Қатысушыларды қосу талаптарын, қол жеткізу деңгейлерін, дербес деректерді алмасу мен қорғауды қоса алғанда, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шарттары мен тұтынушылық микрокредит беру туралы шарттар бойынша қарыз алушы жеке тұлғалардың берешегін ұжымдық реттеу платформасының жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 25 маусымдағы № 97 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 маусымда № 39103 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-30-бабы 5-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қатысушыларды қосу талаптарын, қол жеткізу деңгейлерін, дербес деректерді алмасу мен қорғауды қоса алғанда, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шарттары мен тұтынушылық микрокредит беру туралы шарттар бойынша қарыз алушы жеке тұлғалардың берешегін ұжымдық реттеу платформасының жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Әлеуметтік жобалар және қаржылық сауаттылықты арттыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 25 маусымдағы
№ 97 қаулысымен
бекітілген
Қатысушыларды қосу талаптарын, қол жеткізу деңгейлерін, дербес деректерді алмасу мен қорғауды қоса алғанда, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шарттары мен тұтынушылық микрокредит беру туралы шарттар бойынша қарыз алушы жеке тұлғалардың берешегін ұжымдық реттеу платформасының жұмыс істеу қағидалары

Об утверждении Правил функционирования платформы коллективного урегулирования задолженности заемщиков – физических лиц по договорам потребительского банковского займа и договорам о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченным залогом имущества, включая условия подключения участников, уровни доступа, обмен и защиту персональных данных
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 25 июня 2026 года № 97. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2026 года № 39103
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2027 г.
В соответствии с частью четвертой пункта 5 статьи 15-30 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила функционирования платформы коллективного урегулирования задолженности заемщиков – физических лиц по договорам потребительского банковского займа и договорам о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченным залогом имущества, включая условия подключения участников, уровни доступа, обмен и защиту персональных данных.
2. Департаменту социальных проектов и повышения финансовой грамотности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2027 года.
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
от 25 июня 2026 года № 97
Правила функционирования платформы коллективного урегулирования задолженности заемщиков – физических лиц по договорам потребительского банковского займа и договорам о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченным залогом имущества, включая условия подключения участников, уровни доступа, обмен и защиту персональных данных

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қатысушыларды қосу талаптарын, қол жеткізу деңгейлерін, дербес деректерді алмасу мен қорғауды қоса алғанда, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шарттары мен тұтынушылық микрокредит беру туралы шарттар бойынша қарыз алушы жеке тұлғалардың берешегін ұжымдық реттеу платформасының жұмыс істеу қағидалары мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шарттары мен тұтынушылық микрокредит беру туралы шарттар бойынша қарыз алушы жеке тұлғалардың берешегін ұжымдық реттеу платформасының (бұдан әрі – платформа) жұмыс істеуіне, оның функционалдық мүмкіндіктеріне, ақпараттық өзара іс-қимылына, дербес деректерді алмасуға және оларды қорғауға, ақпараттық қауіпсіздікке, пайдаланушылардың қол жеткізу құқықтарының ара-жігін ажыратуға және ақпаратты сақтауға қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Платформаның жұмыс істеуі Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексін (бұдан әрі – Цифрлық кодекс), "Дербес деректер және оларды қорғау туралы", "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Микроқаржылық қызмет туралы", "Коллекторлық қызмет туралы", "Медиация туралы", "Төлемдер және төлем жүйелері туралы", "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ цифрландыру, киберқауіпсіздік және дербес деректерді қорғау салаларындағы Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін сақтай отырып жүзеге асырылады.
3. Қағидаларда Цифрлық кодексте көрсетілген, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аудит журналы – пайдаланушылардың әрекеттерін, жүйелік оқиғаларды, деректерге жүгінуді, мәртебелердің өзгеруін, құжаттарды қалыптастыруды, қарауды, қол қоюды және алуды тіркейтін платформаның электрондық жазбаларының жиынтығы;
2) жеке кабинет – платформаның пайдаланушыға оның рөлі мен өкілеттіктері ескеріле отырып ұсынылатын қорғалған бөлімі;
3) платформа – қаржы омбудсманы жанында жұмыс істейтін және ақпараттық жүйе арқылы берешекті ұжымдық реттеуге қатысушылардың өзара іс-қимылын, сондай-ақ берешекті ұжымдық реттеуге өтініштер (бұдан әрі – өтініш) беру, деректерді алмасу, берешектің өлшемшарттарын тексеру, төлемдер кестесін қалыптастыру, құжаттарға қол қою, қатысушыларды хабардар ету және медиация тәртібімен дауды (қақтығысты) реттеу туралы келісімдердің (бұдан әрі – медиативтік келісім) орындалуын мониторингтеу процестерін автоматтандыруды қамтамасыз ететін мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шарттары және (немесе) тұтынушылық микрокредит беру туралы шарттар бойынша қарыз алушы жеке тұлғалардың берешегін ұжымдық реттеу платформасы;

Глава 1. Общие положения
1. Правила функционирования платформы коллективного урегулирования задолженности заемщиков – физических лиц по договорам потребительского банковского займа и договорам о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченным залогом имущества, включая условия подключения участников, уровни доступа, обмен и защиту персональных данных, определяют требования к функционированию платформы коллективного урегулирования задолженности заемщиков – физических лиц по договорам потребительского банковского займа и договорам о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченным залогом имущества (далее – платформа), ее функциональным возможностям, информационному взаимодействию, обмену и защите персональных данных, информационной безопасности, разграничению прав доступа пользователей и хранению информации.
2. Функционирование платформы осуществляется с соблюдением Цифрового кодекса Республики Казахстан (далее – Цифровой кодекс), законов Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О микрофинансовой деятельности", "О коллекторской деятельности", "О медиации", "О платежах и платежных системах", "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", а также иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в сферах цифровизации, кибербезопасности и защиты персональных данных.
3. В Правилах используются понятия, указанные в Цифровом кодексе, а также следующие понятия:
1) журнал аудита – совокупность электронных записей платформы, фиксирующих действия пользователей, системные события, обращения к данным, изменения статусов, формирование, просмотр, подписание и выгрузку документов;
2) личный кабинет – защищенный раздел платформы, предоставляемый пользователю с учетом его роли и полномочий;
3) платформа – платформа коллективного урегулирования задолженности заемщиков – физических лиц по договорам потребительского банковского займа и (или) договорам о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченным залогом имущества, функционирующая при финансовом омбудсмане и обеспечивающая посредством информационной системы взаимодействие участников коллективного урегулирования задолженности, а также автоматизацию процессов подачи заявлений на коллективное урегулирование задолженности (далее – заявление), обмена данными, проверки критериев задолженности, формирования графиков платежей, подписания документов, уведомления участников и мониторинга исполнения соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации (далее – медиативное соглашение);

4) платформа операторы – қаржы омбудсманымен жасалған шарт немесе келісім негізінде платформаның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлға.
2-тарау. Платформаға қатысушылар мен оны пайдаланушылар және олардың функциялары
4. Қағидаларға сәйкес платформаға қосылған банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалдары, микроқаржы ұйымдары, тұтынушылық банктік қарыз немесе тұтынушылық микрокредит шарттары бойынша құқықтар (талаптар) берілген коллекторлық агенттіктер (бұдан әрі – коллекторлық агенттіктер), қаржы омбудсманы, жеке тұлғалар платформаға қатысушылар болып табылады.
Платформаны пайдаланушылар ретінде Қағидаларға сәйкес платформаға қолжетімділік алған платформаға қатысушылар, сондай-ақ медиатор, платформа операторы, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган платформаны пайдаланушылар ретінде әрекет етеді.
5. Қаржы омбудсманы платформаны өтініштерді қарау, қатысушылардың өзара іс-қимылын ұйымдастыру, хаттамаларды қалыптастыру және қол қою, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде берешекті ұжымдық реттеу рәсімдерін мониторингтеу үшін пайдаланады.
6. Платформа операторы платформаны пайдалануды, техникалық сүйемелдеуді және оның үздіксіз жұмыс істеуін, онда өңделетін ақпаратты қорғауды, ақпараттық қауіпсіздікті, конфиденциалдылықты, қол жеткізу құқықтарының аражігін ажыратуды, аудит журналдарын жүргізуді, деректердің резервтік көшірмесін жасауды және қалпына келтіруді, сыртқы цифрлық жүйелермен интеграциялауды, статистикалық және талдамалық ақпаратты қалыптастыруды, сондай-ақ пайдаланушыларға техникалық қолдауды қамтамасыз етеді.
Платформа операторына платформа арқылы қол жеткізуге болатын ақпарат пен деректерді платформа операторы платформаның жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті шектерде ғана өңдейді. Көрсетілген ақпарат пен деректерді өзге мақсаттарда пайдалануға, сондай-ақ оларды платформаның жұмыс істеуінің технологиялық процестері шеңберінен тыс үшінші тұлғаларға беруге жол берілмейді.
Платформа операторы платформада орналастырылатын және өңделетін дербес деректерге, банк құпиясын, микрокредит беру құпиясын, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерге меншік құқығын немесе өзге де заттық құқықтарды алмайды.
7. Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалдары, микроқаржы ұйымдары (бұдан әрі – кредиторлар), коллекторлық агенттіктер кредитордың, коллекторлық агенттіктің жеке кабинетінде жұмыс істеу үшін уәкілетті пайдаланушыларды тағайындайды және платформа арқылы келіп түскен мәліметтердің уақтылы қаралуын қамтамасыз етеді.
Кредиторлар, коллекторлық агенттіктер платформа арқылы расталатын немесе жіберілетін деректердің дұрыстығын, сондай-ақ уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен электрондық құжаттарға қол қоюын қамтамасыз етеді.
Кредиторлар, коллекторлық агенттіктер платформада жұмыс істеген кезде Қазақстан Республикасының дербес деректер, банк құпиясы, микрокредит беру құпиясы, коллекторлық қызмет және заңмен қорғалатын өзге де құпия туралы заңнамасының талаптарын сақтайды.

4) оператор платформы – юридическое лицо, обеспечивающее функционирование платформы на основании договора или соглашения с финансовым омбудсманом.
Глава 2. Участники и пользователи платформы и их функции
4. Участниками платформы являются банки, филиалы банка-нерезидента Республики Казахстан, микрофинансовые организации, коллекторские агентства, которым уступлены права (требования) по договору потребительского банковского займа или потребительского микрокредита (далее – коллекторские агентства), финансовый омбудсман, физические лица, подключенные к платформе в соответствии с Правилами.
В качестве пользователей платформы выступают участники платформы, а также медиатор, оператор платформы, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, получившие доступ к платформе в соответствии с Правилами.
5. Финансовый омбудсман использует платформу для рассмотрения заявлений, организации взаимодействия участников, формирования и подписания протоколов, а также мониторинга процедур коллективного урегулирования задолженности в пределах своих полномочий.
6. Оператор платформы обеспечивает эксплуатацию, техническое сопровождение и бесперебойное функционирование платформы, защиту обрабатываемой на ней информации, информационную безопасность, конфиденциальность, разграничение прав доступа, ведение журналов аудита, резервное копирование и восстановление данных, интеграцию с внешними цифровыми системами, формирование статистической и аналитической информации, а также техническую поддержку пользователей.
Информация и данные, доступ к которым предоставлен оператору платформы посредством платформы, обрабатываются оператором платформы исключительно в пределах, необходимых для обеспечения функционирования платформы. Использование указанных информации и данных в иных целях, а также их передача третьим лицам вне рамок технологических процессов функционирования платформы не допускается.
Оператор платформы не приобретает права собственности или иные вещные права на персональные данные, сведения, составляющие банковскую тайну, тайну предоставления микрокредита, коммерческую или иную охраняемую законом тайну, размещаемые и обрабатываемые на платформе.
7. Банки, филиалы банка-нерезидента Республики Казахстан, микрофинансовые организации (далее – кредиторы), коллекторские агентства назначают уполномоченных пользователей для работы в личном кабинете кредитора, коллекторского агентства и обеспечивают своевременное рассмотрение сведений, поступивших через платформу.
Кредиторы, коллекторские агентства обеспечивают достоверность данных, подтверждаемых или направляемых через платформу, а также подписание электронных документов электронной цифровой подписью уполномоченного лица.
Кредиторы, коллекторские агентства при работе на платформе соблюдают требования законодательства Республики Казахстан о персональных данных, банковской тайне, тайне предоставления микрокредита, коллекторской деятельности и иной охраняемой законом тайне.

8. Медиатор платформа операторы ұсынған қол жеткізу құқықтары шегінде құжаттармен танысу, медиация рәсіміне байланысты медиативтік келісімдерге қол қою үшін платформаны пайдаланады.
9. Платформаны пайдаланушылар өздері енгізетін мәліметтердің шынайылығын, цифрлық аутентификация құралдарының сақталуын, логиндердің, құпиясөздердің, бір реттік кодтардың, электрондық цифрлық қолтаңба кілттерінің үшінші тұлғаларға берілуіне жол бермеуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Платформаның жұмыс істеуіне қойылатын талаптар
10. Пайдаланушыны платформада бастапқы тіркеу Қазақстан Республикасының цифрландыру және киберқауіпсіздік саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен биометриялық аутентификацияны немесе электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, оны цифрлық аутентификациялау арқылы жүзеге асырылады.
11. Платформада қарыз алушының берешекті ұжымдық реттеуге өтініш беруі, қарыз алушыны және оның міндеттемелерін автоматтандырылған тексеру, кредиторлармен, коллекторлық агенттіктермен мәліметтер алмасу, төлемдердің бірыңғай кестесінің жобасын қалыптастыру, электрондық құжаттарға қол қою, хабарламалар жіберу және өтінішті қарау мәртебелерін көрсету қамтамасыз етіледі.
12. Аудит журналдарын жүргізу, жұмыс және демалыс күндерінің күнтізбесін басқару, электрондық құжаттарды сақтау, сондай-ақ құжаттар мен мәліметтерді жүктеу пайдаланушының қол жеткізу құқықтары шегінде платформада жүзеге асырылады.
13. Платформа регламенттік, профилактикалық, қалпына келтіру, апаттық және өзге де техникалық жұмыстарды жүргізу кезеңдерін қоспағанда, тәулік бойы жұмыс істейді. Платформа операторы пайдаланушыларды жоспарлы техникалық жұмыстар туралы платформада хабарлама орналастыру және хабарламаны жіберу арқылы осындай жұмыстар басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Апаттық техникалық жұмыстарды жүргізу кезінде платформа операторы пайдаланушыларға платформаның уақытша қолжетімсіздігі мен оның жұмыс қабілеттілігін қалпына келтірудің болжамды мерзімдері туралы хабарлайды. Көрсетілген хабарлама техникалық мүмкіндік болған кезде немесе осындай мүмкіндік қалпына келтірілгеннен кейін дереу жіберіледі.
14. Платформаның пайдаланушы интерфейсі бейімділікті, компьютерлерден және мобильді құрылғылардан қол жеткізуді, өтініштің мәртебесін, қажетті іс-әрекеттерді, оларды жасау мерзімдерін, құжаттарға қол қоймаудың немесе қол қоюдан бас тартудың салдарын, қалыптастырылған құжаттар мен хабарламалар туралы мәліметтерді көрсетуді қамтамасыз етеді.
Платформаның пайдаланушы интерфейсі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар адамдар, көру, есту, сөйлеу қабілеті бұзылған, сондай-ақ басқа да функционалдық шектеулері бар адамдар үшін қолжетімділік талаптарын ескере отырып әзірленеді және жұмыс істейді.

8. Медиатор использует платформу для ознакомления с документами, подписания медиативных соглашений, связанных с процедурой медиации, в пределах предоставленных оператором платформы прав доступа.
9. Пользователи платформы обеспечивают достоверность вносимых ими сведений, сохранность средств цифровой аутентификации, недопущение передачи логинов, паролей, одноразовых кодов, ключей электронной цифровой подписи третьим лицам.
Глава 3. Требования к функционированию платформы
10. Первичная регистрация пользователя на платформе осуществляется посредством его цифровой аутентификации с использованием биометрической аутентификации или электронной цифровой подписи в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сферах цифровизации и кибербезопасности.
11. На платформе обеспечиваются подача заемщиком заявления на коллективное урегулирование задолженности, автоматизированная проверка заемщика и его обязательств, обмен сведениями с кредиторами, коллекторскими агентствами, формирование проекта единого графика платежей, подписание электронных документов, направление уведомлений и отображение статусов рассмотрения заявления.
12. Ведение журналов аудита, управление календарем рабочих и выходных дней, хранение электронных документов, а также выгрузка документов и сведений осуществляются на платформе в пределах прав доступа пользователя.
13. Платформа функционирует круглосуточно, за исключением периодов проведения регламентных, профилактических, восстановительных, аварийных и иных технических работ. Оператор платформы уведомляет пользователей о плановых технических работах путем размещения сообщения на платформе и направления уведомления не позднее чем за один рабочий день до начала таких работ.
При проведении аварийных технических работ оператор платформы уведомляет пользователей о временной недоступности платформы и предполагаемых сроках восстановления ее работоспособности. Указанное уведомление направляется при наличии технической возможности либо незамедлительно после восстановления такой возможности.
14. Пользовательский интерфейс платформы обеспечивает адаптивность, доступ с компьютеров и мобильных устройств, отображение статуса заявления, необходимых действий, сроков их совершения, последствий неподписания или отказа от подписания документов, сведений о сформированных документах и уведомлениях.
Пользовательский интерфейс платформы разрабатывается и функционирует с учетом требований доступности для лиц с инвалидностью, лиц с нарушениями зрения, слуха, речи, а также другими функциональными ограничениями в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

15. Пайдаланушыға оның іс-әрекеттерінің тарихын, берілген өтініштерді, қалыптастырылған құжаттарды, хабарламаларды және қарау мәртебелерін қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, қарау мүмкіндігі беріледі.
16. Өтініш беруді, келісімдер ұсынуды, сәйкестендіру мен цифрлық аутентификациялаудан өтуді, "цифрлық үкіметтің" шлюзінен және кредиттік бюролардан мәліметтер алуды, мәліметтерді, құжаттар мен мәртебелерді өзгертуді, құжаттарға қол қоюды, хабарламалар жіберуді және алуды қоса алғанда, барлық іс-әрекеттер платформада цифрлық оқиғалар ретінде тіркеледі және аудит журналында көрсетіледі.
17. Егер мұндай мәліметтер платформада іс-әрекеттердің жасалғанын растайтын болса, пайдаланушылардың іс-әрекеттері, қалыптастырылған құжаттар, өтініштер мен медиативтік келісімдердің мәртебелері туралы мәліметтерді жоюға жол берілмейді.
4-тарау. Платформаны пайдаланушыларды қосу талаптары, жеке кабинеттерге және қол жеткізудің рөлдік моделіне қойылатын талаптар
18. Пайдаланушылардың платформаға кіруі рөлдік модельді және берілген қол жеткізу құқықтарын ескере отырып, жеке кабинеттер арқылы жүзеге асырылады.
Пайдаланушыны жеке кабинетте тіркегеннен кейін жеке кабинетке алдағы уақытта кіру оны цифрлық растау арқылы жүзеге асырылады.
19. Платформада қарыз алушының, кредитордың, коллекторлық агенттіктің, қаржы омбудсманының, медиатордың, сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның берешекті реттеу рәсіміне араласпай талдамалық ақпаратты қарау және қалыптастыру құқығымен пайдаланушының рөлдері көзделеді.
20. Жеке кабинет пайдаланушыға ұсынылған рөл шегінде өтініштер беру, қарау және қарастыру, мәліметтер жіберу және алу, электрондық құжаттар қалыптастыру, қол қою, жүктеу және түсіру, хабарламалар алу, мәртебелер мен іс-әрекеттер тарихын қарау, сондай-ақ қолдау қызметіне жүгінуді қоса алғанда, платформада іс-әрекеттер жасау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
21. Пайдаланушының платформадағы мәліметтерге, өтініштерге, құжаттарға, талдамалық және өзге де ақпаратқа қолжетімділігі берешекті ұжымдық реттеу рәсімі шеңберінде оның өкілеттіктері мен функцияларын іске асыру үшін қажетті көлемде ғана беріледі.
22. Рөлді өзгертуді, есептік жазбаны бұғаттау, пайдаланушының белсенді сессияларын тоқтату, сондай-ақ кіруді басқару жөніндегі өзге де іс-қимылдарды осындай іс-қимылдарды аудит журналында міндетті түрде тіркей отырып, оператордың ішкі құжаттарында айқындалған тәртіппен платформа операторы жүзеге асырады.
23. Пайдаланушының есептік жазбасын бұғаттау осындай пайдаланушының барлық белсенді сессияларының дереу тоқтауына әкеледі.

15. Пользователю предоставляется возможность просмотра, включая, но не ограничиваясь, истории его действий, поданных заявлений, сформированных документов, уведомлений и статусов рассмотрения.
16. Все действия, включая подачу заявления, предоставление согласий, прохождение идентификации и цифровой аутентификации, получение сведений из шлюза "цифрового правительства" и кредитных бюро, изменение сведений, документов и статусов, подписание документов, направление и получение уведомлений, фиксируются на платформе как цифровые события и отражаются в журнале аудита.
17. Не допускается удаление сведений о действиях пользователей, сформированных документах, статусах заявлений и медиативных соглашений, если такие сведения подтверждают совершение действий на платформе.
Глава 4. Условия подключения пользователей платформы, требования к личным кабинетам и ролевой модели доступа
18. Доступ пользователей к платформе осуществляется через личные кабинеты с учетом ролевой модели и предоставленных прав доступа.
После регистрации пользователя в личном кабинете последующий допуск к личному кабинету осуществляется посредством его цифрового подтверждения.
19. На платформе предусматриваются роли заемщика, кредитора, коллекторского агентства, финансового омбудсмана, медиатора, а также уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций с правом просмотра и формирования аналитической информации без вмешательства в процедуру урегулирования задолженности.
20. Личный кабинет обеспечивает пользователю возможность совершения действий на платформе в пределах предоставленной роли, включая подачу, просмотр и рассмотрение заявлений, направление и получение сведений, формирование, подписание, загрузку и выгрузку электронных документов, получение уведомлений, просмотр статусов и истории действий, а также обращение в службу поддержки.
21. Доступ пользователя к сведениям, заявлениям, документам, аналитической и иной информации на платформе предоставляется только в объеме, необходимом для реализации его полномочий и функций в рамках процедуры коллективного урегулирования задолженности.
22. Изменение роли, блокирование учетной записи, прекращение активных сессий пользователя, а также иные действия по управлению доступом осуществляются оператором платформы в порядке, определенном внутренними документами оператора, с обязательной фиксацией таких действий в журнале аудита.
23. Блокирование учетной записи пользователя влечет немедленное прекращение всех активных сессий такого пользователя.

24. Платформа қарыз алушының дербес деректерді өңдеуге, кредиттік тарихты құрайтын мәліметтерді жинау және өңдеуге, кредиттік бюролардан және өзге де цифрлық жүйелерден кредиттік есептер алуға, хабарламалар жіберуге, сондай-ақ электрондық құжаттарды қалыптастыруға және сақтауға келісімін цифрлық нысанда алуды және сақтауды қамтамасыз етеді.
25. Қарыз алушының келісімінің күнін, уақыты, оларды ұсыну тәсілін, келісім мәтінінің нұсқасын және пайдаланушының сәйкестендіргішін белгілей отырып, платформада сақталады. Келісімді кері қайтарып алу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен, бұрын қалыптастырылған мәліметтер мен құжаттарды сақтай отырып жүзеге асырылады.
26. Электрондық құжатқа электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру сәтті өткеннен кейін және платформада қол қойылған электрондық құжат сақталғаннан кейін платформада қол қойылған болып есептеледі.
27. Электрондық құжатқа қол қою кезінде платформа қол қоюшының құжатқа қол қойылғанға дейін оның мазмұнымен танысуын, қол қоюшының қол қоюы жөніндегі іс-қимылды анық растағаннан кейін ғана электрондық цифрлық қолтаңбаны жасауды, электрондық цифрлық қолтаңбаны жасау және қолдану туралы хабарламаны қалыптастыруды, электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру, сондай-ақ қол қойылған электрондық құжатты сақтау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Заңды тұлғаның немесе филиалдың атынан электрондық құжаттарға қол қою кезінде платформа Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қол қоюшының өкілеттіктерін тексеруді қамтамасыз етеді.
5-тарау. Дербес деректерді және платформаның ақпараттық қауіпсіздігін қорғау
28. Платформада дербес деректерді және заңмен қорғалатын өзге де ақпаратты өңдеу тек платформаның жұмыс істеуі, берешекті ұжымдық реттеу, пайдаланушыларды сәйкестендіру, белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігін тексеру, құжаттарды қалыптастыру, қатысушыларды хабардар ету және медиативтік келісімдердің орындалуын мониторинтеу мақсатында жүзеге асырылады.
29. Платформада Қағидаларда көзделген мақсаттарға қол жеткізу үшін қажетті және жеткілікті деректер ғана өңделеді. Мұндай деректерге қолжетімділік пайдаланушыларға тек олардың функцияларын орындау үшін қажетті көлемде беріледі.
30. Платформа операторы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген дербес деректер субъектілерінің келісімін алуды, сақтауды және есепке алуды, сондай-ақ келісім беру және қайтарып алу, деректерге қол жеткізуді және олармен жасалған іс-әрекеттер фактілерін тіркеуді қамтамасыз етеді.
31. Дербес деректерді, банктік құпияны, микрокредит беру құпиясын, кредиттік қызмет, кредиттік тарих құпиясын қамтитын мәліметтерді, заңмен қорғалатын өзге де ақпаратты үшінші тұлғаларға беруге дербес деректер субъектісінің келісімімен жол беріледі.

24. Платформа обеспечивает получение и хранение в цифровой форме согласий заемщика на обработку персональных данных, сбор и обработку сведений, составляющих кредитную историю, получение кредитных отчетов из кредитных бюро, и иных цифровых систем, направление уведомлений, а также формирование и хранение электронных документов.
25. Согласия заемщика хранятся на платформе с фиксацией даты, времени, способа их предоставления, версии текста согласия и идентификатора пользователя. Отзыв согласия осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, с сохранением ранее сформированных сведений и документов.
26. Электронный документ считается подписанным на платформе после успешного прохождения проверки электронной цифровой подписи и сохранения подписанного электронного документа на платформе.
27. При подписании электронного документа платформа обеспечивает возможность ознакомления подписанта с содержанием документа до его подписания, создание электронной цифровой подписи только после явного подтверждения подписантом действия по подписанию, формирование уведомления о создании и применении электронной цифровой подписи, возможность проверки электронной цифровой подписи, а также сохранения подписанного электронного документа.
При подписании электронных документов от имени юридического лица или филиала платформа обеспечивает проверку полномочий подписанта в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Защита персональных данных и информационной безопасности платформы
28. Обработка персональных данных и иной охраняемой законом информации на платформе осуществляется исключительно в целях функционирования платформы, коллективного урегулирования задолженности, идентификации пользователей, проверки соответствия установленным критериям, формирования документов, уведомления участников и мониторинга исполнения медиативных соглашений.
29. На платформе обрабатываются только данные, необходимые и достаточные для достижения целей, предусмотренных Правилами. Доступ к таким данным предоставляется пользователям только в объеме, необходимом для исполнения их функций.
30. Оператор платформы обеспечивает получение, хранение и учет согласий субъектов персональных данных, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также фиксацию фактов предоставления и отзыва согласия, доступа к данным и совершенных с ними действий.
31. Передача персональных данных, сведений, содержащих банковскую тайну, тайну предоставления микрокредита, коллекторской деятельности, кредитной истории, сведений из иной охраняемой законом информации третьим лицам допускается с согласия субъекта персональных данных.

32. Платформа операторы қол жеткізу құқықтарының аражігін ажыратуды, деректерді қорғалу жолымен беруді, кеңейтілген қол жеткізу құқықтары бар пайдаланушылардың көп факторлы аутентификациясын, рұқсатсыз кіруден, автоматтандырылған шабуылдардан, құпиясөздерді, зиянды файлдарды іріктеуден және ақпараттық қауіпсіздіктің өзге де қатерлерінен қорғауды қоса алғанда, дербес деректерді және платформаның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
33. Платформа пайдаланушылардың іс-әрекеттерін, жүйелік оқиғаларды, дербес деректермен, есептік жазбалармен, электрондық құжаттармен, өтініштермен, төлем кестелерімен, медиативтік келісімдермен және ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларымен операцияларды журналға енгізуді қамтамасыз етеді. Аудит журналдары өзгертуден, жоюдан және рұқсатсыз кіруден қорғалады.
34. Дербес деректерді сақтау мерзімі оларды жинау және өңдеу мақсаттарына қол жеткізілген күнмен айқындалады.
Аудит журналдарын сақтау мерзімі платформа операторының ішкі құжаттарында айқындалады.
Сақтау мерзімдері өткеннен кейін мұндай деректер мен мәліметтер белгіленген тәртіппен жойылуға, иесіздендірілуге не мұрағатталуға тиіс.
35. Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы анықталған кезде платформа операторы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен оны оқшаулау, оның салдарын жою, платформаның жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру, оқыс оқиғаны құжаттау, платформаға қатысушыларды, киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету және дербес деректерді қорғау саласындағы уәкілетті органды және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды хабардар ету жөнінде шаралар қабылдайды.
6-тарау. Сыртқы цифрлық жүйелермен интеграциялауға қойылатын талаптар
36. Платформа кредиттік бюролармен, сәйкестендіру, электрондық цифрлық қолтаңба, хабарламалар сервистерімен, төлем сервистерімен және платформаның жұмыс істеуі үшін қажетті өзге де цифрлық жүйелермен ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.
37. Платформаны "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерімен интеграциялау Цифрлық кодекстің 83-бабы 4-тармағында көзделген тәртіппен "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
Ұлттық тізілімдерде қажетті цифрлық мәліметтер болған кезде платформа оларды қарыз алушыдан осындай мәліметтерді қамтитын құжаттарды талап етпей алуды қамтамасыз етеді.
38. Сыртқы цифрлық жүйелермен деректерді алмасу кезінде платформа қорғалған байланыс арналарын, сұрау салудың күнін, уақытын, құрамы мен нәтижесін белгілеуді, қателерді өңдеуді, деректердің артық алынуына жол бермеуді, сондай-ақ сыртқы цифрлық жүйелердің істен шығуы кезінде бұрын қалыптасқан деректердің, құжаттардың, мәртебелер мен аудит журналдарының сақталуын қамтамасыз етеді.

32. Оператор платформы обеспечивает защиту персональных данных и информационной безопасности платформы, включая разграничение прав доступа, защищенную передачу данных, многофакторную аутентификацию пользователей с расширенными правами доступа, защиту от несанкционированного доступа, автоматизированных атак, подбора паролей, вредоносных файлов и иных угроз информационной безопасности.
33. Платформа обеспечивает журналирование действий пользователей, системных событий, операций с персональными данными, учетными записями, электронными документами, заявлениями, графиками платежей, медиативными соглашениями и событиями информационной безопасности. Журналы аудита защищаются от изменения, удаления и несанкционированного доступа.
34. Срок хранения персональных данных определяется датой достижения целей их сбора и обработки.
Срок хранения журналов аудита определяется внутренними документами оператора платформы.
По истечении сроков хранения такие данные и сведения подлежат уничтожению, обезличиванию либо архивированию в установленном порядке.
35. При выявлении инцидента информационной безопасности оператор платформы принимает меры по его локализации, устранению последствий, восстановлению работоспособности платформы, документированию инцидента, уведомлению участников платформы, уполномоченного органа в сфере обеспечения кибербезопасности и защиты персональных данных и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Глава 6. Требования к интеграции с внешними цифровыми системами
36. Платформа обеспечивает информационное взаимодействие с кредитными бюро, сервисами идентификации, электронной цифровой подписи, уведомлений, платежными сервисами и иными цифровыми системами, необходимыми для функционирования платформы.
37. Интеграция платформы с цифровыми объектами "цифрового правительства" осуществляется посредством шлюза "цифрового правительства" в порядке, предусмотренном пунктом 4 статьи 83 Цифрового кодекса.
При наличии необходимых цифровых сведений в национальных регистрах, платформа обеспечивает их получение без истребования от заемщика документов, содержащих такие сведения.
38. При обмене данными с внешними цифровыми системами платформа обеспечивает защищенные каналы связи, фиксацию даты, времени, состава и результата запроса, обработку ошибок, недопущение избыточного получения данных, а также сохранность ранее сформированных данных, документов, статусов и журналов аудита при сбоях внешних цифровых систем.

7-тарау. Платформаның функционалдық мүмкіндіктеріне қойылатын талаптар
39. Платформада қарыз алушы мен оның міндеттемелерін автоматтандырылған тексеру кредиттік бюролардан, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынған мәліметтер негізінде қарыз алушы мен оның міндеттемелерінің "Банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістерді қарау қағидаларын, қарыз алушы-жеке тұлғаның банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішіне қоса берілетін құжаттардың тізбесін, сондай-ақ банк пен микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның қарыз алушы жеке тұлғалардың банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтініштерін қарау нәтижелері туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға хабарлау тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 83 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38583 болып тіркелген) белгіленген берешекті ұжымдық реттеу рәсімін қолдану талаптарына сәйкестікті айқыдау үшін қажет болатын көлемде жүзеге асырылады.
Автоматтандырылған тексеруді қолдану кезінде платформа қарыз алушыға оны жүргізу фактісі, алынған мәліметтер көздері, тексеру нәтижесіне әсер еткен негізгі өлшемшарттар туралы ақпаратты көрсету, сондай-ақ тексеру нәтижесі берешекті ұжымдық реттеу рәсімін қолдану мүмкіндігіне әсер ететін жағдайларда қаржы омбудсманының қатысуымен тексеру нәтижесін қайта қарау туралы жолданымды жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
40. Платформа:
1) растау, нақтылау не қабылдамау үшін кредиторларға, коллекторлық агенттікке қарыз алушының міндеттемелері туралы мәліметтер жіберуді, расталған мәліметтер негізінде қаржы омбудсманының кредиттер бойынша міндеттемелерді орындау шарттарын өзгерту (мерзімі өткен берешекті ұжымдық реттеу) туралы шешімдерінің, медиативтік келісімдердің, төлемдер кестелерін өзгерту туралы шешімдерінің жобаларын қалпастыруды, сондай-ақ оны есептеуге әсер ететін деректер өзгерген кезде аудит журналында тиісті іс-әрекеттерді тіркей отырып, төлемдер кестесін қайта есептеуді;
2) қарыз алушының оларға қол қойғанға дейін төлемдер кестесінің жобасымен және электрондық құжаттармен танысуын, платформа қатысушыларының өз өкілеттіктерінің шеңберінде электрондық құжаттарға қол қоюын, өтініштің, медиативтік келісімдердің және төлемдер кестелерінің мәртебелерін көрсетуді, сондай-ақ пайдаланушыларға хабарлама жіберуді;

Глава 7. Требования к функциональным возможностям платформы
39. Автоматизированная проверка заемщика и его обязательств на платформе осуществляется на основании сведений, получаемых из кредитных бюро, государственных цифровых систем, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в объеме, необходимом для определения соответствия заемщика и его обязательств условиям применения процедуры коллективного урегулирования задолженности, установленным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 83 "Об утверждении Правил рассмотрения изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, перечня документов, прилагаемых к заявлению заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, а также порядка информирования банком и организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, уполномоченного органа о результатах рассмотрения заявлений заемщиков – физических лиц о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38583).
При применении автоматизированной проверки заемщику платформа обеспечивает отображение информации о факте ее проведения, источниках полученных сведений, ключевых критериях, повлиявших на результат проверки, а также возможность направления обращения о пересмотре результата проверки с участием финансового омбудсмана в случаях, когда результат проверки влияет на возможность применения процедуры коллективного урегулирования задолженности.
40. Платформа обеспечивает:
1) направление сведений об обязательствах заемщика кредиторам, коллекторскому агентству для подтверждения, уточнения либо отклонения, формирование на основании подтвержденных сведений проектов решений финансового омбудсмана об изменении условий исполнения обязательств (коллективном урегулировании просроченной задолженности) по кредитам, медиативных соглашений, графиков платежей, а также перерасчет графика платежей при изменении данных, влияющих на его расчет, с фиксацией соответствующих действий в журнале аудита;
2) ознакомление заемщика с проектом графика платежей и электронными документами до их подписания, подписание электронных документов участниками платформы в пределах их полномочий, отображение статусов заявления, медиативных соглашений и графиков платежей, а также направление уведомлений пользователям;

3) тиісті функционалдық мүмкіндік болған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де тәсілдермен платформа арқылы қарыз алушының төлемдер кестесін орындау есебіне төлемдерді енгізу мүмкіндігін, төлемдер кестесіне сәйкес кредиторлар, коллекторлық агенттіктер арасындағы төлемдердің бөлінуін қамтамасыз етеді, бұл ретте енгізілген төлемдер мен олардың бөлінуі туралы мәліметтер қарыз алушының жеке кабинетінде көрсетіледі.
41. Медиативтік келісімді орындауды мониторингтеу осындай функция іске асырылған жағдайда мерзімдерді және келіп түскен төлемдер есебін, төлем мерзімін кешіктіру фактісін айқындауды, еске салу хабарларын жіберуді және төлемдер кестесін орындаудың ағымдағы жай-күйін көрсетуді қамтиды.
8-тарау. Электрондық құжаттарға және ақпаратты сақтауға қойылатын талаптар
42. Платформада қарыз алушының өтінішін, келісімді, бірыңғай төлемдер кестесінің жобасын, кредиторлардың, коллекторлық агенттіктердің шешімдерін, медиативті келісімдерді, хаттамаларды, хабарламаларды және платформа функционалында көзделген өзге де құжаттарды қоса алғанда, берешекті ұжымдық реттеу рәсімдерін жүргізуге қажетті электрондық құжаттар қалыптастырылады және сақталады.
43. Қол қойылған электрондық құжатты өзгертуге тек жаңа нұсқасын қалыптастыру арқылы жол беріледі. Платформа электрондық құжаттардың барлық нұсқаларының сақталуын, олардың тұтастығын тексеруді, қол қою фактісін растауды және оларға тек тиісті қолжетімділік құқықтарына ие пайдаланушыларға рұқсат беруді қамтамасыз етеді.
44. Электрондық құжаттарды, олардың нұсқаларын сақтау Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын мерзімдерде жүзеге асырылады.
9-тарау. Платформаның техникалық орнықтылығы және үздіксіз жұмыс істеуі
45. Платформа операторы платформаның техникалық орнықтылығын, қолжетімділігін мониторингтеуді, деректерді резервтік көшіруді және іркілістерден кейін жұмыс істеу қабілетін қалпына келтіруді қамтамасыз етеді.
46. Платформа операторы резервтік көшіру, деректерді қалпына келтіру, сыртқы сервистерден бас тарту кезінде әрекет ету, пайдаланушыларға хабарлау және апаттық жағдайларды құжаттау тәртібін қамтитын платформаның жұмыс істеу үздіксіздігінің және іркілістерден кейін қалпына келтіру жоспарының болуын қамтамасыз етеді.
47. Платформа техникалық іркілістер кезінде өтініштер, қол қойылған құжаттар, келісімдер, мәртебелер, хабарламалар және пайдаланушылардың іс-қимылдары туралы мәліметтерді қоса алғанда, деректердің жоғалуын болдырмайды.
10-тарау. Бақылау, мониторинг және есептілік

3) возможность внесения заемщиком платежей в счет исполнения графика платежей через платформу при наличии соответствующей функциональной возможности, а также иными способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан, распределение платежей между кредиторами, коллекторскими агентствами в соответствии с графиком платежей, при этом сведения о внесенных платежах и их распределении отображаются в личном кабинете заемщика.
41. Мониторинг исполнения медиативного соглашения включает учет сроков и поступивших платежей, если такая функция реализована, определение факта просрочки, направление напоминаний и отображение текущего состояния исполнения графика платежей.
Глава 8. Требования к электронным документам и хранению информации
42. На платформе формируются и хранятся электронные документы, необходимые для проведения процедуры коллективного урегулирования задолженности, включая заявление заемщика, согласия, проект единого графика платежей, решения кредиторов, коллекторских агентств, медиативные соглашения, протоколы, уведомления и иные документы, предусмотренные функционалом платформы.
43. Изменение подписанного электронного документа допускается путем формирования новой версии. Платформа обеспечивает хранение всех версий электронных документов, проверку их целостности, подтверждение факта подписания и предоставление доступа к ним только пользователям, имеющим соответствующие права доступа.
44. Хранение электронных документов, их версий осуществляется в сроки, определяемые законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Техническая устойчивость и непрерывность функционирования платформы
45. Оператор платформы обеспечивает техническую устойчивость, мониторинг доступности платформы, резервное копирование данных и восстановление работоспособности после сбоев.
46. Оператор платформы обеспечивает наличие плана непрерывности функционирования платформы и восстановления после сбоев, включающего порядок резервного копирования, восстановления данных, действий при отказе внешних сервисов, уведомления пользователей и документирования аварийных ситуаций.
47. Платформа исключает потерю данных при технических сбоях, включая сведения о заявлениях, подписанных документах, согласиях, статусах, уведомлениях и действиях пользователей.
Глава 10. Контроль, мониторинг и отчетность

48. Платформа операторы пайдаланушылар, өтініштер, мәртебелер, кезеңдерден өту мерзімдері, қол қойылған құжаттар, техникалық іркілістер, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары, пайдаланушылардың шағымдары және платформаның өзге де жұмыс істеу көрсеткіштері туралы мәліметтерді қоса алғанда платформаның жұмыс істеуі туралы есептік және талдамалық ақпаратты қалыптастыруды және сақтауды қамтамасыз етеді.
49. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өкілеттіктер шегінде талдамалық және есептік ақпаратқа деген қолжетімділікке ие болады.

48. Оператор платформы обеспечивает формирование и хранение отчетной и аналитической информации о функционировании платформы, включая сведения о пользователях, заявлениях, статусах, сроках прохождения этапов, подписанных документах, технических сбоях, инцидентах информационной безопасности, обращениях пользователей и иных показателях работы платформы.
49. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций получает доступ к аналитической и отчетной информации в пределах полномочий, установленных законодательством Республики Казахстан.