"Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 26 маусымдағы № 325 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2026 жылғы 3 шiлдедегi № 457 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 7 шiлдеде № 39235 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3 т. Қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 26 маусымдағы № 325 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36331 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік кредиттерді беру жөніндегі рәсімдер, оның ішінде оларды беру кезінде қажетті құжаттар тізбесі, сондай-ақ бюджеттік кредит беру тәсілдері, бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету кестесі, бюджеттік кредитті қайта құрылымдау және қарыз алушыны ауыстыру рәсімдері, талап қоюдың ескіру шарттары, бюджеттік кредит бойынша борышты аудару шарттары, кредиторлардың талаптарын тоқтату және бюджеттік кредиттер бойынша кепілдікті тоқтату, бюджеттік кредиттер бойынша бақылау рәсімдерінде:
3-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "е-Қаржымині" ИАЦЖ) – мемлекеттік функцияларды орындау және мемлекеттік қызметтерді ұсыну бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бизнес-процестерін кешенді автоматтандыруға арналған цифрлық жүйе;";
7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) қарыз алушының/сенім білдірілген өкілдің (агенттің) цифрлық жүйесі – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық іс-қимылды іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бюджеттік кредиттер берілу мерзіміне қарай мынадай түрлерге бөлінеді:
1) қысқа мерзімді – 1 жылға дейін;
2) орта мерзімді – 1 жылдан 5 жылға дейін;
3) ұзақ мерзімді – 5 жылдан 10 жылға дейін.
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға бюджеттік кредиттер 15 жылға беріледі.
Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы жүйесі арқылы жеңілдікті ипотекалық тұрғын үй қарыздарын беруге арналған жергілікті бюджеттен бюджеттік кредиттерді өтеу кестесіне сәйкес 25 жылға дейінгі мерзімге беріледі. ";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 325 "О некоторых вопросах бюджетного кредитования"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 3 июля 2026 года № 457. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июля 2026 года № 39235
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 325 "О некоторых вопросах бюджетного кредитования" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актах под № 36331) следующие изменения:
в Процедурах по предоставлению бюджетных кредитов, в том числе перечня документов, необходимых при их представлении, а также способы предоставления бюджетного кредита, графика погашения и обслуживания бюджетного кредита, процедуры реструктуризации бюджетного кредита и замены заемщика, условий исковой давности, условия перевода долга по бюджетному кредиту, прекращения требований кредиторов и прекращения гарантии по бюджетным кредитам, процедуры контроля по бюджетным кредитам, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) интегрированная автоматизированная цифровая система "е-Минфин" (далее – ИАЦС "е-Минфин") – цифровая система, предназначенная для комплексной автоматизации бизнес-процессов Министерства финансов Республики Казахстан по исполнению государственных функций и предоставлению государственных услуг;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) цифровая система заемщика/поверенного (агента) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В зависимости от срока предоставления бюджетные кредиты подразделяются на следующие виды:
1) краткосрочные – до 1 года;
2) среднесрочные – от 1 года до 5 лет;
3) долгосрочные – от 5 года до 10 лет.
Бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов предоставляется на 15 лет.
Бюджетные кредиты из местного бюджета предоставляются на льготные ипотечные жилищные займы через систему жилищных строительных сбережений на 25 лет.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Бюджеттік кредитті алу үшін түпкілікті қарыз алушы сенім білдірілген өкілдің (агенттің) цифрлық жүйесі арқылы электрондық өтінім қалыптастырады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Кредиттік шартқа қол қойылған күннен бастап 3 (үш) айдың ішінде қарыз алушы бюджеттік кредит бойынша өзінің міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ететін тиісті шарттарға "е-Қаржымині" ИАЦЖ, қарыз алушының/сенім білдірілген өкілдің (агенттің) цифрлық жүйесі арқылы қол қояды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Бюджеттік кредиттер бойынша негізгі борышты өтеу кредиттік шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету кестесі бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі төлемдердің мерзімдерін, кезеңділігін белгілейді.
Бюджеттік кредит бойынша негізгі борышты өтеу, өтеу кестесінде жеңілдікті кезең аяқталғаннан кейін бюджеттік кредитті берудің бүкіл кезеңі ішінде тең үлеспен белгіленеді.
Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы жүйесі арқылы жеңілдікті ипотекалық тұрғын үй қарыздарын беруге арналған жергілікті бюджеттен ұсынылған бюджеттік кредиттер бойынша негізгі борышты өтеу - өтеу кестесімен белгіленеді.";
26-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы жүйесі арқылы жеңілдікті ипотекалық тұрғын үй қарыздарын беруге арналған жергілікті бюджеттен ұсынылған бюджеттік кредиттің қарыз алушысын қоспағанда, бюджеттік кредиттің қарыз алушысы сенім білдірілген өкілдерден (агенттерден) және түпкілікті қарыз алушыдан мерзімінен бұрын өтеу келіп түскен кезде 90 (тоқсан) күнтізбелік күн ішінде оларды республикалық бюджетке аударуды қамтамасыз етеді. ";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Жеке тұлғаларды бюджеттік кредиттеу кезінде кредиттік шарт кредитордың тапсырмасы бойынша сенім білдірілген өкіл мен (агент пен) жеке тұлға арасында сенім білдірілген өкілдің (агенттің) цифрлық жүйесі арқылы жасалады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Сенім білдірілген өкіл (агент) есепті цифрлық жүйеде "Бюджеттік кредиттерді тіркеу, есепке алу және мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 16 мамырдағы № 236 Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. бұйрығында белгіленген нысанда қалыптастырады.";
49-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Рәсімдердің 53-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасына және 53-тармақтың 5) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылатын бюджеттік кредитті қайта құрылымдау кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шешімінің жобасына Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы талап етілмейді.";
2-тараудың 53-тармағының төртінші бөлігі алып тасталсын;
Сенiм бiлдiрiлген өкілдің (агенттің) өкілеттіктерін, оның сыйақысының мөлшері мен төлеу шарттарын айқындау қағидаларында:

"19. Для получения бюджетного кредита конечный заемщик формирует электронную заявку через цифровую систему поверенного (агента)/ заемщика.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. В течение 3 (трех) месяцев со дня подписания кредитного договора заемщик подписывает через ИАЦС "е-Минфин", цифровую систему заемщика/поверенного (агента) соответствующие договоры, обеспечивающие исполнение им обязательств по бюджетному кредиту.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Погашение основного долга по бюджетным кредитам осуществляется в соответствии с кредитным договором и законодательством Республики Казахстан.
График погашения и обслуживания бюджетного кредита устанавливает сроки, периодичность платежей по погашению и обслуживанию бюджетного кредита.
Погашение основного долга по бюджетным кредитам в графике погашения устанавливается равными долями в течение всего срока предоставления бюджетного кредита по истечении льготного периода.
Погашение основного долга по бюджетным кредитам, предоставленным из местного бюджета на льготные ипотечные жилищные займы через систему жилищных строительных сбережений устанавливается графиком погашения.";
часть вторую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"Заемщик бюджетного кредита, за исключением заемщика бюджетного кредита, предоставленного из местного бюджета на льготные ипотечные жилищные займы через систему жилищных строительных сбережений, при поступлении досрочного погашения от поверенного (агента) и конечных заемщиков обеспечивает их перечисление в республиканский бюджет в течение 90 (девяноста) календарных дней.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. При бюджетном кредитовании физических лиц кредитный договор заключается между поверенным (агентом), по поручению кредитора, и физическим лицом посредством цифровой системы поверенного (агента).";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Поверенный (агент) формирует отчет в цифровой системе по форме, установленной приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 16 мая 2025 года № 236 "Об утверждении Правил регистрации, учета и мониторинга бюджетных кредитов".";
четвертую часть пункта 49 изложить в следующей редакции:
"При реструктуризации бюджетного кредита, осуществляемой в соответствии с подпунктом 2) части первой пункта 53 и подпунктом 5) пункта 53 настоящих Процедур, заключение Республиканской бюджетной комиссии к проекту решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета не требуется."
четвертую часть пункта 53 исключить;
в Правилах определения полномочий поверенного (агента), размер и условия оплаты его вознаграждения, утвержденных указанным приказом:

2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қарыз алушының/сенім білдірілген өкілдің (агенттің) цифрлық жүйесі – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сенiм бiлдiрiлген өкiлмен (агентпен) жасалған тапсырма шарты онда бюджеттiк кредиттiң нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылуын және мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етудiң болуын бақылауды қамтамасыз ететiн цифрлық жүйе болған кезде жасалады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Түпкілікті қарыз алушының төлем қабілеттілігін бағалауды қарыз алушы/сенім білдірілген өкіл (агент) мемлекеттік органдардың жүйелерімен интеграцияланған цифрлық жүйеге қаржылық құжаттарды жүктегеннен кейін жүзеге асырылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қарыз алушының несиелік берешегін есепке алу және төлемдерді бөлу кредитті беру және өтеумен байланысты кредиттік шарттың және күнделікті банктік операциялар (өткізулер) ажырамас бөлігі ретінде негізгі борыш пен сыйақы бойынша өтеу кестесінің негізінде цифрлық жүйеде жүргізіледі.";
Бюджеттік кредиттердің нысаналы пайдаланылуын және ол бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуына бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "е-Қаржымині" ИАЦЖ) – мемлекеттік функцияларды орындау және мемлекеттік қызметтерді ұсыну бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігін кешенді автоматтандыруға (бизнес-процестерге) арналған цифрлық жүйе;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) қарыз алушының/сенім білдірілген өкілдің (агенттің) цифрлық жүйесі – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бюджеттік кредиттің нысаналы пайдаланылуын және ол бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуына бақылауды "е-Қаржымині" ИАЦЖ пайдалана отырып, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, кредитор және (немесе) сенім білдірілген өкіл (агент) сенім білдірілген өкілдің (агенттің) цифрлық жүйесін пайдалана отырып жүзеге асырады.";
5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) цифровая система заемщика/поверенного (агента) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Договор поручения с поверенным (агентом) заключается при наличии у него цифровой системы, обеспечивающей контроль за использованием бюджетного кредита по целевому назначению и наличием обеспечения исполнения обязательств.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Оценка платежеспособности конечного заемщика осуществляется заемщиком/поверенным (агентом) после загрузки финансовых документов в цифровой системе, интегрированной с системами государственных органов.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Учет ссудной задолженности заемщика и распределения платежей ведется в цифровой системе на основании введенных графиков погашения по основному долгу и вознаграждению, являющихся неотъемлемой частью кредитного договора и ежедневных банковских операций (проводках), связанных с выдачей и погашением кредита.";
в Правилах осуществления контроля за использованием бюджетных кредитов по целевому назначению и наличием обеспечения исполнения обязательств по нему, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) интегрированная автоматизированная цифровая система "е-Минфин" (далее – ИАЦС "е-Минфин") – цифровая система, предназначенная для комплексной автоматизации бизнес-процессов Министерства финансов Республики Казахстан по исполнению государственных функций и предоставлению государственных услуг;";
подпункт 7 изложить в следующей редакции:
"7) цифровая система заемщика/поверенного (агента) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за целевым использованием бюджетного кредита и наличием обеспечения исполнения обязательств по нему осуществляется органом государственного аудита и финансового контроля с использованием ИАЦС "е-Минфин", администратором бюджетной программы, кредитором и (или) поверенным (агентом) с использованием цифровой системы поверенного (агента).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Түпкілікті қарыз алушының бюджеттік кредитті нысаналы пайдаланылуын бақылау қарыз алушымен/сенім білдірілген өкілмен (агентпен) цифрлық жүйеде осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген ақпаратқа талдау жүргізу арқылы жүзеге асырылады.";
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бюджеттік кредиттің нысаналы пайдаланылуын растайтын бастапқы құжаттарды (өнім берушілермен жасалған шарттар, төлем құжаттары, мемлекеттік кірістер органдарының цифрлық жүйесі арқылы тіркелген электрондық шот-фактуралар; тауарлар туралы мәліметтерді және тауарларды шығару үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтитын кедендік құжаттар (кедендік декларация); тауарларды әкелу туралы өтініш);";
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді, оның ішінде салалық ведомстволардың цифрлық жүйелерінің мәліметтерін талдау нәтижелері.";
Қаржы агенттіктерін міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етусіз республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі 5 (бес) жұмыс күні ішінде "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесінде осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген құжаттарды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жүктеуді жүзеге асырады.";
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджеттік кредиттеу, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры және қаржы секторы мәселелері бойынша өзара іс-қимыл департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) ресми жарияланған күнінен кейін осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, осы бұйрықтың 1-тармағының бесінші, жетінші, он алтыншы, он сегізінші, жиырма жетінші, жиырма тоғызыншы, отыз бесінші, отыз жетінші, отыз тоғызыншы, қырық бірінші, қырық алтыншы, қырық сегізінші, елуінші, елу екінші, елу төртінші, елу алтыншы, елу тоғызыншы абзацтары 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

"5. Контроль целевого использования бюджетного кредита конечным заемщиком осуществляется заемщиком/поверенным (агентом) в цифровой системе путем проведения анализа информации, предусмотренной пунктом 6 настоящих Правил.";
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) первичных документов, подтверждающих целевое использование бюджетного кредита (договора с поставщиками, платежные документы, электронные счета фактуры, зарегистрированные через цифровую систему органов государственных доходов; таможенных документов, содержащие сведения о товарах и иные сведения необходимые для выпуска товаров (таможенная декларация); заявление о ввозе товаров);";
подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями, в том числе сведений цифровых систем отраслевых ведомств.";
в Правилах включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Администратор бюджетной программы в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляет в интегрированной автоматизированной цифровой системе "е-Минфин" загрузку документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил, уполномоченному органу по исполнению бюджета.".
2. Департаменту бюджетного кредитования, Национального фонда Республики Казахстан и взаимодействия по вопросам финансового сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ водится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятого, седьмого, шестнадцатого, восемнадцатого, двадцать седьмого, двадцать девятого, тридцать пятого, тридцать седьмого, тридцать девятого, сорок первого, сорок шестого, сорок восьмого, пятидесятого, пятьдесят второго, пятьдесят четвертого, пятьдесят шестого и пятьдесят девятого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан