"Үздік педагог" атағын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 12 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 3 шілдедегі № 189-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 7 шілдеде № 39244 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Үздік педагог" атағын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10279 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Үздік педагог" атағын беру қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Конкурстың І кезеңін өткізу туралы хабарландыруды білім беру саласындағы уәкілетті орган оны өткізу уақыты басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды, Министрліктің цифрлық жүйесіне орналастырады, (ауданның, қаланың (облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың) білім бөлімі (бұдан әрі – Бөлім) аудан (қала) аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды, сондай-ақ Бөлімнің Интернет-ресурсында орналастырады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Құжаттарды (материалдарды) Конкурс қатысушылары Конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімде Министрліктің цифрлық жүйесіне жүктейді.";
17-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Конкурстың I кезеңіне қатысу үшін қатысушы Министрліктің цифрлық жүйесі арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды форматта мынадай құжаттарды (материалдарды):";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Конкурстың І кезеңінің қорытындылары Министрліктің цифрлық жүйесінде орналастырылады және Конкурс аяқталғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күннен соң аудан, қала (облыстық, республикалық маңызы бар қала) аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.";
25-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Конкурстың ІІ кезеңін өткізу туралы хабарландыруды облыстың және республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармасы (бұдан әрі – Білім басқармасы) Конкурстың ІІ кезеңін өткізу басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын Министрліктің цифрлық жүйесінде орналастырады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясы Конкурстың ІІ кезеңі жеңімпаздарының құжаттарын (материалдарын) және Министрліктің цифрлық жүйесіне орналастырылған материалдарды қарайды.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 12 "Об утверждении Правил присвоения звания "Лучший педагог"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 3 июля 2026 года № 189-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июля 2026 года № 39244
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 12 "Об утверждении Правил присвоения звания "Лучший педагог" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10279) следующие изменения:
в Правилах присвоения звания "Лучший педагог", утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объявление о проведении І этапа Конкурса не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до начала его проведения публикуется уполномоченным органом в области образования в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, размещается в цифровой системе Министерства, отделом образования (районный, городской (городов областного, республиканского значения) (далее – Отдел) публикуется в средствах массовой информации, распространяемых на территории района (города), городов областного, республиканского значения, а также размещается на Интернет-ресурсе Отдела.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Документы (материалы) загружаются в цифровую систему Министерства участниками Конкурса в сроки, указанные в объявлении о проведении Конкурса.";
абзац первый пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Для участия в I этапе Конкурса участник посредством цифровой системы Министерства подает заявку на участие в Конкурсе по форме согласно Приложению 1 к настоящим Правилам с приложением следующих документов (материалов) в электронном формате:";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Итоги І этапа Конкурса размещаются в цифровой системе Министерства и публикуются через 10 (десять) календарных дней после окончания Конкурса в средствах массовой информации, распространяемых на территории района, города (города областного, республиканского значения).";
часть первую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"25. Объявление о проведении ІІ этапа Конкурса размещается управлением образования области и городов республиканского значения и столицы (далее – Управление образования) в цифровой системе Министерства за 30 (тридцать) календарных дней до начала проведения ІІ этапа Конкурса.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Региональной комиссией II этапа рассматриваются документы (материалы) победителей І этапа Конкурса и размещенные в цифровой системе Министерства.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"35. Конкурстың ІІ кезеңінің қорытындылары Конкурс аяқталғаннан кейін күнтізбелік он күннен кешіктірілмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады, сондай-ақ Министрліктің цифрлық жүйесіне орналастырылады.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Конкурстың ІІІ кезеңінің бірінші турында Республикалық комиссия Министрліктің цифрлық жүйесінде орналастырылған Конкурстың ІІ кезеңі жеңімпаздарының материалдарын қарайды.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Конкурстың республикалық кезеңінің қорытындылары конкурс аяқталғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей Министрліктің цифрлық жүйесіне орналастырылады, сондай-ақ Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылады.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Апелляциялық комиссия даулы жағдайлар туындаған кезде өтінішті қарайды. Конкурсқа қатысушы Конкурс нәтижелері жарияланғаннан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде апелляцияны Министрліктің цифрлық жүйесінде электрондық форматта береді.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ғылыми-педагогикалық қызмет бойынша ақпарат:
педагогикалық тәжірибені жинақтау (авторлық бағдарламалар, оқу-әдістемелік кешендер, оларға хаттамалардың үзінділері (бар болса), педагог қатысқан семинарлар, конкурстар, дөңгелек үстелдер, фестивальдар, озық педагогикалық тәжірибені жинақтау және тарату);
зерттеу қызметі (ғылыми зерттеулер нәтижелері бойынша мақалалар жариялау, шығармашылық есептер, ғылыми-практикалық конференциялардағы баяндамалар туралы мәліметтер);
білім беру және педагогикалық жобаларды іске асыру бойынша материалдар (ол болған жағдайда);
педагогтің сараптамалық немесе жобалау қызметі, TV сабақтарын түсіруге қатысу (сертификаттар, анықтамалар немесе бұйрықтар, сараптамалық және жұмыс топтарына, TV сабақтарын түсіруге қатысатынын растайтын TV сабағына сілтеме);
тәрбие жұмысының және сабақтан тыс іс-әрекет бағыттары бойынша материалдар ("Оқуға құштар мектеп" жобасы, "Адал азамат" біртұтас тәрбие бағдарламасы, "Таза Қазақстан" "Заң және тәртіп" тұжырымдамалары, кәсіптік бағдар беру жұмысы, экологиялық, еңбек, адамгершілік тәрбие және ата-аналармен өзара іс-қимыл бойынша материалдар);
волонтерлік қызмет, соңғы 3 (үш) жылда қайырымдылық іс-шараларына қатысу (интернет-ресурстарда және әлеуметтік желілерде ақпаратты тұрақты орналастыру, балаларды тегін оқыту - растайтын құжаттарды (материалдарды), Министрліктің цифрлық жүйесіндегі сілтемелерді тіркеу).";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"35. Итоги ІІ этапа Конкурса публикуются через десять календарных дней после окончания Конкурса в средствах массовой информации, распространяемых на территории области, города республиканского значения и столицы, а также размещаются в цифровой системе Министерства.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. На первом туре ІІІ этапа Конкурса Республиканской комиссией рассматриваются материалы победителей ІІ этапа Конкурса, размещенные в цифровой системе Министерства.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Итоги III этапа Конкурса размещаются в цифровой системе Министерства через 10 (десять) календарных дней после окончания Конкурса, а также размещаются на Интернет-ресурсе Министерства.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. Апелляционная комиссия рассматривает обращение при возникновении спорных случаев. Участник конкурса подает апелляцию в электронном формате в цифровой системе Министерства в течение трех рабочих дней со дня опубликования результатов Конкурса.";
в приложении 2 к указанным Правилам:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Информация по научно-педагогической деятельности:
обобщение педагогического опыта (авторские программы, учебно-методические комплексы, выписки протоколов к ним (при наличии), семинары, конкурсы, круглые столы, фестивали, в которых участвовал педагог, обобщение и распространение передового педагогического опыта);
исследовательская деятельность (публикации статей по результатам научных исследований, сведения о творческих отчетах, выступлениях на научно-практических конференциях);
материалы по реализации образовательных и педагогических проектов (при наличии);
экспертная или проектировочная деятельность педагога, участие в съемках TV (телевизионных) уроков (сертификаты, справки или приказы, ссылка на TV (телевизионный) урок, подтверждающие участие в экспертных и рабочих группах, съемках TV (телевизионных) уроков;
документы (материалы) по направлениям воспитательной работы и внеурочной деятельности (материалы по проекту "Читающая школа", единой воспитательной программе "Адал азамат", концепциям "Таза Қазақстан", "Закон и порядок", по профориентационной работе, по экологическому, трудовому, нравственному воспитанию и взаимодействию с родителями);
волонтерская деятельность, участие в благотворительных мероприятиях за последние 3 (три) года (регулярное размещение информации на интернет-ресурсах и в социальных сетях, бесплатное обучение детей – прикрепить подтверждающие документы (материалы), ссылки в цифровой системе системе Министерства).";
в приложении 3 к указанным Правилам:
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Бейнесабақтың (бейнеоқудың) фрагменті, сондай-ақ үздік практикаларды тарату бойынша бейнеролик Министрліктің цифрлық жүйесіне сілтеме жасай отырып, YouTube (ютуб) бейнеплатформаларына жүктеледі.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
реттік нөмірі 5.5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.5
Ресурстарды, оның ішінде цифрлық технологияларды пайдалану
Білім алушыларды оқу материалын меңгеруге ынталандыратын ресурстарды, оның ішінде цифрлық технологияларды пайдалану
2
Ресурстарды, оның ішінде цифрлық технологияларды пайдалану оқу материалын көрсетумен шектеледі
1
".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова

"6. Фрагмент видеоурока (видеозанятия), а также видеоролик по трансляции лучших практик загружаются на видеоплатформах YouTube (ютуб), с размещением ссылки в цифровой системе Министерства.";
в приложении 4 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 5.5, изложить в следующей редакции: "
5.5
Использование ресурсов, в том числе цифровые технологии
Использование ресурсов, в том числе цифровые технологии, мотивирующие обучающихся к усвоению учебного материала
2
Использование ресурсов, в том числе цифровые технологии ограничено демонстрацией учебного материала
1
".
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова