"Қазақстан Республикасы музей қорының музей заттарын есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 7 сәуірдегі № 146-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 2026 жылғы 7 шілдедегі № 323-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 9 шілдеде № 39263 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. Қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы музей қорының музей заттарын есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 7 сәуірдегі № 146-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35961 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы музей қорының музей заттарын есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару нұсқаулығында (бұдан әрі – Нұсқаулық):
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік музей қоры (бұдан әрі – музей қоры) – мемлекеттік музейлер, әртүрлі бейіндегі музейлер, оның ішінде музей-қорықтар мен жеке коллекциялар музейлері қорларындағы, сондай-ақ мәдени құндылықтарды сақтауды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалардағы мәдени құндылықтар туралы мәліметтердің жиынтығы;";
2-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) цифрлық форматқа ауыстырылған музей заты – цифрлық технологиялардың көмегімен цифрланған және электрондық тасығыштарда музейде сақталатын мәдени құндылық;";
осы Нұсқаулыққа 1, 2, 3, 4, 5, 18, 19 және 21-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының бесінші және алтыншы абзацтарын қоспағанда алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-
Министрінің орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
А. Балаева
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 7 шілдедегі
№ 323-НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
музей қорының музей заттарын
есепке алу, сақтау, пайдалану
және есептен шығару
нұсқаулығына
1-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Музей директоры
_______________________
(музейдің толық атауы)
"__" _______ 20__ жыл
Музей заттарын тұрақты сақтауға қабылдаудың № ______актісі
Осы актіге сәйкес __________________________________________________________
(мемлекеттік музейдің атауы)
атынан ________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
қабылдады, ал __________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке куәлігінің нөмірі,
жеке сәйкестендiру нөмiрі, байланыс телефоны) немесе (заңды тұлғаның атауы) (тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы) келесі заттарды тұрақты сақтауға тапсырды:
№ р/с
Заттың, материалдың, техниканың атауы және қысқаша сипаттамасы және көлемі
Саны
Шифр
Сақталуы
Құны
Фотосурет
1
2
3
4
5
6
7
Акт бойынша барлығы жалпы сомасы __________________________________ теңгеде
(сандармен және жазумен)
_______________________________ бірлік музей заты қабылданды.
(сандармен және жазумен)
Негізі: (қор-сатып алу (қор-іріктеу) комиссиясының хаттамасы)
Қоса берілген құжаттардың тізімі (ол болған жағдайда):
Акт 2 данада жасалды:
1 данасы – музейде;
2 данасы – тапсырушы тарапқа.
Қолы:
Тапсырды __________________
Қабылдап алды ______________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 7 шілдедегі
№ 323-НҚ Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
музей қорының музей
заттарын есепке алу, сақтау,
пайдалану және есептен
шығару нұсқаулығына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Музей директоры
_______________________
(музейдің толық атауы)
"____" _______ 20__ жыл
Музей заттарын уақытша сақтауға қабылдаудың № ______актісі
Осы актіге сәйкес __________________________________________________________
(мемлекеттік музейдің атауы)
атынан ________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
қабылдады, ал ___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке куәлігінің нөмірі, жеке
сәйкестендiру нөмiрі, байланыс телефоны) немесе (заңды тұлғаның атауы) (тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда) лауазымы) келесі заттарды уақытша сақтауға тапсырды:
№ р/с
Заттың, материалдың, техниканың атауы және қысқаша сипаттамасы және көлемі
Саны
Шифр
Сақталуы
Фотосурет
1
2
3
4
5
6
Акт бойынша барлығы ______________________________________________________
бірлік музей                                     (сандармен және жазумен)
заты қабылданды
Қоса берілген құжаттардың тізімі (ол болған жағдайда):
Акт 2 данада жасалды:
1 данасы – музейде;
2 данасы – тапсырушы тарапқа.
Қолы:
Тапсырды ___________________
Қабылдап алды ______________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 7 шілдедегі
№ 323-НҚ Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
музей қорының музей
заттарын есепке алу, сақтау,
пайдалану және есептен
шығару нұсқаулығына
3-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Музей директоры
_______________________
(музейдің толық атауы)
"____" _______ 20__ жыл
Музей заттарын тұрақты сақтауға тапсырудың № ______актісі
Осы актіге сәйкес __________________________________________________________
(мемлекеттік музейдің атауы)
атынан _________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
тапсырды, ал ____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
атынан _________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
20__жылғы "___" _____________ № ___ сенімхат негізінде келесі музей заттарын тұрақты сақтауға қабылдады:
№ р/с
Заттың, материалдың, техниканың атауы және қысқаша сипаттамасы және көлемі
Саны
Шифр
Сақталуы
Құны
Фотосурет
1
2
3
4
5
6
7
Акт бойынша барлығы __________________________ бірлік музей заты тапсырылды
(сандармен және жазумен)
Қоса берілген құжаттардың тізімі (ол болған жағдайда):
Акт 2 данада жасалды:
1 данасы – музейде;
2 данасы – қабылдаушы тарапқа.
Қолы:
Тапсырды ___________________
Қабылдап алды ______________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 7 шілдедегі
№ 323-НҚ Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
музей қорының музей
заттарын есепке алу, сақтау,
пайдалану және есептен
шығару нұсқаулығына
4-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Музей директоры
_______________________
(музейдің толық атауы)
"____" _______ 20__ жыл
Музей заттарын уақытша сақтауға тапсырудың № ______ актісі
Осы актіге сәйкес __________________________________________________________
(мемлекеттік музейдің атауы)
атынан _________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
20___ жылғы "__" _________ мерзіміне дейін тапсырды, ал ____________________________
(заңды тұлғаның атауы)
атынан _________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
20__жылғы "___" _____________ № ___ сенімхат негізінде келесі музей заттарын уақытша сақтауға қабылдады:
№ р/с
Заттың, материалдың, техниканың атауы және қысқаша сипаттамасы және көлемі
Саны
Шифр
Сақталуы
Фотосурет
1
2
3
4
5
6
Акт бойынша барлығы _________________________ бірлік музей заты тапсырылды
(сандармен және жазумен)
Қоса берілген құжаттар тізімі (ол болған жағдайда):
Акт 2 данада жасалды:
1 данасы – музейде;
2 данасы – қабылдаушы тарапқа.
Қолы:
Тапсырды ___________________
Қабылдап алды ______________
Жалғасы акт парағының арғы бетінде
Тапсыру келесі шарттарды міндетті түрде орындаған кезде жүргізілді:

О внесении изменений в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 7 апреля 2025 года № 146-НҚ "Об утверждении Инструкции по учету, хранению, использованию и списанию музейных предметов музейного фонда Республики Казахстан"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации Республики Казахстан от 7 июля 2026 года № 323-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2026 года № 39263
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 7 апреля 2025 года № 146-НҚ "Об утверждении Инструкции по учету, хранению, использованию и списанию музейных предметов музейного фонда Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35961) следующие изменения:
в Инструкции по учету, хранению, использованию и списанию музейных предметов музейного фонда Республики Казахстан (далее – Инструкция), утвержденной указанным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) государственный музейный фонд (далее – музейный фонд) – совокупность сведений о культурных ценностях, находящихся в фондах государственных музеев, музеев разных профилей, в том числе музеев-заповедников и музеев частных коллекций, а также у физических или юридических лиц, осуществляющих хранение культурных ценностей;";
подпункт 10) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"10) музейный предмет, переведенный в цифровой формат – культурная ценность, оцифрованная при помощи цифровых технологий и хранящаяся на электронных носителях в музее;";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 18, 19 и 21 к настоящей Инструкции изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящему приказу.
2. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятого и шестого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 7 июля 2026 года № 323-НҚ
Приложение 1
к Инструкции по учету,
хранению, использованию
и списанию музейных
предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор музея
_______________________
(полное наименование музея)
"____" _______ 20__ года
Акт приема музейных предметов на постоянное хранение № _________
В соответствии с настоящим актом
___________________________________________________________________
(наименование государственного музея)
в лице _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
принял, а __________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, номер документа,
удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, контактный
телефон) или (наименование юридического лица) (фамилия, имя, отчество (при его
наличии) должность) передал(и) на постоянное хранение следующие предметы:
№ п/п
Наименование и краткое описание предмета, материала, техники и размера
Количество
Шифр
Сохранность
Стоимость
Фотография
1
2
3
4
5
6
7
Всего по акту принято _______________________________
единиц музейных предметов (цифрами и прописью)
на общую сумму
___________________________________________________
теңге. (цифрами и прописью)
Основание: (протокол фондово-закупочной (фондово-отборочной) комиссии)
Список прилагаемых документов (при наличии):
Акт составлен в 2-х экземплярах:
1 экземпляр – в музее;
2 экземпляр – передающей стороне.
Подписи:
Передал(и) ______________
Принял(и): ______________
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 7 июля 2026 года
№ 323-НҚ
Приложение 2
к Инструкции по учету,
хранению, использованию
и списанию музейных
предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор музея
_______________________
(полное наименование музея)
"____" _______ 20__ года
Акт приема музейных предметов на временное хранение № ______
В соответствии с настоящим актом
____________________________________________________________
(наименование государственного музея)
в лице ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
принял, а ___________________________________________________
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, номер документа,
удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, контактный
телефон) или (наименование юридического лица) (фамилия, имя, отчество (при его
наличии) должность) передал(и) на временное хранение следующие предметы:
№ п/п
Наименование и краткое описание предмета, материала, техники и размера
Количество
Шифр
Сохранность
Фотография
1
2
3
4
5
6
Всего по акту принято _______________________________
единиц музейных предметов (цифрами и прописью)
Список прилагаемых документов (при наличии):
Акт составлен в 2-х экземплярах:
1 экземпляр – в музее;
2 экземпляр – передающей стороне.
Подписи:
Передал(и) ______________
Принял(и): ______________
Приложение 3 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 7 июля 2026 года № 323-НҚ
Приложение 3
к Инструкции по учету,
хранению, использованию
и списанию музейных
предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор музея
_______________________
(полное наименование музея)
"___" _______ 20__ года
Акт выдачи музейных предметов на постоянное хранение № _______
В соответствии с настоящим актом
_____________________________________________________________
(наименование государственного музея)
в лице _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
передал, а ___________________________________________________
(наименование юридического лица)
в лице _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность)
принял(и) по доверенности №_____ от "___" ____________ 20____ г.
на постоянное хранение следующие музейные предметы:
№ п/п
Наименование и краткое описание предмета, материала, техники и размера
Количество
Шифр
Сохранность
Стоимость
Фотография
1
2
3
4
5
6
7
Всего по акту передано _____________________________________
единиц музейных предметов (цифрами и прописью)
Список прилагаемых документов (при наличии):
Акт составлен в 2-х экземплярах:
1 экземпляр – в музее;
2 экземпляр – принимающей стороне.
Подписи:
Передал(и) ___________
Принял(и) ______________
Приложение 4 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 7 июля 2026 года
№ 323-НҚ
Приложение 4
к Инструкции по учету,
хранению, использованию
и списанию музейных
предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор музея
_______________________
(полное наименование музея)
"____" _______ 20__ года
Акт выдачи музейных предметов на временное хранение № _____
В соответствии с настоящим актом
_____________________________________________________
(наименование государственного музея)
в лице _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
передал, в срок до "___" _________ 20 ___ года,
а ____________________________________________________
(наименование юридического лица)
в лице _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность)
принял(и) по доверенности №_____ от "___" ____________ 20____ г.
на временное хранение следующие музейные предметы:
№ п/п
Наименование и краткое описание предмета, материала, техники и размера
Количество
Шифр
Сохранность
Фотография
1
2
3
4
5
6
Всего по акту передано __________________________________________
единиц музейных предметов (цифрами и прописью)
Список прилагаемых документов (при наличии):
Акт составлен в 2-х экземплярах:
1 экземпляр – в музее;
2 экземпляр – принимающей стороне.
Подписи:
Передал(и) _____________
Принял(и) ______________
Продолжение на оборотной стороне листа акта
Выдача произведена при обязательном выполнении следующих условий:

1. Осы акт бойынша тапсырылған музей заттары осы актіде белгіленген мерзімнен кешіктірілмей және алдын ала талап етусіз музейге қайтарылуы тиіс.
2. Тапсырылған музей заттарын орау және тасымалдау _______________________________________________________________есебінен жүргізіледі.
3. Тапсырылған музей заттары олар тапсырылған сәттегі сақталу күйінде қайтарылады. Тапсырылған экспонаттар жоғалған немесе ішінара бүлінген жағдайда қабылдаушы тарап жоғалған заттың сақтандыру құнын немесе қалпына келтіру құнын өтейді.
4. Музейлік заттарды уақытша сақтаудың белгіленген мерзімі ішінде қабылдаушы тарап музейлік заттардың тиісті қалыпта және олардың сақталуын қамтамасыз ететін жағдайларда сақталуын қадағалайды, ол үшін тапсырушы тараптың өкіліне оларды кедергісіз қарап шығуға рұқсат береді және оның сақтау жағдайларына қатысты нұсқауларын орындайды.
Шарттармен таныстым: _____________________________________________________
(музей заттарын қабылдаушы ұйым өкілінің, тұлғаның қолы)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 7 шілдедегі
№ 323-НҚ Бұйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
музей қорының музей
заттарын есепке алу, сақтау,
пайдалану және есептен
шығару нұсқаулығына
5-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Музей директоры
____________________________
(музейдің толық атауы)
"___" _____________ 20___ жыл
Музей заттарын уақытша сақтаудан қайтарудың № ______ актісі
Осы актіге сәйкес __________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
атынан _________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
қайтарды, ал ____________________________________________________________________
(мемлекеттік музейдің атауы)
атынан _________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
№ _________________________________ тапсыру актісі негізінде уақытша сақтауға берілген
(тапсыру актісінің күні және нөмірі)
келесі музей заттарын қабылдады:
№ р/с
Заттың, материалдың, техниканың атауы және қысқаша сипаттамасы және көлемі
Саны
Шифр
Сақталуы
Фотосурет
1
2
3
4
5
6
Акт бойынша барлығы _________________________ бірлік музей заты қайтарылды
(сандармен және жазумен)
Музей заттарының сақталуындағы өзгерістер ___________________________________
(жоқ/тізіп шығу)
Акт 2 данада жасалды:
1 данасы – музейде;
2 данасы – тапсырушы тарапқа.
Қолы:
Тапсырды __________________
Қабылдап алды _______________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 7 шілдедегі
№ 323-НҚ Бұйрыққа
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
музей қорының музей заттарын
есепке алу, сақтау, пайдалану
және есептен шығару
нұсқаулығына
18-қосымша
Нысан
Түгендеу карточкасы ___________________________________
(музей затының атауы)
Музейдің толық атауы: ___________________________________________
Музейдің құрылымдық бөлімшесі: _________________________________

1. Выданные по настоящему акту музейные предметы подлежат возврату музею
не позднее срока, установленного настоящим актом без предварительного требования.
2. Упаковка и транспортировка выданных музейных предметов производится за счет
_____________________________________________________________________.
3. Выданные музейные предметы возвращаются в той же сохранности, в какой они
были на момент их выдачи. В случае утраты или частичной порчи выданных
экспонатов, принимающая сторона возмещает страховую стоимость утраченного или
стоимость реставрации.
4. В течение установленного срока временного хранения музейных предметов
принимающая сторона наблюдает за тем, чтобы музейные предметы хранились
в соответствующих условиях, для чего допускает представителя передающей стороны
к осмотру материалов беспрепятственно и выполняет указания в отношении условий
хранения.
С условиями ознакомлен(а): ________________________________________________
(подпись лица, представителя организации, принимающего музейный предмет).
Приложение 5 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 7 июля 2026 года
№ 323-НҚ
Приложение 5
к Инструкции по учету,
хранению, использованию
и списанию музейных
предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор музея
____________________________
(полное наименование музея)
"___" _____________ 20___ года
Акт возврата музейных предметов с временного хранения №_____
В соответствии с настоящим актом
_________________________________________________________
(наименование юридического лица)
в лице ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность)
возвратил, а ______________________________________________
(наименование государственного музея)
в лице ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
принял следующие музейные предметы, переданные на временное
хранение согласно акту
выдачи № ________________________________________________
(номер и дата акта выдачи)
№ п/п
Наименование и краткое описание предмета, материала, техники и размера
Количество
Шифр
Сохранность
Фотография
1
2
3
4
5
6
Всего по акту возвращено ___________________________
единиц музейных предметов (цифрами и прописью)
Изменения в сохранности музейных предметов ________________
(отсутствуют/перечислить).
Акт составлен в 2-х экземплярах:
1 экземпляр – в музее;
2 экземпляр – передающей стороне.
Подписи:
Передал(а) __________________
Принял(а) ____________________
Приложение 6 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 7 июля 2026 года
№ 323-НҚ
Приложение 18
к Инструкции по учету,
хранению, использованию
и списанию музейных
предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Инвентарная карточка
_____________________________________________________________
(наименование музейного предмета)
Полное наименование музея:
_____________________________________________________________
Структурное подразделение музея:
_____________________________________________________________

1. Негізгі қордың түсімдер кітабы бойынша музей затының күні мен реттік нөмірі
_______________________________________________________________________________.
2. Музей затының түгендеу нөмірі
3. Музей затының ескі түгендеу нөмірі (бар болған жағдайда) ___________________________________________________.
4. Музей затының сипаттамасы:
1) фотосурет;
2) материал және дайындау техникасы;
3) бағалы металдар мен тастарға арналған өлшем, жалпы салмағы және сынама;
4) негізгі белгілер (бет және сыртқы жағында қолдар, жазулар, күні, мөртабандар, мөрлер және т.б.) ___________________________________________.
5. Музей затының сақталу жағдайы: _______________.
6. Жариялау, пайдалану: ______________________________.
Жасау күні: 20______ жылғы "___" __________________
Құрастырушы: _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы, қолы)
Ескертпе:
Түгендеу карточкасын және қымбат бағалы металдар мен тастардан (оның ішінде монеталар, бұйымдар) тұратын музей заттарының сипаттамасын жасау кезінде "материал" бағанында зат дайындалған қымбат бағалы металдар мен тастардың атауы көрсетіледі, "мөлшері және жалпы салмағы" бағанында заттың биіктігі, ені, тереңдігі (егер дұрыс дөңгелек нысандағы зат болса – оның диаметрі) 1 миллиметрге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Салмағы 100 грамға дейінгі қымбат металдар мен тастар үшін 0,01 грамға дейінгі дәлдікпен; 100 грамнан жоғары – 0,1 грамға дейінгі дәлдікпен, асыл тастардың салмағы – 0,01 каратқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Ірі тұтас музей заттары таразылармен рұқсат етілген дәлдікпен өлшеніп, бұл туралы ескерту жасалады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 7 шілдедегі
№ 323-НҚ Бұйрыққа
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
музей қорының музей заттарын
есепке алу, сақтау, пайдалану
және есептен шығару
нұсқаулығына
19-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Музей директоры
____________________
(музейдің толық атауы)
"___" _____________ 20___ жыл
Музейдің атауы ____________________________________
(ұйымдық-құқықтық нысанын көрсете отырып)
20____ жылғы "___" ___________№___ есеп құжаттамаларына сәйкес ___________музей заттары мен музей коллекцияларының салыстыру мен сақталу жай-күйін мониторингілеу актісі
Музей директорының 20__ жылғы "___" ______ №___ бұйрығына сәйкес комиссия құрамындағы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы)
"_________" шифрлі "_________________" қор коллекциясының
________________________________________________________________________________
(жауапты сақтаушылардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
жауапты сақтауында бар-жоғын 20 ____ жылғы "__" ________ жағдай бойынша келесі
есептік құжаттамамен:
- негізгі қордың кіріс кітабы;
- "____" шифрлі "___________" қор коллекциясының түгендеу кітабы;
- тұрақты пайдалануға қабылдау актілері және жауапты сақтауға қабылдау актілеріне
сәйкес салыстыру жүргізді.
І. Салыстыру нәтижесінде мыналар анықталды:

1. Дата и порядковый номер музейного предмета по книге поступлений
основного фонда
_____________________________________________________________
2. Инвентарный номер музейного предмета
_____________________________________________________________
3. Старый инвентарный номер музейного предмета (при наличии)
_____________________________________________________________
4. Описание музейного предмета:
1) фото;
2) материал и техника изготовления;
3) размер, общий вес и проба для драгоценных металлов и камней;
4) основные признаки (подписи, надписи, даты, штампы, печати и др. на лицевой
и оборотной стороне)
_____________________________________________________________
5. Состояние сохранности музейного предмета:
_____________________________________________________________
6. Публикации, использование:
_____________________________________________________________
Дата составления: "____" __________ 20____ года
Составитель: _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись)
Примечание:
При составлении инвентарной карточки и описания музейных предметов, состоящих
из драгоценных металлов и камней (в том числе монет, изделий), в графе "материал"
указывается наименование драгоценных металлов и камней, из которых изготовлен
предмет, в графе "размер и общий вес" указывается высота, ширина, глубина
предмета (если предмет правильной круглой формы – его диаметр) с точностью до 1 миллиметра. Вес указывается: для драгоценных металлов и камней весом до 100 граммов с точностью до 0,01 грамма; свыше 100 граммов – с точностью до 0,1 грамма, вес драгоценных камней – с точностью до 0,01 карата. Крупные цельные музейные предметы взвешиваются с точностью, допускаемой весами, о чем делается оговорка.
Приложение 7 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 7 июля 2026 года
№ 323-НҚ
Приложение 19
к Инструкции по учету,
хранению, использованию
и списанию музейных
предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор музея
_________________________
(полное наименование музея)
"____" _______ 20__ года
Наименование музея ____________________________________________
(с указанием организационно-правовой формы)
Акт мониторинга состояния сохранности и сверки музейных предметов и музейных
коллекций _____________________ в соответствии с учетной документацией
от "___"_________ год № _________
В соответствии с приказом директора музея
________________________________________________________________
от "____" _______ 20____ года № _____ комиссия в составе:
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должности членов комиссии)
провела сверку наличия фондовой коллекции "_________" с шифром "___",
находящейся на ответственном хранении
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственных хранителей)
по состоянию на "___" ____________ 20 __ года, со следующей учетной
документацией:
- книгой поступления основного фонда;
- инвентарной книгой фондовой коллекции "_________" с шифром "____";
- актами приема на постоянное пользование и актами приема на ответственное
хранение.
І. В результате сверки установлено следующее:

1. Негізгі қордың кіріс кітабында "______________" музей коллекциясының
құрамына кіретін _________ бірлік музей заты тіркелген (№ ___ қосымша).
2. "_____" шифрлі түгендеу кітабында "______" музей коллекциясының ___ бірлік
музей заты тіркелген (№ ___ қосымша).
3. "_____" шифрлі арнайы түгендеу кітабында "___________" музей коллекциясының
_________ бірлік музей заты тіркелген (№ ___ қосымша).
4. _____ бірлік музей заты белгіленген тәртіппен алып тасталды (№ ___ қосымша).
5. _____ бірлік музей заты белгіленбеген тәртіппен алып тасталды (№ ___ қосымша).
6. ____ бірлік музей заты бұрын белгіленген тәртіппен алып тасталды, бірақ
қолданыста екені анықталды (№ ___ қосымша).
7. ____ музей заттарының нөмірлері қалып қойған (№ ___ қосымша).
8. ____ бірлік музей заты негізгі қордың кіріс кітабында әр түрлі нөмірмен екі рет
жазылған (№ ___ қосымша).
9. ____ бірлік музей заты "___" шифрлі түгендеу кітабында әр түрлі нөмірмен екі рет жазылған (№ ___ қосымша).
10. ____ бірлік музей заты "___" шифрлі арнайы түгендеу кітабында әр түрлі нөмірмен екі рет жазылған (№ ___ қосымша).
11. ______ бірлік музей заты табылған жоқ (№ ___ қосымша).
12. ______ бірлік музей заты есепке алу құжаттамасындағы сипаттамаға сәйкес келмейді (№ ___ қосымша).
13. ______ бірлік музей затының сақтау жағдайы қанағаттанарлықсыз және жедел қалпына келтіру мен алдын алу жұмыстарын талап етеді (№ ___ қосымша).
ІІ. 20 ___ жылғы "___" __________ жағдай бойынша____________жауапты сақтауда тұрған "________" музей коллекциясы затының нақты болуы _______________бірлік музей затын құрайды. (сандармен және жазумен)
Оның ішінде:
___________ бірлік музей заты қор қоймасында орналасты;
___________ бірлік музей заты музейдің тұрақты экспозициясы мен көрмелерінде орналасты;
___________ бірлік музей заты музейден тыс жерлерге уақытша сақтауға берілді.
ІІІ. Салыстыру нәтижесінде комиссия:
1. __________ бірлік музей затын одан әрі іздеуге қалдыруды ұсынады (№ ___ қосымша).
2. __________ бірлік музей затын музей қорынан шығаруды ұсынады, оның ішінде:
2.1. ____ бірлік музей затын ғылыми-көмекшінің қор құрамына ауыстыруды (№ ___ қосымша).
2.2. ____ бірлік музей заты бұзылған және қалпына келтіруге жатпайды (№ ___ қосымша).
2.3. ___ бірлік музей заты белгіленбеген және құжатталмаған мән-жайлар кезінде жоғалған (№ ___ қосымша).

1. В книге поступления основного фонда зарегистрировано _________ единиц
музейных предметов, входящих в состав "_______" музейной коллекции
Приложение №_____).
2. В инвентарной книге с шифром "_____" зарегистрировано ________ единиц
музейных предметов "_____" музейной коллекции (Приложение №_____).
3. В специальной инвентарной книге с шифром "_____" зарегистрировано _______
единиц музейных предметов "_____" музейной коллекции (Приложение №_____).
4. ______ единиц музейных предметов исключено в установленном порядке
(Приложение №__).
5. ____ единиц музейных предметов исключено в неустановленном порядке
(Приложение №__).
6. _____ единиц музейных предметов исключено в установленном порядке ранее,
но обнаружено в наличии (Приложение №___).
7. _______ номеров музейных предметов пропущено (Приложение №___).
8. _______ единиц музейных предметов записаны дважды под разными номерами
в книге поступления основного фонда (Приложение №).
9. _______ единиц музейных предметов записаны дважды под разными номерами
в инвентарной книге с шифром "_____" (Приложение №___).
10. _______ единиц музейных предметов записаны дважды под разными номерами
в специальной инвентарной книге с шифром "_____" (Приложение №___).
11. ______ единиц музейных предметов не обнаружено (Приложение №___).
12. ______ единиц музейных предметов не соответствуют описанию в учетной
документации (Приложение №___).
13. ___ единиц музейных предметов находятся в неудовлетворительном состоянии
сохранности и требуют срочных реставрационных и профилактических работ
(Приложение №___).
ІІ. По состоянию на "___" __________ 20 ____ года фактическое наличие предметов
музейной коллекции "_________________", находящихся на ответственном хранении
в __________________, составляет _____________ единиц музейных предметов.
(цифрами и прописью)
Из них:
___________ единиц музейных предметов находятся в фондохранилище;
________ единиц музейных предметов находятся в постоянной экспозиции
и выставках в музее;
___________ единиц музейных предметов выдано на временное хранение за пределы
музея.
ІІІ. По результатам сверки комиссия рекомендует:
1. ____ единиц музейных предметов оставить в дальнейшем розыске (Приложение №__).
2. _________ единиц музейных предметов исключить из музейного фонда, в том числе:
2.1. _________ единиц музейных предметов перевести в состав научно-
вспомогательного фонда (Приложение №___);
2.2. _________ единиц музейных предметов разрушены и не подлежат реставрации
(Приложение №___);
2.3. _________ единиц музейных предметов утрачены при неустановленных
и недокументированных обстоятельствах (Приложение № ___);

2.4. _____ бірлік музей заты қателікпен музейдің негізгі қор құрамына енгізілген (№ ___ қосымша).
2.5. ____ бірлік музей заты бұрын белгіленбеген тәртіппен есептен шығарылған (№ ___ қосымша).
3. _____ бірлік музей затын, оның ішінде:
3.1. негізгі қордың кіріс кітабына екі рет жазылған ___ бірлік музей затын (№ ___ қосымша).
3.2. түгендеу кітабына екі рет жазылған ___ бірлік музей затын (№ ___ қосымша).
3.3. арнайы түгендеу кітабына екі рет жазылған ___бірлік музей затын (№ ___ қосымша).
3.4. басқа музейлерге берілген ___бірлік музей затын (№ ___ қосымша) есепке алу құжаттамасынан алып тастауды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 7 шілдедегі
№ 323-НҚ Бұйрыққа
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
музей қорының музей заттарын
есепке алу, сақтау, пайдалану
және есептен шығару
нұсқаулығына
21-қосымша
Нысан
"Келісемін"
_______________________
(мекеменің толық атауы,
уәкілетті тұлғаның лауазымы,
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20__ жылғы "____" _______
"Бекітемін"
Музей директоры
______________________
(музейдің толық атауы)
20__ жылғы "____" ______
Музей заттарын және музей коллекцияларын есептен шығару туралы 20___жылғы "____" ___________ № ____ акті
Комиссия төрағасы _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
Комиссия мүшелері: ________________________________________________________
(барлық комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда), лауазымы)
төменде келтірілген музей заттарын және музей коллекцияларын есептен шығаруға осы актіні жасады
№ р/с
Атауы және қысқаша сипаттамасы
Саны
Түгендеу нөмірі
Сақталу жағдайы
Фотосурет
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Негізі: Музей комиссиясының 20__ жылғы "__" ____ №____ хаттамасы.
Барлығы __________________ бірлік музей заты
(сандармен және жазумен)
Комиссия төрағасы: ______________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)

2.4. _________ единиц музейных предметов, ошибочно включены в состав основного
фонда музея (Приложение №___);
2.5. __________ единиц музейных предметов, ранее списаны в неустановленном
порядке (Приложение № ___).
3. ________ единиц музейных предметов исключить из учетной документации,
в том числе:
3.1. _______ единиц музейных предметов, дважды записанных в книгу поступления
основного фонда (Приложение №___);
3.2. _____ единиц музейных предметов, дважды записанных в инвентарную книгу
(Приложение №___);
3.3. ________ единиц музейных предметов, дважды записанных в специальную
инвентарную книгу (Приложение №___);
3.4. ____ единиц музейных предметов, переданных в другие музеи (Приложение
№___).
Приложение 8 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 7 июля 2026 года
№ 323-НҚ
Приложение 21
к Инструкции по учету,
хранению, использованию
и списанию музейных
предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Согласовано"
______________________________
(полное наименование учреждения,
должность фамилия, имя, отчество
(при его наличии) уполномоченного лица)
"____" _______ 20__ года
"Утверждаю"
Директор музея
_________________________
(полное наименование музея)
"____" _______ 20__ года
Акт списания музейных предметов и музейных коллекций № ______ от "_____" ___________ 20___ года
Председатель комиссии
______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Члены комиссии:
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) всех членов комиссии, должность)
составили настоящий акт списания нижеперечисленных музейных предметов
и музейных коллекций
№ п/п
Наименование
и краткое описание
Количество
Инвентарный номер
Состояние сохранности
Фотография
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Основание: Протокол комиссии музея №____ от "___" ________ 20______г.
Всего ____________________ единиц музейных предметов (цифрами и прописью)
Председатель комиссии:
______________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)