Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 10 маусымдағы № 549 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 маусымда № 38981 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгеріс пен толықтыру енгізілетін Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 10 маусымдағы
№ 549 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерiс пен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Cот сараптамаларының күрделілік санаттарын айқындау қағидаларын, сот сараптамаларының күрделілік санаттарына қарай оларды жүргізу мерзімдерін есептеу тәртібін, сондай-ақ сот сараптамаларын жүргізуді тоқтата тұрудың және мерзімін ұзартудың негіздері мен тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 наурыздағы № 303 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14961 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот сараптамаларының күрделілік санаттарын айқындау қағидаларын, сот сараптамаларының күрделілік санаттарына қарай оларды жүргізу мерзімдерін есептеу тәртібін, сондай-ақ сот сараптамаларын жүргізуді тоқтата тұрудың және мерзімін ұзартудың негіздері мен тәртібінде:
қосымшада:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Заттар мен материалдардың сот сараптамасы
7.1. Лакты бояу материалдарын, жабындар мен полимер материалдарын сот-сараптамалық зерттеу
7.2. Мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын сот-сараптамалық зерттеу
7.3. Металдар мен қорытпаларды сот-сараптамалық зерттеу
7.4. Топырақты сот-сараптамалық зерттеу
7.5. Талшықтық материалдар мен олардан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу
7.6. Спирт құрамды сұйықтықтарды сот-сараптамалық зерттеу
7.7. Арнайы химиялық заттарды сот-сараптамалық зерттеу

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 10 июня 2026 года № 549. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2026 года № 38981
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после дня первого его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 10 июня 2026 года № 549
Перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра юстиции Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 303 "Об утверждении Правил определения категорий сложности судебных экспертиз, порядка исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности, а также оснований и порядка приостановления и продления срока производства судебных экспертиз" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14961):
в Правилах определения категорий сложности судебных экспертиз, порядка исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности, а также оснований и порядка приостановления и продления срока производства судебных экспертиз, утвержденных указанным приказом:
в приложении:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Судебная экспертиза веществ и материалов
7.1. Судебно-экспертное исследование лакокрасочных материалов, покрытий и полимерных материалов
7.2. Судебно-экспертное исследование нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов
7.3. Судебно-экспертное исследование металлов и сплавов
7.4. Судебно-экспертное исследование почв
7.5. Судебно-экспертное исследование волокнистых материалов и изделий из них
7.6. Судебно-экспертное исследование спиртосодержащих жидкостей
7.7. Судебно-экспертное исследование специальных химических веществ

7.8. Әйнектен, керамикадан және силикаттық құрылыс материалдарынан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу
7.9 Заттарды газдық, сұйықтық хроматографиясы және масс-спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу
7.10 Заттарды молекулалық спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу
1) жай:
қатпарларды табу мақсатында тасымалдаушы объектілерді зерттеу;
заттың, қатпарлардың затын лакты-бояу жабындарына (әрі қарай – ЛБЖ), лакты-бояу материалдарына (әрі қарай – ЛБМ), полимерлік материалдарға (әрі қарай – ПМ), металдар мен қорытпаларға, мұнай тектес өнімдерге, топыраққа, спиртқұрамды сұйықтарға (әрі қарай – СҚС) жатқызу мақсатында оның табиғатын анықтау;
жаратылысы талшықты емес тасымалдаушы-объектілердегі (тырнақ астындағылар, дактиласкопиялық үлбір және басқалары) жекелеген талшықтарды олардың табиғаты мен пайда болуы мүмкін көздерін анықтау мақсатында зерттеу;
этил спирттерін, арақтарды айқын күштілігін анықтау мақсатында зерттеу;
люминесценциялайтын заттардың қатпарларын табу және оларды физикалық сипаттамалары негізінде арнайы химиялық заттарға жатқызу мақсатында тасымалдаушы-объектілерді зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
жаратылысы талшықты объектілерді жіктеушілік және сәйкестендірушілік зерттеу;
аз объектілі, киімнің жекелеген заттарымен шектелген (2 көп емес) не аз талшықты құраммен сипатталатын киім;
талшықты материалдардың қандай мақсатқа қажеттілігін анықтау мақсатында олардың жанып кеткен қалдықтарын зерттеу (үш объектіден көп емес);
салмағы 0,01 грамға дейінгі топырақ тектес объектілердің жалпы тектік, топтық тиістілігін анықтау мақсатында жіктеушілік және сәйкестендірушілік зерттеу;
бұйымның нақты тегіне, түріне жатқызу мақсатында ЛБЖ, ЛБМ, ПМ, металдар мен қорытпаларды, СҚС (арақтың, спирттің түрлерін) қолданыстағы жіктеуіштерге сәйкес жіктеушілік зерттеу (20 объектіге дейінгі аз объектілі);
арнайы химиялық заттарды (әрі қарай – АХЗ) АХЗ бір сыныбына, түріне, маркісіне жатқызу мақсатында сәйкестендірушілік зерттеу;
заттар мен материалдардың сот сараптамасы (әрі қарай – ЗМСС) объектілерінің із жасау және із қабылдау қабілеттерін, іздердің пайда болу механизмдерін анықтау;
орамдағы көрсетілген табиғатын растау мақсатында (талдаудың дәстүрлі әдістерін қолдану арқылы) дәстүрлі емес объектілерді зерттеу (5 объектіден көп емес);
3) күрделі:
бұйымның нақты тегіне, түріне, маркісіне жататынын анықтау мақсатында ЛБЖ, ЛБМ, ПМ, металдар мен қорытпаларды, СҚС (арақтың, спирттің түрлерін) (20 объектіден артық, көп объектілі), СҚС (вино, коньяк, ликер, тұнбалардың түрлерін және басқаларды), мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын қолданыстағы жіктеуіштерге сәйкес жіктеушілік зерттеу;
ЗМСС объектілерін дайындау әдістерін анықтау;
металдар мен қорытпалардан жасалған бұйымдардың талқандалу себебін анықтау;
жалпы тектік, топтық қатыстылығын анықтау мақсатында ЛБЖ, ЛБМ, ПМ, металдар мен қорытпаларды, мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын, СҚС тиістілігін анықтау мақсатында сәйкестендірушілік зерттеу;
жаратылысы талшықты объектілерді (көп объектілі, киімнің көп талшықты құрамын ескере отырып) жіктеушілік және сәйкестендірушілік зерттеу;

7.8. Судебно-экспертное исследование изделий из стекла, керамики и силикатных строительных материалов
7.9. Судебно-экспертное исследование веществ методами газовой, жидкостной хроматографии и масс-спектрометрии
7.10. Судебно-экспертное исследование веществ методами молекулярной спектрометрии
1) простые:
исследование объектов носителей с целью обнаружения наслоений;
установление природы вещества, вещества наслоений с целью отнесения его к лакокрасочным покрытиям (далее – ЛКП), лакокрасочным материалам (далее – ЛКМ), полимерным материалам (далее – ПМ), металлам и сплавам, продуктам нефтяной природы, почве, спиртосодержащим жидкостям (далее – ССЖ);
исследование единичных волокон на объектах-носителях не волокнистой природы (подногтевое содержимое, дактопленки и другие) с целью установления их природы и возможного источника происхождения;
исследование этиловых спиртов, водок с целью установлении видимой крепости;
исследование объектов-носителей с целью обнаружения наслоений люминесцирующих веществ и отнесения их специальным химическим веществам на основании физических характеристик;
2) средней степени сложности:
классификационные и идентификационные исследования объектов волокнистой природы;
малообъектные, ограниченные отдельными предметами одежды (не более 2-х), либо одежда, характеризующаяся маловолокнистым составом;
исследование сожженных остатков волокнистых материалов с целью установления их целевого назначения (не более трех объектов);
классификационные и идентификационные исследования с целью установления общей родовой, групповой принадлежности объектов почвенного происхождения весом до 0,1г;
классификационное исследование ЛКП, ЛКМ, ПМ, металлов и сплавов, ССЖ (вида водки, спиртов) с целью отнесения к конкретному роду, виду изделий в соответствии с существующими классификациями (малообъектные до 20 объектов);
идентификационные исследования специальных химических веществ (далее – СХВ) с целью отнесения их к одному классу, виду, марке СХВ;
установление следообразующей и следовоспринимающей способности объектов судебной экспертизы веществ и материалов (далее – СЭВМ), механизма образования следов;
исследование нетрадиционных объектов (с применением традиционных методов анализа) с целью подтверждения указанной на упаковке природы (не более 5 объектов);
3) сложные:
классификационное исследование ЛКП, ЛКМ, ПМ, металлов и сплавов, ССЖ вида водки, спиртов (многообъектные более 20), ССЖ вида вин, коньяков, ликеров, настоек и пр., нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов с целью установления к конкретному роду, виду, марке изделий в соответствии с существующими классификациями;
установление способа изготовления объектов СЭВМ;
установление причины разрушения изделий из металлов и сплавов;
идентификационные исследования ЛКП, ЛКМ, ПМ, металлов и сплавов, нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов, спиртосодержащих жидкостей с целью установления общей родовой, групповой принадлежности;
классификационные и идентификационные исследования объектов волокнистой природы (многообъектные, с учетом многоволокнистого состава одежды);

салмағы 0,1 грамннан артық топырақ қатпарларын жіктеушілік және сәйкестендірушілік зерттеу;
талдаудың дәстүрлі әдістерін қолдану арқылы белгісіз және дәстүрлі емес объектілерді зерттеу (5 объектіден көп);
ЗМСС кез келген объектілерін зерттеу кезінде ахуалды модельдеу әдісін пайдалану арқылы арнайы химиялық заттардың із жасау механизмін зерттеу;
екі көлік құралының өзара түйіспелі әрекеттесу фактісін анықтау жөніндегі кешенді зерттеулер;
объектілерде ортақ бөліну сызығы болмаған кездегі физикалық-техникалық әдістер кешенін пайдалана отырып тұтасты бөліктері бойынша анықтау;
үш объектіден артық емес бір аспаптық әдісті қолдана отырып, олардың сапалық құрамын (табиғатын) анықтау мақсатында табиғаты белгісіз заттарды диагностикалық зерттеу;
құрамдас бөліктердің объектідегі (объектілердегі) сандық құрамын олардың саны үш объектіге дейін қоса алғанда анықтау не үш құрамдас бөліктен аспайтын қоспадағы құрамдас бөліктердің сандық құрамын анықтау;
4) аса күрделі:
киім жиынтықтарының өзара түйісе әрекеттесу фактісін анықтау;
екеуден артық көлік құралдарының өзара түйісе әрекеттесу фактісін анықтау жөніндегі кешенді зерттеулер;
жердің оқшауланған жер телімін анықтау жөніндегі кешенді зерттеулер (топырақтық-биологиялық-техногендік кешен объектілері);
металдар мен қорытпалардан жасалған бұйымдардың талқандалу себебін анықтау мақсатындағы кешенді зерттеулер;
пайда болуының ортақ көзін анықтау, бір массаға тиістілігін, тұтасты бөліктері бойынша анықтау сұрақтарын шешу мақсатындағы зерттеу;
зерттеу объектілерінің қылмыстың нақты бір оқиғасы жағдайларымен кеңістік-уақыт бойынша байланысын анықтау;
талдаудың дәстүрлі емес әдістерін қолдану арқылы белгісіз және дәстүрлі емес объектілерді зерттеу;
дәстүрлі емес әдістерді, өзге мекемелердің базасын пайдалану, мамандарды сырттан тарту талап ететін сараптамалық міндеттерді шешу;
білімнің әртүрлі салалары пайдаланылатын ЗМСС шеңберіндегі кешенді сараптамалар;
ахуалдық және сәйкестендірушілік міндеттер шешілетін ведомствоаралық деңгейде жүргізілетін кешенді сараптамалар;
саны үш объектіден асатын жағдайда бір аспаптық әдісті қолдана отырып, заттардың табиғатын анықтау мақсатында диагностикалық зерттеу;
объектілер санына қарамастан аспаптық талдаудың екі және одан да көп әртүрлі әдістерін міндетті түрде қолдануды талап ететін заттарды диагностикалық зерттеу;
тасымалдаушы объектілердегі заттардың микромөлшерлі қабаттарын зерттеу;
саны үш объектіден асатын зат құрамдас бөліктерінің сандық құрамын анықтау не бұрын сәйкестендірілген үштен астам құрамдас бөліктерден тұратын қоспадағы құрамдас бөліктерге сандық талдау жүргізу;
газ тәрізді заттарды (азот тотығын), сондай-ақ күшті әсер ететін заттар тобына жататын заттарды (олардың туындыларын) табиғатын анықтау мақсатында диагностикалық зерттеу;";

классификационные и идентификационные исследования наслоений почв весом более 0,1 г;
исследование неизвестных и нетрадиционных объектов (более 5 объектов) с применением традиционных методов анализа;
исследование механизма следообразования специальных химических веществ с использованием методов моделирования ситуации при исследовании любых объектов СЭВМ;
комплексные исследования по установлению факта контактного взаимодействия двух транспортных средств;
установление целого по части с использованием комплекса физико-технических методов, при отсутствии у объектов общей линии разделения;
диагностическое исследование веществ неизвестной природы с целью установления их качественного состава (природы) с применением одного инструментального метода не более трех объектов;
определение количественного содержания компонентов в объекте (объектах) при их количестве не более трех либо количественное определение компонентов в смеси, состоящей не более чем из трех компонентов;
4) особо сложные:
установление факта контактного взаимодействия комплектов одежды;
комплексные исследования по установлению факта контактного взаимодействия более двух транспортных средств;
комплексные исследования по установлению локального участка местности (объекты почвенно-биолого-техногенного комплекса;
комплексные исследования с целью установление причины разрушения изделий из металлов и сплавов;
исследования с целью решения вопросов установления общего источника происхождения, принадлежности единой массе, установления целого по части;
установление пространственно-временных связей объектов исследования с обстоятельствами конкретного события преступления;
исследование неизвестных и нетрадиционных объектов с использованием нетрадиционных методов анализа;
решение экспертных задач, требующих использования нетрадиционных методов, базы иных учреждений, привлечения специалистов извне;
комплексные экспертизы в рамках СЭВМ, с использованием разных отраслей знания;
комплексные экспертизы, проводимые на межведомственном уровне с решением ситуационных и идентификационных задач;
диагностическое исследование с целью установления природы веществ с применением одного инструментального метода при количестве свыше трех объектов;
диагностическое исследование веществ, требующее обязательного применения двух и более различных методов инструментального анализа независимо от количества объектов;
исследование микроколичеств веществ-наслоений на объектах носителях;
определение количественного содержания компонентов вещества в количестве свыше трех объектов, либо количественный анализ компонентов в смеси, состоящей более чем из трех ранее идентифицированных составляющих;
диагностические исследование газообразных веществ (закиси азота), а также веществ из группы сильнодействующих веществ (их производных) с целью определения их природы;";

2. "Сот сараптамасы органдары жүргізетін сот сараптамалары түрлерінің және біліктілігін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі беретін сараптама мамандықтарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 наурыздағы № 306 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14992 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот сараптамасы органдары жүргізетін сот сараптамалары түрлерінің және біліктілігін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі беретін сараптама мамандықтарының тізбесі:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын
"
7
Заттар мен материалдардың сот сараптамасы
Лакты бояу материалдарын, жабындар мен полимер материалдарын сот-сараптамалық зерттеу
7.1
Мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын сот-сараптамалық зерттеу
7.2
Металдар мен қорытпаларды сот-сараптамалық зерттеу
7.3
Топырақты сот-сараптамалық зерттеу
7.4
Талшықтық материалдар мен олардан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу
7.5
Спирт құрамды сұйықтықтарды сот-сараптамалық зерттеу
7.6
Арнайы химиялық заттарды сот-сараптамалық зерттеу
7.7
Әйнектен, керамикадан және силикат құрылыс материалдарынан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу
7.8
Заттарды газдық, сұйықтық хроматографиясы және масс-спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу
7.9
Заттарды молекулалық спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу

2. В приказе Министра юстиции Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 306 "Об утверждении Перечня видов судебных экспертиз, проводимых органами судебной экспертизы, и экспертных специальностей, квалификация по которым присваивается Министерством юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14992):
в Перечне видов судебных экспертиз, проводимых органами судебной экспертизы, и экспертных специальностей, квалификация по которым присваивается Министерством юстиции Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
строку, порядковый номер 7, изложить, в следующей редакции:
"
7
Судебная экспертиза веществ и материалов
Судебно-экспертное исследование лакокрасочных материалов, покрытий и полимерных материалов
7.1
Судебно-экспертное исследование нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов
7.2
Судебно-экспертное исследование металлов и сплавов
7.3
Судебно-экспертное исследование почв
7.4
Судебно-экспертное исследование волокнистых материалов и изделий из них
7.5
Судебно-экспертное исследование спиртосодержащих жидкостей
7.6
Судебно-экспертное исследование специальных химических веществ
7.7
Судебно-экспертное исследование изделий из стекла, керамики и силикатных строительных материалов
7.8
Судебно-экспертное исследование веществ методами газовой, жидкостной хроматографии и масс-спектрометрии
7.9
Судебно-экспертное исследование веществ методами молекулярной спектрометрии

7.10
";
3. "Сот сараптамасын жүргізуге арналған арнайы жарақтандырылған үй-жайларға қойылатын стандарттар мен талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 28 наурыздағы № 310 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14972 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот сараптамасын жүргізуге арналған арнайы жарақтандырылған үй-жайларға қойылатын стандарттар мен талаптар:
4 қосымшада:
7 реттік нөмірінің жолы мынадай редакцияда толықтырылсын:
"
7
Заттар мен материалдар мен заттардың сот сараптамасы
Лактыбояу материалдарын, жабындар мен полимер материалдарын сот-сараптамалық зерттеу
1. Рентгендік-флуоресцентті спектрометр, жиынтығымен
2. Криминалистикалық лупа (7х ден 10х дейін ұлғайту)
3. Оптикалық бинокулярлық стерео микроскоп жиынтығымен немесе фотосаптамасы мен сандық фотоаппараты бар тринокулярлық микроскоп (шағылысып қиғаш түскен жарық; жасанды жарық көзі; 40-80х дейін ұлғайту); Окуляр-микрометр
4. ИҚ спектрометр, диапазоны (400-4000 см-1) жиынтығымен
5. Храматографиялауға арналған камералар
6. Қалыңдық өлшегіш (магнитті немесе ультрадыбысты
7. МЛ-10 микрометр, өлшеу диапазоны 0-10 мм
8. Дербес компьютер, жиынтығымен
9. Сандық фотоаппарат
10. Сейф
11. 220 Вт арналған жабық шиыршықты және реттелетін зертханалық плитка
12. Үй-жайлардағы климаттық жағдайды өлшеуге арналған аспаптар жиынтығы
13. Климат-бақылау жүйесі
14. Зертханалық жиһаз жиынтығы
15. Металл сызғыш 0 ден 30 см дейін
16. Таблеттік қысқыш
17. Муфельді пеш
Мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын сот-сараптамалық зерттеу
1. Масселективті детекторы және қатты фазалық микроэкстрация үшін автосамплермен жарақтандырылған газды хроматограф
2. ИК-спектрометр диапозоны (400-4000 см-1), жиынтығымен
3. Мұнайды және МӨ автоматты атмосфералық-вакумдық айыру аппараты
4. Ареометрлер жиынтығы
5. Муфельді пеш
6. Кептіргіш шкаф
7. Ультрадыбысты монша
8. Су моншасы
9. Мұнай өнімдері параметрлерінің автоматты талдағышы (октанды, цетанды санын, фракциондық құрамын, жарықтану қызуын, қатуын, тығыздығын, байлануын және т.б.) – өлшеу құралы есептелетін, бөлек параметрлерін анықтау аспабы
10. Секундомер
11. Жұқақабатты храмтографиялауға арналған шыны камера
12. УК-жарық бергіш, l= 254 нм және l 360 нм
13. Сандық фотоаппарат
14. 220 Вт арналған жабық шиыршықты және реттелетін зертханалық плитка
15. Мұздатқыш камерасы бар зертханалық тоңазытқыш
16. Үй-жайлардағы климаттық жағдайды өлшеуге арналған аспаптар жиынтығы
17. Зертханалық жиһаз жиынтығы

7.10
";
3. В приказе Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2017 года № 310 "Об утверждении стандартов и требований к специально оснащенным помещениям для производства судебной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14972):
в Стандартах и требованиях к специально оснащенным помещениям для производства судебной экспертизы, утвержденных указанным приказом:
в приложении 4:
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7
Судебная экспертиза веществ и материалов
Судебно-экспертное исследование лакокрасочных материалов, покрытий и полимерных материалов
1.Рентгенофлуоресцентный спектрометр в комплекте
2. Лупа криминалистическая (увеличение до 7х-10х)
3. Оптический бинокулярный стерео микроскоп в комплекте или тринокулярный микроскоп с фотонасадкой и цифровым фотоаппаратом (свет отраженный косопадающий, искусственное освещение; увеличение – до 40-80х) и Окуляр-микрометром
4. ИК-Фурье-спектрометр, диапазон (400 - 4000 см-1) в комплекте.
5. Камеры стеклянные для тонкослойной хроматографии
6. Толщиномер (магнитный или ультразвуковой)
7. Микрометр МЛ-10, диапазон измерений 0-10 мм
8. Персональный компьютер в комплекте
9. Цифровой фотоаппарат
10. Сейф
11. Плитка лабораторная с закрытой спиралью на 220 Вт и регулировкой мощности
12. Набор приборов для измерения климатических условий в помещении
13. Система климат-контроля
14. Комплект лабораторной мебели
15. Линейка металлическая от 0 до 30см
16. Таблеточный пресс
17. Муфельная печь
Судебно-экспертное исследование нефтепродуктов и горюче -смазочных материалов
1.Газовый хроматограф с масс-селективным детектором, оснащенный автосамплером для твердофазной микроэкстрации
2. ИК – спектрометр диапазон (400-4000см-1) в комплекте
3. Аппарат автоматической атмосферно-вакуумной перегонки нефти и НП
4. Набор ареометров
5. Муфельная печь
6. Сушильный шкаф
7. Баня ультразвуковая
8. Баня водяная
9. Автоматические анализаторы параметров нефтепродуктов (октановое, цетановое числа, фракционный состав, температура вспышки, застывания, плотность, вязкость и т.д.) – приборы для установления отдельных параметров, являющиеся средствами измерения
10. Секундомер
11. Камеры стеклянные для тонкослойной хроматографии
12. УФ-осветитель с l =254 нм и l = 360 нм
13. Цифровой фотоаппарат
14. Плитка лабораторная с закрытой спиралью на 220 Вт и регулировкой мощности
15. Холодильник лабораторный с морозильной камерой
16. Набор приборов для измерения климатических условий в помещении
17. Комплект лабораторной мебели

18. Сұйықтың тұтқырлығын өлшеуге арналған аспап
19. Хроматограммаларды кептіруге арналаған фен
20. Стереоскоптық микроскоп 40 есеге дейін үлкейтуімен
21. Өлшеу шегі 0,01 г-нан 1500 г дейінгі электронды таразылар
22. Зертханалық арнайы киім
23. Өзгеруші көлеммен дозаторлар (0 ден 1000 мкл)
24. Психрометр (үй-жайлардағы климаттық жағдайды өлшеуге арналған аспаптар жиынтығы)
25. Октандық және цетандық санын анықтау аспабы
26. Жабық отбақырда жарқыл қызуының талдаушысы
27. Сұйықтықтың байланысуын анықтау аспабы
28. Қату температурасын анықтау үшін аспап
29. Динамикалық байланысуын анықтау үшін вискозиметр
30. Кинематикалық байланысуын анықтау үшін вискозиметр
31. Фракциондық құрамын анықтау талдаушысы
32. Тығыздығын анықтау үшін аппарат
33. Сандық рефрактометр
34. Күкірт қоспасының талдаушысы
35. Ауасутегі құрамының детальдік талдаушысы
36. Мұнай өнімдерін айдап шығару үшін автоматтық аппарат
37. Байытылған бу қысымын өлшеу үшін аппарат
38. МӨ су құрамын анықтау үшін Дина-Старка аспабы
39. Рентгендік - флуоресцентті немесе энергодисперсиондік спектрометр, жиынтығымен
Металдар мен қорытпаларды сот-сараптамалық зерттеу
1. Рентгенді-флуоресценттік немесе энергия-дисперсиялық спектрометр
2. Стереоскоптық микроскоп 40 есеге дейін үлкейтуімен
3. Үй-жайлардағы климаттық жағдайды өлшеуге арналған аспаптар жиынтығы
4. Ультрадыбысты дефектоскоп
5. Жылтыратқыш станок
6. Дозиметр – радиометр
7. Өлшеу шегі 0,001 г-нан 210 г дейінгі электронды таразылар
8. Өлшеу шегі 0,01 г-нан 1500 г дейінгі электронды таразылар
9. Өлшеу шегі 50 кг-нан 30 кг дейінгі электронды таразылар
10. Қаттылық өлшегіш
11. Қалыңдық өлшегіш, штангенциркуль
12. Дербес компьютер, жиынтығымен
13. Сандық фотоаппарат
14. Сейф
15. Климат-бақылау жүйесі
16. Зертханалық арнайы киім
17. Зертханалық жиһаз жиынтығы
Топырақты сот-сараптамалық зерттеу
1. Рентгенді-флуоресценттік немесе энергия-дисперсиялық спектрометр
2. РН-150 МП типті рН – метр
3. Муфельді пеш
4. Атлас Манселла
5. Стереоскоптық микроскоп 40 есеге дейін үлкейтуімен
6. Кептіргіш шкаф
7. Дистиллятор
8. Ұсақтағыш
9. Су моншасы
10. Өлшеу шегі 0,001 г-нан 210 г дейінгі электронды таразылар
11. Дербес компьютер, жиынтығымен
12. Сандық фотоаппарат
13. Сейф
14. 220 Вт арналған жабық шиыршықты және реттелетін зертханалық плитка
15. Үй-жайлардағы климаттық жағдайды өлшеуге арналған аспаптар жиынтығы
16. Климат-бақылау жүйесі
17. Зертханалық жиһаз жиынтығы
18. Зертханалық арнайы киім
19. Топырақ елеуіш тесіктерініңғ диаметрі 0,01-1,5, қақпағымен және түбімен ГОСТ 6613-86, немесе баламасы
20. Фарфор келі немесе пестик ГОСТы 9147-80, немесе баламасы
Талшықтық материалдар мен олардан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу

18. Прибор для измерения вязкости жидкости
19. Фен для сушки хроматограмм
20. Микроскоп стереоскопический с увеличением до 40 раз
21. Весы электронные предел взвешивания с 0,01 г до 1500 г
22. Лабораторная спецодежда
23. Дозаторы переменного объема (от 0 до 1000 мкл)
24. Психрометр (набор приборов для измерения климатических условий в помещении)
25. Прибор для определения октанового и цетанового чисел
26. Анализатор температуры вспышки в закрытом тигле
27. Прибор для измерения вязкости жидкости
28. Прибор для установления температуры замерзания
29. Вискозиметр для определения динамической вязкости
30. Вискозиметр для определения кинематической вязкости
31. Анализатор определения фракционного состава
32. Аппарат для установления плотности
33. Цифровой рефрактометр
34. Анализатор содержания серы
35. Анализатор детального углеводородного состава
36. Автоматический аппарат для разгонки нефтепродуктов
37. Аппарат для измерения давления насыщенных паров
38. Прибор Дина-Старка для определения содержания воды в НП
39. Рентгенофлуоресцентный или энергодисперсионный спектрометр в комплекте
Судебно-экспертное исследование металлов и сплавов
1. Рентгенофлуоресцентный или энергодисперсионный спектрометр в комплекте
2. Микроскоп стереоскопический с увеличением до 40 раз
3. Набор приборов для измерения климатических условий в помещении
4. Ультразвуковой дефектоскоп
5. Полировальный станок
6. Дозиметр – радиометр
7. Весы электронные предел взвешивания с 0,001 г до 210 г
8. Весы электронные предел взвешивания с 0,01 г до 1500 г
9. Весы электронные предел взвешивания с 50 г до 30 кг
10. Твердомер
11. Толщиномер, штангенциркуль
12. Персональный компьютер в комплекте
13. Цифровой фотоаппарат
14. Сейф
15. Система климат-контроля
16. Комплект лабораторной мебели
17. Лабораторная спецодежда
Судебно-экспертное исследование почв
1. Рентгенофлуоресцентный или энергодисперсионный спектрометр
2. рН - метр
3. Муфельная печь
4. Атлас Манселла
5. Микроскоп стереоскопический с увеличением до 40 раз
6. Сушильный шкаф
7. Дистиллятор
8. Измельчитель
9. Баня водяная
10. Весы электронные предел взвешивания с 0,001 г до 210 г
11. Персональный компьютер в комплекте
12. Цифровой фотоаппарат
13. Сейф
14. Плитка лабораторная с закрытой спиралью на 220 Вт и регулировкой мощности
15. Набор приборов для измерения климатических условий в помещении
16. Система климат–контроля
17. Комплект лабораторной мебели
18. Лабораторная спец. Одежда
19. Сита почвенные с диаметром отверстий 0,01-1,5 с крышкой и поддоном по ГОСТ 6613-86 или аналогичные
20. Ступки и пестик фарфоровые по ГОСТ 9147-80 или аналогичные
Судебно-экспертное исследование волокнистых материалов и изделий из них

1. Микроспектрофотометр немесе микроскоп-фотометр
2. Криминалистикалық лупа (7 х-10х-дейін ұлғайту)
3. Стереоскоптық микроскоп 40 есеге дейін үлкейтуімен
4. Бинокулярлық микроскоп (шағылысып қиғаш түскен жарық; жасанды жарық көзі; 300 – 1000х дейін ұлғайту); Окуляр-микрометр (дәлдігі-0,01 мм)
5. Су моншасы
6. Өлшеу шегі 0,01 г-нан 1500 г дейінгі электронды таразылар
7. МЛ-10 микрометрі, өлшеу диапазоны 0-10 мм
8. Дербес компьютер, жиынтығымен
9. Сандық фотоаппарат
10. Сейф
11. 220 Вт арналған жабық шиыршықты және реттелетін зертханалық плитка
12. Зертханалық тоңазытқыш
13. Үй-жайлардағы климаттық жағдайды өлшеуге арналған аспаптар жиынтығы
14. Зертханалық жиһаз жиынтығы
15. Зертханалық арнайы киім
16. Храмтографиялық шыны камера
17. ИҚ-спектрометр немесе ИҚ Фурье-спектрометр
18. "Maxcan" талшығын іздеу үшін автоматтандырылған құрылғы
Спирт кұрамды сұйықтықтарды сот-сараптамалық зерттеу
1. Сұйықтықтық хроматограф, детекторлар жиынтығымен
2. Жалынды-иондау детекторы және газды генераторы (сутегі, азот, ауа) бар газды хроматограф
3. Масс-селективті детекторы бар газды хроматограф
4. Стереоскоптық микроскоп 40 есеге дейін үлкейтуімен
5. УК және көрінетін аумақтағы спектрофотометр, жиынтығымен
6. Дистиллятор
7. Су моншасы
8. Өлшеу шегі 0,001 г-нан 210 г дейінгі электронды таразылар
9. Күштілігін анықтауға арналған ареометрлер жиынтығы
10. 220 Вт арналған жабық шиыршықты және реттелетін зертханалық плитка
11. Зертханалық тоңазытқыш
12. Үй-жайлардағы климаттық жағдайды өлшеуге арналған аспаптар жиынтығы
13. Климат-бақылау жүйесі
14. Дербес компьютер жиынтығымен
15. Сандық фотоаппарат
16. Қант өлшегіш
17. Спиртті ажыратуға арналған аспап
18. Секундомер
19. Сұйықтықтық хроматограф, екі детекторлар жиынтығымен
20. Психрометр (үй-жайлардағы климаттық жағдайды өлшеуге арналған аспаптар жиынтығы)
21. Ратоциональдық булағыш
22. Бинокулярлық микроскоп (шағылысып қиғаш түскен жарық; жасанды жарық көзі; 300 – 1000х дейін ұлғайту)
Арнайы химиялық заттарды сот-сараптамалық зерттеу
1. Рентгенді-флуоресценттік немесе энергия-дисперсиялық спектрометр
2. УК-жарық бергіш, l =254 нм және l =360 нм
3. Хроматографиялық шыны камера
4. Дербес компьютер, жиынтығымен
5. Сандық фотоаппарат
6. Сейф
7. 220 Вт арналған жабық шиыршықты және реттелетін зертханалық плитка
8. Зертханалық жиһаз жиынтығы
9. Лупа 8х дейін үлкейтуімен
10. Спирттік горелка
Шыны, керамика және силикаттық құрылыс материалдарынан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу
1. Рентгенді-флуоресценттік немесе энергия-дисперсиялық спектрометр
2. Криминалистикалық лупа (7 х-10х-дейін ұлғайту)

1. Микроспектрофотометр или микроскоп-спектрофотометр
2.Лупа криминалистическая (увеличение до 7х-10х)
3. Микроскоп стереоскопический с увеличением до 40 раз
4. Бинокулярный микроскоп (свет – проходящий, искусственное освещение; увеличение – до 300-1000х). Окуляр-микрометр (точность – 0,01 мм).
5. Баня водяная
6. Весы электронные предел взвешивания с 0,01 г до 1500 г
7. Микрометр МЛ-10, диапазон измерений 0-10 мм
8. Персональный компьютер в комплекте
9. Цифровой фотоаппарат
10. Сейф
11. Плитка лабораторная с закрытой спиралью на 220 Вт и регулировкой мощности
12. Холодильник лабораторный
13. Набор приборов для измерения климатических условий в помещении
14. Комплект лабораторной мебели
15. Лабораторная спецодежда
16. Камера хроматографическая стеклянная
17. ИК Фурье-спектрометр
18.Автоматизированное устройство для поисков волокон "Maxcan"
Судебно-экспертное исследование спиртосодержащих жидкостей
1. Жидкостной хроматограф с набором детекторов
2. Газовый хроматограф с пламенно-ионизационным детектором и газовым генератором (водород, азот, воздух)
3. Газовый хроматограф с масс-селективным детектором
4. Микроскоп стереоскопический с увеличением до 40 раз
5. Спектрометр в УФ и видимой области в комплекте
6. Дистиллятор
7. Баня водяная
8. Весы электронные предел взвешивания с 0,001 г до 210 г
9. Набор ареометров для определения крепости
10. Плитка лабораторная с закрытой спиралью на 220 Вт и регулировкой мощности
11. Холодильник лабораторный
12. Набор приборов для измерения климатических условий в помещении
13. Система климат-контроля
14. Персональный компьютер в комплекте
15. Цифровой фотоаппарат
16. Сахариметр
17. Прибор для перегонки спирта
18. Секундомер
19. Жидкостный хроматограф с двумя детекторами
20. Психрометр (набор приборов для измерения климатических условий в помещении)
21. Ротационный испаритель
22. Бинокулярный микроскоп (свет – проходящий, искусственное освещение; увеличение до 300-1000х)
Судебно-экспертное исследование специальных химических веществ
1.Рентгенофлуоресцентный или энергодисперсионный спектрометр
2. УФ-осветитель с l =254 нм и l = 360 нм
3. Камеры стеклянные хроматографические
4. Персональный компьютер в комплекте
5. Цифровой фотоаппарат
6. Сейф
7. Плитка лабораторная с закрытой спиралью на 220 Вт и регулировкой мощности
8. Комплект лабораторной мебели
9. Лупа с увеличением до 8-х
10. Спиртовая горелка
Судебно – экспертное исследование изделий из стекла керамики и силикатных строительных материалов
1. Рентгенофлуоресцентный спектрометр в комплекте
2. Лупа криминалистическая (увеличение до 7х-10х)

3. Оптикалық бинекулярлық стереомикроскоп жиынтықта немесе триникулярлық микроскоп фотоқондырмасымен және сандық фотоаппаратымен (көрсету жарығымен, жасанды жарығымен, 40-80х үлкейтуімен) және окуляр-микрометр
4. Поляризациялық бинекулярлық микроскоп жасанды өткізуші жарығымен, үлкейтуі 400 есеге дейін
5. Заттар мен материалдардың тотық құрамын анықтау үшін аспап
6. ИҚ-спектрометр, диапозоны (400 – 4000 см-1) жиынтықта
7. Рентгендік дифрактометр
8. Муфельді пеш
9. Қалыңдық өлшеуіш (магниттік немесе ультрадыбыстық)
10. Микрометр МЛ-10 типтік, өлшеу диапозоны 0-10 мм
11. Өлшеу шегі 0,001 г-нан 1500 г дейінгі электронды таразылар
12. Кептіргіш шкаф
13. УК-жарық бергіш, l =254 нм және l 360 нм
14. Дербес компьютер, жиынтығымен
15. Сандық фотоаппарат
16. Сейф
17. 220 Вт арналған жабық шиыршықты және реттелетін зертханалық плитка
18. Үй-жайлардағы климаттық жағдайды өлшеуге арналған аспаптар жиынтығы
19. Климат-бақылау жүйесі
20. Зертханалық жиһаз жиынтығы
Заттарды газдық, сұйықтық хроматографиясы және масс-спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу
1. Үлгіні автоматты енгізу құрылғысымен жабдықталған масс-селективті детекторы бар газдық хроматограф
2. Үлгіні автоматты енгізу құрылғысымен жабдықталған жылуөткізгіштік бойынша газдық хроматограф
3. Үлгіні автоматты енгізу құрылғысымен жабдықталған жалын-ионизациялық детекторы бар газдық хроматограф
4. Инфрақызыл детекторы бар газдық хроматограф
5. Детекторлар жиынтығы бар (УФ, диодты-матрицалық, флуоресценттік, масс-спектрометриялық) және фракциялар коллекторы бар сұйықтық хроматограф
6. Газдық хроматографқа арналған буфазалық дозатор
7. Кептіру шкафы
8. Ультрадыбыстық монша
9. Роторлы буландырғыш
10. Температура бойынша бағдарламаланатын қыздыру режимдері бар зертханалық плитка
11. Сорғыш шкаф
12. Зертханалық УФ-сәулелендіргіштер (254–365 нм)
13. Су деионизаторы
14. Хроматографияға арналған шыны камералар
15. Эксикатор
16. Өлшеу шегі 0,0001 г-нан 210 г-ға дейінгі электрондық таразы
17. Өлшеу шегі 0,01 г-нан 1500 г-ға дейінгі электрондық таразы
18. Сандық микроскоп (үлкейту диапазоны кемінде 1х–500х)
19. Газтәрізді заттарға арналған сынама алғыштар
20. Зертханалық тоңазытқыш
21. Сандық фотоаппарат
22. Дербес компьютер
23. Заттар мен материалдардың масс-спектрлері кітапханалары
24. Зертханалық жиһаз жиынтығы
25. Зертханалық ыдыс жиынтығы
Заттарды молекулалық спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу
1. ИҚ-Фурье-спектрометр (спектралдық диапазоны 400–4000 см⁻¹)
2. ATR модульдері (қосымшалар) – бұзылған толық ішкі көрінісі
3. Тиісті ИҚ-спектрометр моделіне арналған оптикалық жол ұзындығы 5 немесе 10 см газ кюветасы

3. Оптический бинокулярный стереомикроскоп в комплекте или тринокулярный микроскоп с фотонасадкой и цифровым фотоаппаратом (свет отраженный, искусственное освещение; увеличение – до 40-80х) и окуляр-микрометром
4. Поляризационный бинокулярный микроскоп с проходящим искусственным освещением, увеличением до 400 раз.
5. Приборы для установления оксидного состава веществ и материалов
6. ИК-Фурье-спектрометр, диапазон (400 - 4000 см-1), в комплекте.
7. Рентгеновский дифрактометр
8. Муфельная печь
9. Толщиномер (магнитный или ультразвуковой)
10. Микрометр типа МЛ-10, диапазон измерений 0-10 мм
11. Весы электронные предел взвешивания с 0,01 г до 1500 г
12.Сушильный шкаф
13. УФ-осветитель с l =254 нм и l = 360 нм
15. Цифровой фотоаппарат
16. Сейф
17. Плитка лабораторная с закрытой спиралью на 220 Вт и регулировкой мощности
18. Набор приборов для измерения климатических условий в помещении
19. Система климат-контроля
20. Комплект лабораторной мебели
Судебно-экспертное исследование веществ методами газовой, жидкостной хроматографии и масс-спектрометрии
1. Газовый хроматограф с масс-селективным детектором в комплекте автоматическим устройством ввода пробы
2. Газовый хроматограф по теплопроводности в комплекте автоматическим устройством ввода пробы
3. Газовый хроматограф с пламенно-ионизационным детектором в комплекте автоматическим устройством ввода пробы
4. Газовый хроматограф с инфракрасным детектором
5. Жидкостной хроматограф с набором детекторов (УФ, диодно-матричным, флюоресцентным, масс-спектрометрическим) и коллектором фракций
6. Парофазный дозатор для газового хроматографа
7. Сушильный шкаф
8. Баня ультразвуковая
9. Роторный испаритель
10. Плитка лабораторная с программируемыми режимами нагрева (по температуре)
11. Вытяжной шкаф;
12. Лабораторные УФ-облучатели (254-365 нм)
13. Деионизатор воды
14. Камеры стеклянные для хроматографирования
15. Эксикатор
16. Весы электронные предел взвешивания с 0,0001 г до 210 г
17. Весы электронные предел взвешивания с 0,01 г до 1500 г
18. Микроскоп цифровой (увеличение не менее диапазона от 1х-500х)
19. Пробоотборники для газообразных веществ
20. Лабораторный холодильник
21. Цифровой фотоаппарат
22. Персональный компьютер
23. Библиотеки масс-спектров веществ и материалов
24. Комплект лабораторной мебели
25. Комплект лабораторной посуды
Судебно-экспертное исследование веществ методами молекулярной спектрометрии
1. ИК-Фурье - спектрометр (спектральный диапазон 400-4000 см-1)
2. Модули ATR (приставки) – нарушенное полное внутреннее отражение
3. Газовая кювета с длиной оптического пути 5 или 10 см для соответствующей модели ИК- спектрометра

4. Тиісті ИҚ-спектрометр моделіне арналған сұйықтық кюветасы
5. Раман спектрометрі
6. УФ-спектрометр
7. Үлгілерді таблеткалау үшін пресс-қалыптар
8. Таблеткалау пресі
9. Үлгіні дайындауға арналған агат келі мен келсап
10. Өлшеу шегі 0,0001 г-нан 210 г-ға дейінгі электрондық таразы
11. Кептіру шкафы
12. Ультрадыбыстық монша
13. Роторлы буландырғыш
14. Температура бойынша бағдарламаланатын қыздыру режимдері бар зертханалық плитка
15. Сорғыш шкаф
16. Сандық микроскоп (үлкейту диапазоны кемінде 1х–500х)
17. Газтәрізді заттарға арналған сынама алғыштар
18. Зертханалық тоңазытқыш
19. Сандық фотоаппарат
20. Дербес компьютер
21. Заттар мен материалдардың ИҚ-спектрлері кітапханалары
22. Зертханалық жиһаз жиынтығы
23. Зертханалық ыдыс жиынтығы
";
4. "Сот сараптамасы органдарында сот сараптамалары мен зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 сәуірдегі № 484 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15180 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот сараптамасы органдарында сот сараптамалары мен зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында:
17-1, 17-2 параграфтар мынадай редакцияда толықтырылсын:
"17-1-параграф. Заттарды газдық, сұйықтық хроматографиясы және масс-спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу (7.9)
183-1. Заттарды газдық, сұйықтық хроматографиясы және масс-спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеудің мәні – заттардың табиғаты туралы объективті деректер алу үшін олардың сапалық және сандық құрамын, құрылымын және қасиеттерін анықтауға бағытталған аспаптық зерттеу әдістеріне (масс-спектрометрияны қоса алғанда, әртүрлі анықтау түрлері бар газ немесе сұйық хроматография) негізделген нақты деректерді анықтау болып табылады.
183-2. Заттарды газдық, сұйықтық хроматографиясы және масс-спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу объектілері:
органикалық заттар, оның ішінде еріткіштер (улы, радиоактивті және ядролық материалдарды (және олардың қалдықтарын) қоспағанда);
газдар (азот тотығы және басқалар);
фармацевтикалық қаптамаға сәйкес келмейтін нысандарда, таңбалау белгілері болмаған және шашыраңқы күйде және визуалды сәйкестендіруді қиындататын өзге де түрлерде алынған шектеулі топтағы күшті әсер ететін заттар (бензобарбитал, гексобарбитал, зопиклон, клозапин, прегабалин, сибутрамин, тропикамид, хлороформ);
сараптамалық зерттеуге арналған зат үлгілері (салыстырмалы, бақылау);
заттың шикізат көзі (оның шығу тегі), дайындау технологиялары, сақтау тәсілдері туралы ақпаратты қамтитын қылмыстық іс материалдары, сондай-ақ оқиға болған жерді қарау, алу жүргізу, заттарды (объектілерді) қарау хаттамалары, зерттелетін затқа және талдау әдістеріне нормативтік-техникалық құжаттама.

4. Жидкостная кювета для соответствующей модели ИК- спектрометра
5. Романовский спектрометр
6. УФ-спектрометр
7. Пресс-формы для таблетирования проб
8. Пресс для таблетирования
9. Агатовая ступка с пестиком для пробоподготовки
10. Весы электронные предел взвешивания с 0,0001 г до 210 г
11. Сушильный шкаф
12. Баня ультразвуковая
13. Роторный испаритель
14. Плитка лабораторная с программируемыми режимами нагрева (по температуре)
15. Вытяжной шкаф
16. Микроскоп цифровой (увеличение не менее диапазона от 1х-500х)
17. Пробоотборники для газообразных веществ
18. Лабораторный холодильник
19. Цифровой фотоаппарат
20. Персональный компьютер
21. Библиотеки ИК-спектров веществ и материалов
22. Комплект лабораторной мебели
23. Комплект лабораторной посуды
";
4. В приказе Министра юстиции Республики Казахстан от 27 апреля 2017 года № 484 "Об утверждении Правил организации и производства судебных экспертиз и исследований в органах судебной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15180):
в Правилах организации и производства судебных экспертиз и исследований в органах судебной экспертизы, утвержденных указанным приказом:
дополнить параграфами 17-1, 17-2 в следующих содержаниях:
"Параграф 17-1. Судебно-экспертное исследование веществ методами газовой, жидкостной хроматографии и масс-спектрометрии (7.9)
183-1. Предметом судебно-экспертного исследования веществ методами газовой, жидкостной хроматографии и масс-спектрометрии является установление фактических данных на основе инструментальных методов исследования (газовой или жидкостной хроматографии с различными типами детектирования, в том числе масс-спектрометрии), направленные на определение качественного и количественного состава, структуры и свойств веществ для получения объективных данных об их природе.
183-2. Объектами судебно-экспертного исследования веществ методами газовой, жидкостной хроматографии и масс-спектрометрии являются:
органические вещества, в том числе растворители (за исключением ядовитых, радиоактивных и ядерных материалов (и их отходов);
газы (закись азота и другие);
сильнодействующие вещества ограниченной группы (бензобарбитал, гексобарбитал, зопиклон, клозапин, прегабалин, сибутрамин, тропикамид, хлороформ) в формах, не соответствующих фармацевтической упаковке, при отсутствии маркировочных обозначений и изъятии россыпью и в иных видах, затрудняющих их визуальную идентификацию;
образцы веществ для экспертного исследования (сравнительные, контрольные);
материалы уголовного дела, содержащие информацию о сырьевом источнике вещества (его происхождении), технологии изготовления, способы хранения, а также протоколы осмотра места происшествия, производства выемки, осмотра предметов (объектов), нормативно-техническая документация к исследуемому веществу и методам анализа.

183-3. Заттарды газдық, сұйықтық хроматографиясы және масс-спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу міндеттері:
белгісіз заттың (оның органикалық бөлігінің), газдың химиялық табиғатын анықтау және сәйкестендіру;
зерттелетін қоспадағы заттың немесе компоненттердің сандық құрамын анықтау: жеке қосылыстардың массалық үлесін және органикалық қоспалардағы компоненттердің сандық арақатынасын белгілеу;
тасымалдаушы заттардағы заттардың іздерін анықтау.
183-4. Заттарды газдық, сұйықтық хроматографиясы және масс-спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу жүргізу кезінде мынадай сұрақтар шешіледі:
зерттеуге ұсынылған заттың табиғаты қандай;
зерттеуге ұсынылған объектілерде (не екенін көрсету) зат (затты көрсету) бар ма
ұсынылған объектінің (таблетка, капсула, сұйықтық) құрамындағы (нақты зат көрсетіледі) сандық мөлшері қандай;
тасымалдаушы заттардың (объектілер көрсетіледі) бетінде (не екенін көрсету) заттың іздері бар ма;
зерттеуге ұсынылған (әрі қарай газ тәріздес заттың (металл (газ) баллоны, шарлар, пакеттер, полимерлі ыдыстар, газ іріктегіш және басқалар қаптамасы немесе сақтау (алу) түрі көрсетіледі) құрамы газ тәріздес күйдегі азот тотығы болып табыла ма;
зерттеуге ұсынылған (әрі қарай газ тәріздес заттың (металл (газ) баллоны, шарлар, пакеттер, полимерлі ыдыстар, газ іріктегіш және басқалар қаптамасы немесе сақтау (алу) түрі көрсетіледі) құрамында азот тотығы бар ма.
183-5. Объектілерді сараптамалық зерттеуге дайындау кезінде мынадай талаптар сақталады:
зерттеу объектілері (заттардың, сұйықтықтардың белгілі бір көлемдері не олардың тасымалдаушы заттардағы іздері) жеңіл ұшқыш компоненттердің немесе шашылғыш заттардың жоғалуын болдырмау мақсатында герметикалық жабылған шыны ыдыста немесе химиялық инертті ыдыста ұсынылады. Басқа объектілерге (дәрілік нысандар және т.б.) қатысты полимерлік және қағаз пакеттерде орауға жол беріледі.
Газтәрізді заттар (азот тотығы) болған жағдайда қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында зерттеуге көлемі 12 литрден аспайтын газ баллондары (ГОСТ 949-73 бойынша) 2 бірліктен аспайтын мөлшерде қабылданады (көлемі 10 мл сифон баллондарын қоспағанда).
Газ баллондарының, газ іріктегіштердің және жапқыш және реттеуші арматураның (вентильдердің) техникалық жарамдылығы, газдардың рұқсат етілген қауіпсіз толтыру деңгейі (көлемнің 15–20% "бу жастығын" ескере отырып) міндетті шарт болып табылады. Бұл нақты деректер тиісті маманмен (мысалы, газ шаруашылығы саласында) расталуы және сараптама тағайындау туралы қаулыдағы бастапқы деректерде немесе оған қоса берілетін іс материалдарында көрсетілуі тиіс. Техникалық жарамсыз газ баллондарын зерттеуге қабылдауға тыйым салынады.

183-3. К задачам судебно-экспертного исследования веществ методами газовой, жидкостной хроматографии и масс-спектрометрии относятся:
определение химической природы и идентификация неизвестного вещества (его органической части), газа;
определение количественного содержания вещества или компонентов исследуемой смеси: установление массовой доли индивидуальных соединений и количественного соотношения компонентов в органических смесях;
обнаружение следов веществ на предметах-носителях.
183-4. При производстве судебно-экспертного исследования веществ методами газовой, жидкостной хроматографии и масс-спектрометрии решаются следующие вопросы:
какова природа представленного на исследование вещества;
содержится ли в представленных на исследование объектах (указать какие) вещество (указать вещество);
каково количественное содержание (указать конкретное вещество) в составе представленного объекта (таблетки, капсулы, жидкость);
имеются ли на поверхности предметов носителей (указывается объекты) следы вещества (указать какое);
является ли содержимое, в представленных на исследование (далее указывается тип упаковки или формы хранения (изъятия) газообразного вещества: металлический (газовый) баллон, шары, пакеты, полимерные емкости, газоотборник и другие), закисью азота в газообразном состоянии;
содержится ли в представленном на исследование (далее указывается тип упаковки или формы хранения (изъятия) газообразного вещества: металлический (газовый) баллон, шары, пакеты, полимерные емкости, газоотборник и другие) закись азота.
183-5. При подготовке объектов на экспертное исследование соблюдаются следующие требования:
объекты исследования (определенные объемы веществ, жидкостей либо их следы на предметах-носителях) представляются в герметично укупоренной стеклянной таре или химически инертной посуде, в целях исключения утраты легколетучих компонентов или сыпучих веществ. В отношении остальных объектов (лекарственных форм и т.д.) допускается упаковка в полимерные и бумажные пакеты.
В случае газообразных веществ (закиси азота) в целях обеспечения безопасности на исследование принимаются газовые баллоны объемом не более 12 литров (по ГОСТ 949-73) в количестве не более 2 единиц (за исключением газовых баллончиков для сифонов объемом 10 мл).
Обязательным условием является техническая исправность газовых баллонов, газоотборников и запорной и запорно-регулируемой арматуры (вентилей), допустимый безопасный уровень наполнения газов (с учетом, так называемой, "паровой подушки" в 15-20% от объема). Фактические данные должны быть подтверждены соответствующим специалистом (например, в области газового хозяйства) и отражены в исходных данных в постановлении о назначении судебной экспертизы или содержаться в прилагаемых к постановлению материалах дела. Прием на исследование технически неисправных газовых баллонов запрещается.

Қысым астындағы баллондарды сақтауға арналған мамандандырылған үй-жайлар мен жағдайлар болмаған жағдайда, зерттеуге газдың (азот тотығының) үлгілері, оның газ фазасы көлемі 1 литрге дейін, фитингтермен және кран-клапандармен жабдықталған (оттегі мен көмірқышқыл газы өткізбейтін) мамандандырылған газ сынамаларын іріктеу пакеттерінде не орнатылған крандары мен қысым манометрлері бар металл газ сынамаларын іріктеуіштерде (контейнерлерде) жолданады. Бұл ретте ұсынылатын газ үлгілерінің саны 10 бірліктен аспауы тиіс. Газ үлгілерін алу қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, тиісті мамандарды тарта отырып, сотқа дейінгі тергеп-тексеру органы арқылы жүзеге асырылады.
Зерттеуге келіп түсетін объектілерге өзге де талаптар қойылуы мүмкін.
17-2-параграф. Заттарды молекулалық спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу (7.10)
183-6. Заттарды молекулалық спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеудің мәні – заттардың сапасын, құрылымын және қасиеттерін анықтауға бағытталған, олардың табиғаты туралы объективті деректер алу үшін аспаптық зерттеу әдістеріне (ультракүлгін, инфрақызыл спектрометрия немесе комбинациялық шашырату спектрометриясы) негізделген нақты деректерді анықтау болып табылады.
183-7. Заттарды молекулалық спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу объектілері:
органикалық және бейорганикалық заттар (улы, радиоактивті және ядролық материалдарды (және олардың қалдықтарын) қоспағанда);
газдар (азот тотығы және басқалар);
шектеулі топтағы күшті әсер ететін заттар (бензобарбитал, гексобарбитал, зопиклон, клозапин, прегабалин, сибутрамин, тропикамид, хлороформ) – олардың белсенді заты және толтырғыштары;
сараптамалық зерттеуге арналған зат үлгілері (салыстырмалы, бақылау).
Зерттеу объектілеріне, сондай-ақ заттың шикізат көзі (оның шығу тегі), дайындау технологиясы, сақтау тәсілі туралы ақпаратты қамтитын қылмыстық іс материалдары, сондай-ақ оқиға болған жерді қарау, алу жүргізу, заттарды (объектілерді) қарау хаттамалары, зерттелетін затқа және талдау әдістеріне нормативтік-техникалық құжаттама және басқа да құжаттар жатады.
183-8. Заттарды молекулалық спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу міндеттері:
заттың (оның органикалық және бейорганикалық бөлігінің) әртүрлі нысандардағы (ұнтақтар, сұйықтықтар, қатты материалдар) сапалық құрамы мен құрылымын анықтау;
заттың жеке тиесілігін анықтау (оны сәйкестендіру), белсенді және қосалқы компоненттердің болуын анықтау, сондай-ақ ұқсас құрылымы бар қосылыстарды (изомерлердің туындылары мен кейбір түрлерін) саралау;
газдардың табиғатын анықтау және сәйкестендіру (азот тотығы).

В случае отсутствия специализированных помещений и условий для хранения баллонов, находящихся под давлением, на исследование направляются образцы газа (закиси азота), его газовой фазы в объеме до 1 литра в специализированных пробоотборных пакетах для газов, оснащенных фитингами и кран-клапанами (непроницаемых для кислорода и углекислого газа) или в металлических газовых пробоотборниках (контейнерах) с установленными кранами и манометрами давления. При этом количество направляемых образцов газа не должно превышать 10 единиц. Отбор проб газа осуществляется органом досудебного расследования с привлечением специалистов, не состоящих в штате органа судебной экспертизы, с соблюдением требований безопасности.
К объектам, поступающим на исследование, могут быть предъявлены иные требования.
Параграф 17-2. Судебно-экспертное исследование веществ методами молекулярной спектрометрии (7.10)
183-6. Предмет судебно-экспертного исследования веществ методами молекулярной спектрометрии составляют установление фактических данных на основе инструментальных методов исследования (ультрафиолетовой, инфракрасной спектрометрии или спектрометрии комбинационного рассеивания), направленные на определение качественного, структуры и свойств веществ для получения объективных данных об их природе.
183-7. Объектами судебно-экспертного исследования веществ методами молекулярной спектрометрии являются:
органические и неорганические вещества (за исключением ядовитых, радиоактивных и ядерных материалов (и их отходов);
газы (закись азота и другие);
сильнодействующие вещества ограниченной группы (бензобарбитал, гексобарбитал, зопиклон, клозапин, прегабалин, сибутрамин, тропикамид, хлороформ) – их активное вещество, наполнители;
образцы веществ для экспертного исследования (сравнительные, контрольные).
К объектам исследования также относятся материалы уголовного дела, содержащие информацию о сырьевом источнике вещества (его происхождении), технологии изготовления, способе хранения, а также протоколы осмотра места происшествия, производства выемки, осмотра предметов (объектов), нормативно-техническая документация к исследуемому веществу и методам анализа и другие документы.
183-8. К задачам судебно-экспертного исследования веществ методами молекулярной спектрометрии относятся:
определение качественного состава и структуры вещества (его органической и неорганической части) в различных формах (порошки, жидкости, твердые материалы);
установление индивидуальной принадлежности вещества (его идентификация), определение наличия активных и вспомогательных компонентов, а также дифференциация соединений со схожей структурой (производных и некоторых типов изомеров);
определение и идентификация природы газов (закись азота).

183-9. Заттарды молекулярлық спектрометрия әдістерімен сот-сараптамалық зерттеу жүргізу кезінде мынадай сұрақтар шешіледі:
зерттеуге ұсынылған заттың табиғаты қандай;
зерттеуге ұсынылған объектілерде (не екенін көрсету) зат (затты көрсету) бар ма;
кешенді сараптаманы тағайындау кезінде мәселелер объектінің жалпы химиялық табиғатын анықтауға тұжырымдалуы және зерттеудің басқа аспаптық әдістерін немесе сараптама түрлерін қолдана отырып, жиынтықта шешілуі мүмкін.
183-10. Объектілерді сараптамалық зерттеуге дайындау кезінде 17-1-параграфта баяндалған талаптар сақталады.";
5. "Сот сарапшысы біліктілігін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 335 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15031 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот сарапшысы біліктілігін беру қағидаларында:
12-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12-1. Сараптамалық мамандықтардың атауы, бірлестігі не бөлінуі өзгерген кезде біліктілік куәлігі көрсетілетін қызметті алушының заңнаманы білуге арналған тестілеуден және практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруден өтпей беріледі.";
6. "Сот сарапшыларының біліктілік даярлығы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 31 наурыздағы № 342 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15003 болып тіркелген):
3-тармақтың 1 абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген сот сарапшыларының біліктілік даярлығы қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалар кейіннен сот сарапшысы біліктілігін беру үшін игерілетін сот-сараптама мамандығы бойынша жоғары білімі бар үміткерді даярлауды тиімді ұйымдастыруға бағытталған.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Үміткердің біліктілік даярлығының мерзімін игерілген сот-сараптама мамандығына, базалық даярлық деңгейіне, тиісті сараптама мамандығының болуына, сондай-ақ үміткердің тиісті білім саласында жұмыс тәжірибесіне байланысты Орталықтың келісімі бойынша үш айдан бір жылға дейін құрайды және біліктілік даярлығының басшысы белгілейді.
Үміткердің құжаттарын қарауды және біліктілік даярлығының мерзімін келісуді Орталық олар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.
Біліктілік даярлығының мерзімін айқындау кезінде үміткердің игерілетін мамандық бойынша жұмыс өтілі, кәсіптік даярлық деңгейі, практикалық тәжірибесінің болуы, сондай-ақ сот сараптамасының белгілі бір түрі шеңберінде тиісті сараптама мамандығының болуы ескеріледі.
Бұрын сот сараптамасы органында жүргізілмеген сот сараптамасының жаңа түрін енгізу кезінде үміткерді біліктілік даярлау тиісті объектілерді немесе заттарды зерттеу саласында қажетті материалдық-техникалық базасы мен құзыреті бар сыртқы ұйымдарда (жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында, ғылыми-зерттеу институттарында, ғылыми-техникалық орталықтарда және өзге де ұйымдарда) не сараптаманың осы түрін жүргізу тәжірибесі бар сот-сараптама органдарында не осындай ұйымдар мен мекемелердің қызметкерлерін тарта отырып жүргізіледі.
Сыртқы ұйымдарда біліктілік даярлығының мерзімі бір айдан кем емес мерзімде белгіленеді. Біліктілік даярлығы нәтижелері бойынша зерттеу әдістемелерін игеруді және жұмыстың практикалық дағдыларын игеруді растайтын құжат (сертификат, куәлік) ұсынылады.".

183-9. При производстве судебно-экспертного исследования веществ методами молекулярной спектрометрии решаются следующие вопросы:
какова природа представленного на исследование вещества;
содержится ли в представленных на исследование объектах (указать какие) вещество (указать вещество);
при назначении комплексной экспертизы вопросы могут быть сформулированы на установление общей химической природы объекта и решаться в совокупности с применением других инструментальных методов исследования или видов экспертиз.
183-10. При подготовке объектов на экспертное исследование соблюдаются те же требования, которые изложены в параграфе 17-1.";
5. В приказе Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 335 "Об утверждении Правил присвоения квалификации судебного эксперта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15031):
в Правилах присвоения квалификации судебного эксперта, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. При изменении наименования, объединении либо выделении экспертных специальностей, квалификационное свидетельство выдается без прохождения услугополучателем тестирования.";
6. В приказе Министра юстиции Республики Казахстан от 31 марта 2017 года № 342 "Об утверждении Правил квалификационной подготовки судебных экспертов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15003):
абзац 1 пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Департаменту организации экспертной деятельности в установленном законодательством порядке обеспечить:";
в Правилах квалификационной подготовки судебных экспертов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правила направлены на эффективную организацию подготовки претендента, имеющего высшее образование по осваиваемой судебно-экспертной специальности, для последующего присвоения квалификации судебного эксперта.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Срок квалификационной подготовки претендента устанавливается руководителем квалификационной подготовки по согласованию с Центром в зависимости от осваиваемой судебно-экспертной специальности, уровня базовой подготовки, наличия соответствующей экспертной специальности, а также опыта работы претендента в соответствующей отрасли знаний и составляет от трех месяцев до одного года.
Рассмотрение документов претендента и согласование срока квалификационной подготовки осуществляются Центром в срок не более пяти рабочих дней со дня их поступления.
При определении срока квалификационной подготовки учитываются стаж работы претендента по осваиваемой специальности, уровень профессиональной подготовки, наличие практического опыта, а также наличие соответствующей экспертной специальности в рамках определенного вида судебной экспертизы.
При внедрении нового вида судебной экспертизы, ранее не проводившегося в органе судебной экспертизы, квалификационная подготовка претендента проводится во внешних организациях (организациях высшего и (или) послевузовского образования, научно-исследовательских институтах, научно-технических центрах и иных организациях), обладающих необходимой материально-технической базой и компетенциями в области исследования соответствующих объектов или веществ, имеющих опыт производства данного вида экспертиз, либо с привлечением работников таких организаций и учреждений.
Срок квалификационной подготовки во внешних организациях устанавливается продолжительностью не менее одного месяца. По результатам квалификационной подготовки предоставляется документ (сертификат, свидетельство), подтверждающий освоение методик исследования и приобретение практических навыков работы.".