"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 15 шiлдедегi № 280 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 шiлдеде № 39303 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы бұйрықтың 2-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларында:
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банктер, еншілес ұйымдар, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар, кредиттік серіктестіктер және микроқаржы ұйымдары инвестицияларға не жаңартылатын негізде қаржыландыруды қоса алғанда, инвестицияларға және айналым қаражатын толықтыруға беретін, бұл ретте айналым қаражатының мөлшері кредит сомасының 50 (елу) пайызынан (бұдан әрі -%) аспайды;";
4-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) кепілдік мерзімі - ұзарту мүмкіндігімен кредиттік шарт мерзімінің 5 (бес) айынан асатын мерзім;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кепілдік мөлшері - негізгі борыш сомасынан 85 (сексен бес) %-ға дейін (қоса алғанда), бірақ осы Қағидалардың 5-тармағын қоспағанда, 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңгеден аспайды".
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Басым инвестициялық жобалар бойынша кепілдік мөлшері жоба пайдалануға берілгенге дейін негізгі қарыз сомасынан 85 (сексен бес) %-ға (қоса алғанда) дейін, бірақ 2 550 000 000 (екі миллиард бес жүз елу миллион) теңгеден аспайды. Жоба пайдалануға берілгеннен кейін және оны қарыз алушы кредиторға кепілге бергеннен кейін кепілдік мөлшері борыш сомасынан 50 (елу) % -ына дейін (қоса алғанда), бірақ 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңгеден артық емес, мөлшерге дейін төмендейді.
Басым инвестициялық жобалардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалған.
Жоба бойынша ғимараттар мен құрылысжайларды пайдалануға беру актісін уәкілетті органда тіркеу және (немесе) уәкілетті органда техниканы тіркеу және/немесе құны жоба құнының кемінде 50 (елу) %-ын құрайтын жабдықтарды және (немесе) биологиялық активтерді қабылдау-беру актісіне қол қою жобаны пайдалануға беру болып есептеледі.
Кепілгер екі жақты негіздемелік келісім жасай отырып және кепілдіктің ең жоғары сомасын белгілей отырып, портфельдік кепілдендіру әдісін қолданады. Кредиторды таңдауды кепілгер дербес жүзеге асырады.";

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 "Об утверждении Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 июля 2026 года № 280. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2026 года № 39303
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 "Об утверждении Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12183) следующие изменения:
подпункт 2) пункта 2 настоящего приказа исключить;
в Правилах субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) выдаваемые банками, дочерними организациями, социально-предпринимательскими корпорациями, кредитными товариществами и микрофинансовыми организациями на инвестиции либо инвестиции и пополнение оборотных средств, включая финансирование на возобновляемой основе, при этом, размер оборотных средств составляет не более 50 (пятидесяти) процентов (далее - %) от суммы кредита;";
подпункт 4-1) изложить в следующей редакции:
"4-1) срок гарантии - срок, превышающий на 5 (пять) месяцев срока кредитного договора, с возможностью пролонгации;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Размер гарантии - до 85 (восьмидесяти пяти) % (включительно) от суммы основного долга, но не более 1 500 000 000 (одного миллиарда пятисот миллионов) тенге, за исключением пункта 5 настоящих Правил.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Размер гарантии по приоритетным инвестиционным проектам до ввода проекта в эксплуатацию составляет до 85 (восьмидесяти пяти) % (включительно) от суммы основного долга, но не более 2 550 000 000 (двух миллиардов пятисот пятидесяти миллионов) тенге. После ввода в эксплуатацию проекта и представления заемщиком его в залог кредитору размер гарантии снижается до 50 (пятидесяти) % (включительно) от суммы основного долга, но не более 1 500 000 000 (одного миллиарда пятисот миллионов) тенге.
Перечень приоритетных инвестиционных проектов определен согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Вводом проекта в эксплуатацию считается регистрация в уполномоченном органе акта ввода в эксплуатацию зданий и сооружений по проекту и (или) регистрации в уполномоченном органе техники и (или) подписание акта приема передачи оборудований и (или) биологических активов, стоимость которых составляет не менее 50 (пятидесяти) % от стоимости проекта.
Гарант применяет метод портфельного гарантирования с заключением двухстороннего рамочного соглашения и установлением максимальной суммы гарантии. Выбор кредитора осуществляется гарантом самостоятельно.";

5-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5-3. Осы Қағидалардың 3-1-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін кредиттік шарттар бойынша кредитті нысаналы пайдаланбау фактілері анықталған кезде, кепілгер кепілдік сомасын нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған кредит сомасына барабар төмендету туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 3-1-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін кредиттік шарттар бойынша кредитті толық мақсатсыз пайдаланған жағдайда, кепілгер кепілдікті тоқтатады.
Осы Қағидалардың 3 және 3-2-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келетін кредиттік шарттар бойынша кредитті нысаналы пайдаланбау кепілдік міндеттемесін тоқтатуға немесе берілген кепілдік сомасын төмендетуге негіздеме болмайды".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі қаржылық қолдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын қадағалау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан      Республикасы
Бәсекелестікті      қорғау            және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан      Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан      Республикасы
Стратегиялық            жоспарлау      және
реформалар      агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Жасанды      интеллект      және
цифрлық даму министрлігі

пункт 5-3 изложить в следующей редакции:
"5-3. При выявлении фактов нецелевого использования кредита по кредитным договорам, соответствующим условиям, установленным пунктом 3-1 настоящих Правил, гарант принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
В случае полного нецелевого использования кредита по кредитным договорам, соответствующим условиям, установленным пунктом 3-1 настоящих Правил, гарант прекращает гарантию.
По кредитным договорам, соответствующим условиям, установленным пунктами 3 и 3-2 настоящих Правил, нецелевое использование кредита не является основанием для прекращения гарантийного обязательства или снижения суммы предоставленной гарантии.".
2. Департаменту финансовой поддержки в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ водится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан