"Облыстың (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын берудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 2026 жылғы 9 маусымдағы № 279-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 11 маусымда № 38935 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 12-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған "Облыстың (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру үлгілік қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Мәдениет және ақпарат
министрі
2026 жылғы 9 маусымдағы
№ 279-НҚ
Бұйрықпен бекітілген
"Облыстың (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын берудің үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Облыстың (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын берудің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 12-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Облыстың (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру тәртібін айқындайды.
2. "Облыстың (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын (бұдан әрі – "Құрметті азамат" атағы) беру елеулі еңбек сіңірген азаматтардың көпжылдық жемісті қызметін және бастамашылығын қоғам тарапынан тану әрі ынталандыру болып табылады, сондай-ақ азаматтардың еңбек және қоғамдық белсенділігін арттыруға бағытталған.
3. "Құрметті азамат" атағы облыста (қалада, ауданда) кемінде 10 жыл еңбек еткен, келесі талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетел азаматтарына беріледі:
1) кәсіби немесе азаматтық міндетін орындау кезінде көрсеткен ерлігі үшін, сондай-ақ заңдылық және құқықтық тәртіпті нығайтуға қосқан үлесі үшін;

Об утверждении Типовых правил присвоения звания "Почетный гражданин области (города, района)"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации Республики Казахстан от 9 июня 2026 года № 279-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2026 года № 38935
В соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила присвоения звания "Почетный гражданин области (города, района)".
2. Комитету архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 9 июня 2026 года № 279-НҚ
Типовые правила присвоения звания "Почетный гражданин области (города, района)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила присвоения звания "Почетный гражданин области (города, района)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и определяют порядок присвоения звания "Почетный гражданин области (города, района)".
2. Присвоение звания "Почетный гражданин области (города, района)" (далее – звание "Почетный гражданин") является признанием и поощрением со стороны общества многолетней плодотворной деятельности и инициативности граждан, внесших значительный трудовой вклад, а также направлено на повышение трудовой и общественной активности граждан.
3. Звание "Почетный гражданин" присваивается гражданам Республики Казахстан и иностранным гражданам, трудившимся в области (городе, районе) не менее 10 лет, соответствующим одному из следующих требований:
1) за мужество, проявленное при исполнении профессионального или гражданского долга, а также внесшим вклад в работу по укреплению законности и правопорядка;

2) мемлекет, саяси және қоғам қайраткерлеріне жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару саласындағы нәтижелі еңбегі үшін, сондай-ақ өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қосқан үлесі үшін;
3) қоғамдық қызметтегі жетістіктері мен қайырымдылық қызметі үшін;
4) облыстағы (қаладағы, аудандағы) спорт, мәдениет, ғылым, білім, денсаулық сақтау, құрылыс, кәсіпкерлік, бизнес және ауыл шаруашылығы салаларын дамытуға қосқан үлесі үшін;
5) тәуелсіз және егемен Қазақстанның тұтастығын сақтауға, этносаралық қатынастар мен келісімді, достық пен ынтымақтастықты нығайтуға сiңiрген ерен еңбегі үшiн.
2-тарау. "Құрметті азамат" атағын беру тәртібі
4. "Құрметті азамат" атағына ұсынылушының әрқайсысына Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша награда қағазы толтырылады.
"Құрметті азамат" атағын беру туралы қолдаухаттар жергілікті атқарушы органдарымен, шығармашылық одақтармен және басқа да ұйымдармен еркін нысанда енгізіледі.
Награда қағазында "Құрметті азамат" атағына ұсынылатын тұлғаның жеке басы, тиісті қызмет саласындағы жұмысының жалпы еңбек өтілі, тұлғаның еңбек, кәсіби немесе қоғамдық қызметі туралы мәліметтер, нақты сіңірген еңбегі, жұмысының тиімділігі мен сапасы туралы мәліметтер баяндалады.
Награда қағазына ұйым басшысы қол қояды және қол қойған ұйымдардың мөрлерiмен расталады.
"Құрметті азамат" атағына ұсынылғандардың әрқайсысына ұсыным жеке дайындалады.
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдігі жанындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Мемлекеттік наградалар жөніндегі комиссия) отырысына дейін отыз күннен кем мерзімде келіп түскен награда құжаттары қарауға қабылданбайды.
5. Награда қағазын Мемлекеттік наградалар жөніндегі комиссия ресімделеді.
6. Медальдар мен оларға куәліктерді дайындау, сондай-ақ оларды есепке алу және сақтау облыс (қала, аудан) әкімі аппаратына жүктеледі.
7. Өз кандидатураларын ұсынған тұлғалардан келіп түскен "Құрметті азамат" атағын беру туралы қолдаухаттар қаралмайды.
Облыс бойынша аудан немесе қаланың "Құрметті азамат" атағына ие тұлғаны қайта ұсынуға жол берілмейді.
"Құрметті азамат" атағын беру қайтыс болғаннан кейін еліміздің мүддесін қорғау кезінде және адам өмірін құтқаруға байланысты жағдайларда көрсеткен батылдығы, ерлігі, қаһармандығы үшін жүзеге асырылуы мүмкін.
8. Қолдаухат Мемлекеттік наградалар жөніндегі комиссияда қаралады.
9. Мемлекеттік наградалар жөніндегі комиссия шешімі көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.

2) государственным, политическим и общественным деятелям, за эффективную деятельность в сфере местного государственного управления и самоуправления, а также за вклад в социально-экономическое развитие региона;
3) за достижения в общественной деятельности и за благотворительную деятельность;
4) внесшим вклад в развитие сфер спорта и культуры, науки, образования, здравоохранения, строительства, предпринимательства, бизнеса и сельского хозяйства в области (городе, районе);
5) за выдающийся труд, внесенный в сохранение целостности независимого и суверенного Казахстана, укрепление межэтнических отношений и согласия, дружбы и сотрудничества.
Глава 2. Порядок присвоения звания "Почетный гражданин"
4. На каждого представляемого к званию "Почетный гражданин" составляется наградной лист по форме согласно приложению 1 к Правилам.
Ходатайства о присвоении звания "Почетный гражданин" вносятся местными исполнительными органами, творческими союзами и другими организациями в произвольной форме.
В наградном листе излагаются данные, характеризующие личность представляемого к званию "Почетный гражданин", общий трудовой стаж работы в соответствующей сфере деятельности, сведения о трудовой, профессиональной или общественной деятельности лица, конкретные заслуги, сведения об эффективности и качестве работы.
Наградной лист подписывается руководителем организации и заверяется печатями подписавших организаций.
Представление на каждого представляемого к званию "Почетный гражданин" готовится отдельно.
Поступившие менее чем за тридцать дней до заседания Комиссии по государственным наградам Республики Казахстан при акимате городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей (далее – Комиссия по государственным наградам) наградные документы к рассмотрению не принимаются.
5. Наградной лист оформляется Комиссией по государственным наградам.
6. Изготовление медалей и удостоверений к ним, а также их учет и хранение возлагаются на аппарат акима области (города, района).
7. Ходатайства о присвоении звания "Почетный гражданин", поступившие от лиц, выдвинувших свои кандидатуры самостоятельно, не рассматриваются.
Повторное представление лица, имеющего звание "Почетный гражданин" города или района области, не допускается.
Посмертное присвоение звания "Почетный гражданин" может производиться за мужество, отвагу, героизм, проявленные при защите интересов страны и в случаях, связанных со спасением человеческих жизней.
8. Ходатайство рассматривается Комиссией по государственным наградам.
9. Решение Комиссии по государственным наградам принимается большинством голосов. В случае равенства голосов, голос председателя комиссии является решающим.

10. Мемлекеттік наградалар жөніндегі комиссияның шешімі ұсыныс сипатында болады және оның барлық мүшелерінің қолы қойылған хаттамамен ресімделеді.
11. "Құрметті азамат" атағы әр екі жыл сайын Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарынның он тұлғаға дейін берілуі мүмкін.
Облыстың (қаланың, ауданның) мерейтойлық күніне орай "Құрметті азамат" атағын қосымша әр бес жыл сайын Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарының бес тұлғаға дейін берілуі мүмкін.
Облыс (қала, аудан) әкімінің ұсынысы бойынша қауіпті табиғи құбылыстың, апаттың, дүлей зілзаланың немесе өзге де авариялық жағдайлардың салдарын жоюға немесе алдын алуға көмек көрсеткен Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарына "Құрметті азамат" атағы берілуі мүмкін.
12. "Құрметті азамат" атағын беру туралы тиісті мәслихаттың шешімі жергілікті масс-медиада жарияланады.
13. "Құрметті азамат" атағы:
1) "Құрметті азамат" атағына ұсынылған кезде өтелмеген немесе заңда белгіленген тәртіппен алынбаған соттылығы бар тұлғаларға;
2) сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған тұлғаларға берілмейді.
3-тарау. Медаль мен куәлікті тапсыру тәртібі
14. "Құрметті азамат" атағын беру туралы тиісті мәслихат шешімі күшіне енген күннен бастап екі айдан кешіктірілмейтін мерзімде аталған атақ берілген тұлғаға салтанатты түрде "Құрметті азамат" атағына медаль мен куәлік тапсырылады.
"Құрметті азамат" атағына медаль мен куәлікті Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың (қалалардың, аудандардың) әкімдері немесе мәслихат төрағасы тапсырады.
15. Медаль мен куәлікті тапсырар алдында тиісті мәслихаттың "Құрметті азамат" атағын беру туралы шешімі жария етіледі.
"Құрметті азамат" атағы берілген тұлғаға медаль мен куәлік жеке тапсырылады.
Егер "Құрметті азамат" атағы берілген тұлға денсаулық жағдайына байланысты тапсыруға келе алмаса, медаль мен куәлік оның орналасқан жерінде тапсырылуы мүмкін.
Қайтыс болғаннан кейін "Құрметті азамат" атағын беру туралы құжаттар мен оған қоса медаль қайтыс болған тұлғаның отбасы мүшелеріне тапсырылады.
Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының талаптарын ескере отырып қайтыс болған тұлғаның мұрагерлерінің келісімімен ресімделген "Құрметті азамат" атағын беру туралы құжаттар мен оған қоса медальді музейлерге сақтауға берілуі мүмкін.
Мұрагерлері болмаған жағдайда "Құрметті азамат" атағын беру туралы құжаттар мен оған қоса медаль музейлерге сақтауға беріледі.

10. Решение Комиссии по государственным наградам носит рекомендательный характер и оформляется протоколом, который подписывается всеми ее членами.
11. Звание "Почетный гражданин" может присваиваться до десяти гражданам Республики Казахстан и иностранным гражданам каждые два года.
По случаю юбилейной даты области (города, района) присвоение звания "Почетный гражданин" дополнительно осуществляется каждые пять лет и может быть присвоено до пяти гражданам Республики Казахстан и иностранным гражданам.
По предложению акима области (города, района) звание "Почетный гражданин" может быть присвоено гражданам Республики Казахстан и иностранным гражданам, оказавшим помощь в ликвидации или предупреждении последствий опасного природного явления, катастрофы, стихийного бедствия или иной аварийной ситуации.
12. Решение соответствующего маслихата о присвоении звания "Почетный гражданин" публикуется в местных масс-медиа.
13. Звание "Почетный гражданин" не может быть присвоено:
1) лицам, имеющим судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке на момент представления к званию "Почетный гражданин";
2) лицам, признанным судом недееспособными, либо ограниченно дееспособными.
Глава 3. Порядок вручения медали и удостоверения
14. В срок не позднее двух месяцев со дня вступления в силу решения соответствующего маслихата о присвоении звания "Почетный гражданин" лицу, которому присвоено указанное звание, в торжественной обстановке вручаются медаль и удостоверение к званию "Почетный гражданин".
Медаль и удостоверение к званию "Почетный гражданин" вручаются акимами городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей (городов, районов) или председателем маслихата.
15. Перед вручением медали и удостоверения оглашается решение соответствующего маслихата о присвоении звания "Почетный гражданин".
Медаль и удостоверение вручаются лично лицу, которому присвоено звание "Почетный гражданин".
Если лицо, которому присвоено звание "Почетный гражданин", не может явиться на вручение в связи с состоянием здоровья, медаль и удостоверение могут быть вручены по месту его нахождения.
Документы о присвоении звания "Почетный гражданин", а также медаль к нему, в случае посмертного присвоения вручаются членам семьи умершего.
С согласия наследников умершего лица, оформленного с учетом требований гражданского законодательства Республики Казахстан, документы о присвоении звания "Почетный гражданин" и медаль к нему могут быть переданы на хранение музеям.
При отсутствии наследников документы о присвоении звания "Почетный гражданин" и медаль к нему передаются на хранение музеям.

16. "Құрметті азамат" атағына медаль осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындалады.
"Құрметті азамат" атағы берілген әрбір тұлғаға медальді тапсырумен бір мезгілде осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша медальға куәлік беріледі.
"Құрметті азамат" атағына берілетін куәлікке облыс (қала, аудан) мәслихатының төрағасы қол қояды.
17. Медальдер мен оларға берілетін куәліктерді дайындауға жұмсалатын шығыстар тиісті жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылады.
4-тарау. Қорытынды ережелер
18. Соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген жағдайда "Құрметті азамат" атағынан айыру тиісті мәслихаттың шешімімен жүзеге асырылады.
19. "Құрметті азамат" атағынан айырылған тұлға осы атақты қайта алуға ұсыныла алмайды.
"Облыстың (қаланың, ауданның)
құрметті азаматы"
атағын берудің үлгілік қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________
облыс (қаланың, ауданның)
НАГРАДА ҚАҒАЗЫ
1. Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
________________________________________________________________
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)________________________________
3. Лауазымы, жұмыс, қызмет орны (кәсіпорын, мекеме, ұйым бөлімшесінің
нақты атауы дәл көрсетілуі керек)
________________________________________________________________
4. Жынысы ___________
5. Туған жылы мен туған жері ______________________________________
6. Білімі ________________________________________________________
7. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы _________________________________
8. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік наградаларымен
наградталған және наградталған уақыты:
_______________________________________________________________
9. Үйінің мекенжайы ____________________________________________
10. Жалпы жұмыс өтілі ___________
11. Саладағы жұмыс өтілі___________
12. Тиісті қызмет саласындағы еңбек өтілі, тұлғаның еңбек, кәсіби немесе
қоғамдық қызметі туралы мәліметтер _______________________________
13. Наградталушының нақты айрықша еңбегін сипаттайтын мінездеме:
Кандидатура ____________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы
_________________________________________талқылау болған уақыт,
хаттаманың №)_________________________________ талқыланып, ұсынылған.
Мына___________________________________________атағына
ұсынылады
(облыстың (қаланың,ауданның) "Құрметті азаматы" атағы)
Ұйым басшысы ___________________________ __________________________
(ТАӘ) (ол болған жағдайда) (ТАӘ) (ол болған жағдайда)
___________________________ ______________ (қолы) (қолы)
"Облыстың (қаланың, ауданның)
құрметті азаматы" атағын
берудің
үлгілік қағидаларына
2-қосымша
Нысан

16. Медаль к званию "Почетный гражданин" изготавливается по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Каждому лицу, которому присвоено звание "Почетный гражданин", одновременно с вручением медали выдается удостоверение к медали по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Удостоверение к званию "Почетный гражданин" подписывается председателем маслихата области (города, района).
17. Финансирование расходов на изготовление медалей и удостоверений к ним осуществляется за счет средств соответствующего местного бюджета.
Глава 4. Заключительные положения
18. В случае вступления в законную силу обвинительного приговора суда, лишение почетного звания "Почетный гражданин" осуществляется по решению соответствующего маслихата.
19. Лицо, лишенное звания "Почетный гражданин", не подлежит повторному выдвижению на присвоение данного звания.
Приложение 1
к Типовым правилам
присвоения звания
"Почетный гражданин области
(города, района)"
Форма
_____________________
области (города, района)
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________
2. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)________________
3. Должность, место работы, службы (указать точное наименование
подразделения предприятия, учреждения, организации)
_______________________________________________________________
4. Пол _________________________________________________________
5. Год и место рождения _________________________________________
6. Образование _________________________________________________
7. Ученая степень, ученое звание __________________________________
8. Какими государственными наградами Республики Казахстан
награжден(а) и дата награждения: _________________________________
9. Домашний адрес: _____________________________________________
10. Общий стаж работы __________________________________________
11. Стаж работы в отрасли _______________________________________
12. Стаж работы в соответствующей сфере деятельности, сведения
о трудовой, профессиональной или общественной деятельности лица
______________________________________________________________
13. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг
награждаемого: ________________________________________________
Кандидатура обсуждена и рекомендована __________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации, дата обсуждения,
№ протокола)
Представляется к званию ________________________________________
(звание "Почетный гражданин" области (города, района)")
Руководитель организации __________________________ ____________
(Ф.И.О.) (при его наличии) (Ф.И.О.) (при его наличии)
__________________________ ____________________________________
Приложение 2
к Типовым правилам
присвоения звания
"Почетный гражданин области
(города, района)"
Форма

1. Медальдің эскизі мен сипаттамасы:
Медальдің аверсі
Медальдің реверсі
Медаль аверсінің ортасында өңірлік нышанның бейнесі. Жоғары шеткі бөлігін бойлай облыстың (қаланың, ауданның)
құрметті азаматы деген жазу жазылады
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медальге мынадай талаптар қойылады:
1) медальдің визуалды құрамдас бөлігі, көлемді бейнесі және (немесе) моделі анық бедері бар;
2) медаль жобасында ресми атаулар, жазулар және басқа да мәтіндер қазақ тілінде жазылады;
Медальдің дизайнын дайындау кезінде:
1) медаль жезден диаметрі 34 миллиметр (бұдан әрі – мм) шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ;
2) реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасады;
3) медаль құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті муар лентасымен қапталған, ені 30 мм және биіктігі 50 мм алтытбұрышты тағанға жалғанады. Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Облыстың (қаланың, ауданның)
құрметті азаматы"
атағын берудің үлгілік қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Куәлік эскизі:
Куәліктің алғы сол жағы
Куәліктің алғы оң жағы
(Медальдің сурет)
Облыстың (қаланың, ауданның)
атауы
№ куәлік
ТАӘ (ол болған жағдайда)
Мәслихаттың шешімі жазылады
Облыстың (қаланың, ауданның)
мәслихат төрағасының қолы мен мөрі
Куәліктің артқы сол жағы
Куәліктің артқы оң жағы
Облыстың (қаланың, ауданның)
өңірлік нышанының бейнесі

1. Эскиз и описание медали:
Аверс - медали
Реверс - медали
На аверсе медали в центре изображение
региональной символики.
По верхнему внешнему краю надпись
почетный гражданин области
(города, района)
На реверсе расположен
порядковый номер медали.
К медалям предъявляются следующие требования:
1) медаль имеет визуальную составляющую, объемное изображение и (или) модель, с четким рельефом;
2) в проекте награды официальные наименования, надписи и другой текст излагаются на казахском языке.
При разработке дизайна медали:
1) медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 миллиметра (далее – мм). Аверс медали, блестящий;
2) на реверсе расположен порядковый номер медали.
3) медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 30 мм и высотой 50 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Приложение 3
к Типовым правилам
присвоения звания
"Почетный гражданин области
(города, и района)"
Форма
Эскиз удостоверения:
Лицевая левая сторона удостоверения
Лицевая правая сторона удостоверения
(Фото медали)
Наименование области (города, района)
№ удостоверение
ФИО (при его наличии)
Прописывается Решение Маслихата
Подпись и печать председателя маслихата области
(города, района)
Оборотная левая сторона удостоверения
Оборотная правая сторона удостоверения
Изображение региональной символики области (города, района)