"Рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру қағидаларын және Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзгеше беруге) рұқсатты беру бойынша рұқсат беру талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 104/қе бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2026 жылғы 25 маусымдағы № 48 қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 25 маусымда № 39090 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру қағидаларын және Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзгеше беруге) рұқсатты беру бойынша рұқсат беру талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 19 желтоқсандағы № 104/қе бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17973 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру қағидалары және Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзгеше беруге) рұқсатты беру бойынша рұқсат беру талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Рұқсат беру рәсімдері рұқсаттар және хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйелері арқылы электронды түрде жүзеге асырылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Өтініш беруші ұсынған құжаттардағы мәліметтерді тексеру және өтініш берушінің рұқсат беру талаптарын сақтауын тексеру барысында рұқсат беру органы цифрлық жүйелерді пайдаланады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Осы Қағидалар мен рұқсат беру талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өткізілген ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары туралы есеп рұқсат беру органына есеп беретін жылдан кейінгі жылғы 1 ақпаннан кешіктірмей www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады. Есептің түпнұсқасы екінші санаттағы рұқсат иесінің тіркеуіне қойылады.";
көрсетілген бұйрыққа 2, 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ақпарат және киберқауіпсіздік қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года № 104/қе "Об утверждении Правил осуществления разрешительных процедур и Разрешительных требований по выдаче разрешения на реализацию (в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации и перечня документов, подтверждающих соответствие им"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 25 июня 2026 года № 48 қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2026 года № 39090
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года № 104/қе "Об утверждении Правил осуществления разрешительных процедур и Разрешительных требований по выдаче разрешения на реализацию (в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17973) следующие изменения:
в Правилах осуществления разрешительных процедур и Разрешительных требованиях по выдаче разрешения на реализацию (в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации и перечне документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Разрешительные процедуры осуществляются в электронном виде посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. При проведении проверки сведений, содержащихся в представленных заявителем документах, и проверки соблюдения заявителем разрешительных требований разрешительный орган использует цифровые системы.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Отчет о реализованных средствах криптографической защиты информации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и разрешительным требованиям направляется разрешительному органу через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным. Оригинал отчета ставится на учет у владельца разрешения второй категории.";
приложения 2, 3 и 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Службе информации и кибербезопасности Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2026 жылғы 25 маусымдағы
№ №48 қе бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2018 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 104/қе бұйрығымен бекітілген
Рұқсат беру рәсімдерін жүзеге
асыру қағидаларына және
Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын
өткізуге (оның ішінде өзгеше
беруге) рұқсатты беру бойынша
рұқсат беру талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттар тізбесіне
2-қосымша
Нысан
20____ жылғы "___" ______ бастап 20_____ жылғы "___" _____ дейінгі кезеңде өткізілген ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары туралы есеп
Р/с №
Өткізілген ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарының атауы, техникалық зерттеу бойынша қорытындының нөмірі және күні
Өткізу үшін негіз (келісімшарттың (шарттың) нөмірі, жасалу және орындау мерзімі, өткізуге шарт жасалған ұйымның заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (болса), байланыс телефондары)
Өткізілген ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарының саны
1
2
3
4
_______________________________________________________________
басшының лауазымы, қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
М.О. (ол болған жағдайда) ______________________ қойылған күні
Ескертпе:
өткізілген ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары туралы есеп DOC форматтағы 2-санатты рұқсаты бар уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түрінде рұқсат беру органына есеп беретін жылдан кейінгі жылғы 1 ақпаннан кешіктірмей www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады. Есептің түпнұсқасы екінші санаттағы рұқсат иесінің тіркеуіне қойылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2026 жылғы "__"
_______№____
бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2018 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 104/қе бұйрығымен бекітілген
Рұқсат беру рәсімдерін жүзеге
асыру қағидаларына және
Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын өткізуге
(оның ішінде өзгеше беруге)
рұқсатты беру бойынша рұқсат
беру талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын құжаттар
тізбесіне
3-қосымша
Нысан
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзгеше беруге) рұқсатты алуға арналған заңды тұлғаның өтiнiші
_______________________________________________________________
(көрсетілетін қызмет алушының толық атауы)
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның (соның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы,
мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның бизнес- сәйкестендіру
нөмірі болмаған жағдайда – шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзгеше беруге)
рұқсат беруіңізді сұраймын.
Заңды тұлғаның мекенжайы ______________________________________
(шетелдік заңды тұлға үшін) пошталық индексі, елі, облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Электрондық пошта ______________________________________________
Телефондары ___________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің
мекенжайы __________________________________________________________
(пошталық индексі, елі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
(стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
______ құжат(тар)қоса беріліп отыр.
Осымен:
көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға рұқсатты беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы;
өтініш берушіге қызметтің түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны;
қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады;
өтініш беруші рұқсатты беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді;
өтініш беруші халыққа қызмет көрсету орталығы қызметкерінің өтінішті электрондық цифрлік қолтаңбамен растауына келіседі (халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жүгінген жағдайда).
Басшы ______________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" _________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2026 жылғы "__" ________
№____ бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2018 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 104/қе бұйрығымен бекітілген
Рұқсат беру рәсімдерін жүзеге
асыру қағидаларына және
Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын
өткізуге (оның ішінде өзгеше
беруге) рұқсатты беру бойынша
рұқсат беру талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттар тізбесіне
4-қосымша
Нысан
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзгеше беруге) рұқсатты алуға арналған жеке тұлғаның өтiнiші
_______________________________________________________________
(көрсетілетін қызмет алушының толық атауы)
______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзгеше беруге)
рұқсат беруіңізді сұраймын.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің мекенжайы ______________________ (пошталық
индексі, елі, облысы, қаласы, ауданы, елдімекені, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі)
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары ___________________________________________________
Факс ________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________
(шот нөмірі, банктің атауы және орналасқан жері)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
__________________________________________________________
(пошталық индексі, елі, облысы, қаласы, ауданы, елдімекені, көше атауы, үй/ғимарат
(стационарлық үй-жайлар) нөмірі) _________ құжат(тар) қоса беріліп отыр.
Осымен:
көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға рұқсатты беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы;
өтініш берушіге қызметтің түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны;
қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады;
өтініш беруші рұқсатты беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді;
өтініш беруші халыққа қызмет көрсету орталығы қызметкерінің өтінішті электрондық цифрлік қолтаңбамен растауына келіседі (халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жүгінген жағдайда).
Басшы _________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" _________________

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
СОГЛАСОВАН
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 25 июня 2026 года
№ 48 қе
Приложение 2
к Правилам осуществления
разрешительных процедур
и Разрешительным требованиям
по выдаче разрешения
на реализацию
(в том числе иную передачу)
средств криптографической
защиты информации и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им, утвержденным
приказом Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 19 декабря 2018 года
№ 104/қе
Форма
Отчет о реализованных средствах криптографической защиты информации в период
с "___" ______ 20____ года по "___" _____ 20_____ года
№ п/п
Наименование реализованных средств криптографической защиты информации, номер и дата заключения по техническому исследованию
Основание для реализации (номер, срок заключения и исполнения контракта (договора), юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (при наличии), контактные телефоны организации, с кем заключен контракт (договор) на реализацию)
Количество реализованных средств криптографической защиты информации
1
2
3
4
___________________________________________________________________
должность руководителя, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
М.П. (при его наличии) ______________________ дата подписи
Примечание:
отчет о реализованных средствах криптографической защиты информации в форме электронного документа в формате DOC, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица владельца разрешения второй категории, направляется в разрешительный орган через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным. Оригинал отчета ставится на учет у владельца разрешения второй категории.
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
от " " ________ 2026 года
№ ___
Приложение 3
к Правилам осуществления
разрешительных процедур
и Разрешительным требованиям
по выдаче разрешения
на реализацию
(в том числе иную передачу)
средств криптографической
защиты информации, и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им, утвержденным
приказом Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 19 декабря 2018 года
№ 104/қе
Форма
Заявление юридического лица для получения разрешения на реализацию
(в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации
В _________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
от _________________________________________________________________
(полное наименование, местонахождение, бизнес-идентификационный номер
юридического лица (в том числе иностранного юридического лица),
бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного
юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера
у юридического лица)
Прошу выдать разрешение на осуществление разрешения на реализацию
(в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации.
Адрес юридического лица ________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город,
район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/
здания (стационарного помещения)
Электронная почта ______________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банковский счет ________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
_________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания (стационарного помещения)
Прилагается ________ документа(-ов).
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть
направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче разрешения;
заявителю не запрещено судом заниматься деятельностью или отдельными видами
деятельности, требующих получения разрешения;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными;
заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах,
при выдаче разрешения;
заявитель согласен на удостоверение заявления электронной цифровой подписью
работника центра обслуживания населения (в случае обращения через центр
обслуживания населения).
Руководитель ___________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" _________ 20 _____года
Приложение 3 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от " " ________ 2026 года
№ ___
Приложение 4
к Правилам осуществления
разрешительных процедур
и Разрешительных требований
по выдаче разрешения
на реализацию
(в том числе иную передачу)
средств криптографической
защиты информации и перечня
документов, подтверждающих
соответствие им, утвержденным
приказом Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 19 декабря 2018 года
№ 104/қе
Форма
Заявление физического лица для получения разрешения на реализацию
(в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации
В __________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
от __________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (в случае наличия) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Прошу выдать разрешение на реализацию (в том числе иную передачу) средств
криптографической защиты информации
Адрес местожительства физического лица________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания)
Электронная почта ______________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банковский счет ________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
____________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания (стационарного помещения)
Прилагается _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть
направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче разрешения;
заявителю не запрещено судом заниматься деятельностью или отдельными видами
деятельности, требующих получения разрешения;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными;
заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах,
при выдаче разрешения;
заявитель согласен на удостоверение заявления электронной цифровой подписью
работника центра обслуживания населения (в случае обращения через центр
обслуживания населения).
Физическое лицо ________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" _____ 20__года