"Қарыздар және микрокредиттер бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 84 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 29 сәуірдегі № 51 бірлескен қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 101 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 79 бірлескен қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 1 шiлдеде № 39184 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қарыздар және микрокредиттер бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 84 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 29 сәуірдегі № 51 бірлескен қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38605 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақта:
бірінші бөліктің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 15 мамырдағы № 92 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38746 болып тіркелген) бекітілген Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптарға 5-қосымшаның 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар беретін микрокредиттер бойынша – күніне 0,3 (нөл бүтін оннан үш) пайыздан кем, бірақ 179 (жүз жетпіс тоғыз) пайыздан аспайды.";
екінші бөлік алып тасталсын;
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2027 жылғы 1 қаңтардан бастап осы бірлескен қаулының 1-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар беретін банктік қарыздар бойынша – кепілсіз банктік қарыздар бойынша – 46 (қырық алты) пайыз; кепілмен қамтамасыз етілген банктік қарыздар бойынша – 35 (отыз бес) пайыз.
Ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлері қарыз мөлшерінің қатынасы коэффициентінің (бұдан әрі – ҚКК) кепіл нысанасының құнына шекті мәніне байланысты мынадай мөлшерде белгіленеді:

О внесении изменений в совместное постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 84 и Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 апреля 2026 года № 51 "Об определении предельных размеров годовой эффективной ставки вознаграждения по займам и микрокредитам"
Совместное постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 июня 2026 года № 101 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 79. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2026 года № 39184
Примечание ИЗПИ
Вводится в действие с 01.07.2026
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮТ:
1. Внести в совместное постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 84 и Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 апреля 2026 года № 51 "Об определении предельных размеров годовой эффективной ставки вознаграждения по займам и микрокредитам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38605) следующие изменения:
в пункте 1:
абзац четвертый части первой изложить в следующей редакции:
"по микрокредитам, предоставляемым организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, соответствующим требованиям, предусмотренным пунктом 3 приложения 5 к Требованиям к осуществлению микрофинансовой деятельности, утвержденным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 мая 2026 года № 92 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38746), – менее 0,3 (ноль целых три десятых) процента в день, но не более 179 (сто семьдесят девять) процентов.";
часть вторую исключить;
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Установить, что с 1 января 2027 года абзац второй пункта 1 настоящего совместного постановления действует в следующей редакции:
"по банковским займам, предоставляемым банками второго уровня, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, – 46 (сорок шесть) процентов по беззалоговым банковским займам; 35 (тридцать пять) процентов по банковским займам, обеспеченным залогом.
Предельные размеры годовой эффективной ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам устанавливаются в зависимости от порогового значения коэффициента соотношения размера займа к стоимости предмета залога (далее – КЗЗ) в следующих размерах:

ҚКК мәні қоса алғанда 0,7-ге (нөл бүтін оннан жетіге) дейін болғанда – 20 (жиырма) пайыз;
ҚКК мәні 0,7-ден (нөл бүтін оннан жетіден) жоғары болғанда – 25 (жиырма бес) пайыз.
Осы тармақтың мақсаттары үшін ҚКК ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының кепіл нысанасының құнына қатынасы ретінде айқындалады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
қарыз сомасы – шарт талаптары бойынша ипотекалық тұрғын үй қарызының сомасы;
кепіл нысанасының құны – сатып алу-сату шартында көрсетілген жылжымайтын мүлік объектісінің құны мен "Бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес бағалаушы айқындаған және ипотекалық тұрғын үй қарызын беру күнінде өзекті болып табылатын жылжымайтын мүлік объектісінің нарықтық құны арасындағы ең төмен мән. Банктік салым шарты бойынша құқықтар түрінде қосымша кепіл болған кезде ҚКК коэффициентін есептеу үшін кепіл нысанасының құны банктік салым шарты бойынша құқықтарды кепілге беру күніне банктік салымның сомасына ұлғайтылады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Заң департаментімен бірлесіп осы бірлескен қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бірлескен қаулы ресми жариялануға тиіс және осы бірлескен қаулының 1-тармағының 2026 жылғы 21 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін үшінші және төртінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
агенттігі Төрағасының м.а.
__________Т. Сулейменов__________О. Кизатов

при значении КЗЗ до 0,7 (ноль целых семь десятых) включительно – 20 (двадцать) процентов;
при значении КЗЗ свыше 0,7 (ноль целых семь десятых) – 25 (двадцать пять) процентов.
Для целей настоящего пункта коэффициент КЗЗ определяется как соотношение суммы ипотечного жилищного займа к стоимости предмета залога и рассчитывается по следующей формуле:
где:
размер займа – сумма ипотечного жилищного займа по условиям договора;
стоимость предмета залога – наименьшее значение между стоимостью объекта недвижимости, указанной в договоре купли-продажи, и рыночной стоимостью объекта недвижимости, определенной оценщиком в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности" и актуальном на дату выдачи ипотечного жилищного займа. При наличии дополнительного залога в виде прав по договору банковского вклада стоимость предмета залога для расчета коэффициента КЗЗ увеличивается на сумму банковского вклада на дату передачи прав по договору банковского вклада в залог.
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка государственную регистрацию настоящего совместного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного постановления представление в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного постановления возложить на курирующих заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее совместное постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 июля 2026 года, за исключением абзацев третьего и четвертого пункта 1 настоящего совместного постановления, которые вводятся в действие с 21 июля 2026 года.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
__________Т. Сулейменов
И.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и развитию финансового рынка
__________О. Кизатов