"Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 622 бұйрығына және "Учаскелік полиция пунктінің жұмысын ұйымдастыруға жауапты учаскелік полиция инспекторларының, учаскелік полиция инспекторлары мен олардың көмекшілерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1095 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2026 жылғы 7 шiлдедегi № 481 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 9 шiлдеде № 39259 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жазаның өтелмеген бөлігін өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын 1. "Жазаның өтелмеген бөлігін өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрі м.а. 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 622 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9839 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:
13-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдар жазаның өтелмеген бөлігінің мерзімі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасы "Құқық бұзушылықтың алдын алу туралы" Заңының қолданылу аясында жататын адамдар санатына ауыстырылады және олар бойынша соттылығы өтелгенге немесе алып тасталғанға дейін профилактикалық есеп пен бақылау жүзеге асырылады.
16-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның облыстан (Қазақстан Республикадан) тыс жаңа тұрғылықты жерге көшкен, қайта қылмыс жасағаны үшін шартты түрде мерзімінен бұрын босатылуы күшін жойған, жазаның өтелмеген бөлігінің мерзімі өткен және ол қайтыс болған жағдайда үш жұмыс күні ішінде АДБ-ға қажетті түзету енгізу үшін ААО-ға хабарлама жолданады".
2. "Учаскелік полиция пунктінің жұмысын ұйымдастыруға жауапты учаскелік полиция инспекторларының, учаскелік полиция инспекторларының және олардың көмекшілерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1095 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13004 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 622 "Об утверждении Правил осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания" и в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции, ответственных за организацию работы участкового пункта полиции, участковых инспекторов полиции и их помощников"
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 июля 2026 года № 481. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2026 года № 39259
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 622 "Об утверждении Правил осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9839) следующее изменение:
в Правилах осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания, утвержденных указанным приказом:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Условно-досрочно освобожденные лица по истечении срока неотбытой части наказания переводятся в категорию лиц, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений", за которыми осуществляются профилактический учет и контроль до погашения или снятия судимости.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В случае переезда условно-досрочно освобожденного лица на новое место жительство за пределы области (Республики Казахстан), осуждении за повторное преступление с отменой условно-досрочного освобождения, истечении срока неотбытой части наказания или его смерти, в течение трех рабочих дней в ИАЦ направляется уведомление, для внесения необходимых корректировок в ИБД".
2. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции, ответственных за организацию работы участкового пункта полиции, участковых инспекторов полиции и их помощников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13004) следующие изменения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетінің төрағасы және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың полиция департаменттерінің бастықтары ішкі істер органдары жеке құрамының осы бұйрықты зерделуін қамтамасыз етсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Учаскелік полиция пунктінің жұмысын ұйымдастыруға жауапты учаскелік полиция инспекторларының, полиция учаскелік инспекторлары мен олардың көмекшілерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларында (бұдан әрі-Қағидалар):
17-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік учаскеде тұрақты тұратын және уақытша болатын шетел азаматтарының";
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 1) және 2) тармақтарында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
министрдің м.а. Б. Аленов
министрдің м.а.
2026 жылғы 7 шілдедегі
№ 481 бұйрығына 1-қосымша
Ішкі істер органдарының
учаскелік полиция
инспекторлары және олардың
көмекшілерінің қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
қағидаларға 1-қосымша
№ _______ әкімшілік учаскенің паспорты
___________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Басталды: 20___ жылғы "___" __________
Аяқталды: 20___ жылғы "___" __________
Сақтау мерзімі: _______
Мұқабасының сыртқы бетіне жазылады
Әкімшілік учаске паспорты
Мазмұны
1. Әкімшілік учаскені қабылдау және тапсыру туралы мәліметтер.
2. Учаске жоспары (кірістірме).
3. Учаскені сипаттайтын мәліметтер.
4. Кәсіпорындар, мекемелер, ұйымдар, банктер, акционерлік қоғамдар, шаруа қожалықтары, емдеу-сауықтыру, мәдени-ағартушылық және оқу орындары, пәтер иелерінің кооперативтері, мейрамханалар, кафелер, базарлар, қоймалар және сауда-саттық пен тамақтанудың басқа да объектілері.

"2. Председателю Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и начальникам департаментов полиции столицы, областей, городов республиканского значения обеспечить изучение настоящего приказа личным составом органов внутренних дел.";
в Правилах организации деятельности участковых инспекторов полиции, ответственных за организацию работы участкового пункта полиции, участковых инспекторов полиции и их помощников, утвержденных указанным приказом (далее - Правила):
подпункт 3) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"3) иностранных граждан постоянно проживающих и временно пребывающих на административном участке, по форме согласно приложению 4 к Правилам";
приложение 1 к Правилам, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа предоставить в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра Б. Аленов
Приложение 1 к приказу
И.о. министра
от 7 июля 2026 года № 481
Приложение 1 к Правилам
по организации деятельности
участковых инспекторов полиции
органов внутренних дел
и их помощников
Паспорт на административный участок
№ _______ _____________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат "___" __________ 20___ года
Окончен "___" __________ 20___ года
Срок хранения: _______
Печатается на оборотной стороне обложки
Паспорта на административный участок
Содержание
1. Сведения о приеме и сдаче административного участка.
2. План участка (вставка).
3. Сведения, характеризующие административный участок.
4. Предприятия, учреждения, организации, банки, акционерные общества, фермерские хозяйства, лечебно-оздоровительные, культурно-просветительные и учебные заведения, кооперативы собственников квартир, рестораны, кафе, рынки, склады и иные объекты торговли и питания.

5. Жатақханалар, қонақүйлер.
6. Рұқсат беру жүйесі объектілерінің тізімі (атыс қаруы, оқ-дәрі, жарылғыш заттары бар кәсіпорындар, ұйымдар, мекемелер).
Ескерту: әкімшілік учаскенің паспортындағы мәліметтер 1 қаңтардағы жағдай бойынша жаңартылады.
1. Әкімшілік учаскені қабылдау және тапсыру туралы мәліметтер
№ р/н.
Учаскелік полиция инспекторының атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Учаскені қабылдау күні, қолы
Учаскені тапсыру күні, қолы
Учаскені қабылдауға қатысқан басшының лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Қабылдап немесе тапсырған ІІО басшысының ескертулері мен ұсыныстары
1
2
3
4
5
6

5. Общежития, гостиницы.
6. Список объектов разрешительной системы (предприятия, организации, учреждения, имеющие огнестрельное оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества).
Примечание: Сведения в паспорте на административный участок обновляется по состоянию на 1 января.
1. Сведения о приеме и сдаче административного участка
п/п.
Звание, Ф.И.О. (при его наличии) участкового инспектора полиции
Дата приема участка, подпись
Дата сдачи участка, подпись
Должность, звание, Ф.И.О. (при его наличии) руководителя, участвовавшего в приеме участка
Замечания и предложения принявшего или сдавшего, руководителя ОВД
1
2
3
4
5
6

2. Әкімшілік учаскенің жоспары
(кірістірме)
Әкімшілік учаскенің жоспарында бағыттар, әкімшілік учаскеде қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын күш пен құралдарды орналастыру көрсетіледі.
3. Әкімшілік учаскені сипаттайтын мәліметтер
№ р/н
Атауы
жағдайы бойынша:
20___ ж 01.01.
20___ ж. 01.01.
20___ж. 01.01.
20__ ж. 01.01.
1
Аумағы (кв. км.)
2
Тұрғын жайлар (барлығы)
Соның ішінде:
Көпқабатты үйлер
Олардағы пәтерлер
Жатақханалар
ондағы бөлмелер
жеке үйлер
ондағы пәтерлер
саяжай алқаптары
олардағы саяжайлар
3
Барлығы тұратын тұрғын халқы,
Соның ішінде:
- ересектер
- балалар
- шетелдік азаматтар
4
Аумақта орналасқан:
- кәсіпорындар, мекемелер
- акционерлік қоғамдар
- шаруа қожалықтары
- денсаулық сақтау мекемелері
- мейрамханалар, дәмханалар, дүкендер, базарлар, қоймалар
- ақша айырбастау пункттері
- банктер
- пошта бөлімдері
- оқу орындары
- автотұрақтар, гараж кооперативтері
- жұртшылықтың мәдени демалыс орындары
- спорттық кешендер
5
Барлығы аумақта орналасқан діни бірлестіктер, соның ішінде:
Мешіттер
Шіркеулер
рухани оқу орындары

2. План административного участка
(вставка)
В плане административного участка указываются маршруты, расстановка сил и средств, участвующих в охране общественного порядка на административном участке.
3. Сведения, характеризующие административный участок
№ п/п
Наименование
По состоянию на:
01.01.20___ г
01.01.20___ г
01.01.20___ г
01.01.20___ г
1
Территория (кв. км.)
2
Жилые строения (всего)
в том числе:
многоэтажных домов
в них квартир
общежитий
в них комнат
частных домов
в них квартир
дачных массивов
в них дач
3
Проживает населения, всего
В том числе:
- взрослых
- детей
- иностранных граждан
4
На территории расположены:
- предприятия, учреждения
- акционерные общества
- фермерские хозяйства
- учреждения здравоохранения
- рестораны, кафе, магазины, рынки, склады
- обменные пункты
- банки
- почтовые отделения
- учебные заведения
- автостоянки, гаражные кооперативы
- места культурного отдыха населения
- спортивные комплексы
5
Всего на территории религиозные объединений, в т.ч.:
мечетей
церквей
духовных учебных заведений

4. Кәсіпорындар, мекемелер, ұйымдар, банктер, акционерлік қоғамдар, шаруа қожалықтары, емдеу-сауықтыру, мәдени-ағартушылық және оқу орындары, пәтер иелерінің кооперативтері, мейрамханалар, дәмханалар, базарлар, қоймалар және сауда-саттық пен тамақтанудың басқа да объектілері
№ р/н.
атауы
Меншік нысаны
Мекенжайы
Басшының, күзет бастығының Т.А.Ә. (болған жағдайда), қызметтік және үй телефоны, тұратын мекенжайы (қарындашпен толтырылады)
Жұмыс режимі
Күзет түрі, күзет, өрт дабылының болуы
Бейнебақылау жүйесінің орнатылуы
Ескерту (жұмысшылар саны, автокөліктің және басқасының болуы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9

4. Предприятия, учреждения, организации, банки, акционерные общества, фермерские хозяйства, лечебно-оздоровительные, культурно-просветительные и учебные заведения, кооперативы собственников квартир, рестораны, кафе, рынки, склады и иные объекты торговли и питания
№ п/п.
Наименование
Форма собственности
Адрес
Ф.И.О. (при его наличии) служебный и домашний телефоны, адрес места жительства руководителя, начальника охраны (заполняется карандашом)
Режим работы
Вид охраны, наличие охранной, пожарной сигнализации
Установлено систем видеонаблюдения
Примечание (количество работников, наличие автотранспорта и др.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9