"Өртке қарсы қызмет жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2026 жылғы 29 маусымдағы № 246 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39204 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өртке қарсы қызмет жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15422 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
5-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) газтүтіннен қорғау қызметі – тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдарын пайдалана отырып, тыныс алуға жарамсыз ортада өрттерді сөндіруге және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге арналған арнайы қызмет;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) өрт сөндіру есептобы – өртті сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша міндеттерді орындау үшін, белгіленген нормаларға сәйкес жасақталған бір өрт техникасындағы өртке қарсы бөлімшенің жеке құрамы;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) саптық жазба – өртке қарсы қызмет гарнизонына кіретін күштер мен құралдардың жеке құрам саны, өрт сөндіру техникасының, өрт-техникалық жарағы мен жабдықтарының болуы және олардың дайындық дәрежесі туралы мәліметтерді қамтитын құжат;";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Аумақтық гарнизондардың өрт байланыс орталық пунктерінде телефон және радиокеліссөздерін жазу, сондай-ақ үлкен көлемді келіссөздер архивін сақтау қамтамасыз етіледі.";
20-тармақта:
он тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өз құзыреті шегінде гарнизонның лауазымды тұлғаларынан гарнизондағы жедел ахуалды қиындататын анықталған бұзушылықтарды жоюды талап етеді және гарнизон бөлімшелері арасындағы радиоалмасудың дұрыс жүргізілуін, сондай-ақ осы Жарғыға 7-1-қосымшаға сәйкес фонетикалық әліпби бойынша әріптік белгілерді радиобайланыс арқылы берілуінің сақталуын бақылайды;";
мынадай мазмұндағы жиырмасыншы абзацпен толықтырылсын:
"басшылықтың сұрауы бойынша осы Жарғыға 7-2 - қосымшаға сәйкес өрттердің хронометражын жасайды.";
21, 22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. ГТҚҚ бастығы:
ГТҚҚ-ға басшылық жасайды, оның қызметін бақылайды және талдайды, олардағы іс-шараларды көрсете отырып, оны жетілдіру жөніндегі шолулар мен ақпараттар әзірлейді;
аумақтық органның бөлімшелері мен газтүтіннен қорғаушылардың ТОЖҚҚ-да жұмыс істеуге даярлық деңгейі туралы ақпаратты біледі;
ГТҚҚ күштері мен құралдарының есепке алуды жүзеге асырады;
ГТҚҚ базалары мен бақылау бекеттерінің сенімді жұмысын, оқу-жаттығу кешендерінің (түтін камерасы, жылу түтін камерасы және басқалар) тұрақты әзірлігін, ТОЖҚҚ дұрыс пайдалануды қамтамасыз етеді;
бөлімшелерге ГТҚҚ қызметін ұйымдастыруға көмек көрсетеді;
ТОЖҚҚ пайдалану және қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
аумақтық орган мен қалалар және объектілердің авариялық-құтқару қызметтері (газдан құтқару, тау-кен құтқару және т.б.) арасындағы өзара іс-қимылды пысықтау бойынша практикалық сабақтарды ұйымдастырады;
ГТҚҚ жарақтандыру үшін қосымша техникалық ресурстардың қажеттілігін айқындайды;
өрт сөндіру бөлімшелері оқу-жаттығу кешенін (түтін камера, жылу түтін камера және т.б.) пайдалану графигін әзірлейді, олардың оқуға даярлығына, сондай-ақ сабақ беру басшыларының оны өткізуге даярлығына тиісті бақылауды қамтамасыз етеді;
бөлімшелерде ГТҚҚ ұйымдастырылуын тексереді;
басқару органдары мен өрт сөндіру бөлімшелеріндегі ГТҚҚ жай-күйі жөнінде қажетті ақпаратты сұратады;
жұмыс ережесін бұзған газтүтіннен қорғаушыларды, сондай-ақ ТОЖҚҚ жұмыс істеуге рұқсаты жоқ адамдарды ТОЖҚҚ-дағы жұмыстан шеттетеді.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445 "Об утверждении Устава службы противопожарной службы"
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 июня 2026 года № 246. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39204
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445 "Об утверждении Устава службы противопожарной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15422) следующие изменения и дополнения:
в пункте 5:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) газодымозащитная служба – специальная служба, предназначенная для тушения пожаров и проведения аварийно-спасательных работ в непригодной для дыхания среде с использованием средств индивидуальной защиты органов дыхания;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) пожарный расчет – личный состав пожарного подразделения на одной единице техники, укомплектованный в соответствии с установленными нормами и предназначенный для выполнения задач по тушению пожаров, проведению аварийно-спасательных работ;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) строевая записка – документ, содержащий сведения о численности личного состава, наличии и степени готовности пожарной техники, пожарно-технического вооружения и оборудования сил и средств, входящих в гарнизон противопожарной службы;";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. В центральных пунктах пожарной связи территориальных гарнизонов обеспечивается запись телефонных и радиопереговоров, а также хранение архива переговоров большой емкости.".
в пункте 20:
абзац девятнадцатый изложить в следующей редакции:
"в пределах своей компетенции требует от должностных лиц гарнизона устранения выявленных нарушений, осложняющих оперативную обстановку в гарнизоне, контролирует правильность ведения радиообмена между подразделениями гарнизона, а также соблюдение передачи по радиосвязи буквенных обозначений в соответствии с фонетическим алфавитом согласно приложению 7-1 к настоящему Уставу;"
дополнить абзацем двадцатым следующего содержания:
"составляет по запросу руководства хронометраж пожаров согласно приложению 7-2 к настоящему Уставу.";
пункты 21, 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"21. Начальник ГДЗС:
руководит ГДЗС, контролирует и анализирует ее деятельность, готовит обзоры и информации с указанием в них мероприятий по ее совершенствованию;
владеет информацией о степени подготовленности к работе в СИЗОД подразделений территориального органа и газодымозащитников;
осуществляет учет сил и средств ГДЗС;
обеспечивает работу баз и контрольных постов ГДЗС, постоянную готовность учебно-тренировочных комплексов (дымокамер, теплодымокамер и другие) правильную эксплуатацию СИЗОД;
оказывает помощь подразделениям в организации деятельности ГДЗС;
обеспечивает соблюдение требований безопасности при эксплуатации и обслуживании СИЗОД;
организовывает между территориальным органом и аварийно-спасательными службами городов и объектов (газоспасательная, горноспасательная и другие), практические занятия по отработке взаимодействия;
определяет дополнительную потребность технических ресурсов для оснащения ГДЗС;
разрабатывает графики использования пожарными подразделениями учебно-тренировочных комплексов (дымокамер, теплодымокамер и другие), обеспечивает надлежащий контроль за их подготовкой к занятиям, а также за подготовкой руководителей занятий к их проведению;
проверяет организацию ГДЗС в подразделениях;
запрашивает необходимую информацию о состоянии ГДЗС в органах управления и пожарных подразделениях;
отстраняет от работы в СИЗОД газодымозащитников, нарушающих правила работы, а также лиц, не имеющих допуска к работе в СИЗОД.

22. Техникалық қызмет бастығы:
бөлімшелердің жарақтануындағы өрт сөндіру техникасы мен оны пайдалану жөнінде нормативтік құжаттардың тактикалық-техникалық сипаттамалары туралы ақпаратты біледі;
техникалық қызмет жұмысына басшылық етеді, өрт сөндіру техникасының, ӨТЖ мен жабдықтарының, өрт сөндіру құралдарының өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша іс-әрекетті жүргізуге дайындығы бөлігінде гарнизон және қарауыл қызметін өткеруін бақылауды қамтамасыз етеді;
өрт сөндіру техникасының жұмысын талдайды, оның техникалық жағдайын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлейді және оларды жүзеге асырады, оның ішінде өрт сөндіру техникаларын, ӨТЖ және жабдықтарын, бөлімшелердегі өрт сөндіру құралдарын сынаудан өткізуді бақылайды;
өрт сөндіру техникасының жол-көлік оқиғаларына шығады;
өрт сөндіру техникасын, ӨТЖ мен жабдықтары, өрт сөндіру құралдарын техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – ТҚК), жөндеу және пайдалану жұмыстарын ұйымдастыруда бөлімшелердің бастықтарына тәжірибелік және әдістемелік көмек көрсетеді, анықталған кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдайды;
лауазымды тұлғалардан техникалық қызмет бөлігінде осы Жарғының және өзге нормативтік актілер талаптарының орындалуын талап етеді;
аумақтық орган бөлімшелерінде техникалық қызметтің жағдайы туралы қажетті ақпаратты сұратады;
техникалық қызмет бөлігінде материалдық-техникалық қамтамасыз етуге өтінімді келіседі.
23. Байланыс қызметінің бастығы:
байланыс құралдарының әзірлігі мен оны пайдалану бөлігінде гарнизон және қарауыл қызметін өткеруін бақылауды қамтамасыз етеді және оның жұмысын талдайды;
қазіргі заманғы байланыс құралдарын игеру бойынша сабақтар ұйымдастырады және өзі өткізеді, байланыс қызметінің озық тәжірибелерін таратады;
бөлімшелердің байланыс құралдарымен жарақтандырылуы туралы ақпаратты біледі, ТҚ, байланыс құралдарын жөндеуді және пайдалануды ұйымдастыруды бақылауды жүзеге асырады, сондай-ақ анықталған кемшіліктерді жоюға шаралар қабылдайды;
гарнизонда радиоалмасудың орындалуын бақылайды;
аумақтық орган бөлімшелеріндегі байланыс қызметінің жай-күйі туралы қажетті ақпараттарды сұратады;
аумақтық органның құрылымдық бөлімшелері басшыларына байланыс жұмысын жақсарту мәселелері бойынша ұсыныс енгізеді;
байланыс құралдарына және пайдалану-шығыс материалдарына өтінімдерді келіседі;
пилотсыз әуе кемелерін, ұялы және алып жүретін спутниктік терминалдарды (станцияларды) қолдануды ұйымдастырады, олардың сақталуын, жарамдылығын және пайдалануын бақылайды;
жедел ақпаратты командалықштабтық машиналар мен басқа байланыс құралдарын пайдаланып беруді ұйымдастырады;
жазатын құрылғылардың жарамдылығы мен жұмыс істеуін бақылайды.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

22. Начальник технической службы:
владеет информацией о тактико-технических характеристиках имеющейся на вооружении подразделений пожарной техники и нормативную документацию по ее эксплуатации;
руководит работой технической службы, обеспечивает контроль за несением гарнизонной и караульной службы в части готовности пожарной техники, ПТВ и оборудования, средств пожаротушения к ведению действий по тушению пожаров и проведению аварийно-спасательных работ;
анализирует работу пожарной техники, разрабатывает и осуществляет мероприятия по улучшению ее технического состояния, в том числе контролирует проведение испытаний пожарной техники, ПТВ и оборудования, средств пожаротушения в подразделениях;
выезжает на дорожно-транспортные происшествия, связанные с пожарной техникой;
оказывает практическую и методическую помощь руководителям подразделений в организации технического обслуживания (далее – ТО), ремонта и эксплуатации пожарной техники, ПТВ и оборудования, средств пожаротушения, принимает меры к устранению выявленных недостатков;
требует от должностных лиц исполнения требований настоящего Устава и иных нормативных актов в части технической службы;
запрашивает необходимую информацию о состоянии технической службы в подразделениях территориального органа;
согласовывает заявки на материально-техническое обеспечение подразделений в части технической службы.
23. Начальник службы связи:
обеспечивает контроль за несением гарнизонной и караульной службы в части готовности и применения средств связи и анализирует ее работу;
организует и лично проводит занятия по освоению современных средств связи, распространяет передовой опыт службы связи;
владеет информацией об оснащенности подразделений средствами связи, осуществляет контроль за организацией ТО, ремонта и эксплуатации средств связи, а также принимает меры по устранению выявленных недостатков;
контролирует выполнение радиообмена в гарнизоне;
запрашивает необходимую информацию о состоянии службы связи в подразделениях территориального органа;
вносит предложения руководителям структурных подразделений территориального органа по вопросам улучшения работы связи;
согласовывает заявки на средства связи и эксплуатационно-расходные материалы;
организует применение беспилотных воздушных судов, стационарных и носимых спутниковых терминалов (станций), контролирует их сохранность, исправность и эксплуатацию;
организует передачу оперативной информации с использованием командно-штабных машин и иных средств связи;
контролирует исправность и функционирование записывающих устройств.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

"26. Қарауылдық қызметтің негізгі міндеттері:
кезекшілік кезінде қарауылдардың (кезекші ауысымдардың) өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша іс-қимылдарды жүргізуге тұрақты әзірлігін қамтамасыз ету;
өртке қарсы сумен жабдықтаудың, шығу ауданына өту жолдарының жай-күйін есепке алу;
бөлімшенің шығу ауданында өртке қарсы сумен жабдықтаудың орналасқан жерлерін зерделеу, сондай-ақ жедел-тактикалық қатынастағы объектілерді деректерді су көздерінің планшетіне және жедел жоспарлар мен өрт сөндіру карточкаларына енгізу арқылы зерделеу;
бөлімшелердің жеке құрамының тәртібін жоғары деңгейде ұстау;
қаланың (ауданның, объектінің) тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен гарнизон бөлімшелерімен өзара іс-қимылды ұстап тұру үшін байланыс арналары мен құралдарының жай-күйін бақылау;
бөлімшенің үй-жайлары мен аумағын күзетуді қамтамасыз ету, оларда қажет тәртіпті ұстап тұру, әкімшілік-шаруашылық жұмыстарын жүргізу.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қарауылдың жеке құрамы (кезекші ауысым) қарауылдық қызметін мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелеріндегі күн тәртібіне сәйкес өткереді.
Бұл ретте:
арнайы-тактикалық дайындық, кәсіби қызметтік және дене даярлығы жоспарларына сәйкес қамтамасыз етіледі;
шығу ауданына жедел-тактикалық жағдайын зерделеу ұйымдастырылады;
тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен байланыстың болуын бақылау жүзеге асырылады;
жоғары шақыру нөмірі (рангі) бойынша өрт сөндіруге және ТЖ салдарын жоюға бөлімшенің қарауылдық қызметтен бос жеке құрамын (ауысым, қарауыл демалушыларынан) тарту іс-шаралары әзірленеді;
бөлімшелерде шаруашылық жұмыстары орындалады;
қарауылдық қызмет міндеттерін орындауға қажетті басқа да іс-шаралары жүзеге асырылады.";
32-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қарауыл бастығы (аға инженер), өрт сөндіру кемесі (корабльдің) командирінің (капитан) көмекшісі;";
3-тараудың 3-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Қарауыл бастығы (аға инженер)
33. Қарауыл бастығы (аға инженер) қарауылдың (кезекші ауысым) жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады және бөлімше басшысына бағынады.
34. Қарауыл бастығы (аға инженер):
жеке құрамның қарауылдық қызметін өткеруді бақылайды және ұйымдастырады, оның ішінде ішкі наряд адамдарының кезекшілікті өткеруін тексереді;
кезекшілік кезінде қарауылдың жеке құрамының дайындық жоспарын орындауын қамтамасыз етеді және сабақты өзі өткізеді;
өрт сөндіру техникасының, ӨТЖ және жабдықтарды, өртсөндіргіш заттарды жедел ден қоюға әзірлеу бойынша іс-шараларды жүргізеді;
қарауылдың жеке құрамының ішінде тәртіптің сақталуын, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындауды қамтамасыз етеді;

"26. Основными задачами караульной службы являются:
обеспечение постоянной готовности караулов (дежурных смен) к ведению действий по тушению пожаров и проведению аварийно-спасательных работ в период дежурства;
учет состояния противопожарного водоснабжения, возможности проездов в районе выезда;
изучение мест расположения противопожарного водоснабжения, а также изучение объектов в оперативно-тактическом отношении, находящиеся в районе выезда подразделения, путем внесения сведений в планшет водоисточников и в оперативные планы и карточки тушения пожаров;
поддержание на высоком уровне дисциплины личного состава подразделения;
контроль состояния средств и каналов связи для поддержания взаимодействия с подразделениями гарнизона, службами жизнеобеспечения города (района, объекта);
обеспечение охраны помещений и территории подразделения, поддержание в них необходимого порядка, проведение административно-хозяйственных работ.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Личный состав караула (дежурной смены) несет караульную службу согласно распорядку дня в подразделении государственной противопожарной службы.
При этом:
обеспечивается подготовка личного состава караула в соответствии с планами тактико-специальной подготовки, профессиональной служебной и физической подготовки;
организуется оперативно-тактическое изучение района выезда;
осуществляется контроль за наличием связи со службами жизнеобеспечения;
разрабатываются мероприятия по привлечению к тушению пожаров по повышенному номеру (рангу) вызова и ликвидации последствий ЧС свободного от несения службы личного состава подразделения (отдыхающих смен, караулов);
выполняются хозяйственные работы в подразделении;
осуществляются другие мероприятия, необходимые для выполнения задач караульной службы.";
в пункте 32:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"начальник караула (старший инженер), помощник командира (капитана) пожарного судна (корабля);";
параграф 3 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Начальник караула (старший инженер)
33. Начальник караула (старший инженер) является прямым начальником личного состава караула (дежурной смены) и подчиняется руководителю подразделения.
34. Начальник караула (старший инженер):
организовывает и контролирует несение караульной службы личным составом, в том числе проверяет несение службы лицами внутреннего наряда;
обеспечивает выполнение плана подготовки личного состава караула в период дежурства и лично проводит занятия;
проводит мероприятия по поддержанию пожарной техники, ПТВ и оборудования, огнетушащих веществ в готовности к оперативному реагированию;
обеспечивает соблюдение дисциплины среди личного состава караула, а также выполнение правил охраны труда и техники безопасности;

ТОЖҚҚ ТҚ-ны (№ 1, 2-тексеру) және құжаттардың жүргізілуін бақылауды жүзеге асырады;
күн тәртібінде көзделген іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді және түнгі мезгілде балалар және емдеу мекемелерінде, түнгі объектілерде адамдардың болуы туралы деректер жинауды бақылайды;
осы Жарғының 77-тармағында көрсетілген, құқығы бар тұлғалардан басқа бөгде тұлғалар қызметтік үй-жайларға жіберілмейді;
қарауыл қызметін ұйымдастыруды регламенттейтін құжаттарды әзірлейді және түзетеді;
өрттерге, авариялық-құтқару жұмыстарына шығады және кезекші қарауылдың әрекеттеріне басшылық етеді;
өрт сөндіру бөлімінің шығу ауданын, аса маңызды объектілердің (цехтардың) және су көздерінің орналасуын, сондай-ақ бөлімшедегі қолда бар өрт сөндіру техникасы мен байланыс құралдарының сипаттамаларын біледі;
шығу ауданындағы жедел ахуалдың жай-күйі туралы қажетті ақпаратты сұрайды, қарауылдық қызметті ұйымдастыру жөніндегі өкімдік және басқа құжаттармен танысады.
35. Қарауыл бастығына (аға инженерге):
осы Жарғыда көзделген жағдайлардан басқа бөлімшенің орналасқан жерінен кетуге;
қарауылдық қызметті өткерумен байланысты жағдайлардан басқа қарауыл құрамынан біреуді ауыстыруға, жіберуге;
осы Жарғыда көрсетілген жағдайлардан басқа өрт сөндіру автомобильдерін өрт сөндіру есептобынан шығаруға тыйым салынады.
36. Кемінде арнайы орта білімі көлемінде даярлығы, өрт сөндіру бойынша практикалық жұмыс тәжірибесі бар және ерекше жағдайларда бөлімшенің аса даярланған командиріне, қарауылды (кезекші ауысым) бастап өздігінше кезекшілік атқаруға жіберілген орта немесе жоғары басшы құрамның тұлғаларына ғана қарауыл бастығын (аға инженерді) ауыстыруға рұқсат етіледі.
37. Қарауыл бастығы (аға инженер) кенеттен ауырып қалған жағдайда, бөлімше басшысы (жедел кезекші), оны жақын маңдағы емдеу мекемесіне жіберу туралы шешім қабылдайды. Қарауыл бастығының (аға инженердің) міндеті, бөлімше басшыларының біріне немесе басқа даярланған лауазымды тұлғаға жүктеледі.";
38-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бөлімшенің жеке құрамына оқыту жүргізеді және қарауыл бастығына (аға инженерге) кезекшілік кезінде даярлық жоспарын орындауға көмектеседі;";
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қарауыл бастығына (аға инженерге) қарамағындағылардың аурулары, шағымдары мен оларға бекітілген ӨТҚ мен жабдықтардың жоғалуы немесе ақаулығы жөнінде өтініштері туралы баяндайды;";
мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"ӨТҚ мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.";

осуществляет контроль за ТО СИЗОД (проверка № 1, 2) и ведением служебной документации;
обеспечивает выполнение мероприятий, предусмотренных распорядком дня и контролирует сбор данных о наличии людей в ночное время в детских, лечебных учреждениях и на объектах с ночным пребыванием людей;
не допускает в служебные помещения посторонних лиц, кроме лиц, имеющих на это право, указанных в пункте 77 настоящего Устава;
разрабатывает и корректирует документы, регламентирующие организацию караульной службы;
выезжает на пожары, аварийно-спасательные работы и руководит действиями дежурного караула;
знает район выезда пожарной части, расположение водоисточников и особо важных объектов (цехов), а также тактико-технические характеристики пожарной техники и средств связи, имеющейся в подразделении;
запрашивает необходимую информацию о состоянии оперативной обстановки в районе выезда, знакомится с распорядительной и документацией по организации караульной службы.
35. Начальнику караула (старшему инженеру) запрещается:
отлучаться из расположения подразделения, кроме случаев, предусмотренных настоящим Уставом;
заменять, отпускать кого-либо из состава караула, кроме случаев, связанных с несением караульной службы;
выводить из пожарного расчета пожарные автомобили, кроме случаев, указанных в настоящем Уставе.
36. Подмена начальника караула (старшего инженера) разрешается только лицами среднего или старшего начальствующего состава, имеющими подготовку в объеме не менее среднего специального образования, опыт практической работы по тушению пожаров и допущенными к самостоятельному дежурству во главе караула (дежурной смены), в исключительных случаях наиболее подготовленными командирами отделений.
37. В случае внезапного заболевания начальника караула (старшего инженера), руководитель подразделения (оперативный дежурный) принимает решение о направлении его в ближайшее лечебное учреждение. Обязанности начальника караула (старшего инженера) возлагаются на одного из руководителей подразделения или другое подготовленное должностное лицо.";
в пункте 38:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"проводит обучение личного состава отделения и содействует начальнику караула (старшему инженеру) в выполнении плана подготовки в период дежурства;";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"докладывает начальнику караула (старшему инженеру) о заболеваниях, жалобах и просьбах подчиненных, случаях утери или неисправности закрепленного за ними ПТВ и оборудования;";
дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"организует работу по техническому обслуживанию ПТВ и оборудования.";

42, 43, 44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Бөлімнің байланыс пункті (бұдан әрі – ББП) диспетчері (радиотелефонис):
ББП барлық қолда бар техникалық байланыс және ақпаратты өңдеу құралдарына келіп түскен өрт, ТЖ туралы хабарламаларды қабылдауды, беруді және тіркеуді, шақыру орнына кезекші қарауылдың (бөлімшелердің) уақытында жіберілуін жүргізеді;
кезекші қарауылдың (бөлімшелердің) шығуы туралы Өрт байланыс орталық пункті (бұдан әрі – ӨБОП) және бөлімше басшылығына уақтылы баяндайды;
пайдалану және техникалық құжаттамаға сәйкес ББП техникалық құралдары мен жабдықтарының сақталуын және пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
43. ББП диспетчері (радиотелефонис):
бөлімшенің шығу ауданындағы жедел жағдайды;
ББП диспетчері (радиотелефонисі) жұмысты регламенттейтін, басшылыққа алатын құжаттарды, сондайақ ББПнің жеделқызметтік құжаттамасын жүргізу тәртібін;
бөлімшенің шығу ауданы, өрт және жарылыс қауіпті объектілер мен әлеуметтік маңызы бар объектілердің орналасқан жерін, өртке қарсы сумен жабдықтауды, суы жоқ учаскелерді;
бірінші хабарлама жоғары ранг бойынша бөлімшелер жіберілетін объектілерді;
жедел жоспарлар мен өрт сөндіру карточкалары жасалған объектілердің тізбесін;
бөлімшенің жарағындағы өрт сөндіру және авариялық-құтқару техникаларының, өрт сөндіру және авариялық-құтқару жарақтар мен жабдықтардың тактикалық-техникалық сипаттамасын;
кезекші қарауылдардың өрт сөндіру машиналарындағы тактикалық мүмкіндіктерін;
байланыс техникалық құралдарының басқару элементтері мен ақпаратты өңдеу, сондай-ақ ББП-ға орнатылған басқа жабдықтардың техникалық сипаттамасын, жұмыс істеу қағидатын;
бөлімшелер мен басшы құрамның шақырту белгілерін;
жеке құрамды құлақтандыру және жинау схемаларын пайдалану тәртібін біледі.
44. ББП диспетчері (радиотелефонис):
1) кезекшілікке түскен кезде:
ББП құжаттаманы, мүлікті және техникалық құралдарды тізімдеме бойынша қабылдайды;
ББП техникалық құралдардың, резервті қоректендіру көздерінің болуын, тазалығын, жай-күйін және жарамдылығын тексереді;
ауысатын диспетчерден (радиотелефонистен) ағымдағы шығулар, сондай-ақ бөлімше басшылығының өкімдері мен нұсқаулары туралы мәліметтерді алады;
2) кезекшілік кезінде:
қарауыл бастығынан (аға инженерден) күштер мен құралдар (жеке құрамның, өрт техникасының, өртсөндіргіш заттары мен ЖЖМ саны) туралы мәлімет алады;
байланыс құралдары мен техникалық жабдықтардың ақаулары туралы мәліметті осы Жарғыға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланыс, ақпараттандыру, құлақтандыру құралдары мен пилотсыз әуе кемелерін қабылдау-тапсыру журналына енгізеді;
тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен байланыс ұстайды және өрт немесе басқа да ТЖ аудандарына жібереді;
осы Жарғыға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуліктің түнгі мезгілінде балалар, емдеу және басқа да мекемелердегі адамдарды есепке алу журналын жүргізеді;
телефон арқылы барлық қоңырауларға дереу "Өртке қарсы қызметі" деп жауап беруге, ал ішкі телефонға өзінің лауазымы мен тегін атайды, мысалы: "диспетчер (радиотелефонис) Ахметова";

пункты 42, 43, 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"42. Диспетчер (радиотелефонист) пункта связи части (далее – ПСЧ):
ведет прием, передачу и регистрацию сообщений о пожаре и ЧС, поступающих на ПСЧ по всем имеющимся техническим средствам связи и обработки информации, своевременную высылку дежурных караулов (отделений) к месту вызова;
своевременно докладывает на Центральный пункт пожарной связи (далее – ЦППС) и руководству подразделения о выезде дежурного караула (отделения);
обеспечивает сохранность и эксплуатацию технических средств и оборудования ПСЧ в соответствии с эксплуатационной и технической документацией.
43. Диспетчер (радиотелефонист) ПСЧ знает:
оперативную обстановку в районе выезда подразделения;
руководящие документы, регламентирующие работу диспетчера (радиотелефониста) ПСЧ, а также порядок ведения оперативно-служебной документации ПСЧ;
район выезда подразделения, места расположения взрывопожароопасных объектов и объектов социального значения, противопожарное водоснабжение, безводные участки;
объекты, на которые при первом сообщении высылаются подразделения по повышенному рангу;
перечень объектов, на которые составлены оперативные планы и карточки тушения пожаров;
тактико-технические характеристики пожарной и аварийно-спасательной техники, пожарного и аварийно-спасательного вооружения и оборудования, имеющихся на вооружении подразделения;
тактические возможности дежурных караулов на пожарных машинах;
технические характеристики, принцип работы, элементы управления технических средств связи и обработки информации, а также другого оборудования, установленного на ПСЧ;
позывные подразделений и руководящего состава;
порядок пользования схемами оповещения и сбора личного состава.
44. Диспетчер (радиотелефонист) ПСЧ:
1) при заступлении на дежурство:
принимает по описи документацию, имущество и технические средства, находящиеся на ПСЧ;
проверяет наличие, чистоту, состояние и исправность технических средств, источников резервного питания на ПСЧ;
получает у сменяющегося диспетчера (радиотелефониста) сведения о текущих выездах, а также распоряжениях и указаниях руководителей подразделения;
2) во время дежурства:
получает у начальника караула (старшего инженера) сведения о силах и средствах (количество личного состава, пожарной техники, огнетушащих веществ и ГСМ);
сведения о неисправностях средств связи и технического оборудования вносит в Журнал приема-передачи средств связи, информатизации, оповещения и беспилотных воздушных судов по форме согласно приложению 8 к настоящему Уставу;
поддерживает связь со службами жизнеобеспечения и направляет в район пожара или другой ЧС;
ведет Журнал учета людей, находящихся в детских, лечебных и других учреждениях в ночное время суток по форме согласно приложению 9 к настоящему Уставу;
отвечает немедленно на все вызовы по телефону: "Өртке қарсы қызметі", по внутреннему телефону называет должность и фамилию, например: "диспетчер (радиотелефонист) Ахметова";

"101" желісі бойынша өзінің аумақтық гарнизон бастығының бұйрығымен бекітілген байланыс белгісін атайды, мысалы: "15-ші";
өту жолдарының жабылуы, өртке қарсы сумен жабдықтаудың істен шығуы және жедел ахуалдың басқа да өзгерістері туралы ақпарат алған кезде дереу кезекші қарауылдың бастығына (аға инженерге), ӨБОП-қа баяндайды және алынған ақпаратты тиісті журналдарға енгізеді;
қарауылдық қызметті тексеруге құқығы бар лауазымды тұлғалар ББП үй-жайына барған кезде, "Майор мырза. Диспетчер (радиотелефонис) Ахметова" нысан бойынша баяндайды;
3) шақыруларды өңдеген кезде:
кезекші қарауылдарының шығу жолдамасында мынадай ақпаратты:
шақыру объектісінің мекенжайы;
объектінің атауы;
объектінің орналасқан жері туралы басқа да мәліметтерді;
не және қайда жанып жатқаны (немесе ТЖ туралы басқа мәлімет);
нешінші қабатта (немесе жертөледе) жанып жатқаны;
ғимараттың қабаттылығы (немесе биіктігі);
адамдарға төнген қатердің болуы;
ӨБОП диспетчерінің тегін;
хабарлама алынған уақытын, күнін тіркейді және қолын қояды;
ӨБОП аға диспетчердің (гарнизон диспетчері) басқа нұсқауы болмаса шығу кестесінде көзделген күштер мен құралдарды тарту жоспарымен жіберу туралы шешім қабылдайды;
шешім қабылданғаннан кейін бірден "Дабыл" сигналын береді;
қарауылдың шығу жолдамасын, сондай-ақ өрт сөндіру жоспарын немесе карточкасын қарауылдың бастығына (аға инженерге) береді;
4) шығуларды сүйемелдеу кезінде:
өрт немесе басқа ТЖ шыққан кезекші қарауылмен (бөлімшемен) радиобайланыс орнатады және ұстайды;
өрт немесе басқа ТЖ туралы ақпаратты нақтылайды, қарауыл бастығына (аға инженерге), ӨБОП аға диспетчеріне (гарнизон диспетчеріне) және бөлімше басшыларына дереу береді;
өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде лауазымды тұлғалардың барлық қабылдаған шешімдерін уақытты белгілеумен АЖО-да электрондық түрде тіркеуді жүзеге асырады, АЖО болмаған жағдайда осы Жарғыға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлімшенің шығуын есепке алу журналына тіркейді.
45. ББП диспетчеріне (радиотелефонистке):
қызмет өткеруден алаңдауға және қарауыл бастығының (аға инженердің) рұқсатынсыз және ББП жұмысы үшін дайындалған және рұқсат етілген тұлғаның ауыстыруынсыз ББП-дан кетуге;
қарауылдың өртке немесе басқа ТЖ-ға шығуы кезінде демалуға, телефон бойынша негізгі қызметпен байланысты емес әңгімелерді жеке жүргізуге және оларға жол беруге, радиоалмасу тәртібін бұзуға;
ББП үй-жайына тексерушілерінен, гарнизонның лауазымды тұлғаларынан, бөлімше басшылығынан, қарауыл бастығынан (аға инженерден), қарауыл бойынша кезекшіден және байланыс құралдарының ТҚ көрсетуі үшін жауапты тұлғалардан басқа бөгде тұлғалардың кіруіне рұқсат етілмейді.";

по линии "101" называет свой позывной, утвержденный приказом начальника территориального гарнизона, например: "15-й (я)";
при получении информации о закрытии проездов, выходе из строя противопожарного водоснабжения и изменениях оперативной обстановки немедленно докладывает начальнику караула (старшему инженеру), на ЦППС и вносит полученную информацию в соответствующие журналы;
при посещении помещения ПСЧ должностными лицами, имеющими право на проверку караульной службы, докладывает по форме: "Господин майор. Диспетчер (радиотелефонист) Ахметова";
3) при обработке вызовов:
фиксирует в путевке выезда дежурного караула следующую информацию:
адрес объекта вызова;
наименование объекта;
сведения о местонахождении объекта;
что и где горит (или иные сведения о ЧС);
на каком этаже горит (или в подвале);
этажность (или высота) здания;
наличие угрозы людям;
фамилию диспетчера ЦППС;
время, подпись и дату принятия сообщения;
принимает решение о направлении к месту вызова сил и средств, предусмотренных расписанием выезда (планом привлечения сил и средств), если нет прочих указаний старшего диспетчера ЦППС (диспетчера гарнизона);
сразу после принятия решения о выезде, подает сигнал "Тревога";
вручает начальнику караула (старшему инженеру) путевку выезда караула, а также план или карточку пожаротушения;
4) при сопровождении выездов:
устанавливает и поддерживает радиосвязь с дежурным караулом (отделением), выехавшим на пожар или другую ЧС;
уточняет информацию о пожаре или другой ЧС, о чем незамедлительно передает начальнику караула (старшему инженеру), старшему диспетчеру ЦППС (диспетчеру гарнизона) и руководителям подразделения;
осуществляет фиксацию всех принимаемых решений должностными лицами при тушении пожаров и проведении аварийно-спасательных работ с указанием времени в электронном виде в АРМ, в случае отсутствия АРМ фиксирует в Журнал учета выездов подразделения по форме согласно приложению 10 к настоящему Уставу.
45. Диспетчеру (радиотелефонисту) ПСЧ не допускается:
отвлекаться от несения службы и отлучаться с ПСЧ без разрешения начальника караула (старшего инженера) и без подмены лицом, подготовленным и допущенным для работы на ПСЧ;
отдыхать при выезде караула на пожар или другую ЧС, вести лично и допускать по телефону разговоры, не связанные с основной деятельностью, нарушать порядок радиообмена;
пропускать в помещение ПСЧ посторонних лиц, кроме проверяющих, должностных лиц гарнизона, руководства подразделения, начальника караула (старшего инженера), дежурного по караулу и лиц, отвечающих за ТО средств связи.";

мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1-тарау. Газ-түтіннен қорғау қызметінің ұйымдастырылуы
48-1. Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын тыныс алуға жарамсыз ортада жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік және кәсіби өртке қарсы қызметтері бөлімшелерінде ГТҚҚ құрылады.
48-2. Жұмысқа қабілеттілігін сақтау және техникалық ақауларды дер кезінде анықтау мақсатында бөлімшелерде ТОЖҚҚ-ға ТҚК ұйымдастырылады.
48-3. ТОЖҚҚ өрт сөндіру автомобилінің кабинасында қауіпсіз тасымалдау шарттары қамтамасыз етіле отырып орналастырылады.
48-4. ТОЖҚҚ-тың үнемі әзірлігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік және кәсіби өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде оларды күтіп-ұстау, сақтау және техникалық қызмет көрсету жүзеге асырылатын ГТҚҚ бақылау бекеттері мен базалары қарастырылады.
48-5. Пайдалануды есепке алу және бақылау үшін бөлімшелерде ТОЖҚҚ бар-жоғын, оның жай-күйін және қолданылуын көрсететін қызметтік құжаттама жүргізіледі.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Өртке қарсы қызмет жасағының бастығы өрт сөндіруді ұйымдастыру мәселелеріне жетекшілік ететін басқарма бастығына бағынады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Өрт сөндіру бөлімінің (мамандандырылған өрт сөндіру бөлімінің, мамандандырылған жасақтың, өрт сөндіру бекетінің) бастығы өрт сөндіру бөлімі жеке құрамының (мамандандырылған өрт сөндіру бөлімінің, мамандандырылған жасақтың, өрт сөндіру бекетінің) тікелей бастығы болып табылады және:
қарамағындағылардың заңдылықты қатаң және сөзсіз сақтауына, жеке құрамның моральдық-психологиялық жай-күйіне, кадрларды іріктеуге және орналастыруға, жеке құрамның тәрбиесі мен тәртібіне;
арнайы-тактикалық даярлығына;
қарауыл қызметін ұйымдастыруға, бөлімшелердің өрт сөндіруге және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге әзірлігіне;
бөлімшенің шаруашылық қызметіне, өрт сөндіру техникасын, ӨТЖ, байланыс құралдарының, жабдықтардың, ғимараттардың, құрылыстардың және қызметтік-тұрмыстық үй-жайларын күтіп ұстауға және пайдалануға;
түнгі уақытта қарауыл қызметінің өткерілуін айына кемінде екі рет тексерілуіне жауап береді.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Қарауылдың жеке құрамы қарауыл қызметін өткеру кезінде бөлімшенің қарамағында болады. Қарауыл бастығы (аға инженер) қарауыл қызметін өткеруге байланысты тапсырмаларды орындау үшін ғана жеке құрамның бөлімшеден шығуына рұқсат береді.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Өрттен немесе өрт-тактикалық оқу-жаттығулардан, сабақтардан қайтып оралған кезде қарауыл бастығының (аға инженердің) бақылауы және тікелей қатысуы арқылы кезекші қарауылды және техниканы 10 минут ішінде әзірлікке келтіру жүзеге асырылады. Бұл ретте:
жүргізушілер автомобильдерге ЖЖМ толық құяды (бөлімшеден тыс жанармай құйған кезде бөлімшенің барлық жеке құрамы шығады);
қарауылдың өрт сөндіру есептоптарының жеке құрамы, ӨТҚ және жабдықты, өрт сөндіру жеңдері мен жеке құрал-жабдықтарды ауыстырады, өрт сөндіру автомобильдерін өртсөндіргіш заттармен толықтырады;
қарауыл бастығы (аға инженер) техниканы өрт сөндіру есептобына қою және қарауылдың шығуға дайындығы туралы ӨБОП-ға баяндайды;
жүргізушілер мен жеке құрам өрт сөндіру техникасына ТҚ өткізеді, жеке гигиена шараларын жүзеге асырады.";

дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Организация газодымозащитной службы
48-1. В целях обеспечения работ по тушению пожаров и проведению аварийно-спасательных работ в непригодной для дыхания среде в подразделениях государственной и профессиональной противопожарных служб создается ГДЗС.
48-2. Для поддержания работоспособности и своевременного выявления технических неисправностей в подразделениях организуется ТО СИЗОД.
48-3. СИЗОД размещается в кабине пожарного автомобиля с обеспечением безопасных условий транспортирования.
48-4. Для обеспечения постоянной готовности СИЗОД в подразделениях государственной и профессиональной противопожарных служб предусматриваются контрольные посты и базы ГДЗС, где осуществляется их содержание, хранение и ТО.
48-5. Для учета и контроля эксплуатации в подразделениях ведется служебная документация, отражающая наличие, состояние и использование СИЗОД.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Начальник отряда противопожарной службы подчиняется начальнику управления, курирующему вопросы организации пожаротушения.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Начальник пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста) является прямым начальником личного состава пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста) и отвечает за:
строгое и безусловное соблюдение подчиненными законности, морально-психологическое состояние личного состава, подбор и расстановку кадров, воспитание и дисциплину личного состава;
тактико-специальную подготовку;
организацию караульной службы, готовность подразделения к тушению пожаров и проведению аварийно-спасательных работ;
хозяйственную деятельность, содержание и эксплуатацию пожарной техники, ПТВ, средств связи, оборудования, зданий, сооружений и служебно-бытовых помещений подразделения.
проверку несения караульной службы в ночное время не менее двух раз в месяц.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. Личный состав караула во время несения караульной службы находится в расположении подразделения. Начальник караула (старший инженер) разрешает личному составу отлучаться из подразделения только для выполнения поручений, связанных с несением караульной службы.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. После возвращения с пожара или пожарно-тактических учений, занятий под контролем и при непосредственном участии начальника караула (старшего инженера) осуществляется в течение 10 минут приведение дежурного караула и техники в готовность. При этом:
водители проводят дозаправку автомобилей ГСМ (при заправке за пределами подразделения выезжает весь личный состав отделения);
личный состав пожарных расчетов караула проводит, замену ПТВ и оборудования, пожарных рукавов и индивидуального снаряжения, заправку пожарных автомобилей огнетушащими веществами;
начальник караула (старший инженер) докладывает на ЦППС о постановке техники в пожарный расчет и готовности караула к выезду;
водители и личный состав проводят ТО пожарной техники, осуществляют меры личной гигиены.";

78 және 79-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Бөлімге келген барлық адамдардан ішкі наряд немесе қарауыл бастығы (аға инженер) келу мақсатын анықтайды және бөлімшені (қарауылды) тексеру үшін келген адамдардан қызметтік куәлігін немесе тексеруге нұсқаманы көрсетуді талап етеді, одан кейін "қарауыл бастығы шығуға!", келушілерді бастыққа немесе оның орынбасарларына ертіп барады.
79. Қарауыл бастығы (аға инженер) күндізгі және кешкі уақытта "Қарауыл, тік тұр!" командасын береді, осыдан кейін қарауыл кезекшілігі туралы баяндама жасайды және келген тұлғаларды ертіп жүреді. Баяндама нысаны – "Майор мырза, бірінші қарауыл кезекшілік етеді, жеке құрам ... айналысуда (немен айналысып жатқанын, оқиғалар болған кезде сол туралы баяндайды). Қарауыл бастығы азаматтық қорғау лейтенанты Сапаров" деп баяндама жасағаннан кейін келген тұлғаларды ертіп жүреді.";
мынадай мазмұндағы 79-1-тармақпен толықтырылсын:
"79-1. Тексеруші "Оқу дабылы!" командасын берген кезде қарауыл бастығы (аға инженер) кезекші қарауылдың жиналуын және шығуын ұйымдастырады. Нормативтің толық орындалғанына көз жеткізгеннен кейін өрт сөндіру автомобилінен түсіп, тексерушіге, мысалы: "Майор мырза, кезекші қарауыл "Оқу дабылы!" командасы бойынша 3 бөлімшенің құрамында шықты. Қарауыл бастығы (аға инженер) азаматтық қорғау лейтенанты Ахметов" деп баяндайды.";
85, 86 және 87-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Ауысуға дайындық кезінде кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл бастығы (аға инженер) бөлімше бастығынан немесе оны алмастыратын тұлғадан – нұсқама, ал ауысып жатқан қарауыл бастығынан (аға инженерден) – бөлімшенің шығу ауданындағы жедел жағдайдың өзгеруі туралы мәліметтер алады, содан кейін қызметке нарядты осы Жарғыға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өрт сөндіру бөлімінің қызмет кітабына жазба енгізеді.
86. Күн тәртібіне сәйкес кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл бастығы (аға инженер) "Ауысымға!" командасын береді. Осы команда бойынша диспетчер үш қысқа сигнал береді. Кезекшілікке түсіп жатқан және ауысып жатқан қарауылдың (кезекші ауысымдардың) жеке құрамы жауынгерлік киімді және жарақтарды киеді (келіп түскен қарауыл қосымша ТОЖҚҚ киеді) және бөлімше бастығы белгілеген орындарда сапқа тұрады.
87. Қарауылға (кезекші ауысым) түскен жеке құрам №1 ТОЖҚҚ тексеруді қарауыл (кезекші ауысым) ауысымына дайындық кезеңінде, ТОЖҚҚ жеке бекітуі болған кезде қарауыл бастығының (аға инженердің) басшылығымен жүргізеді.
Ескертпе: ТОЖҚҚ бөлімшенің газ-түтіннен қорғаушыларына топтап бекіту кезінде №1 Тексеру бөлінгеннен кейін, кезекшілікті қабылдау кезеңінде қарауыл бастығының (аға инженердің) басшылығымен жүргізіледі.";
88-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 78 и 79 изложить в следующей редакции:
"78. У всех лиц, прибывших в подразделение, внутренний наряд или начальник караула (старший инженер) выясняет цель прибытия и требует от лиц, прибывших для проверки подразделения (караула), предъявления служебного удостоверения и предписание на проверку, после чего подает команду: "Начальник караула на выход!", сопровождает прибывших к начальнику подразделения или его заместителям.
79. Начальник караула (старший инженер) в дневное и вечернее время подает команду: "Караул, смирно!", после чего докладывает о дежурстве караула и сопровождает прибывших лиц. Форма доклада – "Господин майор, дежурит первый караул, личный состав занят (докладывает, чем занят, при наличии происшествий докладывает о них). Начальник караула лейтенант гражданской защиты Сапаров", после доклада сопровождает прибывших лиц.";
дополнить пунктом 79-1 следующего содержания:
"79-1. При подаче проверяющим команды "Учебная тревога!" начальник караула (старший инженер), организует сбор и выезд дежурного караула. Убедившись в полной отработке норматива, сходит с пожарного автомобиля и докладывает проверяющему, например: "Господин майор, дежурный караул по команде "Учебная тревога!" выехал в составе трех отделений. Начальник караула (старший инженер) лейтенант гражданской защиты Ахметов".";
пункты 85, 86 и 87 изложить в следующей редакции:
"85. Во время подготовки к смене начальник заступающего караула (старший инженер) получает от начальника подразделения или лица, его замещающего – инструктаж, от сменяющегося начальника караула (старшего инженера) – сведения об изменении оперативной обстановки в районе выезда подразделения, после чего составляет наряд на службу с внесением записи в книгу службы по форме согласно приложению 12 к настоящему Уставу.
86. В соответствии с распорядком дня, начальник заступающего караула (старший инженер) подает команду: "На смену!". По этой команде диспетчер подает три коротких сигнала. Личный состав заступающего и сменяющегося караулов (дежурных смен) надевает боевую одежду и снаряжение (заступающий караул дополнительно одевает СИЗОД) и строится в местах, определенных начальником подразделения.
87. Проверку № 1 СИЗОД личный состав заступающего караула (дежурной смены) проводит под руководством начальника караула (старшего инженера) в период подготовки к смене при наличии индивидуального закрепления СИЗОД.
Примечание: при групповом закреплении СИЗОД за газодымозащитниками подразделения проверка №1 проводится под руководством начальника караула (старшего инженера) после развода, в период приема дежурства.";
в пункте 88 абзац первый изложить в следующей редакции:

"88. Ауысуға дайындық кезінде кезекшілікке түсетін қарауыл бастығы (аға инженер):";
90, 91 және 92-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл бастығы (аға инженер) қарауылдың ауысуға дайын екендігі туралы ауысып жатқан қарауыл бастығына (аға инженерге) хабарлайды.
91. Ауысып жатқан қарауыл бастығы (аға инженер) жауынгерлік киімі мен жабдығы бар қарауылды кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл (кезекші ауысым) сапының алдына тұрғызады, содан кейін өз қарауыл сапының оң жақ қапталына барып тұрады.
Кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл бастығы (аға инженер) бөлімше бастығына және: "Майор мырза. Бірінші қарауыл кезекшілікке түсуге дайын. Қарауыл бастығы азаматтық қорғау лейтенанты Оспанов", - деп баяндап, содан кейін сапқа тұрады.
Бөлімше бастығы сапқа жақындаған кезде ауысып жатқан қарауыл бастығы (аға инженер) "ТІК ТҰР", "ОРТАҒА түзе" командасын береді және "Майор мырза, төртінші қарауыл кезекшілікті тапсыруға дайын. Қарауыл бастығы азаматтық қорғау лейтенанты Жамбылов" деп баяндайды.
Бөлімше бастығы қарауылдар (кезекші ауысымдар) жеке құрамымен амандасады және "Еркін тұр!" деп команда береді, одан әрі кезекшілікке түсіп жатқан қарауылдың (кезекші ауысым) дайындығын тексереді, ауысып жатқан қарауылдың қызметіне (кезекші ауысым) баға береді, қарауыл қызметін атқару жөнінде тапсырма береді, содан кейін "Қарауылдар, сап түзе" "Тік тұрыңдар!", "Кезекшілікті қабылдауға және тапсыруға таралыңдар!" деп команда береді. Осы команда бойынша қарауылдардың (кезекші ауысым) жеке құрамы кезекшілікті тапсыруға және қабылдауға кіріседі.
92. Кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл бастығы (аға инженер) жеке және бөлімше командирлері арқылы өрт сөндіру автомобильдерінің және ӨТЖ, байланыс құралдарының жарамдылығын, қызметтік үй-жайлардың және аумақтардың жағдайын тексереді, бөлімше қарауыл қызметінің қызметтік құжаттарын қабылдайды.
Ауысып жатқан қарауыл бастығы (аға инженер) қарауылдың қызметтік құжаттарын тапсырады және анықталған кемшіліктерді жоюға шара қабылдайды.";
94, 95, 96 және 97-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Өрт сөндірушілер мен жүргізушілер тапсыру және қабылдау қорытындысы туралы бөлімше командирлеріне, ал бөлімше командирі қарауыл бастығына (аға инженерге) баяндайды. Бекеттерден (шолғындардан) ауысқан өрт сөндірушілер, диспетчерлер (радиотелефонистер) және ішкі наряд тұлғалары өз қарауыл бастықтарына тікелей баяндайды. Мысалы: "Лейтенант мырза, техника, өрт-техникалық құралдары жарамды жағдайда және тізімдеме бойынша тапсырылды (қабылданды). Бөлімше командирі азаматтық қорғау прапорщигі Смағұлов".

"88. При подготовке к смене начальник заступающего караула (старший инженер):";
пункты 90, 91 и 92 изложить в следующей редакции:
"90. Начальник заступающего караула (старший инженер) уведомляет начальника сменяющегося караула (старшего инженера) о готовности караула к разводу.
91. Начальник сменяющегося караула (старший инженер), выстраивает караул в боевой одежде и снаряжении перед строем заступающего караула (дежурной смены), а затем становится на правом фланге строя своего караула.
Начальник заступающего караула (старший инженер) докладывает начальнику подразделения: "Господин майор. Первый караул к заступлению на дежурство готов. Начальник караула лейтенант гражданской защиты Оспанов", после чего становится в строй.
При подходе начальника подразделения к строю, начальник сменяющегося караула (старший инженер) подает команду "СМИРНО", "Равнение на СЕРЕДИНУ" и докладывает "Господин майор, четвертый караул к сдаче дежурства готов. Начальник караула лейтенант гражданской защиты Жамбылов".
Начальник подразделения здоровается с личным составом караулов (дежурных смен) и подает команду: "Вольно!", затем проверяет готовность личного состава заступающего караула (дежурной смены), дает оценку службы сменяющегося караула (дежурной смены), ставит задачу по несению караульной службы, после чего подает команды: "Караулы, равняйсь", "Смирно!", "Для приема и сдачи дежурства разойдись"! По этой команде личный состав караулов (дежурных смен) приступает к сдаче и приему дежурства.
92. Начальник заступающего караула (старший инженер) проверяет лично и через командиров отделений исправность пожарных автомобилей и ПТВ, средств связи, состояние служебных помещений и территории, принимает служебные документы караульной службы подразделения.
Начальник сменяющегося караула (старший инженер) передает документы караульной службы и принимает меры к устранению выявленных недостатков.";
пункты 94, 95, 96 и 97 изложить в следующей редакции:
"94. О результатах сдачи и приема пожарные и водители докладывают командирам отделений, а командиры отделений начальнику караула (старшему инженеру). Диспетчеры (радиотелефонисты), пожарные, сменившиеся с постов (дозоров), и лица внутреннего наряда докладывают непосредственно начальникам своих караулов. Например: "Господин лейтенант, техника, пожарно-техническое вооружение сданы (приняты) в исправном состоянии и согласно описи. Командир отделения прапорщик гражданской защиты Смагулов".

95. Қарауыл бастықтары (аға инженерлер) баяндамаларды қабылдап, қызмет кітабына қажет жазуларды жүзеге асырады. Қарауыл бастықтары (аға инженерлер) ауысқаны туралы бөлімше бастығына баяндайды. Мысалы: "Майор мырза, азаматтық қорғау капитаны Мұсаев кезекшілікті қабылдады (тапсырды)".
96. Қарауыл бастықтарынан (аға инженерлерден) кезекшілікті тапсыру және қабылдау туралы баяндаманы қабылдап, бөлімше бастығы қызмет кітабындағы ауысып жатқан қарауылдың (кезекші ауысым) жазуын тексереді, кезекшілікке түсіп жатқан қарауылдың (кезекші ауысым) қызметтік наряд парағын бекітеді және "Жатыңдар" сигналын беру туралы бұйрық береді.
"Жатыңдар" сигналын беру туралы бұйрықты алған кезде диспетчер (радиотелефонист) екі қысқа сигнал береді. Ауысып жатқан қарауылдың (кезекші ауысымның) ГТҚҚ буындарының жеке құрамы автомобильдерден бекітілген ТОЖҚҚ алады, ал кезекшілікке түсетіндер - өрт сөндіру есепке өзінің ТОЖҚҚ қояды. Осы сәттен бастап ауысып жатқан қарауылдың (кезекші ауысым) жеке құрамы қызмет өткеруден босатылады деп саналады.
97. Қарауыл бастығы (аға инженер) кезекшілікке түскеннен кейін ӨБОП гарнизон бастығы белгілеген нысан бойынша қарауылдың (кезекші ауысым) құрамы туралы мәлімет береді.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"106. Ішкі наряд тұлғаларының ауысу санын, дабыл бойынша қарауылдың (кезекші ауысым) шыққан уақытында бөлімшенің қызметтік үй-жайларын қорғау тәртібін бөлімше бастығы белгілейді. Ішкі наряд тұлғаларының ауысуын бақылауды қарауыл бастығы (аға инженер) немесе қарауыл бойынша кезекші жүзеге асырады.";
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Қарауыл бойынша кезекшінің демалысы кезінде оның міндеттерін қарауыл бастығы (аға инженер) тағайындаған басқа лауазымды тұлға орындайды.";
110-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қарауыл бастығының (аға инженердің) өкімімен жүргізушілерді және қарауылдың жеке құрамын бекітілген автомобильдерге қызметтік міндеттерін орындау үшін ғана жібереді;";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өрт сөндіру техникасында, жылу жүйесінде анықталған кемшіліктер және басқа да кемшіліктер туралы дереу қарауыл бастығына (аға инженерге) баяндайды.";
112-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"азаматтардың өрт (авариялар) туралы арыздарын қабылдайды және ол туралы қарауыл бастығына (аға инженерге) және ББП диспетчеріне (радиотелефонистіне) хабарлайды, үнемі көзге көрінетін жердегі жағдайды бақылап, өрт анықталған кезде ол жөнінде қарауыл бастығына (аға инженерге) және ББП диспетчеріне (радиотелефонистіне) хабарлайды;";
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бөлімшеге келген барлық тұлғалардан ("Қасбеті алдындағы бекетші азаматтық қорғау кіші сержанты Алпысбаев" нысаны бойынша таныстырудан кейін"), олардың келу мақсатын сұрайды, содан кейін қарауыл (кезекші ауысым) лауазымды тұлғаларды шақырту сигналын қолдана отырып, қарауыл бастығын (аға инженерді), ал ол болмаған немесе демалыста болған кезінде – қарауыл бойынша (кезекші ауысым) кезекшіні шақыртады.";

95. Приняв доклады, начальники караулов (старшие инженеры) осуществляют необходимые записи в книге службы. О смене начальники караулов (старшие инженеры) докладывают начальнику подразделения. Например: "Господин майор, капитан гражданской защиты Мусаев дежурство принял (сдал)".
96. Приняв от начальников караулов (старших инженеров) доклады о сдаче и приеме дежурства, начальник подразделения проверяет записи сменяющегося караула (дежурной смены) в книге службы, утверждает лист наряда на службу заступающего караула (дежурной смены) и отдает приказание о подаче сигнала "Отбой".
При получении приказания о подаче сигнала "Отбой" диспетчер (радиотелефонист) подает два коротких сигнала. Личный состав звеньев ГДЗС сменяющегося караула (дежурной смены) снимает с автомобилей закрепленные СИЗОД, а заступающий – ставит свои в пожарный расчет. С этого момента личный состав сменившегося караула (дежурной смены) считается свободным от несения службы.
97. После заступления на дежурство начальник караула (старший инженер) передает на ЦППС сведения о составе караула (дежурной смены) по форме, определяемой начальником гарнизона.";
пункт 106 изложить в следующей редакции:
"106. Количество смен лиц внутреннего наряда, порядок охраны служебных помещений подразделения на время выезда караула (дежурной смены) по тревоге устанавливаются начальником подразделения. Контроль за сменой лиц внутреннего наряда осуществляется начальником караула (старшим инженером) или дежурным по караулу.";
пункт 109 изложить в следующей редакции:
"109. Во время отдыха дежурного по караулу его обязанности выполняет другое должностное лицо, назначенное начальником караула (старшим инженером).";
в пункте 110:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"допускает водителей и личный состав караула к закрепленным автомобилям только для выполнения служебных обязанностей по распоряжению начальника караула (старшего инженера);";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"немедленно докладывает начальнику караула (старшему инженеру) об обнаруженных неисправностях пожарной техники, систем отопления и других недостатках.";
в пункте 112:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"принимает от граждан заявления о пожарах (авариях) и сообщает о них начальнику караула (старшему инженеру) и диспетчеру (радиотелефонисту) ПСЧ, ведет постоянное наблюдение за обстановкой в пределах видимости, при обнаружении пожара сообщает об этом начальнику караула (старшему инженеру) и диспетчеру (радиотелефонисту) ПСЧ;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"у всех лиц, прибывающих в подразделение (после представления по форме: "Постовой у фасада младший сержант гражданской защиты Алпысбаев"), выясняет цель их прибытия, после чего, вызывает начальника караула (старшего инженера), а во время его отсутствия или отдыха - дежурного по караулу (дежурной смены).";

көрсетілген Жарғының 5-қосымшасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Жарғы осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылған 7-1 және 7-2-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген Жарғының 8-қосымшасы осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Жарғының 11-қосымшасы осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
К. Турсынбаев
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 246 бұйрығына
1-қосымша
Өртке қарсы қызмет
жарғысына 5-қосымша
Бекітемін
____________________________
(аймақтың атауы) ТЖД
бастығының бірінші
орынбасары
____________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса))
20 ____жылғы "__"__________
20__жылғы "___"________ саптық жазба
Өрт сөндіру бөлімшелерінің, ұйымдардың атауы
ӨСБ (МӨСБ, ӨСП) штаты
Ж/қ тізімі бойынша қарауылда
Жеке құрамның шығысы бойынша
Газ-түтіннен қорғаушылар/ аппараттар
Жоқ
отын бензин/дизотын
Барлығы
Есеп
Қарауыл бастығы
Бөлімше командирі
Жүргізушілер
Өрт сөндірушілер
Диспетчерлер (радиотелефонистер))
Оқу демалысы/декрет
Ауру
Іссапар
Басқа себептер
1-ӨСБ
2-ӨСБ
ЖЭО-1
КӨҚҚ
Қайнар а-лы ӨСП
БАРЛЫҒЫ:
Есепте
Резервте
Жөндеуде
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы
Өртті сөндіру үшін пайдаланылатын өзге автомобильдің (техниканың) маркасы
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы
Өртті сөндіру үшін пайдаланылатын өзге автомобильдің (техниканың) маркасы
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы
Өртті сөндіру үшін пайдаланылатын өзге автомобильдің (техниканың) маркасы
АЦ-7-40
АЦ-3,2-40
-
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
АЦ-7-40
КМӨСА
АС-30
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
автокөлік су тіркемесімен
Өрт сөндіру бөлімдерінің, ұйымдардың атауы
Есептегі автомобильдерде бар
Қоймадағы көбік түзгіш
Диспетчерлер (радиотелефонистер)
Қарауыл бастығы немесе оны ауыстыратын тұлғалар
бөлім бойынша жауапты
Жеңқұбырлар
ҰҰА
Спутниктік терминалдар
Лафетті оқпандар тұрақты/тасымалы
"Пурга-30"/
ИУП
Тасымалы. р/ст
ТОК/Л-1
Құтқару арқандары
көбік түзгіш есепте
77мм
66мм
51мм
1-ӨСБ
2-ӨСБ
ЖЭО-1 КӨҚҚ
Қайнар а-лы ӨСП
БАРЛЫҒЫ:
Гарнизон бойынша жауапты ____________________
ӨСКҚ кезекші ауысымы:
Жедел кезекші________________________________
Аға көмекші__________________________________
Көмекші_____________________________________
Аға диспетчер_________________________________
Диспетчер____________________________________
Диспетчер (радиотелефонис) ____________________
Ескертпе:

приложение 5 к указанному Уставу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
указанный Устав дополнить приложениями 7-1 и 7-2 в редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу;
приложение 8 к указанному Уставу изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 11 к указанному Уставу изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
К. Турсынбаев
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 246
Приложение 5
к Уставу службы
противопожарной службы
Форма
Утверждаю
Первый заместитель
начальника ДЧС
___________________________
(наименование региона)
___________________________
(звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"___" ____________ 20 __ года
Строевая записка на "__" ________20__года
Наименование пожарных подразделений, организаций
Штат
ПЧ (СПЧ,ПП)
В карауле по
списку л/с
На лицо личного состава
Газодымозащитники/ аппараты
Отсутствуют
Топливо
бензин/
дизтопливо
Всего
Расчет
Начальники караулов
Командиры отделений
Водители
Пожарные
Диспетчеров (радиотелефонистов)
Отпуск учебный/декрет.
Больные
Командировка
Другие причины
ПЧ-1
ПЧ-2
ППС ТЭЦ-1
ПП
с. Кайнар
ИТОГО:
В расчете
В резерве
На ремонте
Тип основного пожарного автомобиля
Марка специального пожарного автомобиля
Марка другого используемого для тушения автомобиля (техники)
Тип основного пожарного автомобиля
Марка специального пожарного автомобиля
Марка другого используемого для тушения автомобиля (техники)
Тип
основного
пожарного автомобиля
Марка специального
пожарного автомобиля
Марка другого используемого для тушения автомобиля (техники)
АЦ-7-40
АЦ-3,2-40
-
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
АЦ-7-40
АПМ
АЛ-30
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
а/м с прицепом воды
Наименование пожарных подразделений, организаций
Имеется на автомобилях в расчете
Пенообразователя на складе
Диспетчер (радиотелефонист)
Начальник караула или лицо его подменяющее
Ответственный по подразделению
Рукавов
БПЛА
Спутниковых терминалов
Лафетных стволов
Стац./пер
"Пурга-30"/
ИУП
Переносных р/ст
ТОК/Л-1
Спасательные веревки
Пенообразователя в расчете
77мм
66мм
51мм
ПЧ-1
ПЧ-2
ППС ТЭЦ-1
ПП с. Кайнар
ИТОГО:
Ответственный по гарнизону ________________________
Дежурная смена ДСПТ:
Оперативный дежурный ____________________________
Старший помощник ________________________________
Помощник________________________________________
Старший диспетчер ________________________________
Диспетчер ________________________________________
Диспетчер (радиотелефонист)_______________________
Примечание:

1) позициялар саны гарнизон бастығының шешімімен ұлғаюы мүмкін;
2) өртке қарсы қызмет гарнизонында автоматтандырылған жұмыс орны болмаған жағдайда саптық жазбалар журналына енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 246 бұйрығына
2 қосымша
Өртке қарсы қызмет
жарғысына 7-1-қосымша
Радиобайланыс арқылы әріптік белгілерді беру үшін қолданылатын фонетикалық әліпби
№ п/п
Әріп
Айтылуы
1
A
АЛЬФА
2
B
БРАВО
3
C
СИТИ
4
D
ДЕЛЬТА
5
E
ЕВРО
6
F
ФОКС
7
G
ГОЛЬФ
8
H
ХАЗАР
9
I
ИМИДЖ
10
J
ЖАЙНА
11
K
КАЙСАР
12
L
ЛОТОС
13
M
МЕЛОДИЯ
14
N
НЕЙТРОН
15
O
ОПЕРА
16
P
ПЛАНЕТА
17
Q
КВАРЦ
18
R
РАМА
19
S
СИМВОЛ
20
T
ТИТАН
21
U
ЮРТА
22
V
ВЕНЕРА
23
W
ДАБЛ-Ю
24
X
ИКС
25
Y
ИГРЕК
26
Z
ЗАМАН
Ескертпе: мысалы, көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі "015 UYD 02", ақпаратты беру кезінде былайша айтылады: "015 - нөл он бес, U - юрта, Y - игрек, D - дельта, 02 – нөл екі".
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 246 бұйрығына
3-қосымша
Өртке қарсы қызмет
жарғысына 7-2-қосымша
ХРОНОМЕТРАЖ _____ жылғы "__" ________ ____________ мекен жайындағы өрт фактісі бойынша
Оқиға уақыты
Кім хабарлады
Оқиғаның сипаттамасы
05:32
Орталық
Алматы қаласы ТЖД "101" пультіне _______ мекенжайында жеке тұрғын үйдің жануы туралы хабарлама түсті
05:33
Орталық
9-ӨСБ 2 бөлімшесі (1,2) АЦ-5-40, АЦ-2,5-40
10 адам ж/қ жіберілді, (9 ӨСБ-ден өрт орнына дейінгі қашықтық – 3 км)
05:34
Орталық
Күштер мен құралдарды 1 – БИС рангі бойынша жіберу (хабарламалардың сипатына сүйене отырып)
05:35
Орталық
Өзара іс-қимыл қызметтерін хабарлау (102, 103, электр желісі, су құбыры қызметі, газ қызметі, АҚҚ)
05:40
"361"
1-МӨСБ 2 АЦ өрт орнына келді. Үйдің шатырының ашық жануы орын алып жатыр
05:42
"361"
ГТҚҚ буыны жұмыс істеуде
05:46
"361"
АЦ ӨГ орнатылды, 30 метр қашықтықта
05:50
"361"
Электр желісі өрт орнында. 1 "Б" оқпаны шатырда жұмыс істеуде
05:50
ӨСКҚ
Өрт орнына келдім
06:01
ӨСКҚ
Өрт оқшауланды
06:05
ӨСКҚ
Объект 2 қабатты жертөле бөлмесі бар. Жертөле спортзалды орналастыру үшін қайта жабдықталған
06:05
ӨСКҚ
25 ш.м. ауданында жойылды. Зардап шеккендер жоқ
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 246 бұйрығына
4-қосымша
Өртке қарсы қызмет
жарғысына 8-қосымша
Байланыс, ақпараттандыру, құлақтандыру құралдары мен пилотсыз әуе кемелерін қабылдау-тапсыру журналы
р/с №
Күні мен уақыты
Құралдың атауы (моделі)
Сериялық номері
Жағдайы
Тапсырған тұлғаның ТАӘ және қолы
Қабылдаған тұлғаның ТАӘ және қолы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпе: журнал көлемі A4 форматындағы 200 беттен тұруы тиіс, альбомдық бағытта, әр бетте көрсетілген кесте орналастырылуы керек.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 246 бұйрығына
5-қосымша
Өртке қарсы қызмет
жарғысына 11-қосымша
Өртке қарсы қызмет бөлімшелеріндегі қарауыл қызметінің күн тәртібі
р/с №
Іс-шаралар атауы
Өткізу уақыты (сағ. мин.)
1
Ояну

1) число позиций может быть увеличено по решению начальника гарнизона;
2) при отсутствии автоматизированного рабочего места в гарнизоне противопожарной службы вводится журнал строевых записок
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 246
Приложение 7-1
к Уставу службы
противопожарной службы
Фонетический алфавит для передачи буквенных обозначений по радиосвязи
№ п/п
Буква
Произношение
1
A
АЛЬФА
2
B
БРАВО
3
C
СИТИ
4
D
ДЕЛЬТА
5
E
ЕВРО
6
F
ФОКС
7
G
ГОЛЬФ
8
H
ХАЗАР
9
I
ИМИДЖ
10
J
ЖАЙНА
11
K
КАЙСАР
12
L
ЛОТОС
13
M
МЕЛОДИЯ
14
N
НЕЙТРОН
15
O
ОПЕРА
16
P
ПЛАНЕТА
17
Q
КВАРЦ
18
R
РАМА
19
S
СИМВОЛ
20
T
ТИТАН
21
U
ЮРТА
22
V
ВЕНЕРА
23
W
ДАБЛ-Ю
24
X
ИКС
25
Y
ИГРИК
26
Z
ЗАМАН
Примечание: к примеру, государственный регистрационный номерной знак транспортного средства "015 UYD 02", при передаче информации произносится как: "015- ноль пятнадцать, U – юрта, Y – Игрик, D – Дельта, 02 – ноль два".
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 246
Приложение 7-2
к Уставу службы
противопожарной службы
ХРОНОМЕТРАЖ
по факту пожара, происшедшего ______ года по адресу: _______________
Время события
Кто передает
Описание события
05:32
Центр
На пульт "101" ДЧС города Алматы поступило сообщение о загорании ЧЖД по адресу:_____________
05:33
Центр
Направлено 2 отделения ПЧ-9 (1,2) АЦ-5-40, АЦ-2,5-40 в кол-ве 10-ти чел. л/с (расстояние от ПЧ-9 до места пожара – 3 км)
05:34
Центр
Высылка сил и средств по рангу 1-БИС: (исходя из характера сообщений от очевидцев)
05:35
Центр
Уведомление служб взаимодействия (102, 103, электросеть, водоканал, газовая служба, ССА)
05:40
"361"
2 АЦ СПЧ-1 прибыли на место пожара. Происходит открытое горение кровли дома
05:42
"361"
Работает звено ГДЗС
05:46
"361"
АЦ установлен на ПГ, на расстоянии 30 метров
05:50
"361"
Электросеть на месте вызова
в работе 1 ств. Б на кровле
05:50
ДСПТ
Прибыл к месту пожара
06:01
ДСПТ
По пожару локализация
06:05
ДСПТ
Объект 2-х этажный, с подвальным помещением, подвальное помещение переоборудовано под спортзал
06:05
ДСПТ
Ликвидация на площади 25 кв. м. Пострадавших нет
Приложение 4 к приказу
исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 246
Приложение 8
к Уставу службы
противопожарной службы
Журнал приема-передачи средств связи, информатизации, оповещения и беспилотных воздушных судов
№ п/п
Дата и время
Наименование средства (модель)
Серийный номер
Состояние
ФИО и подпись передавшего
ФИО и подпись принявшего
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание: объем журнала должен составлять 200 листов формата А4 в альбомной ориентации, с размещҰнной на каждой странице указанной таблицей.
Приложение 5 к приказу
исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 246
Приложение 11
к Уставу службы
противопожарной службы
Распорядок дня караульной службы в подразделениях противопожарной службы
№ п/п
Наименование мероприятий
Время проведения (час. мин.)
1
Подъем

13:00 – 14:30
15
Объектілерді жедел-тактикалық зерделеу, алдын ала жоспарлау құжаттарын пысықтау, өртке қарсы сумен жабдықтауды тексеру
14:30 – 16:00
16
Жеке құрамның еңбек жағдайларын, еңбек және демалыс режимдерін жақсарту бойынша әкімшілік-шаруашылық іс-шаралар. Өрт сөндіру техникасына, өрт сөндіру-техникалық жараққа, жабдыққа күтім жасау
16:00 – 17:00
17
Спорттық іс-шаралар (саптық дайындық - әр сәрсенбі)

13:00 – 14:30
15
Оперативно-тактическое изучение объектов, отработка документов предварительного планирования, проверка противопожарного водоснабжения
14:30 – 16:00
16
Административно-хозяйственные мероприятия по улучшению условий, режимов труда и отдыха личного состава. Уход за пожарной техникой, пожарно-техническим вооружением, оборудованием
16:00 – 17:00
17
Спортивные мероприятия (строевая подготовка - в каждую среду)

22:00 – 06:00
Ескертпе:
Ауысу кезінде "Жатыңдар" сигналы берілгенге дейін "Дабыл" сигналы жарияланған жағдайда өртке ауысып жатқан қарауыл шығады.
ТОЖҚҚ бөлімшенің газ-түтін қорғаушыларына топтық бекіту кезінде №1 Тексеру тараудан кейін, кезекшілікті қабылдау кезеңінде жүргізіледі.
Түнгі уақытта жеке құрамға 4 сағаттан артық демалуға рұқсат етілмейді (жүргізуші құрамынан басқа). Жеке құрам саны жеткіліксіз болған жағдайда ішкі наряд міндеттерін қысқарту немесе біріктіру рұқсат етіледі.
Спорттық іс-шаралар кезінде жеке құрамға формалық киімнің күртешесін шешуге және спорттық аяқ киім киюге рұқсат етіледі. Түнгі уақытта демалушы жеке құрамға аяқ киімін, күртеше мен шалбарын шешуге рұқсат
етіледі. Бұл ретте "Дабыл" сигналы кезінде нормативтік жиналу, жауынгерлік киім мен жабдықты кию уақытының артуына жол берілмеуі тиіс.
Қараулдық қызметтің күн тәртібіне климаттық ерекшеліктер мен қалыптасқан жедел жағдайларды ескере отырып, гарнизон бастығының бұйрығымен өзгерістер енгізілуі мүмкін. Мұндай өзгерістердің ұзақтығы 3 айдан аспауы тиіс.

22:00 – 06:00
Примечание:
При объявлении сигнала "Тревога" во время смены до подачи сигнала "Отбой" выезжает сменяющийся караул.
При групповом закреплении СИЗОД за газодымозащитниками проверка №1 проводится после развода, в период приема дежурства.
В ночное время личному составу разрешается отдыхать не более 4-х часов, за исключением водительского состава. Допускается сокращать или совмещать обязанности внутреннего наряда при недостаточной численности личного состава караула.
Во время спортивных мероприятий личному составу разрешается снимать куртку форменной одежды и переобуваться в спортивную обувь. В ночное время отдыхающему личному составу разрешается снимать обувь, куртку и брюки форменной одежды. При этом по сигналу "Тревога" нормативное время сбора, надевания боевой одежды и снаряжения не должно увеличиваться.
В распорядок дня караульной службы приказом начальника гарнизона могут вносится изменения, с учетом климатических особенностей и складывающейся оперативной обстановки, продолжительностью не более 3-х месяцев.