Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 26 маусымдағы № 85 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 маусымда № 39119 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 2-тармағының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, елу бірінші, елу екінші, елу үшінші, елу төртінші, елу бесінші, елу алтыншы, елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс үшінші, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші, жетпіс алтыншы, жетпіс жетінші абзацтарын, 3-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он жетінші, он сегізінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 85 Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 июня 2026 года № 85. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2026 года № 39119
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать девятого, сорокового, сорок седьмого, сорок восьмого, пятьдесят первого, пятьдесят второго, пятьдесят третьего, пятьдесят четвертого, пятьдесят пятого, пятьдесят шестого, пятьдесят седьмого, пятьдесят восьмого, пятьдесят девятого, шестидесятого, шестьдесят первого, шестьдесят второго, шестьдесят третьего, шестьдесят четвертого, шестьдесят пятого, шестьдесят шестого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, семидесятого, семьдесят первого, семьдесят второго, семьдесят третьего, семьдесят четвертого, семьдесят пятого, семьдесят шестого, семьдесят седьмого пункта 2, абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго пункта 3 Перечня, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Заместитель Премьер-Министра – Министр
национальной экономики Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 85
Перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14778 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларында:
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) шекті бағаны есептеу осы Қағидаларға 12, 12-1 және 12-2-қосымшаларға сәйкес жүргізілетін тауарлық газды бөлшек саудада өткізу және электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және орталықтандырылған сату және (немесе) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті орталықтандырылған сатып алу және электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметті орталықтандырылған сату саласындағы Субъектілерді қоспағанда, Субъектінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) шекті бағаны есептеу осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Электр энергиясын (электрмен жабдықтауды) бөлшек саудада өткізу жөніндегі Субъектінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) шекті бағаны есептеу осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Теміржол жүк вагондарын жалға беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді және вагондар (контейнерлер) операторының көрсетілетін қызметтерін жөніндегі Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік қатынаста жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді, контейнелермен, контрейлерлік жөнелтімдермен, жүктерді, бос контейнерлерді және бос фитингтік платформаларды теміржол көлігімен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау және локомотивтік тартқыш жөніндегі Субъектінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) шекті бағаны есептеу осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.";
13-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
15-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"Қоғамдық маңызы бар
нарықтарда баға белгілеу
қағидаларына
15-қосымша".
2. "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19242 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 "Об утверждении Правил ценообразования на общественно значимых рынках" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14778) следующие изменения:
в Правилах ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденных указанным приказом:
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Расчет предельной цены на товары (работы, услуги) Субъекта производится в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам, за исключением Субъектов в области розничной реализации товарного газа и централизованной покупки и централизованной продажи электрической энергии и (или) централизованной покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности и централизованной продажи услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, которым расчет предельной цены на товары (работы, услуги) производится в соответствии с приложениями 12, 12-1 и 12-2 к настоящим Правилам.
Расчет предельный цены на товары (работы, услуги) Субъекта по розничной реализации электрической энергии (электроснабжение) производится в соответствии с приложением 13 к настоящим Правилам.
Расчет предельный цены на товары (работы, услуги) Субъекта по перевозке грузов железнодорожным транспортом и локомотивной тяги, за исключением услуг по предоставлению в аренду железнодорожных грузовых вагонов и услуг оператора вагонов (контейнеров), услуг по перевозке грузов железнодорожным транспортом в транзитном сообщении через территорию Республики Казахстан, услуг по перевозке грузов в контейнерах, контрейлерными отправками, порожних контейнеров и порожних фитинговых платформ железнодорожным транспортом производится в соответствии с приложением 14 к настоящим Правилам.";
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
в приложении 15 правый верхний угол изложить в новой редакции:
"Приложение 15
к Правилам ценообразования
на общественно значимых рынках".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19242) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

""Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заң) және "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыруды, сондай-ақ "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару", "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру" және "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға немесе таратуға келісім беру" мемлекеттік қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.";
3-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) конкурстық құжаттама – конкурстық өтінімді дайындау үшін электрондық сатып алудың цифрлық жүйелерінде табиғи монополия субъектісі орналастыратын, конкурс өткізудің шарттары мен тәртібін қамтитын құжаттар топтамасы;";
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) сатып алу туралы шарт – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тапсырыс беруші мен өнім беруші арасында электрондық сатып алудың цифрлық жүйесі арқылы жасалған, электрондық цифрлық қолтаңбалармен куәландырылған азаматтық-құқықтық шарт;";
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) электрондық сатып алудың цифрлық жүйесі (бұдан әрі – портал) – табиғи монополиялар субъектілері жүзеге асыратын электрондық сатып алуға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын портал.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтінішпен www.egov.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы:

"В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления деятельности субъектами естественных монополий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления деятельности субъектами естественных монополий, а также оказания государственных услуг "Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи", "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи" и "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи".";
в пункте 3:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) конкурсная документация – пакет документов, размещаемый субъектом естественной монополии на цифровых системах электронных закупок для подготовки конкурсной заявки, содержащий условия и порядок проведения конкурса;";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) договор о закупках – гражданско-правовой договор, заключенный посредством цифровой системы электронных закупок между заказчиком и поставщиком, удостоверенный электронными цифровыми подписями, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) цифровая система электронных закупок (далее – портал) – портал, предоставляющий единую точку доступа к электронным закупкам, осуществляемых субъектами естественных монополий.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Услугополучатель обращается услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) с заявлением:

осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу үшін тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну басталған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жүгінеді.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушының аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы өтінішін өңдеу рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесіне келіп түскен кезден бастап 30 (отыз) минут ішінде жүзеге асырылады, бұдан әрі қорытындылар бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінің көліктік қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанындағы аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы куәлік қалыптастырылады және көрсетілетін қызметті алушының порталдағы жеке кабинетіне жіберіледі.";
13-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгіне алады.";
34-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушы "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша уәкілетті органның келісуін алу туралы өтінішхат;
2) бірігу, қосылу, қайта құрылу кезінде – тапсыру актісінің электрондық көшірмесін;
3) бөлу, бөлініп шығу кезінде – бөлу балансының электрондық көшірмесін;
4) тарату кезінде – тарату балансының электрондық көшірмесін ұсынады.";
37-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37-2. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгіне алады.";
41-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті беруші табиғи монополия субъектісінен реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асыруы туралы хабарламаны, оның ішінде рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы қабылдайды және қабылданған хабарламалар тізілімін өзінің интернет-ресурсында орналастырады.

не позднее пятнадцати календарных дней со дня начала предоставления регулируемой услуги потребителям для включении в Государственный регистр субъекта естественных монополий по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Обработка заявления услугополучателя о включении в Государственный регистр субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи осуществляется в течении 30 (тридцати) минут с момента поступления в государственную цифровую систему разрешений и уведомлений, далее по итогам формируется свидетельство о включении в государственный регистр субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи в форме электронного документа подписанного транспортной подписью государственной цифровой системы разрешений и уведомлений и направляется в личный кабинет услугополучателя на портале.";
пункт 13-1 изложить в следующей редакции:
"13-1. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель может обратиться в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных и социально ответственных услугах.";
часть первую пункта 34 изложить в следующей редакции:
"34. Для получения государственной услуги "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи", услугополучатель через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) представляет услугодателю:
1) ходатайство о получении согласия уполномоченного органа по форме 2 согласно приложению 2 настоящим Правилам;
2) электронную копию передаточного акта – при слиянии, присоединении, преобразовании;
3) электронную копию разделительного баланса – при разделении, выделении;
4) электронную копию ликвидационного баланса – при ликвидации.";
пункт 37-2 изложить в следующей редакции:
"37-2. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель может обратиться в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных и социально ответственных услугах.";
части вторую и третью пункта 41 изложить в следующей редакции:
"Услугодатель принимает от субъекта естественной монополии уведомление об осуществлении деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, в том числе посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений и размещает реестр принятых уведомлений на своем интернет-ресурсе.

Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 13) тармақшасына сәйкес Бірыңғай байланыс орталығына және өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына жолдайды.";
48-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"48-1. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғыртудың ұлттық жобасын іске асыру шеңберінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу, жобалар мен өнім берушілерді іріктеу, шарттар жасасу, қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алу және офтейік-келісімшарттар жасасу энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаның цифрлық сатып алу платформасында жүзеге асырылады.";
50-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50-1. Табиғи монополия субъектісі сатып алуды Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының цифрлық жүйесімен және (немесе) мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесімен интеграцияланған электрондық сатып алудың цифрлық жүйесі (Бірыңғай сатып алу платформасы) арқылы жүзеге асырады.";
129-1-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер қазақстандық тауар өндірушілер арасындағы конкурстың нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 142-тармағында көзделген біліктілік талаптарына және (немесе) конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетін бір өтінім ұсынылған жағдайда, мұндай қатысушы конкурстың жеңімпазы болып танылады. Бұл ретте жасалған шарттың бағасы әлеуетті өнім берушінің конкурсқа қатысуға өтінімде көрсетілген конкурстық баға ұсынысынан аспауға тиіс.";
142-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған, мәліметтері мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде расталатын лицензиялар, рұқсаттар (хабарламалар), патент, куәлік, сертификат, диплом (конкурстық құжаттамада тиісті талап болған кезде);";
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) өтінім берілген күнге әлеуетті өнім берушінің мемлекеттік кірістер органдарында есепке алу жүргізілетін жалпы белгіленген салық салу режимін қолдану туралы мәліметтер.";
152-тармақ мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшамен толықтырылсын:

Информация о порядке оказания государственных услуг, а также внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателем направляется в Единый контакт-центр, согласно подпункту 13) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства", осуществляющий прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги.";
часть первую пункта 48-1 изложить в следующей редакции:
"48-1. Закупки работ и услуг, отбор проектов и поставщиков, заключение договоров, приобретение товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключение офтейк-контрактов в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов осуществляются на цифровой платформе закупок национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.";
пункт 50-1 изложить в следующей редакции:
"50-1. Субъект естественной монополии осуществляет закупки посредством цифровой системы электронных закупок, интегрированной с цифровой системой Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и (или) цифровой системой уполномоченного органа в сфере государственных закупок (Единая платформа закупок).";
часть четвертую пункта 129-1 изложить в следующей редакции:
"В случае, если по результатам конкурса среди казахстанских товаропроизводителей представлена одна заявка, соответствующая квалификационным требованиям и (или) требованиям конкурсной документации, предусмотренной пунктом 142 настоящих Правил, такой участник признается победителем конкурса. При этом цена заключенного договора не должна превышать конкурсное ценовое предложение потенциального поставщика, указанного в заявке на участие в конкурсе.";
в пункте 142:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) лицензии, разрешения (уведомления), патента, свидетельства, сертификата, диплома, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в цифровых системах государственных органов (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации);";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) сведений о применении потенциальным поставщиком общеустановленного режима налогообложения, учет по которым ведется в органах государственных доходов, на дату подачи заявки.";
дополнить пункт 152 подпунктами 11) и 12) следующего содержания:

"11) әлеуетті өнім беруші уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізілімінде тұрады;
12) әлеуетті өнім берушіде қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзіндісінің болмауы.";
178-4-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған лицензиялар, рұқсаттар (хабарламалар), патент, куәлік, сертификат, диплом, мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде расталатын мәліметтер (конкурстық құжаттамада тиісті талап болған жағдайда).";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) баға ұсынысын беру күніне мемлекеттік кірістер органдарында есепке алу жүргізілетін әлеуетті өнім берушінің жалпыға бірдей белгіленген салық салу режимін қолдануы туралы мәліметтер.";
178-15 тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) конкурсты өтпеді деп тануға байланысты сатып алуды жүзеге асыру кезінде – осы конкурс бойынша құжат:
конкурстық комиссияны бекіту туралы бұйрық;
конкурстық құжаттама;
конкурстық өтінімдерді ашу хаттамасы; конкурс қорытындылары туралы хаттама;
әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдері;
табиғи монополия субъектісінің немесе уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық органының интернет-ресурсында не электрондық сатып алудың цифрлық жүйелерінде конкурс өткізу туралы хабарландыру;";
194-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Заңның 25-бабында көзделген ақпаратты табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында орналастырумен, ол болмаған жағдайда – уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына оның интернет-ресурсында орналастыру үшін берумен, сондай-ақ Заңның 25-бабы 6-2-тармағында көзделген ақпаратты мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесінде орналастырумен және (немесе) өзектілендірумен;";
199-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"199. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 1, 3, 4 және 5-нысандар бойынша табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш қабылдауды және оны қарау нәтижесін беруді, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша құрылыс объектілерін табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін ұлғайтуға техникалық шарттар беруге сәулет және қала құрылысы органының өтінішін қарау нәтижесін қабылдауды және беруді қоспағанда, Мемлекеттік корпорация "цифрлық үкіметтің" веб-порталы, табиғи монополия субъектісінің кеңсесі немесе уәкілетті органның цифрлық жүйесі арқылы жүзеге асырады.";
200-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"11) потенциальный поставщик состоит в реестре недобросовестных участников закупок, размещенном на интернет-ресурсе уполномоченного органа;
12) отсутствие у потенциального поставщика выписки из реестра казахстанских товаропроизводителей.";
в пункте 178-4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) лицензии, разрешения (уведомления), патента, свидетельства, сертификата, диплома, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в цифровых системах государственных органов (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации);";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) сведений о применении потенциальным поставщиком общеустановленного режима налогообложения, учет по которым ведется в органах государственных доходов, на дату подачи ценового предложения.";
подпункт 3) пункта 178-15 изложить в следующей редакции:
"3) при осуществлении закупок в связи с признанием конкурса несостоявшимся – документ по данному конкурсу:
приказ об утверждении конкурсной комиссии;
конкурсная документация;
протокол вскрытия конкурсных заявок; протокол об итогах конкурса;
конкурсные заявки потенциальных поставщиков;
объявления на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии или ведомства уполномоченного органа, или его территориального органа либо на цифровых системах электронных закупок о проведении конкурса;";
подпункт 1) пункта 194 изложить в следующей редакции:
"1) размещением информации, предусмотренной статьей 25 Закона, на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии, в случае его отсутствия – предоставлением ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу для размещения на его интернет-ресурсе, а также размещением и (или) актуализацией автоматизированной цифровой системе государственного градостроительного кадастра информации, предусмотренной пунктом 6-2 статьи 25 Закона;";
пункт 199 изложить в следующей редакции:
"199. Прием заявления на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги по формам 1, 3, 4 и 5 согласно приложению 4 к настоящим Правилам и выдача результата его рассмотрения, за исключением приема и выдачи результата рассмотрения заявления органа архитектуры и градостроительства на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии объектов строительства или увеличение объема регулируемой услуги по форме 6 согласно приложению 4 к настоящим Правилам осуществляются Государственной корпорацией, через веб-портал "цифрового правительства", канцелярию субъекта естественной монополии или посредством цифровой системы уполномоченного органа.";
в пункте 200:
часть вторую изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш берген кезде Мемлекеттік корпорация жұмыскері тұтынушының жеке басын сәйкестендіруді жүзеге асырады және өтінішке "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынатын осы Қағидалардың 216-тармағының 1) тармақшасында, 223-тармағының 1) тармақшасында, 261-тармағының 1) тармақшасында, 272-тармағының 1) тармақшасында көзделген құжаттар туралы мәліметтерді қоса береді.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы берілген кезде тұтынушы осы Қағидалардың 216, 223, 261 және 272-тармақтарында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін береді.";
201-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"201. Осы Қағидалардың 205-тармағында көрсетілген объектілерді қоспағанда, Мемлекеттік корпорация арқылы келіп түсетін табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтінішті табиғи монополия субъектісі құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайда екі жұмыс күні ішінде "цифрлық үкіметтің" веб-порталы немесе табиғи монополия субъектісінің кеңсесі арқылы қайтарады.";
261-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жылжымайтын мүлік объектісіне тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) туралы мәліметтер не объект орналасқан жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда) не жылжымайтын мүлік иесінің объектіні газдандыруға нотариалды түрде расталған келісімі (реттеліп көрсетілетін қызметке құрылысы аяқталған объект қосылған жағдайда), ал құжаттар болмаған жағдайда – жылжымайтын мүлік объектісін газдандыруға жергілікті атқарушы органдардан өтініш осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша;";
284-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"284-1. Табиғи монополиялар субъектілері Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11111 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсыну қағидасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен нысандарға сәйкес мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесінде:";
1-1-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

"При подаче заявления через Государственную корпорацию работник Государственной корпорации осуществляет идентификацию личности потребителя, и прилагает к заявлению сведения о документах, предусмотренных подпунктом 1) пункта 216, подпунктом 1) пункта 223, подпунктом 1) пункта 261, подпунктом 1) пункта 272 настоящих Правил, получаемые из соответствующих государственных цифровых систем через веб-портал "цифрового правительства".";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"При подаче заявления через веб-портал "цифрового правительства" потребитель предоставляет электронные копии документов, указанных в пунктах 216, 223, 261 и 272 настоящих Правил.";
часть первую пункта 201 изложить в следующей редакции:
"201. Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги, за исключением объектов, указанных в пункте 205 настоящих Правил, поступающее через Государственную корпорацию, возвращается субъектом естественной монополии в течение двух рабочих дней через веб-портал "цифрового правительства" или канцелярию субъекта естественной монополии в случае представления неполного пакета документов.";
подпункт 2) пункта 261 изложить в следующей редакции:
"2) сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на объект недвижимости либо копия правоустанавливающего документа на недвижимое имущество (при отсутствии сведений в цифровых системах), где расположен объект, либо нотариально заверенное согласие собственника недвижимого имущества на газификацию объекта (в случае подключения к регулируемой услуге завершенного строительством объекта), а в случае отсутствия документов – заявление от местных исполнительных органов на газификацию объекта недвижимости по форме 7 согласно приложению 4 к настоящим Правилам;";
часть первую пункта 284-1 изложить в следующей редакции:
"284-1. Субъекты естественных монополий размещают и (или) актуализируют в автоматизированной цифровой системе государственного градостроительного кадастра в машиночитаемом виде согласно формам, утвержденным уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с Правилами ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11111):";
приложение 1-1 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;

2-қосымша осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-1-қосымша осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-2-қосымша осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-3-қосымша осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымшаның 3-нысаны осы тізбеге 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
3-тармақтың 30-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"30-1) жаңғыртуды сатып алудың цифрлық платформасы – цифрлық ресурстарды орталықтандырылған жинауға, өңдеуге, сақтауға, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға, отандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алуға, "кілтпен" келісімшарттар жасасуға, энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғыртудың Ұлттық жобасы бөлігінде жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізуге арналған цифрлық платформасы;";
3-тармақтың 164) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"164) экономикалық ресурстар – өндірістік-шаруашылық қызметте пайдаланылатын, табиғи (шикізат, геофизикалық), еңбек (адам капиталы), күрделі (физикалық капитал – негізгі құралдар), айналым қаражаты (материалдар), цифрлық ресурстар, қаржы (ақша капиталы) ресурстары болып бөлінетін көздердің, құралдардың жиынтығы;";
15-тармақтың 14-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-1) Заңның 25-бабының 6-2-тармақшасына сәйкес цифрлық объектілерден алынған табиғи монополия субъектісінің қуатын нақты пайдалану туралы деректер;";
208-36 тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) іске асырылатын технологиялық және техникалық іс-шаралардың тізбесін көрсете отырып, инвестициялық бағдарлама жобасының тиімділігін есептеу, оның ішінде субъектінің технологиялық процесін басқарудың цифрлық жүйелерін енгізу және (немесе) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелері, технологиялық басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу көзделетін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасы жобасының тиімділік көрсеткіштері;";
208-85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"208-85. Субъект тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының цифрлық жүйесімен интеграцияланған электрондық сатып алудың цифрлық жүйесі арқылы жүзеге асырады.";

приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
приложение 2-1 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню;
приложение 2-2 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню;
приложение 2-3 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню;
форму 3 приложения 3 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню.
3. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617) следующие изменения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 30-1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"30-1) цифровая платформа закупок модернизации – цифровая платформа, предназначенная для централизованного сбора, обработки, хранения цифровых ресурсов, закупки товаров, работ и услуг, приобретения товаров у отечественных товаропроизводителей, заключения контрактов "под ключ", мониторинга реализации проектов в части национального проекта модернизации энергетического и коммунального секторов;";
подпункт 164) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"164) экономические ресурсы – совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал – основные средства), оборотные средства (материалы), цифровые ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы;";
подпункт 14-1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"14-1) данные о фактическом использовании мощности субъекта естественной монополии из цифровых объектов в соответствии с пунктом 6-2 статьи 25 Закона;";
подпункт 2) пункта 208-36 изложить в следующей редакции:
"2) показатели эффективности проекта инвестиционной программы субъекта по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам, предусматривающие, в том числе расчет эффективности проекта инвестиционной программы с указанием перечня реализуемых технологических и технических мероприятий, в том числе внедрение цифровых систем управления технологическим процессом субъекта и (или) внедрение автоматизированных систем коммерческого учета электрической энергии, автоматизированных систем управления технологическим процессом;";
пункт 208-85 изложить в следующей редакции:
"208-85. Закупки товаров, работ, услуг субъектом осуществляются посредством цифровой системы электронных закупок, интегрированной с цифровой системой Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.";

247-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік кәсіпорындар, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құрылымына кіретін ұйымдарды және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғаларды қоспағанда, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық инвестициялық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі олармен үлестес заңды тұлғалар, ұлттық инвестициялық холдинг, ұлттық компаниялар мен ұйымдар – үшінші топ.";
269-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік кәсіпорындар, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құрылымына кіретін ұйымдарды және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғаларды қоспағанда, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық инвестициялық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі олармен үлестес заңды тұлғалар, ұлттық инвестициялық холдинг, ұлттық компаниялар мен ұйымдар – үшінші топ.";
341-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) іске асырылатын технологиялық және и техникалық іс-шаралардың тізбесін көрсете отырып, оның ішінде субъектінің технологиялық процестерін басқарудың цифрлық жүйелерін енгізуді және (немесе) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін, технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін (болған кезде) енгізуді көрсете отырып, оның ішінде инвестициялық бағдарлама жобасының тиімділік есебін көздейтін осы Қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасы жобасының тиімділік көрсеткіштері;";
343-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Субъектінің технологиялық процесті басқарудың цифрлық жүйелерін енгізу және (немесе) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін, технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу;";
374-3-тармақтың 5-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарау қорытындылары жаңғыртуды сатып алудың цифрлық платформасында көрсетіледі.".
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 85
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
1- қосымша
Қоғамдық маңызы бар
нарықтарда баға белгілеу
қағидаларына
13-қосымша
Қоғамдық маңызы бар нарық субъектілерінің электр энергиясын (электрмен жабдықтауды) бөлшек саудада өткізуінің шекті бағасын есептеу

подпункт 3) пункта 247 изложить в следующей редакции:
"3) государственные учреждения, государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними юридические лица, национальный инвестиционный холдинг, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат национальному инвестиционному холдингу, национальной компании, за исключением организаций, входящих в структуру Национального Банка Республики Казахстан, и юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении – третья группа.";
подпункт 3) пункта 269 изложить в следующей редакции:
"3) государственные учреждения, государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними юридические лица, национальный инвестиционный холдинг, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат национальному инвестиционному холдингу, национальной компании, за исключением организаций, входящих в структуру Национального Банка Республики Казахстан, и юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении – третья группа.";
подпункт 2) пункта 341 изложить в следующей редакции:
"2) показатели эффективности проекта инвестиционной программы субъекта по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам, предусматривающие, в том числе расчет эффективности проекта инвестиционной программы с указанием перечня реализуемых технологических и технических мероприятий, в том числе внедрение цифровых систем управления технологическим процессом субъекта и (или) внедрение автоматизированных систем коммерческого учета электрической энергии, автоматизированных систем управления технологическим процессом;";
подпункт 4) пункта 343 изложить в следующей редакции:
"4) внедрение цифровых систем управления технологическим процессом субъекта и (или) внедрение автоматизированных систем коммерческого учета электрической энергии, автоматизированных систем управления технологическим процессом.";
часть пятую пункта 374-3 изложить в следующей редакции:
"Итоги рассмотрения отражаются на цифровой платформе закупок модернизации.".
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 85
Приложение 13 к
Правилам ценообразования
на общественно
значимых рынках
Расчет предельный цены на розничную реализацию электрической энергии (электроснабжение) субъектов общественно значимого рынка

1. Қоғамдық маңызы бар нарық субъектілерінің электр энергиясын бөлшек саудада өткізуінің шекті бағасын есептеу тұтынушылар топтары бойынша электр энергиясын бөлшек саудада өткізу бағасын саралауды ескере отырып, жүзеге асырылады.
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына арналған тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралауы Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 20 ақпандағы № 57-НҚ бұйрығымен бекітілген Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5602 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
2. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясын бөлшек саудада өткізуінің шекті бағасын қалыптастыру Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясын бөлшек саудада өткізуінің сараланған шекті бағасын белгілеу мақсатында тұтынушылардың мынадай топтары бөліп көрсетілген:
тұтынушылардың 1-тобы – электр энергиясын тауарларды, жұмыстарды өндірумен (сатумен) және көрсетілетін қызметтерді ұсынумен байланысты емес, өздерінің тұрмыстық мұқтаждары үшін пайдаланатын тұрмыстық тұтынушылар;
тұтынушылардың 2-тобы – электр энергиясын тұрмыстық қажеттіліктері үшін пайдаланбайтын тұтынушылар;
тұтынушылардың 3-тобы – мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік кәсіпорындар, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құрылымына кіретін ұйымдарды және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғаларды қоспағанда, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық инвестициялық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі олармен үлестес заңды тұлғалар, ұлттық инвестициялық холдинг, ұлттық компаниялар мен ұйымдар.
4. Босату тарифі мыналар үшін қолданылады:
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумағында орналасқан тұтынушыларға;
Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасының ведомстволық бағынысты ұйымдарына және оның ведомстволарына;
әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілеріне.
Электр энергиясын тұтынушылар топтары бойынша бөлшек саудада өткізудің сараланған шекті бағаларының есептемесі

1. Расчет предельной цены розничной реализации электрической энергии субъектов общественно значимого рынка осуществляется с учетом дифференциации цен розничной реализации электрической энергии по группам потребителей.
Дифференциация энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами осуществляется в соответствии с Правилами дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 20 февраля 2009 года № 57-ОД (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5602).
2. Формирование предельной цены розничной реализации электрической энергии энергоснабжающими организациями осуществляется в соответствии с Правилами.
3. В целях установления дифференцированной предельной цены розничной реализации электрической энергии энергоснабжающими организациями выделены следующие группы потребителей:
1 группа потребителей – бытовые потребители, использующие электрическую энергию для собственных бытовых нужд, не связанных с производством (продажей) товаров, работ и предоставлением услуг;
2 группа потребителей – потребители, использующие электрическую энергию не для бытовых нужд;
3 группа потребителей – государственные учреждения, государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними юридические лица, национальный инвестиционный холдинг, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат национальному инвестиционному холдингу, национальной компании, за исключением организаций, входящих в структуру Национального Банка Республики Казахстан, и юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении.
4. Отпускной тариф применяется для:
потребителей, расположенных на территории специальных экономических и индустриальных зонах;
подведомственных организаций Управления делами Президента Республики Казахстан и его ведомств;
производителей социально значимых продовольственных товаров.
Расчет дифференцированных предельных цен розничной реализации электрической энергии по группам потребителей.

5. Тұтынушылар бірінші тобы үшін электр энергиясына сараланған шекті бағаны есептеу тұтынушылардың бірінші тобына арналған электр энергиясына шекті бағаның өзгеру коэффициенті ескеріле отырып, жүзеге асырылады, уәкілетті органның ведомствосы және/немесе уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі мынадай формула бойынша айқындайды:
Бсарал1 = Zқолд. * k, теңге / кВтсағ (ҚҚС-сыз), мұндағы:
Zқолд. – бірінші топқа арналған қолданыстағы баға, теңге/кВтсағ (ҚҚС-сыз);
k –тұтынушылардың бірінші тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы немесе уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі:
1) тиісті өңір халқының төлем қабілеттілігі деңгейін;
2) инфляцияға ықпалын;
3) өнеркәсіптік өндірісті дамыту деңгейін;
4) энергия үнемдеу үшін ынталандырулар жасауды ескере отырып айқындайтын электр энергиясының шекті бағасының өзгеру коэффициенті.
6. Тұтынушылардың екінші тобы үшін электр энергиясына шекті бағаны есептеу (тұтынушылардың үшінші тобы болмаған жағдайда) мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Бсарал 2 = ((Zi * Vжалпы жыл.) – (Бсарал1 *V1))/V2, теңге/кВт.сағ. (ҚҚС-сыз), мұндағы:
Zi – тұтынушылардың топтары бойынша саралаусыз шекті баға;
Vжалпы жыл – энергиямен жабдықтаушы ұйымның электр энергиясын өткізудің жоспарланған жылдық көлемі, кВт.сағ.;
V1 –тұтынушылар бірінші тобы жоспарлаған электр энергиясының көлемі, кВт.сағ.;
V2 –тұтынушылардың екінші тобы жоспарлаған электр энергиясының көлемі, кВт.сағ.;
7. Екінші тұтынушылар тобы болмаған жағдайда, үшінші тұтынушылар тобы үшін электр энергиясына шекті бағаны есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Бсарал 3 = ((Zi * Vжалпы жыл.) – (Бсарал1 *V1))/V3 теңге/кВт.сағ. (ҚҚС-сыз), мұндағы:
V3 – тұтынушылардың үшінші тобы жоспарлаған электр энергиясының көлемі, кВт.сағ.;
8. Тұтынушылардың екінші және үшінші топтары болған жағдайда, тұтынушылардың екінші және үшінші топтары үшін электр энергиясына шекті бағаны есептеу мына формулалар бойынша жүзеге асырылады:
Бсарал 3 = ((Zi * Vжалпы жыл.) – (Бсарал1 * V1) – (Бсарал 2 * V2))/V3, теңге/кВт.сағ. (ҚҚС-сыз).
Тұтынушылар топтары бойынша қоғамдық маңызы бар нарық субъектілерінің электр энергиясын бөлшек саудада өткізудің шекті бағасын есептеудің бақылау мысалы
Мысал:
Бастапқы деректер:
Zi = 16,50 теңге/кВтсағ. (ҚҚС-сыз)
Zқолд. = 14,00 теңге/кВтсағ. (ҚҚС-сыз)
k = 1,07
Vжалпы жыл. = 2 377,8 млн.кВтсағ., оның ішінде:
V1 = 750,8 млн.кВтсағ.
VIII = 1 627,0 млн.кВтсағ.
Тұтынушылардың екінші және үшінші тобы үшін (олар болған жағдайда) электр энергиясына шекті бағаны есептеу үшін қосымша деректер:
VII = 800,0 млн.кВтсағ.
VIII = 827,0 млн.кВтсағ.
Бсарал III = 15,28 теңге/кВтсағ. (ҚҚС-сыз).

5. Расчет дифференцированных предельных цен на электроэнергию для первой группы потребителей осуществляется с учетом коэффициента изменения предельной цены на электрическую энергию для первой группы потребителей, ведомством уполномоченного органа и/или территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа определяется по формуле:
Цдиф1 = Zдейств. * k, тенге/кВтч (без НДС), где:
Zдейств. – действующая цена для первой группы, тенге/кВтч (без НДС);
k – коэффициент изменения предельной цены на электрическую энергию для первой группы потребителей, определяемый ведомством уполномоченного органа или территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа с учетом:
1) уровня платежеспособности населения соответствующего региона;
2) влияния на инфляцию;
3) уровня развития промышленного производства;
4) создания стимулов для энергосбережения.
6. Расчет предельной цены на электроэнергию для второй группы потребителей (в случае отсутствия третьей группы потребителей), осуществляется по формуле:
Цдиф2 = ((Zi *Vобщ.год) – (Цдиф1 *V1)) /V2, тенге/кВт.ч (без НДС), где:
Zi – предельная цена, без дифференциации по группам потребителей;
Vобщ.год – планируемый годовой объем реализации электроэнергии энергоснабжающей организацией, кВтч;
V1 – планируемый объем электрической энергии первой группы потребителей, кВтч;
V2 – планируемый объем электрической энергии второй группой потребителей, кВтч;
7. Расчет предельной цены на электроэнергию для третьей группы потребителей при отсутствии второй группы потребителей, осуществляется по формуле:
Цдиф3 = ((Zi * Vобщ.год) – (Цдиф1 *V1)) /V3 тенге/кВт.ч (без НДС), где:
V3 – планируемый объем электрической энергии третьей группы потребителей, кВтч;
8. Расчет предельной цены на электроэнергию для второй и третьей групп потребителей, в случае наличия второй и третьей групп потребителей, осуществляется по формулам:
Цдиф3 = ((Zi * Vобщ.год) – (Цдиф1 * V1) – (Цдиф2 * V2)) / V3, тенге/кВт.ч. (без НДС).
Контрольный пример расчета предельных цен розничной реализации электрической энергии субъектов общественно значимого рынка по группам потребителей
Пример:
Исходные данные:
Zi = 16,50 тенге/кВтч (без НДС)
Zдейств = 14,00 тенге/кВтч (без НДС)
k = 1,07
Vобщ.год = 2 377 млн.кВтч, в том числе:
V1 = 750,8 млн.кВтч.
V3 = 1 627 млн.кВтч.
Дополнительные данные для расчета предельной цены на электроэнергию для второй и третьей группы потребителей (в случае их наличия):
V2 = 800,0 млн.кВтч.
V3 = 827,0 млн.кВтч.
Цдиф3 = 15,28 тенге/кВтч (без НДС).

1. Тұтынушылардың бірінші тобы үшін электр энергиясына шекті бағаны есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Бсарал I = Zқолд. * k, теңге/кВтсағ. (ҚҚС-сыз) Бсарал I = 14,0 * 1,07 = 14,98
2. Екінші тұтынушылар тобы болмаған жағдайда үшінші тұтынушылар тобы үшін электр энергиясына шекті бағаны есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Бсарал III = ((Zi * Vжалпы жыл.) – (Бсарал I *VI))/VIII теңге/кВт.сағ. (ҚҚС-сыз)
Бсарал III = ((16,50 * 2 377,8) – (14,98 * 750,8))/1 627 = 17,20 теңге/кВт.сағ. (ҚҚС-сыз).
3. Тұтынушылардың екінші және үшінші топтары үшін (тұтынушылардың екі тобы да болған жағдайда) электр энергиясына шекті бағаны есептеу мына формулалар бойынша жүзеге асырылады:
Бсарал 2=Zi, теңге/ кВтсағ.
Бсарал2=16,50 теңге/кВтсағ. (ҚҚС-сыз)
Бсарал3 = ((Zi * Vжалпы жыл.) – (Бсарал I *VI) – (Бсарал2 * V2))/ V3.
Бсарал3 = ((16,50 * 2377,8) – (14,98 * 750,8) – (16,50 * 800))/827 = 17,88 теңге/кВтсағ. (ҚҚС-сыз).
Ескертпе:
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына арналған тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралауы Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 20 ақпандағы № 57-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5602 болып тіркелген) бекітілген Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 85
Өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтардың
тізбесіне
2-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
1-1-қосымша
"Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы: "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару;
2) Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерін мемлекеттік тіркелімнен шығару".
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті (бұдан әрі – Комитет), Комитеттің аумақтық органдары.
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Цифрлық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу – 30 минут;
Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару – 2 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған) Барлық кіші түрлері бойынша.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу немесе шығару туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

1. Расчет предельной цены на электроэнергию для первой группы потребителей осуществляется по формуле:
Цдиф1 = Zдейств. * k, тенге/кВтч. (без НДС) Цдиф1 = 14,0 * 1,07 = 14,98
2. Расчет предельной цены на электроэнергию для третьей группы потребителей при отсутствии второй группы потребителей, осуществляется по формуле:
Цдиф3 = ((Zi * Vобщ.год) – (Цдиф1 *V1)) / V3 тенге/кВт.ч. (без НДС)
Цдиф3 = ((16,50 * 2 377,8) – (14,98 * 750,8)) /1 627 = 17,20 тенге/кВт.ч. (без НДС).
3. Расчет предельной цены на электроэнергию для второй и третьей групп потребителей (в случае наличия обеих групп потребителей), осуществляется по формулам:
Цдиф2 = Zi, тенге/кВтч
Цдиф2 = 16,50 тенге/кВтч (без НДС).
Цдиф3 = ((Zi * Vобщ.год) – (Цдиф1 * V1) – (Цдиф2 * V2))/V3
Цдиф3 = ((16,50 * 2377,8) – (14,98 * 750,8) – (16,50 * 800))/827 = 17,88 тенге/кВтч (без НДС).
Примечание:
Дифференциация энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами осуществляется в соответствии с Правилами дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 20 февраля 2009 года № 57-ОД (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5602).
Приложение 2 к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной
экономики
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 85
Приложение 1-1
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи"
Наименование государственной услуги "Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи":
Наименование подвида государственной услуги:
1) Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи;
2) Исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи.
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), территориальные органы Комитета.
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Включение в Государственный регистр субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи – 30 минут;
исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи – 2 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о включении или исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
2) портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Тіркелімге енгізу үшін:
бірінші басшы қол қойған, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша Тіркелімге енгізу туралы өтініш. Бұл ретте электр энергиясын беру бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін көрсетілетін қызметті алушылар "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкестігі туралы электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган қорытындысының нөмірі мен берілген күнін көрсетеді.
Тіркелімнен шығару үшін: көрсетілетін қызметті алушы өзінің табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруды тоқтатқан күнінен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушіге бірінші басшы қол қойған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы өтінішті ұсынады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9:00 часов до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках);
2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для включения в Регистр: заявление о включении в Регистр по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем.
При этом услугополучатели, оказывающие регулируемые услуги по передаче электрической энергии, указывают номер и дату выдачи заключения государственного органа, осуществляющего руководство в области электроэнергетики, о соответствии требованиям пункта 6 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике".
Для исключения из Регистра: услугополучатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня прекращения осуществления им деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии, представляет услугодателю заявление об исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий по форме 3 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;

5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқықтардан айырылуы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www. economy. gov. kz интернет-ресурстарында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы цифрлық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www. economy. gov. kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 85
Өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтардың
тізбесіне
3-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
1-нысан
____________________________
(уәкілетті органның толық
атауы)
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
мекенжайы: индексі, қаласы,
ауданы, облысы, көшесі, үйдің
№, телефоны)
Өтініш берушінің деректемелері
____________________________
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхат _______________________(мәміле мәні)
1. Негіздеме:
Себептер
Мақсаттар
Міндеттер
Экономикалық орындылықты есептеу
(экономикалық орындылығын есептеуді көрсете отырып, мәмілені жасаудың себептері, мақсаттары мен міндеттері)
2. Мәміленің мәні болып табылатын мүлік туралы ақпарат
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
3. Мәмілені жасау көрсетілетін қызметті алушының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің артуына алып келмейтінін және оның қаржы-шаруашылық қызметінің нашарлауына алып келмейтінін растайтын мәліметтер
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Мәмілені ескере отырып тарифтік сметаның жобасы
Ауытқу
Мың тенге
%

5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.​economy.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Услугодателя www.​economy.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги". Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3 к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 85
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 1
В_______________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
от_______________________
(полное наименование заявителя),
адрес: индекс, город, район,
область, улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
____________________________
____________________________
____________________________
(бизнес – идентификационный
номер, индивидуальный
идентификационный номер)
Ходатайство о получении согласия уполномоченного органа на
______________________________________________________________
(предмет сделки)
1. Обоснование:
Причины
Цели
Задачи
Расчет экономической целесообразности
(причины, цели и задачи совершения сделки, с указанием расчета экономической целесообразности)
2. Информация об имуществе, являющемся предметом сделки
______________________________________________________________
______________________________________________________________
3. Сведения, подтверждающие, что совершение сделки не приведет к повышению тарифа на регулируемые услуги субъекта естественной монополии и не приведет к ухудшению его финансово-хозяйственной деятельности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Наименование показателей тарифной сметы
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Проект тарифной сметы с учетом сделки
Отклонение
Тысяч тенге
%

4. Мүлікті бағалау туралы мәліметтер
Мүлікті бағалауды жүргізген бағалау ұйымының атауы
Мүлікті бағалауға мемлекеттік лицензия туралы мәліметтер (нөмірі және берілген күні)
Табиғи монополия субъектісінің мүлкін бағалау туралы есепті жасау күні және нөмірі
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) атауы
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) қалдық құны
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) нарықтық құны
Мүлікті бағалауды жүргізген бағалау ұйымының қорытындысы
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін ______________
20___ жылғы "____" ___________ (қолы).
2-нысан
____________________________
(мемлекеттік органның толық
атауы)
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
мекен жайы
___________________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үйдің №, телефон)
Өтініш берушінің деректемелері
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Уәкілетті органның келісімін алу туралы қолдаухат
__________________________________________________________
(көрсетілетін қызмет атауы)
Табиғи монополия субъектісін қайта ұйымдастыру (тарату) қажеттігінің негіздемесі
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Жаңадан пайда болатын әрбір заңды тұлғаның орналасқан жері туралы мәліметтер
(қайта ұйымдастырылған жағдайда)
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Табиғи монополия субъектісінің басқа заңды тұлғаларға қатысуы туралы мәліметтер
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін _____________________________________________
20___ жылғы "____" ___________ (қолы).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 85
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
4-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
2-1-қосымша
"Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті (бұдан әрі - Комитет), Комитеттің аумақтық органдары.
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Цифрлық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Портал арқылы жүгінген кезде – 10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру туралы хат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

4. Сведения об оценке имущества
Наименование оценочной организации проводившей оценку имущества
Сведения о государственной лицензии на оценку имущества (номер и дата выдачи)
Дата и номер составления отчета об оценке имущества субъекта естественной монополии
Наименование имущества (объекта) субъекта естественной монополии
Остаточная стоимость имущества (объекта) субъекта естественной монополии
Рыночная стоимость имущества (объекта) субъекта естественной монополии
Заключение оценочной организации проводившей оценку имущества
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах ______________
"__" ___________ 20___г. (подпись).
Форма 2
в __________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
от _________________________
(полное наименование заявителя)
адрес ______________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
____________________________
(бизнес – идентификационный
номер, индивидуальный
идентификационный номер)
Ходатайство о получении согласия уполномоченного органа на
_______________________________________________________________
(название услуги)
Обоснование необходимости реорганизации (ликвидацию) субъекта естественной монополии
_________________________________________________________________
________________________________________________________________
Сведения о месте нахождения каждого из вновь возникающих юридических лиц (в случае реорганизации)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
________________________________________________________________
Сведения об участии субъекта естественной монополии в других юридических лицах
_________________________________________________________________
________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах ________________________
"__" ___________ 20___г. (подпись).
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 85
Приложение 2-1 к
Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи"
Наименование государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи"
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), территориальные органы Комитета.
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
При обращении через портал – 10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Письмо о даче согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Кодекске сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша уәкілетті органның келісуін алу туралы өтінішхат;
2) иеліктен шығарылатын объектілер бойынша бөліністе иеліктен шығарылатын мүліктің атауын, типін, түрін, түгендеу нөмірін, бастапқы, қалдық құнын көрсете отырып, табиғи монополия субъектісінің басшысы қол қойған, ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланстан растайтын үзінді көшірменің электрондық көшірмесі қоса беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) тарифті жоғарылату;
2) тұтынушылармен шарттарды бұзу;
3) тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне қысым жасау;
4) реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудың тығыз байланысты технологиялық жүйесін бұзу немесе реттеліп көрсетілетін қызмет сапасын төмендету;
5) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс емес екенінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларға сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқықтардан айырылуы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www. economy. gov. kz интернет-ресурстарында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www. economy. gov. kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9–00 до 18–30 часов, с перерывом на обед с 13–00 до 14–30 часов, кроме выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее –Кодекс);
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) ходатайство о получении согласия уполномоченного органа по форме 1 согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронная копия выписки-подтверждения из бухгалтерского баланса на начало текущего года, подписанную руководителем субъекта естественной монополии, с указанием наименования, типа, вида, инвентарного номера, первоначальной, остаточной стоимости отчуждаемого имущества в разрезе по отчуждаемым объектам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) повышение тарифа;
2) нарушение договоров с потребителями;
3) ущемление прав и законных интересов потребителей;
4) нарушение неразрывно связанной технологической системы предоставления регулируемой услуги или снижению качества регулируемой услуги;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в соответствии с настоящими Правилами;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.​economy.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги". Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.

Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 85
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
5-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
2-2-қосымша
"Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Бірігу, қосылу, түрлендіру;
2. Бөлу, бөлініп шығу;

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Услугодателя www.​economy.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги". Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 5 к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 85
Приложение 2-2 к
Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи"
Наименование государственной услуги "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи" Наименование подвида государственной услуги:
1. Слияние, присоединение, преобразование;
2. Разделение, выделение;

3. Тарату.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті (бұдан әрі – Комитет), Комитеттің аумақтық органдары
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Цифрлық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Портал арқылы жүгінген кезде – 5 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған) Барлық кіші түрлері бойынша.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру туралы хат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі: көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.

3. Ликвидация.
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), территориальные органы Комитета.
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
При обращении через портал – 5 (пять) рабочих дней.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная). По всем подвидам.
5
Результат оказания государственной услуги
Письмо о даче согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9–00 до 18–30 часов, с перерывом на обед с 13–00 до 14–30 часов, кроме выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее –Кодекс);

2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Кодекске сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

2-3-қосымша
"Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті (бұдан әрі – Комитет), Комитеттің аумақтық органдары
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.​egov.​kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Портал арқылы жүгінген кезде – 10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру туралы хат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодексі) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Кодекске сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхат;
2) иеліктен шығарылатын объектілер бөлінісінде иеліктен шығарылатын мүліктің атауын, типін, түрін, түгендеу нөмірін, бастапқы, қалдық құнын көрсете отырып, табиғи монополия субъектісінің басшысы қол қойған, ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланстан үзінді көшірме-растаудың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

Приложение 2-3
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги подъездных путей"
Наименование государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги подъездных путей"
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), территориальные органы Комитета.
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
При обращении через портал – 10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Письмо о даче согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги подъездных путей либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9–00 до 18–30 часов, с перерывом на обед с 13–00 до 14–30 часов, кроме выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее –Кодекс);
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) ходатайство о получении согласия уполномоченного органа по форме 1 согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронную копию выписки-подтверждения из бухгалтерского баланса на начало текущего года, подписанную руководителем субъекта естественной монополии, с указанием наименования, типа, вида, инвентарного номера, первоначальной, остаточной стоимости отчуждаемого имущества в разрезе по отчуждаемым объектам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) тарифті жоғарылату;
2) тұтынушылармен шарттарды бұзу;
3) тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіру;
4) реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудың үздіксіз байланысты технологиялық жүйесінің бұзылуы немесе реттеліп көрсетілетін қызмет сапасының төмендеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларға сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған болуы;
9) кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлік табиғи монополия субъектісінің меншігінде реттеліп көрсетілетін қызмет көрсетілген күннен бастап он сегіз айдан кем болуы;
10) кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісі бекітілген уақытша өтемақы тарифіне сәйкес тұтынушыларға негізсіз алынған кірісті өтемеуі;
11) осы Қағидалардың 39-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасының ұсынылмауы не ұсынылған құжаттарда анық емес ақпараттың (мәліметтердің) болуы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.​economy.​gov.​kz интернет-ресурстарында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Көрсетілетін қызметті берушінің www.​economy.​gov.​kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.

1) повышение тарифа;
2) нарушение договоров с потребителями;
3) ущемление прав и законных интересов потребителей;
4) нарушение неразрывно связанной технологической системы предоставления регулируемой услуги или снижению качества регулируемой услуги;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в соответствии с настоящими Правилами;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
9) имущество, используемое для предоставления регулируемые услуги подъездных путей, находится в собственности субъекта естественной монополии менее восемнадцати месяцев со дня оказания регулируемой услуги;
10) субъект естественной монополии, оказывающий регулируемые услуги подъездных путей, не произвел возмещение потребителям необоснованно полученного дохода в соответствии с утвержденным временным компенсирующим тарифом;
11) предоставлен неполный пакет документов.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.​economy.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.

Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 85
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
7-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
3-нысан
Кімге
__________________________
(табиғи монополия субъектісінің
атауы)
Кімнен ___________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
Конкурсқа қатысуға өтінім
Конкурстың атауы мен нөмірі:________________________________________________.
Жеткізілетін тауарлардың, орындалатын жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің
атауы мен саны (көлемі):_____________________________________________
Жеткізілетін тауарлардың сипаттамасы мен функционалдық, техникалық, сапалық және
пайдалану сипаттамалары: ___________________________________________.
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі мен орны:
__________________________________________________________.
Тауарды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шығыстарды
қоса алғанда, қосылған құн салығын есепке алмағанда, тауардың, жұмыстың және қызметтің
бір бірлігі үшін теңгемен баға:
__________________________________________________________.
Тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты
шығыстар енгізілген қосылған құн салығын есепке алмағандағы тауарлардың, жұмыстардың,
қызметтердің теңгемен жалпы бағасы:
_________________________________________________________
Жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құнын егжей-тегжейлі ашатын сметалық есеп
немесе құнның калькуляциясы:____________________________________________________
Әлеуетті өнім беруші жүргізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын жұмыстарды
орындау, қызметтерді көрсету үшін қосалқы мердігерлерге (бірлескен орындаушыларға)
берілуі мүмкін жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шекті көлемі: ______________________________.
Өтінім берілген күнге әлеуетті өнім берушінің мемлекеттік кірістер органдарында есепке алу
жүргізілетін жалпы белгіленген салық салу режимін қолдану туралы мәліметтер____________________________________________.
Осы өтініммен оның тауарды жеткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді жүзеге асыруға келісімін білдіремін.
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы (қолы, күні)

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Услугодателя www.​economy.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги". Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 7 к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 85
Приложение 3
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 3
Кому ______________________
______________________
(наименование субъекта
естественной монополии)
От кого ____________________
____________________________
(наименование потенциального
поставщика)
Заявка на участие в конкурсе
Наименование и номер конкурса: _________________________________
Наименование и количество (объем) поставляемых товаров, выполняемых
работ и оказываемых услуг: _____________________________.
Описание и функциональные, технические, качественные и эксплуатационные
характеристики поставляемых товаров: __________________
Срок и место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
________________________________________________________________
Цена в тенге за единицу товара, работы и услуги без учета налога на
добавленную стоимость, с включенными в нее расходов, связанных с поставкой
товара, выполнением работ, оказанием услуг:
_______________________________________________________________.
Общая цена в тенге товаров, работ, услуг без учета налога на добавленную
стоимость, с включенными в нее расходов, связанных с поставкой товара,
выполнением работ, оказанием услуг:
________________________________________________________.
Сметный расчет или калькуляция стоимости, детально раскрывающая стоимость
работ, услуг: ______________________________________.
Предельные объемы работ, услуг, которые могут быть переданы потенциальным
поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ, оказания
услуг, являющихся предметом проводимых закупок:
_________________________________________________________.
Сведения о применении потенциальным поставщиком общеустановленного
режима налогообложения, учет по которым ведется в органах государственных
доходов, на дату подачи заявки:
___________________________________________________________.
Настоящей заявкой выражаю его согласия осуществить поставку товара,
выполнение работ, оказание услуг.
________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность (Подпись, дата)