"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық кірісін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 181 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 19 маусымдағы № 255 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 19 маусымда № 39008 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық кірісін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 181 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32609 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық кірісін есептеу қағидаларында:
2-тармақта:
1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі уәкілетті орган – атаулы әлеуметтік көмек тағайындауды жүзеге асыратын астананың, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы;
2) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;";
4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының функцияларын аудандарда, астанада, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда орындауды жүзеге асыратын филиалы;
5) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек (бұдан әрі – атаулы әлеуметтік көмек) – жан басына шаққандағы орташа айлық кірісі астанада, облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда белгіленген кедейлік шегінен төмен жеке тұлғаларға (отбасыларға) мемлекет беретін көмек;";
29-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нормативтік карточкаларда келтірілген орташа түсімді (өнімділікті), өндірістік шығыстардың орташа деңгейін, сондай-ақ жеке қосалқы шаруашылықтан түскен кірісті есептеу үшін пайдаланылатын бағаларды облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары өңірлердің ерекшеліктерін ескере отырып түзетеді.";
31-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Кірісті есептеу үшін облыстарда (астанада, республикалық маңызы бар қалаларда) өсімдік және мал шаруашылығы өніміне қалыптасқан, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, облыстық жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары, республикалық маңызы бар қалалардың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тиісті жылға қалыптастырылатын Статистикалық жұмыстар жоспарында (бұдан әрі – Жоспар) көзделген мерзімдерде мемлекеттік статистика органдары қалыптастырған, өткен күнтізбелік жылғы орташа жылдық бағалар пайдаланылады.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасында:
"Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы бойынша әкімшілік-аумақтық аудандардың тізбесі" кестесінің 1-бағанының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала";
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 6-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 7-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 9-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 181 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2026 года № 255. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2026 года № 39008
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 181 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32609) следующие изменения:
в Правилах исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) уполномоченный орган по назначению адресной социальной помощи – местный исполнительный орган столицы, города республиканского значения, района, города областного значения, района в городе, осуществляющий назначение адресной социальной помощи;
2) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения в целях разработки и реализации мер содействия занятости;";
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, столице и городах областного республиканского значения;
5) государственная адресная социальная помощь (далее – адресная социальная помощь) – помощь, предоставляемая государством физическим лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом ниже черты бедности, установленной в столице, областях и городах республиканского значения;";
часть вторую пункта 29 изложить в следующей редакции:
"Средняя урожайность (продуктивность), средний уровень производственных расходов, приведенные в карточках по нормам, а также цены, используемые для расчета доходов от личного подсобного хозяйства, корректируются местными исполнительными органами области (столицы, городах республиканского значения) с учетом особенностей регионов.";
часть первую пункта 31 изложить в следующей редакции:
"31. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в областях (столице, городах республиканского значения) на продукцию растениеводства и животноводства, формируемые органами статистики в сроки, предусмотренные Планом статистических работ (далее – План), который формируется на соответствующий год согласно Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", управлением занятости и социальной защиты столицы, областными управлениями координации занятости и социальных программ, управлениями занятости и социальных программ городов республиканского значения.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
заголовок графы 1 таблицы "Перечень административно-территориальных районов по природным условиям Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Столица, область, город республиканского значения";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 9 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу.