимает незамедлительные меры по устранению несоответствия.
2) на основе оценки мер, предложенных заявителем по устранению выявленного несоответствия, согласовывает план корректирующих действий либо возвращает его на доработку с обоснованием. При этом заявитель дорабатывает план корректирующих действий в течение 3 (трех) рабочих дней.
Срок, указанный в плане корректирующих действий, продлевается уполномоченной организацией на срок, не превышающий 3 (трех) месяцев при условии предоставления заявителем обоснования о необходимости его изменения.
При непредставлении заявителем приемлемого плана корректирующих действий в срок, указанный подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата.
Параграф 5. Выдача (отказ в выдаче) сертификата
24. Уполномоченная организация контролирует представление заявителем плана корректирующих действий и (или) выполнение корректирующих действий в установленные планом сроки путем проведения проверки или иных форм контроля и надзора.
При невыполнении заявителем корректирующих действий в согласованные сроки, несоответствие сертификационным требованиям уровня 2 становится несоответствием сертификационным требованиям уровня 1 и уполномоченная организация отзывает либо ограничивает ранее выданный сертификат.
При первоначальной выдаче сертификата или при изменении области действия действующего сертификата несоответствия сертификационным требованиям устраняются до выдачи сертификата.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 3 план корректирующих действий не требуется.

25. Сертификаттық зерттеп-қарау актісі негізінде және қосымша зерделеуді немесе тексеруді жүргізу қажет болмаған жағдайларда уәкілетті ұйым авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша не тізбенің 9-тармағымен көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас тарту туралы дәлелді жауапты рәсімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті адамының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің порталындағы "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
26. Уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру" мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметтер көрсету сатысы туралы деректерді енгізу Қағидаларына сәйкес қамтамасыз етеді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік үш күн ішінде "цифрлық үкiметтiң" цифрлық инфрақұрылымының операторына, мемлекеттік қызмет берушіге және бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
27. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.

25. На основании акта сертификационного обследования и при отсутствии необходимости проведения дополнительного изучения или проверки, уполномоченная организация оформляет и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя сертификат по форме согласно приложению 9 к настоящим правилам либо мотивированный ответ об отказе по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Перечня в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
26. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации" в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8555).
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех календарных дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
27. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

Өтініш берушінің шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті ұйымның – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
28. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша түрде (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық нысанда берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
6-параграф. Сертификатты тоқтата тұру, кері қайтарып алу және жаңарту
29. Уәкілетті ұйым мынадай жағдайларда:
1) ұйымның сертификаттық талаптар мен шектеулерді сақтамауы;

Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
28. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронной форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.
Параграф 6. Приостановление, отзыв и возобновление сертификата
29. Уполномоченная организация приостанавливает действие сертификата в случаях:
1) несоблюдения организацией сертификационных требований и ограничений;

2) ұйымның "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін техникалық пайдалану және оларды жөндеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 551 бұйрығын (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11573 болып тіркелген) сақтамауы;
3) Заңның 16-3-бабының ережелеріне сәйкес немесе тексеру кезінде белгіленген ұшу қауіпсіздігіне әсер ететін бірінші деңгейдегі бұзушылықтар анықталған;
4) ұйымның жазбаша өтінімі болған жағдайда сертификаттың қолдануын тоқтатады.
30. Сертификаттың қолданысын тоқтатқан немесе қайтарып алған жағдайда уәкілетті ұйым 3 (үш) жұмыс күні мерзімінде қабылданған шешім туралы ұйымға хабарлайды.
31. Егер ұйым түзету іс-қимылдарының жоспарымен белгіленген мерзімдер сертификаттың қолданылуын тоқтатуға әкелетін сәйкессіздіктерді және (немесе) бұзушылықтарды жоймаған жағдайда уәкілетті ұйым оны қайтарып алады.
32. Сертификаттың қолданылуын қайта бастау, ол тоқтатыла тұрған жағдайда, ұйым анықталған сәйкессіздіктерді (бұзушылықтарды) жойғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ұйымның анықталған сәйкессіздіктерді (бұзушылықтарды) жоюы уәкілетті ұйымның тексеру жүргізуі арқылы белгіленеді.
33. Уәкілетті ұйым тексеруді аяқтаған сәтінен бастап ұйымды 3 (үш) жұмыс күні ішінде сертификаттың қолданысын жаңарту немесе жаңартудан бас тарту бойынша шешім туралы жазбаша хабардар етеді.
7-параграф. Сертификатқа өзгерістер және толықтырулар енгізу
34. Сертификатқа өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу үшін өтініш беруші портал арқылы уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді Тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттарды қоса бере отырып жібереді.
Бұрын берілген сертификат сертификатқа өзгеріс енгізілгеннен кейін жарамсыз деп танылады.
35. Сертификатқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар мынадай жағдайларда енгізіледі:
1) ұйымның атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны немесе заңды мекенжайы өзгерген жағдайда;
2) сертификаттың қолданылу саласын өзгерту.
36. Сертификатқа өзгерістер енгізу мерзімі:
1) ұйымның атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны немесе заңды мекенжайы өзгерген жағдайларда – бес жұмыс күні;
2) сертификаттың қолданылу саласы өзгерген жағдайда – жиырма екі жұмыс күні.
Өтініш берушінің өндірістік қызметінің екіден артық орны әртүрлі қалаларда орналасқан жағдайда, қарау мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күніне ұзартылады және/немесе өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жоюы қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес түзету іс-шаралары жоспарында көрсетілген мерзімге ұзартылады, бұл туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарланады.

2) несоблюдения организацией приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 551 "Об утверждении Правил технической эксплуатации и ремонта гражданских воздушных судов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11573);
3) выявления нарушений первого уровня в соответствии с положениями статьи 16-3 Закона или влияющих на безопасность полетов, установленных при проверках;
4) письменной заявки организации.
30. В случае приостановления действия сертификата, уполномоченная организация в срок 3 (три) рабочих дня письменно уведомляет о принятом решении организацию.
31. Если организация в установленные планом корректирующих действий сроки не устранила несоответствия и (или) нарушения, повлекшие приостановление действия сертификата, уполномоченная организация отзывает его.
32. Возобновление действия сертификата, в случае его приостановления, осуществляется после устранения организацией выявленных несоответствий (нарушений).
Устранение выявленных несоответствий (нарушений) организацией устанавливается уполномоченной организации путем проверки.
33. Организация письменно уведомляется уполномоченной организацией о решении по возобновлению или отказу в возобновлении действия сертификата в срок 3 (три) рабочих дня с момента окончания проверки.
Параграф 7. Внесение изменений и дополнений в сертификат
34. Для внесения изменения и (или) дополнения в сертификат заявитель направляет через портал в уполномоченную организацию заявку по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня.
Ранее выданный сертификат признается недействительным после внесения изменения в сертификат.
35. Изменения и (или) дополнения вносятся в сертификат, в следующих случаях:
1) изменения наименования, организационно-правовой формы или юридического адреса организации;
2) изменения области действия сертификата.
36. Срок внесения изменений в сертификат:
1) в случаях изменения наименования, организационно-правовой формы или юридического адреса организации – пять рабочих дней;
2) в случаях изменения области действия сертификата – двадцать два рабочих дня.
При наличии у заявителя более двух мест производственной деятельности, расположенных в разных городах, срок рассмотрения продлевается на 22 (двадцать два) рабочих дня и/или в тех случаях, когда заявителю требуется устранение выявленных несоответствий, срок рассмотрения продлевается на срок, указанный в плане корректирующих действий в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения.

37. Сертификаттың қолданылу саласын өзгерту осы Қағидалардың 9-тармағының 2) – 5) тармақшаларында көрсетілген азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алу сияқты тәртіппен жүзеге асырылады.
8-параграф. Шетелдік ұйымдардың авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі сертификаттарын танудың тәртібі
38. Шет мемлекеттердің авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі сертификатталған ұйымдары (бұдан әрі – шетелдік ұйымдар) олардың сертификаттарын уәкілетті ұйым толық/ішінара танығаннан кейін техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарға жіберіледі.
39. Шетелдік ұйымдардың сертификаттарын тану мынадай жұмыс түрлерін орындау кезінде талап етіледі:
1) әуе кемелеріне мерзімді техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
2) тұрақты негізде шарттар жасасу кезінде әуе кемелеріне жедел техникалық қызмет көрсету.
40. Егер сертификат берілген негіздегі сертификаттау талаптары ИКАО талаптары мен стандарттарына және Қазақстан Республикасында қолданыстағы сертификаттау талаптарына сәйкес келген жағдайда, шетелдік ұйымдардың сертификаттарын тану тәртібі шетелдік ұйымдарға қолданылады.
41. Шетелдік ұйымдардың авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі сертификаттарын тануды (бұдан әрі – сертификатты тану) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Шетелдік ұйымдардың авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі сертификаттарын тану туралы шешім түрінде (бұдан әрі – Сертификатты тану туралы шешім) уәкілетті ұйым ресімдейді, онда шетелдік ұйым көрсетіледі, онда сертификат танылады және Сертификатты тану туралы шешімнің қолданылу мерзімін белгілейді.
42. Шетелдік ұйымдарың сертификаты уәкілетті ұйымымен бір жылға танылады.
43. Сертификатты тану туралы шешімді алу үшін шетелдік ұйым уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын тануға арналған өтінімді (бұдан әрі – тануға арналған өтінім) жібереді.
Тану туралы өтінімге келесі құжаттар қоса беріледі:
1) қосымшалары бар шетелдік ұйымның қолданыстағы сертификатының көшірмесі;
2) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру рәсімдері жөніндегі нұсқаулық қазақ, орыс немесе ағылшын тілдерінде;
3) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін пайдаланушының осы шетелдік ұйыммен техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу ниетін жазбаша растауы.

37. Изменение области действия сертификата осуществляется в порядке, указанном в подпунктах 2) – 5) пункта 9 настоящих Правил, как для получения сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации.
Параграф 8. Порядок признания сертификатов иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
38. Сертифицированные организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники иностранных государств (далее – иностранные организации) допускаются к выполнению работ по техническому обслуживанию и ремонту после полного/частичного признания их сертификатов уполномоченной организацией.
39. Признание сертификатов иностранных организаций требуются при выполнении следующих видов работ:
1) периодическое техническое обслуживание и ремонт воздушных судов;
2) оперативное техническое обслуживание воздушных судов при заключении договоров на постоянной основе.
40. Порядок признания сертификатов иностранных организаций применяется к иностранным организациям если сертификационные требования, на основании которых выдан сертификат, соответствуют требованиям и стандартам ИКАО и сертификационным требованиям, действующим в Республике Казахстан.
41. Признание сертификатов иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – признание сертификата) оформляется уполномоченной организацией в виде Решения о признании сертификата иностранной организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – Решение о признании сертификата) по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам в котором указывается иностранная организация, сертификат которой признается, и устанавливается срок действия Решения о признании сертификата.
42. Сертификат иностранной организации признается уполномоченной организацией на один год.
43. Для получения Решения о признании сертификата иностранная организация направляет в уполномоченную организацию заявку на признание сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее – заявка на признание).
К заявке на признание прилагаются следующие документы:
1) копия действующего сертификата иностранной организации с приложениями;
2) руководство по процедурам организации технического обслуживания и ремонту авиационной техники на казахском, русском или английском языке;
3) письменное подтверждение эксплуатанта гражданского воздушного судна Республики Казахстан о намерении осуществлять техническое обслуживание и ремонт с данной иностранной организацией.

44. Ұсынылған құжаттарды қарау барысында уәкілетті ұйым осы ұйымды сертификаттауды жүзеге асырған шет мемлекеттің авиациялық әкімшілігі берген шетелдік ұйым сертификатының жарамдылығын тексереді, сондай-ақ уәкілетті ұйымның авиациялық инспекторы (авиациялық инспекторлары) тарапынан сертификаттау талаптарына сәйкестігіне қатысты шетелдік ұйым көшпелі тексеру жүргізеді.
Шетелдік ұйымдарды көшпелі тексеру мынадай жағдайларда:
1) жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде;
2) Еуропалық ұшу қауіпсіздігі агенттігі (EASA) немесе EASA-ға қатысушы елдердің және Ұлыбританияның авиациялық билігі сертификаттаған ұйымдарда немесе әуе кемелерін өндіруші болып табылатын ұйымда әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде талап етілмейді.
45. Шетелдік ұйымдардың сертификатын тану Халықаралық азаматтық авиация ұйымының ИКАО талаптары мен стандарттарына сәйкес әзірленген нұсқамалық материалды пайдалана отырып, шетелдік ұйымның мәлімделген қызмет саласына қатысты жүзеге асырылады.
46. Көшпелі зерттеу жүргізу кезінде шетелдік ұйымның сертификаттау талаптары іске асырылады.
47. Көшпелі тексеру нәтижелері бойынша авиациялық инспекторлар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік ұйым объектілерінің нақты жай-күйін, қорытындыларды, ұсынымдарды және сертификатты тану туралы шешім беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытындыны көрсете отырып, екі данада көшпелі тексеру актісін жасайды, ол аяқталғаннан кейін авиациялық инспекторлар қол қояды және танысу үшін шетелдік ұйымға ұсынады.
Көшпелі тексеру кезінде анықталған сәйкессіздіктер үш деңгейге бөлінеді:
1) 1-деңгей - қызметті жүзеге асыруға кедергі келтіретін сертификаттау талаптарына сәйкес келмеуі;
2) 2-деңгей - уәкілетті ұйыммен келісілген мерзімдерде жойылған немесе шектеулер енгізілген жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкес келмеуі;
3) 3-деңгей - қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін және өндірісті жетілдіру кезінде оны жоюға жататын сертификаттау талаптарына сәйкессіздік.
48. 1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер шетелдік ұйымның техникалық және қаржылық мүмкіндіктеріне сүйене отырып, шетелдік ұйымның адам өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны, ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ете алмауымен сипатталады.
1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті ұйым тану туралы шешім беруден бас тартады.

44. В процессе рассмотрения представленных документов, уполномоченная организация удостоверяется в действительности сертификата иностранной организации, выданного авиационной администрацией иностранного государства, которая осуществляла сертификацию данной организации, а также проводит выездное обследование иностранной организации авиационным инспектором (авиационными инспекторами) уполномоченной организации на предмет соответствия сертификационным требованиям.
Выездное обследование иностранных организаций не требуется при:
1) техническом обслуживании и ремонте легких и сверхлегких воздушных судов;
2) при выполнении технического обслуживания и ремонта авиационной техники в организациях, сертифицированных Европейским агентством по безопасности полетов (EASA) или авиационными властями стран-участниц EASA и Великобритании либо в организации, являющимся заводом-изготовителем воздушных судов.
45. Признание сертификата иностранной организации осуществляется применительно к заявленной области деятельности иностранной организации с использованием инструктивного материала, разработанного в соответствии требованиями и стандартами Международной организации гражданской авиации ИКАО.
46. При проведении выездного обследования реализуются процедуры проверки, позволяющие подтвердить соответствие организации сертификационным требованиям.
47. По результатам выездного обследования авиационными инспекторами составляется акт выездного обследования по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам в двух экземплярах с указанием фактического состояния объектов иностранной организации, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи Решения о признании сертификата, который по завершении подписывается авиационными инспекторами и представляется иностранной организации для ознакомления.
Несоответствия, выявленные при выездном обследовании, подразделяются на три уровня:
1) уровень 1 – несоответствие сертификационным требованиям, препятствующее осуществлению деятельности;
2) уровень 2 – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченной организацией или введения ограничений;
3) уровень 3 – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности и подлежащее его устранению при совершенствовании производства.
48. Несоответствия сертификационным требованиям уровня 1 характеризуются неспособностью иностранной организации обеспечить охрану жизни и здоровья человека, окружающей среды, безопасность полетов и авиационную безопасность, исходя из технических и финансовых возможностей иностранной организации.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 1 уполномоченная организация отказывает в выдаче Решения о признании.

49. 2-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті ұйым:
1) анықталған сәйкессіздікті жою үшін ол анықталған сәттен бастап үш айдан аспайтын мерзімге келіседі. Шетелдік ұйым анықталған сәйкессіздікті жою жөніндегі 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлейді және сертификаттық тексеру нәтижелерімен танысқан сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйымға келісуге ұсынады. Түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлеу кезінде өтініш беруші әрбір анықталған сәйкессіздіктің туындау себебін айқындайды, сондай-ақ түзету іс-қимылдарының жоспарына сәйкессіздіктің қайталануын жою және болдырмау жөніндегі шараларды енгізеді. Шетелдік ұйым сәйкессіздікті жою бойынша жедел шаралар қабылдайды.
2) анықталған сәйкессіздікті жою бойынша шетелдік ұйым ұсынған шараларды бағалау негізінде түзету іс-қимылдарының жоспарын келіседі не оны негіздемемен пысықтауға қайтарады. Бұл ретте шетелдік ұйым түзету іс-қимылдарының жоспарын 3 (үш) жұмыс күні ішінде пысықтайды.
Түзету іс-қимылдарының жоспарында көрсетілген мерзімді уәкілетті ұйым оны өзгерту қажеттігі туралы негіздемені шетелдік ұйым ұсынған жағдайда 3 (үш) айдан аспайтын мерзімге ұзартады.
Шетелдік ұйым осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мерзімде түзету іс-қимылдарының қолайлы жоспарын ұсынбаған кезде уәкілетті ұйым Сертификатты тану туралы шешім беруден бас тартады.
50. Уәкілетті ұйым қайта тексеру немесе бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарын жүргізу жолымен ұсынылған түзету іс-қимылдарының жоспарына сәйкес шетелдік ұйымның сәйкессіздіктерін жоюды бақылауды жүзеге асырады.
Егер шетелдік ұйым түзету іс-әрекеттерін келісілген мерзімде орындамаса, 2-деңгейдің сертификаттау талаптарына сәйкес келмеуі 1-деңгейдегі сәйкессіздікке айналады және уәкілетті ұйым Сертификатты тану туралы бұрын берілген шешімді кері қайтарып алады немесе шектейді.
3-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген жағдайда түзету іс-қимылдарының жоспары талап етілмейді.
51. Сертификатты тану және сертификатты тану туралы шешімді беру рәсімдерінің жалпы мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күнін құрайды.
Қажетті ақпаратты зерделеу, тексеру немесе алу үшін қосымша уақыт қажет болған жағдайда өтінімді қарау мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы тануға өтінімді беруші қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәтінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінім берушіге хабарлайды.

49. При несоответствии сертификационным требованиям уровня 2 уполномоченная организация:
1) согласовывает срок для устранения выявленного несоответствия, не превышающий трех месяцев с момента его выявления. Иностранная организация разрабатывает план корректирующих действий по форме согласно приложению 9 по устранению выявленного несоответствия и представляет на согласование в уполномоченную организацию в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента ознакомления с результатами выездного обследования. При разработке плана корректирующих действий заявитель определяет первопричину возникновения каждого выявленного несоответствия, а также включает в план корректирующих действий меры по устранению и предотвращению повторения несоответствия. Иностранная организация принимает незамедлительные меры по устранению несоответствия.
2) на основе оценки мер, предложенных иностранной организацией по устранению выявленного несоответствия, согласовывает план корректирующих действий либо возвращает его на доработку с обоснованием. При этом иностранная организация дорабатывает план корректирующих действий в течение 3 (трех) рабочих дней.
Срок, указанный в плане корректирующих действий, продлевается уполномоченной организацией на срок, не превышающий 3 (трех) месяцев при условии предоставления иностранной организацией обоснования о необходимости его изменения.
При непредставлении иностранной организацией приемлемого плана корректирующих действий в срок, указанный подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, уполномоченная организация отказывает в выдаче Решения о признании сертификата.
50. Уполномоченная организация осуществляет контроль за устранением несоответствий иностранной организацией согласно представленному плана корректирующих действий путем проведения повторной проверки или иных форм контроля и надзора.
Если иностранная организация не выполняет корректирующие действия в согласованные сроки, несоответствие сертификационным требованиям уровня 2 становится несоответствием сертификационным требованиям уровня 1 и уполномоченная организация отзывает либо ограничивает ранее выданное Решение о признании сертификата.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 3 план корректирующих действий не требуется.
51. Общий срок процедуры признания сертификата и выдачи Решения о признании сертификата составляет 22 (двадцать два) рабочих дня.
В случае, когда необходимо дополнительное время для изучения, проверки или получения необходимой информации, срок рассмотрения заявки на признание продлевается не более чем на 22 (двадцать два) рабочих дня, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения заявки на признание.

52. Сертификатты тану туралы шешім ұсынылған құжаттар және жүргізілген сертификаттық тексеру негізінде беріледі. Уәкілетті ұйым тануға өтінімді алған сәттен бастап 22 (жиырма екі) жұмыс күні ішінде сертификатты тану туралы шешімді беруді немесе беруден дәлелді бас тартуды жүзеге асырады.
53. Уәкілетті ұйым шетелдік ұйымға:
1) сертификатты және (немесе) оларда қамтылған деректерді (мәліметтерді) тану туралы шешімді алу үшін шетелдік ұйым ұсынған құжаттардың анық еместігін анықтау;
2) шетелдік ұйымның және (немесе) Сертификатты тану туралы шешімді беру үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалармен немесе сертификаттық талаптармен белгіленген талаптарға сәйкессіздігі;
3) шетелдік ұйымға қатысты Сертификатты тану туралы шешім беруді талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар болған жағдайларында шетелдік ұйымға Сертификатты тану туралы шешімді беруден бас тартады.
54. Сертификатты тану туралы шешім бүлінген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда көрсетілген құжаттың қолданысы тоқтатылады. Сертификатты тану туралы шешімнің телнұсқасын алу үшін шетелдік ұйым уәкілетті ұйымға еркін нысанда өтінім жібереді.
55. Уәкілетті ұйым өтінімді алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінде Сертификатты тану туралы шешімнің телнұсқасын өтінім берушіге береді, онда оң жақ жоғары бұрышында "Телнұсқа" деген белгісі қойылады.
9-параграф. Шетелдік ұйымдардың авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі сертификатын тану туралы шешімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу тәртібі
56. Сертификатты тану туралы шешімге өзгеріс енгізу үшін шетелдік ұйым уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды қоса бере отырып, өтінім береді:
1) қосымшалары бар шетелдік ұйымның қолданыстағы сертификатының көшірмесі;
2) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру рәсімдері жөніндегі нұсқаулық қазақ, орыс немесе ағылшын тілдерінде;
3) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін пайдаланушының осы шетелдік ұйыммен техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу ниетін жазбаша растауы.
Сертификатты тану туралы бұрын берілген шешім оған өзгеріс енгізілгеннен кейін жарамсыз деп танылады.
57. Сертификатты тану туралы шешімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар мынадай жағдайларда енгізіледі:

52. Решение о признании сертификата выдается на основании представленных документов и проведенного сертификационного обследования. Уполномоченная организация в срок не более 22 (двадцати двух) рабочих дней с момента получения заявки на признание осуществляет выдачу или мотивированный отказ в выдаче Решения о признании сертификата.
53. Уполномоченная организация отказывает иностранной организации в выдаче Решения о признании сертификата в случаях:
1) установление недостоверности документов, представленных иностранной организацией для получения Решения о признании сертификата, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие иностранной организации и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи Решения о признании сертификата, требованиям, установленным настоящими Правилами или сертификационным требованиям;
3) в отношении иностранной организации имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения для выдачи Решения о признании сертификата.
54. В случае порчи или утери (хищения) Решения о признании сертификата действие указанного документа приостанавливается.
Для получения дубликата Решения о признании сертификата иностранная организация направляет в уполномоченную организацию заявку в произвольной форме.
55. Уполномоченная организация в срок 5 (пять) рабочих дней с момента получения заявки, выдает заявителю дубликат Решения о признании сертификата, где в правом верхнем углу делается отметка "Дубликат".
Параграф 9. Порядок внесения изменений и (или) дополнений в Решение о признании сертификата иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
56. Для внесения изменения в Решение о признании сертификата иностранная организация подает в уполномоченную организацию заявку по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
1) копия действующего сертификата иностранной организации с приложениями;
2) руководство по процедурам организации технического обслуживания и ремонту авиационной техники на казахском, русском или английском языке;
3) письменное подтверждение эксплуатанта гражданского воздушного судна Республики Казахстан о намерении осуществлять техническое обслуживание и ремонт с данной иностранной организацией.
Ранее выданное Решение о признании сертификата признается недействительным после внесения изменения в него.
57. Изменения и (или) дополнения вносятся в Решение о признании сертификата в следующих случаях:

1) шетелдік ұйымның атауын, ұйымдық-құқықтық нысанын немесе заңды мекенжайын өзгерту;
2) шетелдік ұйым сертификатының қолданылу аясындағы өзгерістер.
58. Сертификатты тану туралы шешімге өзгерістер енгізу мерзімі:
1) ұйымның атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны немесе заңды мекенжайы өзгерген жағдайларда-бес жұмыс күні;
2) сертификаттың қолданылу саласы өзгерген жағдайларда-жиырма екі жұмыс күні.
10-параграф. Шетелдік ұйымдардың авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі сертификатын тану туралы шешімнің қолданылуын тоқтата тұру және кері қайтарып алу тәртібі
59. Уәкілетті ұйым шетелдік ұйымның сертификатын тану туралы шешімнің қолданылуын шектейді не тоқтата тұрады не кері қайтарып алады:
1) шетелдік ұйымның сертификаттау талаптары мен шектеулерін сақтамауы;
2) шетелдік ұйым "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін техникалық пайдалану және жөндеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 551 бұйрығын сақтамауы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11573 болып тіркелген);
3) Заңның 16-3-бабының ережелеріне сәйкес немесе тексеру кезінде белгіленген ұшу қауіпсіздігіне әсер ететін бірінші деңгейдегі бұзушылықтар анықталғанда;
4) шетелдік ұйымның жазбаша өтінімі;
5) тану мерзімінен бір жылғы уақыт аралағында Қазақстан Республикасында пайдаланылатын авиациялық техникада техникалық қызмет және жөндеу жұмыстары болмағанда;
6) сертификаттың қолданысына шектеулер енгізу, оның қолданылуын тоқтата тұру немесе шетелдік ұйымға сертификат берген мемлекеттің авиациялық өкіметі кері қайтарып алуы.
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
сертификат беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Алдын ала бағалау өтініші
(азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйым сертификатын алуға үміткер толтырады)
1. Ұйымның ресми атауы.
Ұйымның мекенжайы: пошталық мекенжайы, телефон, факс және электрондық пошта мекенжайы.
2. Негізгі қызмет жүзеге асырылатын орынның мекенжайы, оның ішінде телефон, факс және электрондық пошта мекенжайы. Қосымша қызметтік мекенжай: Қызмет түрі:
3. Қызметті бастаудың ұсынылатын күні:
4. Басшылар және негізгі қызметкерлер:
Тегі, аты, әкесінің аты
Лауазымы
Телефон, факс және электрондық пошта
5. Ұйымның ұсынылатын мамандануы:
☐ Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету
☐ Қозғалтқыштарға техникалық қызмет көрсету
☐ Компоненттерге техникалық қызмет көрсету
☐ Мамандандырылған техникалық қызмет көрсету

1) изменения наименования, организационно-правовой формы или юридического адреса иностранной организации;
2) изменения области действия сертификата иностранной организации.
58. Срок внесения изменений в Решение о признании сертификата:
1) в случаях изменения наименования, организационно-правовой формы или юридического адреса организации – пять рабочих дней;
2) в случаях изменения области действия сертификата – двадцать два рабочих дня.
Параграф 10. Порядок приостановления действия и отзыва Решения о признании сертификата иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
59. Уполномоченная организация ограничивает либо приостанавливает, либо отзывает действие Решения о признании сертификата иностранной организации в случаях:
1) несоблюдения иностранной организацией сертификационных требований и ограничений;
2) несоблюдения иностранной организацией приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 551 "Об утверждении Правил технической эксплуатации и ремонта гражданских воздушных судов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11573);
3) выявления нарушений первого уровня в соответствии с положениями статьи 16-3 Закона или влияющих на безопасность полетов, установленных при проверках;
4) письменной заявки иностранной организации;
5) отсутствия выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту на авиационной технике, эксплуатируемой в Республике Казахстан в течение одного года с момента признания;
6) внесения ограничений в действие сертификата, приостановление его действия или отзыв авиационными властями государства, выдавшего сертификата иностранной организации.
Приложение 1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Предоценочное заявление
(заполняется кандидатом на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации)
1. Официальное название организации. Адрес организации: почтовый адрес, телефон, факс и адрес электронной почты.
2. Адрес основного места деятельности, включая телефон, факс и адрес электронной почты.
Дополнительный служебный адрес:
Вид деятельности:
3. Предлагаемая дата начала работы:
4. Руководители и основные сотрудники:
Фамилия имя отчество
Должность
Телефон, факс и электронная почта
5. Предлагаемая специализация организации:
☐ Техническое обслуживание воздушных судов
☐ Техническое обслуживания двигателей
☐ Техническое обслуживание компонентов
☐ Специализированное техническое обслуживания

6. Персоналды даярлаудың ұсынылатын түрлері:
7. Осы нысанды толтыру және оған қол қою азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйым сертификатын алуға өтініш беру ниетін білдіреді.
Қолы
Күні (күні/айы/жылы)
Лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты
Алдын ала бағалау өтінішін толтыру жөніндегі нұсқаулық:
1. Ұйымның ресми атауын, пошталық мекенжайын, телефон, факс нөмірлерін және электрондық пошта мекенжайын көрсету қажет. Егер ұйым ресми атауынан өзгеше атаумен қызмет атқаратын болса, оны да көрсету қажет.
2. Көрсетілген мекенжай негізгі қызмет жүзеге асырылатын нақты орналасқан жерге қатысты болуы тиіс. Осы жерде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған басшылықтың қызметтік үй-жайлары орналасады. Егер мекенжай 1-тармақта көрсетілген мекенжаймен сәйкес келсе, "сол мекенжай" деп көрсету қажет. Қосымша қызметтік мекенжайларды және сол мекенжайларда жүзеге асырылатын қызмет түрлерін көрсету қажет.
3. Техникалық қызмет көрсетуді бастау жоспарланған шамамен күнін көрсету қажет.
4. Басшылар мен негізгі қызметкерлердің тегі, лауазымы, телефон нөмірлері және өзге де байланыс деректерін көрсету қажет.
5. Төменде ұсынылған техникалық қызмет көрсету ұйымының мамандануын көрсету қажет. Қолданылатын барлық тиісті тармақтарды белгілеу қажет:
□ Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету. Ірі әуе кемелері, шағын әуе кемелері, тікұшақтар, әуе кемелерінің өзге түрлері (мысалы, планерлер, аэростаттар, дирижабльдер, жеңіл спорттық әуе кемелері және т.б.).
□ Қозғалтқыштарға техникалық қызмет көрсету. Қозғалтқыш санаттарын көрсету (мысалы, поршеньді, газтурбиналық және электрлік).
□ Компоненттерге техникалық қызмет көрсету. Қызмет көрсетілетін борттық жүйе санатын сәйкестендіру үшін ASD/ATA S1000D спецификацияларындағы стандартты нөмірлеу жүйесінің (SNS) кодын көрсету.
□ Мамандандырылған техникалық қызмет көрсету. Мамандандырылған техникалық қызмет көрсетуді орындау үшін қажетті бекіту сыныбын келесі санаттар бойынша көрсету: композициялық материалдардан жасалған компоненттерге техникалық қызмет көрсету, беттерді өңдеу (мысалы, құммен тазалау), гальваникалық қаптау, бояу, бұзбайтын бақылау, дәнекерлеу және мемлекетпен қабылданған/бекітілген өзге де арнайы жұмыстар.
6. Қызмет көрсетілетін әуе кемелерінің түрлерін, сондай-ақ сұратылатын мамандануына сәйкес сапаны бақылау персоналын, сертификаттаушы персоналды және техникалық қызмет көрсетуге қатысатын өзге қызметкерлерді даярлау түрлерін көрсету қажет.
7. Алдын ала бағалау өтінішіне жауапты басшының қол қоюы авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттауға өтініш беру ниетін білдіреді.
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
сертификат беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтінім

6. Предлагаемая подготовка персонала:
7. Подписание и заполнение этой формы означает намерение подать заявление на получение сертификата организации по техническому обслуживанию ремонту авиационной техники гражданской авиации.
Подпись
Дата (день/месяц/год)
Должность и фамилия имя отчество
Инструкции по заполнению предоценочного заявления:
1. Указать официальное название, почтовый адрес, телефон, факс и адрес электронной почты организации. Указать любое другое название, под которым организация работает, если оно отличается от официального наименования организации.
2. Данный адрес должен относиться к физическому месту, в котором осуществляется основная деятельность. В этом месте находятся служебные помещения руководства, созданного в соответствии с законодательством. Если адрес тот же, что и в п. 1, указать "тот же". Указать дополнительные служебные адреса и виды деятельности, осуществляемой по этим адресам.
3. Указать приблизительную дату предполагаемого начала выполнения технического обслуживания.
4. Указать фамилии, должности, номера телефонов и другую контактную информацию о руководителях и ключевых сотрудниках.
5. Указать предлагаемую ниже специализацию организации по техническому обслуживанию. Отметить все применимые графы.
□ Техническое обслуживания воздушных судов. Крупногабаритные самолеты, небольшие самолеты, вертолеты, другие виды воздушных судов (например, планеры, аэростаты, дирижабли, легкие спортивные воздушные суда и т. д.).
□ Техническое обслуживания двигателей. Внести категории двигателей (например, поршневые, газотурбинные и электрические).
□ Техническое обслуживание компонентов. Внести код стандартной системы нумерации (SNS) из спецификаций ASD/ATA S1000D для идентификации категории, подлежащей обслуживанию соответствующей бортовой системы.
□ Специализированное техническое обслуживание. Внести класс утверждения, необходимого для выполнения специализированного технического обслуживания с использованием следующих категорий: техническое обслуживание компонентов из композитных материалов, обработка поверхностей, например пескоструйная очистка, нанесение гальванического покрытия, покраска, неразрушающий контроль, сварка и выполнение других специальных работ, принятых/ утвержденных государством.
6. Указать типы воздушных судов, которые будут обслуживаться, а также виды подготовки персонала по контролю качества, сертифицирующего персонала и других сотрудников по техническому обслуживанию в соответствии с запрашиваемой специализацией.
7. Подписание предоценочного заявления ответственным руководителем означает намерение запросить сертификацию организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
Приложение 2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата организации
по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной
техники гражданской авиации
Форма
Заявка

1. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу (бұдан әрі – ТҚ және Ж) жөніндегі ұйымның атауы:
2. Өтініш беру себебі (керектісін таңдау):
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның сертификатын алуға алғашқы сертификаттау
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның сертификатының қолданылу мерзімін ұзарту
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымының сертификатының қолданылу саласын өзгерту
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның атауын, ұйымдық-құқықтық нысанын немесе заңды мекенжайын өзгерту
3. Өндірістік базаның орналасқан жері:
4. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның желілік станциялардың мекенжайы мен орналасқан жері:
5. Телефон:
6. Есеп айырысу шоты:
7. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН):
8. Электрондық мекен-жайы:
9. Төменде көрсетілген қызмет түрлерін келесі авиациялық техникада орындау құқығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу ұйымын сертификаттауды жүргізуді сұраймын:
Класс
Рұқсат
Шектеулер
Мерзімді техникалық жұмыстар
Жедел техникалық жұмыстар
Әуе кемелері
Авиациялық қозғалтқыштар
Маршты авиациялық қозғалтқыштар мен қосалқы күштік қондырғыларды қоспағанда, компоненттер
Арнайы жұмыс түрлері
10. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның рәсімдер бойынша Басшылықтың тексерудің белгіленуі, нөмірі және тексеру күні:
11. Сапаны (стандарттарға сәйкестікті) бақылауға жауапты басшының Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда):
16. Өтініш беруші тұлғаның декларациясы:
Осымен цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімімді растаймын және Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауға міндеттенемін.
Сондай-ақ авиациялық техниканы техникалық қызмет көрсету және жөндеу ұйымының Қазақстан Республикасының авиациялық техниканы техникалық қызмет көрсету және жөндеу ұйымдары үшін белгіленген сертификаттау талаптарына сәйкес келетінін және осы сәйкестікті қолдайтынын растаймын.
12. Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
13. Өтініш беруші өтінімді электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады
14. Берілген күні:
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
сертификат беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның басшы құрамы туралы мәліметтер
1. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның бағаны
Басқару персоналын көрсету:
Ұйымның бірінші басшысы
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі функцияларды орындау үшін ұйымның жұмысын қамтамасыз етуге жауапты басшы персонал
Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекция басшысы (ұшу қауіпсіздігі жөніндегі басшы), ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін енгізуге және оның тиімді жұмыс істеуіне жауапты
Сапа жүйесін (сәйкестікті мониторингтеу) қамтамасыз етуге жауапты басшы персонал

1. Наименование организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – ТОиРАТ):
2. Причина подачи заявки (нужное выбрать):
Первоначальная выдача сертификата организации по ТОиРАТ
Продление срока действия сертификата организации по ТОиРАТ
Изменение области действия сертификата организации по ТОиРАТ
Изменение наименования, организационно-правовой формы или юридического адреса организации по ТОиРАТ
3. Адрес и местонахождение производственной базы:
4. Адрес и местонахождение линейных станций по ТОиРАТ:
5. Телефон:
6. Расчетный счет:
7. Бизнес-идентификационный номер (БИН):
8. Электронный адрес:
9. Прошу провести сертификацию организации по техническому обслуживанию и ремонту на право выполнения перечисленных ниже деятельности на следующей авиационной технике:
Класс
Допуск
Ограничения
Периодические технические работы
Оперативные технические работы
Воздушные суда
Авиационные двигатели
Компоненты, за исключением маршевых авиационных двигателей и вспомогательных силовых установок
Специальные виды работ
10. Обозначение, номер ревизии и дата ревизии Руководства по процедурам организации по ТОиРАТ:
11. Фамилия Имя Отчество (при его наличии) руководителя, ответственного за контроль качества (соответствия стандартам):
16. Декларация лица, подающего заявку:
Настоящим подтверждаю свое согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, и обязуюсь соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в сфере использования воздушного пространства и авиационной деятельности. Также подтверждаю, что организация по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники соответствует и поддерживает соответствия сертификационным требованиям, установленным для организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники Республики Казахстан.
17. Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
18. Заявитель удостоверяет заявление электронной цифровой подписью
19. Дата подачи:
Приложение 3
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата организации
по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной
техники гражданской авиации
Форма
Сведения о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
1. Графа для организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
Указать управленческий персонал:
Первый руководитель организации
Руководящий персонал, для выполнения функций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, ответственный за обеспечение работы организации
Руководитель инспекции по безопасности полетов (руководитель по безопасности полетов), ответственный за внедрение и эффективное функционирование системы управления безопасностью полетов
Руководящий персонал, ответственный за обеспечение системы качества (мониторинга соответствия)

2. Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда):
3. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның лауазымы:
4. Азаматтық авиация саласындағы біліктілік:
5. Азаматтық авиация саласындағы жұмыс тәжірибесі:
6. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның атауы:
7. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйым сертификатының нөмірі.
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның бірінші басшысы
Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса)
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
сертификат беру қағидаларына
4-қосымша
"Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу ұйымына сертификат беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік қызметтің атауы "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу ұйымына сертификат беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы: жоқ
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) ұсыну тәсілдері
"цифрлық үкімет" порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету мерзімі
1. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру мерзімі - 22 (жиырма екі) жұмыс күні.
Өтініш берушіде әртүрлі қалаларда орналасқан өндірістік қызметтің екіден астам орны болған жағдайда, қарау мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күніне ұзартылады және/немесе өтініш берушіге анықталған сәйкессіздіктерді жою талап етілетін жағдайларда, қарау мерзімі осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес түзету іс-қимылдары жоспарында көрсетілген мерзімге ұзартылады, ол туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарланады.
2. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның бұрын берілген сертификатының қолданылу мерзімі өткеннен кейін кезекті сертификаттауды жүргізу мерзімі - 22 (жиырма екі) жұмыс күні.
Өтініш берушіде әртүрлі қалаларда орналасқан өндірістік қызметтің екіден астам орны болған жағдайда, қарау мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күніне ұзартылады және/немесе өтініш берушіге анықталған сәйкессіздіктерді жою талап етілетін жағдайларда, қарау мерзімі осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес түзету іс-қимылдары жоспарында көрсетілген мерзімге ұзартылады, ол туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарланады.

2. Фамилия Имя Отчество (при его наличии):
3. Должность в организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
4. Квалификация в сфере гражданской авиации:
5. Опыт работы в сфере гражданской авиации:
6. Наименование организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
7. Номер сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
Первый руководитель организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Приложение 4
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата организации
по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной
техники гражданской авиации
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации"
Наименование государственной услуги "Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги: отсутствует
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
портал "цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Срок выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации – 22 (двадцать два) рабочих дня.
При наличии у заявителя более двух мест производственной деятельности, расположенных в разных городах, срок рассмотрения продлевается на 22 (двадцать два) рабочих дня и/или в тех случаях, когда заявителю требуется устранения выявленных несоответствий, срок рассмотрения продлевается на срок указанный в плане корректирующих действий в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения.
2. Срок выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации по истечению срока действия ранее выданного сертификата (очередная сертификация) – 22 (двадцать два) рабочих дня.
При наличии у заявителя более двух мест производственной деятельности, расположенных в разных городах, срок рассмотрения продлевается на 22 (двадцать два) рабочих дня и/или в тех случаях, когда заявителю требуется устранения выявленных несоответствий, срок рассмотрения продлевается на срок указанный в плане корректирующих действий в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения.

3. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мерзімі:
1) ұйымның атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны немесе заңды мекенжайы өзгерген жағдайларда – 5 (бес) жұмыс күні;
2) сертификаттың қолданылу саласы өзгерген жағдайларда – 22 (жиырма екі) жұмыс күні. Өтініш берушіде әртүрлі қалаларда орналасқан өндірістік қызметтің екіден астам орны болған жағдайда, қарау мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күніне ұзартылады және / немесе өтініш берушіге анықталған сәйкессіздіктерді жою талап етілетін жағдайларда, қарау мерзімі осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес түзету іс-қимылдары жоспарында көрсетілген мерзімге ұзартылады, ол туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарланады.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету нысаны
Цифрландырылған (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету нәтижесі
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру, авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатына өзгерістер енгізу немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу ұйымына сертификат беру – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына және "Азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) сәйкес ақылы.
7
Мемлекеттік корпорацияның қызмет көрсетушісінің және цифрлық объектілердің жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);

3. Срок внесения изменений и (или) дополнений в сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации:
1) в случаях изменения наименования, организационно-правовой формы или юридического адреса организации – 5 (пять) рабочих дней;
2) в случаях изменения области действия сертификата – 22 (двадцать два) рабочих дня.
При наличии у заявителя более двух мест производственной деятельности, расположенных в разных городах, срок рассмотрения продлевается на 22 (двадцать два) рабочих дня и/или в тех случаях, когда заявителю требуется устранения выявленных несоответствий, срок рассмотрения продлевается на срок указанный в плане корректирующих действий в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения.
4.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Цифровизированная (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, внесение изменений в сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации – платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32089).
7
График работы услугодателя Государственной корпорации и цифровых объектов
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);

2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 08.00-ден 17.00-ға дейін
8
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаттарын беру үшін уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
1. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алу үшін (бастапқы сертификаттау, бұрын берілген сертификаттың қолданылу мерзімін ұзарту және сертификаттың қолданылу саласын өзгерту кезінде) осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды қоса бере отырып, электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған өтінім беріледі:
1) азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның құрылтай құжаты (бастапқы сертификаттау кезінде);
2) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері жөніндегі нұсқаулықтың (бұдан әрі - нұсқаулық) электрондық көшірмесі (сертификаттаушы персоналдың тізбесін қоса алғанда);
3) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның басшы құрамы туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі;
4) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) бірінші басшы қол қойған сәйкестік туралы өтініш;
6) іс-шаралар жоспары;
7) сапа бойынша нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (егер ол нұсқаулыққа енгізілмеген болса);
8) ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (егер ол нұсқаулыққа енгізілмеген болса)
9) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі персоналды кәсіптік даярлау бағдарламасының электрондық көшірмесі (егер ол нұсқаулыққа енгізілмеген болса)
2. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу үшін ұйымның атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны немесе заңды мекенжайы өзгерген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған өтінім мынадай құжаттармен қоса беріледі:

2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
1. Для получения сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (при первоначальной, продлении срока действия ранее выданного сертификата и изменении области действия сертификата) подается заявка, подписанная электронной цифровой подписью по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
1) учредительный документ организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (при первоначальной сертификации);
2) электронная копия руководства по процедурам организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – РПО) (включая перечень сертифицирующего персонала);
3) электронная копия сведений о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники;
4) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации.
5) заявление о соответствии, подписанное первым руководителем;
6) план мероприятий;
7) электронная копия руководства по качеству (если оно не включено в РПО);
8) электронная копия руководства по управлению безопасностью полетов (если оно не включено в РПО);
9) электронная копия руководства по подготовке персонала по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (если оно не включено в РПО).
2. Для внесения изменений и (или) дополнений в сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации при изменении наименования, организационно-правовой формы или юридического адреса организации подается заявка, подписанная электронной цифровой подписью, по форме согласно приложению 2 к настоящим правилам с приложением следующих документов:

1) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері жөніндегі нұсқаудың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларының, Заңның немесе осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін және оның кіші түрлерін (бар болған жағдайда), оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетінін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған: "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.​caa.​gov.​kz Көрсетілетін қызметті алушының алу мүмкіндігі бар:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
сертификат беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Дәлелді бас тарту
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы Сіздің өтініміңізді жылдың [өтінім күнінен] № [өтінім нөмірі] бастап қарап, ____________________________ бас тарту туралы хабарлайды.
[Бас тарту себебі].
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасы
немесе оны алмастыратын тұлға (Тегі Аты Әкесінің аты бар болған жағдайда) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
сертификат беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның қызмет аясы
Класс
Рұқсат
Шектеулер
Кезеңдік техникалық қызмет көрсету
Жедел техникалық қызмет көрсету
Санаты
Авиациялық техниканың үлгісі немесе жұмыс түрі
Әуе кемелері
А1
Ұшу массасы 5700 кг асатын ұшақтар
Әуе кемесінің үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
А2
Ұшу массасы 5700 кг аспайтын ұшақтар
А3
Тікұшақтар
А4

1) электронная копия руководства по процедурам организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Закона и настоящих Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz.
Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 5
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата организации
по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной
техники гражданской авиации
Форма
Мотивированный отказ
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
рассмотрев Вашу заявку от [дата заявки] года № [номер заявки], сообщает об
отказе в выдаче _________________________________________________
[Причина отказа]
Первый руководитель уполномоченной организации в сфере гражданской авиации либо лицо, его замещающее
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (электронная цифровая подпись)
Приложение 6
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата организации
по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной
техники гражданской авиации
Форма
Область деятельности организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
Класс
Допуск
Ограничения
Периодическое техническое обслуживание
Оперативное техническое обслуживание
Категория
Тип авиационной техники или вид работ
Воздушные суда
А1
Самолеты с взлетной массой свыше 5700 кг
Указываются разработчики, семейство, тип или группа воздушного судна и/или выполняемые виды технического обслуживания
А2
Самолеты взлетной массой не более 5700 кг
А3
Вертолеты
А4

А1, А2 және А3 санаттарына қатысы жоқ әуе кемелері
Авиациялық қозғалтқыштар
В1
Газтурбиналық қозғалтқыштар (ГТҚ)
Газтурбиналық қозғалтқыштардың үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
В2
Поршеньді қозғалтқыштар (ПҚ)
Поршеньді қозғалтқыштардың үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
В3
Қосалқы күш қондырғылары (ҚКҚ)
Қосалқы күш қондарығылары үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
Авиациялық марштық қозғалтқышты және жиынтықта қосалқы күш қондырғысынан басқа құрастырылған құрауыштар
Американың Әуе көлігі қауымдастығының коды
С1
Кабинадағы ауа қысымын баптау және реттеу жүйесі
Әуе кемесінің үлгісін және\немесе құрауышын әзірлеушілері, не нақты құрауыштары және\немесе тоғысқан сілтемелер рәсімдер және\немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша нұсқаудағы өндірістік мүмкіндіктердің тізбесімен көрсетіледі
021
С2
Автопилоттар
022
С3
Байланыс және навигация жабдығы
023, 034
С4
Есіктер мен люктер
052
С5
Электр жабдықтау жүйесі
024
С6
Тұрмыстық және арнайы жабдық
025, 038, 045
С7
Қозғалтқыш және қосалқы күш қондырғыларының жүйесі
049, 071 бастап 083 бойынша
С8
Әуе кемесін басқару жүйесі

Воздушные суда, не относящиеся к категориям А1, А2 и А3
Авиационные двигатели
В1
Газотурбинные двигатели (ГТД)
Указываются разработчики, семейство, тип или группа газотурбинных двигателей и/или выполняемые виды технического обслуживания
В2
Поршневые двигатели (ПД)
Указываются разработчики, семейство, тип или группа поршневых двигателей и/или выполняемые виды технического обслуживания
В3
Вспомогательные силовые установки (ВСУ)
Указываются разработчики, семейство, тип или группа вспомогательной силовой установки и/или выполняемые виды технического обслуживания
Демонтированные компоненты, исключая маршевый авиационный двигатель и вспомогательные силовые установки в сборе
Код по Ассоциации Воздушного транспорта Америки
С1
Системы кондиционирования и регулирования давления воздуха в кабине
Указываются разработчики типа воздушного судна и/или компонента, либо конкретные компоненты и/или перекрестные ссылки с перечнем производственных возможностей в Руководстве по процедурам и/или выполняемые виды технического обслуживания
021
С2
Автопилоты
022
С3
Оборудование связи и навигации
023, 034
С4
Двери и люки
052
С5
Системы электроснабжения
024
С6
Бытовое и специальное оборудование
025, 038, 045
С7
Системы двигателя и вспомогательной силовой установки
049, с 071 по 083
С8
Системы управления воздушным судном

1. Шетелдік авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету
және жөндеу (бұдан әрі – АТ ТҚ және жөндеу) жөніндегі ұйымның атауы: /
Name of Approved Maintenance Organisation (AMO):
2. Өтініш беру себебі (керектісін таңдау)/ Reason for submitting the application (please select the appropriate option):
Шетелдік ұйымның сертификатын тану туралы шешімді алу үшін бастапқы өтінім / Initial application for obtaining the Decision on the recognition of the organization’s certificate
Жарамдылық мерзімі өткеннен кейін танылған сертификатты ұзарту туралы жоспарлы өтінім / Application for renewal of the recognized certificate upon expiration
Танылған сертификатты бекіту көлемін өзгерту /
Change to the scope of approval of the recognized certificate
Танылған куәліктің атауына, ұйымдық-құқықтық нысанына немесе заңды мекенжайына өзгерістер / Changes to the name, organizational and legal form, or legal address of the foreign maintenance organization
3. Ұйымның тіркеу орны және тіркеу нөмірі (шифр)/
Place of business and legal address:
4. Өндірістік базаның мекен-жайы мен орналасқан жері: /
Address and location of the main maintenance facility:
5. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның желілік станциялардың мекенжайы мен орналасқан жері /
Address and location of line maintenance stations:
6. Телефон / Phone number:
7. Есеп айырысу шоты / Payment account:
8. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі / Business identification number:
9. Электрондық мекен-жайы / email address:
10. АТ ТҚК және Ж бойынша шетелдік ұйымның сертификатының нөмірі және берілген күні /
Reference and date of issue of Maintenance Organisation Approval certificate:
11. АТ ТҚК және Ж бойынша шетелдік ұйымның сертификатының жарамды уақыты /
Expiration date of Maintenance Organisation Approval certificate:
12. АТ ТҚК және Ж бойынша шетелдік ұйымның сертификатын берген ұйым /
Name of competent authority which issued Maintenance Organisation Approval certificate:
13. Төменде көрсетілген қызмет нысандарын келесі авиациялық техникада орындау құқығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның жоғарыда көрсетілген сертификатын жарамды деп тануды сұраймын::
Kindly recognize the validity of the above-mentioned Maintenance Organisation Approval certificate for the right to perform the following scope of work on the following aircraft:
Класс / Class
Рұқсат / Rating
Шектеулер /
Limitations
Мерзімді техникалық жұмыстар /
Base Maintenance
Жедел техникалық жұмыстар /
Line Maintenance
Әуе кемелері /
Aircraft
14.АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның Азаматтық авиация техникасына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеу  жөніндегі рәсімдер бойынша нұсқаудың белгіленуі, нөмірі тексеру күні /
Identification, number and date of revision of Maintenance Organisation Exposition:
15.Сапаны (стандарттарға сәйкестікті) бақылауға жауапты басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) /
Full name of Post Holder for the Quality system (Compliance Monitoring):
16.АТ ТҚ және Ж келісімдер жасалған немесе жасалатын Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылардың атаулары /
List of Kazakhstan aircraft operators with whom agreements on maintenance have been concluded or will be concluded:
16. Өтініш беруші тұлғаның декларациясы:
Төменде қол қойған мен осы өтінімде берілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын растаймын және Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы заңнамасының талаптарын орындауға міндеттенемін.
Declaration by person making the application:
I, the undersigned, declare that the above particulars and documents submitted with this application are true in every respect and undertake to comply with the requirements of the legislation of the Republic of Kazakhstan in the field of use of airspace and aviation activities.
17. АТ ТҚ және Ж бойынша ұйым басшысының Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда) / Full name of Accountable Manager:
Қолы / Signature:
Дата / Date:

1. Наименование иностранной организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – ТОиРAT) /
Name of Approved Maintenance Organisation:
2. Причина подачи заявки (нужное выбрать)/ Reason for submitting the application (please select the appropriate option):
Первоначальная заявка получение Решения о признании сертификата организации/ Initial application for obtaining the Decision on the recognition of the organization’s certificate
Очередная заявка по истечению срока действия ранее выданного Решения о признании сертификата организации/ Application for renewal of the recognized certificate upon expiration
Изменение области действия сертификата иностранной организации по ТОиРАТ/
Change to the scope of approval of the recognized certificate
Изменения наименования, организационно-правовой формы или юридического адреса иностранной организации по ТОиРАТ/ Changes to the name, organizational and legal form, or legal address of the foreign maintenance organization
3.Место регистрации организации и регистрационный номер (шифр) /
Place of business and legal address:
4.Адрес и местонахождение производственной базы /
Address and location of the main maintenance facility:
5.Адрес и местонахождение линейных станции по ТОиРАТ /
Address and location of line maintenance stations:
6.Телефон / Phone number:
7.Расчетный счет / Payment account:
8.Бизнес-идентификационный номер (БИН) / Business identification number (BIN):
9.Электронный адрес / email address:
10.Номер и дата выдачи сертификата иностранной организации по ТОиРАТ /
Reference and date of issue of Maintenance Organisation Approval certificate:
11.Срок действия сертификата иностранной организации по ТОиРАТ /
Expiration date of Maintenance Organisation Approval certificate:
12.Орган выдавший сертификат иностранной организации по ТОиРАТ /
Name of competent authority which issued Maintenance Organisation Approval certificate:
13.Прошу признать действительным вышеуказанный сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту на право выполнения на следующей авиационной технике перечисленных ниже форм деятельности:
Kindly recognize the validity of the above-mentioned Maintenance Organisation Approval certificate for the right to perform the following scope of work on the following aircraft:
Класс / Class
Допуск / Rating
Ограничения/
Limitations
Периодические технические работы /
Base Maintenance
Оперативные технические работы/
Line Maintenance
Воздушные суда /
Aircraft
14.Обозначение, номер ревизии и дата ревизии Руководства по процедурам организации по ТОиРАТ /
Identification, number and date of revision of Maintenance Organisation Exposition:
15.Фамилия Имя Отчество (при его наличии) руководителя ответственного за контроль качества (соответствия стандартам) /
Full name of Post Holder for the Quality system (Compliance Monitoring):
16.Названия эксплуатантов гражданских воздушных Республики Казахстан, с которыми заключены или будут заключены соглашения на ТОиРАТ /
List of Kazakhstan aircraft operators with whom agreements on maintenance have been concluded or will be concluded:
17.Декларация лица, подающего заявку:
Я, нижеподписавшийся, подтверждаю полноту и достоверность предоставленных сведений в настоящей заявке и обязуюсь выполнять требования законодательства Республики Казахстан в сфере использования воздушного пространства и деятельности авиации.
Declaration by person making the application:
I, the undersigned, declare that the above particulars and documents submitted with this application are true in every respect and undertake to comply with the requirements of the legislation of the Republic of Kazakhstan in the field of use of airspace and aviation activities.
18.Фамилия Имя Отчество (при его наличии) руководителя организации по ТОиРAT / Full name of Accountable Manager:
Подпись / Signature:
Дата / Date: