Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 30 маусымдағы № 250-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39205 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттiгiнің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 250-н/қ Бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 74 "Жаңартылатын энергия көздерінің пайдаланылуына және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын объектілердің іске асырылуына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10455 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерінің пайдаланылуына және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын объектілердің іске асырылуына мониторинг жүргізу қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларында:
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 250-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39205
Примечание ИЗПИ
Вводится в действие с 01.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 250-н/қ
Перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 74 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга за использованием возобновляемых источников энергии и реализацией планируемых объектов по использованию возобновляемых источников энергии" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10455) следующее изменение:
в Правилах осуществления мониторинга за использованием возобновляемых источников энергии и реализацией планируемых объектов по использованию возобновляемых источников энергии, утвержденных указанным приказом:
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10622) следующие изменения:
в Правилах определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в новой редакции:

3. "Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларында:
29-тармақтың орыс тіліндегі мәтіні жаңа редакцияда жазылсын, ал қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.
34-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) сатып алу шарты жасалатын Қазақстан Республикасы Құрылыстық кодексі (бұдан әрі – Құрылыс кодексі) 18-тарауына сәйкес бекітілген ЖЭК пайдалану бойынша объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі ұсынылмаған кезде – сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100% (жүз пайыз) мөлшерінде, ал осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігін ұстап қалу кезінде – сатып алу шартына қол қойылған күнінен бастап мынадай мерзімдерде сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70% (жетпіс пайыз) мөлшерінде:
белгіленген қуаты 499 МВт-қа дейінгі болатын күн электр станциялары үшін – 24 (жиырма төрт) ай ішінде;
белгіленген қуаты 499 МВт-тан жоғары болатын күн электр станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде;
белгіленген қуаты 499 МВт-қа дейінгі жел станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде;
белгіленген қуаты 499 МВт-тан жоғары болатын жел станциялары үшін –48 (қырық сегіз) ай ішінде;
биогаз электр станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде;
гидроэлектр станциялар үшін – 60 (алпыс) ай ішінде;";

3. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении правил централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10662) следующие изменения:
в Правилах централизованной покупки и продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, утвержденных указанных приказом:
пункт 29 изложить в новой редакции:
"29. Размер финансового обеспечения исполнения условий договора покупки составляет 10 000 (десять тысяч) теңге на 1 (один) кВт установленной мощности, умноженный на установленную мощность объекта ВИЭ, указанную в Реестре победителей аукционных торгов.
При этом, размер финансового обеспечения на проведение разведочных работ на полигонах твердых бытовых отходов в соответствии с пунктом 28-1 настоящих Правил составляет 2 000 (две тысяч) теңге на 1 (один) кВт установленной мощности, умноженный на установленную мощность объекта ВИЭ, указанную в Реестре победителей аукционных торгов.";
подпункт 2) пункта 34 изложить в новой редакции:
"2) при не предоставлении копии акта приемки объекта в эксплуатацию по использованию ВИЭ, утвержденного в соответствии с главой 18 Строительного Кодекса Республики Казахстан (далее – Строительный кодекс), в отношении которого заключается договор покупки – в размере 100 % (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки, а при удержании части финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта – 70 % (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в следующие сроки с даты подписания договора покупки:
для солнечных электростанций объемом установленной мощности 499 МВт и ниже – в течение 24 (двадцать четыре) месяцев;
для солнечных электростанций объемом установленной мощности свыше 499 МВт – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев;
для ветровых электростанций объемом установленной мощности 499 МВт и ниже – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев;
для ветровых электростанций объемом установленной мощности свыше 499 МВт – в течение 48 (сорок восемь) месяцев;
для биогазовых электростанций – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев;
для гидроэлектростанций – в течение 60 (шестьдесят) месяцев;";

36-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) Құрылыс кодексінің 18-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген, ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін сатып алу шартына қол қойылған күнінен бастап мынадай мерзімдерде:
белгіленген қуаты 499 МВт-қа дейінгі күн электр станциялары үшін – 24 (жиырма төрт) ай ішінде;
белгіленген қуаты 499 МВт-тан жоғары болатын күн электр станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде;
белгіленген қуаты 499 МВт-қа дейінгі жел станциялары үшін –36 (отыз алты) ай ішінде;
белгіленген қуаты 499 МВт-тан жоғары болатын жел станциялары үшін –48 (қырық сегіз) ай ішінде;
биогаз электр станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде;
гидроэлектр станциялар үшін – 60 (алпыс) ай ішінде.
Бұл ретте осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мерзім өткен кезде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымнан (адамнан) ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні салу бойынша жұмыстардың жалпы көлемінің кемінде 70%-ы (жетпіс пайыз) көлемінде ЖЭК пайдалану объектісі бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының орындалғаны туралы растау ұсынылатын болады, көрсетілген мерзімдер күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартылады;";
46-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"46. Жаңадан енгізілетін энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіде бұрын пайдалануда болған генерациялайтын қондырғылардың қалдықтары қолданылған кезде, тиісті ақпарат Құрылыс кодексінің 18-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінде көрсетіледі.";
49-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні қабылдау актісінің көшірмесі ұсынылмаған кезде, Құрылыстық кодексінің 18-тарауында сәйкес айқындалған тәртіппен бекітілген сатып алу шарты жасалатын адамға қатысты - сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100%-ы (жүз пайыз) мөлшерінде, ал осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігі ұсталған кезде - сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70%-ын (жетпіс пайыз) құрайды;";
50-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) өзіне қатысты сатып алу шарты жасалатын Құрылыс кодексінің 18-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін - қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде;";
55-тармақтың орыс тіліндегі мәтіні жаңа редакцияда жазылсын, ал қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.

подпункт 2) пункта 36 изложить в новой редакции:
"2) копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ, утвержденного в порядке, определенном главой 18 Строительного кодекса, в следующие сроки с даты подписания договора покупки:
для солнечных электростанций объемом установленной мощности 499 МВт и ниже – в течение 24 (двадцать четыре) месяцев;
для солнечных электростанций объемом установленной мощности свыше 499 МВт – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев;
для ветровых электростанций объемом установленной мощности 499 МВт и ниже – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев;
для ветровых электростанций объемом установленной мощности свыше 499 МВт – в течение 48 (сорок восемь) месяцев;
для биогазовых электростанций – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев;
для гидроэлектростанций – в течение 60 (шестьдесят) месяцев.
При этом, указанные сроки, продлеваются на 1 (один) календарный год при истечении срока, предусмотренного частью первой настоящего подпункта будет предоставлено подтверждение о выполнении строительно-монтажных работ по объекту по использованию ВИЭ в объеме не менее 70 % (семьдесят процентов) от общего объема работ по строительству объекта по использованию ВИЭ от уполномоченной организации (лица), осуществляющей (-его) технический надзор;";
пункт 46 изложить в новой редакции:
"46. При применении на вновь вводимом объекте по энергетической утилизации отходов генерирующих установок, ранее находившихся в эксплуатации, соответствующая информация отображается в акте приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном главой 18 Строительного кодекса.";
подпункт 2) пункта 49 изложить в новой редакции:
"2) при не предоставлении копии акта приемки объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном в соответствии с главой 18 Строительного кодекса, в отношении которого заключается договор покупки – в размере 100 % (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки, а при удержании части финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта – 70 % (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в течение 60 (шестьдесят) месяцев с даты подписания договора покупки.";
подпункт 2) пункта 50 изложить в новой редакции:
"2) копию акта приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном главой 18 Строительного кодекса, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 60 (шестьдесят) месяцев с даты подписания договора покупки для объектов по энергетической утилизации отходов;";
пункт 55 изложить в новой редакции:
"55. Затраты на поддержку использования ВИЭ, приходящиеся на прямых потребителей, промышленные комплексы определяются как соответствующая доля их планового объема потребления электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, покрываемого за счет генерирующих установок, имеющихся у него на праве собственности, или покрываемого энергопроизводящими организациями, входящими с данным субъектом оптового рынка электрической энергии в одну группу лиц в общем объеме планового потребления Республики Казахстан.";

67-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) осы актіге қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде БТ пайдалануға берілген және Құрылыстық кодекста белгіленген тәртіппен бекітілген ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі;";
73-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің, Құрылыс кодексі сәйкес бекітілген көшірмесін – сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде.
Бұл ретте осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім егер ол аяқталғанға дейін Құрылыс кодексіне сәйкес техникалық қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымнан (адамнан) ЖЭК пайдалану объектісін салу жөніндегі жұмыстардың жалпы көлемінің кемінде 70% (жетпіс пайыз) көлемінде ЖЭК пайдалану объектісі бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының орындалғаны туралы растау ұсынылған жағдайда күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартылады;";
82-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) Құрылыс кодексінің 18-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген, ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін оған қатысты сатып алу шартына қол қойылған күнінен бастап мынадай мерзімдерде сатып алу шарты жасалады:
белгіленген қуаты 499 МВт-қа дейінгі күн электр станциялары үшін – 24 (жиырма төрт) ай ішінде;
белгіленген қуаты 499 МВт-тан жоғары күн электр станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде;
белгіленген қуаты 499 МВт-қа дейінгі жел станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде;
белгіленген қуаты 499 МВт-тан жоғары жел станциялары үшін – 48 (қырық сегіз) ай ішінде;
биогаз электр станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде;
гидроэлектр станциялар үшін – 60 (алпыс) ай ішінде.
Бұл ретте көрсетілген мерзімдер осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мерзім өткенге дейін Құрылыс кодексіне сәйкес техникалық қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымнан (адамнан) ЖЭК-ті пайдалану жөніндегі объектіні салу бойынша жұмыстардың жалпы көлемінің кемінде 70%-ы көлемінде ЖЭК-ті пайдалану объектісі бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының орындалғаны туралы растау ұсынылған жағдайда, күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартылады;";
88-тармақты жаңа редакцияда жазылсын:

подпункт 1) пункта 67 изложить в новой редакции:
"1) копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов, введенных в эксплуатацию КП и утвержденного в порядке, определенном главой 18 Строительного кодекса в течение 5 (пять) рабочих дней с даты подписания данного акта;";
подпункт 2) пункта 73 изложить в новой редакции:
"2) копию акта приемки объекта в эксплуатацию по использованию ВИЭ, утвержденного в соответствии с главой 18 Строительного кодекса, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев с даты подписания договора покупки.
При этом, срок, указанный в части первой настоящего подпункта, продлевается на 1 (один) календарный год при его истечении будет предоставлено подтверждение о выполнении строительно-монтажных работ по объекту по использованию ВИЭ в объеме не менее 70 % (семьдесят процентов) от общего объема работ по строительству объекта по использованию ВИЭ от уполномоченной организации (лица), осуществляющей (-его) технический надзор в соответствии со статьей 54 Строительного кодекса;";
подпункт 2) пункта 82 изложить в новой редакции:
"2) копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ, утвержденного в порядке, определенном главой 18 Строительного кодекса, в отношении которого заключается договор покупки, в следующие сроки с даты подписания договора покупки:
для солнечных электростанций объемом установленной мощности 499 МВт и ниже – в течение 24 (двадцать четыре) месяцев;
для солнечных электростанций объемом установленной мощности свыше 499 МВт – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев;
для ветровых электростанций объемом установленной мощности 499 МВт и ниже – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев;
для ветровых электростанций объемом установленной мощности 499 МВт и ниже – в течение 48 (сорок восемь) месяцев;
для биогазовых электростанций – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев;
для гидроэлектростанций – в течение 60 (шестьдесят) месяцев.
При этом, указанные сроки, продлеваются на 1 (один) календарный год при истечении срока, предусмотренного частью первой настоящего подпункта будет предоставлено подтверждение о выполнении строительно-монтажных работ по объекту по использованию ВИЭ в объеме не менее 70 % (семьдесят процентов) от общего объема работ по строительству объекта по использованию ВИЭ от уполномоченной организации (лица), осуществляющей (-его) технический надзор в соответствии со статьей 54 Строительного кодекса;";
пункт 88 изложить в новой редакции:

"88. Жаңадан енгізілетін энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіде бұрын пайдалануда болған генерациялайтын қондырғылардың қалдықтары қолданылған кезде, тиісті ақпарат Құрылыс кодексінің 18-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінде көрсетіледі.";
90-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) оған қатысты сатып алу шарты жасалатын Құрылыс кодексінің 18-тарауына сәйкес айқындалған тәртіппен бекітілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні қабылдау актісінің көшірмесін ұсынбаған кезде-сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100%-ы (жүз пайыз) мөлшерінде, ал осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету бөлігі ұстап қалған кезде, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі – сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70%-ы (жетпіс пайыз).";
91-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) Құрылыс кодексінің 18-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген, оған қатысты сатып алу шарты жасалатын қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде;".
4. "Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 21 желтоқсандағы № 466 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16240 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларында:
105-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"105. Аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу барысында туындайтын даулар Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шешіледі.";

"88. При применении на вновь вводимом объекте по энергетической утилизации отходов генерирующих установок, ранее находившихся в эксплуатации, соответствующая информация отображается в акте приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном главой 18 Строительного кодекса.";
подпункт 2) пункта 90 изложить в новой редакции:
"2) при не предоставлении копии акта приемки объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном в соответствии с главой 18 Строительного кодекса, в отношении которого заключается договор покупки – в размере 100 % (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки, а при удержании части финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта – 70 % (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в течение 60 (шестьдесят) месяцев с даты подписания договора покупки."
подпункт 2) пункта 91 изложить в новой редакции:
"2) копию акта приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном главой 18 Строительного кодекса, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 60 (шестьдесят) месяцев с даты подписания договора покупки для объектов по энергетической утилизации отходов;".
4. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 декабря 2017 года № 466 "Об утверждении Правил организации и проведения аукционных торгов, включающих квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16240) следующее изменение:
в Правилах организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей, утвержденных указанным приказом:
пункт 105 изложить в новой редакции:
"105. Споры, возникающие в ходе организации и проведении аукционных торгов, разрешаются в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан".

5. "Жаңартылатын энергия көздері секторын дамытудың нысаналы көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 7 қарашадағы № 478 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14489 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 375) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 250-н/қ
Тізбеге қосымша
Жаңартылатын энергия
көздерінің пайдаланылуына
және жаңартылатын
энергия көздерін пайдалану
бойынша жоспарланатын
объектілердің іске асырылуына
мониторинг жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет –ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/energo/activities/directions?lang=ru.
Әкімшілік нысанның атауы: Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінің электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және босату туралы ақпараты.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1 ЖЭК нысан.
Кезеңділік: тоқсан сайын.
Есепті кезең: ______ жылғы_______тоқсан.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей.
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште, электрондық түрде.
Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінің электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және босату туралы ақпараты

5. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 7 ноября 2016 года № 478 "Об утверждении целевых показателей развития сектора возобновляемых источников энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14489) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 375) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:".
Приложение к перечню
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 250-н/қ
Приложение 1
к Правилам осуществления
мониторинга за использованием
возобновляемых источников
энергии и реализацией
планируемых объектов
по использованию возобновляемых
источников энергии
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в уполномоченный орган в области поддержки использования возобновляемых источников энергии.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/energo/activities/directions?lang=ru.
Наименование административной формы: Информация о производстве и отпуске электрической и (или) тепловой энергии объектами по использованию возобновляемых источников энергии.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 1 ВИЭ.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: _____квартал _______года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии (далее – ВИЭ).
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Метод сбора: на бумажном носителе, в электронном виде.
Информация о производстве и отпуске электрической и (или) тепловой энергии объектами по использованию возобновляемых источников энергии

1. Энергия өндіруші ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру
нөмірі_______________________________________________________________
2. ЖЭК пайдалану объектісінің атауы ____________________________
3. ЖЭК пайдалану объектісінің мекенжайы ______________________
4. ЖЭК пайдалану объектісінің белгіленген қуаты (кВт)
________________________________________________________________
5. Пайдаланатын ЖЭК түрі________________________________________
6. Жинау нысаны (электрондық/қағаз)_________________________
7. Жалпы жұмыс орындарының саны__________, оның ішінде:

1. Наименование, бизнес-идентификационный номер энергопроизводящей
организации ____________________________________________________________________________
2. Наименование объекта по использованию ВИЭ
__________________________________________________________________________
3. Адрес объекта по использованию ВИЭ
__________________________________________________________________________
4. Установленная мощность объекта по использованию ВИЭ (кВт)
__________________________________________________________________________
5. Вид используемого ВИЭ __________________________________________________
6. Форма сбора (электронная/бумажная) _______________________________________
7. Общее количество рабочих мест__________, в том числе:

1) әйелдер ______
2) ерлер ________
Көрсеткіштер
___тоқсан ішіндегі нақты өндіріс
___тоқсан ішіндегі болжамдық өндіріс
1
2
3
1
Электр энергиясын өндіру, мың киловатт сағат
2
Жылу энергиясын өндіру, гигакалория
3
Электр энергиясын босату, мың киловатт сағат
4
Жылу энергиясын босату, гигакалория
5
Электр энергиясының орташа босату бағасы, теңге/киловатт сағат қосылған құн салығынсыз
6
Жылу энергиясының орташа өлшемді босату бағасы, теңге/ гигакалория қосылған құн салығынсыз
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы _______________________________
Орындаушы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) ______________
қолы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам __________________
қолы
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Ескертпе:
Электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру үшін ЖЭК-тың екі және одан көп
түрлерін пайдаланған жағдайда, есеп әрбір түрі бойынша жеке ұсынылады.
Мөрдің орны:____________________________________.
"Жаңартылатын энергия
көздерін пайдалану
объектілерінің электр және
(немесе) жылу энергиясын
өндіру және босату туралы
ақпараты" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінің электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және босату туралы ақпараты" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 1 ЖЭК нысан, мерзімділігі: тоқсан сайын)
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінің электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және босату туралы ақпараты" әкімшілік деректер нысанында мынадай деректер енгізіледі:
1-тармақта ақпарат ұсынатын ұйымның толық атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2-тармақта жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) пайдалану объектісінің атауы көрсетіледі;
3-тармақта ЖЭК объектісінің нақты мекенжайы көрсетіледі;
4-тармақта ЖЭК объектісінің қуаты көрсетіледі;
5-тармақта ЖЭК пайдалану объектісінің түрі (күн, жел, гидроэлектр станциясы, биогаз қондырғысы) көрсетіледі;
6-тармақта энергия өндіруші ұйымдардың ақпаратты ұсыну нысаны көрсетіледі;
7-тармақта объектіге қызмет көрсетуге тартылған жұмыскерлердің, оның ішінде әйелдер және ерлердің жалпы саны көрсетіледі.
1-жолдың 2-бағанында есепті кезеңдегі (тоқсан) ЖЭК объектілерінің электр энергиясын өндіруінің нақты деректері көрсетіледі;

1) женских ______
2) мужских ______
Показатели
Фактическая выработка за _ квартал
Прогнозная выработка за_ квартал
1
2
3
1
Производство электрической энергии, тысяч киловатт час
2
Производство тепловой энергии, Гигакалория
3
Отпуск электрической энергии, тысяч киловатт час
4
Отпуск тепловой энергии, Гигакалория
5
Средневзвешенная отпускная цена электрической энергии, теңге/киловатт час без налога на добавленную стоимость
6
Средневзвешенная отпускная цена тепловой энергии, теңге/ Гигакалория без налога на добавленную стоимость
Телефон __________________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________________
Исполнитель_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание: в случае использования двух и более видов ВИЭ информация по планируемому проекту ВИЭ, отчет предоставляется отдельно по каждому виду.
Место для печати: __________________________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о производстве
и отпуске электрической и (или)
тепловой энергии объектами
по использованию возобновляемых
источников энергии"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Информация о производстве и отпуске электрической и (или) тепловой энергии объектами по использованию возобновляемых источников энергии" (Индекс: форма № 1 ВИЭ, периодичность: ежеквартальная)
В форме административных данных "Информация о производстве и отпуске электрической и (или) тепловой энергии объектами по использованию возобновляемых источников энергии" включаются следующие данные:
в пункте 1 указывается полное наименование организации, предоставляющей информацию и бизнес-идентификационный номер;
в пункте 2 указывается наименование объекта по использованию возобновляемых источников энергии (далее – ВИЭ);
в пункте 3 указывается фактический адрес объекта ВИЭ;
в пункте 4 указывается мощность объекта ВИЭ;
в пункте 5 указывается вид объекта (солнечная, ветровая, гидроэлектростанция и биогазовая установка), использующего ВИЭ;
в пункте 6 указывается форма предоставления информации энергопроизводящими организациями;
в пункте 7 указывается общее количество работников, задействованных в обслуживании объекта, из них женщин и мужчин.
в графе 2 строки 1 указываются фактические данные выработки электрической энергии объектами ВИЭ за отчетный период (квартал);

1-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңге (тоқсан) ЖЭК объектілерінің электр энергиясын өндіруінің болжамды деректері көрсетіледі;
2-жолдың 2-бағанында есепті кезеңдегі (тоқсан) ЖЭК объектілерінің жылу энергиясын өндіруінің нақты деректері көрсетіледі;
2-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңге (тоқсан) ЖЭК объектілерінің жылу энергиясын өндіруінің нақты деректері көрсетіледі;
3-жолдың 2-бағанында есепті кезеңдегі (тоқсан) электр желісіне босатылған электр энергиясының нақты саны көрсетіледі;
3-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңге (тоқсан) электр желісіне босатуға жоспарланған электр энергиясының болжамды саны көрсетіледі;
4-жолдың 2-бағанында есепті кезеңдегі (тоқсан) бірыңғай жылу жүйесіне босатылған жылу энергиясының нақты саны көрсетіледі;
4-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңге (тоқсан) бірыңғай жылу жүйесіне босатуға жоспарланған жылу энергиясының болжамды саны көрсетіледі;
5-жолдың 2-бағанында есепті кезеңде (тоқсан) энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатқан орташа бағасы көрсетіледі;
5-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңде (тоқсан) энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатуды жоспарлайтын орташа бағасы көрсетіледі;
6-жолдың 2-бағанында есепті кезеңде (тоқсан) энергия өндіруші ұйымның жылу энергиясын сатқан орташа бағасы көрсетіледі;
6-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңде (тоқсан) энергия өндіруші ұйымның жылу энергиясын сатуды жоспарлайтын орташа бағасы көрсетіледі.

в графе 3 строки 1 указываются прогнозные данные выработки электрической энергии объектами ВИЭ на предстоящий отчетный период (квартал);
в графе 2 строки 2 указываются фактические данные выработки тепловой энергии объектами ВИЭ за отчетный период (квартал);
в графе 3 строки 2 указываются прогнозные данные выработки тепловой энергии объектами ВИЭ на предстоящий отчетный период (квартал);
в графе 2 строки 3 указывается фактическое количество электроэнергии, отпущенной в электрическую сеть за отчетный период (квартал);
в графе 3 строки 3 указывается прогнозное количество электроэнергии, планируемой к отпуску в электрическую сеть на предстоящий отчетный период (квартал);
в графе 2 строки 4 указывается фактическое количество тепловой энергии, отпущенной в единую тепловую систему за отчетный период (квартал);
в графе 3 строки 4 указывается прогнозное количество тепловой энергии, планируемой к отпуску в единую тепловую систему на предстоящий отчетный период (квартал);
в графе 2 строки 5 указывается средняя цена, по которой энергопроизводящая организация продала электрическую энергию в отчетном периоде (квартал);
в графе 3 строки 5 указывается средняя цена, по которой энергопроизводящая организация планирует продавать электрическую энергию в предстоящий отчетный период (квартал);
в графе 2 строки 6 указывается средняя цена, по которой энергопроизводящая организация продала тепловую энергию в отчетном периоде (квартал);
в графе 3 строки 6 указывается средняя цена, по которой энергопроизводящая организация планирует продать тепловую энергию в предстоящий отчетный период (квартал).