"Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 қаңтардағы № 67 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің м.а. 2026 жылғы 24 маусымдағы № 351/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 маусымда № 39074 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 қаңтардағы № 67 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10445 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және нөмірлеу ресурстарын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметті жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) абоненттік нөмірді көшіру – абоненттің басқа ұялы байланыс операторымен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы жаңа шарт жасасу кезінде оған ұсынылатын, ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді сақтап қалу және пайдалану бойынша көрсетілетін қызмет;
2) азаматтар мен заңды тұлғалардың коммуникацияларын дамыту саласындағы уәкілетті орган – азаматтар мен заңды тұлғалардың коммуникацияларын дамыту саласында басшылықты және ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 января 2015 года № 67 "Об утверждении Правил распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия"
Приказ и.о. Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 351/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2026 года № 39074
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 января 2015 года № 67 "Об утверждении Правил распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10445) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О связи" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия.";
часть третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом телекоммуникаций Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) перенос абонентского номера – услуга по сохранению и использованию абонентского номера в сетях сотовой связи, предоставляемая абоненту при заключении им нового договора об оказании услуг сотовой связи с другим оператором сотовой связи;
2) уполномоченный орган в сфере коммуникаций государственных органов с населением - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межведомственную координацию в сфере коммуникаций государственных органов с населением;

3) бағыттау нөмірі (routіng number, RN) – ұялы байланыс желілерінде және ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінде ұялы байланыстың көшірілген абоненттік нөміріне шақырулар жасау үшін қолданылатын адресті ақпарат. Бағыттау нөмірі (routіng number, RN) префикстен (бір оналтылық санау жүйесіндегі "D" цифры) және ондық санау жүйесіндегі екі таңбалы ұялы оператор желісінің кодынан тұрады;
4) байланыс операторы – байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
5) белгіленген аумақта немесе DEF кодымен нөмірлеу аймағында нөмірлеу ресурсының шектеулілігі – бұл ретте барлық байланыс операторларына бөлінген және байланыс операторларының өтініші бойынша сұралатын нөмірлеу ресурсы қолжетімді мөлшерден 90 пайыз жоғары кезде белгіленген аумақта немесе DEF кодымен нөмірлеу аймағында жұмыс істейтін телекоммуникациялар желісінің жай күйі;
6) желінің нөмірлеу сыйымдылығы – телекоммуникациялар желісінің ақырғы пайдаланушылық жабдығын сәйкестендіретін нөмірлер саны;
7) желіні нөмірлеудің жоспарланатын сыйымдылығы – белгілі бір кезеңге желіні дамыту кезінде байланыс операторы қол жеткізуді жоспарлайтын телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу сыйымдылығы;
8) желіні нөмірлеудің қолданыстағы сыйымдылығы – желіде жалғанған барлық ақырғы (пайдаланушылық) жабдықтарды сәйкестендіретін нөмірлерді, сонымен қоса бақылауда және қызметтік мақсаттарда қолданылатын нөмірлерді, сондай-ақ оларға қызмет көрсеткені үшін абоненттік төлем алынатын, пайдаланушы броньдаған нөмірлерді есепке алатын желіні нөмірлеудің сыйымдылығы;
9) желіні нөмірлеудің ең жоғарғы ықтимал сыйымдылығы – желіде қабылданған нөмірлеудің мәнділігі шеңберінде желіні нөмірлеудің ең жоғарғы сыйымдылығы;
10) интеллектуалды желі – деректерді беруді және өңдеуді бірлестіретін коммуникациялық желі;
11) қолжетімді нөмірлеу ресурсы – қолдануға техникалық мүмкіндік бар нөмірлеудің бос ресурсы;
12) көрсетілетін қызмет провайдері – меншікті байланыс инфрақұрылымы жоқ және пайдаланушыларға байланыс операторларының желілері арқылы телекоммуникация қызметтерін көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
13) қызмет абонентінің логикалық нөмірі – Х1..Хn интеллектуалды байланыс желісінің көрсетілетін қызметтері абонент нөмірінің тікелей көрсетілетін қызмет абонентін сәйкестендіретін бөлігі. Көрсетілетін қызметті абоненттеу кезінде байланыс операторымен (көрсетілетін қызмет провайдерімен) "(Х4)Х5Х6Х7" қызметтер абоненттерінің логикалық нөмірлері бөлінеді;

3) маршрутный номер (routing number, RN) – адресная информация, используемая в сетях сотовой связи и телекоммуникаций общего пользования для осуществления вызовов к перенесенному абонентскому номеру сотовой связи. Маршрутный номер (routing number, RN) содержит префикс (одну шестнадцатеричную цифру "D"), и код сети оператора сотовой связи, состоящий из двух десятичных знаков;
4) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
5) ограниченность ресурса нумерации на данной территории или в зоне нумерации с кодом DEF - состояние сети телекоммуникаций, функционирующей на данной территории или в зоне нумерации с кодом DEF, при котором ресурс нумерации, выделенный всем операторам связи и запрашиваемый по заявлениям операторов связи, превышает 90 процентов от доступного;
6) емкость нумерации сети - количество номеров, идентифицирующих оконечное пользовательское оборудование сети телекоммуникаций;
7) планируемая емкость нумерации сети - емкость нумерации сети телекоммуникаций, которую планирует достичь оператор связи при развитии сети на определенный период;
8) задействованная емкость нумерации сети - емкость нумерации сети, учитывающая номера, идентифицирующие все подключенное в сети оконечное (пользовательское) оборудование, включая номера, используемые для контроля и служебных целей, а также забронированные пользователем номера, за обслуживание которых взимается абонентская плата;
9) максимально возможная емкость нумерации сети - максимальная емкость нумерации сети в рамках принятой на сети значности нумерации;
10) интеллектуальная сеть - коммуникационная сеть, совмещающая передачу и обработку данных;
11) доступный ресурс нумерации - свободный ресурс нумерации, для использования которого имеется техническая возможность;
12) провайдер услуги - физическое или юридическое лицо, не обладающее собственной инфраструктурой связи и оказывающее услуги телекоммуникаций пользователям через сети операторов связи;
13) логический номер абонента услуги - часть номера абонента услуги интеллектуальной сети связи Х1..Хn, идентифицирующая непосредственно абонента услуги. Логические номера абонентов услуг "(Х4)Х5Х6Х7" выделяются оператором связи (провайдером услуги) при абонировании услуги;

14) мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер саласындағы уәкілетті орган – мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
15) нөмірдің "көшуі" (nomadіcіty) – тіркелген телефон байланысы желісіндегі пайдаланушының өзінің желілік қолжетімділік нүктесін ауыстыру қабілеті;
16) префикс – нөмірдің, желілердің, қызметтердің, байланыс операторларының түрлі тұрпаттарын таңдауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін бір саннан немесе одан көп белгілерден тұратын индикатор;
17) тіркелген байланыс желісі – түпкілікті терминалдарында аумақтық тіркелген орналасу орны бар телекоммуникация желісі. Тіркелген телефон байланысы желісі жергілікті телекоммуникация желілері, қалааралық және/немесе халықаралық байланыс операторларының телекоммуникация желісі, тіркелген жерсеріктік байланыс желілері болып бөлінеді;
18) ABC коды – географиялық нөмірлеу аймағының телекоммуникациялық желісін не оның бір бөлігін сәйкестендіретін код;
19) DEF коды – географиялық емес нөмірлеу аймағының интеллектуалды байланыс желісінің қызметін немесе телекоммуникациялық желіні сәйкестендіретін код;
20) "X1" индексі – географиялық тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймағы абонентінің аймақтық телефон нөмірінің миллиондық нөмірлер тобының коды;
21) "X1X2" индексі – географиялық тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймағы абонентінің аймақтық телефон нөмірінің жүз мыңдық нөмірлер тобының коды;
22) "Х1Х2Х3" индексі – географиялық тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймағы абонентінің аймақтық телефон нөмірінің он мыңдық нөмірлер тобының коды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Көрсетілетін қызметті беруші нөмірлеу ресурсын есепке (беру, оларды алып қою) алу бойынша жұмысты ұйымдастырады және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлінген және резервтік нөмірлеу ресурстарының тізілімін (бұдан әрі - Тізілім) жүргізеді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Көрсетілетін қызметті алушы нөмірлерді алу үшін www.egov.kz, www.elіcense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы көрсетілетін қызметті берушіге мыналарды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірыңғай телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсын бөлуге арналған өтінішті;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсіндірме жазбаны;
3) әр өңірде оператордың болуын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторын таңдау мақсатында желілердің қосылуының стандартты нүктесі болып табылатын оператор желісінің транзитті коммутациялық станциялар тізбесін - қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторын таңдау префиксін алуған жағдайда;

14) уполномоченный орган в сфере оказания государственных и социально ответственных услуг - центральный государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере оказания государственных и социально ответственных услуг;
15) "кочевание" (nomadicity) номера - способность пользователя в сети фиксированной телефонной связи поменять свою точку сетевого доступа;
16) префикс - индикатор, состоящий из одного или большего числа знаков, которые позволяют осуществить выбор различных форматов номера, сетей, служб, операторов связи;
17) сеть фиксированной связи – сеть телекоммуникаций, оконечные терминалы которой имеют территориально фиксированное место расположения. Сети фиксированной телефонной связи подразделяются на: местные сети телекоммуникаций, сети телекоммуникаций операторов междугородной и/или международной связи, фиксированной спутниковой связи;
18) код ABC - код географической зоны нумерации, идентифицирующий сеть телекоммуникаций, либо ее часть;
19) код DEF - код негеографической зоны нумерации, идентифицирующий услугу интеллектуальной сети связи или телекоммуникационную сеть;
20) индекс "X1" - код миллионной группы номеров зонового телефонного номера абонента географически определяемой зоны нумерации;
21) индекс "X1X2" - код стотысячной группы номеров зонового телефонного номера абонента географически определяемой зоны нумерации;
22) индекс "Х1Х2Х3" - код десятитысячной группы номеров зонового телефонного номера абонента географически определяемой зоны нумерации.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Услугодатель организует работу по учету ресурса нумерации (выделение, изъятие) и ведет реестр распределенных и резервных ресурсов нумерации (далее – реестр) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Для получения номеров услугополучатель посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) направляет услугодателю:
1) заявление на выделение номеров, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) пояснительную записку, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) перечень транзитных коммутационных станций сети оператора, являющихся стандартными точками присоединения сетей с целью выбора операторов междугородной и (или) международной связи в каждом регионе присутствия оператора – в случае получения префикса выбора оператора междугородной и (или) международной связи;

4) қызметтің толық сипаттамасын, осы қызметті ұйымдастырудың мақсаттылығын негіздемесін, ұсынылатын қызметті көрсету әдісінің, шақыруларды тарифтеу және бағыттау жөніндегі ұсыныстардың нақты сипаттамасын - байланыс операторына (қызмет провайдеріне) қайта енгізілетін немесе бұрын қолданыстағы қызметтерге қол жеткізу кодын пайдаланып, байланыс қызметтерін көрсететін оператордың "Х1Х2Х3(Х4)" кодын алу үшін жібереді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Нөмірлеу ресурсты алып қоюды көрсетілетін қызмет беруші мынадай:
1) нөмірлеу ресурсты алушының өтініші бойынша, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
2) "Тізілімді қалыптастыру және жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік органдардың халықпен коммуникациялар арналарын аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 11 наурыздағы № 93-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34142 болып тіркелген) мемлекеттік органдардың халықпен байланыс жасау саласындағы уәкілетті органының байланыс орталығы тізілімді қалыптастыру және жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік органдардың халықпен коммуникациялар арналарын аккредиттеу қағидаларына сәйкес мерзімді аттестаттау өтпегені туралы хабарламасы негізінде;
3) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 443/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33483 болып тіркелген) мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер саласындағы уәкілетті органының хабарламасы негізінде, әкімшілік органдардың байланыс орталықтарының жұмысын ұйымдастыру жөніндегі Үлгілік талаптарды орындамаған жағдайда;
4) сот шешімі негізінде;
5) нөмірлеу ресурсты бөлу туралы бұйрық шыққан күннен бастап бір жылдан астам уақыт пайдаланылмаған жағдайларда жүзеге асырады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттар келіп түскен күні оны қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады. Өтініш берушінің еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері құжаттарды тіркеген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту дайындайды. Өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту көрсетілетін қызметті берушінің электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған (бұдан әрі - ЭЦҚ) электрондық құжат нысанында көрсетілетін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде құжаттарды қарастырып, одан әрі үш жұмыс күні ішінде бөлінген және резервтік нөмірлеу ресурстарының тізіліміне сәйкес бос нөмірлеу ресурсын, соның ішінде сұралған нөмірді таңдайды және көрсетілетін қызметті берушінің басшысының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберілетін нөмірлеу ресурсын бөлу немесе алып қою туралы бұйрықты не қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту әзірлейді.
Мемлекеттік органның байланыс орталығын құру кезінде қызмет алушы толық құжаттар жиынтығын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызмет беруші өтініш келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өз құзыреті шегінде мемлекеттік органның халықпен коммуникациясы және мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтерді көрсету саласындағы уәкілетті органдарға келісуге жібереді.
Мемлекеттік органның халықпен коммуникациясы және мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтерді көрсету саласындағы уәкілетті органдар 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде келісу туралы немесе келіуден бас тарту туралы жауап ұсынады.
Көрсетілетін қызмет беруші ұсынылған құжаттарын қарау, сондай-ақ мемлекеттік органның халықпен коммуникациясы және мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтерді көрсету саласындағы уәкілетті органдардың келісімінің нәтижелері негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде нөмірлеу ресурсын бөлу туралы бұйрық шығарады не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды дайындайды, осы көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетіне" қызметті берушінің уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат түрінде жіберіледі.
Көрсетілетін қызмет беруші оң шешім қабылдаған жағдайда, 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік органдардың халықпен байланыс әрі мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті органдарына нөмірлеу ресурсын бөлу туралы хабарлайды.
Жеке тұлғаны куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), құжаттары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) подробное описание услуги, обоснование целесообразности организации этой услуги; конкретное описание способа оказания предлагаемой услуги, предложения по тарификации и маршрутизации вызовов – для получения кода оператора "Х1Х2Х3(Х4)", предоставляющего услуги связи с использованием КДУ во вновь вводимой или в действующей ранее услуге.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Услугодатель осуществляет изъятие ресурса нумерации в следующих случаях:
1) по заявлению получателя ресурса нумерации, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) по уведомлению уполномоченного органа в сфере коммуникаций государственных органов с населением о не прохождении контакт-центром государственного органа периодической аттестации согласно Правилам формирования и ведения реестра, а также аккредитации каналов коммуникаций государственных органов с населением, утвержденных приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 11 марта 2024 года № 93-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34142);
3) по уведомлению уполномоченного органа в сфере оказания государственных и социально ответственных услуг в случаях неисполнения контакт-центром государственного органа положений Типовых требований по организации работы контакт-центров административных органов, утвержденных приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 443/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33483);
4) по решению суда;
5) неиспользования ресурса нумерации более одного года со дня издания приказа о выделении ресурса нумерации.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Канцелярия услугодателя в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет полноту представленных документов.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение срока, указанного в части второй настоящего пункта, готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления. Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение срока, указанного в части второй настоящего пункта, рассматривает документы, и далее в течение трех рабочих дней осуществляет подбор свободных номеров, в том числе запрашиваемый номер из реестра, и издает приказ о выделении или об изъятии номеров, либо готовит мотивированный отказ в оказании государственной услуги, который направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
В случае создания контакт-центра государственного органа при предоставлении услугополучателем полного пакета документов услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления заявления направляет пакет документов на согласование в уполномоченные органы в сфере коммуникаций государственных органов с населением и в сфере оказания государственных и социально ответственных услуг в пределах их компетенции.
Уполномоченные органы в сфере коммуникаций государственных органов с населением и в сфере оказания государственных и социально ответственных услуг в течение 8 (восьми) рабочих дней представляют ответ о согласовании либо об отказе в согласовании.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней на основании рассмотрения представленных документов, а также результатов согласования уполномоченных органов в сфере коммуникаций государственных органов с населением и в сфере оказания государственных и социально ответственных услуг издает приказ о выделении ресурса нумераций, либо готовит мотивированный отказ в оказании государственной услуги, который направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Услугодатель в течении 1 (одного) рабочего дня при принятии положительного решения уведомляет уполномоченные органы в сфере коммуникаций государственных органов с населением и в сфере оказания государственных и социально ответственных услуг о выделении ресурса нумераций.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "цифрового правительства";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

"26. Көрсетілетін қызметті беруші сұратылатын нөмірлерді бөлуден мынадай негіздер бойынша:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
6) Мемлекеттік органның халықпен коммуникациясы және мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтерді көрсету саласындағы уәкілетті органдардың байланыс-орталықғын ұйымдастыру кезінде келісім беруден бас тарту туралы теріс нәтижесі бойынша бас тартады.";
27-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің атына және жоғарыда тұрған мемлекеттік органға келіп түскен шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.".
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

"26. Услугодатель отказывает в выделении номеров по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отрицательный результат согласования уполномоченных органов в сфере коммуникаций государственных органов с населением и в сфере оказания государственных и социально ответственных услуг — в случаях организации контакт-центра государственного органа.";
часть вторую пункта 27 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя и в вышестоящий государственный орган в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылдың 12 шілдесінен бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының отыз алтыншы, елу жетінші және алпыс сегізінші абзацтарын қоспағанда, ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрінің міндетін атқарушы
Д. Мусалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 24 маусымдағы
№ 351/НҚ бұйрығына
қосымша 1
Нөмірлеу ресурсын бөлу және
нөмірлерді беру,
сондай-ақ оларды алып
қою қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызмет беруші атауы
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері (қолжетімділік арналары)
"цифрлық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz, www.elіcense.kz
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
бес жұмыс күн. Мемлекеттік органның байланыс орталығын құру үшін он екі жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық түрде (ішінара цифрландырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Нөмірлерді беру немесе оларды алып қою туралы бұйрық; мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғалар үшін тегін көрсетіледі.
7.
Жұмыс графигі
1) Порталдың жұмыс кестесі "цифрлық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz, www.elіcense.kz – техникалық жұмыстарды жүргізумен байланысты үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады) тәулік бойы;
2) Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес, демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 08.00-ден 17.30-ға дейінгі түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев тридцать шестого, пятьдесят седьмого и шестьдесят восьмого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
исполняющий обязанности
Министра искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Д. Мусалиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития
Республики Казахстан
от 24 июня 2026 года
№ 351/НҚ
Приложение 1
к Правилам распределения
ресурса нумерации и выделения
номеров, а также их изъятия
Стандарт государственной услуги "Распределение ресурса нумерации и выделение номеров, а также их изъятие"
1.
Наименование услугодателя
Комитет телекоммуникаций Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz
3.
Срок оказания государственной услуги
пять рабочих дней. Для создания контакт-центра государственного органа двенадцать рабочих дней
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Приказ о выделении или изъятии номеров; мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам
7.
График работы
1) Веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем);
2) Услугодателя – с понедельника по пятницу с 8.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан". Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің www.gov.egov.kz интернет-ресурсында;
2) порталда орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Нөмірлерді алу үшін:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нөмірлер бөлуге арналған өтініш;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсіндірме жазба. қызметтің толық сипаттамасы, осы қызметті ұйымдастырудың мақсаттылығын негіздеу, ұсынылатын қызметті көрсету әдісінің нақты сипаттамасы, шақыруларды тарифтеу және бағыттау жөніндегі ұсыныстар - байланыс операторына (қызмет провайдеріне) қайта енгізілетін немесе бұрын қолданыстағы қызметтерге қол жеткізу кодын пайдаланып, байланыс қызметтерін көрсететін оператордың "Х1Х2Х3(Х4)" кодын алу үшін.
3) Мемлекеттік органның байланыс орталығын аккредиттеу үшін қажетті мәліметтер:
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің байланыс арнасын құру мәселесі бойынша тапсырмасы (бар болған жағдайда);
4) Мемлекеттік органның байланыс орталығын құру үшін қажетті мәліметтер:
кеңес беру, өтініштерді қабылдау мәселелері;
бағдарламалық өнімдердің болуы;
жұмыс орнының жабдықталуы;
қызмет алушының ведомстволық бағыныстылығы;
байланыс орталығының атауы;
жоспарланған әрекет ету кезеңі. Нөмірлеу ресурсын алып қою үшін: нөмірлерді алып қою туралы өтініш.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;

1) интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан: www.gov.egov.kz;
2) портале.
8.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для получения номеров:
1) заявление на выделение номеров, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) пояснительную записку, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. перечень транзитных коммутационных станций сети оператора, являющихся стандартными точками присоединения сетей с целью выбора операторов междугородной и (или) международной связи в каждом регионе присутствия оператора – в случае получения префикса выбора оператора междугородной и (или) международной связи; подробное описание услуги, обоснование целесообразности организации этой услуги; конкретное описание способа оказания предлагаемой услуги, предложения по тарификации и маршрутизации вызовов – для получения кода оператора "Х1Х2Х3(Х4)", предоставляющего услуги связи с использованием КДУ во вновь вводимой или в действующей ранее услуге.
3) Сведения, необходимые для аккредитации контакт-центра государственного органа:
Поручение Президента Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан и (или) Правительства Республики Казахстан по вопросу создания канала коммуникаций (при наличии)
4) Сведения, необходимые для создания контакт-центра государственного органа:
вопросы для консультации, принятия обращений;
наличие программных продуктов
оснащенность рабочего места
подведомственность услугополучатля
наименование контакт центра
планируемый период действия.
Для изъятия номеров:
заявление на изъятие номеров
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан; 3) отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;

6) Мемлекеттік органның халықпен коммуникациясы және мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтерді көрсету саласындағы уәкілетті органдардың байланыс-орталықғын ұйымдастыру кезінде келісім беруден бас тарту туралы теріс нәтижесі бойынша бас тартады.
10.
Көрсетілетін қызметті алушы қашықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинет" көмегімен, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметті көрсету деңгейі мен қарастыру тәртібі туралы ақпаратты ала алады. Көрсетілетін қызметті алушы қызметті электронды түрде ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы ала алады. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің www.gov.egov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 24 маусымдағы
№ 351/НҚ бұйрығына
қосымша 2
Нөмірлеу ресурсын бөлу
және нөмірлерді беру,
сондай-ақ оларды алып
қою қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бөлінген және резервтік нөмірлеу ресурстарының тізілімі
№ р/с
Нөмірлеу ресурсы
Бөлінген және резервтік нөмірлеу ресурстарының саны
Пайдалану аумағы
Қызмет алушының атауы
Қызмет алушының ұйымдық-құқықтық нысаны
Қызмет алушының ведомстволық бағыныстылығы
(мемлекеттік органның Байланыс-Орталығы үшін)
Б
С
Н
Байланыс деректері (телефон, е-mail)
Байланыс орталығының атауы
Байланыс орталығының сыныптауышы және қызмет көрсету саласы
Нөмірлеу ресурсын бөлу, туралы бұйрықтың нөмірі мен қол қойылған күні
Нөмірлеу ресурсын, қайтарып алу туралы бұйрықтың нөмірі мен қол қойылған күні
Көрсетілетін қызмет атауы
Ескертпе
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект
және цифрлық даму
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 24 маусымдағы
№ 351/НҚ бұйрығына
қосымша 3
Нөмірлеу ресурсын бөлу
және нөмірлерді беру,
сондай-ақ оларды алып
қою қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Түсіндірме жазба
1. Желінің атауы мен түрі.
2. Желінің қызмет етуін қамтамасыз ететін әкімшілік-ұйымдастыру қағидаттары (меншік нысаны, иесі, пайдаланылатын кәсіпорындар, кәсіпорын – халықаралық оператор, олардың құқықтық және функционалдық қатынастары).
3. Өтінім беру кезіндегі желінің пайдалануға дайындығы (немесе пайдалануды бастау мерзімі).
4. Желі құрудың қысқаша техникалық қағидаттары:
1) құрылымы, оның ішінде қалааралық (халықаралық, аймақішілік) желілермен өзара іс-қимылын жүзеге асыратын элементтер;

6) отрицательный результат согласования уполномоченных органов в сфере коммуникаций государственных органов с населением и в сфере оказания государственных и социально ответственных услуг — в случаях организации контакт-центра государственного органа.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра. Услугополучатель имеет возможность получения услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Министерства искуственного интелекта и цифрового развития Республики Казахстан: www.gov.egov.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития
Республики Казахстан
от 24 июня 2026 года
№ 351/НҚ
Приложение 2
к Правилам распределения
ресурса нумерации и выделения
номеров, а также их изъятия
Форма
Реестр распределенных и резервных ресурсов нумерации
№ п/п
Ресурс нумерации
Количество распределенных или резервных ресурсов нумерации
Территория использования
Наименование услугополучателя
Организационно правовая форма услугополучателя
Подведомственность услугополучателя (для организации Контакт-Центра госоргана)
Б
И
Н
Контактне данные (телефон, е-mail)
Наименование контакт центра
Классификация и сфера обслуживания контакт-центра
Номер и дата приказа о выделении номеров
Номер и дата приказа об, изъятии номеров
Наименование услуги
Примечание
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития
Республики Казахстан
от 24 июня 2026 года
№ 351/НҚ
Приложение 4
к Правилам распределения
ресурса нумерации и выделения
номеров, а также их изъятия
Форма
Пояснительная записка
1. Наименование и тип сети.
2. Административно-организационные принципы обеспечения функционирования сети (формы собственности, владелец, эксплуатирующие организации, организация - международный оператор, их правовые и функциональные отношения).
3. Эксплуатационная готовность сети на момент подачи заявления (или срок начала эксплуатации).
4. Краткие технические принципы построения сети:
1) структура, в том числе элементы, осуществляющие взаимодействие с междугородными (международными, внутризоновыми) сетями;

2) қалааралық (халықаралық) желілермен түйісуді техникалық қамтамасыз ету (желіаралық түйісу хаттамалары, тікелей түйісу, байланыс арналарының түрлері және оларды ұйымдастыру тәсілдері).
5. Қалааралық және халықаралық байланыс қызметтерін, Интернет желісіне қолжетімділік қызметтерін, ІP-телефония қызметтеріне (Интернет-телефония) және байланыстың интеллектуалдық желілер қызметтеріне ұсыну үшін ұйымдастыру-техникалық дайындығы (шет елдердің түйіндесу желілерінің операторларымен, отандық желілермен немесе транзит беру туралы халықаралық транзиттік тораптармен, халықаралық арналар жабдықтаушыларымен келісімдердің болуы, техникалық құралдардың болуы және функционалдық дайындығы).
6. Желінің жұмыс істеу ауқымы:
1) желі топологиясы (Қазақстан Республикасының, ТМД елдерінің, басқа да шет елдердің желі қамтитын қалалары мен аймақтарының тізбесі);
2) пайдаланушылардың, оның ішінде қалааралық (халықаралық) байланыс қызметтерімен пайдаланылатындардың саны;
3) тікелей түйіндесу жүргізілетін шетел желілері мен транзиттік тораптарының тізбесі;
4) пайдаланушыларға, тапсырыс берілген желімен тікелей түйіндесуі жоқ шетел желілерінің абоненттеріне шығуды ұсыну мүмкіндігі;
5) қалааралық (халықаралық) трафик (кіріс, шығыс);
6) көрсетілетін қызметтердің құрамы.
7. Желінің нөмірлеу жоспарын құру қағидаттары.
8. Көрсетілетін қызметтердің сипаты.
9. Байланыс арнасының жұмыс істеуі үшін қажетті инфрақұрылым, кадрлық және қаржылық ресурстар туралы мәліметтер.
10. Байланыс арнасының қажеттілігін негіздеу, оның ішінде халықаралық тәжірибе, халықаралық ұйымдардың ұсынымдары, жүргізілген сауалнама нәтижелері (бар болған жағдайда).
11. Консультацияға, өтініштерді қабылдауға арналған сұрақтар.
12. Бағдарламалық өнімдердің болуы.
13. Жұмыс орнының жабдықталуы.
Ескертпе:
1) 4, 5-тармақтар бойынша мәліметтер өтініш беру кезіндегі жағдай бойынша жазылады және желіні дамыту жоспары бойынша деректер келтіріледі;
2) 5-тармақ нөмірлеу аймағының "DEF" кодтарын, "DEFХ1" және "DEF Х1Х2" кодтарын, қызметтерге қолжетімділік кодтарындағы "Х1Х2Х3(Х4)" байланыс операторларының (қызметтер провайдерлерінің) кодтарын сұрататын операторлар үшін ғана; оператордың таңдау префиксін сұрататын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторлары үшін ғана қолданылады;
3) 6-тармақтың 3)-5) тармақшалары нөмірлеу аймағының "DEF" кодтарын, "DEF Х1" және "DEF Х1Х2" кодтарын сұрататын операторлар үшін ғана жарамды;
4) егер бұрын лицензия алуға ұсынылған түсіндірме жазба өзгертілсе, 7-тармақ бойынша жаңа нөмірлеу жоспары қосымша;
5) Мемлекеттік органның байланыс орталығын ұйымдастыру үшін 9, 10, 11, 12, 13-тармақтардағы мәліметтер ұсынылады.

2) техническое обеспечение сопряжения с междугородными (международными) сетями (протоколы межсетевого сопряжения, непосредственное сопряжение, типы каналов связи и способы их организации).
5. Организационно-техническая готовность сети для предоставления услуг междугородной и международной связи, услуг доступа к сети Интернет, услугам IP-телефонии (Интернет-телефонии) и услугам интеллектуальных сетей связи (наличие соглашений с операторами зарубежных сетей сопряжения, с отечественными сетями или международными транзитными узлами о предоставлении транзита, с поставщиками международных каналов, наличие и функциональная готовность технических средств).
6. Масштабы функционирования сети:
1) топология сети (перечень городов и регионов Республики Казахстан, стран СНГ, других зарубежных стран, охватываемых сетью);
2) количество пользователей, в том числе пользующихся услугами междугородной (международной) связи;
3) перечень зарубежных сетей и транзитных узлов, с которыми будет осуществляться непосредственное сопряжение;
4) возможность предоставления пользователям выхода к абонентам зарубежных сетей, не имеющих непосредственного сопряжения с заявляемой сетью;
5) междугородный (международный) трафик (входящий, исходящий);
6) состав услуг.
7. Принципы построения плана нумерации сети.
8. Описание услуг.
9. Сведения об инфраструктуре, кадровых и финансовых ресурсах, необходимых для работы канала коммуникаций.
10. Обоснование необходимости канала коммуникаций, в том числе международный опыт, рекомендации международных организаций, результаты проведенного опроса (при наличии).
11. Вопросы для консультации, принятия обращений.
12. Наличие программных продуктов.
13. Оснащенность рабочего места.
Примечания:
1) по пунктам 4, 5 излагаются сведения по состоянию на момент подачи заявления и приводятся данные по планам развития сети;
2) пункт 5 действителен только для операторов, запрашивающих коды зон нумерации "DEF", коды "DEFX1" и "DEFX1X2", коды операторов связи (провайдеров услуг) "Х1Х2Х3(Х4)" в кодах доступа к услугам, для операторов междугородной и (или) международной связи, запрашивающих префикс выбора оператора;
3) подпункты 3)-5) пункта 6 действительны только для операторов, запрашивающих коды зон нумерации "DEF", коды "DEFX1" и "DEFX1X2";
4) по пункту 7 прилагается новый план нумерации, если представленный ранее в пояснительной записке на получение лицензии был изменен.
примечание дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
5) Сведения в пунктах 9, 10, 11, 12, 13 предоставляются для организации контакт-центра государственного органа.