"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлеріне ақшалай ризықты, жәрдемақыларды және өзге де төлемақыларды төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 14 қарашадағы № 808 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 22 маусымдағы № 434 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 23 маусымда № 39034 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлеріне ақшалай ризықты, жәрдемақыларды және өзге де төлемақыларды төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 14 қарашадағы № 808 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10043 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлеріне ақшалай ризықты, жәрдемақыларды және өзге де төлемақыларды төлеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) орталық аппараты мен оның ведомстволарының, аумақтық органдарының және ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің ішкі істер органдары қызметкерлеріне (бұдан әрі – ішкі істер органдарының қызметкерлері), ішкі істер органдарының оқу орындарының курсанттарына қолданылады және көрсетілген адамдар санаттарына ақшалай ризықты, жәрдемақыларды және өзге де төлемақыларды төлеу тәртібін реттейді.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы ІІМ оқу орындары курсанттарын ақшалай ұстау түрлерінің бірі стипендия болып табылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ақшалай ризықты төлеу Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады.
Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне белгіленген мерзімінен бұрын ақшалай ризықты демалысқа кететін және қызмет бойынша ауысатындарға – ағымдағы және келесі айларға, бірақ демалысқа немесе жаңа қызмет орнына кетуге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей төлеуге жол беріледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ішкі істер органдарының кадрында қалдыра отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Аппаратына, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратына және өзге де мемлекеттік органдарға, сондай-ақ халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген ішкі істер органдарының қызметкерлеріне ақшалай ризық пен өзге де төлемдер "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асырудың кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 1192 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының қызметкерлерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 ноября 2014 года № 808 "Об утверждении Правил выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат сотрудникам органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 июня 2026 года № 434. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2026 года № 39034
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 ноября 2014 года № 808 "Об утверждении Правил выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат сотрудникам органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10043) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат сотрудникам органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Действие настоящих Правил распространяется на сотрудников органов внутренних дел центрального аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД) и его ведомств, территориальных органов и государственных учреждений, находящихся в ведении МВД (далее – сотрудники органов внутренних дел), курсантов учебных заведений органов внутренних дел и регулирует порядок выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат указанным категориям лиц.";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Одним из видов денежного содержания курсантов учебных заведений МВД Республики Казахстан является стипендия.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Выплата денежного довольствия осуществляется в сроки, установленные Трудовым кодексом Республики Казахстан.
Выплата денежного довольствия сотрудникам органов внутренних дел ранее установленного срока допускается убывающим в отпуск и переводимым по службе – за текущий и следующий месяцы, но не позже, чем за три рабочих дня до убытия в отпуск или к новому месту службы.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Сотрудникам органов внутренних дел, прикомандированным к Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарату Курултая Республики Казахстан, Аппарату Правительства Республики Казахстан и иным государственным органам, а также к международным организациям с оставлением в кадрах органов внутренних дел, денежное довольствие и иные выплаты производятся в соответствии с Правилами прикомандирования сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан к государственным органам Республики Казахстан и международным организациям, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 1192 "Некоторые вопросы реализации Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне қосымша төлем Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақтар аумағында тұрғаны үшін және экологиялық зардап шеккен аймақтарда тұрғаны үшін Қазақстан Республикасының "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" және "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" заңдарында айқындалатын мөлшерде және тәртіппен коэффициенттерді қолдана отырып, еңбекақы белгіленеді.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы ІІМ-нің, шет елдер оқу орындарының курсанттарына, магистранттарына, докторанттарына жүргізілетін төлемдер.";
19, 20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Жоғары оқу орындарының курсанттарына оқу орнына қабылданған күннен бастап лауазымдық жалақы (стипендия) төленеді.
20. Курсанттардың лауазымдық жалақылары курсанттардың лауазымдық жалақыларын (стипендияларын) есептеу үшін бекітілген тиісті коэффициенттерді базалық лауазымдық жалақының мөлшеріне көбейту арқылы айқындалады.
21. Оқу курсына байланысты лауазымдық жалақы (стипендия) алатын, келесі курсқа көшірілген курстанттарға осы оқу курсы бойынша жалақы (стипендия) келесі курсқа көшкені туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап, бірақ жаңа оқу жылы басталардан ерте емес мерзімде төленеді.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Ішкі істер органдарына диплом алу алдындағы практикадан өту үшін жіберілген және ішкі істер органдарының штаттық лауазымына тағайындалған курсанттарға диплом алдындағы практикадан өтетін жері білім алушылардың қорытынды аттестаттаудан өтуі үшін оқу орындарына іссапарға жіберілген күн бойынша штаттық лауазымда болу кезеңіне ақшалай қаражат төленеді, ол туралы ақшалай аттестатта тиісті жазбалар жасалады.
24. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі оқу орындарының курсанттарына каникулдық демалыстар кезеңінде тұрғылықты тұратын жеріне барып-қайтуға қалааралық автомобиль (таксиден басқа), темір жол және су көлігімен жол жүру құны төленеді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Шет елдердің құқық қорғау органдарының (полиция) білім беру ұйымдарында күндізгі оқу түрінде оқитын қызметкерлерге каникулдық демалыс кезеңінде оқу орнына барып-қайтуға арналған шығыстар өтеледі.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Оқу орындарының курсанттары каникулдық демалыста болған уақытта оларға оқу уақытында алатын лауазымдық жалақысы (стипендия) төленеді.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Сотрудникам органов внутренних дел производится дополнительная оплата за проживание на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне и за проживание в зонах экологического бедствия устанавливается оплата труда с применением коэффициентов в размерах и порядке, определяемым законами Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" и "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье".";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"4. Выплаты, производимые курсантам, магистрантам, докторантам учебных заведений МВД Республики Казахстан и зарубежных стран";
пункты 19, 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"19. Курсантам высших учебных заведений со дня зачисления в учебное заведение выплачивается должностной оклад (стипендия).
20. Должностные оклады курсантов определяются путем умножения соответствующих коэффициентов, утвержденных для исчисления должностных окладов (стипендий) курсантов на размер базового должностного оклада.
21. Курсантам, получающим должностные оклады (стипендии) в зависимости от курса обучения, переведенным на следующий курс, оклады (стипендии) по этому курсу обучения выплачиваются со дня подписания приказа о переводе на следующий курс, но не ранее начала нового учебного года.";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Курсантам, направленным в органы внутренних дел для прохождения преддипломной практики и назначенным на штатные должности органов внутренних дел, по месту прохождения преддипломной практики выплачивается денежное содержание за период нахождения на штатной должности по день откомандирования в учебные заведения для прохождения итоговой аттестации обучающихся, о чем делаются соответствующие записи в денежном аттестате.
24. Курсантам учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан выплачивается стоимость проезда на междугороднем автомобильном (кроме такси), железнодорожном и водном транспорте к месту постоянного проживания и обратно в период каникулярных отпусков.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Курсантам, обучающимся по очной форме в организациях образования правоохранительных (полицейских) органов зарубежных стран, возмещаются расходы на проезд к месту учебы и обратно в период каникулярных отпусков.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. За время нахождения курсантов учебных заведений в каникулярных отпусках им выплачивается должностной оклад (стипендия), получаемая во время учебы.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:

"58. Ішкі істер органдарының кадрында қалдыра отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Аппаратына, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратына және өзге де мемлекеттік органдарға іссапарға жіберілген қызметкерлерге ақшалай өтемақыны іссапарға жіберілгенге дейін олар штатында тұрған орган төлейді.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Құқық қорғау органы мен азаматтық қорғау органының қызметкеріне қызметтік тұрғын үй беру тәртібін, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік орган қызметкеріне, әскери қызметшіге және тұрғын үй төлемдерін алуға жататын лауазымды атқаратын құқық қорғау органы мен азаматтық қорғау органының қызметкеріне қатысты қызметтік тұрғын үй беру, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау тәртібі, сондай-ақ оларды пайдалану мақсаттары мен негіздері "Арнаулы мемлекеттік органның қызметкерін, әскери қызметшіні, сондай-ақ құқық қорғау органының және азаматтық қорғау органының қызметкерін тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 11 маусымдағы № 487 қаулысымен және "Құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй төлемдерін алуға жататын лауазымдар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 24 қыркүйектегі № 789 қаулысымен бекітілген.";
15-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Ішкі істер органдары қызметкерлерінің қызмет бойынша орнын ауыстыру және жоғарылату кезінде көтерме жәрдемақы төлеу.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Бір елді мекеннен кемінде елу километр алыстағы екінші елді мекенге көшуіне байланысты ішкі істер органдары қызметкерінің қызмет бойынша орнын ауыстыру және жоғарылату кезінде оған екі айлық ақшалай қаражат және онымен бірге көшкен отбасы мүшелерінің әрқайсысына жарты айлық ақшалай қаражат мөлшерінде көтерме жәрдемақы төленеді.
Ішкі істер органдары қызметкерінің қызмет бойынша орнын ауыстыру және жоғарылату кезінде оған мемлекет есебінен он тоннаға дейін меншікті мүлкін тасымалдауға шығындар, сондай-ақ онымен бірге көшкен отбасы мүшелерін қоса отырып, темір жол, су, автомобиль көлігіндегі жолақысы өтеледі.
Қызмет бойынша орнын ауыстыру және жоғарылату кезінде көтерме жәрдемақыға, көліктегі жолақысы үшін және меншікті мүлкін тасымалдауға арналған шығындардың өтелуіне құқығы бар ішкі істер органдары қызметкерлері лауазымдарының тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";

"58. Сотрудникам, прикомандированным к Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарату Курултая Республики Казахстан, Аппарату Правительства Республики Казахстан и иным государственным органам с оставлением в кадрах органов внутренних дел, денежная компенсация выплачивается органами, в штатах которых они состояли до прикомандирования.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Порядок предоставления служебного жилища сотруднику правоохранительного органа и органа гражданской защиты, и предоставления служебного жилища, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также цели их использования и основания сотруднику специального государственного органа, военнослужащему, а также сотруднику правоохранительного органа и органа гражданской защиты, занимающему должность, подпадающую под получение жилищных выплат, утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 487 "Об утверждении Правил жилищного обеспечения сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, а также сотрудника правоохранительного органа и органа гражданской защиты и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2025 года № 789 "Об утверждении перечня должностей правоохранительных органов и органов гражданской защиты, подпадающих под получение жилищных выплат".";
заголовок главы 15 изложить в следующей редакции:
"15. Выплата подъемного пособия при перемещении и выдвижении по службе сотрудников органов внутренних дел";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. При перемещении и выдвижении по службе сотрудника органов внутренних дел, связанных с переездом из одного населенного пункта в другой на удаление более пятидесяти километров, ему выплачивается подъемное пособие в размере двухмесячного денежного содержания на самого сотрудника и половины месячного денежного содержания на каждого члена семьи, переехавшего вместе с ним.
При перемещении и выдвижении по службе сотрудника органов внутренних дел ему возмещаются за счет государства затраты за перевозку до десяти тонн собственного имущества, а также за проезд на железнодорожном, водном, автомобильном транспорте, включая членов семьи, переехавших вместе с ним.
Перечень должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право при перемещениях и выдвижениях по службе на подъемное пособие, возмещение затрат за проезд на транспорте и за перевозку собственного имущества (далее – Перечень), определяется Правительством Республики Казахстан.";

72-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) оқу орындардың курсанттарына – оқу орындарының ауыспалы құрамының тізімінен алынған күні бойынша лауазымдық жалақы (стипендия) төленеді;".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қаржымен қамтамасыз ету департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі Е. Саденов

подпункт 2) пункта 72 изложить в следующей редакции:
"2) курсантам учебных заведений – выплата должностного оклада (стипендии) по день исключения из списков переменного состава учебных заведений включительно;".
2. Департаменту финансового обеспечения Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов