"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал мұнай-газ саласы объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 15 наурыздағы № 106 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 25 маусымдағы № 243-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 маусымда № 39146 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал мұнай-газ саласы объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 15 наурыздағы № 106 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердің мемлекеттiк тізілімінде № 32078 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал мұнай-газ саласы объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
12-тармақтың 1) тармақшасының бесінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"объектінің ақпараттық желілерін қорғауды ұйымдастыруға, киберқауіпсіздікті қамтамасыз етуге;";
70-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"70. Эксперименттер жүргізу эксперименттерге қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында тараптармен алдын ала келісілген террористік қатер туындаған кезде объектінің қауіпсіздігін және терроризмге қарсы қорғанысын бірінші кезектегі іс-қимылдарға қамтамасыз ететін, тексерілетін объектіде террористік тұрғыдан осал, объектінің меншік иелерінің, басшылары мен лауазымды адамдарының, қауіпсіздік, күзет және өзге де ұйымдардың персоналдарының дайындығы, террористік тұрғыдан осал болып табылатын күзет-режим шараларын бағалау мақсатында терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіз жедел штабының қамқорлығымен жүзеге асырылады.";
89-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"89. Паспорттың жобасы объектінің меншік иесі, иесі, басшысы объектіні террористік тұрғыдан осал объектілердің, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тізбесіне (бұдан әрі – аумақтық тізбе) енгізу туралы тиісті хабарлама алған сәттен бастап 45 (қырық бес) жұмыс күні ішінде жасалады (жекелеген жағдайларда терроризмге қарсы комиссияның шешімі бойынша өзге де объектінің күрделілігін ескере отырып, паспорт жасау мерзімдері 15 күнге ұзартылады).";
116-тармақтың тоғызыншы абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"бейне аналитика жүйесі (бетті тануды, объектілер мен ахуалдарды анықтауды қамтамасыз ететін интеллектуалды цифрлық жүйелер);";

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 106 "Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов нефтегазовой отрасли, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 июня 2026 года № 243-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2026 года № 39146
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 106 "Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов нефтегазовой отрасли, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32078) следующие изменения:
в Инструкции по организации антитеррористической защиты объектов нефтегазовой отрасли, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
абзац пятый подпункта 1) пункта 12 изложить в новой редакции:
"организации защиты информационных сетей объекта, обеспечения кибербезопасности;";
пункт 70 изложить в новой редакции:
"70. Проведение экспериментов осуществляется под эгидой республиканского, столицы, областного, города республиканского значения (города областного значения) и морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом с целью оценки охранно-режимных мер на проверяемом объекте, уязвимым в террористическом отношении, готовности собственников, руководителей и должностных лиц объекта, уязвимым в террористическом отношении, службы безопасности, персонала охранных и иных организаций, обеспечивающих безопасность и антитеррористическую защиту объекта к первоочередным действиям при возникновении террористической угрозы, предварительно согласованное сторонами в целях обеспечения безопасности участников экспериментов.";
пункт 89 изложить в новой редакции:
"89. Проект паспорта составляется в течение 45 (сорок пять) рабочих дней с момента получения собственником, владельцем, руководителем объекта соответствующего уведомления о включении объекта в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, столицы, области, города республиканского значения (далее – территориальный перечень) (в отдельных случаях по решению антитеррористической комиссии сроки составления паспорта с учетом сложности объекта продлеваются на 15 рабочих дней).";
абзац девятый пункта 116 изложить в новой редакции:
"система видео аналитики (интеллектуальные цифровые системы, обеспечивающие распознавание лиц, обнаружение объектов и ситуаций);";

123 және 124-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"123. Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы және "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысы негізінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 27 қазаны № 69-қе бұйрығымен (Нормтивтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
124. Бейнебақылау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар "Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе (Нормтивтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) бұйрығында көзделген бейнебақылау жүйелерінің төменгі техникалық шарттарына сәйкес келеді.";
180-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"180. Хабарлау дабылын жеткізу "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабына сәйкес жүзеге асырылады.";
осы Нұсқаулыққа 5-қосымшада:
реттік нөмірі 123-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
123
Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы және "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысы негізінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 27 қазаны № 69-қе бұйрығымен (Нормтивтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады
";
реттік нөмірі 180-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
180
Хабарлау дабылын жеткізу "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабына сәйкес жүзеге асырылады
".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай игеру және өндіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

пункты 123 и 124 изложить в новой редакции:
"123. Подключение к Национальной системе видеомониторинга осуществляется согласно Правилам функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21693), на основании Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" и постановления Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении".
124. Технические требования к системам видеонаблюдения соответствуют минимальным техническим условиям систем видеонаблюдения, предусмотренным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21693) "Об утверждении Правил функционирования Национальной системы видеомониторинга".";
пункт 180 изложить в новой редакции:
"180. Доведение сигналов оповещения осуществляется согласно статье 5 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".";
в приложении 5 к указанной Инструкции:
строку, порядковый номер 123, изложить в новой редакции:
"
123
Подключение к Национальной системе видеомониторинга осуществляется согласно Правилам функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21693), на основании Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" и постановления Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении"
";
строку, порядковый номер 180, изложить в новой редакции:
"
180
Доведение сигналов оповещения осуществляется согласно статье 5 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите"
".
2. Департаменту разработки и добычи нефти Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағы үшінші, төртінші, тоғызыншы, оныншы, он екінші, он жетінші және он сегізінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі

3) в течение десяти рабочих дней после официального опубликования настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзацев третьего, четвертого, девятого, десятого, двенадцатого, семнадцатого и восемнадцатого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан