"Масс-медиа саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2024 жылғы 17 қазандағы № 488-НҚ Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 2026 жылғы 2 маусымдағы № 263-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 маусымда № 38892 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Масс-медиа саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 17 қазандағы № 488-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35283 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
кіріспе келесі редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Отандық теле-, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою, куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Отандық теле-, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою, куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Отандық теле-, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою, куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды".;
3, 4 және 5-тармақтар келесі редакцияда жазылсын:
"3. Көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы).
4. "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер ұсынуға қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 17 октября 2024 года № 488-НҚ "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в области масс-медиа"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации Республики Казахстан от 2 июня 2026 года № 263-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2026 года № 38892
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 17 октября 2024 года № 488-НҚ "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в области масс-медиа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35283) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства отечественного теле-, радиоканала", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства отечественного теле-, радиоканала" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства отечественного теле-, радиоканала".";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Услугополучатель – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие право и (или) намерение подать заявление на получение государственной или социально ответственной услуги или получающие государственную или социально ответственной услуги либо получившие результат оказания государственной или социально ответственной услуги для реализации своих прав, свобод и законных интересов с предоставлением им соответствующих материальных или нематериальных благ.
4. Веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.

5. Қағидаларға өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілген кезде көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" цифрлық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс орталығына және көрсетілетін қызметті берушіге бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.";
6-тармақтың бірінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
"6. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық Үкіметтің", "Е-лицензиялау" "мемлекеттік деректер базасы" веб-порталы (бұдан әрі – Портал), осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алты ай ішінде таратылатын және ретрансляцияланатын теле -, радиобағдарламаларды жазу және сақтау туралы, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды немесе осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес оларды жалға алуға мүліктік құқықтарының болуы туралы мәліметтер нысанын жібереді.";
13-тармақтың үшінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.".
"Отандық теле -, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою, куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Отандық теле -, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке алу, куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Отандық теле -, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке алу, куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 4 және 5-қосымша осы бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік теле-, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою, куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік теле-, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою, куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік теле-, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою, куәлігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің тәртібін айқындайды.";

5. При внесении изменений и (или) дополнений в Правила услугодатель направляет оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", в Единый контакт-центр и услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Услугополучатель направляет услугодателю через веб-портал "цифрового правительства", "Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – Портал), заявление по форме согласно приложениям 1 или 2 к настоящим Правилам, о записи и хранении транслируемых и ретранслируемых теле-, радиопрограмм в течение шести месяцев по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, форму сведений о наличии имущественных прав собственника теле-, радиоканала на помещения и площади с отдельным входом или на их аренду согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
часть третью пункта 13 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.".
приложения 1 и 2 к Правилам оказания государственной услуги "Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства отечественного теле-, радиоканала" изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
приложение 3 к Правилам оказания государственной услуги "Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства отечественного теле-, радиоканала" меняется на казахском языке, на русском языке не меняется;
приложение 4 и 5 к Правилам оказания государственной услуги "Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства отечественного теле-, радиоканала" изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства иностранного теле-, радиоканала, распространяемого на территории Республики Казахстан", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства иностранного теле-, радиоканала, распространяемого на территории Республики Казахстан" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства иностранного теле-, радиоканала, распространяемого на территории Республики Казахстан".

3, 4 және 5-тармақтар келесі редакцияда жазылсын:
"3. Көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері
4. "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер ұсынуға қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.
5. Қағидаларға өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілген кезде көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" цифрлық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс орталығына және көрсетілетін қызметті берушіге бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.";
6-тармақтың бірінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
"6. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет", "Е-лицензиялау "мемлекеттік деректер базасы" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды жібереді.";
13-тармақтың үшінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.".
"Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік теле-, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою, куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 1-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік теле -, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою, куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 2-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Мерзімді баспа басылымдарын, интернет-басылымдарды есепке қою немесе қайта есепке алу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Услугополучатель – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие право и (или) намерение подать заявление на получение государственной или социально ответственной услуги или получающие государственную или социально ответственной услуги либо получившие результат оказания государственной или социально ответственной услуги для реализации своих прав, свобод и законных интересов с предоставлением им соответствующих материальных или нематериальных благ.
4. Веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.
5. При внесении изменений и (или) дополнений в Правила услугодатель направляет оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", в Единый контакт-центр и услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Услугополучатель направляет услугодателю через веб-портал "цифрового правительства", "Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – Портал), заявление по форме согласно приложению 1, а также документы указанные в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
часть третью пункта 13 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.".
приложение 1 к Правилам оказания государственной услуги "Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства иностранного теле-, радиоканала, распространяемого на территории Республики Казахстан" изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 2 к Правилам оказания государственной услуги "Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства иностранного теле-, радиоканала, распространяемого на территории Республики Казахстан" изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Постановка на учет или переучет периодических печатных изданий, интернет-изданий", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы "Мерзімді баспасөз басылымдарын, интернет-басылымдарды есепке қою немесе қайта есепке алу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Мерзімді баспасөз басылымдарын, интернет-басылымдарды есепке қою немесе қайта есепке алу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.";
3, 4 және 5-тармақтар келесі редакцияда жазылсын:
"3. Көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері
4. "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер ұсынуға қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.
5. Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" цифрлық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс орталығына бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.";
6-тармақтың бірінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
"6. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет", "Е-лицензиялау "мемлекеттік деректер базасы" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінішті, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды жібереді.";
13-тармақтың үшінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.".
"Мерзімді баспа басылымдарын, интернет-басылымдарды есепке қою немесе қайта есепке қою" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Мерзімді баспа басылымдарын, интернет-басылымдарды есепке қою немесе қайта есепке қою" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 3-қосымша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Постановка на учет или переучет периодических печатных изданий, интернет-изданий" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Постановка на учет или переучет периодических печатных изданий, интернет-изданий".
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Услугополучатель – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие право и (или) намерение подать заявление на получение государственной или социально ответственной услуги или получающие государственную или социально ответственной услуги либо получившие результат оказания государственной или социально ответственной услуги для реализации своих прав, свобод и законных интересов с предоставлением им соответствующих материальных или нематериальных благ.
4. Веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.
5. При внесении изменений и (или) дополнений в Правила услугодатель направляет оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", в Единый контакт-центр информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Услугополучатель направляет услугодателю через веб-портал "цифрового правительства", "Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – Портал), заявление по форме согласно приложениям 1 и 2, а также документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
часть третью пункта 13 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.".
приложения 1 и 2 к Правилам оказания государственной услуги "Постановка на учет или переучет периодических печатных изданий, интернет-изданий" изложить в новой редакции согласно приложениям 7 и 8 к настоящему приказу;
приложение 3 к Правилам оказания государственной услуги "Постановка на учет или переучет периодических печатных изданий, интернет-изданий" изложить в новой редакции согласно приложению 9 к приказу.

2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он бесінші, он жетінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырық екінші, сондай-ақ қырық үшінші абзацтарын қоспағанда алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интелект және цифрлық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 2 маусымдағы
№ 263-НҚ бұйрығына
1 қосымша
"Отандық теле-, радиоарнаны
есепке қою, қайта есепке
қою, куәлігін беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
(отандық теле-, радиоарнаны
есепке қою туралы куәлікті
беретін органның
толық атауы)
Өтініш
Сізден отандық теле-, радиоарна _______________________________
(теле-, радиоарнаның атауы) есепке қоюды сұраймын.
Теле-, радиоарнаның меншік иесінің атауы _________________________
(меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) атауы және ұйымдық-құқықтық нысаны)
Теле-, радиоарнаның меншік иесінің мекенжайы _____________________
(тұрғылықты жері/орналасқан жері, байланыс деректері)
БСН/ЖСН _____________________________________________________
Теле-, радиоарнаның тақырыптық бағыты: ____________________________
Меншікті хабар таратудың орташа тәуліктік көлемі: ___________________
Ретрансляцияланатын хабар таратудың орташа тәуліктік көлемі: __________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) (қолы) атауы)
Цифрлық жүйелерінде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
(трансляцияланатын және ретрансляцияланатын теле-, радиобағдарламаларды жазып алу және алты ай бойы сақтау туралы)
Мөр орны (ол болған жағдайда) 20___ жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 2 маусымдағы
№ 263-НҚ бұйрығына
2-қосымша
"Отандық теле-, радиоарнаны
есепке қою қайта есепке қою,
куәлігін беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысаны
(отандық теле-, радиоарнаны
есепке қою туралы куәлікті
беретін органның толық
атауы)
Өтініш
Сізден _________________________________себебі бойынша
(себебін көрсету)
отандық теле-, радиоарна__________________________________________
(теле-, радиоарнаның атауы қайта есепке қоюды жүзеге асыруды сұраймын.
Теле-, радиоарнаның меншік иесінің атауы____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта
көрсетілсе))_______________________________________________________
(меншік иесінің (бар болған жағдайда) атауы және ұйымдық-құқықтық нысаны)
Теле-, радиоарнаның меншік иесінің мекенжайы__________________________
(тұрғылықты жері/орналасқан жері, байланыс деректері)
БСН/ЖСН____________________________________
Теле-, радиоарнаның тақырыптық бағыты:__________________
Меншікті хабар таратудың орташа тәуліктік көлемі:___________
Ретрансляцияланатын хабар таратуының орташа тәуліктік көлемі: __________________
Меншік иесінің ауысуын/меншік құқықтарды беруді растайтын құжаттардың деректері:
(меншік құқығы өтетін адамның құжатының деректері, құжатының нөмірі мен күні, ЖСН/БСН және тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) атауы және ұйымдық- құқықтық нысаны (меншік иесі ауысқан жағдайда толтырылады))
Р/с № құжаттың деректері
1.______________
2.______________
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
__________ 20 __ жылғы "____" __________ (қолы)
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) (қолы))
Мөр орны 20 __ жылғы "_ " _________ (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 2 маусымдағы
№ 263-НҚ бұйрығына
3-қосымша
"Отандық теле-, радиоарнаны
есепке қою қайта есепке
қою, куәлігін беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысаны
(отандық теле-, радиоарнаны
есепке қою туралы куәлікті
беретін органның толық
атауы)
________________________
_______________________
Трансляцияланатын және ретрансляцияланатын теле-, радиобағдарламаларды жазып алу және алты ай бойы сақтау туралы
Теле-, радиоарнаның меншік иесінің атауы
______________________________
(меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) атауы және ұйымдық-құқықтық нысаны) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабының 2-тармағына сәйкес теле-, радиоарналар өздерінің эфирге шығарылған теле-, радиобағдарламаларының жазбаларын алты ай бойы сақтауға, сондай-ақ оларды өзiнiң эфирлiк жұмысының тiркеу журналында тіркеп қоюға және оны осы журналда соңғы жазба жасалған кезден бастап кемiнде бiр жыл сақтауға міндетті) (меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) атауы және ұйымдық-құқықтық нысаны) қолы.
Қол қойылды және __:__ сағатта жіберілді "__" ______ 20__ жыл
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 2 маусымдағы
№ 263-НҚ бұйрығына
4 қосымша
"Отандық теле-, радиоарнаны
есепке қою, қайта есепке
қою, куәлігін беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 4-қосымша
Мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Отандық теле-, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою, куәлігін беру"
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің
атауы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрлігінің Ақпарат комитеті
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру www. egov. kz, www. elicense. kz. "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
5
мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі – 10 (он)
жұмыс күні.
6
мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара
цифрландырылған)
7
мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету
нәтижесі – отандық теле-,
радиоарнаны есепке қою, қайта
есепке қою туралы куәлік (бұдан
әрі – куәлік), куәліктің осы
Қағидаларда көзделген
жағдайларда және негіздер
бойынша мемлекеттік қызмет
көрсетуден бас тарту туралы
уәжді жауап. Порталда
мемлекеттік қызмет көрсету
нәтижесі не мемлекеттік қызметті
көрсетуден бас тарту туралы
уәжді жауап көрсетілетін қызметті
берушінің уәкілетті адамының
ЭЦҚ-сымен қол қойылған
электрондық құжат нысанында "жеке кабинетіне" жіберіледі.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

2. Комитету информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, пятнадцатого, семнадцатого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорок второго и сорок третьего пункта 1 настоящего приказа которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 263-НҚ
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной
услуги "Постановка
на учет, переучет, выдача
свидетельства отечественного
теле-, радиоканала"
Форма
(полное наименование
органа, выдающего
свидетельство о постановке
на учет отечественного
теле-, радиоканала)
Заявление
Прошу Вас поставить на учет отечественный теле-, радиоканал
_________________________________________________________________
(наименование теле-, радиоканала)
Наименование собственника теле-, радиоканала _______________________
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и
должность лица (лиц), наименование и организационно-правовая форма собственника)
Адрес собственника теле-, радиоканала _______________________________
(место жительство/место нахождения, контактные данные)
БИН/ИИН ________________________________________________________
Тематическая направленность теле-, радиоканала: ______________________
Среднесуточный объем собственного вещания: _________________________
Среднесуточный объем ретранслируемого вещания: _____________________
____________________________ ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и должность лица (лиц), (подпись) наименование заявителя)
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах Приложение 3. _______________ (о записи и хранении транслируемых и ретранслируемых теле-, радиопрограмм в течение шести месяцев).
Место печати (при его наличии)
"_____" _________________ 20___ года
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 263-НҚ
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной
услуги "Постановка на
учет, переучет, выдача
свидетельства отечественного
теле-, радиоканала"
Форма
_________________________
(полное наименование органа,
выдающего свидетельство
о постановке на учет
отечественного теле-,
радиоканала)
Заявление
Прошу Вас осуществить переучет отечественного теле-, радиоканала
_____________________________________________________________________
(наименование теле-, радиоканала)
по следующей причине ______________________________________________________
(указать причину)
Наименование собственника теле-, радиоканала
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и должность лица (лиц)______________________________________________________
(при его наличии)/наименование и организационно-правовая форма собственника)
Адрес собственника теле-, радиоканала
_____________________________________________________________________
(место жительство/место нахождения, контактные данные)
БИН/ИИН ______________________________________________________
Тематическая направленность теле-, радиоканала: ____________________
Среднесуточный объем собственного вещания: ______________________
Среднесуточный объем ретранслируемого вещания: __________________
Данные документов, подтверждающих смену собственника/передачу прав
собственности: (указываются данные документа, номер и дата документа, ИИН/БИН и
фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и
должность лица (лиц), наименование и организационно-правовая форма лица, которому
переходят права собственности (заполняется в случае смены собственника)
№ п/п Данные документа
1
2
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах
________ "__" ____ 20 __ г.
(подпись) ___________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и должность лица (лиц), (подпись) наименование заявителя)
Место печати "__" _____________20___года
(при его наличии)
Приложение 3 к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 263-НҚ
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Постановка на учет, переучет,
выдача свидетельства
отечественного теле-,
радиоканала"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства отечественного теле-, радиоканала
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Комитет информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявлений и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "цифрового правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок оказания – 10 (десять) рабочих дней.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Результат оказания государственной услуги – свидетельство о постановке на учет, переучет отечественного теле-, радиоканала (далее – свидетельство), свидетельство либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренными настоящими правилами. На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации;

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліспен дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда. Өтініштер қабылданып, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін беріледі.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) отандық теле-, радиоарнаны есепке қою үшін көрсетілетін қызметті алушы: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті (сұрау салуды), теле -, радиоарна меншік иесінің жеке кіреберісі бар үй-жайлар мен алаңдарға немесе оларды жалға алуға мүліктік құқықтарының болуы туралы мәліметтер нысанын осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ұсынады;
2) отандық теле-, радиоарнаны қайта қою үшін көрсетілетін қызметті алушы порталға: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті (сұрау салуды) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес теле-, радиоарнаның меншік иесінің кірер есігі бөлек үй-жайлар мен алаңдарға немесе оларды жалға алуға мүліктік құқықтарының болуы туралы мәліметтер нысанын ұсынады;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша трансляцияланатын және ретрансляцияланатын теле-, радиобағдарламаларды жазып алу және алты ай бойы сақтау туралы; Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші порталдан алады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің бұрын сол атаумен және сол аумақта таралатын не оның атауы бұрын құрылған теле-, радиоарнаның атауымен айырғысыз дәрежеде ұқсас теле-, радиоарнаны есепке қойғаны туралы куәлікті беруі;
2) теле -, радиоарнаны есепке қою немесе қайта есепке қою туралы өтініштің мазмұны "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес келмейді;

1) портала – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с перерывом на обед в соответствии с установленным графиком работы, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.00.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) для постановки на учет отечественного теле-, радиоканала услугополучатель представляет: заявление (запрос) в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя, форма сведений о наличии имущественных прав собственника теле-, радиоканала на помещения и площади с отдельным входом или на их аренду согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) для переучета отечественного теле-, радиоканала услугополучатель представляет на портал: заявление (запрос) в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя, форма сведений о наличии имущественных прав собственника теле-, радиоканала на помещения и площади с отдельным входом или на их аренду согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
3) о записи и хранении транслируемых и ретранслируемых теле-, радиопрограмм в течение шести месяцев по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, документ подтверждающий оплату услугодатель получает из Портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) услугодателем ранее выдано свидетельство о постановке на учет теле-, радиоканала с тем же названием и распространением на той же территории либо сходным до степени его смешения с названием ранее созданного теле-, радиоканала;
2) содержание заявления о постановке на учет или переучете теле-, радиоканала не соответствует требованиям пункта 6 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа";

3) меншік иесінің ауысуына орай теле -, радиоарнаны қайта есепке қою туралы өтініште теле-, радиоарнаға меншік құқықтарын басқа адамға беру туралы шарттың нөмірі мен күнінің көрсетілмеуі;
4) шығарылуын бұрын сот тоқтатқан, атауы (атауының бір бөлігі) бірдей және тақырыптық бағыты дәл сондай теле-, радиоарнаны есепке қоюдың мәлімделуі немесе атауы мен тақырыптық бағытын қайталайтын теле-, радиоарнаның мәлімделуі, сондай-ақ шығарылуы сот шешімімен тоқтатылған теле-, радиоарналардың меншік иесі немесе бас редакторы (редакторы) соттың шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде өтініш берген жағдайда;
5) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) онда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық емес екендігі анықталса;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
7) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімінің болмауы.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы ол болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы цифрлық нысанда алады. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www. mam. gov. kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Мәдениет және ақпарат
министрі
2026 жылғы 2 маусымдағы
№ 263-НҚ бұйрығына
5-қосымша
"Отандық теле-, радиоарнаны
есепке қою, қайта есепке
қою, куәлігін беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
5-қосымша
Теле-, радиоарнаның меншік иесінің кірер есігі бөлек үй-жайлар мен алаңдарға немесе оларды жалға алуға мүліктік құқықтарының болуы туралы мәліметтер нысаны: (үй-жайлардың орналасқан жері және олардың сипаттамасы көрсетіледі) (алаң шаршы метрде, кадастрлық нөмірі, мүліктік құқықтың түрі, жалға алу шарттының деректері).
Р/с №
Үй-жайдың типі
Мекенжайы
Сипаттамасы
1
Телерадио хабарларын таратудың жұмыс істеуіне қажетті техникалық құралдарды орналастыру және пайдалану үшін (студиялық, аппараттық, қосалқы)
2
Шығармашылық (редакциялық) персоналды орналастыру үшін
3
Теле-, радиоарнаның меншік иесіне тиесілі әкімшілік-басқару персоналы үшін
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) меншік иесінің атауы және ұйымдық-
құқықтық нысаны) трансляцияланатын және рестрансляцияланатын теле-,
радиобағдарламаларды таспаға басуға және алты ай бойы сақтауға міндеттенеді.
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді пайдалануға келісемін
__________ 20__ жылғы "__" _________ (қолы)
_________________________________________________ __________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) (қолы)
Мөр орны 20__ жылғы "___" _____
(ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 2 маусымдағы
№ 263-НҚ бұйрығына
6-қосымша
"Қазақстан Республикасының
аумағында таратылатын
шетелдік теле-, радиоарнаны
есепке қою, қайта есепке
қою, куәлігін беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
____________________________
(шетелдік теле-, радиоарнаны
есепке қою туралы куәлікті
беретін органның толық атауы)
____________________________
(шетелдік теле-, радиоарнаны
есепке қою туралы куәлікті
беретін орган басшысының
Т.А.Ә. (егер ол жеке басты
куәландыратын құжатта
көрсетілсе)
Өтініш
Сізден шетелдік теле-, радиоарнаны есепке қоюды (қайта есепке қоюды жүзеге асыруды) сұраймын.________________________________________ (қайта есепке қоюды жүзеге асырған жағдайда, себебі көрсетіледі)
Теле-, радиоарнаның меншік иесінің атауы____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тұрғылықты жері, орналасқан жері, ұйымдық-құқықтық нысаны, телефоны, электрондық мекенжайы)
Теле-, радиобағдарламалардың тілі (тілдері) _____________________
Теле-, радиоарнаның хабар тарату торы _________________________
(кейінгі айға)
Теле-, радиоарнаның негізгі тақырыптық бағыты ____________________
Теле-, радиоарнаның бас редакторы/редакторы ______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе))
Теле-, радиокомпанияның заңды мекенжайы ________________________
(индексі, қала, аудан, көше, үй, телефоны, электрондық мекенжайы)
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңын сақтау туралы
____________________________________________________________
Өтінішке қоса беріледі:
1._________________________
2._________________________
__________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) атауы)
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын дербес деректерді жинауға, өңдеуге мәліметтерді пайдалануға келісемін.
(қолы)
Мөрдің орны "__" ______20 ___ жыл (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 2 маусымдағы
№ 263-НҚ бұйрығына
7-қосымша
"Қазақстан Республикасының
аумағында таратылатын
шетелдік теле-, радиоарнаны
есепке қою, қайта есепке
қою, куәлігін беру"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Қазақстан Республикасының аумағында таралатын шетелдік теле-, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою, куәлігін беру"
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің
атауы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрлігінің Ақпарат комитеті
4
Мемлекеттік қызметтерді және олардың кіші түрлері (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру www. egov. kz, www. elicense. kz. "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі – 15 (он бес)
жұмыс күні.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара
цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – Қазақстан Республикасының аумағында таралатын шетелдік теле-, радиоарнаны есепке қою, қайта есепке қою туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) куәліктің осы Қағидаларда көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту уәжді жауап көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетіне" жолданады.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

3) в заявлении о переучете теле-, радиоканала ввиду смены собственника не указаны номер и дата договора, подтверждающего передачу прав собственности на теле-, радиоканал другому лицу;
4) к постановке на учет заявлен теле-, радиоканал с тем же названием (частью названия) и той же тематической направленностью, выпуск которого ранее прекращен судом, либо заявлен теле-, радиоканал, дублирующий название и тематическую направленность, а также в случае подачи заявления собственником или главным редактором (редактором) теле-, радиоканала, выпуск которых был прекращен решением суда, в течение 3 (трех) лет со дня вступления в законную силу решения суда;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию.
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.mam.gov.kz, в разделе "Государственные услуги", единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 4 к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 263-НҚ
Приложение 5 к Правилам
оказания государственной
услуги "Постановка на учет,
переучет, выдача свидетельства
отечественного теле-,
радиоканала"
Форма сведений о наличии имущественных прав собственника теле-, радиоканала на помещения и площади с отдельным входом или на их аренду: (указывается местонахождение помещения и его характеристики) (площадь в квадратный метр, кадастровый номер, вид имущественного права, данные договора аренды)
№ п/п
Тип помещения
Адрес
Характеристика
1
Для размещения и эксплуатации технических средств, необходимых для функционирования телерадиовещания (студийных, аппаратных, вспомогательных)
2
Для размещения творческого персонала (редакционных)
3
Для административно-управленческого персонала принадлежат собственнику теле-, радиоканала
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
наименование и организационно-правовая форма собственника) вести запись и обеспечивать
хранение транслируемых и ретранслируемых теле-, радиопрограмм в течение шести месяцев.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах "__" _________ 20 ____ года (подпись)
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
(подпись) наименование заявителя)
Место печати "__"_____20___года
(при его наличии)
Приложение 5 к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 263-НҚ
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной
услуги "Постановка на учет,
переучет, выдача свидетельства
иностранного теле-, радиоканала,
распространяемого на
территории Республики
Казахстан"
Форма
________________________
(полное наименование органа,
выдающего свидетельство
о постановке на учет иностранного
теле-, радиоканала)
________________________
(Ф.И.О. (если оно указано в
документе, удостоверяющем
личность) руководителя органа,
выдающего свидетельство о
постановке на учет
иностранного теле-,
радиоканала)
Заявление
Прошу Вас поставить на учет (осуществить переучет) иностранного теле-,
радиоканала ______________________________________________________________
(в случае осуществления переучета указывается причина)
Наименование собственника теле-, радиоканала
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
место жительства/местонахождение, организационно-правовая форма, телефон,
электронный адрес)
Язык (языки) теле-, радиопрограмм ____________________________________
Сетка вещания теле-, радиоканала ______________________________________
(на последующий месяц)
Основная тематическая направленность теле-, радиоканала _________________
Главный редактор/редактора теле-, радиоканала____________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
Юридический адрес теле-, радиокомпании _________________________________
(индекс, город, район, улица, дом, телефон, электронный адрес)
О соблюдении Закона Республики Казахстан "О масс-медиа"___________________
К заявлению прилагаются:
1. _____________________________________________________________________
2. _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
наименование заявителя)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на
сбор, обработку персональных данных содержащихся в цифровых системах.
(подпись)
Место печати
"__" _________20 ___ года (при его наличии)
Приложение 6 к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 263-НҚ
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной услуги
"Постановка на учет, переучет,
выдача свидетельства иностранного
теле-, радиоканала, распространяемого
на территории Республики
Казахстан"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Постановка на учет, переучет, выдача свидетельства иностранного теле-, радиоканала, распространяемого на территории Республики Казахстан
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Комитет информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявлений и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "цифрового правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок оказания – 15 (пятнадцать) календарных дней.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Результат оказания государственной услуги – свидетельство о постановке на учет, переучет иностранного теле-, радиоканала, распространяемого на территории Республики Казахстан, (далее – Свидетельство) свидетельство либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренными настоящими правилами. На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам.
9
график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліспен дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда. Өтініштер қабылданып, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін беріледі.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушының –ЭЦҚ-мен қол қойылған теле-, радиоарнаның хабар тарату торын (келесі айға) қоса бере отырып, электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
жеке тұлғалар үшін – теле-, радиоарнаның меншік иесі – шетелдік жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
кәсіпкерлік қызметпен айналысу құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
заңды тұлғалар үшін – сауда тізілімінен заңдастырылған үзінді көшірменің электрондық көшірмесі немесе құрылтайшы – шетелдік заңды тұлғаның шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын, заңдастырылған басқа құжат;
2) Қайта есепке алу үшін: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу; жеке тұлғалар үшін – теле-, радиоарнаның меншік иесі - шетелдік жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
жеке тұлғалар үшін – теле-, радиоарнаның меншік иесі - шетелдік жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
кәсіпкерлік қызметпен айналысу құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі; заңды тұлғалар үшін – сауда тізілімінен заңдастырылған үзінді көшірменің электрондық көшірмесі немесе құрылтайшы – шетелдік заңды тұлғаның шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын, заңдастырылған басқа құжат.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші Порталдан алады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі

1) портала – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с перерывом на обед в соответствии с установленным графиком работы, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.00.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) запрос в форме электронного документа с прикреплением сетки вещания иностранного теле-, радиоканала (на последующий месяц), подписанный ЭЦП услугополучателя; для физических лиц – цифровую копию документа удостоверяющую личность иностранного физического лица – собственника теле-, радиоканала; цифровую копию документа, подтверждающего право на занятие предпринимательской деятельностью; для юридических лиц – цифровую копию легализованную выписку из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что учредитель – иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства;
2) Для переучета: запрос в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя; для физических лиц – цифровую копию документа удостоверяющую личность иностранного физического лица – собственника теле-, радиоканала; цифровую копию документа, подтверждающего право на занятие предпринимательской деятельностью; для юридических лиц – цифровую копию легализованную выписку из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что учредитель – иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя услугодатель получает из Портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) өтініш уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес келмейді;
2) шетелдік теле-, радиоарнаның материалдары Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, соғысты, экстремизмді немесе терроризмді, қатыгездік пен зорлық-зомбылықты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық басымдықты насихаттауды немесе үгіттеуді, ұлтаралық және конфессияаралық араздықты қоздыруға бағытталған ақпаратты, сондай-ақ порнографиялық және арнайы сексуалдық-эротикалық сипаттағы кино- және бейнеөнімдерді, сондай-ақ суицидті насихаттайтын ақпаратты қамтитын болса;
3) дінтану сараптамасының нәтижелері бойынша теріс қорытындының болуы;
4) шетелдік теле-, радиоарнаның өніміне қатысты оны Қазақстан Республикасының аумағында таратуға тыйым салу туралы сот шешімінің болуы;
5) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) немесе филиалды (өкілдікті) Порталда есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер жоқ болуы;
6) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
8) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімінің болмауы.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы ол болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www. mam. gov. kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 2 маусымдағы
№ 263-НҚ бұйрығына
8-қосымша
"Мерзімді баспасөз
басылымдарын, интернет-
басылымдарды есепке қою
немесе қайта есепке алу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
1-қосымша
_________________________
(мерзімді баспасөз
басылымдарын, интернет-
басылымдарды есепке қою
немесе қайта есепке алу туралы
куәлікті беретін органның толық
атауы)
_________________________
(Мерзімді баспасөз
басылымдарын, интернет-
басылымдарды есепке қою
немесе қайта есепке алу туралы
куәлікті беретін орган
басшысының тегі, аты және
әкесінің аты (егер ол жеке басты
куәландыратын құжатта
көрсетілсе))
Өтініш
Сізден _____________________________ (мерзімді баспасөз басылымының, интернет-басылымдардың атауы, түрі) мерзімді баспасөз басылымын, интернет-басылымды есепке қоюды сұраймын.
Меншік иесі _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) атауы және ұйымдық- құқықтық нысаны)
Шетелдік қатысу (шетелдік қатысу пайызын көрсету)________________
БСН/ЖСН ____________
Меншік иесінің мекенжайы_____________________
(тұрғылықты жері/орналасқан жері, байланыс деректері)
Мерзімді баспасөз басылымының, интернет-басылымның атауы
_______________________________________________
Мерзімді баспасөз басылымының, интернет-басылымдардың материалдары мен хабарларының тілі (тілдері)____________________________
Болжамды шығару мерзімділігі___________________________
Негізгі тақырыптық бағыты______________________________
Таралу аумағы _____________________________________
Редакцияның мекен жайы ___________________________________
Бас редактордың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және азаматтығы___________________________________________________
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын дербес деректерді жинауға, өңдеуге мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Мөр орны (ол болған жағдайда)______ (қолы) 20_ жылғы "___"_____
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 2 маусымдағы
№ 263-НҚ бұйрығына
9-қосымша
"Мерзімді баспасөз
басылымдарын, интернет-
басылымдарды есепке қою
немесе қайта есепке алу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 2-қосымша
________________________
(мерзімді баспасөз
басылымдарын, интернет -
басылымдарды есепке
қою немесе қайта есепке алу
туралы куәлікті беретін
органның толық атауы)
________________________
басылымдарды есепке қою
немесе қайта есепке алу туралы
куәлікті беретін орган
басшысының тегі, аты және
әкесінің аты (егер ол
жеке басты куәландыратын
құжатта көрсетілсе))
Өтініш
Сізден ______________________________________өзгеруіне байланысты _____________________________________________________________ (мерзімді баспасөз басылымының, интернет-басылымдардың атауы, түрі) мерзімді баспасөз басылымын, интернет-басылымын қайта есепке алуды жүргізуді сұраймын.
Меншік иесі_________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) атауы және ұйымдық-құқықтық нысаны)
Шетелдік қатысу (шетелдік қатысу пайызын көрсету)________________
БСН/ЖСН____________________________________________________
Меншік иесінің мекенжайы______________________________________
Мерзімді баспасөз басылымының, интернет-басылымның атауы________
Мерзімді баспасөз басылымының, интернет-басылымдар материалдары мен хабарламаларының тілі ______
Болжамды шығару мерзімділігі _____________
Негізгі тақырыптық бағыты________________
Таралу аумағы ______________
Редакцияның мекенжайы____________________________________
Бас редактордың тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және
азаматтығы___________________________________________________
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын дербес деректерді жинауға, өңдеуге мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Мөр орны (ол болған жағдайда) ______ (қолы) 20_ жылғы "___"_____
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2026 жылғы 2 маусымдағы
№ 263-НҚ бұйрығына
10-қосымша
"Мерзімді баспасөз
басылымдарын, интернет-
басылымдарды есепке қою
немесе қайта есепке алу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Мерзімді баспасөз басылымдарын, интернет-басылымдарды есепке қою немесе қайта есепке алу"
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің
атауы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрлігінің Ақпарат комитеті
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру www. egov. kz, www. elicense. kz. "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі – 10 (он) жұмыс күні.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара
цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – мерзімді баспасөз басылымдарын, интернет-басылымдарды есепке қою немесе қайта есепке алу туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) не осы Қағидаларда көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап. Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетіне" жолданады.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) заявление не соответствует требованиям, установленным уполномоченным органом;
2) материалы иностранного теле-, радиоканала содержат пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, пропаганду экстремизма или терроризма, культа жестокости и насилия, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, информации, направленной на разжигание межнациональной и межконфессиональной вражды, а также кино- и видеопродукцию порнографического и специального сексуально-эротического характера, а также информацию, пропагандирующую суицид;
3) по результатам религиоведческой экспертизы имеется отрицательное заключение;
4) в отношении продукции иностранного теле-, радиоканала имеется решение суда о наложении запрета на ее распространение на территории Республики Казахстан;
5) отсутствуют сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или учетной регистрации (перерегистрации) филиала (представительства) на Портале;
6) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель получает государственную услугу в цифровой форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.mam.gov.kz, в разделе "Государственные услуги", единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 7 к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 263-НҚ
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной
услуги "Постановка на учет или
переучет периодических
печатных изданий,
интернет-изданий"
________________________
(полное наименование органа,
выдающего свидетельство
о постановке на учет или
переучет периодических
печатных изданий,
интернет-изданий)
________________________
(Фамилия, имя и отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
руководителя органа,
выдающего свидетельство о
постановке на учет или переучет
периодических печатных
изданий, интернет-изданий)
Заявление
Прошу Вас поставить на учет периодическое печатное издание, интернет-издание
_______________________________________________________________________
(наименование, вид периодического печатного издания, интернет-издания)
Собственник __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
наименование и организационно-правовая форма)
Иностранное участие (указать проценты иностранного участия)
________________________________________________________________________
БИН/ИИН__________________
Адрес собственника ______________________________________________________
(место жительство/место нахождения, контактные данные)
Наименование периодического печатного издания, интернет-издания
____________________________________________________________________
Язык (языки) периодического печатного издания или материалов и сообщений
интернет-изданий ____________________________________________________
Предполагаемая периодичность выпуска ________________________________
Основная тематическая направленность _________________________________
Территория распространения __________________________________________
Адрес редакции _____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и гражданство главного редактора
___________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
на сбор, обработку персональных данных содержащихся в цифровых системах.
Место для печати (при его наличии)
(подпись)
"___" ____________ 20 _ года
Приложение 8 к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 263-НҚ
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Постановка на учет или
переучет периодических
печатных изданий,
интернет -изданий"
_________________________
(полное наименование органа,
выдающего свидетельство
о постановке на учет или
переучет периодических
печатных изданий,
интернет-изданий)
________________________
(Фамилия, имя и отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
руководителя органа,
выдающего свидетельство о
постановке на учет или переучет
периодических печатных
изданий, интернет-изданий)
Заявление
Прошу Вас произвести переучет периодического печатного издания, интернет-
издания ____________________________________________________________
(наименование, вид периодического печатного издания, интернет-издания) в связи
с изменением.
Собственник _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
наименование и организационно- правовая форма)
Иностранное участие (указать проценты иностранного участия)
_________________________________________________________________________
БИН/ИИН ________________________________________________________________
Адрес собственника _______________________________________________________
(место жительство/место нахождения, контактные данные)
Наименование периодического печатного издания, интернет-издания
________________________________________________________________________
Язык (языки) периодического печатного издания или материалов и сообщений
интернет-издания ________________________________________________________
Предполагаемая периодичность выпуска ____________________________________
Основная тематическая направленность _____________________________________
Территория распространения ______________________________________________
Адрес редакции __________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность) и гражданство главного редактора
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
на сбор, обработку персональных данных содержащихся в цифровых системах.
Место для печати (при его наличии) _________________
(подпись)
"___" ____________ 20 _ года
Приложение 9 к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 263-НҚ
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Постановка на учет или
переучет периодических
печатных изданий,
интернет-изданий"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Постановка на учет или переучет периодических печатных изданий, интернет-изданий
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Комитет информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявлений и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "цифрового правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок оказания – 10 (десять) рабочих дней.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Результат оказания государственной услуги – свидетельство о постановке на учет или переучет периодических печатных изданий, интернет-изданий (далее – свидетельство) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренными настоящими правилами. На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліспен дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда. Өтініштер қабылданып, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін беріледі.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) мерзімді баспасөз басылымдарын, интернет-басылымдарды есепке қою үшін көрсетілетін қызметті алушы: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуды (осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес) ұсынады;
2) мерзімді баспасөз басылымын, интернет-басылымдарды қайта есепке алу үшін (меншік иесінің ауысуына не ұйымдық-құқықтық нысанының, мерзімді баспасөз басылымының, интернет-басылымдар атауының, негізгі тақырыптық бағыттылығы мен шығару мерзімділігінің, сондай-ақ тарату аумағының өзгеруіне байланысты) көрсетілетін қызметті алушы: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуды (осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес);
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші Порталдан алады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің бұрын сол атаумен және сол аумақта таралатын не оның атауы бұрын құрылған мерзімді баспасөз басылымының, интернет-басылымдардың атауымен айырғысыз дәрежеде ұқсас мерзімді баспасөз басылымына, интернет- басылымдарды есепке қойғаны туралы куәлікті беруі;
2) мерзімді баспасөз басылымын, интернет-басылымды есепке қою немесе қайта есепке алу туралы өтініштің мазмұны "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 5-тармағының талаптарына сәйкес келмейді;

1) портала – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с перерывом на обед в соответствии с установленным графиком работы, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.00.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) для постановки на учет периодических печатных изданий, интернет-изданий услугополучатель представляет: запрос в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя (согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги);
2) для переучета периодического печатного издания, интернет-издания (в связи со сменой собственника, либо изменением организационно-правовой формы, наименования, названия периодического печатного издания, интернет- издания, основной тематической направленности и периодичности выпуска, а также территории распространения) услугополучатель представляет: запрос в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя (согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги);
цифрового копия документа выписки из договора, подтверждающая передачу прав собственности на периодическое печатное издание, интернет - издание другому лицу.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя услугодатель получает из Портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) услугодателем ранее выдано свидетельство о постановке на учет периодическому печатному изданию, интернет-изданию с тем же названием и распространением на той же территории либо сходным до степени его смешения с названием ранее созданного периодического печатного издания, интернет-издания;
2) содержание заявления о постановке на учет или переучете периодического печатного издания, интернет-издания не соответствует требованиям пункта 5 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа";

3) меншік иесінің ауысуына орай мерзімді баспасөз басылымын, интернет- басылымдарды қайта есепке алу туралы өтініште мерзімді баспасөз басылымына, интернет-басылымдарды меншік құқықтарын басқа адамға беруді растайтын шарттың нөмірі мен күнінің көрсетілмеуі;
4) шығарылуын бұрын сот тоқтатқан атауы (атауының бір бөлігі) бірдей және тақырыптық бағыты дәл сондай мерзімді баспасөз басылымын, интернет-басылымдарды есепке қоюдың мәлімделуі немесе атауы мен тақырыптық бағытын қайталайтын мерзімді баспасөз басылымының, интернет-басылымдардың мәлімделуі, сондай-ақ шығарылуы сот шешімімен тоқтатылған мерзімді баспасөз басылымының, интернет-басылымдардың меншік иесі немесе бас редакторы (редакторы) соттың шешімі заңды күшіне енген күннен бастап үш жыл ішінде өтініш берген жағдайда;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
6) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімінің болмауы.
7) Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәлеметтердің) дұрыс еместігін анықтағанда.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы ол болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www. mam. gov. kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.

3) в заявлении о переучете периодического печатного издания, интернет-издания ввиду смены собственника не указаны номер и дата договора, подтверждающего передачу прав собственности на периодическое печатное издание, интернет-издание другому лицу;
4) при постановке на учет заявлены периодическое печатное издание, интернет- издание с тем же названием (частью названия) и той же тематической направленностью, выпуск которых ранее прекращен судом, или заявлены периодическое печатное издание, интернет-издание дублирующие название и тематическую направленность, а также в случае подачи заявления собственником или главным редактором (редактором) периодического печатного издания, интернет- издания, выпуск которых был прекращен решением суда, в течение трех лет со дня вступления в законную силу решения суда;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
7) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
12
иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.mam.gov.kz, в разделе "Государственные услуги", единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.