"Интернеттің қазақстандық сегментiнiң кеңістігінде домендiк аттарды тiркеу, пайдалану және бөлу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 13 наурыздағы № 38/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 3 шiлдедегi № 379/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 шiлдеде № 39226 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Интернеттің қазақстандық сегментiнiң кеңістігінде домендiк аттарды тiркеу, пайдалану және бөлу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 13 наурыздағы № 38/НҚ бұйрығына (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелу тізілімінде № 16654 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының "Киберқауіпсіздік туралы" Заңының 7-1-бабының 16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Интернеттің қазақстандық сегментiнiң кеңістігінде домендiк аттарды тiркеу, пайдалану және бөлу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды тіркеу, пайдалану және бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-1-бабының 16) тармақшасына сәйкес әзірленді және Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды тіркеу, пайдалану және бөлу тәртібін айқындайды.";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) домендiк ат – Интернетті адрестеу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған, белгiлi бiр желiлiк адреске сәйкес келетiн және Интернеттің объектiсiне атауландырып өтініш жасауға арналған символдық (әрiптiк-цифрлық) белгiлеме;
2) домендік аттар жүйесі Domain Name System (бұдан әрі – DNS) – домендік аттар туралы ақпарат алу үшін бөлінген деректер қоры. Домендік аттарға және Internet Protocol (IP) мекенжайларына сәйкестігі туралы ақпаратты қамтиды және 1032, 1034, 1035, 1122, 1133, 1591 Request for Comments стандарттарына (бұдан әрі – RFC) сәйкес жұмыс істейді;
3) домендік аттардың тіркелушісі (бұдан әрі – тіркелуші) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркеушіге Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркеу үшін өтінім жіберген және домендік аттарды Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігінде тіркеу кезеңінде оның иесі болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;

О внесении изменений в приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 марта 2018 года № 38/НҚ "Об утверждении Правил регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 3 июля 2026 года № 379/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2026 года № 39226
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 марта 2018 года № 38/НҚ "Об утверждении Правил регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16654) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 16) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" (далее – Закон) и определяют порядок регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) доменное имя – символьное (буквенно-цифровое) обозначение, сформированное в соответствии с правилами адресации Интернета, соответствующее определенному сетевому адресу и предназначенное для поименованного обращения к объекту Интернета;
2) система доменных имен Domain Name System (далее – DNS) – распределенная база данных для получения информации о доменных именах. Содержит информацию о соответствии доменных имен и Internet Protocol (IP) адресов и работает в соответствии со стандартами Request for Comments (далее – RFC) - 1032, 1034, 1035, 1122, 1133, 1591;
3) регистрант доменных имен (далее – регистрант) – физическое или юридическое лицо, направившее регистратору доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета заявку регистранта для регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета и являющееся его владельцем на период регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета;

4) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігі – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан аппараттық-бағдарламалық кешендерде орналастырылатын интернет-ресурстар жиынтығы;
5) Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістігіндегі домендік аттардың әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістігін дамытуды жүзеге асыратын "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес уәкілетті орган белгілеген коммерциялық емес қоғамдық ұйым;
6) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі бірінші деңгейлі домендiк ат (бұдан әрі – бірінші деңгейлі домендік ат) – .KZ және (немесе) .ҚАЗ, Қазақстан Республикасы мүддесінде пайдалану үшін ICANN халықаралық ұйымы бөлген, Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында негізгі домендік аттан бір саты төмен орналасқан және негізгі домендік аттың (RFC-882) тікелей нақты ішкі домені болып табылатын домендік ат;
7) Интернеттің қазақстандық сегментi кеңістігіндегі екінші деңгейлі домендік ат (бұдан әрі – екінші деңгейлі домендік ат) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында бірінші деңгейлі домендік аттан бір саты төмен орналасқан және бірінші деңгейлі домендік аттың тікелей (нақты) ішкі домені болып табылатын (RFC-882) домендік ат;
8) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттардың тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – тіркелген домендік аттар туралы барлық мәліметтер қамтылған Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі барлық тіркелген домендік аттар дерекқорының орталықтандырылған жиынтығы;
9) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды бірінші деңгейлі тіркеуші (бұдан әрі – тіркеу орны) – тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын және бірінші деңгейлі қазақстандық домендік аттың тұрақты жұмысын жүзеге асыратын заңды тұлға;
10) Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігіндегі домендік аттарды екінші деңгейлі тіркеуші (бұдан әрі – тіркеуші) – домендік аттарды тіркеу, тізіліміне домендік ат туралы ақпарат енгізу және оны жою, сондай-ақ тіркеу орны мен тіркеуші арасындағы келісімнің негізінде домендік аттарды тіркеушінің домендік атты пайдалану бойынша құқығын қамтамасыз ету тізіліміне енгізілетін мәліметтерді өзгерту бойынша қызметтерді көрсету үшін (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет) әкімші аккредиттеген заңды тұлға, Қазақстан Республикасының резиденті. Қазақстан Республикасының бейрезиденті ICANN Тіркеушісі ретінде аккредитациясы болған жағдайда ғана ұлттық домендік атаулар әкімшісінің аккредитациясын алуға құқылы;

4) пространство казахстанского сегмента Интернета – совокупность интернет-ресурсов, размещаемых на аппаратно-программных комплексах, расположенных на территории Республики Казахстан;
5) администратор доменных имен в доменном пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – администратор) – некоммерческая общественная организация, определенная уполномоченным органом в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кибербезопасности", осуществляющая развитие доменного пространства казахстанского сегмента Интернета;
6) доменное имя первого уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – доменное имя первого уровня) – доменное имя. KZ и (или) .ҚАЗ, выделенное международной организацией ICANN для использования в интересах Республики Казахстан, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже корневого доменного имени и являющееся непосредственным прямым поддоменом корневого доменного имени (RFC-882);
7) доменное имя второго уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – доменное имя второго уровня) – доменное имя, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже доменного имени первого уровня и являющийся непосредственным (прямым) поддоменом доменного имени первого уровня (RFC-882);
8) реестр доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – реестр) – централизованная совокупность баз данных всех зарегистрированных доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета, содержащая все сведения о зарегистрированных доменных именах;
9) регистратор доменных имен первого уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – регистратура) – юридическое лицо, осуществляющее ведение реестра и поддерживающее стабильную работу казахстанского доменного имени первого уровня;
10) регистратор доменных имен второго уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – регистратор) – юридическое лицо, резидент Республики Казахстан, аккредитованное администратором для оказания услуги по регистрации доменных имен, внесению в реестр информации о доменном имени, и его удалению, а также изменению сведений, вносимых в реестр обеспечению права регистранта по использованию доменного имени на основании соглашений с регистратурой и регистрантом (далее – услуга). Нерезиденты Республики Казахстан вправе получить аккредитацию администратора национальных доменных имен только при условии наличия аккредитации ICANN в качестве Регистратора;

11) Интернеттің қазақстандық сегментi кеңістігіндегі үшінші деңгейлі домендік ат (бұдан әрі – үшінші деңгейлі домендік ат) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында екінші деңгейлі домендік аттан бір саты төмен орналасқан және екініші деңгейлі домендік аттың тікелей (нақты) ішкі домені болып табылатын (RFC-882) домендік ат;
12) киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
13) негізгі домендік ат – Интернетте RFC-882 стандартының негізінде жұмыс істейтін, "." нүктесімен белгіленетін домендік ат;
14) отандық қауіпсіздік сертификаты – отандық куәландырушы орталығы берген, шифрлауды қолдайтын, хаттамаларды қамтитын, трафикті өткізу үшін қолданылатын электрондық цифрлық символдардың жиынтығы;
15) өтінім – Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркеу (тіркеу мерзімін ұзарту) үшін барлық мәліметтерді, бұрын мәлімделген мәліметтерді өзгертуді, домендік атты беруді, тасымалдауды немесе қолданыстағы тіркелуінің күшін жоюды қамтитын тіркелушінің тіркеушіге өтініші;
16) резервтелген домендік аттар – осы Қағидаларда белгіленген қысқартылған аттарға сәйкес келетін мемлекет мұқтажына арналған домендік аттар;
17) фишинг – Интернетті пайдаланушының есептік немесе құпия деректерін заңсыз алуға бағытталған әдістер жиынтығы;
18) шетелдік қауіпсіздік сертификаты – шетелдік куәландырушы орталығы берген, шифрлауды қолдайтын, хаттамаларды қамтитын, трафикті өткізу үшін қолданылатын электрондық цифрлық символдардың жиынтығы;
19) DNS-сервер – домендік аттар жүйесіне қызмет көрсетуге арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтылым, сондай-ақ бағдарламалық қамтылым орындалатын жабдық;
20) RFC – Интернеттің жұмыс істеуінің техникалық және ұйымдастырушылық жағдайларын айқындайтын және Internet Engineering Task Force және Internet Engineering Steering Group қоғамдық ұйымдар қабылдайтын құжат;
21) WHOIS-сервер – RFC-3912-ге сәйкес жұмыс істейтін, тіркелген домендік аттар туралы мәліметтер алуға арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтылым, сондай-ақ бағдарламалық қамтылым орындалатын жабдық.";
16-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті органнан немесе Киберқауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығынан киберқауіпсіздік оқыс оқиғасы туралы хабарлама түскенде, оны тіркелуші жоймаған;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) интернет-ресурста Киберқауіпсіздіктің жедел орталығынан немесе Киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінен, салалық Киберқауіпсіздіктің жедел орталығынан келіп түскен фишингтің анықталғаны туралы хабарлама болған жағдайларда уақытша тоқтатылады.".

11) доменное имя третьего уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – доменное имя третьего уровня) – доменное имя, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже доменного имени второго уровня и являющееся непосредственным (прямым) поддоменом доменного имени второго уровня (RFC-882);
12) уполномоченный орган в сфере обеспечения кибербезопасности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере обеспечения кибербезопасности;
13) корневое доменное имя – доменное имя, обозначаемое точкой ".", функционирующее в Интернете на основе RFC-882;
14) отечественный сертификат безопасности – набор электронных цифровых символов, применяемый для пропуска трафика, содержащего протоколы, поддерживающие шифрование, выданный отечественным удостоверяющим центром;
15) заявка – обращение регистранта к регистратору, содержащее все сведения для регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (продление срока действия регистрации), изменения ранее сообщенных сведений, передачи, трансфера либо отмены существующей регистрации доменного имени;
16) зарезервированные доменные имена – доменные имена для государственных нужд, соответствующие сокращенным наименованиям, установленных настоящими Правилами;
17) фишинг – совокупность методов, направленных на неправомерное получение учетных или конфиденциальных данных пользователя Интернета;
18) иностранный сертификат безопасности – набор электронных цифровых символов, применяемый для пропуска трафика, содержащего протоколы, поддерживающие шифрование, выданный иностранным удостоверяющим центром;
19) DNS-сервер – специализированное программное обеспечение для обслуживания системы доменных имен, а также оборудование, на котором программное обеспечение выполняется;
20) RFC – документ, определяющий технические и организационные условия функционирования Интернета и принимаемый общественными организациями Internet Engineering Task Force и Internet Engineering Steering Group;
21) WHOIS-сервер – специализированное программное обеспечение, предназначенное для получения сведений о зарегистрированных доменных именах, работающее в соответствии с RFC-3912, а также оборудование, на котором программное обеспечение выполняется.";
в пункте 16:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) не устранении регистрантом инцидента кибербезопасности, о котором поступило оповещение от уполномоченного органа, либо от Национального координационного центра кибербезопасности;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) наличии уведомления о выявлении на интернет-ресурсе фишинга, которое поступило от Оперативного центра кибербезопасности или Службы реагирования на инциденты кибербезопасности, отраслевого Оперативного центра кибербезопасности.".

2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев

2. Комитету по информационной безопасности Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев