Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 30 маусымдағы № 462 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 маусымда № 39165 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 462 Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Алып қойылған, ерiктi түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш материалдарды ішкi iстер органдарында қабылдау, есепке алу, сақтау және олардың сақталуын қамтамасыз ету қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 150 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10565 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қару, оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды ішкі істер органдарында қабылдау, есепке алу, сақтау және олардың сақталуын қамтамсыз ету қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 462. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2026 года № 39165
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан, после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 462
Перечень
некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 150 "Об утверждении Правил приема, учета, хранения и обеспечения сохранности в органах внутренних дел изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10565) следующее изменение:
в Правилах приема, учета, хранения и обеспечения сохранности в органах внутренних дел изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Келіп түсетін әкімшілік және азаматтық істер бойынша алынған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды (бұдан әрі – қару-жарақ құралдарын) қабылдауды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ оларды қабылдау, есепке алу, сақтау тәртібіне бақылауды жүзеге асыру мақсатында астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және көліктегі полиция департаменттері (бұдан әрі – (К)ПД), қалалардың, аудандардың, қалалардағы аудандардың, көліктегі полиция органдары аумақтық полиция органдары (бұдан әрі – (К)ҚАПО) (К)ПД бастықтарының бұйрықтарымен әкімшілік және азаматтық істер бойынша алынған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды қабылдау және бақылау жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссиялар (бұдан әрі- комиссия) құрылады.".
2. "Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 8 сәуірдегі № 319 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11193 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 299) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды (бұдан әрі – пиротехникалық заттар мен бұйымдар) сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету тәртібін айқындайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Заңды тұлғалар қызмет көрсететін аумағында дайын пиротехникалық өнімдерді сату үшін арнайы жабдықталған үй-жай және (немесе) сақтау қоймасы орналасқан ішкі істер органына пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға рұқсатты алу үшін № 254 бұйрығымен бекітілген 14-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін ұсынады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға арналған рұқсат үш жылдық мерзімге беріледі.
Рұқсат беруден уәжді бас тарту рұқсат беру үшін белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
Мынадай:
1) №254 бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін көзделген негіздермен;
2) сақтау орны осы Қағидалардың 10-34-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда рұқсат беруден бас тартылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Для организации приема поступающего изъятого по административным и гражданским делам, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов (далее – предметов вооружения), а также в целях осуществления контроля за порядком его приема, учета, хранения и сохранностью в Департаментах полиции столицы, областей, городов республиканского значения и на транспорте (далее – ДП(Т), органах полиции городов, районов, районов в городах, на транспорте (далее – ГОРОП(Т)) приказами начальников ДП(Т) создаются постоянно действующие комиссии по контролю и приему изъятого по административным и гражданским делам, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов (далее – комиссия).".
2. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 апреля 2015 года № 319 "Об утверждении Правил приобретения, хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11193) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 299) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах приобретения, хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила приобретения, хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (далее – Правила) устанавливают порядок приобретения, хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (далее – пиротехнические вещества и изделия) в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и "О разрешениях и уведомлениях".";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для выдачи разрешения на хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением в орган внутренних дел, на обслуживаемой территории которого расположено специально оборудованное помещение для реализации и (или) склад для хранения готовой пиротехнической продукции юридическое лицо представляет Перечень документов, сведений и объектов испытания, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), согласно приложению 14 к Приказу № 254.";
в пункт 7 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. Қауіптілігі ІV сыныптық пиротехникалық заттар мен бұйымдар астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және Көліктегі Полиция департаменттерінің (бұдан әрі – ПД, КПД) аумақтылығы бойынша сақтауға рұқсат берген орны бойынша қоймалардан басқа да заңды тұлғаларға сатылады.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Ішкі істер министрлігі "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес импортқа (экспортқа) арналған лицензияларды келіседі немесе импортқа (экспортқа) лицензияға келісуден бас тартады.".
3. "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18961 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымының бұйрығына:
2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) азаматтық және қызметтік қаруды сату - ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалардың, қару өндірумен айналысатын заңды тұлғалардың мемлекеттік органдардың, атыс қаруын сақтауға және алып жүруге құқық берілген лауазымды адамдардың, қаруды коллекциялаумен немесе экспонаттаумен айналысатын заңды және жеке тұлғалардың, аңшылық шаруашылығы ұйымдарының, спорттық ұйымдардың, Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтарының, қаруды, оның ішінде жеткізіп беруші заңды тұлға арқылы немесе осы Қағидаларда белгіленген жағдайларда оларсыз жарақат салатын және газбен әсер ететін патрондары бар қаруды қолдану саласында ғылыми медициналық зерттеулер жүргізуге уәкілеттік берілген заңды тұлғаларға қару немесе патрондарды сатуы;";
17-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) шетел азаматтарының;";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Шетел азаматтары Қазақстан Республикасының Кеден органдарының тексерісінен өткеннен кейін аң аулауға, спорттық іс-шараларға қатысуға не оларды экспонаттау үшін жеткізілген оларға тиесілі қарулар мен патрондарды тиісті іс-шараларға қатысу үшін шақыруды рәсімдген заңды тұлғаларға береді.
Қару мен оның патрондарын беруді қару есепте тұрған ішкі істер органдарын хабарландырғаннан кейін осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.";
45-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) шетел азаматтары;";
63-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұсынылған құжаттардың дұрыс емес және (немесе) ондағы құжаттардың қолдан жасалғаны белгілері анықталған жағдайда, ұсынылған құжаттарда қажетті мәліметтердің біліктілік талаптары немесе рұқсат талаптарына сәйкестілігін дәлелдеу үшін болмағанда және рұқсат алу мүмкіндігін жоятын Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген жағдайлар туындағанда "Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет Қағидасына 6, 7, 8, 10, 11 және 12-қосымшаларының 11-тармағына Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығымен бекітілген "Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидасымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) белгіленген сәйкес рұқсат беруден бас тартылады.";

"20. Пиротехнические вещества и изделия IV класса опасности по месту их хранения реализуются со складов другим юридическим лицам, выданная по территориальности Департаментами полиции столицы, областей, городов республиканского значения и на транспорте.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Министерство внутренних дел согласовывает лицензию на импорт (экспорт) или отказывает в согласовании лицензии на импорт (экспорт) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях.".
3. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602 "Об утверждении Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18961) следующие изменения:
в Правилах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных указанным приказом:
подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) продажа гражданского и служебного оружия – продажа оружия или патронов, юридическими лицами с особыми уставными задачами, юридическими лицами, занимающимися производством оружия, государственными органами, должностные лица которых наделены правом хранения и ношения огнестрельного оружия, юридическими и физическими лицами, занимающимися коллекционированием или экспонированием оружия, охотохозяйственными организациями, спортивными организациями, организациями образования, гражданами Республики Казахстан, иностранными гражданами, юридическими лицами, уполномоченными проводить научные медицинские исследования в области применения оружия, в том числе с патронами травматического и газового действия через юридических лиц поставщиков или без них в случаях установленных настоящими Правилами;";
подпункт 10) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"10) иностранным гражданам;";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Иностранные граждане по завершении досмотра таможенными органами Республики Казахстан передают для обеспечения сохранности, принадлежащие им оружие и патроны, ввезенные для охоты, участия в спортивных мероприятиях либо в целях их экспонирования, юридическим лицам, оформившим приглашения для участия в соответствующих мероприятиях.
Передача оружия и патронов к нему осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами, после уведомления органов внутренних дел по месту учета оружия.";
подпункт 9) пункта 45 изложить в следующей редакции:
"9) иностранные граждане;";
часть третью пункта 63 изложить в следующей редакции:
"В случае установления признаков недостоверности и (или) подделки представленных документов, имеющихся в них сведений, отсутствия в представленных документах необходимых для подтверждения соответствия квалификационным или разрешительным требованиям сведений и возникновении обстоятельств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, исключающих возможность получения разрешений, в выдаче разрешений отказывается в соответствии с пунктом 11 приложений 6, 7, 8, 10, 11 и 12 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184).";

67, 68, 69, және 70-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бір жыл мерзімге тұру үшін белгіленген тәртіпте ішкі істер органдарында тіркелген шетел азаматтары өздері азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қолдаухаттары бойынша жалпы негіздерде газды тапаншалар мен револьверлерді сатып алады.
68. Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін белгіленген тәртіпте ішкі істер органдарында тіркелген шетел азаматтары жеткізіп беруші заңды тұлғалардан механикалық шашыратқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіретін заттар толтырылған аэрозольді және басқа құрылғыларды, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтын және калибрі 4,5 мм-ге дейінгілерін қоса алғанда, пневматикалық қаруды, өздері азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қолдаухаттары бойынша рұқсат алмай сатып алады.
69.Туристік мақсатта, жеке және қызметтік істері бойынша Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін белгіленген тәртіпте ішкі істер органдарында тіркелген шетел азаматтары азаматтық қаруды, өздері сол елдердің азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің өтініштері бойынша, оны сатып алған күннен бастап 7 (жеті) күн ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкететін жағдайда ішкі істер органдары беретін рұқсаттар бойынша жалпы негіздерде сатып алады.
70.Шетел азаматтарымен өздерi әкелген азаматтық қаруды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте сыйға тарту немесе сату құқығы сақталады.";
94-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Одан әрі пайдалануға жарамсыз азаматтық, қызметтік немесе спорттық қару және оның патрондары одан әрі жою үшін астанының, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және Көліктегі полиция департаменттерінің (бұдан әрі - ПД, КПД) арттехқару-жарақ қоймаларына ұйымдар тапсырады (осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда). Жою қағидаларын қарудың айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган айқындайды.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Түгендеуді бастар алдында комиссия мүшелері:
1) Қазақстан Республикасының қару мен патрондар айналымы және оларға түгендеу жүргізу тәртібін реттейтін заңдардың және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын зерделейді;
2) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемелерінің, осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нөмірлік есепке алу тізімдемелерінің және осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес қару мен патрондарды түгендеу нәтижелерінің салыстыру ведомостерінің бланкілерін дайындайды, оларды белгіленген тәртіппен тіркейді. Бұл ретте қару мен патрондардың қалдықтарын көрсетілген құжаттарға алдын ала енгізуге жол берілмейді;

пункты 67, 68, 69 и 70 изложить в следующей редакции:
"67. Иностранные граждане, зарегистрированные в органах внутренних дел в установленном порядке для проживания на территории Республики Казахстан на срок не менее одного года, приобретают газовые пистолеты и револьверы на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются.
68. Иностранные граждане, зарегистрированные в органах внутренних дел в установленном порядке для проживания на территории Республики Казахстан, приобретают у юридических лиц-поставщиков механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм, без получения разрешения по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются.
69. Иностранные граждане, прибывшие в Республику Казахстан с целью туризма, по частным и служебным делам и зарегистрированные в установленном порядке в органах внутренних дел, для проживания на территории Республики Казахстан приобретают гражданское оружие по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел Республики Казахстан на общих основаниях, по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются, при условии его вывоза за пределы Республики Казахстан в течение 7 (семи) дней со дня приобретения.
70. За иностранными гражданами сохраняется право дарения или реализации ввезенного ими гражданского оружия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
часть первую пункта 94 изложить в следующей редакции:
"94. Непригодное к дальнейшему использованию гражданское, служебное или спортивное оружие и патроны к нему сдаются организациями на склады арттехвооружения Департаментов полиции столицы, областей, городов республиканского значения и на транспорте (далее – ДП(Т) для дальнейшего уничтожения (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 22 настоящих Правил). Правила уничтожения определяются уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. Перед началом инвентаризации члены комиссии:
1) изучают требования законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих порядок оборота оружия и патронов и проведение их инвентаризации;
2) готовят бланки инвентаризационных описей, согласно приложению 21 к настоящим Правилам, описей номерного учета, согласно приложению 22 к настоящим Правилам и сличительных ведомостей результатов инвентаризации оружия и патронов, согласно приложению 23 к настоящим Правилам, регистрируют их в установленном порядке. При этом предварительное внесение остатков оружия и патронов в указанные документы не допускается;

3) пломба салу құралдарының және пломба салу материалдарының болуы салыстырып тексеріледі, олардың деректемелері қарудың сақталуына жауапты тұлғаларда немесе ұйым басшыларында бар пломба салу құралдарынан ерекшеленеді.";
135-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қалалық елді мекендерде (астана, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар, сондай-ақ оларға әкімшілік бағынысты аумақтағы кенттер) азаматтық қару иесінің тұрақты тұратын жері (пәтер, жеке үй) электр желісіне және қосалқы электрмен қоректендіру көзіне тұрақты (тұрақты және қосалқы қоректендіру көзінің болуы) үй-жайларды күзетудің сертификатталған жүйесімен (дабыл сигналын меншік иесінің немесе оның отбасы мүшелерінің ұялы телефонына немесе күзет ұйымына беру мүмкіндігі бар сигнализация) жабдықталады;";
143-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтарына өздеріне тиесілі қаруды аң аулауды жүргізу орындарында, спорттық жарыс немесе оқу-жаттығу атыс өткізу кезінде пайдалануға жол беріледі.";
190-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"190. Шетелдік заңды тұлғаларға немесе шетел азаматтарына (спорт ұйымдарына немесе спортшыларға) спорттық іс-шараларға қатысу үшін қаруды уақытша әкелуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде аумақтық ішкі істер органдарына (қорытынды алу орны бойынша):
1) халықаралық спорттық жарыстарға немесе оқу-жаттығу жиындарына қатысуға шақыру (ережені);
2) қару мен оның патрондарының нақты түрінің спортшыға бекітілгені туралы ақпарат (тізім);
3) әкелінетін қаруды сақтау үшін жағдайлардың барын растайтын құжаттама (үй-жайды жалға алу шарты, қаруды сақтауға рұқсат, атыс орны мен тирдің жұмыс істеуіне рұқсат) ұсынады.";
192-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"192. Шетел азаматтарына аңшылыққа қатысу үшін аңшылық атыс қаруының бірлі-жарым даналарын (екі бірліктен артық емес), олардың патрондары мен аңшылық пышақтарды уақытша әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде аңшылық шаруашылығы ұйымдары жүзеге асырады, осы үшін олар:
1) аңшылық шаруашылығы ұйымының шетел азаматымен (аңшымен) аң аулауға шарт жасайды;
2) аңшылық алқаптарды бекітіп беру туралы облыстық атқарушы органның шешімін алады;
3) аңшылық атыс және суық қаруды әкелуге (әкетуге) қорытынды алуға арналған сенімхатты және жеке басын куәландыратын құжаттар (паспорт) шетел азаматтарынан (аңшылардан) алады.
Мүдделі аңшылық шаруашылығы ұйымының өтінішінде әкелінетін патрондар саны, шетел азаматының паспортының немесе жеке куәлігінің сериясы мен нөмірі көрсетіледі.";
197-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) сверяют наличие средств пломбирования и пломбировочного материала, реквизиты которых отличаются от средств пломбирования, имеющихся у лиц, ответственных за сохранность оружия и руководителей организации.";
подпункт 2) пункта 135 изложить в следующей редакции:
"2) в городских населенных пунктах (столица, города республиканского, областного и районного значения, а также поселки, находящиеся на территории их административной подчиненности) место постоянного проживания владельца гражданского оружия (квартира, частный дом) оборудуется сертифицированной системой охраны помещений (сигнализация, имеющая возможность передачи сигнала тревоги на мобильный телефон владельца или членов его семьи или охранную организацию), устойчивой от электросети и дублирующего источника электропитания (наличие постоянного и запасного источника питания);";
часть вторую пункта 143 изложить в следующей редакции:
"Иностранным гражданам допускается использовать принадлежащее им оружие в местах проведения охоты, во время спортивных мероприятий или тренировочных стрельб.";
пункт 190 изложить в следующей редакции:
"190. При временном ввозе оружия иностранными юридическими лицами или иностранными гражданами (спортивные организации или спортсмены) для участия в спортивных мероприятиях, приглашающая сторона (организатор мероприятия) представляет в территориальный орган внутренних дел (по месту получения заключения):
1) приглашение (положение) для участия в международных спортивных соревнованиях или учебно-тренировочных сборах;
2) информацию (список) о закрепленном за спортсменом конкретного вида оружия и патронов к нему;
3) документации, подтверждающей наличие условий для хранения ввозимого оружия (договор аренды помещения, разрешение на хранение оружия, разрешение на функционирование стрельбища и тира).";
пункт 192 изложить в следующей редакции:
"192. Оформление заключений на временный ввоз единичных экземпляров (не более двух единиц) огнестрельного охотничьего оружия, патронов к нему и охотничьих ножей для участия в охоте иностранным гражданам осуществляется охотохозяйственными организациями, для этого они:
1) заключают договора с иностранным гражданином (охотником) на производство охоты;
2) получают решения областного исполнительного органа о закреплении охотничьих угодий;
3) берут у иностранных граждан (охотников) доверенности на получение заключения на ввоз (вывоз) охотничьего огнестрельного и холодного оружия и документы (паспорт), удостоверяющие их личность.
В заявлении заинтересованной охотохозяйственной организации, указываются количество ввозимых патронов, серия и номер паспорта или удостоверения личности иностранного гражданина.";
пункт 197 изложить в следующей редакции:

"197. Шетел азаматына марапаттық қаруды әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде әкетілетін қарумен марапаттау туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы болуы қажет.";
көрсетілген Қағидаларға 27 және 28-қосымшалар осы Тізбеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4."Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымы саласында екінші санаттағы рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 637 (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 21281 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қарумен оның патрондарын сатып алуға рұқсатты беру кезіндегі рұқсат талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде:
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қолдау хаттары
Сол елдердің азаматтары болып
табылатын
мемлекеттердің
дипломатиялық
өкілдіктерінің
қолдау хаттары,
сатып алған
күннен бастап 7
(жеті) күн ішінде
Қазақстан
Республикасынан
тыс жерлерге
әкетілген
жағдайда
Туристік мақсатта, жеке және қызметтік істері бойынша Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін ішкі істер органдарында тіркелген шетел азаматтары азаматтық қаруды сатып алуға рұқсат алу кезінде сатып алған күннен бастап 7 (жеті) күн ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкететін жағдайда ұсынады, Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бір жыл мерзімге тұру үшін ішкі істер органдарында тіркелген шетел азаматтары, Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін немесе ұзын ұңғылы тегіс ұңғылы қоспағанда азаматтық өзін-өзі қорғау қаруын сатып алуға рұқсат алған кезде
".
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 1-қосымша
Азаматтық және қызметтік
қару мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
27-қосымша
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтаудың алдын ала жасалған келісімшарты №__________
__________ қаласы "___" __________ 20___ ж.
Осы азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтаудың алдын ала жасалған келісімшарты бұдан әрі "Қаруды орталықтандырылған сақтау пункті" деп аталатын ________ЖШС директоры ________атынан бір тараптан және бұдан әрі "Қару иесі" деп аталатын _________ екінші тараптан осы Келісімшартты оны аумақтық полиция органдарына "Азаматтық және қызметтік қаруын иемдену құқығына рұқсат алу" үшін жасасты.

"197. Выдача заключения на вывоз наградного оружия иностранным гражданином осуществляется при наличии Указа Президента Республики Казахстан или постановления Правительства Республики Казахстан о награждении вывозимым оружием.";
приложения 27 и 28 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Перечню.
4. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 сентября 2020 года № 637 "Об утверждении разрешительных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешений второй категории в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21281) следующее изменение:
в разрешительных требованиях и перечне документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных указанным приказом:
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9
Ходатайства дипломатических представительств государств
Ходатайство дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются при условии его вывоза за пределы Республики Казахстан в течение 7 (семи) дней со дня приобретения
Представляется при получении разрешения на приобретение гражданского оружия и патронов к нему, при условии его вывоза за пределы Республики Казахстан в течение 7 (семи) дней со дня приобретения иностранными гражданами, прибывшими в Республику Казахстан с целью туризма, по частным и служебным делам и зарегистрированных в органах внутренних дел, для проживания на территории Республики Казахстан или при получении разрешения на приобретение гражданского оружия самообороны, за исключением длинноствольного гладкоствольного иностранными гражданами, зарегистрированными в органах внутренних дел для проживания на территории Республики Казахстан на срок не менее одного года
".
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 27
к Правилам
оборота гражданского
и служебного оружия
и патронов к нему
Предварительный договор
хранения гражданского, служебного оружия и патронов к нему
№ ______
г. __________ "___"__________ 20___ года
Настоящий предварительный договор хранения гражданского, служебного оружия и патронов к нему заключен между ТОО _______________, в лице Директора _______________, именуемого в дальнейшем "Пункт централизованного хранения оружия", с одной стороны, и ____________, именуемый в дальнейшем "Владелец оружия" с другой стороны, заключили настоящий Договор* с целью предоставления его в территориальные органы полиции для получения "Разрешения на право приобретения гражданского и служебного оружия".

1. Келісімшарт мәні
1.1. Тараптар болашақта осы келісімшарт жасау кезінен бастап 105 (жүз бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей сақтау келісімшартын (негізгі келісімшартын) жасауға міндеттенеді.
2. Келісімшарт шарттары
2.1. "Қаруды орталықтандырылған сақтау пункті" осы келісімшартқа қол қою күнінен бастап 105 (жүз бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға арналған орынды (-дарды)_ұсынуға міндеттенеді.
2.2. "Қаруды орталықтандырылған сақтау пункті" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министірінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығымен бекітілген Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларының 134-тармағымен белгіленген талаптарына сәйкес жабдықталған азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға арналған орынды (-дарды)_____ ұсынуға міндеттенеді.
2.3. "Қару иесі" осы келісімшартқа қол қою күнінен бастап 105 (жүз бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей негізгі келісімшартты жасауға міндеттенеді.
2.4. "Қару иесі" "Қаруды орталықтандырылған сақтау пункті" ұсынған (резервтік) қаруды сақтау орнына бір орынға айына _______теңге есебінен төлеуді міндеттенеді. Мерзімі 3 күнтізбелік айынан кешіктірілмей.
2.5. "Қару иесімен" Сақтау келісімшартын (негізгі келісімшартын) жасамау жағдайында, төленген сома қайтарылмайды.
2.6. "Қаруды орталықтандырылған сақтау пунктімен" Сақтау келісімшартын (негізгі келісімшартын) жасамау жағдайында, "Қару иесіне" төленген сома толық көлемде қайтарылады.
3. Тараптардың жауапкершілігі
3.1. Осы келісімшарт тараптары жағынан келісімшарт бойынша міндеттерді орындамағаны немесе тиісті үлгіде орындамағаны үшін кінәлары болғанда айтылғандары үшін жауапты болады.
3.2. Келісімшарт бойынша міндеттерін орындамағны немесе тиісті орындамағаны үшін кінәлары болмағанда, міндеттерді бұзған тарап дәлелдейді.
4. Дауларды шешу тәртібі
4.1. Осы келісімшарттың шарттарын орындау кезінде туындауы мүмкін дауларды тараптар сотқа дейінгі тергеп-тексеру тәртібінде достық жолмен шешуге тырысады: келіссөздер жүргізу, хат алмасу, келісімшарттың шарттарын айқындау арқылы.
4.2. Өзара қабылдауға жарамды шешімдерге қол жеткізбеу жағдайында тараптар даулы мәселені Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртіппен шешуге құқылы.
5. Келісімшартты өзгерту және/немесе толықтыру
5.1. Осы келісімшарт тараптармен олардың өзара келісу негізінде оның іс-әрекеті және тараптардың осындай әрекеттерін шақырған объективті себептердің болуы кезеңінде өзгертілуі және/немесе толықтырылуы мүмкін.
5.2. Осы келесімшарттың өзгерістер және/немесе толықтыруларының салдарлары тараптардың өзара келісулерімен немесе келісімшарт тараптарының талабы бойынша сотпен анықталады.

1. Предмет договора
1.1. Стороны обязуются заключить в будущем, но не позднее 105 (сто пяти) рабочих дней с момента подписания настоящего договора, договор хранения (основной договор).
2. Условия договора
2.1. "Пункт централизованного хранения оружия" обязуется предоставить _________ мест(о) для хранения гражданского и служебного оружия и патронов к нему, в срок не более 105 (сто пяти) рабочих дней с даты подписания настоящего договора.
2.2. "Пункт централизованного хранения оружия" предоставляет место(а) для хранения оружия и патронов к нему оборудованное в соответствии с требованиями, установленными пунктом 134 Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602.
2.3. "Владелец оружия" обязуется не позднее 105 (ста пяти) рабочих дней с даты подписания настоящего договора заключить основной договор.
2.4. "Владелец оружия" обязуется оплатить за предоставляемое (зарезервированное) "Пунктом централизованного хранения оружия" место(а) хранения оружия из расчета ______теңге в месяц за одно место. Сроком не более 3-х календарных месяцев.
2.5. В случае не возможности заключения "Владельцем оружия" Договора хранения (основного договора) уплаченная сумма не возвращается.
2.6. В случае не возможности заключения "Пунктом централизованного хранения оружия" Договора хранения (основного договора) уплаченная сумма возвращается "Владельцу оружия" в полном объеме.
3. Ответственность сторон
3.1. Любая из сторон настоящего договора, не исполнившая обязательства по договору или исполнившая их ненадлежащим образом, несет ответственность за упомянутое при наличии вины.
3.2. Отсутствие вины за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по договору доказывается стороной, нарушившей обязательства.
4. Порядок разрешения споров
4.1. Споры, которые могут возникнуть при исполнении условий настоящего договора, стороны будут стремиться разрешать в порядке досудебного разбирательства: путем переговоров, обмена письмами, уточнением условий договора.
4.2. При недостижении взаимоприемлемого решения стороны по спорным вопросам в соответствии с законодательством Республики Казахстан обращаются в судебные органы.
5. Изменение и/или дополнение договора
5.1. Настоящий договор может быть изменен и/или дополнен сторонами в период его действия на основе их взаимного согласия и наличия объективных причин, вызвавших такие действия сторон.
5.2. Последствия изменения и/или дополнения настоящего договора определяются взаимным соглашением сторон или судом по требованию любой из сторон договора.

5.3. Осы келесімшарттың шарттарын өзгерту және/немесе толықтыру бойынша тараптардың келісімдерінің егер олар жазбаша түрде ресімделу, келісімшарт тараптары қол қою және тараптардың мөрлерімен басу (болса) жағдайында күші бар.
6. Келісімшартты бұзу мүмкіндігі мен тәртібі
6.1. Осы келісімшарт тараптардың келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
7. Уақыт бойынша келісімшарттың іс-әрекеті
7.1. Осы келісімшарт тараптар қол қою күнінен бастап заң күшіне енеді және 105 (жүз бес) жұмыс күн жарамды.
7.2. Осы келісімшарттың іс-әрекетін тоқтату ол бойынша тараптардың міндеттерін тоқтатуға әкеп соғады, бірақ тараптарды егер осы келісімшартты жасау немесе орындау кезінде орын алған бұзушылықтарды жасағаны үшін жауапкершіліктен босатпайды.
ТАРАПТАРДЫҢ МЕКЕНЖАЙЛАРЫ МЕН ДЕРЕКТЕМЕЛЕРІ:
Директоры:
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Қару иесі:
(ЖШС, БСН немесе ЖСН, азаматтың аты-жөні,
мекен-жайы, телефоны)__________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
ТАРАПТАРДЫҢ ҚОЛДАРЫ:
Директоры: ________ /__________/ Қару иесі: _______/________/
*Ескертпе: 01.07.2019 жылғы ҚР ІІМ-нің № 602 бұйрығының талаптарына сәйкес, келісімшарттың бірінші данасы қарудың иесіне беріледі, екінші дананы қарудың (патрондардың) иесі қаруды болашақта тіркеу орны бойынша аумақтық ішкі істер органына береді, үшінші дананы қаруды және оның патрондарын орталықтандырылған сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлғада сақталады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 2-қосымша
Азаматтық және қызметтік
қару мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
28-қосымша
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтау келісімшарты № __________
____________ қаласы "___" _________20____жылы
Бұдан әрі "Сақтаушы" деп аталатын ________ЖШС ("Қаруды орталықтандырылған сақтау пунктімен") ________атынан Мемлекеттік тіркеу туралы 20__ жылғы "___" ______ БСН № ____________ куәлігі негізінде қолданылатын бір тараптан және бұдан әрі "Сақтауға тапсырушы" деп аталатын ______________________________________________________________________
(азаматтың жеке басын куәландыратын құжат атауы: нөмірі, кім және қашан берді, тұрғылықты мекенжайы)
екінші тараптан осы Келісімшартын (бұдан әрі "Келісімшарт") төмендегілер туралы жасасты.
1. Келісімшарт мәні
1.1. Сақтауға тапсырушыға (бұдан әрі "Қару") тиесілі және 20___ж. "___" _________ № _____ Қабылдау актісіне сәйкес Сақтаушыға сақтауға берілген азаматтық, қызметтік қару мен/немесе оның патрондарын сақтау бойынша қызметі болып табылады.

5.3. Любые соглашения сторон по изменению и/или дополнению условий настоящего договора имеют силу в том случае, если они оформлены в письменном виде, подписаны сторонами договора и скреплены печатями (при наличии) сторон.
6. Возможность и порядок расторжения договора
6.1. Настоящий договор может быть расторгнут по соглашению сторон.
7. Действие договора во времени
7.1. Настоящий договор вступает в силу с момента его подписания сторонами
и действует 105 (сто пять) рабочих дней.
7.2. Прекращение действия настоящего договора влечет за собой прекращение обязательств сторон по нему, но не освобождает стороны от ответственности за нарушения, если таковые имели место при заключении или исполнении настоящего договора.
АДРЕСА И РЕКВИЗИТЫ СТОРОН:
Директор:
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Владелец оружия:
(ТОО, БИН либо ИИН, Ф.И.О. гражданина,
адрес, телефон) ________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
ПОДПИСИ СТОРОН:
Директор: _________ /___________/ Владелец оружия: ________/_________/
*Примечание: В соответствии с требованиями Приказа МВД РК от 01.07.2019 г. 602, первый экземпляр Договора передается владельцу оружия, второй экземпляр передается владельцем оружия (патронов) в территориальный орган внутренних дел по месту будущей регистрации оружия, третий экземпляр хранится у юридического лица, осуществляющего централизованное хранение оружия и патронов.
Приложение 2
к перечню некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 28
к Правилам
оборота гражданского
и служебного оружия
и патронов к нему
Договор
хранения гражданского и служебного оружия и патронов к нему
№ _______
г. ____________ "___"_________20___года
ТОО _______________ ("Пункт централизованного хранения оружия"), именуемое в дальнейшем
"Хранитель", в лице ________________, действующего на основании Свидетельства о государственной регистрации от "___" _____ 20__ года БИН № ______________________, и
_________________________________________________________________________
(документ, удостоверяющий личность гражданина: номер, дата выдачи, кем выдан, место жительства)
именуемый в дальнейшем "Поклажедатель", с другой стороны, заключили настоящий договор (далее "Договор") о нижеследующем:
1. Предмет договора
1.1. Предметом договора является услуга по хранению гражданского, служебного оружия и/или патронов к нему, принадлежащего Поклажедателю (далее "Оружие") и переданные на хранение Хранителю, согласно Акта приемки № __________ от "______" __________ 20___г.

2. Тараптардың міндеттері
2.1. Сақтаушы оған Сақтауға тапсырушы берген Қаруды сақтауға және көрсетілген Қаруды сақтап, қайтаруға, сондай-ақ Сақтауға тапсырушыға сақтаумен байланысты қосымша қызметтерді (осындай қызметтердің құрамы мен бағасы Келісімшартқа жеке қосымшасымен ресімделеді) көрсетуге міндеттенеді.
2.2. Сақтаушы Сақтауға тапсырушының талабы бойынша қабылданған Қаруды талап бергеннен кейін бір жұмыс күні ішінде (сағат 09-00-ден сағат 19-00-ге дейін уақыт аралығында), бұл ретте Беру актісін ресімдеп, беруге немесе қайтаруға міндетті.
2.3. Сақтаушы Сақтауға тапсырушыға сақтауға берілген сол Қаруды беруге немесе қайтаруға міндетті.
2.4. Сақтаушы оған берілген Қарудың сақтау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министірінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығымен бекітілген "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларының" 134-тармағымен көзделген міндеттерді, шараларды қабылдауға міндеттенеді.
2.5. Сақтаушы Сақтауға тапсырушының келусінсіз оған беріген Қаруды пайдаланбауға, оны үшінші тұлғаларға пайдалану мүмкіндігін ұсынбауға міндеттенеді.
2.6. Келісімшартпен негізделген сақтау мерзімі өтуі бойынша Сақтауға тапсырушы бір жұмыс күні ішінде Келісімшартты ұзарту, не болмаса сақтауға берілген Қаруды алып кетуге міндетті. Егер Сақтауға тапсырушы белгінген мерзімде өз Қаруды алып кетпесе, Сақтаушы бір жұмыс күні өтуі бойынша бұл туралы полиция органдарына осы қаруды аумақтық полиция органдарына жауапты сақтауға, полиция органдарының рұқсатымен Қаруды қоймада уақытша сақтауға тапсыру (шешім қабылданға дейін) туралы хабарлайды. Сақтауға тапсырушы Келісімшарттың 3-бөлімінде белгіленген бағаларға сәйкес қосымша сақтау мерзімін толық төлеуге міндетті.
2.7. Сақтауға тапсырушы қаруды Сақтаушыға таза және майлы күйінде – Қаруды сақтау кезеңінде консервациялау үшін жарамды түрінде ұсынуға міндетті.
2.8. Сақтауға тапсырушы сақтауға тазаланбаған және майланбаған Қаруды және осы тот өзгерістерінен пайда болған қарудың негізгі және құрамды бөліктерін тапсыру кезінде Сақтаушы жауапты болмайды.
2.9. Сақтауға тапсырушының талабы бойынша Сақтаушы құрал-саймандарды және шығын материалдарды: бидай шүберек, бейтарап, әмбебап және Сақтаушымен бекітілген баға көрсеткішіне сәйкес ақы үшін ұсынылатын басқа да майлау түрлерін не болмаса Сақтаушымен бекітілген қосымша қызметтерге баға көрсеткішіне сәйкес қаруды тазалау мен майлауды қоспағанда, қаруды тазалау және майлау үшін тегін орын (шеберүстел) ұсынуға міндетті.
2.10. Сақтауға тапсырушы сақтауға құрғақ және таза күйінде қапталған түрінде (картонды, пластикалық немесе металдық қораптар) Патрондарды ұсынуға міндетті.

2. Обязанности сторон
2.1. Хранитель обязуется хранить Оружие, переданное ему Поклажедателем, и возвратить указанное Оружие в сохранности, а также, оказать дополнительные услуги, Поклажедателю, связанные с хранением (состав и стоимость таких услуг оформляются отдельным приложением к Договору).
2.2. Хранитель обязан по требованию Поклажедателя выдать или возвратить принятое Оружие в течение одного рабочего дня (в период с 9-00 часов по 19-00 часов) с момента требования, оформив при этом Акт выдачи.
2.3. Хранитель обязан выдать или возвратить Поклажедателю то же Оружие, которое было передано на хранение.
2.4. Хранитель обязуется принять для сохранности переданного ему Оружия меры, обязательность которых предусмотрена пунктом 134 "Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602.
2.5. Хранитель обязуется без согласия Поклажедателя не использовать переданное ему Оружие, а равно не предоставлять возможность пользоваться им третьим лицам.
2.6. По истечении срока хранения, обусловленного Договором, Поклажедатель обязан в течение одного рабочего дня либо продлить Договор, либо забрать переданное на хранение Оружие. В случае, если Поклажедатель не заберет свое Оружие в установленный срок, Хранитель по истечении одного рабочего дня уведомляет об этом органы полиции о передаче данного оружия на ответственное хранение в территориальный орган полиции, при разрешении органами полиции временного нахождения Оружия на складе (до принятия решения) Поклажедатель обязан оплатить весь срок дополнительного хранения согласно расценкам, установленным в разделе 3 Договора.
2.7. Поклажедатель обязан предоставить Оружие Хранителю в чистом и смазанном состоянии - пригодном для консервации на период хранения Оружия.
2.8. При сдаче Поклажедателем на хранение не чищенного и не смазанного Оружия и возникших вследствие этого коррозийных изменений основных и составных деталей Оружия Хранитель ответственности не несет.
2.9. По требованию Поклажедателя Хранитель обязан предоставить бесплатно место (верстак) для производства чистки и смазки оружия, за исключением инструментов и расходных материалов: ветошь, нейтральная, универсальная и другие виды смазок, которые предосавляются за плату, согласно утвержденному Хранителем прейскуранту цен, либо произвести чистку и смазку оружия, согласно утвержденному Хранителем прейскуранту цен на дополнительные услуги.
2.10. Поклажедатель обязан предоставить на хранение Патроны в упакованном виде (картонные, пластиковые или металлические коробки) в сухом и чистом виде.

2.11. Сақтауға тапсырушы сақтағаны үшін Сақтаушыға осы Келісімшартпен көзделген шарттардағы көлемінде сыйақыны төлеуге міндетті.
3. Келісімшарт сомасы және есеп тәртібі
3.1. Осы келісімшарт бойынша сақтағаны үшін сыйақы Келісімшартқа Қабылдап алу актісі негізінде айқындалады, мұнда сақтауға тиесілі қарудың бірлік саны көрсетіледі және айына бір сақтау орын үшін ________ теңге құрайды. Егер сақтау мерзімі бір айдан аз болса, төлем бүкіл айға алынады. Сақтау орны осы Келісімшарт мақсатында 1 (бір) бірлік қару немесе 60см(ұзындығы) х30см(ені) х50см(биіктігі) өлшемдерімен оқ-дәрілерді сақтау алаңы болып табылады.
3.2. Сақтағаны үшін сыйақы Сақтаушыға Келісімшарт жасағанда төленеді.
3.3. Бағаға Сақтауға тапсырушы жеке Сақтаушымен бекітілген қосымша қызметтерге баға көрсеткішіне сәйкес төленетін Қаруын қоймаға/қоймадан жеткізу бойынша қызметтер құны енгізілмеген.
3.4. Сақтау ____ ай, ____ бірлік қару (патрондар орны) төлеу сумасы ___ (жоғарыда көрсетілген сандарды сөзбен жазу керек).
4. Тараптардың жауапкершілігі және форс-мажорлық жағдайлар
4.1. Сақтаушы егер жоғалып кету, жетіспеушілік немесе бүлдіру күштің салдарынан болуын дәлелдемесе, Қарудың жоғалып кетуіне, жетіспеушілігіне немесе бүлдіруіне жауап береді.
4.2. Қарудың жоғалып кетуімен, Сақтауға тапсырушыға келтірілген залалдарды Сақтаушы Қарудың қалған бағасы көлемінде тараптардың келісу бойынша анықталатын оны тапсыру жай-күйін ескере отыра, өтейді.
4.3. Егер Қарудың жоғалып кету немесе бүлдіру қаупін қоюға қажетті сақтау жағдайлары өзгерсе, Сақтаушы Сақтауға тапсырушыға хабарламай, сақтау орнын өзгертуге құқылы.
4.4. Сақтауға тапсырушының өтінші бойынша Келісімшартпен белгіленген мерзімі өтуіне дейін сақтау тоқтатылса, Сақтаушы толық сома көлемінде сыйақыны қалдыруға құқылы.
4.5. Егер Сақтаушы жауап беретін сақтау мән-жайлар бойынша мерзімінен бұрын тоқтатылса, ол сыйақының сомасын Сақтауға тапсырушыға қайтаруға міндетті.
4.6. Келісімшарт бойынша оның шарттарын орындау кезінде, егер міндеттерді тиісті орындау күштің салдарынан (форс-мажор) болғанын дәлелдемесе, өзінің міндеттерін орындамаған немесе тиісті үлгіде орындамаған тараптар жауапты болады.
5. Келісімшарттың жарамдылық мерзімі
5.1. Осы Келісімшарт 20___ж. "___" _____ 20___ж. "___" ______ аралығындағы мерзімге жасалған және Келісімшарт жасау күнінен бастап күшіне енеді.
5.2. Келісімшарттың жарамдылық мерзімі полиция органдары Сақтауға тапсырушыға берген азаматтық және қызметтік қаруды сақтау, сақтау мен алып жүру рұқсатының жарамдылық мерзімінен аспауы тиіс.

2.11. Поклажедатель обязан выплатить Хранителю вознаграждение за хранение в размере и на условиях, предусмотренных настоящим Договором.
3. Сумма Договора и порядок расчҰтов.
3.1. Вознаграждение за хранение по настоящему договору определяется на основании Акта приемки к Договору, в котором указывается количество единиц оружия подлежащих хранению и составляет ____________ теңге за одно место хранения в месяц. В случае если срок хранения менее одного месяца плата взимается как за весь месяц. Под местом хранения в целях настоящего Договора понимается 1 (одна) единица оружия или площадь под хранение патронов размерами 60 см(длина)х30см(ширина)х50см(высота).
3.2. Вознаграждение за хранение выплачивается Хранителю в момент заключения Договора.
3.3. В цену не включена стоимость услуги по доставке Оружия Поклажедателя на/из склад (а), которые оплачиваются отдельно согласно утвержденному Хранителем прейскуранту цен на дополнительные услуги.
3.4. Итого хранение ____ месяцев, ____ единиц оружия (мест патронов) сумма оплаты _____ (указанные выше цифры подлежат написанию в словесном выражении).
4. Ответственность сторон и форс-мажор.
4.1. Хранитель отвечает за утрату, недостачу или повреждение Оружия, если не докажет, что утрата, недостача или повреждение произошли вследствие непреодолимой силы.
4.2. Убытки, причиненные Поклажедателю утратой, недостачей или повреждением Оружия, возмещаются Хранителем в размере остаточной стоимости Оружия с учетом его состояния на момент передачи, определяемой по соглашению сторон.
4.3. Если изменение условий хранения необходимо для устранения опасности утраты или повреждения Оружия, Хранитель вправе изменить место хранения, не уведомляя Поклажедателя.
4.4. Если хранение прекращается до истечения обусловленного Договором срока по желанию Поклажедателя, Хранитель имеет право оставить вознаграждение в размере полной суммы.
4.5. Если хранение прекращается досрочно по обстоятельствам, за которые отвечает Хранитель, он обязан вернуть сумму вознаграждения Поклажедателю.
4.6. Сторона, не исполнившая или ненадлежащим образом исполнившая свои обязательства по Договору при выполнении его условий, несут ответственность, если не докажет, что ненадлежащее исполнение обязательств оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы (форс-мажор).
5. Срок действия Договора
5.1. Настоящий Договор заключен сроком с "___" ____20_____г. по "___" ______20_____г. и вступает в силу с момента заключения Договора.
5.2. Срок действия Договора не должен превышать срока действия разрешения на хранение, хранение и ношение гражданского и служебного оружия, выданного Поклажедателю органами полиции.

6. Өзге де жағдайлар
6.1. Осы Келісімшартпен көзделмеген барлық мәселелер бойынша тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
6.2. Осы Келісімшарт бойынша даулар туындау жағдайында тараптар оларды келіссөз жүргізу арқылы шешуге барлық шаралар қабылдайды. Егер тараптар келісімге келе алмаса, келіссөздер арқылы дауларды шешпесе, осы дау сот органдарында қарауға жатады.
ТАРАПТАРДЫҢ МЕКЕНЖАЙЛАРЫ МЕН ДЕРЕКТЕМЕЛЕРІ:
Сақтаушы:
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Сақтауға тапсырушы:
(ЖШС, БСН немесе ЖСН, азаматтың аты-жөні,
мекен-жайы, телефоны)__________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
ТАРАПТАРДЫҢ ҚОЛДАРЫ:
Сақтаушы: ________ /__________/ Сақтауға тапсырушы: _______/________/
*Ескертпе: 01.07.2019 жылғы ҚР ІІМ-нің № 602 бұйрығының талаптарына сәйкес, келісімшарттың бірінші данасы қарудың иесіне беріледі, екінші дананы қарудың (патрондардың) иесі қаруды тіркеу орны бойынша аумақтық ішкі істер органына береді, үшінші дананы қаруды және оның патрондарын орталықтандырылған сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлғада сақталады.

6. Иные положения
6.1. По всем вопросам, не предусмотренным настоящим Договором, стороны будут руководствоваться действующим законодательством Республики Казахстан.
6.2. В случае возникновения споров по настоящему Договору стороны примут все меры к разрешению их путем переговоров между собой. Если стороны не смогут прийти к согласию, не решат спор путем переговоров, то данный спор подлежат рассмотрению в судебных органах.
АДРЕСА И РЕКВИЗИТЫ СТОРОН:
Хранитель:
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Поклажедатель:
(ТОО, БИН либо ИИН, Ф.И.О. гражданина,
адрес, телефон) ________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
ПОДПИСИ СТОРОН:
Хранитель: _________ /___________/ Поклажедатель: _________/__________/
*Примечание: В соответствии с требованиями Приказа МВД РК от 01.07.2019 г. 602, первый экземпляр Договора передается владельцу оружия, второй экземпляр передается владельцем оружия (патронов) в территориальный орган внутренних дел по месту регистрации оружия, третий экземпляр хранится у юридического лица, осуществляющего централизованное хранение оружия и патронов.