"Энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № 327 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 23 шiлдедегi № 279-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 шiлдеде № 39390 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № 327 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21269 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосу қағидаларында:
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Өтініш беруші мен энергия беруші ұйым арасында туындайтын даулар Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 400-бабына сәйкес шешіледі.";
6-тармақтың 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) көппәтерлі тұрғын үйлерде және өзге де күрделі құрылыс объектілерінде орналасқан тұрғын емес үй-жайлардағы өтініш берушінің электр қондырғыларын технологиялық қосу жағдайында – "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-тарауы талаптарының нормаларына сәйкес пәтер иелерінің келісімін растайтын құжаттың көшірмесі";";
6-тармақтың 10) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"10) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабы 25) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітілген Құрылыс саласында құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларына сәйкес инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосылуға арналған теникалық шарттар алынған жағдайда.";
22-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"22. Өтініш беруші энергия беруші ұйымға шартты алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде хабарлаған жағдайда, өтініш берушінің Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексіне (бұдан әрі – Құрылыс кодексі) сәйкес энергия беруші ұйымнан алынған техникалық тапсырмаларды дербес орындауына жол беріледі.";
24-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"24. Өтініш беруші салынған электр желілерін энергия беруші ұйымнан қабылдауды Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексінің 18-тарауына сәйкес жүргізеді.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № 327 "Об утверждении Правил технологического присоединения к электрическим сетям энергопередающих организаций"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 июля 2026 года № 279-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2026 года № 39390
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № 327 "Об утверждении Правил технологического присоединения к электрическим сетям энергопередающих организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21269) следующие изменения:
в Правилах технологического присоединения к электрическим сетям энергопередающих организаций, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Споры, возникающие между заявителем и энергопередающей организацией, решаются в соответствии со статьей 400 Гражданского кодекса Республики Казахстан.";
подпункт 4) пункта 6 изложить в новой редакции:
"4) в случае технологического присоединения электрических установок заявителя, находящегося в нежилых помещениях, расположенных в многоквартирных жилых домах и иных объектах капитального строительства - копия документа, подтверждающего согласие собственников квартир в соответствии с нормами требований главы 7 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях";";
подпункт 10) пункта 6 изложить в новой редакции:
"10) в случае получения технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения в соответствии с Правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, утверждаемыми уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства согласно подпункту 25) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан.";
пункт 22 изложить в новой редакции:
"22. В случае уведомления заявителем энергопередающей организации в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения договора допускается самостоятельное выполнение заявителем полученных технических заданий от энергопередающей организации в соответствии с пунктом 11 статьи 120 Строительного кодекса Республики Казахстан.";
пункт 24 изложить в новой редакции:
"24. Прием построенных электрических сетей от энергопередающей организации заявителем производится в соответствии с главой 18 Строительного кодекса Республики Казахстан.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мемлекеттік энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 23 шілдедегі
№ 279-н/қ Бұйрыққа
қосымша
Энергия беруші ұйымдардың
электр желілеріне
технологиялық қосу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Кімге: ______________________
(өтініш беруші желілеріне
қосылатын энергия беруші
ұйымның атауы)
Кімнен: __________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
Электрмен жабдықтауға жария шартты акцептеу туралы өтініш
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5) тармақшасына сәйкес электрмен жабдықтауға шарт жасасу үшін Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 143 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10403 болып тіркелген) Электр энергиясын пайдалану қағидаларының 4 немесе 4-1-тармақтарына сәйкес
__________________________________________________________________
(энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауы)
Қазақстан Республикасының "Электр энергетикасы туралы" Заңының 5-бабы 5) тармақшасына сәйкес электрмен жабдықтаудың жария шартын жасасу үшін қажетті құжаттарды беруге келісім беремін.
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге және сақтауға келісім беремін.
Сонымен қатар:
ұялы телефон нөмірі ___________________________________;
(қысқа мәтіндік хабарлама) ____________________________;
(мультимедиалық хабарлама) электрондық пошта _________________;
пошта мекенжайы __________ арқылы электр энергиясын тоқтату туралы хабарлама
алуға келісетінім туралы хабардар етемін.
_____________________ 20__ жылғы "__"_______
(өтініш берушінің қолы)
(Күні)

2. Комитету государственного энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 23 июля 2026 года № 279-н/қ
Приложение 2
к Правилам технологического
присоединения к электрическим
сетям энергопередающих
организаций
Форма
Кому: __________________
(наименование энергопередающей
организации, к сетям которой
подключается заявитель)
От: ________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Заявление об акцепте публичного договора на электроснабжение
Настоящим сообщаю о согласии на передачу документов согласно пункту 4 или 4-1 Правил пользования электрической энергии, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10403) в
__________________________________________________________________________
(наименование энергоснабжающей организации)
необходимые для заключения публичного договора на электроснабжение согласно подпункту 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике".
Даю согласие на сбор, обработку и хранение персональных данных.
Также уведомляю о согласии получать уведомления о прекращении электрической энергии путем отправки:
на сотовый телефонный номер ___________________________________;
(коротким текстовым сообщением) _______________________________;
(мультимедийным сообщением) на электронную почту_______________;
на почтовый адрес__________________; _________________ "__"_________ 20__ года
(подпись заявителя)             (дата)