"Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 55 бұйрығына және "Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 55 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 9 сәуірдегі № 24 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 26 маусымдағы № 86 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 маусымда № 39118 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22891 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Бәсекелес ортаға беруге орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылыс негіздерін, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғауға, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, қоғамдық тәртіпті, азаматтардың денсаулығы мен қоғамның адамгершілік болмысын сақтауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық, ақпараттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функцияларын және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функцияларын қоспағандағы функциялары қаралады.";
қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингін жүзеге асыру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аутсорсингке орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылыс негіздерін, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғауға, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, қоғамдық тәртіпті, азаматтардың денсаулығы мен қоғамның адамгершілік болмысын сақтауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық, ақпараттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функциялары және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функциялары жатпайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру үшін іріктеу әдістемесінде:

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 55 "О некоторых вопросах передачи государственных функций в конкурентную среду" и приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2026 года № 24 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 55 "О некоторых вопросах передачи государственных функций в конкурентную среду"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 июня 2026 года № 86. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2026 года № 39118
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 55 "О некоторых вопросах передачи государственных функций в конкурентную среду" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22891) следующие изменения:
в Правилах передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду, утвержденных указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. К передаче в конкурентную среду рассматриваются функции центральных и (или) местных исполнительных органов, за исключением функций направленных на защиту основ конституционного строя, прав и свобод человека и гражданина, обеспечения национальной безопасности, охраны общественного порядка, здоровья граждан и нравственности общества, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной, информационной безопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иных функций, передача которых может нанести ущерб интересам государства.";
приложение изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах осуществления аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Аутсорсингу не подлежат функции центральных и (или) местных исполнительных органов, направленные на защиту основ конституционного строя, прав и свобод человека и гражданина, обеспечения национальной безопасности, охраны общественного порядка, здоровья граждан и нравственности общества, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной, информационной безопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иные функции, передача которых может нанести ущерб интересам государства.";
в Методике отбора функций центральных и (или) местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду, утвержденной указанным приказом:

2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ажырамас мемлекеттік функциялар – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциялары ("Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылыс негіздерін, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғауға, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, қоғамдық тәртіпті, азаматтардың денсаулығы мен қоғамның адамгершілік болмысын сақтауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық, ақпараттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функциялар және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функциялар) немесе стратегиялық функциялар немесе мемлекеттік мәжбүрлеу құқығын іске асыруға байланысты немесе мемлекеттік меншікке билік ету құқығына қатысты немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бойынша халықаралық міндеттемелер мен міндеттемелер шеңберінде іске асырылатын функциялар;";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциясының құнын айқындау әдістемесінде:
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Байланыс қызметтеріне ақы төлеу шығыстарына телефон, ұялы байланыс, қалааралық сөйлесулер, пошта шығыстары, факс, электрондық пошта, интернет үшін абоненттік төлемдер кіреді.";
1-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізу әдістемесінде:
3 және 4-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2. "Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 55 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 9 сәуірдегі № 24 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38407 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
5-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) неотъемлемые государственные функции – функции центрального и (или) местного исполнительного органа (функции, направленные на защиту основ конституционного строя, прав и свобод человека и гражданина, обеспечения национальной безопасности, охраны общественного порядка, здоровья граждан и нравственности общества, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной, информационной безопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иные функции, передача которых может нанести ущерб интересам государства) или стратегические функции или функции связанные с реализацией права на государственное принуждение или относящиеся к праву распоряжения государственным имуществом или реализуемые в рамках международных обязательств и обязательств по международным договорам ратифицированных Республикой Казахстан;";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Методике определения стоимости функции центрального и (или) местного исполнительных органов, предлагаемой для передачи в конкурентную среду, утвержденной указанным приказом:
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Расходы на оплату услуг связи включают абонентную плату за телефоны, сотовую связь, междугородние переговоры, почтовые расходы, факс, электронную почту, интернет.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в Методике проведения анализа готовности рынка по функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемым для передачи в конкурентную среду, утвержденной указанным приказом:
приложения 3 и 4 изложить в новой редакции согласно приложениям 5 и 6 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2026 года № 24 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 55 "О некоторых вопросах передачи государственных функций в конкурентную среду" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 38407) следующие изменения:
абзац третий пункта 5 изложить в следующей редакции:

"11. Бәсекелес ортаға беруге орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылыс негіздерін, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғауға, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, қоғамдық тәртіпті, азаматтардың денсаулығы мен қоғамның адамгершілік болмысын сақтауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік, киберқауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функцияларын және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функцияларын қоспағандағы функциялары қаралады.";
5-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аутсорсингке орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылыс негіздерін, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғауға, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, қоғамдық тәртіпті, азаматтардың денсаулығы мен қоғамның адамгершілік болмысын сақтауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік, киберқауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функциялар және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функциялары жатпайды.";
5-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ажырамас мемлекеттік функциялар – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциялары ("Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылыс негіздерін, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғауға, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, қоғамдық тәртіпті, азаматтардың денсаулығы мен қоғамның адамгершілік болмысын сақтауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік, киберқауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функциялар және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функциялар) немесе стратегиялық функциялар немесе мемлекеттік мәжбүрлеу құқығын іске асыруға байланысты немесе мемлекеттік меншікке билік ету құқығына қатысты немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бойынша халықаралық міндеттемелер мен міндеттемелер шеңберінде іске асырылатын функциялар;".

"11. К передаче в конкурентную среду рассматриваются функции центральных и (или) местных исполнительных органов, за исключением функций направленных на защиту основ конституционного строя, прав и свобод человека и гражданина, обеспечения национальной безопасности, охраны общественного порядка, здоровья граждан и нравственности общества, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной безопасности, кибербезопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иных функций, передача которых может нанести ущерб интересам государства.";
абзац пятый пункта 5 изложить в следующей редакции:
"4. Аутсорсингу не подлежат функции центральных и (или) местных исполнительных органов, направленные на защиту основ конституционного строя, прав и свобод человека и гражданина, обеспечения национальной безопасности, охраны общественного порядка, здоровья граждан и нравственности общества, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной безопасности, кибербезопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иные функции, передача которых может нанести ущерб интересам государства.";
абзац седьмой пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) неотъемлемые государственные функции – функции центрального и (или) местного исполнительного органа (функции, направленные на защиту основ конституционного строя, прав и свобод человека и гражданина, обеспечения национальной безопасности, охраны общественного порядка, здоровья граждан и нравственности общества, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной безопасности, кибербезопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иные функции, передача которых может нанести ущерб интересам государства) или стратегические функции или функции связанные с реализацией права на государственное принуждение или относящиеся к праву распоряжения государственным имуществом или реализуемые в рамках международных обязательств и обязательств по международным договорам ратифицированных Республикой Казахстан;".