Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 3 наурыздағы № 175 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2026 жылғы 19 маусымдағы № 235 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 маусымда № 39061 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 3 наурыздағы № 175 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10983 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өрттен болған материалдық шығын – жеке тұлғалардың жылжымайтын мүлкіне, өзге де негізгі қорларына, айналымдағы қаражатына, жеке мүлкіне келтірілген залалды қоса алғанда, егер олар өртке тікелей байланысты туындаған болса, жойылған және бүлінген материалдық құндылықтардың құндық мәні;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) тұтану – жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығына зиян, адамдарға, қоғам мен мемлекет мүдделеріне материалдық нұқсан келтірмеген, бақыланбайтын жану;";
7-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (өндірістегі жазатайым оқиғалар мен авариялардан зардап шеккендер, дала өрттері, дәнді және басқа да дақылдардың егінді алқабының жануы туралы) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға ұсынады.";
21-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) өндірістегі жазатайым оқиғалар мен авариялар нәтижесінде зардап шеккендер, дала өрттері, дәнді және басқа да дақылдардың егінді алқабының жануы, медициналық-санитариялық салдарының туындау қатері және (немесе) туындауы және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар мен жағдайлар кезінде зардап шеккен адамдарды есепке алу бойынша мәліметтерді салыстыра тексеруді жүргізеді.".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Стратегиялық жоспарлау және жедел басқару орталығы заңнамада белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 марта 2015 года № 175 "Об утверждении Правил осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера"
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 19 июня 2026 года № 235. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2026 года № 39061
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 марта 2015 года № 175 "Об утверждении Правил осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10983) следующие изменения:
в Правилах осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) материальный ущерб от пожара – стоимостное выражение уничтоженных и поврежденных материальных ценностей, включая ущерб, нанесенный недвижимости, иным основным фондам, оборотным средствам, личному имуществу физическим лицам, если они возникли в прямой зависимости от пожара;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) загорание – неконтролируемое горение, не причинившее вред жизни и здоровью физическим лицам, материальный ущерб людям, интересам общества и государства;";
подпункт 12) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"12) местными исполнительными органами столицы, области, городов республиканского значения (о пострадавших в результате несчастных случаев и аварий на производстве, степных пожарах, горении полей с посевами зерновых и других культур).";
подпункт 11) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"11) пострадавшим в результате несчастных случаев и аварий на производстве, степным пожарам, горениям полей с посевами зерновых и других культур, угрозам возникновения и (или) возникновении медико-санитарных последствий и учету лиц, пострадавших при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях с местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения.".
2. Центру стратегического планирования и оперативного управления Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
К. Турсынбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиций Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
К. Турсынбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министр транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министр обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министр энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан