"Көлік және метрополитен нысандарында қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы полиция қызметкерлерінің патрульдік-бекеттік қызметті атқаруы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 2 ақпандағы № 115 және "Елді мекендерде және қала сыртындағы автомобиль жолдарында қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы полиция қызметкерлерінің патрульдік-бекеттік қызметті атқаруы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 15 ақпандағы № 164 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 469 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 шiлдеде № 39280 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көлік және метрополитен нысандарында қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы полиция қызметкерлерінің патрульдік-бекеттік қызметті атқаруы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 2 ақпандағы № 115 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31849 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көлік және метрополитен нысандарында қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы полиция қызметкерлерінің патрульдік-бекеттік қызметті атқаруы жөніндегі нұсқаулықта:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Шетел азаматтарымен дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің қызметкерлерімен байланысқа ПБЖ тек өзінің қызметтік міндеттері шегінде ғана түседі (құқық бұзушылықтардың жолын кесу, ұшақтың, жолаушылар поезының, электр пойызының қозғалыс кестесін түсіндіру, қонақ үйлердің, тамақтану пунктерінің орналасуы).
Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың құжаттарын тексеру кезінде ПБЖ шетелдік паспорттың, тұруға ықтиярхаттың, азаматтығы жоқ адамдар куәлігінің қолданылу мерзіміне, олардың осы елді мекенде болуының заңдылығын растайтын, тіркелгені туралы белгісі бар визаның, көші-қон карточкасының болуына назар аударады.
Бұзушылықтар анықталған кезде "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (бұдан әрі - ӘҚБтК) талаптарына сәйкес жауапкершілікке тартуға шаралар қолданылады.";
27-тармақтың 9) және 10) тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"9) көші-қон қызметінің қызметкерлеріне шетел азаматтарын және азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктіне дейін ілесіп жүру арқылы оларды шығарып жіберуге көмек көрсетуді;

О внесении изменений в приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 февраля 2023 года № 115 "Об утверждении Инструкции по несению патрульно-постовой службы сотрудниками полиции Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка на объектах транспорта и метрополитена" и от 15 февраля 2023 года № 164 "Об утверждении Инструкции по несению патрульно-постовой службы сотрудниками полиции Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности в населенных пунктах и на загородных автомобильных дорогах"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 469. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2026 года № 39280
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 февраля 2023 года № 115 "Об утверждении Инструкции по несению патрульно-постовой службы сотрудниками полиции Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка на объектах транспорта и метрополитена" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31849) следующие изменения:
в Инструкции по несению патрульно-постовой службы сотрудниками полиции Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка на объектах транспорта и метрополитена, утвержденной указанным приказом:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В контакт с иностранными гражданами, работниками дипломатических и приравненных к ним представительств, ППН вступает только в пределах своих служебных обязанностей (пресечения правонарушений, разъяснения расписания движения самолета, пассажирского поезда, электропоезда, расположение гостиниц, пунктов питания).
При проверке документов у иностранных граждан и лиц без гражданства ППН обращает внимание на срок действия заграничного паспорта, вида на жительство, удостоверения лиц без гражданства, наличие визы, миграционной карточки с отметкой о регистрации, подтверждающих законность их пребывания в данном населенном пункте.
В случае обнаружения нарушений принимает меры привлечения к ответственности в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее - КоАП).";
подпункты 9) и 10) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"9) оказание содействия сотрудникам миграционной службы в выдворении иностранных граждан и лиц без гражданства, путем их препровождения до пункта пропуска через Государственную границу Республики Казахстан;

10) шетел азаматының (азаматтығы жоқ адам) жолаушылар поезынан (ұшағынан) қалып қоюының барлық жағдайлары туралы, сондай-ақ шетел азаматтарының (азаматтығы жоқ адамдардың) құқық бұзушылық жасағаны немесе оларға қатысты жасалғаны туралы заңсыз көші-қонның белгілі фактілері, заңсыз көшіп-қонушыларды өткізудің бағыттарын, әдістері мен құралдарын анықтау, осы қызметке қатысы бар адамдар туралы кезекші бөлімге дереу баяндауды қамтамасыз етеді.";
72-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Әкімшілік жауаптылықтан ерекше артықшылығы мен иммунитеті бар адамдарды (Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары, Қазақстан Республикасының Президенттігіне және Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттығына кандидаттар, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің Төрағасы немесе мүшелері, Қазақстан Республикасының Бас прокуроры, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге, судьялар) тиісті келiсусiз сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға, күштеп әкелуге болмайды (ӘҚБК-нің 49-тарауы).".
2. "Елді мекендерде және қала сыртындағы автомобиль жолдарында қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы полиция қызметкерлерінің патрульдік-бекеттік қызметті атқаруы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 15 ақпандағы № 164 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31917 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Елді мекендерде және қала сыртындағы автомобиль жолдарында қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы полиция қызметкерлерінің патрульдік-бекеттік қызметті атқаруы жөніндегі нұсқаулықта:
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Шетел азаматтарымен, дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің қызметкерлерімен байланысқа ПБЖ тек өзінің қызметтік міндеттері шегінде ғана түседі (құқық бұзушылықтардың жолын кесу, қозғалыс бағытын, қонақ үйлердің, тамақтану пункттерінің, жанар-жағар май құю станцияларының, техникалық қызмет көрсету станцияларының орналасуын түсіндіру).
Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың құжаттарын тексеру кезінде ПБЖ шетелдік паспорттың, тұруға ықтиярхаттың, азаматтығы жоқ адамдар куәлігінің қолданылу мерзіміне, олардың осы елді мекенде болуының заңдылығын растайтын, тіркелгені туралы белгісі бар визаның, көші-қон карточкасының болуына назар аударады. Бұзушылықтар анықталған кезде Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" кодексінің (бұдан әрі - ӘҚБтК) және Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі - ҚПК) талаптарына сәйкес жауапкершілікке тартуға шаралар қолданылады.";

10) немедленно докладывают в дежурную часть о всех случаях, когда иностранный гражданин (лицо без гражданства) отстал от пассажирского поезда (самолета), а также о совершении правонарушения иностранными гражданами (лицами без гражданства), или в отношении них, об известных фактах незаконной миграции, установления маршрутов, методов и средств переправки незаконных мигрантов, лиц причастных к этой деятельности.";
часть первую пункта 72 изложить в следующей редакции:
"72. Лица, обладающие привилегиями и иммунитетом от административной ответственности (депутаты Курултая Республики Казахстан, кандидаты в Президенты Республики Казахстан и в депутаты Курултая Республики Казахстан, Председатель или члены Конституционного Совета Республики Казахстан, Генеральный прокурор Республики Казахстан, Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан, судьи) не могут быть подвергнуты приводу, мерам административного взыскания, налагаемых в судебном порядке без соответствующего согласования (глава 49 КоАП).".
2. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 164 "Об утверждении Инструкции по несению патрульно-постовой службы сотрудниками полиции Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности в населенных пунктах и на загородных автомобильных дорогах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31917) следующие изменения:
в Инструкции по несению патрульно-постовой службы сотрудниками полиции Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности в населенных пунктах и на загородных автомобильных дорогах, утвержденной указанным приказом:
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. В контакт с иностранными гражданами, работниками дипломатических и приравненных к ним представительств, ППН вступает только в пределах своих служебных обязанностей (пресечения правонарушений, разъяснения направления движения, расположения гостиниц, пунктов питания, автозаправочных станций, станций технического обслуживания).
При проверке документов у иностранных граждан и лиц без гражданства ППН обращает внимание на срок действия заграничного паспорта, вида на жительство, удостоверение лиц без гражданства, наличие визы, миграционной карточки с отметкой о регистрации, подтверждающих законность их пребывания в данном населенном пункте. В случае обнаружения нарушений принимает меры привлечения к ответственности в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушения" (далее - КоАП) и Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - УПК).";

30-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) көші-қон қызметінің қызметкерлеріне шетел азаматтарын және азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктіне дейін ілесіп жүру арқылы оларды шығарып жіберуге көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.";
106-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"106. Әкімшілік жауаптылықтан ерекше артықшылығы мен иммунитеті бар адамдарды (Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары, Қазақстан Республикасының Президенттігіне және Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттығына кандидаттар, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің Төрағасы немесе мүшелері, Қазақстан Республикасының Бас прокуроры, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге, судьялар) тиісті келiсусiз сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға, күштеп әкелуге болмайды. (ӘҚБтК-нің 49-тарауы).".
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов

подпункт 9) пункта 30 изложить в следующей редакции:
"9) оказание содействия сотрудникам миграционной службы в выдворении иностранных граждан и лиц без гражданства путем их препровождения до пункта пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.".
часть первую пункта 106 изложить в следующей редакции:
"106. Лица, обладающие привилегиями и иммунитетом от административной ответственности (депутаты Курултая Республики Казахстан, кандидаты в Президенты Республики Казахстан и в депутаты Курултая, Председатель или члены Конституционного Совета Республики Казахстан, Генеральный прокурор Республики Казахстан, Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан, судьи) не могут быть подвергнуты приводу, мерам административного взыскания, налагаемых в судебном порядке без соответствующего согласования (глава 49 КоАП).".
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов