"27. Өтінім және оған қоса берілетін құжаттар:
1) бірыңғай папкаға қалыптастырылады;
2) бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға (бірінші басшының міндеттерін орындау туралы растайтын құжаттың болуы) әрбір парағын куәландырады. Өтінімді және оған қоса берілетін құжаттарды қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалана отырып куәландыруға жол берілмейді;
3) араб цифрларымен толассыз нөмірлеу;
4) өтініш беруші мөрінің (бар болса) бедерімен әр парақтап куәландырылады.
Ұлттық институт ресми ашық көздерден алған құжаттар қарауға жатады:
1) тіркелген өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі, филиалы немесе өкілдігі туралы анықтама;
2) есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер;
3) қазақстандық тауар өндіруші мәртебесін растайтын құжаттар/ақпарат (Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестігі туралы Сертификат/Декларация, қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінің үзінді-көшірмесі);
4) тарату процесінде болудың болмауы;
5) кәсіпкерлік субъектісінің санаты туралы анықтама.";
көрсетілген Қағидаларға қосымшаға орыс тілінде өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 11-тармақты, 20-тармақты және қосымшаны қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 338 бұйрығына
Қосымша
Өнеркәсіптік гранттар
беру қағидаларына
қосымша
Өнеркәсіптік грант алуға өтінім
Өтініш берушінің атауы
Өнеркәсіптік грант алу үшін қажетті материалдар топтамасымен осы өтінішті жолдайды.
Жоба атауы:
Басым тауарлар тізбесіне сәйкес өнім атауы (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды)
Өнеркәсіптік гранттың сұратылған сомасы, теңге (санмен және жазумен)
Толық жоба құны, теңге (санмен және жазумен)
Өтініш беруші туралы ақпарат
Өтініш берушінің атауы:
Құрылған күні:
Тіркеу деректері:
Өтініш берушінің мекенжайы (индекс, облыс, аудан, елді мекен, көше, үй, пәтер)
Банктік деректемелер, есеп шоты, валюталық шоты, банктік жеке код
Алынған және өтелмеген теңге және валюталық кредиттерді қоса алғанда,
Телефон (мобильді, жұмыс)
Электрондық пошта мекенжайы
Ресми сайт
Өтініш беруші кәсіпорнының көлемі:

"27. Заявка и прилагаемые к ней документы:
1) формируются в единую папку;
2) заверяются полистно первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности (наличие подтверждающего документа об исполнении обязанностей первого руководителя). Не допускается заверение заявки и документов, прилагаемых к ней, с использованием средств факсимильного копирования подписи;
3) сквозная нумерация арабскими цифрами;
4) заверяются полистно оттиском печати заявителя (при наличии).
К рассмотрению подлежат документы, полученные национальным институтом из официальных открытых источников:
1) справка о зарегистрированном субъекте промышленно-инновационной деятельности, филиале или представительстве;
2) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов;
3) документы/информация, подтверждающие статус казахстанского товаропроизводителя (Сертификат/Декларация о соответствии Евразийского экономического союза, выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей).
4) отсутствие нахождения в процессе ликвидации;
5) справка о категории субъекта предпринимательства.";
приложение к Правилам, утвержденным указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением пункта 11, пункта 20 и приложения, которые вводятся в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 338
Приложение
к Правилам предоставления
промышленных грантов
Заявка на получение промышленного гранта
Наименование заявителя
направляет настоящее заявление с пакетом необходимых материалов для получения промышленного гранта.
Наименование проекта:
Наименование продукции согласно перечню приоритетных товаров (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности)
Запрашиваемая сумма промышленного гранта в теңге (в цифрах и прописью)
Полная стоимость проекта в теңге (в цифрах и прописью)
Информация о заявителе
Наименование заявителя:
Дата образования:
Регистрационные данные:
Адрес заявителя (индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом, квартира)
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет, банковский индивидуальный код
Полученные, непогашенные кредитные средства включая валютные кредиты
Телефон (мобильный, рабочий)
Электронная почта
Официальный сайт
Размер предприятия заявителя:
Малое

Шағын (100 жұмыскерге дейін және орташа жылдық табыс 300 мың айлық есептік көрсеткіштен артық емес)
Орта (100 бастап 250 жұмыскерге дейін және орташа жылдық табыс 300 мыңнан 3 млн. айлық есептік көрсеткішке дейін)
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес қызмет түрі (төрттаңбалы)
Жұмыскерлердің нақты саны, оның ішінде:
инженерлік-техникалық қызметкерлер
әкімшілік-басқарушы қызметкерлер
Басқа
Құрылтайшылар (қатысу үлесін көрсетумен (болған жағдайда):
Бірінші басшы туралы ақпарат:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
___________________________
Білімі/Ғылыми дәрежесі/берілген жылы
Телефон (мобильді, жұмыс)
Электрондық пошта мекенжайы
Лауазымы
Байланыс мекенжайы
Жауапты адам:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
____________________________
Телефон (мобильді, жұмыс)
Электрондық пошта мекенжайы
Лауазымы
Байланыс мекенжайы
Жоба туралы қысқаша ақпарат
Жоба мақсаты:
Жоба міндеттері:
Жобаны іске асыру орны
Жобаны іске асыру мерзімі
Өткізу нарығы (ел, өңір)
Осы жоба басқа көздерден қаржыландырылды ма:
Иә
Жоқ
"Иә" болса, қандай көлемде, бағдарлама атауын, жобаны және алынған қаржыландыру сомасын көрсету қажет
Жоба командасының құрамы:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жобадағы лауазымы/ Негізгі жұмысындағы лауазымы
Жұмыс тәжірибесі (жобаны іске асыру үшін қажетті)
Жобаға қатысуы (%)
Өнеркәсіптік грант туралы қандай көздерден білдіңіз?
өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның сайты
өнеркәсіпті дамыту саласындағы ұлттық даму институтының сайты
өнеркәсіпті дамыту саласындағы ұлттық даму институтының таратуы
өнеркәсіпті дамыту саласындағы ұлттық даму институтының семинарлары, конференциялары
теледидар
әлеуметтік желілер
Осымен ұлттық институт, оның ішінде бөгде тұлғаларды тарта отырып сараптамалық бағалау жүргізу кезінде осы өтінім бойынша құжаттарды, материалдарды және ақпаратты, оның ішінде құпия мәліметтерді қамтитын ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ өтініш беруші туралы деректерді, барлық дереккөздерден кредиторлық берешектің бар (жоқ) екендігі туралы мәлеметтерді, оның ішінде корпоративтік кредиттік есеп жинауға өз келісімімді беремін.
Осымен ұсынылған материалдар мен ақпараттың, оның ішінде бастапқы деректердің, есептеулердің, негіздемелердің дұрыстығын растаймын және дәйексіз деректерді ұсыну фактілері анықталған кезде өтінім қараудан бас тартылатыны ескертілді. Дәйексіз ақпарат ұсынған кезде өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
Осымен осы өтінімге қоса берілетін материалдардың, ақпараттың, техникалық-технологиялық шешімдердің және ілеспе құжаттаманың қолдануға және таратуға қандай да бір шектеулері жоқ екенін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын мәліметтерді қамтымайтынын растаймын.
Сондай-ақ, ұлттық институтқа өтінім берген сәтте банкроттық сатысындағы не дәрменсіздік нәтижесінде таратылған, мүлкіне тыйым салынған өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің меншік иелері және (немесе) басшылары болып табылатын немесе болған өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі, меншік иесі және бірінші басшысы болып табылмайтынымды растаймын.
Осы арқылы сұратылып отырған мемлекеттік ынталандыру шаралары
шеңберінде келтірілген іс-шаралар бойынша шығындар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де мемлекеттік ынталандыру шаралары шеңберінде республикалық және /немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қаржыландырылмағанын растаймын.
Осымен өнеркәсіптік гранттар беру шарттарымен келісетінімді растаймын. Талап етілетін материалдар және (немесе) құжаттар парақта қоса беріледі.
Осы өтінім мәселелері бойынша хат-хабар жүргізуге арналған электрондық пошта мекенжайы: _________________________________
___________________________________________________________________
Ескертпе: өтініш ұйымның бланкісінде жасалады. Өтінішке бірінші басшы немесе уәкілетті адам қол қояды. Басшы ауысқан және байланыс деректері (пошталық мекенжайы, электрондық мекенжайы және телефоны) өзгерген кезде Ұлттық институтты хабардар ету қажет.
Өтініш беруші атынан
қол қою өкілеттігі бар
тұлғаның лауазымы
__________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_____________________ (қолы)
Материалдарды және (немесе) құжаттарды алу туралы белгі
(Ұлттық институтпен толтырылады)
Алған күні:
20 __ жылғы "_____" ________________
Өтінімнің тіркеу нөмірі
№_____
Тіркеуші
__________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_____________________ (қолы)

(до 100 работников и среднегодовой доход не выше 300 тысяч месячного расчетного показателя)
Среднее
(от 100 до 250 работников и среднегодовой доход от 300 тысяч до 3 миллионов месячного расчетного показателя)
Вид деятельности согласно общему классификатору экономической деятельности (четырехзначный):
Фактическая численность работающих, в том числе:
инженерно-технические работники
административно-управленческий персонал
Другие
Учредители (с указанием доли участия (при наличии):
Информация о первом руководителе:
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Образование/ученая степень/год присуждения
Телефон (мобильный, рабочий)
Адрес электронной почты
Должность
Контактный адрес
Контактное лицо:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________
Телефон (мобильный, рабочий)
Адрес электронной почты
Должность
Контактный адрес
Краткая информация о проекте
Цель проекта:
Задачи проекта:
Место реализации проекта
Срок реализации проекта
Рынок сбыта (страна, регион)
Финансировался ли данный проект из других источников:
Да
Нет
Если "да", то необходимо указать в каком объеме, наименование программы, проект и сумму полученного финансирования)
Состав команды проекта:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность в проекте/ Должность на основной работе
Опыт работы (необходимый для реализации проекта)
Вовлеченность в проект (%)
Из каких источников Вы узнали о промышленном гранте?
сайт уполномоченного органа в области государственного стимулирования промышленности;
сайт национального института развития в области развития промышленности
рассылка национального института развития в области развития промышленности
семинары, конференции национального института развития в области развития промышленности телевидение
социальные сети
Настоящим даю свое согласие на использование документов, материалов и информацию по данной заявке, в том числе содержащих конфиденциальные сведения, при проведении национальным институтом экспертной оценки с привлечением, в том числе, сторонних лиц, а также на сбор данных о заявителе, о наличии (отсутствии) кредиторской задолженности во всех источниках, в том числе корпоративного кредитного отчета.
Настоящим подтверждаю достоверность представленных материалов и информации, в том числе исходных данных, расчетов, обоснований, и предупрежден, что при выявлении фактов предоставления недостоверных данных, заявка будет отклонена от рассмотрения. При представлении недостоверной информации заявитель привлекается к ответственности в соответствии с законодательством РК.
Настоящим подтверждаю, что прилагаемые к данной заявке материалы, информация, технико-технологические решения и сопутствующая документация не имеют каких-либо ограничений на применение и распространение, а также не содержат сведений, составляющих государственную тайну Республики Казахстан.
Также подтверждаю, что на момент подачи заявки в национальный институт не являемся субъектом промышленно-инновационной деятельности, собственником и первым руководителем, которые являются или были собственниками и (или) руководителями субъектов промышленно-инновационной деятельности, находящихся на стадии банкротства, либо ликвидированных в результате несостоятельности, на имущество которых наложен арест.
Настоящим подтверждаю, что затраты по мероприятиям, понесенные в рамках запрашиваемой(-ых) мер государственного стимулирования, не финансировались за счет средств республиканского и /или местного бюджетов в рамках прочих мер государственного стимулирования, предусмотренных законодательством РК.
Настоящим подтверждаю свое согласие с условиями предоставления промышленных грантов. Требуемые материалы и (или) документы прилагаются на _____ листах.
Адрес электронной почты для ведения корреспонденции по вопросам настоящей заявки: ____________________________________________________
Примечание: Заявление составляется на бланке организации. Заявление подписывается первым руководителем или уполномоченным лицом. При смене руководителя и изменений контактных данных (почтового адреса, электронного адреса и телефона) необходимо уведомлять Национальный институт.
Должность лица, имеющего
полномочия для подписания
документов от имени заявителя
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________
(подпись)
Отметка о получении материалов и (или) документов
(заполняется Национальным институтом)
Дата получения:
"_____" ________________ 20 __ года
Регистрационный номер заявки
№_____
Регистратор
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________ (подпись)