Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2026 жылғы 30 маусымдағы № 249 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 1 шiлдеде № 39178 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
К. Турсынбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Президентінің Іс басқармасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 249 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений в некоторые приказы Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 249. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2026 года № 39178
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
К. Турсынбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики
Казахстан по атомной энергии
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию финансового рынка
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Управление делами Президента
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет Национальной Безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 249
Перечень некоторых приказов Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения

1. "Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 235 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9509 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға оқытудың оқу бағдарламасында:
3-тараудың 1-параграфында:
реттік нөмірі 64 жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
64.
Азаматтық қорғау саласындағы заңдар. Қазақстан Республикасында азаматтық қорғауды құрудың және оның жұмыс істеуінің негізгі міндеттері, ұйымдастырушылық принциптері
дәріс
1
".
3-тараудың 2-параграфында:
реттік нөмірі 127 жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
127.
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың эвакуациялық органдарының қызметкерлері
21
".
2. "Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын есепке қою және есептен шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 30 мамырдағы № 265 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9506 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын есепке қою және есептен шығару қағидаларында:
12-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес жұмылдыру тапсырмасының (тапсырысының) және азаматтық қорғаныс бойынша санатының болуы немесе болмауы туралы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органынан алынған ақпарат;";
Азаматтық қорғаныстың қорғаныс құрылыстарын есепке қою және есептен шығару қағидаларына 1-1-қосымшада 2, 3, 4, 5-тармақтарларға орыс тілінде өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3. "Республикалық азаматтық қорғау қызметтері туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 18 маусымдағы № 303 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9593 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Республикалық азаматтық қорғау қызметтері туралы ережеде:
8-параграфтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 235 "Об утверждении учебной программы подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9509) следующие изменения:
в Учебной программе подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов, утвержденной указанным приказом:
в параграфе 1 главы 3:
строку, порядковый номер 64, изложить в следующей редакции:
"
64.
Законы в сфере гражданской защиты. Основные задачи, организационные принципы построения и функционирования гражданской защиты в Республики Казахстан
лекция
1
".
в параграфе 2 главы 3:
строку, порядковый номер 127, изложить в следующей редакции:
"
127.
Работники эвакуационных органов столицы, областей, городов республиканского значения
21
".
2. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 мая 2014 года № 265 "Об утверждении Правил постановки на учет и снятия с учета защитных сооружений гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9506) следующие изменения:
в Правилах постановки на учет и снятия с учета защитных сооружений гражданской обороны, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"5) информация от местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения полученная в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан о наличии или отсутствии мобилизационного задания (заказа) и категории по гражданской обороне;";
в приложении 1-1 к Правилам постановки на учет и снятия с учета защитных сооружений гражданской обороны пункты 2, 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"2. Первоначальная стоимость защитного сооружения гражданской обороны
- ____ теңге (в ценах ______ года).
3. Сумма начисленного износа по данным бухгалтерского учета - ____ теңге.
4. Количество проведенных капитальных ремонтов __ на сумму ____ теңге (в ценах ____ года).
5. Балансовая стоимость защитного сооружения гражданской обороны на момент снятия его с учета - ______ теңге (в ценах __ года).".
3. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 18 июня 2014 года № 303 "Об утверждении Положения о республиканских службах гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9593) следующие изменения:
в Положении о республиканских службах гражданской защиты, утвержденном указанным приказом:
подпункт 3) параграфа 8 изложить в следующей редакции:

"3) азаматтарды уақытша орналастыру, жылыту, тамақтандыру және заттай үлес беру пункттерін күзету;";
11-параграфтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың сауда қызметтерінің жұмысын үйлестіреді.".
4. "Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының мазмұны мен көлемі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 24 қазандағы № 732 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9922 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының мазмұны мен көлемі жөніндегі нұсқаулықта:
74-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"астанадан, облыстардан, республикалық маңызы бар қалалардан телерадиоарналарын республикалық таратуды ұйымдастыру үшін "Қазақстан" РТРК" АҚ және "Хабар" агенттігі" АҚ жылжымалы телевизиялық станциялары мен мобильді репортажды телевизиялық станцияларды пайдалануды;".
5. "Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10335 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы су айдындарындағы қауіпсіздік қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының су айдындарын пайдалану кезінде қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 26) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"26) шомылуға тыйым салынған орын - астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органдары айқындаған, адамдарды шомылуға арналмаған су айдындарының ықтимал қауіпті учаскелері;";
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру, қоршаған ортаны қорғау, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен келісім бойынша экологиялық талаптарды және адам өмірінің қауіпсіздігін сақтай отырып, су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарында жаппай демалуға, туризм мен спортқа арналған орындарды астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары белгілейді;";
7-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы тиісті өңірдің аумағында орналасқан су объектілерінде шомылуға, ауыз су және шаруашылық қажеттіліктеріне су алуға, мал суаруға, шағын көлемді кемелерде және басқа да жүзу құралдарымен жүруге тыйым салынған орындар туралы және осындай ақпаратты берудің өзге де тәсілдері туралы жеке тұлғаларға ақпарат береді;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3) охрана пунктов временного размещения населения, обогрева, питания и вещевого довольствия;";
подпункт 2) параграфа 11 изложить в следующей редакции:
"2) координация деятельности служб торговли столицы, областей, городов республиканского значения, районов, городов областного значения.".
4. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 732 "Об утверждении Инструкции по содержанию и объемам инженерно-технических мероприятий гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9922) следующее изменение:
в Инструкции по содержанию и объемам инженерно-технических мероприятий гражданской обороны, утвержденных указанным приказом:
третий абзац пункта 74 изложить в следующей редакции:
"использование передвижных телевизионных станций и мобильных репортажных телевизионных станций АО "РТ РК "Казахстан" и АО "Агентство "Хабар" для организации республиканского вещания теле-радиоканалов из столицы, областей, городов республиканского значения;".
5. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил безопасности на водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10335) следующие изменения:
в Правилах безопасности на водоемах, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила безопасности на водоемах (далее – Правила) определяют порядок обеспечения безопасности физических лиц при пользовании водоемами Республики Казахстан.";
подпункт 26) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"26) запрещенное место для купания – потенциально опасные участки водоемов, не предназначенные для купания людей, определенные местными представительными органами столицы, областей, городов республиканского значения;";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения устанавливаются по согласованию с уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения, охраны окружающей среды, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, с соблюдением экологических требований и безопасности жизни человека места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях;";
подпункт 9) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"9) представляют информацию физическим лицам о местах, где запрещены купание, забор воды для питьевых и хозяйственных нужд, водопой скота, катание на маломерных судах и других плавучих средствах на водных объектах, расположенных на территории соответствующего региона через средства массовой информации и иные способы представления такой информации;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Қазақстан Республикасының Су кодексі 65-бабының 4-тармағының екінші бөліміне сәйкес астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органдары жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын сақтау мақсатында өңірдегі жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып, ортақ су пайдалану қағидаларында тиісті өңірдің аумағында орналасқан су объектілерінде шомылу, ауыз су және шаруашылық қажеттіліктерге су алу, мал суару, шағын кемелерде және басқа да жүзу құралдарында жүзу тыйым салынған жерлерді айқындауы мүмкін.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Су айдынындағы бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушы осы Қағидалардың талаптарын жеке тұлғалар үшін жалпыға қолжетімді жерге орналастырады, осы Қағидалардың сақталуын қамтамасыз ететін шараларды көздейді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жеке тұлғалардың су айдындарындағы жүріс-тұрыс тәртібі";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
3-бөлімнің реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.
Жеке тұлғалардың су айдындарындағы жүріс-тұрыс қағидалары
1
".
6. "Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру және оның қызметі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 149 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11097 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру және оның қызметі қағидаларында:
15-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"АҚМЖ, оның кіші жүйелерінің және буындарының жұмыс істеуінің осы немесе басқа режимін енгізу туралы шешімді нақты жағдайды ескере отырып, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган басшылығы, аумақтық органдармен (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың департаменттерімен, облыстық маңызы бар қалалардың басқармаларымен, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аудандық төтенше жағдайлар бөлімдерімен) келісу бойынша АҚМЖ түрлі деңгейдегі басшы органдары қабылдайды.".
7. "Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10716 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жыл сайын тиісті жылғы 1-10 қараша аралығында ағымдағы жылғы азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы есептерді (бұдан әрі - есеп) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларына сәйкес растайтын материалдарды қоса бере отырып):
базасында астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар уәкілетті органның аумақтық органдарына;
азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған және олардың базасында облыстық маңызы бар қалалар мен аудандардың азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар уәкілетті органның аумақтық органдарының аудандық және қалалық төтенше жағдайлар басқармаларына (бөлімдеріне) ұсынылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. В соответствии с частью второй пункта 4 статьи 65 Водного кодекса Республики Казахстан, местные представительные органы столицы, областей, городов республиканского значения в целях охраны жизни и здоровья физических лиц, с учетом особенностей региональных условий в правилах общего водопользования могут определить места, где запрещены купание, забор воды для питьевых и хозяйственных нужд, водопой скота, катание на маломерных судах и других плавучих средствах на водных объектах, расположенных на территории соответствующего региона.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Организатор массового мероприятия на водоеме размещает в общедоступных для физических лиц местах требования настоящих Правил, предусматривают меры, обеспечивающие поддержание настоящих Правил.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок поведения на водоемах физических лиц";
в приложении 1 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 6 раздела 3, изложить в следующей редакции:
"
6.
Порядок поведения на водоемах физических лиц
1
".
6. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 149 "Об утверждении Правил организации и деятельности государственной системы гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 11097) следующие изменение:
в Правилах организации и деятельности государственной системы гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
часть четвертую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"Решения о введении того или иного режима функционирования ГСГЗ, ее подсистем и звеньев принимают руководство уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, руководящие органы ГСГЗ различного уровня по согласованию с территориальными органами (департаментами столицы, областей, городов республиканского значения, управлениями городов областного значения, районными отделами по чрезвычайным ситуациям уполномоченного органа в сфере гражданской защиты) с учетом конкретной обстановки.".
7. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 190 "Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10716) следующие изменения:
в Правилах организации и ведения мероприятий гражданской обороны, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Ежегодно в период с 1 по 10 ноября соответствующего года представляются отчеты о выполнении мероприятий гражданской обороны в текущем году (далее – отчет) по формам, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (с приложением подтверждающих материалов в соответствии с Правилами отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней):
организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты столицы, областей, городов республиканского значения в территориальные органы уполномоченного органа;
организациями, отнесенными к категориям по гражданской обороне, и на базе которых созданы службы гражданской защиты городов и районов областного значения, в районные и городские управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям территориальных органов уполномоченного органа.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуын қамтамасыз ету мыналарға:
1) уәкілетті органға және оның аумақтық органдарына;
2) орталық атқарушы органдарда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, жергілікті атқарушы органдарында азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелерге жүктеледі.
Бұл ретте азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелер мемлекеттік органның жұмылдыру органдарымен ұйымдық түрде біріктірілуі мүмкін;
3) азаматтық қорғаныс санаттарына жатқызылған, бірінші басшыға тікелей бағынатын ұйымдарда азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелерге немесе жекелеген жұмыскерлерге жүктеледі.";
1-қосымша осы тізбенің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
8. "Азаматтық қорғау құралымдарын құру, ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, дайындау және оларды тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 387 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11243 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау құралымдарын құру, ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, дайындау және оларды тарту қағидаларында:
10-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"азаматтық қорғаудың медициналық құралымдары үшін - денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары әзірлейді және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, қалалардың, аудандардың тиісті жергілікті атқарушы органдары бекітеді.";
1-қосымшада:
жол:
"
р/с №
Құралымдарың атауы
Құралымдар жеке құрамының саны
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана
Азаматтық қорғаныс бойынша топқа жатқызылған қала
Қалалық аудандар
Селолық аудандар
"
мынадай редакцияда жазылсын:
"
р/с №
Құралымдардың атауы
Құралымдардың жеке құрамының саны
Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар
Азаматтық қорғаныс бойынша топқа жатқызылған қала
Қалалық аудандар
Селолық аудандар
".
9. "Азаматтық қорғаныс мүлкін сатып алу, құру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 8 маусымдағы № 510 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11587 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғаныс мүлкін сатып алу және пайдалану қағидаларында:
4-2) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Обеспечение выполнения мероприятий гражданской обороны возлагается на:
1) уполномоченный орган и его территориальные органы;
2) структурные подразделения по организации и ведению гражданской обороны в центральных исполнительных органах, государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, и местных исполнительных органах столицы, областей, городов республиканского значения.
При этом структурные подразделения по организации и ведению гражданской обороны могут быть организационно объединены с мобилизационными органами государственного органа;
3) структурные подразделения или отдельных работников по организации и ведению гражданской обороны в организациях, отнесенных к категориям по гражданской обороне, непосредственно подчиненных первому руководителю.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Перечню.
8. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 387 "Об утверждении Правил создания, содержания, материально-технического обеспечения, подготовки и привлечения формирований гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 11243) следующие изменения:
в Правилах создания, содержания, материально-технического обеспечения, подготовки и привлечения формирований гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
четвертый абзац пункта 10 изложить в следующей редакции:
"для медицинских формирований гражданской защиты – местными органами государственного управления в области здравоохранения и утверждаются соответствующими местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения, городов, районов.";
в приложении 1:
строку:
"
№ п/п
Наименование формирований
Численность личного состава формирований
Областей, городов республиканского значения и столицы
Город, отнесенный к группе по гражданской обороне
Городские районы
Сельские район
"
изложить в следующей редакции:
"
№ п/п
Наименование формирований
Численность личного состава формирований
Столицы, областей, городов республиканского значения
Город, отнесенный к группе по гражданской обороне
Городские районы
Сельские районы
".
9. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 июня 2015 года № 510 "Об утверждении Правил приобретения и использования имущества гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11587) следующее изменение:
в Правилах приобретения и использования имущества гражданской обороны, утвержденных указанным приказом:
пункт 4-2 изложить в следующей редакции:

"4-2. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жыл сайын тиісті жылғы 1-10 желтоқсаны аралығында азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына азаматтық қорғаныс мүлкін жинақтау, сақтау, жаңарту, әзірлікте ұстау, есептен шығару және кәдеге жарату жөніндегі ақпаратты береді.".
10. "Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, ілімді насихаттау, оқыту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 шілдедегі № 494 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20990 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықты және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, ілімді насихаттау, оқыту қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Халықтың қауіпсіздігі мен денсаулығына қауіп төндіретін төтенше жағдайлар туралы ақпарат жария және ашық болып табылады және халыққа азаматтық қорғауды құлақтандыру жүйесі және бұқаралық ақпарат құралдары арқылы беріледі.";
4-қосымшаның реттік нөмірі 3 жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың эвакуациялық органдарының қызметкерлері
3 жылда 1 рет
";
9-қосымшада:
реттік нөмірлері 8 және 9 жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
Аумақтың азаматтық қорғаныс бастығы айқындайтын тақырыптар бойынша кешенді оқу-жаттығулар (облыстарда, қалаларда және ауылдық жерлерде)
Азаматтық қорғаныс бастығы, төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі комиссияның мүшелері, азаматтық қорғаныс қызметі, азаматтық қорғаныс құралымдары, ұйымдар, эвакуациялық органдар, тұрғындар
3 жылда 1 рет
(2 жылда 1 рет
санатталған қалаларда және аудандарда)
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
9.
Облыстардың, қалалардың және ауылдық аудандардың төтенше жағдайларды жою және азаматтық қорғаныс туралы командалық-штабтық оқу-жаттығулары
Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің аумақтық ішкі жүйелерінің басқару органдары
Жыл сайын
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
"Көктем", "Қыс", "Жер" және "Өрт" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулар шеңберінде өткізуге рұқсат етіледі
";
реттік нөмірі 11 жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11.
Арнайы-тактикалық- оқу-жаттығулар
Азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдары, шұғыл ден қою жасақтары
Жыл сайын
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
".
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 249 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) азаматтық қорғау қызметтерімен ұсынылатын әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан
Ұсынылады: базасында астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, базасында облыстық маңызы бар қалалар мен аудандардың азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің аудандық және қалалық төтенше жағдайлар басқармаларына (бөлімдеріне).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz/memleket/entities/kgovch.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының атауы: астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) азаматтық қорғау қызметтерінің азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-(АҚ).
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: базасында астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар.

"4-2. Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения ежегодно в период с 1 по 10 декабря соответствующего года передают в территориальные органы уполномоченного органа в сфере гражданской защиты информацию по накоплению, хранению, обновлению, поддержанию в готовности, списанию и утилизации имущества гражданской обороны.".
10. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 494 "Об утверждении Правил информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20990) следующие изменения:
в Правилах информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Информация о чрезвычайных ситуациях, угрожающих безопасности и здоровью населения, является гласной и открытой и передается населению через систему оповещения гражданской защиты и средства массовой информации.";
строку, порядковый номер 3 приложения 4, изложить в следующей редакции:
"
3.
Работники эвакуационных органов столицы, областей, городов республиканского значения
1 раз в 3 года
";
в приложении 9:
строки, порядковые номера 8 и 9, изложить в следующей редакции:
"
8.
Комплексные учения (в областях, городах и сельских районах) по тематике, определяемой начальником гражданской обороны данной территории
Начальник гражданской обороны, члены комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, службы гражданской защиты, формирования гражданской защиты, организации, эвакуационные органы, население
1 раз в 3 года (в 1 раз в 2 года в городах отнесенных к группам по гражданской обороне)
Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения
9.
Командно-штабные учения областей, городов и сельских районов по ликвидации чрезвычайных ситуаций и гражданской обороне
Органы управления территориальных подсистем государственной системы гражданской защиты
Ежегодно
Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения
Разрешается проводить в рамках республиканских командно-штабных учений "Көктем", "Қыс", "Жер" и "Өрт"
";
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11.
Тактико-специальные учения
Территориальные формирования гражданской защиты, отряды экстренного реагирования
Ежегодно
Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения
".
Приложение к Переченю
некоторых приказов
Исполняющий обязанности
министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 249 и
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, представляемых организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты столицы, областей, городов республиканского значения, района (города областного значения)
Представляется: организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты столицы, областей, городов республиканского значения в территориальные органы уполномоченного органа, организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты городов и районов областного значения в районные и городские управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям территориальных органов уполномоченного органа.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/kgovch.
Наименование формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Отчет о выполнении мероприятий гражданской обороны организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты столицы, областей, городов республиканского значения, городов и районов областного значения.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-(ГО).
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, на базе которых созданы службы гражданской защиты столицы, областей, городов республиканского значения, городов и районов областного значения.

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнің 1-10 қазан (қоса алғанда).
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде.
р/с №
Азаматтық қорғаныс іс-шаралары
Бар / орындалды
Жоқ / орындалмаған
А
1
2
3
1
Тиісті деңгейдегі азаматтық қорғаныс бастығы бекіткен азаматтық қорғаныс жоспарының болуы
2
Азаматтық қорғаныстың тиісті бастығы бекіткен объектілік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарларын жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының болуы
3
Азаматтық қорғаныс мүлкі қорларының талап етілетін санының болуы және әзірлікте ұстап тұру
4
Ұйымда азаматтық қорғаудың объектілік құралымдарын құру туралы құқықтық актінің болуы
5
Азаматтық қорғау құралымының әрбір мүшесіне тыныс алу органдарын қорғау құралдарының болуы
6
Азаматтық қорғаныстың іс-шараларын ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын адамдардың уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде оқытудан өткені туралы сертификаттарының болуы
7
Азаматтық қорғаныстың іс-шараларын ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның оқу орындарында даярлықтан немесе қайта даярлаудан өткені туралы сертификаттардың болуы
8
Азаматтық қорғаудың негізгі құралымдарының, оның ішінде шұғыл ден қою жасағының құрамына кіретін және авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз ететін құралымдардың әзірлігі
Атауы ___________________________________________________________
Мекенжайы______________________________________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _____________________________________
_____Кәсіпкерлік санаты ___________________________________________
(микро, кіші, орта, ірі)
Орындаушы ___________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Астананың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың, ауданның
(облыстық маңызы бар қаланың)
азаматтық қорғау қызметтері
құрылған ұйымдар ұсынатын
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
"Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) азаматтық қорғау қызметтерінің азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индекс: 2-(АҚ), кезеңділігі: жылдық)

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно в период с 1 по 10 ноября (включительно) отчетного периода.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Мероприятия гражданской обороны
Имеется/
выполнено
Не имеется/не выполнено
А
1
2
3
1
Наличие плана гражданской обороны, утвержденного начальником гражданской обороны соответствующего уровня
2
Наличие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций объектового характера и их последствий, утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны
3
Наличие требуемого количества и поддержание в готовности запасов имущества гражданской обороны
4
Наличие у организации правового акта о создании объектовых формирований гражданской защиты
5
Наличие средств защиты органов дыхания на каждого члена формирования гражданской защиты
6
Наличие сертификатов о прохождении обучения в территориальных органах уполномоченного органа лиц, осуществляющих организацию и ведение мероприятий гражданской обороны
7
Наличие сертификатов о прохождении подготовки или переподготовки в учебных заведениях уполномоченного органа должностных лиц, осуществляющих организацию и ведение мероприятий гражданской обороны
8
Готовность основных формирований гражданской защиты, в том числе, входящих в состав отряда экстренного реагирования и формирований обеспечивающих проведение аварийно-спасательных и неотложных работ
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Категория предпринимательства ___________________________________
(микро, малое, среднее, крупное)
Исполнитель ___________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе,
представляемых организациями,
на базе которых созданы службы
гражданской защиты столицы, областей,
городов республиканского значения,
района (города областного значения)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении мероприятий гражданской обороны организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты столицы, областей, городов республиканского значения, района (города областного значения)" (индекс: 2-(ГО), периодичность: годовая)

1. 1-8-жолдарда "Бар/орындалды" немесе "Жоқ/орындалмаған" деген белгі қойылуы тиіс.
2. 2-бағанда тиісті жолдың азаматтық қорғаныс іс-шарасы болған/орындалған жағдайда "бар/орындалды" қойылады.
3. 3-бағанда тиісті жолдың азаматтық қорғаныс іс-шарасы болмаған/орындалмаған жағдайда "жоқ/орындалмаған" қойылады.
4. Бір жолда "Бар/орындалды" және "Жоқ/орындалмаған" толтыруға жол берілмейді.
5. 1-8-жолдар міндетті түрде толтырылады.
6. 1, 2, 4, 6, 7 жолдарды "Бар/орындалды" толтыру кезінде жоспарлардың, құқықтық актілердің, сертификаттардың көшірмелерін қоса беру қажет.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдарымен ұсынылатын әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан
Ұсынылады: уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің аудандық және қалалық төтенше жағдайлар басқармаларына (бөлімдеріне).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz/memleket/entities/kgovch.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының атауы: Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдардың азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындауы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3-(АҚ).
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдары.

1. В строках 1-8 должна быть проставлена отметка "Имеется/выполнена" или "Не имеется/не выполнена".
2. В графе 2 проставляется "Имеется/выполнено" в случае наличия/выполнения мероприятия гражданской обороны соответствующей строки.
3. В графе 3 проставляется "Не имеется/не выполнено" в случае отсутствия/не выполнения мероприятия гражданской обороны соответствующей строки.
4. В одной строке не допускается заполнение и "Имеется/выполнено", и "Не имеется/не выполнено".
5. Строки 1-8 обязательны к заполнению.
6. При заполнении строк 1, 2, 4, 6, 7 "Имеется/выполнена" необходимо приложить копии планов, правовых актов, сертификатов.
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, представляемых организациями, отнесенными к категории по гражданской обороне
Представляется: в районные и городские управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям территориальных органов уполномоченного органа.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/kgovch.
Наименование формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Отчет о выполнении мероприятий гражданской обороны организациями, отнесенными к категории по гражданской обороне.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 3-(ГО).
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне.

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнің 1-10 қазан (қоса алғанда).
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде.
р/с №
Азаматтық қорғаныс іс-шаралары
Бар / орындалды
Жоқ / орындалмаған
А
1
2
3
1
Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшені немесе жекелеген қызметкерлерді құру туралы құқықтық актінің (бұйрық, қаулы, шешім) болуы
2
Тиісті деңгейдегі азаматтық қорғаныс бастығымен бекітілген азаматтық қорғаныс жоспарының болуы
3
Азаматтық қорғаныстың тиісті бастығы бекіткен объектілік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарларын жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының болуы
4
Эвакуациялық комиссия құру туралы құқықтық актінің болуы (бұйрық, қаулы, шешім)
5
Эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссияның құрамын және ережесін бекіту туралы тиісті құжаттың (бұйрық, қаулы, шешім) болуы
6
Азаматтық қорғаныс мүлкі қорларының талап етілетін санының болуы және әзірлікте ұстап тұру
7
Ұйымда азаматтық қорғаудың объектілік құралымдарын құру туралы ұйым басшысының құқықтық актісінің болуы
8
Азаматтық қорғау құралымының әрбір мүшесіне тыныс алу органдарын қорғау құралдарының болуы
9
Азаматтық қорғаныстың іс-шараларын ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын адамдардың уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде оқытудан өткені туралы сертификаттардың болуы
10
Талап етілетін, жарамды құлақтандыру жүйесінің, оның ішінде локалды құлақтандыру жүйесінің болуы
11
Азаматтық қорғау бойынша сабақтар өткізуге арналған құралдар жиынтығының және азаматтық қорғау бойынша бұрыштың болуы
12
Әрбір әкімшілік және өндірістік ғимаратта көп бейінді кабинеттің немесе бір-бірден азаматтық қорғау бұрышының болуы
13
Ұйым басшысы бекіткен оқу топтары, сабақ жетекшілері тізімінің және сабақ өткізу кестесінің болуы
14
Азаматтық қорғау саласында өткізілген сабақтарды есепке алу журналының болуы
15
Ұйым қызметкерлерінің азаматтық қорғау саласында оқытудан өткені туралы анықтамаларының болуы
16

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно в период с 1 по 10 ноября (включительно) отчетного периода.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Мероприятия гражданской обороны
Имеется/
выполнено
Не имеется/не выполнено
А
1
2
3
1
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) о создании структурного подразделения или отдельных работников по организации и ведению гражданской обороны
2
Наличие плана гражданской обороны, утвержденного начальником гражданской обороны соответствующего уровня
3
Наличие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций объектового характера и их последствий, утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны
4
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) о создании эвакуационной комиссии
5
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
6
Наличие требуемого количества и поддержание в готовности запасов имущества гражданской обороны
7
Наличие у организации приказа руководителя о создании объектовых формирований гражданской защиты
8
Наличие средств защиты органов дыхания на каждого члена формирования гражданской защиты
9
Наличие сертификатов о прохождении обучения в территориальных органах уполномоченного органа лиц, осуществляющих организацию и ведение мероприятий гражданской обороны
10
Наличие требуемой, исправной системы оповещения, в том числе локальной системы оповещения
11
Наличие комплекта средств для проведения занятий по гражданской защите и уголка по гражданской защите
12
Наличие многопрофильного кабинета или по одному уголку гражданской защиты в каждом административном и производственном здании
13
Наличие списка учебных групп, руководителей занятий и расписание проведения занятий, утвержденных руководителем организации
14
Наличие журнала учета проведенных занятий в сфере гражданской защиты
15
Наличие справок о прохождении обучения в сфере гражданской защиты работников организации
16

"Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, ілімді насихаттау, оқыту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 шiлдедегi № 494 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20990 тіркелген) 81 тармағына сәйкес азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне ұйымдастырушылық құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, азаматтық қорғау саласында оқу-жаттығулар мен жаттығуларды өткізу туралы ұсынылған ақпараттың болуы
17
Азаматтық қорғаудың негізгі құралымдарының, оның ішінде шұғыл ден қою жасағының құрамына кіретін және авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз ететін құралымдардың әзірлігі
18
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстары қорының болуы, оларды жұмысқа әзірлікте ұстау
19
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайларының болуы
Атауы ___________________________________________________________
Мекенжайы______________________________________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _____________________________________
Кәсіпкерлік санаты _______________________________________________
(микро, кіші, орта, ірі)
Орындаушы ___________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Азаматтық қорғаныс бойынша
санатқа жатқызылған ұйымдар
ұсынатын әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
"Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдардың азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме" (индекс: 3-(АҚ), кезеңділігі: жылдық)
1. 1-19 жолдарда "Бар/орындалды" немесе "Жоқ/орындалмаған" деген белгі қойылуы тиіс.
2. 2-бағанда тиісті жолдың азаматтық қорғаныс іс-шарасы болған/орындалған жағдайда "Бар/орындалды" қойылады.
3. 3-бағанда тиісті жолдың азаматтық қорғаныс іс-шарасы болмаған/орындалмаған жағдайда "Жоқ/орындалмаған" қойылады.
4. Бір жолда "Бар/орындалды" және "Жоқ/орындалмаған" толтыруға жол берілмейді.
5. 1-10, 13-17, 19 жолдар міндетті түрде толтырылады.
6. 1-7, 9, 13-16 жолдарды "Бар/орындалды" толтыру кезінде жоспарлардың, бұйрықтардың, қаулылардың, шешімдердің, сертификаттардың, тізімдердің, журналдардың, анықтамалардың, тауарларды босатуға арналған жүкқұжаттардың көшірмелерін қоса беру қажет.

Наличие информации, представленной в территориальные органы уполномоченного органа о проведении учений и тренировок в сфере гражданской защиты с приложением копий организационных документов согласно пункта 81 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 494 "Об утверждении Правил информирования пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20990)
17
Готовность основных формирований гражданской защиты, в том числе, входящих в состав отряда экстренного реагирования и формирований обеспечивающих проведение аварийно-спасательных и неотложных работ
18
Наличие фонда защитных сооружений гражданской обороны, содержание их в готовности к функционированию
19
Наличие складских помещений для хранения имущества гражданской обороны
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Категория предпринимательства ___________________________________
(микро, малое, среднее, крупное)
Исполнитель ___________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе,
представляемых организациями,
отнесенными к категории
по гражданской обороне
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении мероприятий гражданской обороны организациями, отнесенных к категории по гражданской обороне" (индекс: 3-(ГО), периодичность: годовая)
1. В строках 1-19 должна быть проставлена отметка "Имеется/выполнена" или "Не имеется/не выполнена".
2. В графе 2 проставляется "Имеется/выполнено" в случае наличия/выполнения мероприятия гражданской обороны соответствующей строки.
3. В графе 3 проставляется "Не имеется/не выполнено" в случае отсутствия/не выполнения мероприятия гражданской обороны соответствующей строки.
4. Одна и та же строка, соответственно и мероприятие гражданской обороне не может соответствовать сразу обеим графам.
5. Строки 1-10, 13-17, 19 обязательны к заполнению.
6. При заполнении строк 1-7, 9, 13-16 "Имеется/выполнена" необходимо приложить копии планов, приказов, постановлений, решений, сертификатов, списков, журналов, справок, накладных на отпуск товаров.

7. 11-жол қызметкерлер саны қоса алғанда 100 адамға дейінгі азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар үшін толтыруға міндетті.
8. 12-жол қызметкерлер саны 100 адамнан асатын азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар үшін толтыруға міндетті.
9. 18-жол ұйымдардың ең көп жұмыс істейтін ауысымы, сондай-ақ медициналық ұйымдардың тасымалдауға келмейтін науқастары болған кезде толтыруға міндетті.

7. Строка 11 обязательна к заполнению для организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне, с численностью работников до 100 человек включительно.
8. Строка 12 обязательна к заполнению для организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне, с численностью работников свыше 100 человек.
9. Строка 18 обязательна к заполнению при наличии наибольшей работающей смены организаций, а также нетранспортабельных больных медицинских организаций.