"Ғылыми қызметтің нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне қосу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 20 және "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарына қойылатын талаптарды және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 1 қарашадағы № 629 Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 16 маусымдағы № 290 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 18 маусымда № 38985 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ғылыми қызметтің нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне қосу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13409 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ғылыми қызметтің нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне енгізу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптарда:
4-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 17 қазандағы № 488-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35283 болып тіркелген) "Мерзімді баспасөз басылымдарын, интернет-басылымдарды есепке қою немесе қайта есепке алу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органда есепке қойылу туралы куәліктің, жазылу индексінің (болған жағдайда) және ISSN (International Standard Serial Number (Интернйэшнл Стандард Сериал Намбер)) (бұдан әрі – ISSN) халықаралық стандартты сериялық нөмірінің болуы;";
5-тармақтың бірінші бөлігінің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) шетелдік дәйексөз жүйелерінде ғылыми басылымның таралуы немесе Қазақстандық дәйексөз базасында журналдың импакт-факторының болуы. Басылымның ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесінде тіркелуі;";
6-тармақтың бірінші бөлігінің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) цифрлық электрондық кітапханаларда/репозиторийлерде ғылыми журналдың таралуы немесе Қазақстандық дәйексөз базасында журналдың импакт-факторының болуы. Журналдың ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесінде тіркелуі;";

О внесении изменений в приказы Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 20 "Об утверждении требований к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности" и от 1 ноября 2016 года № 629 "Об утверждении требований, предъявляемые к аккредитационному органу в сфере высшего и послевузовского образования и правил признания аккредитационных органов в сфере высшего и послевузовского образования, в том числе зарубежных"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 16 июня 2026 года № 290. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2026 года № 38985
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 20 "Об утверждении требований к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13409) следующие изменения:
в Требованиях к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) части второй пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) наличие свидетельства о постановке на учет в уполномоченном органе в области средств массовой информации в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Постановка на учет или переучет периодических печатных изданий, интернет-изданий" (далее – Правила), утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 17 октября 2024 года № 488-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35283), подписной индекс (при наличии) и Международный стандартный серийный номер ISSN (International Standard Serial Number (Интернэйшенел Стандард Сериал Намбер)) (далее – ISSN);";
подпункт 7) части первой пункта 5 изложить в следующей редакции:
"7) распространенность научного журнала в зарубежных системах цитирования или наличие импакт-фактора журнала в Казахстанском индексе цитирования. Наличие регистрации журнала в цифровой системе уполномоченного органа в сфере науки и высшего образования;";
подпункт 7) части первой пункта 6 изложить в следующей редакции:
"7) распространенность научного журнала в цифровых электронных библиотеках/репозиториях или наличие импакт-фактора журнала в Казахстанской базе цитирования. Наличие регистрации журнала в цифровой системе уполномоченного органа в сфере науки и высшего образования;";

7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабының 1-тармағына сәйкес таралымы кемінде 500 (бес жүз) дана болатын журналдарды қоспағанда, Қағидаларға сәйкес бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органда есепке қою туралы куәліктің болуы;";
7-тармақтың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік құпияларды қамтитын және қызмет бабында пайдалану үшін шектеу белгісі бар ғылыми журналдарды қоспағанда, журналға цифрлық ресурстар арқылы қол жеткізу;
6) шетелдік авторлар жарияланымдарының болуын білдіретін журналдың халықаралық бағыттылығы, сондай-ақ материал жарияланатын ғылым саласындағы журналдың редакция алқасының халықаралық құрамы (мемлекеттік құпияларды қамтитын және қызмет бабында пайдалану үшін шектеу белгісі бар журналдардан басқа). Журнал орналасқан цифрлық ресурстарда дәрежесі және ғылыми атағы (болған жағдайда) көрсетілген редакция алқасы мүшелерінің деректері келтіріледі;";
9-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) баспа және өндірістік процестерінің ашықтығын қамтамасыз етудің цифрлық жүйелерінің болуы, атап айтқанда өңдеу, беттеу, дизайн процестерін басқару және бақылау үшін заманауи технологияларды пайдалану, есепке алу мен мониторингтің автоматтандырылған жүйелерін енгізу;";
9-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жұмыстың жоғары сапасын қамтамасыз ететін білікті қызметкерлердің болуы (кемінде барлығынан 80% (сексен пайыз). Қызметкерлерде баспа, полиграфия, қаржы, дизайн, филология немесе журналистика, цифрлық технологиялар салаларында құзыреттілігі мен тәжірибесінің болуы немесе академиялық баспаларда кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы. Академиялық баспаларда кемінде 5 (бес) жыл басшылық лауазымдарында жұмыс тәжірибесі бар білікті топ менеджмент (дирекция) болуы;".
2. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарына қойылатын талаптарды және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 1 қарашадағы № 629 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14438 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарына қойылатын талаптарда:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) наличие свидетельства о постановке на учет в уполномоченном органе в области средств массовой информации в соответствии с Правилами, за исключением журналов, имеющих тираж менее 500 (пятьсот) экземпляров в соответствии с пунктом 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа";";
подпункты 5) и 6) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"5) доступ к журналу через цифровые ресурсы, за исключением научных журналов, содержащих государственные секреты и с ограничительной пометкой для служебного пользования;
6) международная направленность журнала, подразумевающая наличие публикаций иностранных авторов, а также международный состав редколлегии журнала, в той отрасли науки, по которой публикуется материал (кроме журналов, содержащих государственные секреты и с ограничительной пометкой для служебного пользования). В цифровых ресурсах, где размещен журнал, приводятся данные членов редакционной коллегии с указанием степени и ученого звания (при наличии);";
подпункт 7) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"7) наличие цифровых систем обеспечения прозрачности издательских и производственных процессов, а именно использование современных технологий для управления и контроля процессами редактуры, верстки, дизайна, внедрение автоматизированных систем учета и мониторинга выпущенной продукции;";
подпункт 10) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"10) наличие квалифицированного персонала (не менее 80 % (восемьдесят процентов) от общего числа), обеспечивающего высокое качество работы. Наличие у персонала компетенций и опыта в области: издательства, полиграфии, финансов, дизайна, филологии либо журналистики, цифровых технологий или опыта работы в академических издательствах минимум 5 (пять) лет. Наличие квалифицированного топ менеджмента (дирекции) с опытом работы на руководящих должностях в академических издательствах минимум 5 (пять) лет;".
2. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2016 года № 629 "Об утверждении требований, предъявляемые к аккредитационному органу в сфере высшего и послевузовского образования и правил признания аккредитационных органов в сфере высшего и послевузовского образования, в том числе зарубежных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14438) следующие изменения:
в Требованиях, предъявляемых к аккредитационному органу в сфере высшего и послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:

"1) пайдаланушыларға үш тілде (қазақ, орыс және ағылшын) аккредиттеу туралы қажетті ақпарат ұсынылатын цифрлық жүйе (сайт). Шетелдік аккредиттеу органдары үшін сайтта қазақстандық ЖЖОКБҰ-ны аккредиттеу туралы ақпарат беретін ағылшын тіліндегі парақшаның болуы жеткілікті;";
8-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Аккредиттеу органының цифрлық жүйесінде (сайтында) мынадай ақпарат жариялануы керек:";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Аккредиттеу органы жүзеге асыратын институционалдық және мамандандырылған аккредиттеу туралы деректерді енгізу үшін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның "Жоғары білім берудің бірыңғай платформасы" цифрлық жүйесінде тіркелген болуы қажет.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидаларында:
2-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) уәкілетті органның цифрлық жүйесі – Жоғары білім берудің бірыңғай платформасы.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ЖББП-да ұсынылатын құжаттарға аккредиттеу органының заңды өкілінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.";
5-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтарын, 2-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 16 маусымдағы
№ 290 бұйрығына
қосымша
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
саласындағы аккредиттеу
органдарын, оның ішінде
шетелдік аккредиттеу
органдарын
тану қағидаларына
5-қосымша
Нысан
*___________________________________________ (аккредиттеу органының атауы) кезеңдегі қызметі туралы есебі
Бағыт
Сипаттама
1.
Мүшелік (атауы, мерзімдері). Бейіні бойынша халықаралық бірлестіктерге кіру (атауы, мерзімдері)
2.
Цифрлық жүйе (3 тілде). Шетелдік аккредиттеу органдары үшін Қазақстанның жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын аккредиттеу туралы ақпарат берілген ағылшын тіліндегі сайт парағының болуы жеткілікті
3.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді аккредиттеу стандарттары, олардың сайтта болуы
4.
Ұйымның даму стратегиясы, оның сайтта болуы
5.
Ұйымдық құрылым және аккрелиттеу органын басқару. Кадрлық әлеует (ғылыми дәрежесін (бар болса) көрсете отырып, барлық штаттағы қызметкерлерді көрсету, сертификаттарды тіркей отырып, біліктілігін арттыру туралы ақпарат және сайтта ақпараттың болуы)
6.
Сарапшылардың құрамы (тізім, ғылыми дәрежелер (бар болса), біліктілікті арттыру курстары (бар болса)
7.
Алқалы органдар және олардың ережелері (Аккредиттеу кеңесі, сараптамалық кеңес, шағымдар кеңесі және басқалары)
8.
Баға саясатын қалыптастыру және оның құрамдас бөліктері, сайтта ақпараттың болуы
9.
Сайтта көрсете отырып, аккредиттеу органы білім беру бағдарламаларын аккредиттеуді жүзеге асыратын кадрларды даярлау бағыттары
10.
Аккредиттеу туралы жарияланған ақпарат (автоматтандырылған жүйе). Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының немесе олардың білім беру бағдарламаларының сыртқы аудиттері туралы есептер, аккредиттеу кеңесінің шешімдері және аккредиттеу туралы куәліктер ұсынылған аккредиттеу органының интернет-ресурсына сілтемелер
11.
Институционалдық аккредиттеуден өткен аккредиттелген ұйымдардың саны. Аккредиттелген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, аккредиттелген білім беру бағдарламаларының атауы, аккредиттеуден өткізу мерзімдері, аккредиттеу стандарттарына (регламенттеріне) сәйкестігі, ұсынымдар
12.
Мамандандырылған аккредиттеуден өткен аккредиттелген ұйымдардың саны. Аккредиттелген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, аккредиттелген білім беру бағдарламаларының атауы, аккредиттеуден өткізу мерзімдері, аккредиттеу стандарттарына (регламенттеріне) сәйкестігі, ұсынымдар
13.
Ұйым қызметінің негізгі нәтижелері туралы талдамалық ақпарат және сайтта ақпараттың болуы
14.
Аккредиттеу органының соңғы 5 (бес) жылдағы сыртқы аудиті (тексеріс) және ол туралы сайтта ақпараттың болуы
15.
Ұйымның және кәсіби мінез-құлықтың ішкі сапасын қамтамасыз ету (аккредиттеу органының ішкі құжаттары, нормативтік құжаттар, сарапшылардың этикасы және басқасы)

"1) цифровой системой (сайт), где представлена необходимая информация по аккредитации для пользователей на трех языках (казахский, русский и английский). Для зарубежных аккредитационных органов достаточно наличие страницы на сайте на английском языке с предоставлением информации по аккредитации казахстанских ОВПО;";
абзац первый части первой пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Иметь в цифровой системе (сайте) аккредитационного органа следующую опубликованную информацию:";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Иметь регистрацию в цифровой системе уполномоченного органа в области науки и высшего образования "Единая платформа высшего образования" для введения данных по проведенной аккредитационным органом институциональной и специализированной аккредитации.";
в Правилах признания аккредитационных органов в сфере высшего и послевузовского образования, в том числе зарубежных, утвержденных указанным приказом:
подпункт 12) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"12) цифровая система уполномоченного органа – Единая платформа высшего образования.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Документы, представленные в ЕПВО, подписываются электронной цифровой подписью законного представителя аккредитационного органа.";
приложение 5 изложить в новой редакции в соответствии с приложением к настоящему приказу.
3. Комитету по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением абзацев пятого, шестого, седьмого, восьмого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого и семнадцатого пункта 1, пункта 2 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"Согласовано"
Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 16 июня 2026 года № 290
Приложение 5
к Правилам признания
аккредитационных органов
в сфере высшего
и послевузовского образования,
в том числе зарубежных
Форма
Отчет о деятельности за период
____________________________________________
(наименование аккредитационного органа)
Направление
Описание
1.
Членство (наименование, сроки). Вхождение в международные ассоциации по профилю (наименование, сроки).
2.
Цифровая система (на 3-х языках). Для зарубежных аккредитационных органов достаточно наличие страницы на сайте на английском языке с предоставлением информации по аккредитации казахстанских организаций высшего и (или) послевузовского образования
3.
Стандарты аккредитации высшего и послевузовского образования, их наличие на сайте
4.
Стратегия развития организации, ее наличие на сайте
5.
Организационная структура и управление аккредитационным органом. Кадровый потенциал (указать всех штатных сотрудников с указанием ученой степени (при наличии), информация о повышении квалификации с приложением сертификатов и наличие информации на сайте)
6.
Состав экспертов (список, ученые степени, (при наличии), курсы повышения квалификации, (при наличии)
7.
Коллегиальные органы и их положения (Аккредитационный совет, экспертная комиссия/ совет, совет жалоб и другое)
8.
Формирование ценовой политики и ее составляющие, наличие информации на сайте
9.
Направления подготовки кадров, по которым аккредитационный орган осуществляет аккредитацию образовательных программ с указанием на сайте
10.
Опубликованная информация об аккредитации (автоматизированная система). Ссылки на Интернет-ресурс аккредитационного органа, где представлены отчеты о внешнем аудите организаций высшего и послевузовского образования или их образовательных программ, решения аккредационного совета и свидетельства об аккредитации
11.
Количество аккредитованных организаций, прошедших институциональную аккредитацию. Наименование аккредитованной организации высшего и послевузовского образования, аккредитованных образовательных программ, сроки проведения аккредитации, соответствие стандартам (регламентам) аккредитации, рекомендации.
12.
Количество аккредитованных организаций, прошедших специализированную аккредитацию. Наименование аккредитованной организации высшего и послевузовского образования, аккредитованных образовательных программ, сроки проведения аккредитации, соответствие стандартам (регламентам) аккредитации, рекомендации.
13.
Аналитическая информация по основным результатам деятельности организации и наличие информации на сайте
14.
Внешний аудит аккредитационного органа (проверки) за последние 5 (пять) лет с информацией на сайте
15.
Внутреннее обеспечение качества организации и профессиональное поведение (внутренние документы аккредитационного органа, регламентирующие документы, этика экспертов и другое)