"Балқаш – Бұрылбайтал" республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолын ( жол учаскесін) ақылы негізде пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 134 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 23 маусымдағы № 157 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 маусымда № 39056 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН
1. "Балқаш – Бурылбайтал республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолын (учаскесін) ақылы негізде пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 134 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36022 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарағанды – Балқаш – Бұрылбайтал республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолын (учаскесін) ақылы негізде пайдалану туралы";
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарағанды – Балқаш – Бұрылбайтал 247+700 км –2151+000 км (KAZ01) республикалық маңызы бар I-Б санатты Астана – Қарағанды (айналма жолмен) – Алматы (бұдан әрі – ақылы жол (учаске)) ақылы негізде пайдаланылады";
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол жүру республикалық маңызы бар "Қарағанды – Қарқаралы – Аягөз", облыстық маңызы бар "Аягөз – Тансық – Ақтоғай – Лепсі – Матай – Мұлалы – Үштөбе", республикалық маңызы бар "Көктал – Шонжы – Көкпек – Алматы – Құрты – Қонаев", облыстық маңызы бар "Құрты – Бақанас – Топар – Қаншеңгел" баламалы автомобиль жолдары арқылы жүзеге асырылуы мүмкін;
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"ақылы жолдың (учаскенің) бастапқы пункті – 247+700 км, ақылы жолдың (учаскенің) соңғы пункті – 2151+000 км";
1-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"ақылы жолдың (учаскенің) ұзындығы – 645,64 км";
1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Осы бұйрықты жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 157 бұйрығына
1- қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 134 бұйрығына
1-қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі
Қиылысу және түйісу мекенжайлары км + метр
Белгіленген қиылысу және түйісу бойынша елді мекендердің атауы
Қарағанды облысы
Бұқар жырау ауданы
км 247+000
Сарыарқа ауылы
км 247+000
Атамекен ауылы

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 134 "Об использовании автомобильной дороги (участка) общего пользования республиканского значения Балхаш – Бурылбайтал на платной основе"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 23 июня 2026 года № 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2026 года № 39056
ПРИКАЗЫВАЮ
1. Внести в приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 134 "Об использовании автомобильной дороги (участка) общего пользования республиканского значения Балхаш – Бурылбайтал на платной основе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36022) следующие изменения:
наименование приказа изложить в следующей редакции:
"Об использовании автомобильной дороги (участка) общего пользования республиканского значения Караганда – Балхаш – Бурылбайтал на платной основе";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"участок Караганда - Балхаш – Бурылбайтал км 247+700 – км 2151+000 (KAZ01) автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б категории Астана – Караганда (с обходом) – Алматы (далее – платная дорога (участок) используется на платной основе;";
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"проезд может осуществляться по альтернативной дороге республиканского значения "Караганда – Каркаралинск – Аягоз", областного значения "Аягоз – Тансык – Актогай – Лепсы – Матай – Мулалы – Уштобе", республиканского значения "Коктал – Чунджа – Кокпек – Алматы – Курты – Конаев", областного значения "Курты – Баканас – Топар – Каншенгель";
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"начальный пункт платной дороги (участка) – км 247+700, конечный пункт платной дороги (участка) – км 2151+000;";
подпункт 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"протяженность платной дороги (участка) – 645,64 км;";
приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 157
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 134
Перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий километр
(далее-км) + метров
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
Карагандинская область
Бухар – Жырауский район
км 247+000
Село Сарыарка
км 247+000
Село Атамекен

км 252+000
Курминка ауылы
км 257+000
Жұмабек ауылы
км 265+000
Спасск ауылы
Шет ауданы
км 293+000
Ақбастау ауылы
км 305+000
Қызылқой ауылы
км 322+000
Нұраталды ауылы
км 326+000
Ақсу ауылы
км 357+000
Ақсу-Аюлы кенті
км 398 +000
Батыстау ауылы
км 451+000
Ақшатау кенті
км 475+000
Ақжал кенті
км 497+000
Машақ-Болыс ауылы
Ақтоғай ауданы
км 544+000
Бетау-ата кенті
км 652+000
Гүлшат ауылы
км 698+000
Тасарал ауылы
Балқаш қаласы
км 591+000
Балқаш қаласы
км 612+000
Торанғалық ауылы
км 617+000
Шұбартүбек ауылы
км 631+000
"Гольфстрим" демалыс аймағы
Жамбыл облысы
Мойынқұм ауданы
км 2035+608
Қашқантеңіз стансасы
км 2081+510
Мынарал кенті
км 2124+465
Үлкен кенті
км 2128+285
Шығанақ ауылы
км 2151+620
Бұрылбайтал ауылы
2Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 157 бұйрығына
2 – қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 134 бұйрығына
2-қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері
Қарағанды - Балқаш – Бұрылбайтал 247+700 км - 2151+000 км учаскесі (KAZ01) Астана – Қарағанды (айналма жолымен) – Алматы жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық маңызы бар автомобиль жолы (бұдан әрі – ақылы жол (учаске))
АЕК:
№ Р/с
Аймақтар
Жеңіл автокөліктер

км 252+000
Село Курминка
км 257+000
Село Жумабек
км 265+000
Село Спасск
Шетский район
км 293+000
Село Акбастау
км 305+000
Село Кызылкой
км 322+000
Село Нураталды
км 326+000
Село Аксу
км 357+000
Поселок Аксу-Аюлы
км 398 +000
Село Батыстау
км 451+000
Поселок Акшатау
км 475+000
Поселок Акжал
км 497+000
Село Машак-Болыс
Актогайский район
км 544+000
Поселок Бетау-ата
км 652+000
Село Гульшат
км 698+000
Село Тасарал
Город Балхаш
км 591+000
Город Балхаш
км 612+000
Село Торангалык
км 617+000
Село Шубартубек
км 631+000
Зона отдыха "Гольфстрим"
Жамбылская область
Мойынкумский район
км 2035+608
Станция Кашкантениз
км 2081+510
Поселок Мынарал
км 2124+465
Поселок Улькен
км 2128+285
Село Шыганак
км 2151+620
Село Бурылбайтал
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 157
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 134
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)
Участок Караганда - Балхаш – Бурылбайтал км 247+700 – км 2151+000 (KAZ01) автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б категории Астана – Караганда (с обходом) – Алматы (далее – платная дорога (участок))
МРП:
№ п/п
Зоны
Легковые

3) аймақ – жүк көтергіштігі мен көлік құралының түріне байланысты өзінің ұзақтығы мен жол ақысының белгілі бір мөлшері бар ақылы учаскенің жол сегменті;
4) алдын ала төлеу – ақылы учаскеге кіргенге дейін пайдаланушы дербес шотқа және/немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотына есептеген ақшалай қаражат, оның сомасы жол ақысын төлеу үшін жеткілікті;
5) жергілікті автокөлік – ақылы учаскеге іргелес әкімшілік-аумақтық бірлікте белгіленген тәртіппен бір ауданнан тысқары жерлерге көшкен кезде тіркелген автокөлік құралы.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЕК – айлық есептік көрсеткіш;
км – километр;
м – метр;
т – тонна.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 157 бұйрығына
3- қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 134 бұйрығына
3- қосымша
Басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі
Р/с №
Елді мекеннің атауы
Қарағанды облысы
Балқаш қаласы
1
Торанғалық ауылы
2
Шұбартүбек ауылы
3
"Гольфстрим" демалыс аймағы
Ақтоғай ауданы
4
Гүлшат ауылы
5
Тасарал ауылы
6
Сарышаған ауылы
7
Приозерск қаласы
Жамбыл облысы
Мойынқұм ауданы
1
Қашқантеңіз стансасы
2
Мынарал кенті
3
Үлкен кенті
4
Шығанақ ауылы
5
Бұрылбайтал ауылы

3) зона – отрезок дороги платного участка, имеющий свою протяженность и определенную ставку платы за проезд в зависимости от грузоподъемности и типа автотранспортного средства;
4) предварительная оплата – денежные средства, зачисленные пользователем на лицевой счет или на счет государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства до въезда на платный участок, сумма, которой достаточна для оплаты проезда;
5) местный автотранспорт – автотранспортное средство, зарегистрированное в установленном порядке на административно-территориальной единице, прилегающей к платному участку при перемещении за пределами одного района.
Расшифровка аббревиатур:
МРП - месячный расчетный показатель;
км - километр;
м - метр;
т - тонна.
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 157
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 134
Перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге
№ п\п
Наименование населенного пункта
Карагандинская область
Город Балхаш
1
Село Торангалык
2
Село Шубартубек
3
Зона отдыха "Гольфстрим"
Актогайский район
4
Село Гульшат
5
Село Тасарал
6
Село Сарышаган
7
Город Приозерск
Жамбылская область
Мойынкумский район
1
Станция Кашкантениз
2
Поселок Мынарал
3
Поселок Улькен
4
Село Шыганак
5
Село Бурылбайтал