"Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысына және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына ең төмен резервтік талаптар және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 30 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 75 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39187 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19679 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларда:
7-3-тармақтың үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Банктің шығарылған облигациялар бойынша міндеттемелері Хабарлама жіберілген күннен кейінгі айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылады.
Банк осы тармақта көрсетілген шартты (шарттарды) орындамаған жағдайда, Хабарламада жіберілген облигациялар бойынша міндеттемелер осындай орындамау анықталған айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің бірінші санатына жатқызылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"14. Қалыптастыру кезеңіндегі резервтік активтердің орташа шамасы осы кезең үшін есептелген ең төмен резервтік талаптардың мөлшерінен кем болмайды.";
3-1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына ең төмен резервтік талаптар және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 31 наурыздағы №30 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38279 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесінде:
2-тармақтың он бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк Қағидалардың 3-1-қосымшасына сәйкес банктің міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигациялар туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жібереді, ол арқылы осындай облигациялар шығарылымының осы тармақта көрсетілген шарттарға сәйкестігін растайды. Хабарлама "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі арқылы жіберіледі.";
7-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" и в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 30 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам минимальных резервных требований и представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 75. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39187
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19679) следующие изменения:
в Правилах о минимальных резервных требованиях, утвержденных указанным постановлением:
в части третью и четвертую пункта 7-3 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 14 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 3-1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 30 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам минимальных резервных требований и представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38279) следующие изменения:
в перечне некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам минимальных резервных требований и представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденным указанным постановлением:
в абзац пятнадцатый пункта 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
3. Департаменту денежно-кредитной политики Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 75 қаулысына 1-қосымша
Ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға
3-1-қосымша
Банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигациялар туралы хабарлама
Осы хабарламамен банк ________________________________ (банктің атауы), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі (БСН) ___________________ (бұдан әрі – Банк) міндеттемелері
ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелердің үшінші
санатына жататын облигацияларды шығару шарттары туралы хабарлайды және
олардың "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалардың 7-3-тармағының талаптарына сәйкестігін растайды.
1. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигацияларды шығару шарттары:
Эмиссияның халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) ____________.
Шығарылымның тіркелген күні____________.
Айналыстың басталу күні __________.
Өтеу күні_____________.
Айналыс мерзімі _____ жыл _____ ай.
Эмиссия валютасы __________.
Шығарылымның көлемі ____________ эмиссия валютасының бірліктері.
Облигациялар бойынша негізгі борыштың қалдығы (банк сатып алған
облигацияларды шегергенде) _________ теңге (есепті күн _____________).
Банк сатып алған облигациялардың көлемі ______ теңге (есепті күн).
Облигациялар бойынша негізгі борыш ______,
сатып алынған облигациялар _____
есепке алынатын баланстық шоттардың нөмірлері.
Сыйақы мөлшерлемесі _____жылдық пайыз.
Опциондардың болуы: ( ) Иә ( ) Жоқ.
Опционның шарттары (эмиссия проспектісінде көрсетілген мәліметтер)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(эмиссия проспектісінің __ бетінде көрсетілген).
Қосымша ақпарат ______________________.

2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Приложение 1
к постановлению Правления
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 75
Приложение 3-1
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств банка
Настоящим _________________________________ (наименование банка), бизнес-идентификационный номер (БИН) ____________________(далее – Банк), сообщает об условиях выпуска облигаций, обязательства по которым относятся к третьей категории обязательств, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и подтверждает их соответствие требованиям пункта 7-3 Правил о минимальных резервных требованиях, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях".
1. Условия выпуска облигаций, включенных в третью категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований:
Международный идентификационный номер эмиссии (код ISIN) _________.
Дата регистрации выпуска ____________.
Дата начала обращения __________.
Дата погашения _____________.
Срок обращения _______ лет ____ месяцев.
Валюта эмиссии __________.
Объем выпуска ______________ единиц валюты эмиссии.
Остаток основного долга по облигациям (за вычетом выкупленных банком облигаций) _________ теңге (отчетная дата _____________).
Объем выкупленных банком облигаций ______ теңге (отчетная дата).
Номера балансовых счетов, на которых учитываются
основной долг по облигациям ______,
выкупленные облигации ______.
Ставка вознаграждения _____ процентов годовых.
Наличие опционов: ( ) Да ( ) Нет.
Условия опциона (сведения, указанные в проспекте эмиссии) _____________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указаны на __ странице проспекта эмиссии).
Дополнительная информация _______________________________________________.

Ескертпе: 7-жол Қағидалардың 9-тармағының екінші, үшінші және төртінші бөліктеріне сәйкес есептеледі.
4-кесте. Резервтік активтерді есептеу
Жолдың коды
Жолдың аты
Сомасы
(мың теңгемен)
1
2
3
1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоттағы ұлттық валютадағы ақша қалдығының орташа алынған мәні
2
Банк кассасындағы айқындау кезеңіндегі ЕТРТ-ның 25 (жиырма бес) пайызынан аспайтын көлемдегі ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаның орташа алынған мәні
3
Резервтік активтер
Банктің ең төмен резервтік талаптарды орындауы:
( ) Иә ( ) Жоқ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 75 қаулысына 3-қосымша
Ең төмен резервтік талаптар және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
7-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
8-қосымша
Ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигациялар туралы хабарлама
Осы хабарламамен ұйым ________________________________ (ұйымның атауы),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) ___________________ (бұдан әрі – Ұйым)
міндеттемелері ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелердің үшінші санатына жататын облигацияларды шығару шарттары туралы хабарлайды және олардың "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалардың 18-тармағының алтыншы бөлігінің талаптарына сәйкестігін растайды.
1. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын Ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигациялар шығарылымының шарттары:
Эмиссияның халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) ____________.
Шығарылымның тіркелген күні____________.
Айналыстың басталу күні __________.
Өтеу күні_____________.
Айналыс мерзімі _____ жыл _____ ай.
Эмиссия валютасы __________.
Шығарылымның көлемі ____________ эмиссия валютасының бірліктері.
Облигациялар бойынша негізгі борыштың қалдығы (ұйым сатып алған
облигацияларды шегергенде) _________ теңге (есепті күн _____________).
Ұйым сатып алған облигациялардың көлемі ______ теңге (есепті күн).
Облигациялар бойынша негізгі борыш ______,
сатып алынған облигациялар _____
есепке алынатын баланстық шоттардың нөмірлері.
Сыйақы мөлшерлемесі _____жылдық пайыз.
Опциондардың болуы: ( ) Иә ( ) Жоқ.
Опционның шарттары (эмиссия проспектісінде көрсетілген
мәліметтер)
____________________________________________________________
___________________________________________________________
_______________________ (эмиссия проспектісінің __ бетінде көрсетілген).
Қосымша ақпарат ______________________.

Примечание: строка 7 рассчитывается в соответствии с частями второй, третьей и четвертой пункта 9 Правил.
Таблица 4. Расчет резервных активов
Код строки
Название строки
Сумма
(в тысячах теңге)
1
2
3
1
Усредненное значение остатков денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте
2
Усредненное значение наличных денег в национальной валюте в кассе банка в объеме, не превышающем 25 (двадцать пять) процентов от МРТ за период определения
3
Резервные активы
Выполнение минимальных резервных требований банком:
(       ) Да       (       ) Нет
Приложение 3
к постановлению Правления
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 75
Приложение 7
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнения по вопросам
минимальных резервных
требований и представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Приложение 8
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств организации
Настоящим _________________________________ (наименование организации), бизнес-идентификационный номер (БИН) ____________________(далее – Организация), сообщает об условиях выпуска облигаций, обязательства по которым относятся к третьей категории обязательств, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и подтверждает их соответствие требованиям части шестой пункта 18 Правил о минимальных резервных требованиях, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях".
1. Условия выпуска облигаций, включенных в третью категорию обязательств Организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований:
Международный идентификационный номер эмиссии (код ISIN) _________.
Дата регистрации выпуска ____________.
Дата начала обращения __________.
Дата погашения _____________.
Срок обращения _______ лет ____ месяцев.
Валюта эмиссии __________.
Объем выпуска ______________ единиц валюты эмиссии.
Остаток основного долга по облигациям (за вычетом выкупленных организацией облигаций) _________ теңге (отчетная дата _____________).
Объем выкупленных организацией облигаций ______ теңге (отчетная дата).
Номера балансовых счетов, на которых учитываются
основной долг по облигациям ______,
выкупленные облигации ______.
Ставка вознаграждения _____ процентов годовых.
Наличие опционов: ( ) Да ( ) Нет.
Условия опциона (сведения, указанные в проспекте эмиссии) ____________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(указаны на __ странице проспекта эмиссии).
Дополнительная информация _______________________________________________.