Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінде келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етуге мүмкін болмаған кезде жалпы әскери үлес құны мөлшерінде ақшалай өтемақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2026 жылғы 24 маусымдағы № 241 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 маусымда № 39138 болып тіркелді
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 44-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінде келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етуге мүмкін болмаған кезде жалпы әскери үлес құны мөлшерінде ақшалай өтемақы төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2026 жылғы 24 маусымдағы
№ 241 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінде келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етуге мүмкін болмаған кезде жалпы әскери үлес құны мөлшерінде ақшалай өтемақы төлеу қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінде келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етуге мүмкін болмаған кезде жалпы әскери үлес құны мөлшерінде ақшалай өтемақы төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінде келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етуге мүмкін болмаған кезде жалпы әскери үлес құны мөлшерінде ақшалай өтемақы төлеу тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил выплаты денежной компенсации в размере стоимости общевойскового пайка при отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам основных продовольственных пайков военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 241. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2026 года № 39138
В соответствии с пунктом 7 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты денежной компенсации в размере стоимости общевойскового пайка при отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам основных продовольственных пайков военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 24 июня 2026 года № 241
Правила выплаты денежной компенсации в размере стоимости общевойскового пайка при отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам основных продовольственных пайков военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
1. Настоящие Правила выплаты денежной компенсации в размере стоимости общевойскового пайка при отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам основных продовольственных пайков военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок выплаты денежной компенсации в размере стоимости общевойскового пайка при отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам основных продовольственных пайков военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

2. Ақшалай өтемақы төлеу Қазақстан Республикасының "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңының 44-бабы 7-тармағына сәйкес мемлекет есебінен тамақпен қамтамасыз етілетін әскери қызметшілердің тамақтануға жұмсаған шығыстарын өтеу мақсатында жүргізіледі.
Әскери жүкті күзету және алып жүру бойынша әскери эшелон, қарауыл құрамында қабылдау орнына дейін және кері қарай жол жүрген жағдайларды қоспағанда, келісімшарт бойынша әскери қызметші қызметтік іссапарда болған жағдайда үлес орнына ақшалай өтемақы төлеу жүзеге асырылмайды.
3. Ақшалай өтемақы төлеу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. Тамақтандыруды ұйымдастыру жүзеге асырылмайтын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) әскери бөлімдері мен бөлімшелерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Министрліктің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті тарапынан қалыптастырылады.
5. Ақшалай өтемақы төлеу келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметші қызмет атқаратын әскери бөлім командирі бұйрығының тіркелген күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады. Бұйрықта әрбір келісімшарт бойынша әскери қызметшіге бір айға шаққандағы ақшалай өтемақы сомасы көрсетіледі.
6. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіге ақшалай өтемақы төлеу есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде әскери бөлім кадр қызметінің әскери бөлімнің қаржы бөлімшесіне ұсынатын деректері негізінде жүзеге асырылады. Аталған деректер келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшінің заңнадамада көзделген көзделген жағдайларда мемлекет есебінен тамақпен қамтамасыз етлуіне негіз болатын әскери қызмет міндеттерін ақаруын растайды.
7. Өтемақыны төлеу әскери қызмет өткеру орны бойынша өткен ай үшін ағымдағы айда ақшалай үлес төлеумен бірге жүргізіледі.
8. Өтемақы алушылардың банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүргізуге лицензиясы бар ұйымдарда ашылған ағымдық шоттарына, әскери қызмет өткеру орны бойынша аударылады.
9. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіге бір мемлекеттік мекемеден басқасына қызмет бабында ауысуы кезінде жаңа әскери қызметін өткеру орнына кеткен айда өтемақы төлеу бұрынғы әскери қызметін өткерген орны бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінде келісімшарт
бойынша әскери қызмет
өткеретін әскери қызметшілерге
негізгі азық-түлік үлестерінің
белгіленген нормалары
бойынша тамақтандырумен
қамтамасыз етуге мүмкін
болмаған кезде жалпы әскери
үлес құны мөлшерінде ақшалай
өтемақы төлеу қағидаларына
Қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің тамақтандыру ұйымдастырылмайтын әскери бөлімдер мен бөлімшелер тізбесі
р/с
Әскери бөлім атауы
Бөлімше атауы

2. Выплата денежной компенсации производится в целях возмещения расходов военнослужащих на питание, которые в соответствии с пунктом 7 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" обеспечиваются питанием за счет государства.
В случае нахождения военнослужащего, проходящего воинскую службу по контракту, в служебной командировке, за исключением случаев следования в составе воинского эшелона, караула по охране и сопровождению воинского груза к месту приема и обратно, выплата денежной компенсации взамен пайка не осуществляется.
3. Выплата денежной компенсации осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
4. Перечень воинских частей и подразделений Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Министерство), в которых не осуществляется организация питания (далее – Перечень), формируется по форме согласно приложению к настоящим Правилам Комитетом по гражданской обороне и воинским частям Министерства.
5. Выплата денежной компенсации производится на основании приказа командира воинской части не позднее 3 рабочих дней со дня его регистрации, в котором военнослужащий, проходящий воинскую службу по контракту, проходит службу. В приказе указывается сумма денежной компенсации за месяц на каждого военнослужащего по контракту.
6. Выплата денежной компенсации военнослужащему, проходящему воинскую службу по контракту, осуществляется на основании данных, предоставляемых кадровой службой воинской части в финансовое подразделение воинской части в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным. Указанные данные подтверждают исполнение военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту, обязанностей воинской службы, при которых законодательством предусмотрено обеспечение питанием за счет государства.
7. Выплата компенсации производится одновременно с выплатой денежного довольствия по месту прохождения воинской службы в текущем месяце за истекший месяц.
8. Перечисление компенсации осуществляется по месту прохождения воинской службы, на текущие счета получателей, открытые в организациях, имеющих лицензию на проведение отдельных видов банковских операций.
9. При служебном перемещении военнослужащего, проходящего воинскую службу по контракту, из одного государственного учреждения в другое, выплата компенсации в месяц убытия к новому месту прохождения воинской службы осуществляется по прежнему месту прохождения воинской службы.
Приложение
к Правилам выплаты денежной
компенсации в размере
стоимости общевойскового
пайка при отсутствии
возможности обеспечения
питанием по установленным
нормам основных
продовольственных пайков
военнослужащим, проходящим
воинскую службу по контракту
в Министерстве по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Перечень воинских частей и подразделений Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в которых не осуществляется организация питания
п/п
Наименование воинской части
Наименование подразделений