"Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 8 қыркүйектегі № 380 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 285 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39210 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 8 қыркүйектегі № 380 "Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіптік біліктілік тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларында:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының функцияларын аудандарда, астанада, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда орындауды жүзеге асыратын филиалы";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 285 бұйрығына қосымша
Кәсіптік біліктіліктері тануға
арналған біржолғы ваучерлерді
беру, қаржыландыру және
Қазақстан Республикасының
өңірлері арасында бөлу
қағидаларына 1-қосымша
Электрондық құжат нысаны
Еңбек мобильділігі орталығы _________________________________
(астана, облыс, республикалық маңызы бар қала)
Мен, [Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда)] [жеке сәйкестендіру нөмірі] [кәсіп] бойынша кәсіптік біліктілік (дағды, дағдылары) деңгейін [біліктілік деңгейін] белгілеу мақсатында маған кәсіптік біліктілікті тануға біржолғы ваучер беруді сұраймын.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының телефон нөміріне және (немесе) электрондық мекенжайға ақпараттық таратулар алуға келісім беремін. Мен өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 сентября 2023 года № 380 "Об утверждении Правил выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 285. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39210
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 сентября 2023 года № 380 "Об утверждении Правил выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33404) следующие изменения:
в Правилах выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительном органом столицы, области, города республиканского значения в целях разработки и реализации мер содействия занятости";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, столице, городах областного и республиканского значения";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) настоящего пункта представление информации в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
Приложение
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 285
Приложение 1
к Правилам выдачи,
финансирования и распределения
между регионами
Республики Казахстан
единоразовых ваучеров
на признание
профессиональных квалификаций
Форма
электронного документа
Центр трудовой мобильности _______________________________________
(столица, область, город республиканского значения)
Я, [Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)] [индивидуальный
идентификационный номер] прошу выдать мне единоразовый ваучер на признание
профессиональной квалификации в целях установления [уровень квалификации]
уровня профессиональной квалификации (навыка, навыков) по профессии [профессия].
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", а также
Законом на получение информационных рассылок на телефонный номер
абонентского устройства сотовой связи и (или) на электронный адрес. Сообщаю
о себе следующие сведения:

1. Білімі [оқу ұйымының толық атауы, даярлау бағыты, бітірген күні].
2. Көрсетілген кәсіптік біліктілік бойынша еңбек қызметін (еңбек өтілін) растайтын мәліметтер [электрондық еңбек шартының ақпараты].Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес білімі туралы және еңбек қызметін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелер
___________________________________________________________________.
3. Мамандық бойынша дағды немесе дағдылар [мамандық] - [шеберлік (- және)]/
_______________________________________(қолмен енгізу үшін)
4. 20 таңбалы карточкалық немесе ағымдағы шоттың нөмірі ________________.
5. Тұрғылықты жері [тұрақты тіркелген жері] ____________________________.
Дұрыс емес мәліметтер мен құжаттарды ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Кәсіптік біліктілікті тану орталығы [аккредиттелген тану орталығы].
Ұялы телефон нөмірі _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы (e-mail) ____________________________
Электрондық цифрлық қолтаңба
20___жылғы "___" ___________.

1. Образование [полное наименование учебной организации, направление подготовки,
дата окончания].
2. Сведения, подтверждающие трудовую деятельность (трудовой стаж) по указанной
профессиональной квалификации [информация электронного трудового].
Электронные копии документов об образовании и подтверждающих трудовую
деятельность согласно подпунктам 1), 2) и 3) статьи 35 Трудового кодекса
Республики Казахстан _______________________________________________.
3. Навык или навыки по профессии [профессия] - [навык (-и)]/
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
(для ввода вручную)
4. Номер 20-ти значного карточного или текущего счета
__________________________________________________________________.
5. Место проживания [место постоянной регистрации]
__________________________________________________________________.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений
и документов.
Центр признания профессиональной квалификации [аккредитованный центр признания].
Номер мобильного телефона _____________________________________
Адрес электронной почты (e-mail) ________________________________
Электронная цифровая подпись
Дата "___" ___________ 20___ года".