Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді электрондық нысанда көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелерін, сондай-ақ олардың анықтығын тексеру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 370/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39201 болып тіркелді
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 13-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді электрондық нысанда көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелері;
2) Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді электрондық нысанда көрсету нәтижелерінің анықтығын тексеру қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелерін, сондай-ақ олардың анықтығын тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 9 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №13184 болып тіркелген);
2) "Кейбір нормативтік құқықтық бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2019 жылғы 9 қаңтардағы № 3 бұйрығымен бекітілген өзгерістер енгізілетін кейбір нормативтік құқықтық бұйрықтар тізбесінің 1-тармағының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №18201 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
Министрі
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 370/НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді электрондық нысанда көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелері

Об утверждении обязательных реквизитов результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, а также Правил проверки их достоверности
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 370/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39201
В соответствии с подпунктом 13-3) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Обязательные реквизиты результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи;
2) Правила проверки достоверности результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 января 2016 года № 9 "Об утверждении обязательных реквизитов результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, а также Правил проверки их достоверности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №13184);
2) пункт 1 Перечня некоторых нормативных правовых приказов, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 9 января 2019 года № 3 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые приказы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №18201).
3. Комитету государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 370/НҚ
Обязательные реквизиты результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи

1. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтерді көрсету нәтижесі мынадай міндетті деректемелерді қамтиды:
1) мемлекеттік және өзге де қызметті электрондық нысанда алған күні бар электрондық құжаттың бірегей нөмірі;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) матрицалық код.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
Министрі
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 370/НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді электрондық нысанда көрсету нәтижелерінің анықтығын тексеру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді электрондық нысанда көрсету нәтижелерінің анықтығын тексеру қағидалары (бұдан әрі - Қағида) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9 бабының 13-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелерінің анықтығын тексеру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) матрицалық код – "Ақпараттық технологиялар. Деректерді автоматты сәйкестендіру және алу әдістері. QR 2005 штрих-код таңбасының спецификациясы" ҚР СТ ИСО/ХЭК 18004-2009 стандартына сәйкес электрондық құжатқа салынатын, оны техникалық құралдармен оқуға мүмкіндік беретін екі өлшемді штрих-код түріндегі графикалық ақпарат;
2) міндетті деректемелер – көрсетілген қызметтің нәтижесін сәйкестендіруге, оның тиесілігін, дұрыстығын және өзгермейтіндігін растауға мүмкіндік беретін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған мемлекеттік және электрондық нысандағы өзге де қызметтерді көрсету нәтижесіне міндетті түрде енгізуге жататын мәліметтер;
3) "цифрлық үкіметтің" мобильдік қосымшасы – ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында орнатылған және іске қосылған және ұялы байланыс және Интернет арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер мен өзге де қызметтерге қол жеткізуді ұсынатын бағдарламалық өнім;
4) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).

1. Результат оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученный посредством абонентского устройства сотовой связи, содержит следующие обязательные реквизиты:
1) уникальный номер электронного документа с датой получения государственной и иной услуги в электронной форме;
2) индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер услугополучателя;
3) матричный код.
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 370/НҚ
Правила
проверки достоверности результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проверки достоверности результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13-3) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок проверки достоверности обязательных реквизитов результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) матричный код – графическая информация в виде двухмерного штрих кода, наносимая на электронный документ, представляющая возможность считывания ее техническими средствами, в соответствии со стандартом СТ РК ИСО/МЭК 18004-2009 "Информационные технологии. Методы автоматической идентификации и выделения данных. Спецификация символики штрихового кода QR 2005";
2) обязательные реквизиты – сведения, подлежащие обязательному включению в результат оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученные посредством абонентского устройства сотовой связи, позволяющие идентифицировать результат оказанной услуги, подтвердить его принадлежность, достоверность и неизменность;
3) мобильное приложение "цифрового правительства" – программный продукт, установленный и запущенный на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющий доступ к государственным услугам и иным услугам, оказываемым в электронной форме, посредством сотовой связи и Интернет;
4) электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

2-тарау. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтерді көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелерінің анықтығын тексеру тәртібі
3. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің дұрыстығын тексеруді пайдаланушы не пайдаланушы электрондық құжатты ұсынған үшінші тұлға "цифрлық үкіметтің" мобильдік қосымшасы арқылы жүзеге асырады.
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтерді көрсету нәтижелерінің дұрыстығы мемлекеттік және өзге де қызметтерді ұсынатын көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
Мемлекеттік және өзге де қызметтерді ұсынатын көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы ақпарат электрондық цифрлық қолтаңба туралы мәліметтерді көрсететін матрицалық код оқылғаннан кейін "цифрлық үкіметтің" мобильді қосымшасында көрсетіледі.
4. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған электрондық құжаттың дұрыстығы электрондық құжаттың матрицалық коды түрінде "цифрлық үкіметтің" мобильді қосымшасы қалыптастырған және берген электрондық құжаттың бірегей нөмірімен расталады.
5. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің дұрыстығына тексеру жүргізу үшін пайдаланушы "Цифрлық үкіметтің" мобильдік қосымшасы арқылы алынған қызметтерді тексеру" сервисін таңдайды, электрондық құжаттың матрицалық кодын сканерлейді, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірін немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірін енгізеді.
6. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің дұрыстығын тексерудің оң нәтижесі мыналар болып табылады:
1) матрицалық кодты оқу кезінде сканерленген электрондық құжаттың бірегей нөмірінің "цифрлық үкіметтің" мобильді қосымшасы берген кодқа сәйкестігі;
2) көрсетілетін жеке сәйкестендіру нөмірінің немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірінің көрсетілетін қызметті алушының деректеріне сәйкестігі;
3) мемлекеттік және өзге де қызметтерді ұсынатын көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы ақпараттың болуы.
7. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің дұрыстығын тексерудің теріс нәтижесі мыналар болып табылады:

Глава 2. Порядок проверки достоверности результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи
3. Проверка достоверности результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, осуществляется пользователем либо третьим лицом, которому пользователем предъявлен электронный документ, посредством мобильного приложения "цифрового правительства".
Достоверность результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, подтверждается электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, предоставляющего государственные и иные услуги.
Информация об электронной цифровой подписи уполномоченного лица услугодателя, предоставляющего государственные и иные услуги, отображается в мобильном приложении "цифрового правительства" после считывания матричного кода, отображающего сведения об электронной цифровой подписи.
4. Достоверность электронного документа полученного посредством абонентского устройства сотовой связи, подтверждается уникальным номером электронного документа, сформированным и присвоенным мобильным приложением "цифрового правительства" в виде матричного кода электронного документа.
5. Для проведения проверки достоверности результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, пользователь выбирает сервис "Проверка услуг, полученных через мобильное приложение "цифрового правительства", сканирует матричный код электронного документа, а также вводит индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер услугополучателя.
6. Положительным результатом проверки достоверности результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, является:
1) соответствие отсканированного уникального номера электронного документа при считывании матричного кода коду, присвоенному мобильным приложением "цифрового правительства";
2) соответствие отображаемого индивидуального идентификационного номера или бизнес-идентификационного номера данным услугополучателя;
3) наличие информации об электронной цифровой подписи уполномоченного лица услугодателя, предоставляющего государственные и иные услуги.
7. Отрицательным результатом проверки достоверности результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, является:

1) матрицалық кодты оқу кезінде сканерленген электрондық құжаттың бірегей нөмірінің "цифрлық үкіметтің" мобильді қосымшасы берген электрондық құжаттың бірегей нөміріне сәйкес келмеуі;
2) көрсетілетін жеке сәйкестендіру нөмірінің немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірінің көрсетілетін қызметті алушының деректеріне сәйкес келмеуі.
Тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда енгізілген деректер бойынша электрондық құжаттың жоқтығы туралы хабарлама көрсетіледі.

1) несоответствие отсканированного уникального номера электронного документа при считывании матричного кода уникальному номеру электронного документа, присвоенному мобильным приложением "цифрового правительства";
2) несоответствие отображаемого индивидуального идентификационного номера или бизнес-идентификационного номера данным услугополучателя.
В случае отрицательного результата проверки выводится сообщение об отсутствии электронного документа по введенным данным.