"Электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасының жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 44/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің м.а. 2026 жылғы 8 шiлдедегi № 395/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 14 шiлдеде № 39294 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасының жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 44/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 2 мамырда № 44/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16857 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Цифрлық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасының жұмыс істеу қағидаларын, аса маңызды цифрлық объектілердің цифрлық ресурстарын резервтік кешіру кезеңділігін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-1-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Цифрлық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасының жұмыс істеу қағидаларын, аса маңызды цифрлық объектілердің цифрлық ресурстарын резервтік кешіру кезеңділігі бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Цифрлық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасының жұмыс істеу қағидаларын, аса маңызды цифрлық объектілердің цифрлық ресурстарын резервтік кешіру кезеңділігі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 44/НҚ "Об утверждении Правил функционирования единой национальной резервной платформы хранения электронных информационных ресурсов"
Приказ и.о. Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 8 июля 2026 года № 395/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2026 года № 39294
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 44/НҚ "Об утверждении Правил функционирования единой национальной резервной платформы хранения электронных информационных ресурсов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №16857) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил функционирования единой национальной резервной платформы хранения цифровых ресурсов, периодичность резервного копирования цифровых ресурсов критически важных цифровых объектов";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 17) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила функционирования единой национальной резервной платформы хранения цифровых ресурсов, периодичность резервного копирования цифровых ресурсов критически важных цифровых объектов.";
Правила функционирования единой национальной резервной платформы хранения цифровых ресурсов, периодичности резервного копирования цифровых ресурсов, критически важных цифровых объектов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по информационной безопасности Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрінің міндетін атқарушы
Р. Коняшкин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект
және цифрлық даму
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 395/НҚ Бұйрығына
қосымша
Цифрлық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасының жұмыс істеу қағидалары, аса маңызды цифрлық объектілердің цифрлық ресурстарын резервтік кешірудің кезеңділігінің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы цифрлық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасының жұмыс істеу қағидалары, аса маңызды цифрлық объектілердің цифрлық ресурстарын резервтік кешірудің кезеңділігі (бұдан әрі – Қағидалар) "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-1-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленді және цифрлық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасының жұмыс істеу тәртібін, аса маңызды цифрлық объектілерінің цирфлық ресурстарын резервтік көшіру мерзімділігін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аса маңызды цифрлық объектілер (бұдан әрі – АМЦО) – бұзылуы немесе жұмыс істеуін тоқтатуы қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді және заңмен қорғалатын құпияны қамтитын өзге де мәліметтерді заңсыз жинауға және өңдеуге, әлеуметтік және (немесе) техногендік сипаттағы төтенше жағдайға немесе қорғаныс, қауіпсіздік, халықаралық қатынастар, экономика, шаруашылықтың жекелеген салалары үшін немесе тиісті аумақта тұратын халықтың тыныс-тіршілігі үшін, оның ішінде жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау инфрақұрылымы, өнеркәсіп, денсаулық сақтау, байланыс, банк саласы, көлік, гидротехникалық құрылыстар, құқық қорғау қызметі, "цифрлық үкімет" үшін елеулі теріс салдарларға алып келетін цифрлық объектілер;
2) ВЖЖ ИХ (ІP VPN) – функционалдық мүмкіндіктер мен сервистерді қорғауды қамтамасыз ету үшін криптографиялық әдістер қолданылатын ТБХ/ ИХ (TCP/ІP) хаттамасы бойынша клиент объектілері арасындағы деректер беруді ұйымдастыру үшін, байланыс провайдерінің желілік инфрақұрылымы негізінде құрылған деректер берудің виртуалды жеке желісі;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Р. Коняшкин
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 395/НҚ
Правила функционирования единой национальной резервной платформы хранения цифровых ресурсов, периодичность резервного копирования цифровых ресурсов критически важных цифровых объектов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила функционирования единой национальной резервной платформы хранения цифровых ресурсов, периодичность резервного копирования цифровых ресурсов критически важных цифровых объектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" (далее – Закон) и определяют порядок функционирования единой национальной резервной платформы хранения критических важных цифровых ресурсов критически важных цифровых объектов, периодичность резервного копирования цифровых ресурсов критически важных цифровых объектов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) критически важные цифровые объекты (далее – КВЦО) – цифровые объекты, нарушение или прекращение функционирования которых приводит к незаконному сбору и обработке персональных данных ограниченного доступа и иных сведений, содержащих охраняемую законом тайну, чрезвычайной ситуации социального и (или) техногенного характера или к значительным негативным последствиям для обороны, безопасности, международных отношений, экономики, отдельных сфер хозяйства или для жизнедеятельности населения, проживающего на соответствующей территории, в том числе инфраструктуры: теплоснабжения, электроснабжения, газоснабжения, водоснабжения, промышленности, здравоохранения, связи, банковской сферы, транспорта, гидротехнических сооружений, правоохранительной деятельности, "цифрового правительства";
2) ИП ВЧС (IP VPN) – виртуальная частная сеть передачи данных, построенная на базе сетевой инфраструктуры провайдера связи, для организации передачи данных между объектами клиента по протоколу ПУП/ИП (TCP/IP), в которой применяются криптографические методы для обеспечения защиты функциональных возможностей и сервисов;

3) жедел резервтеу – қосымша бағдарламалық және техникалық құралдарды пайдалану және оларды белсенді режимде ұстау және (немесе) нақты уақыт режимінде (немесе 1 сағатқа кідірумен нақты уақытқа жақын) өзгерістерді беруді және ақпараттың сақталуын қамтамасыз ету;
4) киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) Киберқауіпсіздіктің ұлттық үйлестіру орталығы (бұдан әрі – КҚҰҮО) – "Мемлекеттік техникалық қызмет" акционерлік қоғамының құрылымдық бөлімшесі;
6) Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы (бұдан әрі – МО БКО) – "цифрлық үкіметтің" инфрақұрылымына кіретін және мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған өзге де цифрлық орта субъектілерінің оқшау (Интернетке қолжетімділігі бар оқшау желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникация желілерінің өзара іс-қимыл жасауын киберқауіпсіздіктің қажетті деңгейін сақтай отырып қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
7) резервтік көшірме – деректер базасын қалпына келтіруге және қажет болған кезде қолданбалы бағдарламалық қамтылымды жоғалтқан, бүлдірген, бұзған немесе заңсыз өзгерткен және алып тастаған жағдайда оның бастапқы түрінде қалпына келтіруге арналған деректер базасының көшірмесін және қажет болған кезде электрондық жеткізгіштегі қолданбалы бағдарламалық қамтылымды жасаудың сәтті аяқталған процесінің нәтижесі;
8) ұзақ мерзімді сақтау – цифрлық ресурстардың резервтік көшірмелерін екі жылдан артық сақтау мерзімімен цифрлық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасына бір реттік беру;
9) цифрлық ресурстар (бұдан әрі – ЦР) – реттелген цифрлық деректер, цифрлық жазбалар мен оларды жасауға, сақтауға, өңдеуге, көрсетуге және таратуға арналған бағдарламалық қамтылым жиынтығы;
10) цифлық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасы (бұдан әрі – БҰРП) – сақтау үшін және қажет болған жағдайда деректерді қалпына келтіру мақсатында цифрлық ресурстардың резервтік көшірмелерін сақтауға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
11) іске қосусыз резервтеу – деректерді қалпына келтіру мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында операциялық жүйенің құралдарымен жұмыс істеп тұрған немесе сөндірілген цирфлық ресурстан резервтік көшірме жасау;
2-тарау. Аса маңызды цифрлық объектілерінің цирфлық ресурстарын сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасының жұмыс істеу тәртібі

3) горячее резервирование – использование дополнительных программных и технических средств и поддержание их в активном режиме и (или) обеспечению передачи изменений в режиме реального времени (либо приближенного к реальному времени с задержкой не более 1 часа) и сохранности информации;
4) уполномоченный орган в сфере обеспечения кибербезопасности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере обеспечения кибербезопасности;
5) Национальный координационный центр кибербезопасности (далее – НКЦК) – структурное подразделение акционерного общества "Государственная техническая служба";
6) Единая транспортная среда государственных органов (далее – ЕТС ГО) – сеть телекоммуникаций, входящая в инфраструктуру "цифрового правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов цифровой среды, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня кибербезопасности;
7) резервная копия – результат успешно завершенного процесса создания копии базы данных и при необходимости прикладного программного обеспечения на электронном носителе, предназначенной для восстановления базы данных и при необходимости прикладного программного обеспечения в исходном виде в случае их потери, повреждения, разрушения или неправомерного изменения и удаления;
8) долгосрочное хранение – разовая передача резервных копий цифровых ресурсов на единую национальную резервную платформу хранения цифровых ресурсов со сроком хранения более двух лет;
9) цифровые ресурсы (далее – ЦР) – совокупность упорядоченных цифровых данных, цифровых записей и программного обеспечения для их создания, хранения, обработки, отображения и распространения;
10) единая национальная резервная платформа хранения цифровых ресурсов (далее – ЕНРП) – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для хранения резервных копий цифровых ресурсов, в целях обеспечения их сохранности и восстановления данных в случае необходимости;
11) холодное резервирование – создание резервной копии средствами операционной системы с рабочего либо выключенного цифрового ресурса с целью обеспечения возможности восстановления данных.
Глава 2. Порядок функционирования единой национальной резервной платформы хранения цифровых ресурсов критически важных цифровых объектов

3. КҚҰҮО БҰРП жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, ол АМЦО меншік иесіне немесе иеленушісіне БҰРП сақталатын ЦР резервтік көшірмелерінің тұтастығына, құпиялылығына және қолжетімділігіне кепілдік береді.
4. БҰРП техникалық ерекшеліктерін, функционалдық мүмкіндіктерін КҚҰҮО айқындайды.
5. КҚҰҮО АМЦО тізбесі негізінде әрбір ЦР бойынша:
1) БҰРП беру үшін ЦР резервтік көшіру мерзімділігін;
2) ЦР резервтік көшірмелерінің кестесін;
3) ЦР резервтік көшірмелеріне қол жеткізу режимін;
4) ЦР резервтік көшіру түрін;
5) ЦР резервтік көшірмелерін сақтау мерзімдерін белгілейді.
6. КҚҰҮО осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген мәліметтердің негізінде ЦР резервтік көшірмелерін БҰРП сақтауға арналған ресурстарды айқындайды және бөледі.
КҚҰҮО АМЦО меншік иесіне немесе иеленушісіне бөлінетін есептеу ресурстарының техникалық сипаттамаларын өзгертеді.
7. АМЦО меншік иесі немесе иеленушісі ЦР резервтік көшірмелерін (оның ішінде ЦР құжаттамасының көшірмелерін, нұсқаулықтарды) Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 45/НҚ бұйрығымен бекітілген Цифрлық ресурстардың резервтік көшірмелерін цифрлық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасына беру қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес БҰРП береді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16883 болып тіркелген).
8. БҰРП жұмыс істеуін қамтамасыз ету шеңберінде КҚҰҮО:
1) БҰРП бағдарламалық және техникалық құралдарын сүйемелдеуді және жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді;
2) АМЦО меншік иелерімен немесе иеленушілерімен өзара іс-қимылды;
3) БҰРП ЦР резервтік көшіру кезеңділігін, кестесін, қол жеткізу режимін, түрін және резервтік көшірмелерін сақтау мерзімдерін белгілеуді
4) ЦР резервтік көшірмелерін алуды және сақтауды;
5) БҰРП жай-күйінің мониторингін;
6) БҰРП талдауды және дамытуды;
7) БҰРП сақталатын ақпараттың қолжетімділігін тексеруді;
8) БҰРП техникалық құжаттамасын әзірлеуді жүзеге асырады.
9. БҰРП сақталатын ЦР резервтік көшірмелерін қорғау, сондай-ақ оларға қол жеткізу Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Қағидаларда белгіленген талаптар сақтала отырып қамтамасыз етіледі.
10. БҰРП АМЦО меншік иелерімен немесе иеленушілерімен өзара іс-қимылы:
1) мемлекеттік органдар болып табылатын АМЦО меншік иелерімен немесе иеленушілерімен МО БКО арқылы;
2) мемлекеттік емес ұйымдар болып табылатын АМЦО меншік иелерімен немесе иеленушілерімен IP VPN арқылы жүзеге асырылады.
11. АМЦО меншік иелері немесе иеленушілері резервтік көшірмелерді тестілік қалпына келтіруді:
1) бірінші сыныптағы ЦР және дерекқорлар үшін – жедел резервтеуді қоспағанда, тоқсанына кемінде 1 рет;

3. НКЦК обеспечивает функционирование ЕНРП, которые гарантирует собственнику или владельцу КВЦО целостность, конфиденциальность и доступность его резервных копий ЦР, хранящихся в ЕНРП.
4. Технические спецификации, функциональные возможности ЕНРП определяются НКЦК.
5. НКЦК, на основании Перечня КВЦО, по каждому ЦР устанавливает:
1) периодичность резервного копирования ЦР для передачи в ЕНРП;
2) расписание резервных копий ЦР;
3) режим доступа к резервным копиям ЦР;
4) тип резервного копирования ЦР;
5) сроки хранения резервных копий ЦР.
6. НКЦК определяет и выделяет ресурсы для хранения резервных копий ЦР в ЕНРП на основании сведений, установленных в пункте 5 настоящих Правил.
НКЦК осуществляет изменение технических характеристик вычислительных ресурсов, выделяемых для собственника или владельца КВЦО.
7. Собственник или владелец КВЦО передает резервные копии ЦР (в том числе, копии документации к ЦР, инструкции) в ЕНРП, согласно Правилам и срокам передачи резервных копий цифровых ресурсов на единую национальную резервную платформу хранения цифровых ресурсов, утвержденным приказом Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 45/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16883).
8. НКЦК в рамках обеспечения функционирования ЕНРП осуществляет:
1) сопровождение и системно-техническое обслуживание программных и технических средств ЕНРП;
2) взаимодействие с собственниками или владельцами КВЦО;
3) установление периодичности, расписания, режима доступа, типа резервного копирования, сроки хранения резервных копий ЦР в ЕНРП;
4) получение и хранение резервных копий ЦР;
5) мониторинг состояния ЕНРП;
6) анализ и развитие ЕНРП;
7) проверку доступности информации, хранящейся в ЕНРП;
8) разработку технической документации ЕНРП.
9. Защита резервных копий ЦР, хранящихся в ЕНРП, а также доступ к ним обеспечивается с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
10. Взаимодействие между ЕНРП собственников или владельцев КВЦО осуществляется:
1) собственниками или владельцами КВЦО, являющихся государственными органами, через ЕТС ГО;
2) собственниками или владельцами КВЦО, являющихся негосударственными организациями, через ИП ВЧС (IP VPN).
11. Собственники или владельцы КВЦО проводят тестовое восстановление резервных копий:
1) для ЦР первого класса и баз данных – не реже чем 1 раз в квартал, за исключением горячего резервирования;

2) екінші сыныптағы ЦР үшін – жарты жылда кемінде 1 рет;
3) үшінші сыныптағы ЦР үшін – жылына кемінде 1 рет;
4) ұзақ мерзімді сақтаудағы ЦР резервтік көшірмелері үшін – резервтік көшірме БҰРП берілген күннен кейінгі бір жыл ішінде 1 рет жүргізеді.
АМЦО меншік иелері немесе иеленушілері ЦР резервтік көшірмелерін тестілік қалпына келтіру нәтижелері туралы КҚҰҮО 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
12. АМЦО меншік иелері немесе иеленушілері БҰРП ЦР резервтік көшірмелерін алу туралы КҚҰҮО ресми түрде:
1) тестілік қалпына келтіру мақсатында – ЦР резервтік көшірмесін алғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) штаттан тыс жағдай туындаған кезде – ЦР резервтік көшірмесін алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
КҚҰҮО АМЦО меншік иелеріне немесе иеленушілеріне ЦР резервтік көшірмелеріне тәулік бойы жедел қол жеткізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
13. Резервтік көшіру және резервтік көшіру мен тестілік қалпына келтірудің барлық рәсімдерінің нәтижелерін бақылау, сондай-ақ ЦР резервтік көшірмелерінің тұтастығын тексеру АМЦО меншік иелерімен немесе иеленушілерімен жүзеге асырылады.
14. ЦР резервтік көшірмелерінің тұтастығын АМЦО меншік иелері немесе иеленушілері жедел резервтеу жағдайларын қоспағанда, ЦР резервтік көшірмесін БҰРП беру аяқталғаннан кейін бірден бақылау сомаларын салыстыру негізінде тексереді.
15. ЦР резервтік көшірмелерінің бақылау сомалары сәйкес келмеген кезде ЦР резервтік көшірмесін беру сәтсіз деп есептеледі және дереу қайта көшіруді және қайта беруді талап етеді.
16. АМЦО меншік иелері немесе иеленушілері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынған мәліметтерге сәйкес КҚҰҮО АМЦО меншік иелерімен немесе иеленушілерімен келісу бойынша резервтік көшірмелерді (толық және инкременттік) сақтау мерзімдерін белгілейді.
17. ЦР резервтік көшірмесін осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес КҚҰҮО белгілеген мерзімнен артық БҰРП сақтау қажет болған кезде АМЦО меншік иесі немесе иеленушісі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті ЦР тізімін КҚҰҮО-ға жібереді.
18. АМЦО тізбесінен АМЦО-ны алып тастау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) КҚҰҮО АМЦО меншік иесіне немесе иеленушісіне ЦР резервтік көшірмелерін БҰРП-қа беруді тоқтату қажеттігі туралы ресми түрде хабарлайды;
2) АМЦО меншік иелері немесе иеленушілері ЦР резервтік көшірмелерін БҰРП-қа беруді тоқтатады;
3) БҰРП-қа бұрын берілген ЦР резервтік көшірмелері мерзімі өткенге дейін БҰРП-та сақталуға жатады.
3-тарау. Аса маңызды цифрлық объектілердің цифрлық ресурстарын резервтік көшіру кезеңділігін айқындау тәртібі

2) для ЦР второго класса – не реже чем 1 раз в полгода;
3) для ЦР третьего класса – не реже чем 1 раз в год;
4) для резервных копий ЦР долгосрочного хранения – 1 раз в течение года после дня передачи резервной копии в ЕНРП.
Собственники или владельцы КВЦО не позднее 3 (трех) рабочих дней информируют НКЦК о результатах тестового восстановления резервных копий ЦР.
12. Собственники или владельцы КВЦО официально уведомляют НКЦК о получении резервных копий ЦР из ЕНРП:
1) с целью тестового восстановления – не позднее 3 (трех) рабочих дней до получения резервной копии ЦР;
2) в случае внештатной ситуации – не позднее 1 (одного) рабочего дня после получения резервной копии ЦР.
НКЦК обеспечивает возможность оперативного получения доступа к резервным копиям ЦР собственникам или владельцам КВЦО в круглосуточном режиме.
13. Резервное копирование и контроль результатов всех процедур резервного копирования и тестового восстановления, а также проверки целостности резервных копий ЦР осуществляется собственниками или владельцами КВЦО.
14. Целостность резервных копий ЦР проверяется собственниками или владельцами КВЦО на основе сравнения контрольных сумм сразу после завершения передачи резервной копии ЦР в ЕНРП, кроме случаев горячего резервирования.
15. При несовпадений контролируемых сумм резервных копий ЦР ее передача резервной копии ЦР считается неуспешной и требует незамедлительного повторного копирования и повторной передачи.
16. Согласно сведениям, предоставленными собственниками или владельцами КВЦО по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, НКЦК по согласованию с собственниками или владельцами КВЦО устанавливает сроки хранения резервных копий (полных и инкрементальных).
17. При необходимости хранения в ЕНРП резервной копии ЦР свыше срока, установленного НКЦК в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил, собственник или владелец КВЦО направляет в адрес НКЦК список соответствующих ЦР по форме, согласно приложению 2 настоящих Правил.
18. Исключение КВЦО из Перечня КВЦО осуществляется в следующем порядке:
1) НКЦК официально информирует собственника или владельца КВЦО о необходимости прекращения передачи резервных копий ЦР в ЕНРП;
2) собственники или владельцы КВЦО прекращают передачу резервных копий ЦР в ЕНРП;
3) ранее переданные в ЕНРП резервные копии ЦР подлежат хранению в ЕНРП до истечения срока.
Глава 3. Порядок периодичности резервного копирования цифровых ресурсов критически важных цифровых объектов

19. АМЦО меншік иелері немесе иеленушілері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынған ЦР резервтік көшірмелері туралы мәліметтерге сәйкес КҚҰҮО БҰРП-та резервтік көшіру кезеңділігін белгілейді.
20. БҰРП-та белгіленген резервтік көшіру кезеңділігі өзгерген кезде КҚҰҮО АМЦО меншік иелерін немесе иеленушілерін:
1) хабарлау мерзімдері мен арналары;
2) хабарламаның мазмұны;
3) хабарламаның алынғанын растау бойынша хабардар етеді.
21. КҚҰҮО деректерді берудің жаңа аралықтарын қолданысқа енгізудің болжамды күніне дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей АМЦО меншік иелеріне немесе иеленушілеріне ресми хабарлама жібереді. Хабарлама Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы жіберіледі және АМЦО меншік иесінің немесе иеленушісінің жауапты тұлғаларының электрондық пошта мекенжайларына қайталанып жіберіледі.
22. КҚҰҮО-ның ресми хабарламасында:
1) кезеңділікті өзгерту негізі (киберқауіпсіздік бейінін жоспарлы өзгерту, БҰРП-ты технологиялық жаңғырту, аудит нәтижелері немесе киберқауіпсіздік қатерлері мен тәуекелдері деңгейінің өзгеруіне байланысты жедел хабарлау);
2) жаңа бекітілген кесте және уақыт аралықтары (резервтік көшіру терезелері);
3) байланыс арналарының өткізу қабілетіне қойылатын техникалық талаптар (қажет болған кезде);
4) АМЦО меншік иесі немесе иеленушісі өзінің резервтік көшіру жүйелерін қайта баптауға міндетті мерзім қамтылады.
АМЦО меншік иесі немесе иеленушісі хабарламаның алынғанын 1 (бір) жұмыс күні ішінде растауға және жаңа регламентке көшуді бақылау үшін жауапты техникалық маманның тағайындалуы туралы ақпарат беруге міндетті.
23. АМЦО меншік иесінің немесе иеленушісінің бастамасы бойынша ЦР резервтік көшірмелерін БҰРП-қа беру кезеңділігін өзгерту қажеттігі туындаған кезде келісу және хабарлау рәсімі мынадай регламент бойынша жүзеге асырылады:
1) алдын ала келісу;
2) сұрау салуды жіберу;
3) КҚҰҮО-ның сұрау салуды 24 сағат ішінде қарауы.
АМЦО меншік иелері немесе иеленушілері КҚҰҮО-мен алдын ала келіспей, ЦР резервтік көшірмелерін беру кезеңділігін біржақты тәртіппен өзгертуге құқылы емес.
24. АМЦО меншік иелері немесе иеленушілері жоспарланған өзгеріске дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей КҚҰҮО-ға техникалық негіздемесі бар сұрау салуды жібереді.
Сұрау салуда:
1) өзгерту себебі (цифрлық инфрақұрылымды жаңғырту, жасалатын деректер көлемінің елеулі өзгеруі, байланыс арналарының техникалық шектеулері, авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу және сол сияқтылар);
2) резервтік көшірмелерді берудің ұсынылатын (баламалы) кестесі;

19. Согласно сведениям о резервных копии ЦР, предоставленными собственниками или владельцами КВЦО по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, НКЦК устанавливает периодичность резервного копирования в ЕНРП.
20. При изменении установленной периодичности резервного копирования в ЕНРП, НКЦК уведомляет об этом собственников или владельцев КВЦО по:
1) срокам и каналам уведомления;
2) содержанию уведомления;
3) подтверждению получения уведомления.
21. НКЦК направляет официальное уведомление собственникам или владельцам КВЦО в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней до предполагаемой даты введения в действие новых интервалов передачи данных. Уведомление направляется посредством Единой системы электронного документооборота и дублируется на адреса электронной почты ответственных лиц собственника или владельца КВЦО.
22. Официальное уведомление от НКЦК содержит:
1) основание для изменения периодичности (плановое изменение профиля кибербезопасности, технологическая модернизация ЕНРП, результаты аудита или оперативное оповещение в связи с изменением уровня угроз и рисков кибербезопасности);
2) новый утвержденный график и временные интервалы (окна резервного копирования);
3) технические требования к пропускной способности каналов связи (при необходимости);
4) срок, в течение которого собственник или владелец КВЦО обязан перенастроить свои системы резервного копирования.
Собственник или владелец КВЦО обязан подтвердить получение уведомления в течение 1 (одного) рабочего дня и предоставить информацию о назначении ответственного технического специалиста для контроля перехода на новый регламент.
23. При возникновении необходимости изменения периодичности передачи резервных копий ЦР в ЕНРП по инициативе собственникам или владельца КВЦО, процедура согласования и уведомления осуществляется по следующему регламенту:
1) предварительное согласование;
2) направление запроса;
3) рассмотрения запроса со стороны НКЦК в течении 24 часов.
Собственники или владельцы КВЦО не имеют права изменять периодичность передачи резервных копий ЦР в одностороннем порядке без предварительного согласования с НКЦК.
24. Собственники или владельцы КВЦО направляют в НКЦК запрос с техническим обоснованием не позднее чем за 10 (десять) рабочих дней до планируемого изменения.
Запрос должен содержать:
1) причину изменения (модернизация цифровой инфраструктуры, критическое изменение объема генерируемых данных, технические ограничения каналов связи, проведение аварийно-восстановительных работ и тому подобное);
2) предлагаемый (альтернативный) график передачи резервных копий;

3) өзгертілген кестенің қолданылу кезеңіндегі бизнес-процестердің үздіксіздігі мен деректердің сақталуына төнетін тәуекелдерді бағалау қамтылуға тиіс.
25. КҚҰҮО АМЦО меншік иесінің немесе иеленушісінің сұрау салуын ол тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды және мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) өзгерісті келісу және деректерді қабылдау үшін БҰРП конфигурациясына түзетулер енгізу;
2) баламалы техникалық шешімді ұсына отырып, бас тарту (егер ұсынылатын кесте үздіксіздік талаптарын бұзса немесе киберқауіпсіздік үшін тәуекелдер туғызса).
26. АМЦО инфрақұрылымында ЦР резервтік көшірмелерін беру кестесін сақтау мүмкін болмауына әкеп соққан авариялық жағдайлар туындаған кезде АМЦО меншік иесі немесе иеленушісі инцидент анықталған кезден бастап дереу, бірақ 1 (бір) сағаттан кешіктірмей, КҚҰҮО кезекші қызметін жедел байланыс арналары (телефон, қорғалған мессенджер) арқылы хабардар етуге, кейіннен 24 сағат ішінде ресми техникалық актіні жіберуге міндетті.
1-қосышма
Цифрлық ресурстарды
сақтаудың
бірыңғай ұлттық резервтік
платформасының жұмыс істеу
қағидаларына
Нысан
Бірыңғай ұлттық резервтік платформасында цифрлық ресурстардың резервтік көшірмелерін сақтау мерзімдері
ЦР
АМЦО меншік иесі немесе иеленушісі
ЦР орналасқан жер
Резервтік көшіру әдісі/түрі
ЦР резервтік көшірмесіне дейінгі жол
ЦР резервтік көшірмесінің орналасқан жері
Резервтік көшіру режимі
ЦР сыныбы
Сақтау мерзімі
1
1-ДҚ
1-меншік иесі немесе иеленуші
Негізгі алаң
Толық көшірмесі
IP-address:/backup/ДҚ1
БҰРП
2
2-ДҚ
2-меншік иесі немесе иеленуші
Негізгі алаң
Инкременттік көшірме
IP-address:/backup/ДҚ2
БҰРП
2-қосымша
Цифрлық ресурстарды
сақтаудың бірыңғай ұлттық
резервтік платформасының
жұмыс істеу қағидаларына
Нысан
Ұзақ мерзімді сақтауға арналған цифрлық ресурстардың тізімі
ЦР атауы
Дейін сақтау
АМЦО меншік иесі немесе иеленушісі
ЦР резервтік көшірмесіне дейінгі жол
1
1-ДҚ
2
2-ДҚ
3
БҚ
3-қосымша
Цифрлық ресурстарды
сақтаудың бірыңғай ұлттық
резервтік платформасының
жұмыс істеу қағидаларына
Нысан
Цифрлық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасында цифрлық ресурстарды резервтік көшіру кезеңділігі
1-кесте – Күн сайын көшіру
ЦР
АМЦО меншік иесі немесе иеленушісі
Дүйсенбі
Сейсенбі
Сәрсенбі
Бейсенбі
Жұма
Сенбі
Жексенбі
1
1-ДҚ
1-меншік иесі немесе иеленуші
1-инкременттік көшірме (23.00)
2-инкременттік көшірме (23.00)
3-инкременттік көшірме (23.00)
4-инкременттік көшірме (23.00)
5-инкременттік көшірме (23.00)

3) оценку рисков для непрерывности бизнес-процессов и сохранности данных на период действия измененного графика.
25. НКЦК рассматривает запрос собственника или владельца КВЦО в срок не превышающий 3 (трех) рабочих дней со дня его регистрации и выносит одно из решений:
1) согласование изменения и внесения корректировок в конфигурацию ЕНРП для приема данных;
2) отказе (если предлагаемый график нарушает требования непрерывности или создает риски для кибербезопасности) с предложением альтернативного технического решения.
26. При аварийных ситуациях на инфраструктуре КВЦО, повлекших невозможность соблюдения графика передачи резервных копий ЦР, собственник или владелец КВЦО обязан незамедлительно в течение 1 (одного) часа с момента обнаружения инцидента, уведомить дежурную службу НКЦК по оперативным каналам связи (телефон, защищенный мессенджер) с последующим направлением официального технического акта в течение 24 часов.
Приложение 1 к Правилам
функционирования единой
национальной резервной
платформы хранения
цифровых ресурсов
Форма
Сведения о предоставляемых в единой национальной резервной платформы хранения цифровых ресурсов резервных копиях цифровых ресурсов
ЦР
Собственник или владелец КВЦО
Расположение ЦР
Метод/тип резервного копирования
Путь к резервной копии ЦР
Расположение резервной копии ЦР
Режим резервного копирования
Класс ЦР
Срок хранения
1
БД 1
Собственник или владелец 1
Основная площадка
Полная копия
IP-address:/backup/БД1
ЕНРП
2
БД 2
Собственник или владелец 2
Основная площадка
Инкрементальная копия
IP-address:/backup/БД2
ЕНРП
Приложение 2 к Правилам
функционирования единой
национальной резервной
платформы хранения
цифровых ресурсов
Форма
Список цифровых ресурсов для длительного хранения
Наименование ЦР
Хранить до
Собственник или владелец КВЦО
Путь к резервной копии ЦР
1
БД 1
2
БД 2
3
ПО
Приложение 3 к Правилам
функционирования единой
национальной резервной
платформы хранения
цифровых ресурсов
Форма
Периодичность резервного копирования цифровых ресурсов в единой национальной резервной платформы хранения цифровых ресурсов
Таблица 1- Ежедневное копирование
ЦР
Собственник или владелец КВЦО
Понедельник
Вторник
Среда
Четверг
Пятница
Суббота
Воскресенье
1
БД 1
Собственник или владелец 1
Инкрементальная копия 1 (23.00)
Инкрементальная копия 2 (23.00)
Инкрементальная копия 3 (23.00)
Инкрементальная копия 4 (23.00)
Инкрементальная копия 5 (23.00)

Толық көшірме (23.00)
1-инкременттік көшірме (23.00)
2
2-ДҚ
1-меншік иесі немесе иеленуші
Толық көшірме (23.00)
Толық көшірме (23.00)
Толық көшірмесі (23.00)
Толық көшірмесі (23.00)
Толық көшірмесі (23.00)
Толық көшірмесі (23.00)
Толық көшірмесі (23.00)
3
БҚ
2-меншік иесі немесе иеленуші
-
-
-
-
-
Толық көшірме (23.00)
2-кесте – Ай сайын көшіру
ЦР
АМЦО меншік иесі немесе иеленушісі
Көшіру уақыты
1
1-ДҚ
1-меншік иесі немесе иеленуші
Жаңа айдың бірінші аптасының жұма күні толық көшірме (23.00)
2
2-ДҚ
1-меншік иесі немесе иеленуші
Жаңа айдың бірінші сенбісінде толық көшірме (23.00)
3
БҚ
2-меншік иесі немесе иеленуші
Жаңа айдың бірінші аптасының жұма күні толық көшірме (23.00)
Жүктеп алу
3-кесте –Тоқсан сайын көшіру
ЦР
АМЦО меншік иесі немесе иеленушісі
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1
ДҚ 1
1-меншік иесі немесе иеленуші
Жаңа тоқсанның бірінші сенбісінде толық көшірме (23.00)
Жаңа тоқсанның бірінші сенбісінде толық көшіру (23.00)
Жаңа тоқсанның бірінші сенбісінде толық көшірме (23.00)
Жаңа тоқсанның бірінші сенбісінде толық көшірме (23.00)
2
ДҚ 2
1-меншік иесі немесе иеленуші
Жаңа тоқсанның бірінші жұмасында толық көшірме (23.00)
Жаңа тоқсанның бірінші жұмасында толық көшірме (23.00)
Жаңа тоқсанның бірінші жұмасында толық көшірме (23.00)
Жаңа тоқсанның бірінші жұмасында толық көшірме (23.00)
3
БҚ
2-меншік иесі немесе иеленуші
Жаңа тоқсанның бірінші жұмасында толық көшірме (23.00)
Жаңа тоқсанның бірінші сенбісінде толық көшірме (23.00)
Жаңа тоқсанның бірінші жұмасында толық көшірме (23.00)
Жаңа тоқсанның бірінші сенбісінде толық көшірме (23.00)
Жүктеу
4-кесте –Жыл сайын көшіру
ЦР
АМЦО меншік иесі немесе иеленушісі
Көшіру уақыты
1
1-ДҚ
1-меншік иесі немесе иеленуші
Жаңа жылдың бірінші сенбісінде толық көшірме (23.00)
2
2-ДҚ
1-меншік иесі немесе иеленуші
Жаңа жылдың бірінші сенбісінде толық көшірме (23.00)
3
БҚ
2-меншік иесі немесе иеленуші
Жаңа жылдың бірінші сенбісінде толық көшірме (23.00)

Полная копия (23.00)
Инкрементальная копия 1 (23.00)
2
БД 2
Собственник или владелец 1
Полная копия (23.00)
Полная копия (23.00)
Полная копия (23.00)
Полная копия (23.00)
Полная копия (23.00)
Полная копия (23.00)
Полная копия (23.00)
3
ПО
Собственник или владелец 2
-
-
-
-
-
Полная копия (23.00)
Таблица 2 - Ежемесячное копирование
ЦР
Собственник или владелец КВЦО
Время копирования
1
БД 1
Собственник или владелец 1
Полная копия в пятницу первой недели нового месяца (23.00)
2
БД 2
Собственник или владелец 1
Полная копия в первую субботу нового месяца (23.00)
3
ПО
Собственник или владелец 2
Полная копия в пятницу первой недели нового месяца (23.00)Скачать
Таблица 3 - Ежеквартальное копирование
ЦР
Собственник или владелец КВЦО
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
1
БД 1
Собственник или владелец 1
Полная копия в первую субботу нового квартала (23.00)
Полная копия в первую субботу нового квартала (23.00)
Полная копия в первую субботу нового квартала (23.00)
Полная копия в первую субботу нового квартала (23.00)
2
БД 2
Собственник или владелец 1
Полная копия в первую пятницу нового квартала (23.00)
Полная копия в первую пятницу нового квартала (23.00)
Полная копия в первую пятницу нового квартала (23.00)
Полная копия в первую пятницу нового квартала (23.00)
3
ПО
Собственник или владелец 2
Полная копия в первую пятницу нового квартала (23.00)
Полная копия в первую субботу нового квартала (23.00)
Полная копия в первую пятницу нового квартала (23.00)
Полная копия в первую субботу нового квартала (23.00)Скачать
Таблица 4 - Ежегодное копирование
ЦР
Собственник или владелец КВЦО
Время копирования
1
БД 1
Собственник или владелец 1
Полная копия в первую субботу нового года (23.00)
2
БД 2
Собственник или владелец 1
Полная копия в первую субботу нового года (23.00)
3
ПО
Собственник или владелец 2
Полная копия в первую субботу нового года (23.00)