Ұлттық инновациялық жүйенің даму мониторингін қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 2 маусымдағы № 272/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 маусымда № 38871 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 241-11-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық инновациялық жүйенің даму мониторингін қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Цифрлық активтер және серпінді технологиялар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
2026 жылғы 2 маусымдағы
№ 272/НҚ
бұйрығына қосымша
Ұлттық инновациялық жүйенің даму мониторингін қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық инновациялық жүйенің даму мониторингін қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 241-11-бабының сәйкес әзірленді және ұлттық инновациялық жүйенің даму мониторингін қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил обеспечения мониторинга развития национальной инновационной системы
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 2 июня 2026 года № 272/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2026 года № 38871
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
В соответствии с пунктом 1 статьи 241-11 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения мониторинга развития национальной инновационной системы.
2. Комитету цифровых активов и прорывных технологий Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 272/НҚ
Правила обеспечения мониторинга развития национальной инновационной системы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения мониторинга развития национальной инновационной системы (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 241-11 Предпринимательского Кодекса Республики Казахстан и определяют порядок обеспечения мониторинга развития национальной инновационной системы.

2. Қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) "Астана Хаб" дербес кластерлік қоры (бұдан әрі – Қор) – Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген функцияларды орындайтын коммерциялық емес ұйым;
2) инновациялық даму саласындағы ақпарат (бұдан әрі – ақпарат) – инновациялық қызметті қолдау туралы, оның ішінде мониторинг субъектілері жүзеге асыратын мемлекеттік қолдау шаралары мен инновациялар туралы мәліметтерді, жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды және (немесе) цифрландыру жобаларын қаржыландыру саласындағы міндеттемелерін орындау процестері мен нәтижелері туралы мәліметтерді қамтитын ақпарат;
3) мониторинг субъектілері – инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау, көмірсутектер, уран өндіру, пайдалы қатты қазбалар, өнеркәсіп пен ғылымды мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органдар;
4) ұлттық инновациялық жүйенің "Бірыңғай терезесі" (бұдан әрі – ҰИЖ БТ) – инновациялық қызметті қолдау туралы, оның ішінде бірыңғай портал арқылы мемлекеттік қолдау шаралары мен инновациялар туралы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ететін цифрлық жүйе;
5) цифрландыру саласындағы уәкілетті орган – цифрландыру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Ұлттық инновациялық жүйенің даму мониторингін қамтамасыз ету тәртібі
3. Ұлттық инновациялық жүйенің даму мониторингі инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау, көмірсутектер, уран өндіру, пайдалы қатты қазбалар, өнеркәсіп пен ғылымды мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органдардан ҰИЖ БТ пайдаланушыларына инновациялық қызметті қолдау туралы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін ақпарат жинау жолымен жүзеге асырылады.
4. Қор цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен және мониторинг субъектісімен келісу бойынша ҰИЖ БТ-мен интеграциялауға жататын цифрлық жүйелерді айқындайды. Интеграция деректермен автоматтандырылған алмасу арқылы бағдарламалық интерфейстерді (API), жүйеаралық өзара іс-қимыл сервистерін және мәліметтерді қайта қолмен енгізу қажеттілігінсіз беруді қамтамасыз ететін өзге де технологиялық тетіктерді пайдалану жолымен жүзеге асырылады.
Цифрлық жүйелерді ҰИЖ БТ-мен интеграциялау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Мониторинг субъектілері ҰИЖ БТ-де ақпаратты орналастыруға және өзектендіруге жауапты қызметкерлерді тіркеуді, орналастырылатын ақпараттың, оның ішінде логин мен пароль деректерінің құпиялылығын сақтауды қамтамасыз етеді.

2. Используемые в Правилах термины и определения:
1) автономный кластерный фонд "Астана Хаб" (далее – Фонд) – некоммерческая организация, созданная Правительством Республики Казахстан и выполняющая функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) информация в области инновационного развития (далее – информация) – информация, содержащая сведения о поддержке инновационной деятельности, в том числе о мерах государственной поддержки и об инновациях, осуществляемых субъектами мониторинга, сведения о процессах и результатах выполнения обязательств недропользователей в области финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ и (или) проектов цифровизации, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
3) субъекты мониторинга - уполномоченные органы в области государственной поддержки инновационной деятельности, углеводородов, добычи урана, твердых полезных ископаемых, государственного стимулирования промышленности и науки;
4) "Единое окно" национальной инновационной системы (далее – ЕОНИС) - цифровая система, обеспечивающая доступ к информации о поддержке инновационной деятельности, в том числе о мерах государственной поддержки и об инновациях посредством единого портала;
5) уполномоченный орган в сфере цифровизации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере цифровизации.
Глава 2. Порядок обеспечения мониторинга развития национальной инновационной системы
3. Мониторинг развития национальной инновационной системы осуществляется путем сбора информации у уполномоченных органов в области государственной поддержки инновационной деятельности, углеводородов, добычи урана, твердых полезных ископаемых, государственного стимулирования промышленности и науки для обеспечения доступа пользователям ЕОНИС к информации о поддержке инновационной деятельности.
4. Фонд по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации и субъектом мониторинга определяет цифровые системы, подлежащие интеграции с ЕОНИС. Интеграция осуществляется путем автоматизированного обмена данными с использованием программных интерфейсов (API), сервисов межсистемного взаимодействия и иных технологических механизмов, обеспечивающих передачу сведений без необходимости их повторного ручного ввода.
Интеграция цифровых систем с ЕОНИС осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Субъекты мониторинга обеспечивают регистрацию в ЕОНИС сотрудников, ответственных за размещение и актуализацию информации, соблюдение ими конфиденциальности размещаемой информации, включая данные о логине и пароле.

6. Мониторинг субъектілері ақпаратты ҰИЖ БТ-ге нақты уақыт режимінде ҰИЖ БТ-ні мониторинг субъектілерінің цифрлық жүйелерімен интеграциялау арқылы ұсынады.
Мониторинг субъектілерін интеграциялау үшін техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда ақпаратты пайдаланушының жеке кабинетінде енгізу және өзектендіру арқылы ұсынады.
7. Ақпаратты беру мониторинг субъектілерінің цифрлық жүйелерінде тиісті деректердің пайда болуына, жаңартылуына немесе өзгеруіне қарай жүзеге асырылады.
Мониторинг субъектілері жаңа деректерді және (немесе) тиісті өзгерістер туралы ақпаратты алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей ҰИЖ БТ-де ақпараттың өзектендірілуін қамтамасыз етеді.
Бұл ретте мониторинг субъектілері осы бұйрық қолданысқа енгізілген күннен бастап 30 (отыз) күн ішінде ақпаратты бастапқы енгізуді қамтамасыз етеді.
8. Мониторинг субъектілері болып табылмайтын мемлекеттік органдар, кәсіпкерлік субъектілер және жеке тұлғалар ҰИЖ БТ-ге ақпаратты пайдаланушының жеке кабинетін құру арқылы ерікті түрде ұсына алады.
9. Қор ҰИЖ БТ-де пайдаланушыны тіркеу кезінде жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушылардан заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім алуды қамтамасыз етеді.
10. Қор цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мониторинг субъектілерінің толтыруы үшін ҰИЖ БТ-де нысандарды айқындайды және өзектендіреді.

6. Субъекты мониторинга предоставляют информацию в ЕОНИС в режиме реального времени путем интеграции ЕОНИС с цифровыми системами субъектов мониторинга.
В случае отсутствия технической возможности для интеграции субъекты мониторинга предоставляют информацию посредством ее внесения и актуализации в личном кабинете пользователя.
7. Передача информации осуществляется по мере возникновения, обновления или изменения соответствующих данных в цифровых системах субъектов мониторинга.
Субъекты мониторинга обеспечивают актуализацию информации в ЕОНИС не позднее 3 (трех) рабочих дней после получения новых данных и (или) информации о соответствующих изменениях.
При этом субъекты мониторинга обеспечивают первичное внесение информации в течение 30 (тридцати) дней с даты введения в действие настоящего приказа.
8. Государственные органы, не являющиеся субъектами мониторинга, субъекты предпринимательства и физические лица могут предоставлять информацию в ЕОНИС на добровольной основе посредством создания личного кабинета пользователя.
9. Фонд при регистрации пользователя на ЕОНИС обеспечивает получение согласия от получателей мер государственной поддержки частного предпринимательства на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор и обработку персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
10. Фонд определяет и актуализирует формы в ЕОНИС для заполнения субъектами мониторинга по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации.