Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 22 маусымдағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 23 маусымда № 39043 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық Тізбенің 1, 2, 3 және 4-тармақтарының екінші, төртінші және алтыншы абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 22 маусымдағы
№ 247 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/267 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11702 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 июня 2026 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2026 года № 39043
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзацев второго, четвертого и шестого пунктов 1, 2, 3 и 4 Перечня.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 июня 2026 года № 247
Перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/267 "Об утверждении Правил государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11702) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";

2-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және-жол құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсiптік кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзiрленді.";
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) цифрлық жүйе – "Е-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" цифрлық жүйесінің "Ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесінде машиналар және оларды иеленушілер туралы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін цифрлық технологиялардың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;";
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассилерінің паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттары жүйесі (бұдан әрі – электрондық паспорттар жүйесі) – есептеуіш және коммуникациялық жабдықты, бағдарламалық қамтылымды, лингвистикалық құралдарды, цифрлық ресурстарды, жүйелік персоналды және осы жүйеде белгіленген қағидалар бойынша өзара іс-қимыл жасайтын қатысушылар мен пайдаланушыларды қамтитын, сондай-ақ осы жүйенің белгіленген функцияларын орындаудың цифрлық технологиясын іске асыратын құрылымдалған кешен;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) машиналарды мемлекеттiк тiркеу – құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестiгiн тексергеннен кейiн машиналарды тiркеу жөнiндегi тiркеу пункттерi жүзеге асыратын цифрлық жүйеге машина деректерін енгізу және тіркеу құжаттарын беру (бұдан әрі – машиналарды тіркеу) арқылы машиналарды мемлекеттiк тiркеу және есепке алу рәсімі. Машинаны тіркеу олардың Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерлерде пайдалануға болатынын растайды;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) машиналарды тіркеудің цифрлық тізілімі – цифрлық жүйеде көрініс тапқан машина, меншік иесі, иеленуші, мемлекеттік тіркелетін нөмірлік белгі (бұдан әрі – нөмірлік белгі), техникалық паспорт, машиналарды тіркеу есебінен шығару туралы мәліметтер жиынтығы;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) тіркеу іс-қимылдары – тіркеу пунктерінің цифрлық жүйеге өзгерістер енгізе отырып, машиналарды тіркеуді, уақытша тіркеуді, қайта тіркеуді, есептен шығаруды жүзеге асыруға байланысты қызметі;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 2 исключить;
в Правилах государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон).";
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) цифровая система – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обеспечивающая централизованный учет сведений о машинах и их владельцах в подсистеме "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" цифровой системе "Единая автоматизированная цифровая система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture;";
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) система электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники (далее – система электронных паспортов) – структурированный комплекс, включающий вычислительное и коммуникационное оборудование, программное обеспечение, лингвистические средства, цифровые ресурсы, системный персонал и взаимодействующих по установленным в этой системе правилам участников и пользователей, а также реализующий цифровую технологию выполнения установленных функций этой системы;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) государственная регистрация машин – процедура государственной регистрации и учета машин, осуществляемая регистрационными пунктами по регистрации машин после проверки соответствия документов законодательству Республики Казахстан, с внесением данных машины в цифровую систему и выдачей регистрационных документов (далее – регистрация машин). Регистрация машины подтверждает их допуск к эксплуатации на территории Республики Казахстан и за ее пределами;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) цифровой реестр регистрации машин – совокупность сведений о машине, собственнике, владельце, государственном регистрационном номерном знаке (далее – номерной знак), техническом паспорте, снятии с регистрационного учета машин, отраженные в цифровой системе;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) регистрационные действия – деятельность регистрационных пунктов, связанная с осуществлением регистрации, временной регистрации, перерегистрации, снятия с регистрационного учета машин с внесением изменений в цифровой системе;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Машиналарды тіркеу іс-қимылдары туралы мәліметтер жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тіркеу құжаттарын бергенге дейін цифрлық жүйеге енгізіледі, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша машиналарды тіркеудің цифрлық тізілімі қалыптастырылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін тіркеу пунктіне (көрсетілетін қызметті берушіге) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы цифрлық нысанда не тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне қағаз нысанда Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.";
13-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) инженер-инспектор тіркеу іс-қимылдарын жүргізеді және деректерді цифрлық жүйеге енгізеді және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің жобасын дайындайды және қол қою үшін тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына жолдайды;";
мынадай мазмұндағы 13-1, 13-2, 13-3 және 13-4-тармақтармен толықтырылсын:
"13-1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі шешімі туралы хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.
13-2. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін:
1) егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе, азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
3) мемлекеттік органдар қарайтын не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.
13-3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі:
1) осы Қағидалардың 13-2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға дейін немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы Қағидалардың 13-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік орган ұстанымды айқындағанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.

"6. Сведения о регистрационных действиях машин вносятся в цифровую систему до выдачи регистрационных документов физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель), а также формируется цифровой реестр регистрации машин по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Услугополучатели для получения государственной услуги представляют в регистрационный пункт (услугодателю) в цифровой форме через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал), либо в бумажной форме в канцелярию регистрационного пункта (услугодателя), документы, указанные в пункте 8 Перечня.";
подпункт 3) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"3) инженер-инспектор производит регистрационные действия и вносит данные в цифровую систему, и подготавливает проект результата оказания государственной услуги и направляет руководителю регистрационного пункта (услугодателя) для подписания;";
дополнить пунктами 13-1, 13-2, 13-3 и 13-4 следующего содержания:
"13-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
13-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;
3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
13-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 13-2 настоящих Правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 13-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.

13-4. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мынадай жағдайларда мемлекеттік қызметті көрсету процесін тоқтата тұрады:
1) қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі. Мемлекеттік қызметті көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі деп төтенше жағдайды енгізу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері немесе оның туындауы түсініледі;
2) көрсетілетін қызметті алушының оның заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болуы.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мәліметтердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Портал мен цифрлық жүйенің ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Цифрлық жүйе мен электрондық паспорттар жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Тіркеу іс-қимылы және тіркеу құжатын (телнұсқасын) және машиналарға арналған нөмірлік белгіні беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда, тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) цифрлық жүйе операторын (бұдан әрі – оператор) дереу хабардар етеді.
Бұл жағдайда оператор еркін нысанда техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған тіркеу пунктіне (көрсетілетін қызметті берушіге) қол қойдырады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі ‒ Министрлік) мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Министрлік және тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
16-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тіркеу құжаттары мен машиналардың нөмірлік белгілерінің жұмсалуы сериялар мен олардың цифрлық нөмірлерінің өсу тәртібімен цифрлық жүйеде жүргізіледі.";
17-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) беретін тіркеу құжаты инженер-инспектордың қолымен және мөрмен куәландырылады, көрсетілетін қызметті алушының тіркеу құжатын, сондай-ақ нөмірлік белгіні алғаны туралы ақпарат цифрлық жүйеге енгізіледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

13-4. Услугодатель по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
2) нахождения услугополучателя в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Регистрационный пункт (услугодатель) обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
Информационное взаимодействие портала и цифровой системы осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере цифровизации.
Информационное взаимодействие цифровой системы и системы электронных паспортов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере цифровизации.
В случае сбоя цифровой системы, содержащей необходимые сведения для регистрационного действия и выдачи регистрационного документа (дубликата) и номерного знака для машин, регистрационный пункт (услугодатель) незамедлительно уведомляет оператора цифровой системы (далее – оператор).
В этом случае оператор составляет в произвольной форме протокол о технической проблеме и подписывает его с регистрационным пунктом (услугодателем).
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) предоставляет информацию о порядке оказания государственной услуги в Единый контакт-центр.
Министерство и регистрационный пункт (услугодатель) в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил, актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.";
часть третью пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Расходование регистрационных документов и номерных знаков машин ведется в цифровой системе в порядке возрастания серий и их цифровых номеров.";
часть четвертую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"При этом регистрационный документ, выдаваемый регистрационным пунктом (услугодателем), удостоверяется подписью и печатью инженера-инспектора, информация о получении услугополучателем регистрационного документа, а также номерного знака вносится в цифровую систему.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Машиналарды тіркеу есебінен алынған тіркеу құжаттары мен нөмірлік белгілер жоғалған жағдайда, тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) машинаның бұрынғы тіркелген орны бойынша машиналардың тіркеу іс-қимылдары туралы мәліметтерді цифрлық жүйе арқылы алады. Ағымдағы тіркеу бойынша ұқсас мән-жайлар болған кезде меншік иесінің түсініктемесі сұратылады және тиісті жазбалар енгізілетін цифрлық жүйемен салыстырып тексеру жүргізіледі.";
31-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) тіркеу іс-қимылдарын жүргізу болжанатын орын бойынша цифрлық жүйе арқылы машинаның бұрынғы тіркелген орны бойынша машиналардың тіркеу іс-қимылдары туралы қажетті мәліметтерді алады.
Машиналарды тіркеу орны бойынша цифрлық жүйеден мәліметтер алынғаннан кейін тіркеу іс-қимылдарын жүргізу болжанатын орын бойынша тіркеу пунктінде (көрсетілетін қызметті берушіде) қажетті тіркеу іс-қимылдары жасалады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Машиналарды уақытша тіркеу кезінде инженер-инспектордың қолымен және мөрімен расталған машинаны уақытша тіркеу туралы анықтама беріледі және ол цифрлық жүйеге енгізіледі.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Машиналарды қайта тіркеу кезінде инженер-инспектор тіркеу құжатына және цифрлық жүйеге тиісті жазбалар енгізеді. Тіркеу құжатындағы өзгерістер инженер-инспектордың қолымен және мөрімен куәландырылады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Машиналарды тіркеу есебінен алған кезде инженер-инспектор тіркеу құжатына және цифрлық жүйеге тиісті жазбалар енгізеді. Тіркеу есебінен алу мән-жайлары көрсетілген тіркеу құжатындағы жазба инженер-инспектордың қолымен және мөрімен куәландырылады.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Машиналарды тіркеу, тіркеуге (қайта тіркеуге) өзгерістер енгізу, тіркеуден алу, нөмірлік белгілерді, тіркеу құжаттарын беру немесе ауыстыру үшін негіз болған құжаттар цифрлық жүйеге енгізіледі және үш жыл бойы сақталады.";
47-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47-1. Ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) мемлекеттік қызметті көрсету қорытындылары бойынша тіркеу құжатына және (немесе) цифрлық жүйеге енгізілетін мәліметтерде жаңылыс жазылған немесе қате жіберілген жағдайда жүргізіледі.";
47-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47-3. Инженер-инспектор мұрағаттық материалдар негізінде Тізбенің 8-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтерді тексеруді жүзеге асырады.

"24. При утрате регистрационных документов и номерных знаков, снятых с регистрационного учета машин, регистрационный пункт (услугодатель) получает сведения о регистрационных действиях машин по месту прежней регистрации машины через цифровую систему. При обстоятельствах подобного рода по текущей регистрации запрашивается объяснение собственника и производится сверка с цифровой системой, в которую вносятся соответствующие записи.";
часть вторую и третью пункта 31 изложить в следующей редакции:
"Регистрационный пункт (услугодатель) через цифровую систему по месту предполагаемого проведения регистрационных действий получает необходимые сведения о регистрационных действиях машин по месту прежней регистрации машины.
После получения сведений из цифровой системы по месту регистрации машин в регистрационном пункте (услугодателя) по месту предполагаемого проведения регистрационных действий совершаются необходимые регистрационные действия.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. При временной регистрации машин выдается справка о временной регистрации машины, заверенная подписью и печатью инженера-инспектора и вносится в цифровую систему.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. При перерегистрации машин инженер-инспектор вносит соответствующие записи в регистрационный документ и цифровую систему. Изменения в регистрационном документе удостоверяются подписью и печатью инженера-инспектора.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. При снятии с регистрационного учета машин инженер-инспектор вносит соответствующие записи в регистрационный документ и цифровую систему. Запись в регистрационном документе с указанием обстоятельств снятия с регистрационного учета удостоверяется подписью и печатью инженера-инспектора.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Документы, послужившие основанием для регистрации, внесения изменений в регистрацию (перерегистрация), снятия с регистрации машин, выдачи или замены номерных знаков, регистрационных документов, вносится в цифровую систему, и хранятся в течение трех лет.";
пункт 47-1 изложить в следующей редакции:
"47-1. Актуализация (корректировка) сведений о сельскохозяйственной технике производится в случае допущения опечаток или ошибок в сведениях, вносимых в регистрационный документ и (или) в цифровую систему по итогам предоставления государственной услуги.";
пункт 47-3 изложить в следующей редакции:
"47-3. Инженер-инспектор осуществляет проверку сведений, содержащихся в представленных в соответствии с пунктом 8 Перечня документах, на основании архивных материалов.

Құжаттар тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі арқылы қағаз түрінде берілген кезде құжаттарды қарау қорытындылары бойынша инженер-инспектор мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін – тіркеу құжатын не осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша цифрлық жүйедегі ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы хабарламаны не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап дайындайды және оны тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне жолдайды. Тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін береді.
Құжаттар портал арқылы электрондық түрде берілген кезде құжаттарды қарау қорытындылары бойынша инженер-инспектор көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген уақыты мен орны көрсетілген тіркеу құжатының (телнұсқаның) және (немесе) нөмірлік белгілердің дайындығы туралы хабарламаны не осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша цифрлық жүйедегі ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы хабарламаны не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының электрондық қолтаңбасы қойылған цифрлық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапты жолдайды.
Тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) тіркеу құжатының "ерекше белгілер" бөліміне және (немесе) цифрлық жүйеге ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы жазба енгізу арқылы жаңылыс жазылғандарды және қате жіберілгендерді түзетуді жүзеге асырады. Тіркеу құжатының "ерекше белгілер" бөлімінде және (немесе) цифрлық жүйеде ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы жазба инженер-инспектордың қолымен және мөрімен не электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.";
47-5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) цифрық жүйеде машиналардың кепілі (немесе өзге де ауыртпалықтары) туралы мәліметтердің болуына не болмауына тексеруді жүзеге асырады;";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілген кейбір бұйрықтарының тізбесіне (бұдан әрі –Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

При подаче документов через канцелярию регистрационного пункта (услугодателя) в бумажном виде, по итогам рассмотрения документов инженер-инспектор подготавливает результат оказания государственной услуги – регистрационный документ, либо уведомление об актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в цифровой системе по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, и направляет его в канцелярию регистрационного пункта (услугодателя). Сотрудник канцелярии регистрационного пункта (услугодателя) выдает услугополучателю результат оказания государственной услуги.
При подаче документов через портал в электронном виде, по итогам рассмотрения документов инженер-инспектор направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале уведомление о готовности регистрационного документа (дубликата) и (или) номерных знаков с указанием времени и места выдачи по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, либо уведомление об актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в цифровой системе по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного цифровой подписью руководителя регистрационного пункта (услугодателя).
Регистрационный пункт (услугодатель) осуществляет исправление опечаток и ошибок посредством внесения записи об актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в раздел "особые отметки" регистрационного документа и (или) в цифровую систему. Запись об актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в разделе "особые отметки" регистрационного документа и (или) в цифровой системе удостоверяется подписью и печатью, либо цифровой подписью инженера-инспектора.";
подпункт 1) пункта 47-5 изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет проверку на наличие либо отсутствие сведений о залоге (или иных обременений) машин в цифровой системе;";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень);
приложение к перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них" изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;

көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды кепiлге қоюды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/268 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11708 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
2-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiн ен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды кепiлге қоюды мемлекеттiк тiркеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды кепілге қоюды мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабы 1) тармақшасына және "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді.";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кепілді цифрлық тіркеу – цифрлық нысандағы өтініш негізінде жүзеге асырылатын машиналар кепілін тіркеу;";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
2. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/268 "Об утверждении Правил государственной регистрации залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11708) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункт 2 пункта 2 исключить;
в Правилах государственной регистрации залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости, утвержденных настоящим приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила государственной регистрации залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и Законом Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества" (далее – Закон).";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) цифровая регистрация залога – регистрация залога машин, осуществляемая на основании заявления в цифровой форме;";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:

"5. Машиналардың кепілін мемлекеттік тіркеу (тіркеуден алу), машиналар кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті немесе телнұсқаны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы тіркеуші органға (көрсетілетін қызметті берушіге) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) не Мемлекеттік корпорация не тіркеуші органның (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жүргізілген цифрлық тіркеу туралы ақпарат кепіл ұстаушының, тіркеуші органның (көрсетілетін қызметті берушінің) цифрлық жүйелерінде сақталады және құжаттамалық растауды қажет етпейді.";
мынадай мазмұндағы 11-1, 11-2, 11-3 және 11-4-тармақтармен толықтырылсын:
"11-1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі шешімі туралы хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.
11-2. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін:
1) егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе, азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
3) мемлекеттік органдар қарайтын не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.
11-3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі:
1) осы Қағидалардың 11-2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға дейін немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы Қағидалардың 11-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік орган ұстанымды айқындағанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
11-4. Мемлекеттік қызметті көрсетуші көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай жағдайларда тоқтата тұрады:
1) қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі. Мемлекеттік қызметті көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі деп төтенше жағдайды енгізу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері немесе оның туындауы түсініледі;2) көрсетілетін қызметті алушының оның заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болуы.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Для государственной регистрации (снятия с регистрации) залога машин, получения свидетельства или дубликата о государственной регистрации залога машин услугополучатель подает в регистрирующий орган (услугодателю) посредством веб-портала "цифрового правительства" (далее – портал), либо через Государственную корпорацию, либо через канцелярию регистрирующего органа (услугодателя) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Информация о проведенной цифровой регистрации хранится в цифровых системах залогодержателя, регистрирующего органа (услугодателя) и не требует документального подтверждения.";
дополнить пунктами 11-1, 11-2, 11-3 и 11-4 следующего содержания:
"11-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
11-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;
3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
11-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 11-2 настоящих Правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 11-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
11-4. Услугодатель по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
2) нахождения услугополучателя в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Тіркеуші орган (көрсетілетін қызметті беруші) Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшаға осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды жыл сайынғы мемлекеттiк техникалық қарап-тексеруден өткiзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/269 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11710 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
2-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды жыл сайынғы мемлекеттiк техникалық қарап-тексеруден өткiзу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жыл сайынғы мемлекеттiк техникалық қарап-тексеруден өткiзу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсiптік кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзiрленді және тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды (бұдан әрі – машиналар) жыл сайынғы мемлекеттiк техникалық қарап-тексеруден өткізу тәртiбiн айқындайды.";
2-тармақ:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "цифрлық үкіметтің" операторы (бұдан әрі – оператор) – Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, оған бекітілген "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген заңды тұлға;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. электрондық цифрлық қолтаңба – цифрлық қолтаңбаның жеке кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып, оның тиістілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Регистрирующий орган (услугодатель) обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему Перечню;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/269 "Об утверждении Правил ежегодного государственного технического осмотра тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11710) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункт 2 пункта 2 исключить;
в Правилах ежегодного государственного технического осмотра тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости утвержденных настоящим приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ежегодного государственного технического осмотра тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок проведения ежегодного государственного технического осмотра тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее – машины).";
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) оператор "цифрового правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним цифровой - инфраструктуры "цифрового правительства";";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Машиналарды жыл сайынғы мемлекеттік техникалық қарап-тексеруден өткізу үшін иеленуші (көрсетілетін қызметті алушы) жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі арқылы қағаз түрінде не "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.";
12-тармақта:
бірінші, екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты инженер-инспекторы құжаттар келіп түскен күні оларды "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – "Е-лицензиялау" МДҚ ЦЖ) тіркейді, иеленуші (көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығы мен дұрыстығын тексереді.
Иеленуші (көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiн, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жыл сайынғы мемлекеттiк техникалық қарап-тексеруден өткiзу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) инженер-инспекторы "Е-лицензиялау" МДҚ ЦЖ пайдалана отырып, құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама дайындайды және жібереді.
Иеленуші (көрсетілетін қызметті алушы) құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда және мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) инженер-инспекторы "Е-лицензиялау" МДҚ ЦЖ пайдалана отырып өткізу күнін, орны мен уақытын көрсете отырып, жыл сайынғы мемлекеттік техникалық қарап-тексеруді өткізуге дайын екендігі туралы хабархат дайындайды.";
мынадай мазмұндағы 12-1, 12-2, 12-3 және 12-4-тармақтармен толықтырылсын:
"12-1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі шешімі туралы хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.

"10. Для прохождения ежегодного государственного технического осмотра машин владелец (услугополучатель) через канцелярию местного исполнительного органа (услугодателя) в бумажном виде, либо посредством веб-портала "цифрого правительства" (далее – портал) в электронном виде, подает заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
в пункте 12:
часть первую, вторую и третью изложить в следующей редакции:
"12. Ответственный инженер-инспектор местного исполнительного органа (услугодателя) в день поступления документов регистрирует их в цифровой системе "Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – ЦС ГБД "Е-лицензирование"), проверяет полноту и достоверность документов, представленных владельцем (услугополучателем) для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
В случае представления владельцем (услугополучателем) неполного пакета документов, указанных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение ежегодного государственного технического осмотра тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости" согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также документов с истекшим сроком действия, инженер-инспектор местного исполнительного органа (услугодателя) готовит и направляет уведомление об отказе в приеме документов с использованием ЦС ГБД "Е-лицензирование".
В случае представления владельцем (услугополучателем) полного пакета документов и при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, инженер-инспектор местного исполнительного органа (услугодателя) готовит уведомление о готовности к проведению ежегодного государственного технического осмотра, с указанием даты, места и времени проведения технического осмотра, с использованием ЦС ГБД "Е-лицензирование".";
дополнить пунктами 12-1, 12-2, 12-3 и 12-4 следующего содержания:
"12-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.

12-2. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін:
1) егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе, азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
3) мемлекеттік органдар қарайтын не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.
12-3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі:
1) осы Қағидалардың 12-2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға дейін немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы Қағидалардың 12-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік орган ұстанымды айқындағанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
12-4. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мынадай жағдайларда мемлекеттік қызметті көрсету процесін тоқтата тұрады:
1) қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі. Мемлекеттік қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі деп төтенше жағдайды енгізу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері немесе оның туындауы түсініледі;
2) көрсетілетін қызметті алушы заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, оның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болуы.";
13-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысы "Е-лицензиялау" МДҚ ЦЖ арқылы жыл сайынғы мемлекеттік техникалық қарап-тексеруден өткізуге дайын екендігі туралы хабарламаға немесе уәжді бас тартуға қол қояды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) Заңның 5-бабы 2-тармағы 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне келіп түседі.";
24-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

12-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;
3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
12-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 12-2 настоящих Правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 12-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
12-4. Услугодатель по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
2) нахождения услугополучателя в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.";
часть первую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. Руководитель местного исполнительного органа (услугодателя) через ЦС ГБД "Е-лицензирование" подписывает уведомление о готовности к проведению ежегодного государственного технического осмотра или мотивированный отказ.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Местный исполнительный орган (услугодатель) обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.";
часть первую пункта 24 изложить в следующей редакции:

"24. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда, жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) техникалық ақаулық анықталған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұл туралы операторды хабардар етеді.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/270 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11711 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
2-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жүргізу құқығына емтихандар қабылдау және куәліктер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тіркеу іс-қимылдары – тіркеу пунктерінің цифрлық жүйеге өзгерістер енгізе отырып, машиналарды тіркеуді, уақытша тіркеуді, қайта тіркеуді, есептен шығаруды жүзеге асыруға байланысты қызметі;";

"24. В случае сбоя цифровой системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, местный исполнительный орган (услугодатель) в течение 1 (одного) рабочего дня с момента обнаружения технического сбоя уведомляет об этом оператора.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню.
4. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/270 "Об утверждении Правил приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11711) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункт 2 пункта 2 исключить;
в Правилах приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости, утвержденных настоящим приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон).";
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) регистрационные действия – деятельность услугодателя, связанная с осуществлением регистрации и выдачей удостоверения тракториста-машиниста услугополучателю, с внесением регистрационных данных и изменений в цифровую систему регистрации и выдачи удостоверения тракториста-машиниста;";

3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тракторшы-машинистің куәлігін тіркеу мен берудің цифрлық жүйесі (бұдан әрі – цифрлық жүйе) – "E-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешендегі салаларды басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" цифрлық жүйесінің "Ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесінде мәліметтердің орталықтандырылған есепке алынуын қамтамасыз ететін цифрлық технологиялардың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық нысанда не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне қағаз нысанда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.";
17-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің цифрлық сервисі бойынша оның негізінде көрсетілетін қызметті алушыны көлік құралын басқарудың арнайы құқығынан айыру туралы соттың заңды күшіне енген шешімі туралы мәліметтерді тексереді. ";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмағанда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініштегі мәліметтерді цифрлық жүйеге енгізеді, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тракторшы-машинистің куәлігін беру кітабына тіркеу жазбасын енгізеді және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін – "А", "С", "Г", "В" және "Д" санаттарындағы тракторшы-машинист куәліктерін "қаршаналарды, квадроциклдерді басқаруға рұқсат етіледі" деген жазбасы бар тракторшы-машинист куәліктерін немесе тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын немесе осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапты рәсімдейді.";
мынадай мазмұндағы 17-1, 17-2, 17-3 және 17-4-тармақтармен толықтырылсын:
"17-1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру мемлекеттік қызмет көрсетушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру туралы шешімі жөнінде көрсетілетін қызметті алушыға хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі мемлекеттік қызмет көрсетушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта жаңартылады.
17-2. Мемлекеттік қызмет көрсетуші мемлекеттік қызмет көрсету процесін:
1) азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған жағдайда, егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтары құқықтық мирасқорлыққа жол берсе;

подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) цифровая система регистрации и выдачи удостоверения тракториста-машиниста (далее – цифровая система) – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обеспечивающая централизованный учет сведений в подсистеме "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" информационной системы "Единая автоматизированная цифровая система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture".";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для получения государственной услуги услугополучатель представляет в электронной форме через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал), либо в бумажной форме в канцелярию услугодателя заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
в пункте 17:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) по цифровому сервису Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан сведения о вступившем в законную силу решении суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права на управление транспортным средством.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, ответственный исполнитель услугодателя вносит сведения из заявления в цифровую систему, заносит регистрационную запись в книге выдачи удостоверений тракториста-машиниста по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам и оформляет результат оказания государственной услуги – удостоверения тракториста-машиниста категорий "А", "В", "Г", "Б" и "Д", либо удостоверения тракториста-машиниста с записью "управление снегоходами, квадроциклами разрешено", либо дубликат удостоверения тракториста-машиниста, или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктами 17-1, 17-2, 17-3 и 17-4 следующего содержания:
"17-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
17-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;

2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеттілігі шектеулі деп танылған;
3) мемлекеттік органдарда не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.
17-3. Мемлекеттік қызметті көрсету процесі:
1) осы Қағидалардың 17-2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға дейін немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы Қағидалардың 17-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда – мемлекеттік органның ұстанымы айқындалғанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
17-4. Мемлекеттік қызмет көрсетуші көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай жағдайларда тоқтата тұрады:
1) қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер етуі. Мемлекеттік қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсері деп төтенше жағдайдың енгізілуі, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қаупі немесе туындауы түсініледі;
2) көрсетілетін қызметті алушы заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, оның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болуы.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Портал мен цифрлық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі ‒ Министрлік) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Министрлік осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызмет берушіге, "цифрлық үкіметтің" операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;
3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
17-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 17-2 настоящих Правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 17-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
17-4. Услугодатель по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
2) нахождения услугополучателя в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
Информационное взаимодействие портала и цифровых систем осуществляется в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) предоставляет информацию о порядке оказания государственной услуги в Единый контакт-центр.
Министерство в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила услугодателю, оператору "цифрового правительства" и в Единый контакт-центр.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему Перечню;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему Перечню;

көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы Тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Ауыл шаруашылығы жұмыстарына мұнай өнімдерін бөлудің өңірлік операторларын айқындау қағидаларын, сондай-ақ Көктемгі егіс және егін жинау жұмыстары кезеңінде ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілер үшін мұнай өнімдерінің көлемдерін қалыптастыру және бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2023 жылғы 13 сәуірдегі № 137 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32300 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауыл шаруашылығы жұмыстарына арналған мұнай өнімдерін бөлу жөніндегі өңірлік операторларды айқындау қағидаларында:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) виртуалды қойма – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес тауарларды қадағалау тетігінің автоматты режимде жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған электрондық шот-фактуралар цифрлық жүйесінің модулі;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) дизель отынын бөлудің цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЦЖ) – ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер үшін дизель отынының көлемін қалыптастыру және бөлу процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған цифрлық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып реттелген жиынтығы;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) дизель отынын бөлудің мемлекеттік цифрлық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер арасында дизель отынын қалыптастыру және бөлу жөніндегі деректерге бірыңғай қол жеткізу нүктесін беретін, Интернет желісінде орналастырылған интернет-ресурс;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның жеке кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, оның тиістілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Комиссия отырыстарының барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын қолдануды ЖАО-ның цифрлық технологиялар жөніндегі маманы (бұдан әрі – ЖАО-ның ЦТ жөніндегі маманы) жүзеге асырады.";
17-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) тауарларға арналған ілеспе жүкқұжатқа сәйкес дизель отынын тасымалдау үшін электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесінің "Виртуалды қойма" модулін қолдану туралы растау.";

приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему Перечню;".
5. Внести в приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 апреля 2023 года № 137 "Об утверждении Правил определения региональных операторов распределения нефтепродуктов на сельскохозяйственные работы, а также Правил формирования и распределения объемов нефтепродуктов для производителей сельскохозяйственной продукции в периоды весенне-полевых и уборочных работ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32300) следующие изменения:
в Правилах определения региональных операторов распределения нефтепродуктов на сельскохозяйственные работы утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) виртуальный склад – модуль цифровой системы электронных счетов-фактур, предназначенный для обеспечения в автоматическом режиме функционирования механизма прослеживаемости товаров в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) цифровая система распределения дизельного топлива (далее – ЦС) – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов формирования и распределения объемов дизельного топлива для производителей сельскохозяйственной продукции;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) веб-портал цифровой системы распределения дизельного топлива (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий единую точку доступа к данным по формированию и распределению дизельного топлива между производителями сельскохозяйственной продукции;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Применение средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода заседаний Комиссии, осуществляется специалистом по цифровым технологиям МИО (далее – специалист по ЦТ МИО).";
подпункт 12) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"12) подтверждение о применении модуля "Виртуальный склад" цифровой системы электронных счетов-фактур для перемещения дизельного топлива согласно сопроводительной накладной на товары.";

көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көктемгі егіс және егін жинау жұмыстары кезеңінде ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілер үшін мұнай өнімдерінің көлемін қалыптастыру және бөлу қағидаларында:
2-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) дизель отынын бөлудің мемлекеттік цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЦЖ)-ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілер үшін дизель отынының көлемін қалыптастыру және бөлу процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған цифрлық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып реттелген жиынтығы;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) дизель отынын бөлудің мемлекеттік цифрлық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілер арасында дизель отынын қалыптастыру және бөлу жөніндегі деректерге бірыңғай қол жеткізу нүктесін беретін, Интернет желісінде орналастырылған интернет-ресурс;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның жеке кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып, жасалған, оның тиістілілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Келесі жылға көктемгі егіс және жинау жұмыстарын жүргізу үшін ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілерге дизель отыны көлемдерін қалыптастыруға өтінімдерді қабылдау туралы хабарландыру ағымдағы жылдың 25 қарашасынан кешіктірілмей ЦЖ-да және тиісті облыстардың жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі – ЖАО) интернет-ресурсында орналастырылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Келесі жылға көктемгі егіс және жинау жұмыстарын жүргізу үшін дизель отыны көлемдерін қалыптастыруға ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілерден өтінімдерді қабылдау ағымдағы жылдың 1-30 желтоқсаны аралығында ЦЖ-да жүзеге асырылады.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер үшін көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізуге арналған дизель отыны көлемдерін қалыптастыру ЦЖ-да автоматты түрде жүзеге асырылады.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дизель отыны көлемдерін алуға арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) ЦЖ-да ауыл шаруашылығы өнімін өндірушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында қалыптастырады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему Перечню;
В Правилах формирования и распределения объемов нефтепродуктов для производителей сельскохозяйственной продукции в периоды весенне-полевых и уборочных работ, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) государственная цифровая система распределения дизельного топлива (далее – ЦС) – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов формирования и распределения объемов дизельного топлива для производителей сельскохозяйственной продукции;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) веб-портал цифровой системы распределения дизельного топлива (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий единую точку доступа к данным по формированию и распределению дизельного топлива между производителями сельскохозяйственной продукции;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции
"9) электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Объявление о приеме заявок на формирование объемов дизельного топлива для производителей сельскохозяйственной продукции на проведение весенне-полевых и уборочных работ в последующем году размещается в ЦС и на интернет-ресурсе соответствующего местного исполнительного органа областей (далее – МИО) не позднее 25 ноября текущего года.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Прием заявок от производителей сельскохозяйственной продукции на формирование объемов дизельного топлива на проведение весенне-полевых и уборочных работ в последующем году осуществляется в ЦС с 1 по 30 декабря текущего года.";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Формирование объемов дизельного топлива для производителей сельскохозяйственной продукции на проведение весенне-полевых и уборочных работ осуществляется в ЦС автоматически.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Производитель сельскохозяйственной продукции формирует в ЦС заявку на получение объемов дизельного топлива (далее – заявка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного ЭЦП производителя сельскохозяйственной продукции.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Ауыл шаруашылығы өнімін өндірушінің деректері, сондай-ақ тиісті алаңдағы жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында (оның ішінде ауылшаркооперативінің не шаруа немесе фермер қожалығы мүшелерінің) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің болуы ЦЖ-ның "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен және "Бірыңғай мемлекеттік жылжымайтын мүлік кадастры" цифрлық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде автоматты түрде расталады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Дизель отыны көлемін есептеу үшін ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші өтінімде егіс алқабының кадастрлық нөмірін және жер учаскесінің алаңын, сондай-ақ егілетін/жиналатын ауыл шаруашылығы дақылының түрін немесе агротехникалық жұмыс түрін көрсетеді. Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші үшін дизель отынының көлемін есептеу ЦЖ-да 1 гектарға дизель отыны шығысының нормативін ескере отырып автоматты түрде жүргізіледі.
Көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізуге арналған дизель отыны шығысының базалық нормативтерін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Ауыл шаруашылығы министрлігі) өңірлердің топырақтық-климаттық жағдайларын ескере отырып әзірленген аграрлық бейіндегі ғылыми ұйымдардың ұсынымдары негізінде айқындайды және олар ЦЖ-да орналастырылады.";
9-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқарма өтінім ЦЖ-да қалыптастырылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде өтінімге бірегей код бере отырып, дизель отынының алдын ала көлемін бекіту туралы не дизель отынының алдын ала көлемін бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндірушіге хабарлама жібереді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер үшін дизель отыны көлемдерін есептеу негізінде ЦЖ-да алдын ала дизель отыны көлемдері көрсетілген аудандар мен облыстар бөлінісінде ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілердің жиынтық тізбесі (бұдан әрі – жиынтық тізбе) қалыптастырылады. Жиынтық тізбе веб-порталда көрсетіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Басқарма жиынтық тізбе ЦЖ-да қалыптастырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыс бойынша дизель отыны көлемдеріне қажеттілік және оларды бөлу тізілімін (бұдан әрі – облыс бойынша тізілім) жасайды және оны ЦЖ арқылы Ауыл шаруашылығы министрлігіне жібереді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Данные производителя сельскохозяйственной продукции, а также наличие земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности (в том числе членов сельхозкооператива либо крестьянского или фермерского хозяйства) соответствующей площади автоматически подтверждаются в результате информационного взаимодействия ЦС с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица" и цифровой системой "Единого государственного кадастра недвижимости".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для расчета объема дизельного топлива, производителем сельскохозяйственной продукции в заявке указываются кадастровый номер поля и площадь земельного участка, а также вид высеваемой/убираемой сельскохозяйственной культуры или вид агротехнической работы. Расчет объема дизельного топлива для производителя сельскохозяйственной продукции проводится в ЦС автоматически с учетом норматива расхода дизельного топлива на 1 га.
Базовые нормативы расхода дизельного топлива на проведение весенне-полевых и уборочных работ определяются Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство сельского хозяйства) исходя из рекомендаций научных организаций аграрного профиля, разработанных с учетом почвенно-климатических условий регионов, и размещаются в ЦС.";
часть вторую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Управление в течение трех рабочих дней с момента формирования заявки в ЦС принимает решение об утверждении предварительного объема дизельного топлива с присвоением уникального кода к заявке, либо об отказе в утверждении предварительного объема дизельного топлива, и направляет производителю сельскохозяйственной продукции уведомление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. На основании расчетов объемов дизельного топлива для производителей сельскохозяйственной продукции, в ЦС формируется сводный перечень производителей сельскохозяйственной продукции в разрезе районов и областей с предварительными объемами дизельного топлива (далее – сводный перечень). Сводный перечень отражается на веб-портале.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Управление в течение трех рабочих дней со дня формирования сводного перечня в ЦС составляет реестр потребности и распределения объемов дизельного топлива по области по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – реестр по области) и направляет его в Министерство сельского хозяйства посредством ЦС.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Ауыл шаруашылығы министрлігі облыс бойынша тізілім келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша республика бойынша дизель отыны көлемдеріне қажеттілік және оларды бөлу тізілімін (бұдан әрі – республика бойынша тізілім) жасайды және оны ЦЖ арқылы мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – Энергетика министрлігі) жібереді.";
16-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілерге жеткізу үшін қажетті көлемде дизель отыны болмаған жағдайда, әрбір ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші үшін дизель отыны көлемдері сұратылған көлемдерге пропорционалды түрде азайтылып, ЦЖ арқылы бөлінеді.";
17-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"17. ЖАО ЦЖ-да дизель отынын босату жүзеге асырылатын операторлардың және олардың мұнай өнімдерін сақтау сыйымдылықтарының (мұнай базаларының) тізбесін орналастырған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ауыл шаруашылығы өнімін өндірушіден дизель отынын тиеп-жөнелтуге арналған өтінім болмаған жағдайда, бөлінген дизель отыны көлемдері жойылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. ЖАО ЦЖ-да дизель отынын босату жүзеге асырылатын операторлардың және олардың мұнай өнімдерін сақтау сыйымдылықтарының (мұнай базаларының) тізбесін, сондай-ақ дизель отынын ресурс ұстаушылардан өз бетінше сатып алу туралы шешім қабылдаған ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілердің тізбесін орналастырады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші ЦЖ арқылы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша операторға дизель отынын тиеп-жөнелтуге арналған өтінім береді.";
25-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте ЖАО ЦЖ-да өтінімдерді қабылдау мерзімдерін көрсете отырып, дизель отыны қалдықтарын өткізуге өтінімдерді қабылдау туралы қосымша хабарландыру жариялайды.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Дизель отыны қалдықтарын өткізуге өтінімдерді қабылдау туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін ЖАО ЦЖ-да операторлардың тізбесін және олардың мұнай өнімдерін сақтау сыйымдылықтарының (мұнай базаларының) тізбесін, сондай-ақ дизель отыны қалдықтарының көлемдері туралы деректерді орналастырады.";
28-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Егін жинау жұмыстарын, азық дайындау және көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарының қосымша түрлерін (сүдігерді жырту, егістіктерді өсімдіктерді қорғау құралдарымен өңдеу, күздік дақылдарды егу, қар тоқтату) жүргізу үшін өткізілмеген дизель отыны көлемдерін алу мақсатында ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші ЦЖ-да осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндірушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы дизель отыны көлемдерін алуға арналған өтінімді қалыптастырады.";
29-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Министерство сельского хозяйства в течение одного рабочего дня со дня поступления реестра по области составляет реестр потребности и распределения объемов дизельного топлива по республике по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – реестр по республике) и направляет его в уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов (далее – Министерство энергетики) посредством ЦС.";
часть первую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. При отсутствии дизельного топлива в объемах, необходимых для поставок производителям сельскохозяйственной продукции, объемы дизельного топлива для каждого производителя сельскохозяйственной продукции распределяются ЦС в уменьшенном объеме пропорционально запрашиваемым объемам.";
часть первую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Выделенные объемы дизельного топлива аннулируются при отсутствии заявки от производителя сельскохозяйственной продукции на отгрузку дизельного топлива в течение тридцати календарных дней со дня размещения МИО в ЦС перечня операторов и их емкости для хранения нефтепродуктов (базы нефтепродуктов), через которых осуществляется отпуск дизельного топлива.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. МИО размещает в ЦС перечень операторов и их емкости для хранения нефтепродуктов (базы нефтепродуктов), через которых осуществляется отпуск дизельного топлива, а также перечень производителей сельскохозяйственной продукции, принявших решение о приобретении дизельного топлива у ресурсодержателей самостоятельно.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Производитель сельскохозяйственной продукции через ЦС подает оператору заявку на отгрузку дизельного топлива по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"При этом МИО в ЦС публикуется дополнительное объявление о приеме заявок на реализацию остатков дизельного топлива с указанием сроков приема заявок.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. После опубликования объявления о приеме заявок на реализацию остатков дизельного топлива МИО размещает в ЦС перечень операторов и перечень их емкостей для хранения нефтепродуктов (базы нефтепродуктов), через которые осуществляется отпуск дизельного топлива, а также данные об объемах остатков дизельного топлива.";
часть первую пункта 28 изложить в следующей редакции:
"28. Для получения нереализованных объемов дизельного топлива на проведение уборочных работ, кормозаготовки и дополнительных видов весенне-полевых и уборочных работ (вспашка зяби, обработка посевов средствами защиты растений, посев озимых культур, снегозадержание) производитель сельскохозяйственной продукции формирует в ЦС заявку на получение объемов дизельного топлива по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного ЭЦП производителя сельскохозяйственной продукции.";
в пункте 29:
часть первую изложить в следующей редакции:

"29. Дәнді және майлы дақылдар тұқымдарын кептіру жұмыстарын жүргізу үшін өткізілмеген дизель отыны көлемдерін алу мақсатында ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші өзіне меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде (жалдау/өтеусіз пайдалану/сенімгерлік басқару) тиесілі астықты сақтау және кептіру жүзеге асырылатын технологиялық немесе кептіру жабдығы болған жағдайда, ЦЖ-да осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндірушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы дизель отыны көлемдерін алуға арналған өтінімді қалыптастырады.";
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Дәнді және майлы дақылдар тұқымдарын кептіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін өндірушіге арналған дизель отыны көлемін есептеу ЦЖ-да бір тонна астықты кептіруге арналған дизель отыны шығысының нормативін ескере отырып автоматты түрде жүргізіледі. Дизель отыны шығысының нормативі (дәнді/майлы дақылдардың бір тонна астықты кептіру кезінде және ылғалдылығын бір пайызға төмендету кезінде) 1,40 килограмды құрайды.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші егін жинау жұмыстарын, азық дайындау, дәнді және майлы дақылдар тұқымдарын кептіру, сондай-ақ көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарының қосымша түрлерін жүргізу үшін өткізілмеген дизель отыны көлемдерін алу мақсатында ЦЖ арқылы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша операторға дизель отынын тиеп-жөнелтуге арналған өтінім береді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. ЦЖ жұмысы істен шыққан жағдайда, ЖАО туындаған жағдай және оны жою шаралары туралы Ауыл шаруашылығы министрлігін дереу хабардар етеді.
Ауыл шаруашылығы министрлігі ЖАО-дан хабарлама алғаннан кейін ЦЖ жұмысындағы ақауды жоюға және ЖАО ЦЖ-ға қолжетімділікті қамтамасыз етуге кіріседі.
Бұл ретте, туындаған ақау жойылғаннан кейін Ауыл шаруашылығы министрлігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде техникалық ақау туралы хаттама жасайды және оған ЖАО қол қояды.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымша осы Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Тракторларды және олардың
базасында
жасалған өздiгiнен жүретiн
шассилер
мен механизмдердi,
монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi
қоса алғанда, олардың
тiркемелерiн,
өздiгiнен жүретiн
ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс
машиналары мен
механизмдерiн,
жүріп өту мүмкіндігі жоғары
арнайы машиналарды
мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
2-қосымша
"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері:

"29. Для получения нереализованных объемов дизельного топлива на проведение сушки семян зерновых и масличных культур производитель сельскохозяйственной продукции, имеющий на праве собственности или ином законном основании (аренда/безвозмездное пользование/доверительное управление) технологическое или сушильное оборудование, на котором осуществляется хранение и сушка зерна, формирует в ЦС заявку на получение объемов дизельного топлива на проведение сушки семян зерновых и масличных культур (далее – заявка) по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного ЭЦП производителя сельскохозяйственной продукции.";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Расчет объема дизельного топлива для производителя сельскохозяйственной продукции на проведение сушки семян зерновых и масличных культур проводится в ЦС автоматически с учетом норматива расхода дизельного топлива на сушку одной тонны зерна зерновой/масличной культуры. Норматив расхода дизельного топлива (при сушке одной тонны зерна зерновой/масличной культуры и снижении влажности на один процент) составляет 1,40 килограмм.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Производитель сельскохозяйственной продукции для получения нереализованных объемов дизельного топлива на проведение уборочных работ, кормозаготовки, сушки семян зерновых и масличных культур, дополнительных видов весенне-полевых и уборочных работ (вспашка зяби, обработка посевов средствами защиты растений, посев озимых культур, снегозадержание) через ЦС подает оператору заявку на отгрузку дизельного топлива по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. В случае сбоя работы ЦС, МИО незамедлительно уведомляет Министерство сельского хозяйства о возникшей ситуации и мерах по их устранению.
Министерство сельского хозяйства после получения уведомления от МИО приступает к устранению сбоя работы ЦС и предоставлению доступа к ЦС МИО.
При этом, после проведения работ по устранению возникшего сбоя Министерство сельского хозяйства в течение 1 (одного) рабочего дня составляет протокол о технической проблеме и подписывает его с МИО.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему Перечню;
приложение 8 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2 к Правилам
государственной регистрации
тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со смонтированным
специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета
тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов
к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин
и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача
регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них"
Наименование государственной услуги: "Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них"
Подвиды государственной услуги:

1. Машиналарды тіркеу.
2. Машиналарды қайта тіркеу.
3. Машиналарды тіркеу есебінен шығару.
4. Тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгіні алу.
5. Ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету).
6. Тракторлар мен олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдердің, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерінің, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналардың кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпарат беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы)
өтініштерін қабылдау:
1) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал);
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
"Машиналарды тіркеу", "Машиналарды қайта тіркеу", "Машиналарды тіркеуден шығару", "Тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгі алу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің кіші түрлері бойынша, сондай-ақ "Ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету)" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің кіші түрі бойынша тіркеу құжатындағы ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) кезінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
"Тракторлар және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдер, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдері, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналар кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпарат бер" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің кіші түрі бойынша, сондай-ақ "Ауыл шаруашылығы техникасы туралы ақпаратты өзектендіру (түзету)" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің кіші түрі бойынша цифрлық жүйеде ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) кезінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не портал арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) портал арқылы – 1 жұмыс күні;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы – 2 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің барлық кіші түрлері бойынша: электрондық (ішінара цифрландырылған)/ қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Машиналар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және (немесе) мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін (бұдан әрі – нөмірлік белгі) беру немесе машиналарды есептен алу туралы тіркеу құжатындағы белгі немесе машинаны уақытша тіркеу туралы анықтама немесе цифрлық жүйедегі ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы хабарлама немесе тракторлар және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердің, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiнің, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналардың кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы үзінді-көшірме не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік баждар мен алымдар мөлшері:

1. Регистрация машин.
2. Перерегистрация машин.
3. Снятие с регистрационного учета машин.
4. Получение дубликата регистрационного документа и (или) новый номерной знак.
5. Актуализация (корректировка) сведений о сельскохозяйственной технике.
6. Предоставление информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости.
1
Наименование услугодателя
Местный исполнительный орган областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений физических и юридических лиц (далее – услугополучатель) осуществляется через:
1) веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz (далее – портал);
2) канцелярию услугодателя. Выдача результатов оказания государственной услуги по подвидам государственной услуги "Регистрация машин", "Перерегистрация машин", "Снятие с регистрационного учета машин", "Получение дубликата регистрационного документа и (или) новый номерной знак", а также при актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в регистрационном документе по подвиду государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о сельскохозяйственной технике" осуществляется через канцелярию услугодателя.
Выдача результатов оказания государственной услуги по подвиду государственной услуги "Предоставление информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости", а также при актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в цифровой системе по подвиду государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о сельскохозяйственной технике" осуществляется через канцелярию услугодателя, либо через портал.
3
Срок оказания государственной услуги
1) через портал – 1 рабочий день;
2) через канцелярию услугодателя – 2 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги: электронная (частично цифровизированная) /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача регистрационного документа (дубликата) и (или) государственного регистрационного номерного знака (далее – номерной знак) для машин, или отметка в регистрационном документе о снятии с учета машин, или справки о временной регистрации машины, или уведомления об актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в цифровой системе, или выписки о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Размер государственных пошлин и сборов составляет:

1) тракторларды, олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, олардың тіркемелерін (арнайы жабдықпен монтаждалған тіркемелерді қоса алғанда), өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін мемлекеттік тіркеу үшін техникалық паспорт бергені үшін – 0,5 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК);
2) тракторларға, олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерге, олардың тіркемелеріне (арнайы жабдықпен монтаждалған тіркемелерді қоса алғанда), өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдеріне мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісін бергені үшін – 1 АЕК-ні;
3) механикалық көлік құралын (бастапқы мемлекеттік тіркеу жүргізілетін көлік құралынан басқа) немесе тіркемені мемлекеттік тіркегені үшін – 0,25 АЕК-ні;
4) механикалық көлік құралын немесе тіркемені қайта тіркегені үшін – 0,25 АЕК-ні;
5) механикалық көлік құралын немесе тіркемені мемлекеттік тіркелгенін куәландыратын құжаттың телнұсқасын бергені үшін – 0,25 АЕК-ні құрайды.
Порталда мемлекеттік баждар мен алымдарды төлеу порталда " цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ОҚШП) арқылы жүргізіледі.
7
Мемлекеттік қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс графигіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен – сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодеске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі:
1. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген кезде:
машиналарды тіркеу кезінде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);

1) за выдачу технического паспорта для государственной регистрации тракторов, изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним (включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием), самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов – 0,5 месячный расчетный показатель (далее – МРП);
2) за выдачу номерного знака на тракторы, изготовленные на их базе самоходные шасси и механизмы, прицепы к ним, (включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием), самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные и дорожно-строительные машины и механизмы – 1 МРП;
3) за государственную регистрацию механического транспортного средства (кроме транспортного средства, в отношении которого производится первичная государственная регистрация) или прицепа – 0,25 МРП;
4) за перерегистрацию механического транспортного средства или прицепа – 0,25 МРП;
5) за выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию механического транспортного средства или прицепа – 0,25 МРП. На портале оплата государственной пошлины и сборов производится через платежный шлюз портала "цифрового правительства (далее – ПШЦП).
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги – с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. При обращении в канцелярию услугодателя:
при регистрации машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);

3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 386-бабына сәйкес машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындауын растайтын құжат;
6) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындалуы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – ЕАЭО) елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері әкету туралы міндеттеме;
7) машиналарды бастапқы тіркеу жағдайында:
өндіруші зауыттың қозғалтқыштың номиналды қуатын растайтын құжатының көшірмесі немесе өздігінен жүретін машинаның және басқа да техника түрлерінің паспортының көшірмесі / өздігінен жүретін машинаның және басқа да техника түрлерінің электрондық паспорты;
сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның көшірмесі ("Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 010/2011) талаптарына сәйкестікті бағалау туралы құжатты ұсына отырып кедендік декларация берілетін өнім тізбесін бекіту туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 16 қаңтардағы № 6 шешіміне (бұдан әрі – № 6 шешім) сәйкес);
8) заңды тұлғаның көлік құралын өзінің құрылымдық бөлімшесіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға бөлу және беру туралы осы ұйымның (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрімен куәландырылған бұйрығы (өкімі);
Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен немесе республикадан тыс жерлерден келетін машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру кезінде:
1) осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;

3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс);
5) документ, подтверждающий исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин в соответствии со статьей 386 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);
6) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист, с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер, за исключением случаев ввоза из стран Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), обязательства об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
7) в случаях первичной регистрации машин:
копию документа завода – изготовителя, подтверждающую номинальную мощность двигателя, или копию паспорта самоходной машины и других видов техники/электронный паспорт самоходной машины и других видов техники;
копию сертификата соответствия или декларации о соответствии (в соответствии с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 января 2018 года № 6 "Об утверждении перечня продукции, в отношении которой подача таможенной декларации сопровождается представлением документа об оценке соответствия (сведений о документе об оценке соответствия) требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования" (ТР ТС 010/2011)" (далее – Решение № 6));
8) приказ (распоряжение) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью этой организации (за исключением субъектов частного предпринимательства);
при осуществлении временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;

2) техникалық паспорттың түпнұсқасы;
3) жалға беру, қосалқы жалдау, өтеусіз пайдалану, лизинг, қосалқы лизинг, сенімгерлік басқару, шаруашылық жүргізу, қарыз шарты немесе машиналарды иелену және (немесе) пайдалану құқығын растайтын өзге де құжат, ал уақытша әкелінген машиналар үшін ‒ машина уақытша тіркеуге қойылатын учаскенің немесе аумақтың иеленушінің (иесінің) келісуі;
4) машиналарды республикадан тыс жерлерден әкелген кезде – кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
машиналарды қайта тіркеген кезде:
меншік құқығы өзгерген немесе ортақ меншік пайда болған, тоқтатылған және машиналардың ортақ иелерінің құрамы өзгерген немесе машина иеленушінің (иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген, машина иеленушінің (иесінің) ерік білдіруі бойынша немесе машина тіркелген тұлғаның, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген жағдайларда:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжат;
5) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындауы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
нөмірлік агрегаттарды қайта жабдықтау немесе ауыстыру, арнайы жабдықты орнату және өзге де осындай өзгерістер салдарынан машинаның түрі өзгерген жағдайларда:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;

2) оригинал технического паспорта;
3) договор аренды, субаренды, безвозмездного пользования, лизинга, сублизинга, доверительного управления, хозяйственного ведения, займа или иного документа, подтверждающего право на владение и (или) пользование машинами, а для временно ввезенных машин – согласие собственника (владельца) участка или территории постановки машины на временную регистрацию;
4) при ввозе машины из-за пределов республики – документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
при перерегистрации машин:
в случаях изменения права собственности или возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин или изменения места жительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины или перемены фамилии, имени, отчества (при наличии) лица, на которое зарегистрирована машина:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса;
5) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист, с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
в случаях изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;

4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжат;
5) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі "Механикалық көлік құралдарының жекелеген түрлеріне және олардың тіркемелеріне арналған жарықты шағылыстыратын жабыны бар мемлекеттік тіркеу белгілері. Техникалық шарттар" ҚР СТ 1176 Қазақстан Республикасы мемлекеттік стандартының (бұдан әрі – Мемлекеттік стандарт) талаптарына сәйкес келмеген жағдайда;
машиналарды тіркеу есебінен шығару кезінде (машинаны кәдеге жаратудан, бас тартудан, есептен шығарудан, қызмет көрсету аумағынан тыс жерге ауыстырудан басқа, сондай-ақ машинаны иеліктен шығару жөніндегі мәміленің алдындағы әрекеттерді қоспағанда):
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындауы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгі алған кезде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжат;
кәдеге жаратуға жататын машиналарды есептен шығару (шығарып тастау, есептен шығару) кезінде:
жеке тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша өтініш;
2) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі;
заңды тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша өтініш;

4) документ, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса;
5) регистрационный документ, номерной знак (в случае несоответствия регистрационного документа, номерного знака требованиям государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК 1176 "Знаки государственные регистрационные со световозвращающим покрытием для отдельных видов механических транспортных средств и прицепов к ним. Технические условия" (далее – Государственный стандарт);
при снятии с регистрационного учета машин (кроме утилизации, выбраковки, списания, передислокация машины за пределы обслуживаемой территории, а также в случае действий, предшествующих сделки по отчуждению машины):
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист, с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
при получении дубликата регистрационного документа и (или) нового номерного знака:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса;
при снятии с регистрационного учета машин, подлежащих утилизации (выбраковке, списанию):
для физических лиц:
1) заявление по форме 1 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) регистрационный документ, номерной знак;
для юридических лиц:
1) заявление по форме 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;

2) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі;
3) есептен шығару актісі (тіркеу құжаттары немесе сынған машиналардың мемлекеттік нөмірлік белгісі болмаған жағдайда, өтініштерде олардың жоғалу жағдайлары, орны мен уақыты көрсетіледі);
ауыл шаруашылығы техникасы туралы ақпаратты өзектендіру (түзету) үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) техникалық паспорттың көшірмесі (тіркеу құжатындағы ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) үшін – техникалық паспорттың түпнұсқасы);
3) өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты (өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты болмаған кезде – ауыл шаруашылығы техникасына дайындаушы зауыт құжатының көшірмесі немесе өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің паспортының көшірмесі);
машиналар кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпаратты алу үшін:
1) осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш.
2. Порталға жүгінген кезде:
машиналарды тіркеген кезде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) Кодекстің 386-бабына сәйкес машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындауын растайтын электрондық құжат;
3) ОҚШП арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) машиналарға меншік құқығын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес ресімделген шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулының, сот орындаушысының мемлекеттiк органның орындауы тиіс іс-әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi бар атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
5) машиналарды бастапқы тіркеу жағдайында:
өндіруші зауыттың қозғалтқыштың номиналды қуатын растайтын құжатының электрондық көшірмесі немесе паспортының электрондық көшірмесі/ өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты;
сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның көшірмесі (№ 6 шешімге сәйкес);

2) регистрационный документ, номерной знак;
3) акт на списание (в случае отсутствия регистрационных документов или номерных знаков на утилизируемые машины в заявлениях указываются обстоятельства, место и время их утери);
для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике):
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) копию технического паспорта (для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике в регистрационной документе – оригинал технического паспорта);
3) электронный паспорт самоходной машины и других видов техники (при отсутствии электронного паспорта самоходной машины и других видов техники – копия документа завода-изготовителя на сельскохозяйственную технику или копия паспорта самоходной машины и других видов техники);
для получения информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги.
2. При обращении на портал:
при регистрации машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) электронный документ, подтверждающий исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин в соответствии со статьей 386 Кодекса;
3) электронную копию документа, подтверждающую плату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса, за исключением случаев платы через ПШЦП;
4) электронные копии документов, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательства об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
5) в случаях первичной регистрации машин:
электронную копию документа завода-изготовителя, подтверждающую номинальную мощность двигателя, или копию паспорта самоходной машины и других видов техники/ электронный паспорт самоходной машины и других видов техники;
копию сертификата соответствия или декларации о соответствии (в соответствии с Решением № 6);

6) заңды тұлғаның (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрімен куәландырылған көлік құралын өзінің құрылымдық бөлімшесіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға бөлу және беру туралы заңды тұлға бұйрығының (өкімінің) электрондық көшірмесі;
Қазақстан Республикасының басқа облыстарынан немесе республикадан тыс жерлерден келген машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру кезінде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) техникалық паспорттың түпнұсқасы (мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылады);
3) жалға беру, қосалқы жалдау, өтеусіз пайдалану, лизинг, қосалқы лизинг, сенімді басқару, шаруашылық жүргізу, қарыз немесе машиналарды иелену және (немесе) пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттардың электрондық көшірмелері, ал уақытша әкелінген машиналар үшін ‒ машина уақытша тіркеуге қойылатын учаскенің немесе аумақтың иесінің (иесінің) келісімі;
4) республикадан тыс жерден машиналарды әкелген кезде ‒ кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
машиналарды қайта тіркеу кезінде:
меншік құқығы өзгерген, ортақ меншік пайда болған, тоқтатылған және машиналардың ортақ меншік иелерінің құрамы өзгерген, машина иеленушінің (меншік иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген жағдайларда, машина иеленушінің (иесінің) ерік білдіруі бойынша, машина тіркелген адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген жағдайларда:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ОҚШП арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) машиналарға меншік құқығын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес ресімделген шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттiк органның орындауы тиіс іс-әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi бар атқару парағы;
қайта жабдықтау немесе ондағы нөмірленген агрегаттарды ауыстыру, арнайы жабдықты орнату және өзге де осыған ұқсас өзгерістерге байланысты машинаның типі өзгерген жағдайда:

6) электронную копию приказа (распоряжения) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью (за исключением субъектов частного предпринимательства) юридического лица;
при осуществлении временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) оригинал технического паспорта (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
3) электронные копии договоров аренды, субаренды, безвозмездного пользования, лизинга, сублизинга, доверительного управления, хозяйственного ведения, займа или иного документа, подтверждающего право на владение и (или) пользование машинами, а для временно ввезенных машин – согласие собственника (владельца) участка или территории постановки машины на временную регистрацию;
4) при ввозе машины из-за пределов республики – электронные копии документов, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательства об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
при перерегистрации машин:
в случаях изменения права собственности, возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин, изменения места жительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины, перемены фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, на которое зарегистрирована машина:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронную копию документа, подтверждающую плату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса, за исключением случаев пПШлаты через ПШЦП;
3) электронные копии документов, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
в случаях изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений:

1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) ОҚШП арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі (Мемлекеттік стандарттың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда), тіркеу құжаты, нөмірлік белгі (мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алуға өтініш берген кезде ұсынылады);
машиналарды есептен шығару кезінде (машиналарды кәдеге жаратудан, бас тартудан, есептен шығарудан, қызмет көрсету аумағынан тыс жерге ауыстырудан басқа, сондай-ақ машинаны иеліктен шығару жөніндегі мәміленің алдындағы әрекеттерді қоспағанда):
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) машиналардың меншік құқығын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, олар:
азаматтық заңнаманың талаптарына сәйкес жасалған келісімдер, мәмілелер, анықтамалар, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулының, сот орындаушысының орындауға жататын мемлекеттiк органның әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi қоса берiлген атқару парағы;
тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгіні алған кезде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ОҚШП арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
кәдеге жаратуға (жарамсыз деп тану, есептен шығару) жататын машиналарды тіркеу есебінен шығару кезінде:
жеке тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін жүгінген кезде көрсетіледі);
заңды тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) тіркеу құжаты, мемлекеттік нөмірлік белгі (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу үшін жүгінген кезде көрсетіледі);

1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) электронную копию документа, подтверждающую плату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса;
3) регистрационный документ, номерной знак (в случае несоответствия требованиям Государственного стандарта, регистрационный документ, номерной знак предоставляются при обращении за получением результата государственной услуги);
при снятии с регистрационного учета машин (кроме утилизации, выбраковки, списания, передислокация машин за пределы обслуживаемой территории, а также в случае действий, предшествующих сделки по отчуждению машины):
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронные копии документов, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
при получении дубликата регистрационного документа и (или) нового номерного знака:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронную копию документа, подтверждающую плату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса, за исключением случаев платы через ПШЦП);
при снятии с регистрационного учета машин, подлежащих утилизации (выбраковке, списанию):
для физических лиц:
1) заявление по форме 1 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) регистрационный документ, номерной знак (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
для юридических лиц:
1) заявление по форме 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) регистрационный документ, номерной знак (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);

3) есептен шығару актінің электрондық көшірмесі (тiркеу құжаттары немесе кәдеге жарату машиналарының мемлекеттiк белгiлерi болмаған жағдайда, мәлімдемелерде олардың жоғалу жағдайлары, орны мен уақыты көрсетіледі);
ауыл шаруашылығы техникасы туралы ақпаратты өзектендіру (түзету) үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған цифрлық құжат нысанындағы өтініш;
2) техникалық паспорттың электрондық көшірмесі (тіркеу құжатындағы ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) үшін – техникалық паспорттың түпнұсқасы (мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу кезінде көрсетілетін қызметті берушіге беріледі));
3) өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты (өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты болмаған кезде – ауыл шаруашылығы техникасына дайындаушы зауыт құжатының электрондық көшірмесі немесе өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің паспортының электрондық көшірмесі);
машиналарда кепілдің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпаратты алу үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу немесе дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, сондай-ақ машиналарды тіркегені үшін бюджетке алымдар мен алымдарды төлеу туралы мәліметтерді ОҚШП арқылы төлем жасалған жағдайда, тіркеу пунктінің қызметкері "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорты туралы мәліметтерді тіркеу пунктінің қызметкері көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассилерінің паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттары жүйесінен алады.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыдан сұратуға жол берілмейді.
Меншiк иесiнiң немесе иеленушiнiң атынан өкiлдер тiркеу iс-әрекеттерiн жүзеге асырған жағдайларда, көрсетiлетiн қызметтi берушiге осы тармақта белгiленген құжаттардан басқа, меншiк иесiнiң немесе иеленушiнiң мүдделерiн бiлдiру жөнiндегi өкiлеттiгiн куәландыратын құжаттар ұсынылады.
Бұрын Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуде болған автокөлік мемлекеттік тіркелуі тиіс болған жағдайларда, көрсетілетін қызметті берушіге осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа алдыңғы тіркеу құжаты ұсынылады, алайда осы құжаттың ұсынылмауы мемлекеттік тіркеуді жүргізуден бас тартуға негіз болып табылмайды.
Машиналарды тіркеуді қоса алғанда, тіркеу іс-шараларын жүргізу кезінде меншік иесі болып табылмайтын тұлғаларға меншік құқығын растайтын мына құжаттар ұсынылады:
шарт (жалға алу, қосалқы жалдау, лизинг, қосалқы лизинг, кепілдік) және машинаны қабылдау актісі;
меншік иесі қол қойған (жеке тұлғалар үшін), заңды тұлғаның бірінші басшысы қол қойған (заңды тұлғалар үшін) машина иесінің тиісті тіркеу әрекетін жасауға меншік иесінің жазбаша келісімі.
Тіркеу әрекеттері жүргізілетін машина ортақ меншікте болса, онда барлық меншік иелері тіркеу құжаттарында көрсетіледі және барлық құжаттар машинаның барлық иелерінің атынан беріледі. Жеке тұлғалардың ортақ мүлкін иеліктен шығарудың негізі нотариалды куәландырылған мәміле болып табылады.
Меншік иелері 14 жасқа толмаған кәмелетке толмаған азаматтар болып табылатын жағдайларда, олардың атынан тіркеу әрекеттерін заңды өкілдер электронды немесе қағаз түрінде туу туралы куәлікті ұсына отырып жүзеге асырады.

3) электронную копию акта на списание (в случае отсутствия регистрационных документов или номерных знаков на утилизируемые машины в заявлениях указываются обстоятельства, место и время их утери);
для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме цифрового документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронную копию технического паспорта (для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике в регистрационной документе – оригинал технического паспорта (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги));
3) электронный паспорт самоходной машины и других видов техники (при отсутствии электронного паспорта самоходной машины и других видов техники – электронная копия документа завода-изготовителя на сельскохозяйственную технику или электронная копия паспорта самоходной машины и других видов техники);
для получения информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя.
Сведения о документе удостоверяющего личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, а также о плате в бюджет сбора и пошлин за регистрацию машин, в случае платы через ПШЦПШ, работник регистрационного пункта получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Сведения об электронном паспорте самоходной машины и других видов техники работник регистрационного пункта получает из системы электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из соответствующих государственных цифровых систем, не допускается.
В случаях осуществления представителями регистрационных действий от имени собственника или владельца, помимо документов, установленных настоящим пунктом, услугодателю представляются документы, удостоверяющие полномочия представлять интересы собственника или владельца.
В случаях, если государственной регистрации подлежит машина, ранее находившаяся на государственной регистрации в Республике Казахстан, то, помимо документов, установленных настоящим пунктом, услугодателю представляется прежний регистрационный документ, однако непредставление данного документа не является основанием для отказа в произведении государственной регистрации.
В случаях осуществления регистрационных действий, включая регистрацию машин, на лиц, не являющихся собственниками представляются документы подтверждающие право владения:
договора (аренды, субаренды, лизинга, сублизинга, заклада) и акта приема-передачи машины;
письменное согласие собственника машины на совершение соответствующего регистрационного действия, подписанное собственником (для физических лиц), подписанное первым руководителем юридического лица (для юридических лиц).
В случае если машина, подвергающаяся регистрационным действиям, находится в общей собственности, то в регистрационных документах отражаются все собственники и все документы подаются от имени всех собственников машины. Основанием для отчуждения общей собственности физических лиц является нотариально засвидетельствованная сделка.
В случаях, когда собственниками являются несовершеннолетние граждане, не достигшие 14-летнего возраста, регистрационные действия от их имени совершаются законными представителями с представлением свидетельства о рождении в электронной или бумажной форме.

1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) "цифрлық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Машиналардың кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті немесе телнұсқаны беру немесе кепілді мемлекеттік тіркеу (тіркеуден алу), өзгерістер мен толықтыруларды (оның ішінде, меншік құқығының басқа адамға ауысуы, талап ету құқығын басқаға беру, кейіннен кепілге (қайталама кепілге) салу) тіркеу, тіркелген кепілдің қолданысын тоқтату туралы хабарламаны не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапты беру. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорацияның – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа белгіленген жұмыс графигіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күндері сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін. Құжаттарды қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "цифрлық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады, цифрлық кезекті портал арқылы брондауға жол беріледі;
3) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мейрам күндері жүгінгенде жолданымдарды қабылдау және мемлекеттік қызметтің нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
Көрсетілетін қызметті алушы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті берушіге және/немесе Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде: нысан бойынша өтініш; көрсетілетін қызметті алушының не өкілдің жеке басын куәландыратын құжат, сондай-ақ өкілдің өкілеттігін растайтын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (бірдейлендіру үшін); Салық кодексіне сәйкес кепілді тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын құжат;

1) канцелярия услугодателя;
2) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства или дубликата о государственной регистрации залога машин, или выдача уведомления о регистрации (снятии с регистрации) залога, регистрации изменений, дополнений (в том числе перехода права собственности другому лицу, уступки права требования, последующего залога (перезалога)), прекращении действия зарегистрированного залога либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс);
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней, согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием документов осуществляется в порядке "цифровой очереди" без ускоренного обслуживания, допускается бронирование цифровой очереди посредством портала;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращений услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием обращений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Услугополучатель представляет следующие документы:
1) при обращений к услугодателю и/или в Государственную корпорацию:
заявление по форме;
документ, удостоверяющий личность услугополучателя либо представителя, а также документ, подтверждающий полномочия представителя, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
документ, подтверждающий уплату сбора в бюджет за регистрацию залога в соответствии с Налоговым кодексом;

2) порталға жүгінген кезде:
көрсетілетін қызметті алушының электрондық қолтаңбасы қойылған, құжат нысанындағы өтініш; кепілді тіркеу үшін бюджетке Салық кодексіне сәйкес алым төленгенін растайтын құжаттың электрондық цифрлық көшірмесі ОҚШП арқылы төленген жағдайды қоспағанда). Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді, сондай-ақ ОҚШП арқылы төлеген жағдайда, кепілді тіркеу үшін бюджетке алым төленгені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады. Цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды көрсетілетін қызметті алушылардан талап етуге жол берілмейді.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) кепілді тіркеу туралы өтініштің "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) кепілді тіркеу туралы өтінішпен тиісті емес адамның жүгінуі;
4) жылжымалы мүлік кепілін мемлекеттік тіркегені үшін бюджетке алым төленгенін растайтын құжаттың болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қолжетімді. Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизацияландырудан өту, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www. gov. kz мемлекеттік органдардың бірыңғай платформасындағы интернет-ресурста көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді,
монтаждалған арнаулы жабдығы
бар тіркемелерді қоса алғанда,
олардың тіркемелерін, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс
машиналары мен
механизмдерін,
жүріп өту мүмкіндігі жоғары
арнайы
машиналарды кепілге қоюды
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 2-тармағын басшылыққа ала отырып, тіркеуші орган _________ және (немесе) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) ____________________ мекенжайы бойынша орналасқан №_______ филиалының бөлімі Сіздің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/268 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11708 болып тіркелген) бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды кепілге қоюды мемлекеттік тіркеу қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттардың толық топтамасын, атап айтқанда:
1) _________________________________________;
2) _________________________________________;
3) _________________________________________
ұсынбауыңызға байланысты "Тракторлардың және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдердің, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерінің, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерінің, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналардың кепілін мемлекеттік тіркеу (тіркеуден алу), өзгерістерді, толықтыруларды (оның ішінде, меншік құқығының басқа адамға ауысуы, талап ету құқығын басқаға беру, кейіннен кепілге (қайталама кепілге) салу) тіркеу және тіркелген кепілдің қолданысын тоқтату, сондай-ақ кепілді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті немесе телнұсқаны беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әр тарап үшін бір-бір данадан 2 данада жасалды.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тіркеуші органның және (немесе) Мемлекеттік корпорация қызметкерінің аты,
әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Орындаушы: _________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Телефоны ________________
Алдым: ___________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
20__ жылғы "___" _________";
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
8-қосымша
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді,
монтаждалған арнаулы жабдығы
бар тіркемелерді қоса алғанда,
олардың тіркемелерін, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс
машиналары мен
механизмдерін,
жүріп өту мүмкіндігі жоғары
арнайы
машиналарды кепілге қоюды
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының атауы және мекенжайы)
"Мемлекеттік көрсетілетін және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тіркеуші орган _________________________________________________________________ (атауы мен мекенжайы көрсетіледі) _________________________________________________________________ (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы көрсетіледі) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады. Бас тарту үшін негіздер: _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ (тіркеуші орган басшысының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы/ электрондық цифрлық қолтаңбасы) 20__ жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
9-қосымша
Тракторларды және олардың
базасында
жасалған өздігінен жүретін
шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін
ауылшаруашылық,
мелиорациялық
және жол-құрылыс
машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
2-қосымша
"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жыл сайынғы мемлекеттiк техникалық қарап-тексеру жүргізу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінімдерін қабылдау:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
Машиналардың тікелей орналасқан жері бойынша өтінім тіркелген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде.
Машиналар тіркеу пунктіне берілген жағдайда – өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Тіркеу құжатына (техникалық паспортқа) инженер-инспектордың қолымен және көрсетілетін қызметті берушінің мөртабанымен расталған "Ақау бар" не "Ақаусыз" деген жазба енгізу немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі - жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру - сағат 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген кезде:
1) нысан бойынша өтініш;
2) тiркеу құжаты.
портал арқылы жүгінген кезде:
1) Электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) тіркеу құжатының электрондық көшірмесі.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші
"цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды:
көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған кезде – қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын оның көшірмесіндегі құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, қойылған белгі растайды;
портал арқылы тапсырған кезде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
9.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

2) при обращений на портал:
заявление в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью услугополучателя;
электронную копию документа, подтверждающего уплату сбора в бюджет за регистрацию залога в соответствии с Налоговым кодексом (за исключением случая уплаты через ПШЦП)).
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, а также в случае оплаты через ПШЦП) – об оплате в бюджет сбора за регистрацию залога, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из цифровых систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявления о регистрации залога требованиям статьи 9 Закона Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества";
3) обращение с заявлением о регистрации залога ненадлежащего лица;
4) отсутствие документа, подтверждающего уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт- центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны в Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов www.gov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 7
к Перечню приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4 к Правилам
государственной регистрации
залога тракторов
и изготовленных на их базе
самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со смонтированным
специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально ответственных услугах", регистрирующий орган
________ и (или) отдел № ____ филиала Государственной корпорации
"Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), расположенный
по адресу ________________, отказывает в приеме документов на оказание
государственной услуги "Государственная регистрация (снятие с регистрации) залога,
регистрация изменений, дополнений (в том числе переход права собственности
другому лицу, уступка права требования, последующий залог (перезалог))
и прекращение действия зарегистрированного залога, а также выдача свидетельства
или дубликата о государственной регистрации залога тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных машин повышенной проходимости", ввиду
представления Вами неполного пакета документов, указанных в перечне документов,
необходимых для оказания государственной услуги, согласно приложению 3
к Правилам государственной регистрации залога тракторов и изготовленных на их
базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных машин повышенной проходимости, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года
№ 4-3/268 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных
правовых актов № 11708) , а именно:
1) _________________________________________;
2) _________________________________________;
3) _________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному экземпляр
для каждой стороны
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись сотрудника регистрирующего
органа и (или) Государственной корпорации)
Исполнитель:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон ________________
Получил: ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись услугополучателя)
"___" _________ 20__ года
Приложение 8
к Перечню приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 7 к Правилам
государственной регистрации
залога тракторов
и изготовленных на их базе
самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со смонтированным
специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Форма
___________________________________________________________________
(наименование и адрес услугополучателя)
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально ответственных услугах" регистрирующий орган
____________________________________________________________________
(указать наименование и адрес)
отказывает в оказании государственной услуги:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги)
Основание для отказа: ________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись/электронная цифровая подпись
руководителя регистрирующего органа)
"___" _____ 20__ года
Приложение 9
к Перечню приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2 к Правилам
ежегодного государственного
технического осмотра тракторов
и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая
прицепы со смонтированным
специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных
и дорожно-строительных
машин и механизмов,
специальных машин
повышенной проходимости
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Проведение ежегодного государственного технического осмотра тракторов
и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая
прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов,
а также специальных машин повышенной проходимости"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления физических и юридических лиц (далее – услугополучатель) для оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации заявления, непосредственно по месту нахождения машин.
В случае предоставления машин в регистрационный пункт – в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Внесение записи "Исправен", либо "Неисправен" в регистрационном документе (техническом паспорте), заверенном подписью инженера-инспектора и штампом услугодателя, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс). Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги – с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов. Государственная услуга осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
при обращении в канцелярию услугодателя:
1) заявление по форме;
2) регистрационный документ.
при обращении через портал:
1) заявление в форме электронного документа;
2) электронная копия регистрационного документа.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии, с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги в случае установления факта недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них, в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) единой платформе интернет-ресурсов www.gov.kz государственных органов;
2) портале;
3) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и услугодатели в течение трех рабочих дней с даты изменения Правил актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.
Условия получения услуги третьими лицами:
Электронный запрос третьими лицами, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Приложение 10
к Перечню приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4
к Правилам приема экзаменов
и выдачи удостоверений
на право управления
тракторами и изготовленными
на их базе самоходными шасси
и механизмами, самоходными
сельскохозяйственными,
мелиоративными
и дорожно-строительными
машинами, а также
специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Руководителю
____________________________
(наименование местного
исполнительного органа
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов и городов
областного значения)
от гражданина
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
год и дата рождения
____________________________
место рождения
____________________________
(республика, область, город,
район)
проживающего
____________________________
документ удостоверяющий
личность (паспорт серии) _____
№ ______ выдано
____________________________
(когда и кем)
индивидуальный
идентификационный номер
__________________________
Заявление
Прошу выдать, заменить удостоверение тракториста-машиниста, выдать дубликат
удостоверения тракториста-машиниста
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать причину, ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
Подпись/электронная цифровая подпись услугополучателя _________________
Дата подачи заявления: __________________ 20__ года.
Дата приема заявления: __________________ 20__ года.
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен
об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии

1. "А", "В", "Г", "Б" және "Д" санатындағы тракторшы-машинист куәлігін алу.
2. "Қаршаналарды, квадроциклдерді жүргізуге рұқсат етіледі" деген жазуы бар тракторшы-машинист куәлігін алу.
3. Тракторшы-машинист куәлігін ауыстыру.
4. Тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын алу.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
1) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал);
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
Тракторшы-машинист куәлігін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Тракторшы-машинист куәлігін берген кезде – жеке тұлғаның (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) құжаттары тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні.
Куәлік жоғалған кезде "Телнұсқа" деген белгімен жаңа куәлік:
1) тұрғылықты жері бойынша тіркелген тұлғаларға осы Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде – көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын қабылдаған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
2) куәлік берген көрсетілетін қызметті берушінің тракторшы-машинист куәлігін беру кітабындағы жазба негізінде, көрсетілетін қызметті алушының өтініш берген орны бойынша куәлікті бергені туралы мәліметтер болмаған жағдайда – құжаттарды қабылдаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде беріледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (ішінара цифрландырылған)/ қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
"А", "В", "Г", "Б" және "Д" санатындағы тракторшы-машинист куәлігін, "қаршаналарды, квадроциклдарды басқаруға рұқсат етіледі" деген жазуы бар тракторшы-машинист куәлігін, тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапты беру.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы бюджетке мемлекеттік баж төлейді, ол "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 615-бабы 9) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Салық кодексі):

1. Получение удостоверения тракториста-машиниста категорий "А", "В", "Г", "Б" и "Д".
2. Получение удостоверения тракториста-машиниста с записью "управление снегоходами, квадроциклами разрешено".
3. Замена удостоверения тракториста-машиниста.
4. Получение дубликата удостоверения тракториста-машиниста.
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
1) веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz (далее – портал);
2) канцелярия услугодателя.
Выдача удостоверения тракториста-машиниста осуществляется через канцелярию услугодателя.
3
Срок оказания государственной услуги
При выдаче удостоверения тракториста-машиниста - 2 (два) рабочих дня с момента регистрации документов физического лица (далее – услугополучатель).
При утере удостоверения, новое удостоверение с отметкой "Дубликат" выдается:
1) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя – лицам, зарегистрированным по месту жительства, на основании документов, указанных в пункте 8 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги;
2) в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя – в случае отсутствия сведений о выдаче удостоверения по месту обращения услугополучателя, на основании записи книги выдачи удостоверений тракториста-машиниста услугодателя, выдавшего удостоверение.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги:
электронная (частично цифровизированная)/
бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача удостоверения тракториста-машиниста категорий "А", "В", "Г", "Б" и "Д", удостоверения тракториста-машиниста с записью "управление снегоходами, квадроциклами разрешено", дубликата удостоверения тракториста-машиниста, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.
При оказании государственной услуги услугополучателем оплачивается в бюджет государственная пошлина, которая в соответствии с подпунктом 9) статьи 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс) составляет:

тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін - 0,5 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Мемлекеттік баж екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол емес тәсілмен сондай-ақ
"цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ОҚШП) арқылы қолма қол емес нысанда төленеді.
7
Мемлекеттік қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы мынадай құжаттарды ұсынады:
көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) "А", "В" және "Г" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
нысан бойынша өтініш;
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасы нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСM-175/2020 бұйрығы) бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у нысаны;
"ауыл шаруашылығы өндірісіндегі тракторшы-машинист" мамандығы бойынша кәсіби даярлық туралы емтихан пунктінің оқыту курсын аяқтағаны туралы куәліктің көшірмесі немесе "ауыл шаруашылығын механикаландыру немесе тракторшы-машинист" біліктілігін растайтын дипломның көшірмесі; Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
2) "Б" және "Д" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
нысан бойынша өтініш;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у нысаны;
"ауыл шаруашылығы өндірісіндегі тракторшы-машинист" мамандығы бойынша кәсіби даярлық туралы емтихан пунктінің оқыту курсын аяқтағаны туралы куәліктің көшірмесі немесе "ауыл шаруашылығын механикаландыру немесе тракторшы-машинист" біліктілігін растайтын дипломның көшірмесі;
Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;

за выдачу удостоверения тракториста-машиниста – 0,5 месячного расчетного показателя.
Государственная пошлина оплачивается наличным и безналичным способами через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "цифрового правительства" (далее – ПШЦП))
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель представляет следующие документы:
при обращении к услугодателю:
1) для получения удостоверения тракториста-машиниста категорий "А", "В" и "Г":
заявление по форме;
форму № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
копию свидетельства об окончании курсов обучения экзаменационного пункта о профессиональной подготовке по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства" или копию диплома, подтверждающего квалификацию "механизация сельского хозяйства или тракториста-машиниста";
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
2) для получения удостоверения тракториста-машиниста категорий "Б" и "Д":
заявление по форме;
форму № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
копию свидетельства об окончании курсов обучения экзаменационного пункта о профессиональной подготовке по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства" или копию диплома, подтверждающего квалификацию "механизация сельского хозяйства или тракториста-машиниста";
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;

өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 35-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек жолын растайтын құжат;
3) "қаршаналарды, квадроциклдерді басқаруға рұқсат етіледі" деген жазуы бар тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
нысан бойынша өтінім;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у нысаны;
"А" және "В" немесе "Б" және "В" санаттары рұқсат етілген бар тракторшы-машинист куәлігінің көшірмесі немесе рұқсат етілген "А" немесе "А1" немесе "В1" санаттары бар жүргізуші куәлігі;
Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
4) тракторшы-машинист куәлігін ауыстыру үшін:
нысан бойынша өтінім;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у нысаны;
Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
тракторшы-машинистің ескі куәлігі;
5) тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын алу үшін:
нысан бойынша өтініш;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у нысаны;
Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
порталға жүгінген кезде:
1) "А", "В" және "Г" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
цифрлық құжат нысанындағы өтініш;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у электрондық нысаны;
ОҚШП арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
"ауыл шаруашылығы өндірісіндегі тракторшы-машинист" мамандығы бойынша кәсіби даярлық туралы емтихан пунктінің оқыту курсын аяқтағаны туралы куәліктің көшірмесі немесе "ауыл шаруашылығын механикаландыру немесе тракторшы-машинист" біліктілігін растайтын дипломның цифрлық көшірмесі;

фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя согласно статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
3) для получения удостоверения тракториста-машиниста с записью "управление снегоходами, квадроциклами разрешено":
заявление по форме;
форму № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
копию удостоверения тракториста-машиниста с разрешающими категориями "А" и "В" или "Б" и "В", или водительское удостоверение с разрешающей категорией "А", или "А1", или "В1";
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
4) для замены удостоверения тракториста-машиниста:
заявление по форме;
форму № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
старое удостоверение тракториста-машиниста;
5) для получения дубликата удостоверения тракториста-машиниста:
заявление в форме;
форму № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном;
при обращении на портал:
1) для получения удостоверений тракториста-машиниста "А", "В" и "Г":
заявление в форме цифрового документа;
цифровую копию формы № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
электронную копию документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЦП);
электронную копию свидетельства об окончании курсов обучения экзаменационного пункта о профессиональной подготовке по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства" или электронную копию диплома, подтверждающего квалификацию "механизация сельского хозяйства или тракториста-машиниста";

өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде ұсынылады).
"Б", "Д" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін қосымша:
"А", "В" немесе "Г" санаттарында рұқсат белгілері бар тракторшы-машинист куәлігінің электрондық көшірмесі және Еңбек кодексінің 35-бабында көрсетілген құжаттардың кез келгені жұмыс өтілін растайтын құжат бола алады;
2) ескі үлгідегі тракторшы-машинист куәлігін жаңа куәлікке ауыстырған кезде:
электрондық құжат нысанындағы өтініш;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у электрондық нысаны;
ОҚШП арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде ұсынылады);
тракторшы-машинистің ескі куәлігі (мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушіге тапсырылады).
3) тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын алған кезде:
цифрлық құжат нысанындағы өтініш;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у электрондық нысаны;
ОҚШП арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде ұсынылады);
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, мемлекеттік баждың төленгені туралы ОҚШП арқылы төленген кезде), бұрын берілген тракторшы-машинист куәлігі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші
"цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған мәліметтердің дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 4-3/270 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11711 болып тіркелген) бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар) белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги).
Для получения удостоверения тракториста-машиниста категорий "Б", "Д" дополнительно:
электронную копию удостоверения тракториста-машиниста с разрешающими отметками в категориях "А", "В" или "Г", и цифровую копию документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя согласно статье 35 Трудового кодекса;
2) при замене удостоверения тракториста-машиниста старого образца на новое удостоверение:
заявление в форме электронного документа;
электронную копию формы № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
электронную копию документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЦП);
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
старое удостоверение тракториста-машиниста (сдается услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
3) при получении дубликата удостоверения тракториста-машиниста:
заявление в форме цифрового документа;
электронную копию формы № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
электронную копию документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЦП);
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги).
Сведения о документе, удостоверяющем личность, об оплате государственной пошлины (при оплате через ПШЦП)), о ранее выданном удостоверении тракториста-машиниста, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) сведений, содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости (далее – Правила), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 4-3/270 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11711);

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айрылады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде веб-порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) мемлекеттік органдардың www.gov.kz интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында;
2) порталда;
3) тиісті қызмет берушінің интернет-ресурсында орналасқан.
Үшінші тұлғалардың көрсетілетін қызметтерді алу шарттары:
Порталдағы "жеке кабинеттен", сондай-ақ субъектінің порталда тіркелген ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді жіберу немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған, мәліметтері сұратылып отырған тұлғаның келісімі болған жағдайда, үшінші тұлғалардың электрондық сұранымы.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 12-қосымша
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді,
өздігінен жүретін
ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс
машиналарын, сондай-ақ жүріп
өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды жүргізу құқығына
емтихандар қабылдау
және куәліктер беру
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының атауы және мекенжайы)
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 14) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері _________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті берушінің атауы мен мекенжайы көрсетіледі) _________________________________________________________________ (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы көрсетіледі) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады. Бас тарту үшін негіздер: _______________________________________ _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ Осы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап әр тарап үшін бір бірден екі данада жасалды. _____________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті беруші қызметкерінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы) Алдым______________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы) 20__ жылғы "___" _________.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 13-қосымша
Ауыл шаруашылығы
жұмыстарына мұнай өнімдерін
бөлудің өңірлік операторларын
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Дизель отынын жеткізу жөніндегі әлеуетті операторларды бағалау парағы
Бағалау өлшемшарттары
Көрсеткіштер
Балдар
Заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
1
ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер үшін дизель отынын сатып алу, жеткізіп беру, сақтау және жеткізу жөніндегі қызметтер үшін үстеме бағаның жалпы сомасын көрсетілген баға ұсынысы
1 балл - максималды баға
2 балл - төмендету тәртібімен ұсынылатын бағалар
3 балл - төмендету тәртібімен ұсынылатын бағалар
4 балл - төмендету тәртібімен ұсынылатын бағалар
5 балл - ең төменгі баға
2
кемінде екі жыл Қазақстан Республикасының ішкі нарығында мұнай өнімдерін өткізу тәжірибесінің болуы
1 балл - екі жылдан үш жылға дейінгі тиісті тәжірибе
2 балл - үш жылдан төрт жылға дейінгі тиісті тәжірибе
3 балл - төрт жылдан бес жылға дейінгі тиісті тәжірибе
4 балл - бес жылдан алты жылға дейінгі тиісті тәжірибе
5 балл - алты немесе одан да көп жылдық тиісті тәжірибе
3
анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам уақытқа созылатын әлеуетті оператор міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша банк алдында мерзімі өткен берешектің болмауы
3 балл
4
салық берешегінің болмауы
3 балл
5
меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде мұнай өнімдері базасының немесе резервуардың болуы;
цистернасы бар автомашина (бензовоз) үшін таразының болуы;
мұнай өнімдері базасында есепке алатын бақылау аспаптарының болуы
5 балл
6
ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілерге дизель отынын жеткізу үшін меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде цистернасы бар автомашинаның (бензовоздың) болуы
3 балл
7
тауарлардың ілеспе жүкқұжатына сәйкес дизель отынын тасымалдау үшін электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінің "Виртуалды қойма" модулін қолдану
3 балл
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 14-қосымша
Көктемгі егіс және егін жинау
жұмыстары кезеңінде ауыл
шаруашылығы өнімдерін
өндірушілер үшін мұнай
өнімдерінің
көлемін қалыптастыру және
бөлу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________________
облысының ауыл шаруашылығы
басқармасы
Дизель отынының көлемін алуға арналған өтінім

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) единой платформе интернет-ресурсов www.gov.kz государственных органов;
2) портале;
3) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя.
Условия получения услуги третьими лицами:
Электронный запрос третьими лицами, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Приложение 12
к Перечню приказав
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 7
к Правилам приема экзаменов
и выдачи удостоверений
на право управления тракторами
и изготовленными на их базе
самоходными шасси
и механизмами, самоходными
сельскохозяйственными,
мелиоративными
и дорожно-строительными
машинами, а также
специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
__________________________________________________________________
(наименование и адрес услугополучателя)
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
В соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально ответственных услугах" сотрудник услугодателя
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(указать наименование и адрес услугодателя)
отказывает в оказании государственной услуги:
_______________________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги)
Основание для отказа: ___________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Настоящий мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
составлен в двух экземплярах, по одному для каждой стороны.
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись сотрудника услугодателя)
Получил _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
подпись услугополучателя) "___"_______ 20__ года.
Приложение 13
к Перечню приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам определения
региональных операторов
распределения нефтепродуктов
на сельскохозяйственные работы
Форма
Лист оценки потенциального оператора по поставке дизельного топлива
Критерии оценки
Показатели
Баллы
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица
1
ценовое предложение с указанием общей суммы наценки за услуги по приобретению, доставке, хранению и поставке дизельного топлива для производителей сельскохозяйственной продукции
1 балл - максимальная цена
2 балла - в порядке снижения до 5 тенге/литр от максимальной цены
3 балла - в порядке снижения до 10 тенге/литр от максимальной цены
4 балла - в порядке снижения до 15 тенге/литр от максимальной цены
5 баллов – минимальная цена
2
наличие опыта реализации нефтепродуктов на внутреннем рынке Республики Казахстан не менее двух лет
1 балл - соответствующий опыт от двух до трех лет
2 балла - соответствующий опыт от трех до четырех лет
3 балла - соответствующий опыт от четырех до пяти лет
4 балла - соответствующий опыт от пяти до шести лет
5 баллов - соответствующий опыт шести и более лет
3
отсутствие просроченной задолженности по всем видам обязательств потенциального оператора, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком
3 балла
4
отсутствие налоговой задолженности
3 балла
5
наличие на праве собственности или иных законных основаниях базы нефтепродуктов или резервуара;
наличие весовой для автомашины с цистерной (бензовоз);
наличие на базе нефтепродуктов контрольных приборов учета
5 баллов
6
наличие на праве собственности или иных законных основаниях автомашины с цистерной (бензовоз) для доставки дизельного топлива до производителей сельскохозяйственной продукции
3 балла
7
применение модуля "Виртуальный склад" цифровой системы электронных счетов-фактур для перемещения дизельного топлива согласно сопроводительной накладной на товары
3 балла
Приложение 14
к Перечню приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам формирования
и распределения объемов
нефтепродуктов
для производителей
сельскохозяйственной
продукции в периоды
весенне-полевых
и уборочных работ
Форма
Управление сельского хозяйства
____________________ области
Заявка на получение объемов дизельного топлива

1. __________________________________________________________________ (заңды немесе жеке тұлғаның атауы)
атынан _______________________________________________________________ (лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
көктемгі егіс / егін жинау жұмыстарын / жемшөп дайындау / көктемгі егіс және
егін жинау жұмыстарының қосымша түрлерін (сүдігер жерлерді жырту, егістерді
өсімдіктерді қорғау құралдарымен өңдеу, күздік дақылдарды себу, қар ұстау)
(қажетті таңдау) жүргізу үшін ______________ (_______________) тонна
көлемінде дизель отынын бөлуді сұраймын.
2. _______________ жылға арналған ауыл шаруашылығы дақылдары
егістіктерінің жалпы алаңы ____________ га.
3. Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
атауы _____________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) __________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ____________________________
мекенжайы: ________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: _______________________________________________
Жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _____________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) ___________________________
Жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі ____________________________________________________________
кім берді __________________________________________________________
берілген күні _______________________________________________________
мекенжайы: ________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: _______________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері ___________________________________________________
хабарланған күні ___________________________________________________
4. Ауыл шаруашылығы кооперативінің (шаруа қожалығының) мүшелері туралы мәліметтер ауыл шаруашылығы кооперативінен немесе шаруа қожалығынан (мүшелері бар болса) өтінім берілген жағдайда толтырылады:
Ауыл шаруашылығы кооперативі
(шаруа қожалығы) мүшесінің атауы
Ауыл шаруашылығы кооперативі
(шаруа қожалығы) мүшесінің БСН / ЖСН
5. Ауыл шаруашылығы өнімін өндірушінің екінші деңгейдегі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шотының мәліметтері:
банктің немесе почта операторының деректемелері: ____________________
банктің немесе почта операторының атауы: ___________________________
банктің сәйкестендіру коды _________________________________________
жеке сәйкестендіру коды ___________________________________________
БСН _____________________________________________________________
бенефициар коды __________________________________________________

1. ________________________________________________________________
(наименование юридического или физического лица)
в лице ____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
прошу выделить дизельное топливо для проведения весенне-полевых/
уборочных работ / кормозаготовки / дополнительных видов весенне-полевых
и уборочных работ (вспашка зяби, обработка посевов средствами защиты
растений, посев озимых культур, снегозадержание) (выбрать необходимое)
в объеме ____________ (_____________) тонн.
2. Общая площадь посевов сельскохозяйственных культур на ________ год:
составляет ____________ гектар.
3. Сведения о производителе сельскохозяйственной продукции.
Для юридического лица:
наименование _____________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _______________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _________________
адрес: ____________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ______________
документ, удостоверяющий личность:
номер ____________________________________________________________
кем выдано _______________________________________________________
дата выдачи _______________________________________________________
адрес: ____________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя
– для физического лица:
местонахождение __________________________________________________
дата уведомления __________________________________________________
4. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива (крестьянского хозяйства)
заполняется в случае подачи заявки от сельскохозяйственного кооператива
или крестьянского хозяйства (при наличии членов):
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива
(крестьянского хозяйства)
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
(крестьянского хозяйства)
5. Сведения текущего счета производителя сельскохозяйственной продукции
в банке второго уровня или национальном операторе почты:
реквизиты банка или оператора почты: ________________________________
наименование банка или оператора почты: _____________________________
банковский идентификационный код __________________________________
индивидуальный идентификационный код _____________________________
БИН _____________________________________________________________
код бенефициара ___________________________________________________

6. Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші үшін дизель отынының көлемін есептеу
Ауыл шаруашылығы дақылының атауы (ауыл шаруашылығы жұмысының түрі)
Танаптың кадастрлық нөмірі және оның алаңы, гектар
1 гектарға арналған (килограмға) дизель отыны шығысының нормасы
Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші үшін дизель отынының көлемі (тонна, килограмм)
1
2
3
4
5
Жергілікті атқарушы орган дизель отынын бөлудің мемлекеттік цифрлық жүйесінде дизель отынын босату жүзеге асырылатын операторлар тізбесін және мұнай өнімдерін (мұнай өнімдері базасын) сақтауға арналған олардың сыйымдылықтары орналастырған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде дизель отынын тиеп-жөнелтуге ауыл шаруашылығы өнімін өндірушіден өтінім болмаған кезде дизель отынының бөлінген көлемі жойылатыны туралы хабардармын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім беремін.
Көктемгі егіс / егін жинау жұмыстарын / жемшөп дайындау / көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарының қосымша түрлерін (сүдігер жерлерді жырту, егістерді өсімдіктерді қорғау құралдарымен өңдеу, күздік дақылдарды себу, қар ұстау) жүргізуге сатып алынған дизель отыны көлемдерінің пайдаланылуын қамтамасыз ететінімді растаймын.
Өтініш беруші 20__ жылғы "____" ______ сағат _____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім 20__ жылғы "____" ______ сағат _____ қарауға қабылданды:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне
15-қосымша
Көктемгі егіс және егін жинау
жұмыстары кезеңінде ауыл
аруашылығы өнімдерін
өндірушілер үшін мұнай
өнімдерінің көлемін
қалыптастыру
және бөлу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
________________ облысының
ауыл шаруашылығы басқармасы
Дәнді және майлы дақылдардың тұқымдарын кептіруді жүргізуге дизель отынының көлемін алуға арналған өтінім
1. _________________________________________________________________ (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) атынан ______________________________________________________________ (лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) дәнді және майлы дақылдардың тұқымын кептіруді жүргізу үшін ___________ (_____________) тонн көлемінде дизель отынын бөлуді сұраймын. 2. Өтініш беруші туралы мәліметтер. Заңды тұлға үшін: атауы _____________________________________________________________ бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _________________________ басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ___________________________ мекенжайы: _______________________________________________________ телефон (факс) нөмірі: ______________________________________________ Жеке тұлға үшін: аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _____________________________________ жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) ___________________________ Жеке басын куәландыратын құжат: нөмірі ____________________________________________________________ кім берді __________________________________________________________ берілген күні ______________________________________________________ мекенжайы: _______________________________________________________ телефон (факс) нөмірі: ______________________________________________ Дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін: орналасқан жері ___________________________________________________ хабарланған күні ___________________________________________________

6. Расчет объема дизельного топлива для производителя сельскохозяйственной продукции
Наименование сельскохозяйственной культуры (вид сельскохозяйственной работы)
Кадастровый номер поля и его площадь, гектар
Норма расхода дизельного топлива на 1 гектар (килограмм)
Объем дизельного топлива для производителя сельскохозяйственной продукции (тонн, килограмм)
1
2
3
4
5
Уведомлен, что выделенные объемы дизельного топлива аннулируются
при отсутствии заявки от производителя сельскохозяйственной продукции
на отгрузку дизельного топлива в течение тридцати календарных дней со дня
размещения местным исполнительным органом в государственной цифровой системе
распределения дизельного топлива перечня операторов и их емкости для хранения
нефтепродуктов (базы нефтепродуктов), через которых осуществляется отпуск
дизельного топлива.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие
на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также
на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Подтверждаю, что обеспечу применение приобретенных объемов дизельного топлива
на проведение весенне-полевых / уборочных работ / кормозаготовки /
дополнительных видов
весенне-полевых и уборочных работ (вспашка зяби, обработка посевов средствами
защиты растений, посев озимых культур, снегозадержание).
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "______" _________ 20_____ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "______" _________ 20_____ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 15
к Перечню приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 8
к Правилам формирования
и распределения объемов
нефтепродуктов
для производителей
сельскохозяйственной продукции
в периоды весенне-полевых
и уборочных работ
Форма
Управление сельского хозяйства
_____________________ области
Заявка на получение объемов дизельного топлива на проведение сушки семян зерновых и масличных культур
1. ________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица)
в лице _____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
прошу выделить дизельное топливо для проведения сушки семян зерновых
и масличных культур в объеме ____________ (_____________) тонн.
2. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование _____________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _______________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _________________
адрес: ____________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ______________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________________
кем выдано ______________________________________________________
дата выдачи ______________________________________________________
адрес: ___________________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя:
местонахождение _________________________________________________
дата уведомления _________________________________________________

3. Ауыл шаруашылығы кооперативінің (шаруа қожалығының) мүшелері туралы мәліметтер ауыл шаруашылығы кооперативінен немесе шаруа қожалығынан (мүшелері бар болса) берілген жағдайда өтінім толтырылады:
Ауыл шаруашылығы кооперативі
(шаруа қожалығы) мүшесінің атауы
Ауыл шаруашылығы кооперативі
(шаруа қожалығы) мүшесінің БСН/ЖСН
4. Ауыл шаруашылығы өнімін өндірушінің екінші деңгейдегі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шотының мәліметтері:
банктің немесе почта операторының деректемелері: ____________________
банктің немесе почта операторының атауы: ____________________________
банктің сәйкестендіру коды _________________________________________
жеке сәйкестендіру коды ____________________________________________
БСН _____________________________________________________________
бенефициар коды __________________________________________________
5. Технологиялық немесе кептіру жабдығының бар-жоғы туралы мәліметтер:
Меншік иесі
Жабдықтың атауы
Өлшем бірлігі
Бар-жоғы туралы мәліметтер
астық кептіру жабдығы
дана/сағатына тонна
астық сақтауға арналған ыдыстар
мың тонна
астық тазалайтын машиналар
дана
белсенді желдету жабдықтары
дана
жылжымалы көлік жабдықтары
дана
көтергіш-көлік жабдығы
дана
сақтау кезінде астықтың температурасы мен ылғалдылығын бақылауға арналған жабдық
жиынтықтар
таразы жабдығы (белгіленген тәртіппен тексерілген)
дана
тиеу-түсіру құрылғылары
дана

3. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива (крестьянского хозяйства)
заполняется в случае подачи заявки от сельскохозяйственного кооператива
или крестьянского хозяйства (при наличии членов):
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива
(крестьянского хозяйства)
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
(крестьянского хозяйства)
4. Сведения текущего счета заявителя в банке второго уровня или национальном
операторе почты:
реквизиты банка или оператора почты: _______________________________
наименование банка или оператора почты: ____________________________
банковский идентификационный код _________________________________
индивидуальный идентификационный код ____________________________
БИН ____________________________________________________________
код бенефициара
_________________________________________________________________
5. Сведения о наличии технологического или сушильного оборудования:
Собственник
Наименование оборудования
Единица измерения
Сведения о наличии
зерносушильное оборудование
штук/ тонн в час
емкости для хранения зерна
тысяч тонн
зерноочистительные машины
штук
оборудования активного вентилирования
штук
передвижное транспортное оборудование
штук
подъемно-транспортное оборудование
штук
оборудование для контроля температуры и влажности зерна при хранении
комплектов
весовое оборудование (поверенное в установленном порядке)
штук
погрузочно-разгрузочные устройства
штук

6. Дәнді және майлы дақылдардың тұқымдарын кептіруді жүргізуге өтініш беруші үшін дизель отынының көлемін есептеу
Дақылдың атауы
Сақтау қуаты, тонна
Сақтауға келіп түсті, тонна
Ылғалдылық, %
Дизель отынының шығыс нормасы 1 тоннаға-процент, килограмм
Тұқымдарды кептіруді жүргузіге өтініш беруші үшін дизель отынының көлемі (тонна, килограмм)
бастапқы
дейін рұқсат етілген
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Дәнді дақылдар
1,40
2
Майлы дақылдар
1,40
Жергілікті атқарушы орган дизель отынын бөлудің мемлекеттік цифрлық жүйесінде дизель отынын босату жүзеге асырылатын операторлар тізбесін және мұнай өнімдерін (мұнай өнімдері базасын) сақтауға арналған олардың сыйымдылықтары орналастырған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде дизель отынын тиеп-жөнелтуге ауыл шаруашылығы өнімін өндірушіден өтінім болмаған кезде дизель отынының бөлінген көлемі жойылатыны туралы хабардармын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Өтініш беруші 20__ жылғы "____" ______ сағат _____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім 20__ жылғы " ___" ______ сағат _____ қарауға қабылданды:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты

6. Расчет объема дизельного топлива для заявителя на проведение сушки семян зерновых и масличных культур
Наименование культуры
Мощность хранения, тонн
Поступило на хранение, тонн
Влажность, %
Норма расхода дизельного топлива на 1 тонну –процент, килограмм
Объем дизельного топлива для заявителя на проведение сушки семян (тонн, килограмм)
исходная от
допустимая до
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Зерновые
1,40
2
Масличные
1,40
Уведомлен, что выделенные объемы дизельного топлива аннулируются
при отсутствии заявки от производителя сельскохозяйственной продукции
на отгрузку дизельного топлива в течение тридцати календарных дней со дня
размещения местным исполнительным органом в государственной цифровой системе
распределения дизельного топлива перечня операторов и их емкости для хранения
нефтепродуктов (базы нефтепродуктов), через которых осуществляется отпуск
дизельного топлива.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие
на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также
на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в ___ часов "_____" ___________ 20___ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в ______ часов "_____" _________ 20___ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП