"Үздік ғылыми қызметкер" жыл сайынғы сыйлығын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 599 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 13 шiлдедегi № 333 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 шiлдеде № 39302 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Үздік ғылыми қызметкер" жыл сайынғы сыйлығын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 599 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35570 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Үздік ғылыми қызметкер" жыл сайынғы сыйлығын беру қағидаларының:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Үміткерлер Конкурсқа қатысу үшін уәкілетті органның цифрлық жүйесі (бұдан әрі – цифрлық жүйе) арқылы келесі құжаттарды тапсырады:
1) Сыйлықтарды алу конкурсына қатысу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) Сыйлық беруге үміткердің ғылыми жетістіктерін бағалау көрсеткіштеріне сәйкес материалдар мен құжаттар;
3) ғылыми ұйымдардың және ЖЖОКБҰ консультативтік-кеңесші органының өтінішхаты (ұсынымы);
4) жеке басын куәландыратын құжаты;
5) қолданыстағы жиырма таңбалы ағымдағы шот туралы хабарлама.
Конкурсқа құжаттар уәкілетті орган конкурс туралы хабарландыруды жариялаған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде цифрлық жүйе арқылы қабылданады.
Бұрын Сыйлыққа ие болған үміткерлер осы Қағидалардың 8-тармағындағы 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларына сәйкес жаңа материалдар мен құжаттарды ұсынады.";
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нәтижелер Комиссия айқындаған үміткерлердің ғылыми жетістіктерін бағалау көрсеткіштерінің балдары бойынша сараланған тізімдер түрінде ғылым салалары бойынша цифрлық жүйеде жеке ресімделеді. Нәтижелер әрбір қатысушы мүшенің қолымен расталған секция хаттамасымен бекітіледі және Комиссияның қорытынды отырысына қарауға беріледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Комиссияның шешіміне Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес шағым жасалады.
Комиссияның шешімдеріне шағымдану конкурстың алдын ала нәтижелері ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік бір күн ішінде цифрлық жүйе арқылы апелляциялық комиссияға шағым беру арқылы жүзеге асырылады.
Шағымдану кезеңінде ғылыми жетістіктер туралы мәліметтердегі және растайтын құжаттардағы өзгерістерге жол берілмейді.
Апелляциялық комиссияны уәкілетті орган құрады және онда Комиссия мүшелері болмайды.
Апелляциялық комиссияның төрағасы апелляциялық комиссия мүшелерінің арасынан ашық дауыс беру арқылы оның мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен сайланады.
Өтінішті қарау нәтижелері бойынша Комиссия 5 (бес) жұмыс күні ішінде негізделген жауапты цифрлық жүйеде жариялайды.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 27 декабря 2024 года № 599 "Об утверждении Правил присуждения ежегодной премии "Лучший научный работник"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 13 июля 2026 года № 333. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2026 года № 39302
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 27 декабря 2024 года № 599 "Об утверждении Правил присуждения ежегодной премии "Лучший научный работник" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35570) следующие изменения:
в Правилах присуждения ежегодной премии "Лучший научный работник", утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для участия в Конкурсе претенденты через цифровую систему уполномоченного органа (далее – цифровая система) представляют следующие документы:
1) заявку по форме на участие в Конкурсе на присуждение Премии согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) материалы и документы в соответствии с показателями оценки научных достижений претендента на присуждение Премии;
3) ходатайство (рекомендация) консультативно-совещательного органа научных организаций и ОВПО;
4) документ, удостоверяющий личность;
5) уведомление о действующем двадцатизначном текущем счете.
Документы на конкурс принимаются через цифровую систему уполномоченным органом в течение 20 (двадцать) календарных дней со дня опубликования объявления о конкурсе.
Претенденты, ранее удостоенные Премии, представляют новые материалы и документы в соответствии с подпунктами 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 8 настоящих Правил.";
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Результаты оформляются в виде ранжированных списков по баллам показателей оценки научных достижений претендентов, определенной Комиссией, в цифровой системе по областям науки в отдельности. Результаты закрепляются протоколом секций, заверенной подписью каждого присутствующего члена и передаются на рассмотрение, на итоговое заседание Комиссии.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Решение Комиссии обжалуется в порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Обжалование решений Комиссии осуществляется в течение одного календарного дня после официального опубликования предварительных результатов конкурса путем подачи жалобы в Апелляционную комиссию через цифровую систему.
На этапе обжалования изменения в сведениях о научных достижениях и подтверждающих документах не допускается.
Апелляционная комиссия создается уполномоченным органом и не состоят из членов Комиссии.
Председатель апелляционной комиссии избирается из числа членов апелляционной комиссии путем открытого голосования простым большинством голосов из числа ее членов.
По результатам рассмотрения заявлении в течении 5 (пять) рабочих дней Комиссия публикует мотивированный ответ через цифровую систему.";
в приложение 1 указанным Правилам вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 2 к указанным Правилам вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется.