"Жер құқығы қатынастары саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 4 шілдедегі № 254 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 4 шілдедегі № 133 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 13 шілдедегі № 276 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 22 шілдедегі № 111 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 23 шілдеде № 39386 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жер құқығы қатынастары саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 4 шілдедегі № 254 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 4 шілдедегі № 133 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33054 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1-қосымшада:
Жергілікті атқарушы органдар қабылдаған шешімдердің заңдылығы үшін жер құқығы қатынастары саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарға қосымшада:
реттік нөмірі 27-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
27.
Жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің ахуалдық схемасы бар жер учаскесін таңдау актісін, сәулет-жоспарлау тапсырмасын, техникалық шарттарды алуға арналған сауалнама парағын, топографияны (жеті жұмыс күні ішінде) дайындауы және оларды бір мезгілде барлық мүдделі мемлекеттік органдарға, тиісті қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілеріне, мемлекеттік жер кадастрын жүргізетін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері арқылы не келісуші органдарда осы жүйелер болмаған кезде қағаз тасығыштарда жіберуі
болмашы
";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2-қосымшада:
Жергілікті атқарушы органдар қабылдаған шешімдердің заңдылығы үшін жер құқығы қатынастары саласындағы тексеру парақтарында:
реттік нөмірі 27-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
27.
Жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің ахуалдық схемасы бар жер учаскесін таңдау актісін, сәулет-жоспарлау тапсырмасын, техникалық шарттарды алуға арналған сауалнама парағын, топографияны (жеті жұмыс күні ішінде) дайындауы және оларды бір мезгілде барлық мүдделі мемлекеттік органдарға, тиісті қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілеріне, мемлекеттік жер кадастрын жүргізетін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері арқылы не келісуші органдарда осы жүйелер болмаған кезде қағаз тасығыштарда жіберуі
";

О внесении изменений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 июля 2023 года № 254 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 июля 2023 года № 133 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области земельных правоотношений"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 июля 2026 года № 276 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июля 2026 года № 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июля 2026 года № 39386
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 июля 2023 года № 254 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 июля 2023 года № 133 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области земельных правоотношений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33054) следующие изменения:
в Приложении 1 к указанному совместному приказу:
в Приложении к Критериям оценки степени рисков в области земельных правоотношений за законностью принятых решений местных исполнительных органов:
строку, порядковый номер 27, изложить в следующей редакции:
"
27.
Подготовка структурным подразделением местного исполнительного органа, осуществляющим функции в сфере архитектуры и градостроительства акта выбора земельного участка с его ситуационной схемой, архитектурно-планировочного задания, опросного листа для получения технических условий, топографии и направление их на согласование одновременно всем заинтересованным государственным органам, соответствующим службам, субъектам естественных монополий, Государственной корпорации "Правительство для граждан", ведущей государственный земельный кадастр, посредством цифровых систем государственных органов либо на бумажных носителях при отсутствии у согласующих органов этих систем (в течение семи рабочих дней)
незначительное
";
в Приложении 2 к указанному совместному приказу:
в Проверочных листах в области земельных правоотношений за законностью принятых решений местных исполнительных органов:
строку, порядковый номер 27, изложить в следующей редакции:
"
27.
Подготовка структурным подразделением местного исполнительного органа, осуществляющим функции в сфере архитектуры и градостроительства акта выбора земельного участка с его ситуационной схемой, архитектурно-планировочного задания, опросного листа для получения технических условий, топографии и направление их на согласование одновременно всем заинтересованным государственным органам, соответствующим службам, субъектам естественных монополий, Государственной корпорации "Правительство для граждан", ведущей государственный земельный кадастр, посредством цифровых систем государственных органов либо на бумажных носителях при отсутствии у согласующих органов этих систем (в течение семи рабочих дней)
".

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасы
Премьер – Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының Ұлттық
экономика министрі
_______________ А. Сапаров_____________ С. Жұманғарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі

2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_______________ А. Сапаров
Заместитель Премьер – Министра –Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан