Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 23 маусымдағы № 266 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 маусымда № 39073 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 266
Бұйрықпен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 мамырдағы № 190 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32649 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу қағидаларында:
2-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының аудандарда, астанада, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын филиалы;".
2. "Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 231 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32901 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:
2-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;";
10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 июня 2026 года № 266. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2026 года № 39073
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
Утвержден приказом
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 266
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 мая 2023 года № 190 "Об утверждении Правил проведения социальной профессиональной ориентации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32649) следующее изменение:
в Правилах о проведения социальной профессиональной ориентации, утвержденных указанным приказом:
подпункт 13) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"13) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, столице, городах областного и республиканского значения;".
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 231 "Об утверждении Правил организации и финансирования профессионального обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32901) следующие изменения:
в Правилах организации и финансирования профессионального обучения, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения в целях разработки и реализации мер содействия занятости;";
подпункты 10) и 11) изложить в следующей редакции:

"10) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының аудандарда, астанада, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын филиалы;
11) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарын айқындайтын жергілікті атқарушы органы;";
12-1-тармақтың он бірінші абзацының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
49-1-тармақтың 8) тармақшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
Білім беру ұйымындағы кәсіптік оқыту бойынша № _____ әлеуметтік келісімшарттың нысанында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білім беру ұйымында кәсіптік оқыту жөніндегі № ____ әлеуметтік келісімшарт
________________________________ ___________________ Жасалған орны Күні
Бұдан әрі "Еңбек мобильділігі орталығы" деп аталатын
__________________ облыстың (астананың, республикалық маңызы бар
қаланың) еңбек мобильділігі орталығы атынан _______________________ (ереже, жарғы және т.б)
негізінде әрекет ететін ______________________________________________, (директордың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
бұдан әрі "Жұмыс беруші" деп аталатын ________________________________ (ереже. жарғы және т.б)
негізінде әрекет ететін _______________________________________________ (жұмыс берушінің толық атауы)
атынан _____________________________________, бұдан әрі "Білім алушы" (уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
деп аталатын жұмыссыз _____________________________________________, (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
және бұдан әрі "Білім беру ұйымы" деп аталатын кәсіптік оқытуды өткізетін
білім беру ұйымы ___________________________________________________ (білім беру ұйымының толық атауы)
атынан ______________________________________ негізінде әрекет ететін (ереже, жарғы және т.б)
__________________________________________________________________, (уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № ____ болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес және ___________________________ ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың аудандық (қалалық) комиссиясының 20__ жылғы_____ _______ №_____ шешімінің негізінде білім беру ұйымында кәсіптік оқыту жөніндегі осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Әлеуметтік келісімшарт) жасады және төмендегі туралы келісімге келді:";
1.2-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 10-қосымшада:
Жұмыс берушідегі жұмыс орнында оқыту бойынша № _____ әлеуметтік келісімшарттың нысанында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"
Жұмыс берушідегі жұмыс орнында кәсіптік оқыту бойынша № _______ әлеуметтік келісімшарт
________________________________ _____________________ Жасалған орны Күні
Бұдан әрі "Еңбек мобильділігі орталығы" деп аталатын ______________ облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) еңбек мобильділігі орталығы атынан ________________________________________ негізінде әрекет ететін (ереже, жарғы және т.б)
__________________________________________________________________, (директордың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
бұдан әрі "Жұмыс беруші" деп аталатын ________________________________ (ереже. жарғы және т.б)
негізінде әрекет ететін _______________________________________________ (жұмыс берушінің толық атауы)
атынан ______________________________________, бұдан әрі "Білім алушы" (уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
деп аталатын жұмыссыз _____________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № ____ болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес және ___________________________ ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың аудандық (қалалық) комиссиясының 20__ жылғы_____ _______ №_____ шешімінің негізінде жұмыс берушідегі жұмыс орнында кәсіптік оқыту жөніндегі осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Әлеуметтік келісімшарт) жасады және төмендегі туралы келісімге келді:";
1.2-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.

"10) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, столице, городах областного и республиканского значения;
11) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;";
абзац одиннадцатый пункта 12-1 изложить в следующей редакции:
"8) недееспособность которых признана судом.";
подпункт 8) пункта 49-1 изложить в следующей редакции:
"8) недееспособность которых признана судом.";
в приложении 4 к указанным Правилам:
в форме Социального контракта № _______ по профессиональному обучению в организации образования:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"
Социальный контракт № _______ по профессиональному обучению
в организации образования
_________________________________ _____________________________
Место заключения
Дата
Центр трудовой мобильности ______________________________ области
(столицы, города республиканского значения), именуемый в дальнейшем
"Центр трудовой мобильности", в лице ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора)
действующего на основании ______________________________________,
(положение, устав и т.д.)
работодатель ___________________________________________________,
(полное наименование работодателя)
именуемый в дальнейшем "Работодатель" в лице ____________________
_______________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного
представителя)
действующего на основании ______________________________________,
(положение, устав и т.д.)
безработный ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
именуемый в дальнейшем "Обучаемый", и организация образования,
проводящая профессиональное обучение, ___________________________
(полное наименование организации образования)
именуемая в дальнейшем "Организация образования", в лице __________
_______________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного
представителя)
действующего на основании ______________________________________,
(положение, устав и т.д.)
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Социальным кодексом
Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и финансирования
профессионального обучения, утвержденными приказом Министра труда
и социальной защиты населения Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под №___) (далее –
Правила) и на основании решения районной (городской) комиссии
____________________________ района, города областного значения, столицы, города
республиканского значения от __ _______ 20__ года №_____ заключили настоящий
социальный контракт по профессиональному обучению в организации образования
(далее – Социальный контракт) и пришли к соглашению о нижеследующем:";
пункт 1.2. изложить в следующей редакции:
"1.2. Общая сумма Социального контракта составляет ___________ теңге, (прописью)
в том числе на оказание образовательных услуг _________________ теңге, на (прописью)
выплату стипендией и материальной помощи ___________________ теңге."; (прописью)
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
в приложении 10 к указанным Правилам:
в форме Социального контракта № _______ по обучению на рабочем месте у работодателя:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"
Социальный контракт № _______ по профессиональному обучению
на рабочем месте у работодателя
_________________________________ ______________________________
Место заключения
Дата
Центр трудовой мобильности _______________________________ области
(столицы, города республиканского значения), именуемый в дальнейшем
"Центр трудовой мобильности", в лице ______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора)
действующего на основании ________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
работодатель _____________________________________________________,
(полное наименование работодателя)
именуемый в дальнейшем "Работодатель" в лице ______________________
_________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного
представителя)
действующего на основании ________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
и безработный ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
именуемый в дальнейшем "Обучаемый", далее совместно именуемые "Стороны",
в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс),
Правилами организации и финансирования профессионального обучения,
утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов под №___) (далее – Правила) и на основании решения
районной (городской) комиссии ______________ района, города областного значения,
столицы, города республиканского значения от __ _____ 20__ года №_____
заключили настоящий социальный контракт по профессиональному обучению
в организации образования (далее – Социальный контракт) и пришли к соглашению
о нижеследующем:";
пункт 1.2. изложить в следующей редакции:
"1.2. Общая сумма Социального контракта составляет ___________ теңге, (прописью)
в том числе на оказание образовательных услуг _________________ теңге, на (прописью)
субсидирование заработной платы безработных в период обучения
_________________ теңге.". (прописью)

3. "Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32956 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіпкерлік бастаманы қолдауға жәрдемдесу шараларын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының аудандарда, астанада, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын филиалы;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарын айқындайтын жергілікті атқарушы органы;";
17-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өңірлік кәсіпкерлер палатасының филиалдары, жергілікті атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер, ғылыми-білім беру мекемелері өкілдерінің, бизнес, өңірлік масс-медиа өкілдерінің, салалық сарапшылардың қатысуымен аудандар, облыстық маңызы бар қала, астана, республикалық маңызы бар қала деңгейінде комиссия құрады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Еңбек мобильділігі орталығы шарт жасалғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде грант алушға тіркелген дара кәсіпкердің ағымдағы банк шотына ақша қаражатын аударуды жүзеге асырады және грант алушының деректерін ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың салық органына береді.
Грант қаражатын пайдалану тек қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.";
38-тармақтың 2) тармақшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
44-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссия құрамында 7 (жеті) адам, кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, өңірлік кәсіпкерлер палатасы филиалдарының, қоғамдық бірлестіктердің, бизнес, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерінен мәслихат депутаттарынан тұратын астана, облыс және республикалық маңызы бар қала әкімінің шешімімен құрылады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.

3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32956) следующие изменения:
в Правилах организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения в целях разработки и реализации мер содействия занятости;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, столице, городах областного и республиканского значения;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;";
часть вторую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения создает комиссию на уровне районов, города областного значения, столицы, города республиканского значения с участием представителей филиалов региональной палаты предпринимателей, местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, представителей бизнеса, региональных масс-медиа, отраслевых экспертов.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Центр трудовой мобильности в течение 5 (пяти) рабочих дней после заключения Договора осуществляет перечисление денежных средств на текущий банковский счет индивидуального предпринимателя, зарегистрированного на получателя гранта, и передает данные получателя гранта в налоговый орган района, города областного значения, столицы, города республиканского значения.
Использование средств гранта осуществляется только в безналичной форме.";
подпункт 2) пункта 38 изложить в следующей редакции:
"2) максимальная сумма микрокредита – до 5 (пяти) миллионов теңге;";
часть четвертую пункта 44 изложить в следующей редакции:
"Комиссия создается решением акима столицы, области и города республиканского значения из представителей местных исполнительных органов по вопросам предпринимательства, местных исполнительных органов по вопросам сельского хозяйства, филиалов региональной палаты предпринимателей, общественных объединений, бизнеса, региональных масс-медиа и депутатов маслихата в составе 7 (семь) человек.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
приложение 8 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню.