Республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Бұрылбайтал - Күрті учаскесін ақылы негізде пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 23 маусымдағы № 156 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 маусымда № 39055 болып тіркелді
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 - бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Бұрылбайтал - Күрті 1041+000 – 1121+000 километр (бұдан әрі – км) (KAZ01) I-б санатты республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын Астана – Қарағанды (айналма жолымен) – Алматы автомобиль жолы (бұдан әрі – ақылы жол (учаске) ақылы негізде қолданылады;
2) Жол жүру келесі балама бағыттар бойынша жүзеге асырылуы мүмкін: облыстық маңызы бар "Сұңқар – Қаншеңгел – Топар – Құйған" автомобиль жолының учаскесі, "Топар – Ақжар" автомобиль жолы, "Қонаев – Бақанас – Қараой" автомобиль жолының учаскесі, сондай-ақ республикалық маңызы бар "Қонаев-Күрті" автомобиль учаскесі;
3) ақылы жолдың (учаскенің) бастапқы пункті – 1041+000 км, ақылы жолдың (учаскенің) соңғы пункті –1121+000 км;
4) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі;
5) ақылы жолдың (учаскенің) техникалық сыныптамасы – I-б санаты, ақылы жолдың (учаскенің) негізгі параметрлері:
автомобиль жолымен жүріп өту жолағының ені – кемінде 3,75 метр;
автомобиль жолындағы қозғалыс жолақтың саны– 2 жолақ;
6) ақылы жолдың (учаскенің) ұзақтығы – 80 км;
7) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ақылы автомобиль жолы арқылы жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері айқындалады;
8) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі;
9) ақылы жолды (учаскені) ақылы негізде пайдалану мерзімі – 20 жыл деп белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 156 бұйрығына
1-қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылыстарының және басқа автомобиль жолдарымен түйісулерінің тізбесі
Қиылыстар мен түйісулер мекенжайы (бұдан әрі - км) + метр
Көзделген қиылысу мен түйісу бойынша елді мекендердің атауы
Алматы облысы
Жамбыл ауданы

Об использовании участка автомобильной дороги общего пользования республиканского значения Бурылбайтал - Курты на платной основе
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 23 июня 2026 года № 156. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2026 года № 39055
В соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить, что:
1) участок Бурылбайтал – Курты километр (далее – км) км 1041+000 – км 1121+000 (KAZ01) автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б категории Астана – Караганда (с обходом) – Алматы", (далее – платная дорога (участок) используется на платной основе;
2) проезд может осуществляться по альтернативной дороге: участок автомобильной дороги областного значения "Сункар – Каншенгель – Топар – Куйган", "Топар – Акжар", "Конаев – Баканас – Караой", участок автомобильной дороги республиканского значения "Конаев – Курты";
3) начальный пункт платной дороги (участка) – км 1041+000, конечный пункт платной дороги (участка) – км 1121+000;
4) перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) техническая классификация платной дороги (участка) – категория I-б, основные параметры платной дороги (участка):
ширина полосы проезда по автомобильной дороге – не менее 3,75 метра;
количество полос движения по автомобильной дороге – 2 полосы в обоих направлениях;
6) протяженность платной дороги (участка) – 80 км;
7) ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) определяются согласно приложению 2 к настоящему приказу;
8) перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
9) срок использования платной дороги (участка) на платной основе – 20 лет.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 156
Перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий километр (далее - км) + метров
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
Алматинская область
Жамбылский район

1056+530 км
Қаңшеңгел кенті, Топар кенті
1065+740 км
Ащысу кенті, Шолақеспе кенті
1089+000 км
Айдарлы кенті
2348+000 км
Бозой кенті
Іле ауданы
1121+000 км
Күрті кенті
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 156 бұйрығына
2-қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері
Бурылбайтал – Күрті учаскесі 1041+000 – км 1121+000 км (KAZ01) Астана – Қарағанды (айналма жолымен) – Алматы жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық маңызы бар автомобиль жолы (бұдан әрі – ақылы жол (учаске))
АЕК:
р/с №
Аймақтар
Жеңіл автокөліктер

км. 1056+530
Поселок Каншенгель, поселок Топар
км. 1065+740
Поселок Ащысу, поселок Шолакеспе
км. 1089+000
Поселок Айдарлы
км. 2348+000
Поселок Бозой
Илийский район
км. 1121+000
Поселок Курты
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 156
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)
Участок Бурылбайтал - Курты км 1041+000 – км 1121+000 (KAZ01) автомобильной дороги общего пользования республиканского значения Астана – Караганда (с обходом) – Алматы (далее – платная дорога (участок))
МРП:
№ п/п
Зоны
Легковые

3) аймақ – жүк көтергіштігі мен көлік құралының түріне байланысты өзінің ұзақтығы мен жол ақысының белгілі бір мөлшері бар ақылы учаскенің жол сегменті;
4) алдын ала төлеу – ақылы учаскеге кіргенге дейін пайдаланушы дербес шотқа және/немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотына есептеген ақшалай қаражат, оның сомасы жол ақысын төлеу үшін жеткілікті;
5) жергілікті автокөлік – ақылы учаскеге іргелес әкімшілік-аумақтық бірлікте белгіленген тәртіппен бір ауданнан тысқары жерлерге көшкен кезде тіркелген автокөлік құралы.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЕК – айлық есептік көрсеткіш;
км – километр;
м – метр;
т – тонна.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 156 бұйрығына
3-қосымша
Басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі
Р/с №
Елді мекеннің атауы
Алматы облысы
Жамбыл ауданы
1
Ащысу кенті
2
Шолақеспе кенті
3
Айдарлы кенті
4
Бозой кенті

3) зона – отрезок дороги платного участка, имеющий свою протяженность и определенную ставку платы за проезд в зависимости от грузоподъемности и типа автотранспортного средства;
4) предварительная оплата – денежные средства, зачисленные пользователем на лицевой счет или на счет государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства до въезда на платный участок, сумма, которой достаточна для оплаты проезда;
5) местный автотранспорт – автотранспортное средство, зарегистрированное в установленном порядке на административно-территориальной единице, прилегающей к платному участку при перемещении за пределами одного района.
Расшифровка аббревиатур:
МРП - месячный расчетный показатель;
км - километр;
м - метр;
т - тонна.
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 156
Перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге
№ п\п
Наименование населенного пункта
Алматинская область
Жамбылский район
1
поселок Ащысу
2
поселок Шолакеспе
3
поселок Айдарлы
4
поселок Бозой