Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 2026 жылғы 30 маусымдағы № 309-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39196 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мемлекет пен қоғам коммуникацияларын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Мәдениет және ақпарат
министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 309-НҚ Бұйрыққа
қосымша
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Ақпарат иеленушілердің отырыстарына қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 605-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33861 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ақпарат иеленушілердің отырыстарына қол жеткізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ақпарат иеленушілердің ашық отырыстарына қол жеткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және ақпарат пайдаланушылардың орталық атқарушы органдар мен астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді және атқарушы органдары алқалы органдарының отырыстарына қол жеткізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпарат иеленушілер – орталық атқарушы органдар және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді және атқарушы органдары;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Ақпарат пайдаланушылардың орталық атқарушы органдар мен астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді және атқарушы органдары алқалы органдарының отырыстарына қол жеткізу тәртібі";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 309-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39196
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития коммуникаций государства и общества Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года
№ 309-НҚ
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 605-НҚ "Об утверждении Правил доступа к заседаниям обладателей информации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33861) следующие изменения:
в Правилах доступа к заседаниям обладателей информации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила доступа к заседаниям обладателей информации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" (далее – Закон) и определяют порядок доступа пользователей информации к заседаниям коллегиальных органов центральных исполнительных органов и местных представительных и исполнительных органов столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения).";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) обладатели информации – центральные исполнительные органы и местные представительные и исполнительные органы столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения);";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок доступа пользователей информации к заседаниям коллегиальных органов центральных исполнительных органов и местных представительных и исполнительных органов столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения)";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Орталық атқарушы органдар мен астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді және атқарушы органдары алқалы органдарының отырыстары жабық отырыстарды, сондай-ақ құқық қорғау органдарының және арнаулы мемлекеттік органдардың отырыстарын қоспағанда, ашық және ақпарат пайдаланушыларға қолжетімді болып табылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ақпарат иеленуші техникалық мүмкіндіктерді ескере отырып Интернет желісінде онлайн-трансляциялауды ұйымдастыра отырып, не қолжетімді цифрлық технологиялар пайдаланыла отырып ашық отырысқа қол жеткізуді қамтамасыз етеді.".
2. "Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау интернет порталында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 31 наурыздағы № 118-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35899 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау интернет порталында ақпаратты орналастыру қағидаларында:
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары операторға тиісті сұрау салуды жіберу жолымен есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейінгі мерзімде Порталда астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына қол жеткізу туралы ақпарат бөлігінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептерді орналастырады.
6. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленетін мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына қол жеткізу туралы есептерді Порталда қолжеткізу шектелген ақпаратты қамтымайтын бөлікте мемлекеттік органдар орналастырады.".
3. "Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 31 наурыздағы № 118-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Мәдениет және ақпарат министрінің 2026 жылғы 4 наурыздағы № 94-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38097 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Заседания коллегиальных органов центральных исполнительных органов и местных представительных и исполнительных органов столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) являются открытыми и доступными пользователям информации, за исключением закрытых заседаний, а также заседаний правоохранительных и специальных государственных органов.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Обладатель информации с учетом технических возможностей обеспечивает доступ к открытому заседанию с организацией онлайн – трансляции в сети Интернет либо с использованием доступных цифровых технологий.".
2. Внести в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 31 марта 2025 года № 118-НҚ "Об утверждении Правил размещения информации на интернет-портале оценки эффективности деятельности государственных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35899) следующие изменения:
в Правилах размещения информации на интернет-портале оценки эффективности деятельности государственных органов, утвержденных указанным приказом:
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Местные уполномоченные органы по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения размещают на Портале отчеты о реализации планов развития столицы, области, города республиканского значения в части информации о достижении целевых индикаторов планов развития столицы, области, города республиканского значения в срок до 1 марта года, следующего за отчетным годом, путем направления оператору соответствующего запроса.
6. Отчеты о достижении целевых индикаторов планов развития государственных органов и планов развития столицы, области, города республиканского значения разрабатываемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан размещаются на Портале государственными органами в части, не содержащей информацию с ограниченным доступом.".
3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра культуры и информации Республики Казахстан от 4 марта 2026 года № 94-НҚ "О внесении изменений в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 31 марта 2025 года № 118-НҚ "Об утверждении Правил размещения информации на интернет-портале оценки эффективности деятельности государственных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 38097) следующее изменение:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. "Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 31 наурыздағы № 118-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35899 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидаларында:
2-тармақтың:
4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
4) мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау интернет-порталы – мемлекеттік органдардың қызметін бағалау туралы ақпаратты, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленетін мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына қол жеткізу туралы есептерді орналастыруды, сондай-ақ мемлекеттік органдар қызметін жария талқылауды қамтамасыз ететін ашық үкіметтің құрауышы;
5) "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) – өзіне бекітіп берілген "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға.".

"1. Внести в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 31 марта 2025 года № 118-НҚ "Об утверждении Правил размещения информации на интернет-портале оценки эффективности деятельности государственных органов" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35899) следующие изменения:
в Правилах размещения информации на интернет-портале оценки эффективности деятельности государственных органов, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
4) интернет-портал оценки эффективности деятельности государственных органов – компонент открытого правительства, обеспечивающий размещение информации об оценке деятельности государственных органов, отчетов о достижении целевых индикаторов планов развития государственных органов и планов развития столицы, области, города республиканского значения, разрабатываемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также публичное обсуждение деятельности государственных органов;
5) оператор цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним цифровой инфраструктуры "цифрового правительства".".