"Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 17 маусымдағы № 322/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 18 маусымда № 38989 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10999 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларында:
3-тармақ:
мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
"24-1) екі кезеңді растау – абоненттің растаудың мынадай тәсілдерін: жеке кабинет, телефон қоңырауы, қысқа мәтіндік хабарлама, USSD-сұрау салу не байланыс операторы ұсынатын өзге де техникалық мүмкіндіктерді пайдалана отырып, қатарынан екі іс-қимыл жасауын көздейтін абоненттің байланыс қызметін ұсынуға келісімін растау рәсімі.";
мынадай мазмұндағы 6-1 және 6-2-тармақтармен толықтырылсын:
"6-1. Байланыс операторлары мүгедектігі бар адамдар үшін жеңілдікті тарифтік жоспарлар ұсынады.
6-2. Қосымша ақылы телефон, ұялы байланыс қызметтері мен Интернетке қол жеткізу қызметтері абоненттің жазбаша өтініші бойынша немесе осы қызметті қосу үшін абоненттің екі кезеңді растауын пайдалана отырып, автоматты қызмет көрсету жүйесі арқылы жүзеге асырылады.";
26-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңды тұлғалар үшін – оның көрсетілген мекенжай бойынша тіркелгенін растайтын құжат немесе үй-жайды меншікке сатып алу, жалдау (жалға алу), қосалқы жалдау, қосымша жалдау туралы құжат. Көрсетілген мекенжай бойынша оның тіркелгенін растайтын құжат немесе үй-жайды меншікке сатып алу, жалдау, (жалға алу), қосалқы жалдау, қосымша жалдау туралы құжат байланыс операторында "цифрлық үкімет" веб-порталынан жылжымайтын мүлікті тіркеу және оған құқықтар туралы ақпаратты алу мүмкіндігі болған кезде өтініш берушінің келісімі бойынша берілмеуі мүмкін.";
41-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Телефон байланысы қызметтеріне кредит тәсілімен ақы төлеу кезінде қызметке ақы төлеу сомасы көрсетілген қызметтер құнын, сондай-ақ есепке алу кезеңінің төлемдері мен алдыңғы есепке алу кезеңдерінің қарызы есепке алына отырып анықталады.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении правил оказания услуг связи"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 17 июня 2026 года № 322/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2026 года № 38989
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении Правил оказания услуг связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10999) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания услуг связи, утвержденных указанным приказом:
пункт 3:
дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
"24-1) двухэтапное подтверждение – процедура подтверждения согласия абонента на предоставление услуги связи, предусматривающая совершение абонентом двух последовательных действий с использованием следующих способов подтверждения: личный кабинет, телефонный звонок, короткое текстовое сообщение, USSD-запрос либо иные технические возможности, предоставляемые оператором связи.";
дополнить пунктами 6-1 и 6-2 следующего содержания:
"6-1. Операторы связи предоставляют льготные тарифные планы для лиц с инвалидностью.
6-2. Дополнительные платные услуги телефонной, сотовой связи и услуги доступа к Интернету осуществляются по письменному заявлению абонента или через автоматическую систему обслуживания путем двухэтапного подтверждения абонента на подключение данной услуги.";
подпункт 2) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"2) для юридических лиц – документа, подтверждающего его регистрацию по указанному адресу или документа о приобретении помещения в собственность, найме, (аренде), субаренде, поднайме. Документ, подтверждающий его регистрацию по указанному адресу или документ о приобретении помещения в собственность, найм, (аренду), субаренду, поднаем не предоставляться при наличии возможности у оператора связи получения с веб-портала "цифрового правительства" информации о регистрации и правах на недвижимое имущество, по согласованию с заявителем.";
часть первую пункта 41 изложить в следующей редакции:
"41. При кредитном способе оплаты услуг телефонной связи сумма к оплате за услуги определяется с учетом стоимости оказанных услуг, а также платежей учетного периода и долга предыдущих учетных периодов.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:

"44. Көрсетілген қызметтер үшін төлем берілген шотқа сәйкес есептік кезеңде енгізіледі.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Ұялы байланыс қызметтері Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 397-бабына сәйкес оператор мен абонент арасында жасалатын ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт (бұдан әрі – шарт) негізінде көрсетіледі. Бұл ретте Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 49-бабына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып шарт жасасуға жол беріледі.
Он төрт жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандарға абоненттік нөмірді тіркеуді олардың заңды өкілдерінің келісімімен жасалады.
Он төрт жасқа толмаған кәмелетке толмағандар (жас балалар) үшін абоненттік нөмірді тіркеуді олардың атынан биометриялық сәйкестендіруді өте отырып, заңды өкілдері жүзеге асырады.
Кәмелетке толмағандарға бір абоненттік нөмірден артық емес тіркеу жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 55-7-тармақпен толықтырылсын:
"55-7. Заңның 35-бабының 2-тармағына сәйкес ұялы байланыс абонентіне оның биометриялық сәйкестендіруін жүргізбей ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт жасасуына жол берілмейді.";
56-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) абонеттің ұялы байланыс (кіріс және шығыс байланыс, қысқа мәтіндік хабарламаларды жіберу, деректерді беруді қабылдау/беру) қызметтерін 12 айдың ішінде, сондай-ақ осы Қағидалардың 118 және 120-тармақтарына сәйкес алаяқтық әрекеттердің белгілеріне байланысты байланыс қызметтерін көрсету тоқтатылғаннан кейін 3 (үш) айдың ішінде пайдаланбауы;";
57-тармақта:
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) абонентке ұялы байланыс операторының және абоненттік құрылғының техникалық мүмкіндігіне сүйене отырып, қашықтан ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына QR код (eSim) беру, жеткізу немесе жүктеу жолымен абонентті сәйкестендіру картасын алу мүмкіндігін береді;";
мынадай мазмұндағы 30) тармақшамен толықтырылсын:
"30) жеке тұлғаларға және шетелдік жеке тұлғаларға биометриялық сәйкестендіруді қолдана отырып не автоматты қызмет көрсету жүйесі арқылы биометриялық сәйкестендіруді қолдана отырып жеке басын куәландыратын құжаттарды ұсынғаннан кейін абоненттік нөмірлер береді.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Ұялы байланыс желілерінде жарнамалық сипаттағы ақпараттық хабарламаларды таратуға абоненттің өтініші бойынша жазбаша нысанда немесе биометриялық сәйкестендіруді пайдалана отырып, автоматтандырылған қызмет көрсету жүйесі арқылы рұқсат етіледі.";
мынадай мазмұндағы 65-1 және 65-2 тармақтармен толықтырылсын:

"44. Плата за оказанные услуги связи вносится в расчетном периоде согласно предъявленному счету.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Услуги сотовой связи оказываются на основании договора об оказании услуг сотовой связи (далее – договор), заключаемого между оператором и абонентом, согласно статьи 397 Гражданского кодекса Республики Казахстан. При этом заключение договора возможно с использованием электронной цифровой подписи в соответствии со статьей 49 Цифрового кодекса Республики Казахстан.
Регистрация абонентского номера несовершеннолетним в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет совершается с согласия их законных представителей.
Регистрация абонентского номера для несовершеннолетних, не достигших четырнадцати лет (малолетних), совершается от их имени законными представителями с прохождением биометрической идентификации.
Несовершеннолетним лицам проводится регистрация не более одного абонентского номера.";
дополнить пунктом 55-7 в следующей редакции:
"55-7. Заключение договора об оказании услуг сотовой связи с абонентом сотовой связи осуществляется после проведения его биометрической идентификации в соответствии с пунктом 2 статьи 35 Закона.";
подпункт 4) пункта 56 изложить в следующей редакции:
"4) не использования абонентом услуг сотовой связи (входящая и исходящая связь, отправка коротких текстовых сообщений, передача данных прием/передача) в течение 12 (двенадцати) месяцев, а также в течении 3 (трех) месяцев после приостановления оказание услуг связи по признакам мошеннических действий в соответствии с пунктами 118 и 120 настоящих Правил;";
в пункте 57:
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
"29) предоставляет абоненту возможность получения карты идентификации абонента путем выдачи, доставки или загрузки QR кода (eSim) на абонентское устройство сотовой связи удаленно исходя из технической возможности оператора сотовой связи и абонентского устройства;";
дополнить подпунктом 30) следующего содержания:
"30) предоставляет физическим лицам и иностранным физическим лицам абонентские номера после предоставления документов, удостоверяющих личность с применением биометрической идентификации либо через автоматическую систему обслуживания с применением биометрической идентификации.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Рассылка информационных сообщений рекламного характера на сетях сотовой связи допускается по заявлению абонента в письменной форме или через автоматическую систему обслуживания с применением биометрической идентификации.";
дополнить пунктами 65-1 и 65-2 в следующей редакции:

"65-1. Ұялы байланыс желілерінде жарнамалық сипаттағы ақпараттық хабарламаларды таратудан бас тартуға абоненттің өтініші бойынша жазбаша нысанды немесе автоматтандырылған қызмет көрсету жүйесі арқылы рұқсат етіледі.
65-2. Абонентті қабылданбаған қоңыраулар туралы хабардар ету қысқа мәтіндік хабарламалар арқылы ғана жүзеге асырылады.
Қабылданбаған қоңыраулар туралы қысқа мәтіндік хабарламалар:
абонент қолжетімсіз/ абоненттік құрылғы өшірілген;
баланста қаражат болмаған жағдайларда жіберіледі.
Қысқа мәтіндік хабарламаларды жүзеге асырудың ең көп саны осы тармақта көрсетілген әрбір жағдай бойынша тәулігіне 1 реттен аспауға тиіс.";
90-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңды тұлғалар үшін – оның көрсетілген мекенжай бойынша тіркелгенін растайтын құжат немесе үй-жайды меншікке сатып алу, жалдау, (жалға алу) немесе қосымша жалдау (қосалқы жалға алу) туралы құжат, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу немесе қайта тіркеу туралы анықтама немесе куәлік немесе (филиалды немесе өкілдікті есептік тіркеу туралы анықтама) қоса беріледі. Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету мекенжайы бойынша оның тіркелгенін немесе үй-жайды меншікке сатып алғанын, қосымша жалдау (қосалқы жалдауды) кезінде: ұялы байланыс желілері арқылы Интернетке қол жеткізгенде; байланыс операторында абоненттің келісімі бойынша "цифрлық үкіметтің" веб-порталынан жылжымайтын мүлікті тіркеу және оған құқықтар туралы ақпарат алу мүмкіндігі болған кезде берілмеуі мүмкін.";
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Шартты абонент операторға шартты бұзу туралы өтініш беру және оған нақты жұмсалған шығындарды төлеу арқылы біржақты тәртіппен бұзады. Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетудің пайдаланылған кезеңі үшін қосымша ақы алынбайды.
Оператор Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуді іс жүзінде тоқтатуды абоненттің өтінішінде көрсетілген күннен бастап, өтініш берілген күннен және уақыттан ерте емес жүргізеді.
Абонент Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету шарты бұзылған жағдайда, байланыс операторына 3 (үш) жұмыс күні ішінде шарт жасалған орын бойынша (үй-жай, пәтер, байланыс операторының кеңсесі) жалға берілген абоненттік құрылғыны қайтарады.";
110-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"110. Интернетке қоғамдық қол жеткізу пунктінде Интернетке қол жеткізуге рұқсат алу үшін пайдаланушы арнайы нысандағы "Логин" жолына абоненттік нөмірді енгізу арқылы авторизацияланады және "Парольды алу" нысанының белсенді элементін пайдалану жолымен бір реттік дербес сәйкестендіргішке (парольге) сұрау салады немесе пайдаланушы Интернет желісіне қол жеткізу үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану арқылы "цифрлық үкімет" веб-порталында авторизациялануы қажет.";
111-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"пайдаланушы электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану арқылы "цифрлық үкімет" веб-порталында авторизацияланғаннан кейін Интернет желісіне қосады.";
112-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"65-1. Отказ от рассылок информационных сообщений рекламного характера на сетях сотовой связи допускается по заявлению абонента в письменной форме или через автоматическую систему обслуживания.
65-2. Уведомление абонента о пропущенных вызовах осуществляется исключительно посредством коротких текстовых сообщений.
Короткие текстовые сообщения о пропущенных вызовах направляются в случаях:
абонент недоступен/абонентское устройство отключено;
при отсутствии средств на балансе.
Максимальное количество осуществления коротких текстовых сообщений не может превышать более 1 раза в сутки по каждому случаю, указанному в настоящем пункте.";
подпункт 2) пункта 90 изложить в следующей редакции:
"2) для юридических лиц - документа, подтверждающего его регистрацию по указанному адресу или документа о приобретении помещения в собственность, найме, (аренде), или поднаем (субаренду), справку или свидетельство о государственной регистрации или перерегистрации юридического лица или (справку об учетной регистрации филиала или представительства). Документ, подтверждающий его регистрацию по адресу предоставления услуг доступа к Интернету, или приобретение помещения в собственность, найм (аренду) поднайм (субаренду) не предоставляются при: доступе к Интернету посредством сетей сотовой связи; при наличия возможности у оператора связи получения с веб-портала "цифрового правительства" информации о регистрации и правах на недвижимое имущество, по согласованию с абонентом.";
пункт 91 изложить в следующей редакции:
"91. Договор расторгается в одностороннем порядке абонентом путем подачи оператору заявления о расторжении договора и оплатив ему фактически понесенные расходы. Дополнительная плата за использованный период оказания услуг доступа к Интернету не взимается.
Фактическое прекращение оказания услуг доступа к Интернету производится оператором с даты, указанной в заявлении абонента, но не ранее даты и времени подачи заявления.
Абонент в случае расторжения договора оказания услуг доступа к Интернету в течение 3-х (трех) рабочих дней возвращает оператору связи предоставленное в аренду абонентское устройство, по месту заключения договора (помещение, квартира, офис оператора связи).";
пункт 110 изложить в следующей редакции:
"110. Для получения доступа к Интернету в пункте общественного доступа к Интернету пользователь авторизуется путем ввода абонентского номера в поле "Логин" специальной формы и запрашивает одноразовый персональный идентификатор (пароль) путем использования активного элемента формы "Получить пароль", либо пользователю для получения доступа к сети Интернет, необходимо авторизоваться на веб-портале "цифрового правительства" посредством использования электронной цифровой подписи.";
абзац третий пункта 111 изложить в следующей редакции:
"после авторизации пользователя на веб-портале "цифрового правительства" посредством использования электронной цифровой подписи.";
пункт 112 изложить в следующей редакции:

"112. Пайдаланушының авторизациясы SMS-хабарламада алынған бір реттік дербес сәйкестендіргішті (парольді) енгізгеннен кейін не электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, "цифрлық үкімет" веб-порталында авторизация жолымен аяқталады.";
117-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"117. Ұялы байланыс операторлары цифрлық жүйелерін (дерекқорын) интеграциялау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің антифрод-орталығымен келісім жасасады.".
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының тоғызыншы, оныншы, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші абзацтарын қоспағанда, оның ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

"112. Авторизация пользователя завершается после ввода одноразового персонального идентификатора (пароля), полученного в SMS-сообщении, либо путем авторизации на веб-портале "цифрового правительства" с использованием электронной цифровой подписи.";
пункт 117 изложить в следующей редакции:
"117. Операторы сотовой связи заключают соглашения с антифрод-центром Национального Банка Республики Казахстан для интеграции своих цифровых систем (базы данных).".
2. Комитету телекоммуникаций Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования, за исключением абзацев девятого, десятого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого, пятьдесятого, пятьдесят первого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Заместитель Премьер-Министра – Министр
искусственного интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан