Сертификаттау құқығына конкурс өткізу қағидаларын және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау құқығына арналған шарттың үлгілік нысанын, сондай-ақ конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 273 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 1 маусымда № 38857 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 40) және 42) тармақшалараны сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сертификаттау құқығына конкурс өткізу қағидалары және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау құқығына арналған шарттың үлгілік нысаны, сондай-ақ конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғарғы білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2026 жылғы 29 мамырдағы
№ 273
бұйрығымен
бекітілген
Сертификаттау құқығына конкурс өткізу қағидаларын және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау құқығына арналған шарттың үлгілік нысанын, сондай-ақ конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сертификаттау құқығына конкурс өткізу қағидаларын және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау құқығына арналған шарттың үлгілік нысанын, сондай-ақ конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексінің 24-бабының 40) және 42) тармақшаларына сәйкес әзірленді және сертификаттау құқығына конкурс өткізу тәртібін және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау құқығына арналған шарттың үлгілік нысанын, сондай-ақ конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1. конкурстық комиссия – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау құқығына конкурс өткізу үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның ведомствосы құратын алқалы орган;
2. конкурсқа қатысушы – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мамандарды (сарапшыларды) сертификаттауды жүзеге асыруға ниет білдірген және осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес конкурсқа қатысуға өтінім берген, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың бірлестігі нысанындағы заңды тұлға;
3. уәкілетті орган – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты, сондай-ақ өз құзыреті шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.

Об утверждении Правил проведения конкурса на право сертификации и типовой формы договора на право сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также квалификационных требований к участникам конкурса
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 273. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2026 года № 38857
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
В соответствии с подпунктами 40) и 42) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения конкурса на право сертификации и типовой формы договора на право сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также квалификационных требований к участникам конкурса.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 29 мая 2026 года № 273
Правила проведения конкурса на право сертификации и типовой формы договора на право сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также квалификационных требований к участникам конкурса
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурса на право сертификации и типовой формы договора на право сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также квалификационных требований к участникам конкурса (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 40) и 42) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок проведения конкурса на право сертификации и типовую форму договора на право сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также квалификационные требования к участникам конкурса.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый ведомством уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, для проведения конкурса на право сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2) участник конкурса - юридическое лицо в форме объединения физических и (или) юридических лиц, намеревающееся осуществлять сертификацию специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и подавшее заявление на участие в конкурсе в соответствии с требованиями, предъявляемыми настоящими Правилами;
3) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах своей компетенции межотраслевую координацию в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью.

2-тарау. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау құқығына конкурс өткізу тәртібі
3. Конкурс өткізу тәртібі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) уәкілетті органның сертификаттауды жүргізу құқығына өтінімдер мен құжаттарды қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыруды орналастыруы;
2) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың бірлестігі нысанындағы заңды тұлғаның осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар топтамасын қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурсқа қатысуға өтінім беруі;
3) комиссияның ұсынылған өтінімдер мен құжаттарды қарауы;
4) уәкілетті органның конкурс жеңімпазы туралы шешім қабылдауы;
5) конкурс жеңімпазымен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шарт жасасу.
4. Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың бірлестігі нысанындағы заңды тұлғалар хабарландыру жарияланған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген құжаттар топтамасын ұсынады.
5. Конкурсқа қатысушының өтінімі мынадай жағдайларда қаралмайды, егер:
1) ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келмесе;
2) конкурсқа қатысушы өз мүшелерінің мүдделерін қорғау жөніндегі қызметті жүзеге асырмаса;
3) конкурсқа қатысушы өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін құжаттарды ұсынса.
6. Құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін өтінімдер болмаған жағдайда, уәкілетті орган 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарландыруды қайта жариялайды.
Конкурсқа қатысушылар хабарландыру қайта жарияланған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген құжаттар топтамасын ұсынады.
Құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін де өтінімдер болмаған жағдайда, уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурсқа қатысуға өтінімдердің болмауына байланысты конкурс өткізілмеді деп танылғаны туралы хабарландыру жарияланады.
7. Конкурсқа қатысушылар ұсынған материалдарды қарауды комиссия жүзеге асырады, оның шешімі бойынша жеңімпаз айқындалады.
Конкурстық комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және комиссия мүшелерінен тұрады.
Конкурстық комиссияның құрамы уәкілетті орган ведомствосының бірінші басшысымен бекітіледі және тақ саннан, бірақ бес адамнан кем емес адамнан тұрады.
Конкурстық комиссияның отырысы оның құрамының кемінде үштен екісі (кворум) қатысқан кезде заңды болып саналады.
Конкурстық комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы, комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады.
Конкурстық комиссияның шешімі отырысқа қатысқан барлық комиссия мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.

Глава 2. Порядок проведения конкурса на право сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
3. Порядок проведения конкурса включает следующие этапы:
1) размещение уполномоченным органом объявления о начале приема заявлений и документов на право проведения сертификации;
2) подача юридическим лицом в форме объединения физических и (или) юридических лиц заявления на участие в конкурсе по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением пакета документов, подтверждающих соответствие квалификационным требованиям, предусмотренным приложением 2 к настоящим Правилам;
3) рассмотрение комиссией поданных заявлений и документов;
4) принятие уплномоченным органом решения о победителе конкурса;
5) заключение договора с победителем конкурса по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
4. Юридические лица в форме объединения физических и (или) юридических лиц, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня опубликования объявления представляют в уполномоченный орган пакет документов, предусмотренных в подпупнкте 2) пункта 3 настоящих Правил.
5. Заявление участника конкурса не может рассматриваться в случаях, если:
1) представленные документы не соответствуют требованиям подпункта 2) пункта 3 настоящих Правил;
2) участник конкурса не осуществляют деятельность по защите интересов его членов;
3) участник конкурса представил документы после окончания срока приема заявлений.
6. В случае отсутствия заявлений по окончанию срока приема документов уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней осуществляет повторное опубликование объявления.
Участники конкурса в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня повторного опубликования объявления представляют пакет документов, предусмотренных в подпункте 2) пункта 5 настоящих Правил.
В случае отсутствия заявлений по окончанию срока приема документов на официальном интернет ресурсе уполномоченного органа в течение 5 (пяти) рабочих дней публикуется объявление о несостоявшемся конкурсе ввиду отсутствия заявлений на участие в конкурсе.
7. Рассмотрение материалов, представленных участниками конкурса, осуществляется комиссией, по решению которой определяется победитель.
Конкурсная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов комиссии.
Состав конкурсной комиссии утверждается первым руководителем ведомства уполномоченного органа и состоит из нечетного количества, но не менее пяти человек.
Заседания конкурсной комиссии считаются правомочными при участии не менее двух третей ее состава (кворума).
Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием, большинством голосов от общего числа членов комиссии.
Решение конкурсной комиссии оформляется протоколом, который подписываются всеми присутствующими членами комиссии.

8. Құжаттарды қарау және конкурс жеңімпазы туралы шешім қабылдау мерзімі өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
9. Конкурс жеңімпазы туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
10. Конкурс жеңімпазы туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурс жеңімпазымен сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау құқығына арналған шарт 3 (үш) жыл мерзімге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
11. Конкурстық комиссия қызметінің мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым уәкілетті органның ведомствосына беріледі.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті органның ведомствосы шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жолдайды.
Уәкілетті орган ведомствосының шағымы 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы акт қабылдаған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекет жасалған жағдайда, шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды тұлғаға) жіберілмейді.
Шағымды қарайтын орган ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес шағымды қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын шағым берген конкурсқа қатысушыны алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша ұстаным білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Сертификаттау құқығына конкурс
өткізу қағидаларына және сәулет,
қала құрылысы және құрылыс
қызметі саласында мамандарды
(сарапшыларды) сертификаттау
құқығына арналған шарттың үлгілік
нысанына, сондай-ақ конкурсқа
қатысушыларға қойылатын біліктілік
талаптарына
1-қосымша
Нысан
___________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
Конкурсқа қатысуға өтініш
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мамандарды
(сарапшыларды) сертификаттау құқығын Сертификаттау орталығы ретінде
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
беруіңізді сұраймын.
Қызметтің мынадай түрі бойынша (қажеттісінің астын сызу):
жобалау;
құрылыс-монтаж жұмыстары;
техникалық қадағалау;
авторлық қадағалау;
іздестіру қызметі;
ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық қарап
тексеру;
құрылыс жобаларын әзірлеу және (немесе) сараптау;
Қоса берілетін құжаттардың тізімдемесі:
_____________________________________________________________
Байланыс деректері:
___________________________________________________
(электрондық пошта мекенжайы, жұмыс және ұялы телефон нөмірлері)
Күні 20__ ж. "____" ______________
Ұйым басшысы:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қолы)
Сертификаттау құқығына конкурс
өткізу қағидаларына және сәулет,
қала құрылысы және құрылыс
қызметі саласында мамандарды
(сарапшыларды) сертификаттау
құқығына арналған шарттың үлгілік
нысанына, сондай-ақ конкурсқа
қатысушыларға қойылатын
біліктілік талаптарына
2-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау құқығына арналған конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары
р/с №
Біліктілік талаптары
Біліктілік талаптарға сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
Ішкі ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттардың болуы
Мынадай құжаттардың көшірмелері ұсынылады:
Қазақстан Республикасының аумағында заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы құжат;
жарғы;
құпиялылықты қамтамасыз ету және дербес деректерді қорғау қағидалары.
Конкурсқа қатысушы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін азаматтық құқық қабілеттілігіне ие.
Конкурсқа қатысушы:
тарату процесінде;
банкроттық немесе оңалту рәсімінде;
қызметті жүзеге асыруға сот тыйымының қолданылуында емес.
Конкурсқа қатысушының жарғысында мамандарды (сарапшыларды) сертификаттауға байланысты қызмет түрлері тікелей көзделген.
2
Штатта қажетті персоналдың болуы, оның ішінде:
Штатта біліктілікті арттыруды жүргізуге жауапты кемінде үш оқытушының болуы
Штатта сертификаттауды жүргізуге жауапты кемінде екі техникалық қызметкердің болуы
Штатта ақпараттық технологиялар (IT) жөніндегі маманның болуы
Оқытушының біліктілігін (диплом, сертификат) және еңбек қатынастарын (тағайындау туралы бұйрық, еңбек шарты) растайтын құжаттардың көшірмелері
Ебек қатынастарын (тағайындау туралы бұйрық, еңбек шарты) растайтын құжаттардың көшірмелері
Маманның біліктілігін (диплом, сертификат) және еңбек қатынастарын (тағайындау туралы бұйрық, еңбек шарты) растайтын құжаттардың көшірмелері
3

8. Срок рассмотрения документов и принятия решения о победителе конкурса составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента окончания срока приема заявлений.
9. Решение о победителе конкурса утверждается приказом первого руководителя ведомства уполномоченного органа.
10. С победителем конкурса в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия решения о победителе конкурса заключается договор на право сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности сроком на 3 (три) года по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. Рассмотрение жалобы по вопросам деятельности конкурсной комиссии производится вышестоящим административным органом (далее - орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается в ведомство уполномоченного органа.
В соответствии с пунктом 4 статьи 91 Администартивного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) ведомство уполномоченного органа, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
Жалоба ведомством уполномоченного органа не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия в течение 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Орган рассматривающий жалобу в соответствии со статьей 73 АППК РК не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока рассмотрения жалобы уведомляет участника конкурса, подавшего жалобу, о предварительном решении, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить позицию по предварительному решению.
Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
Обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам проведения
конкурса на право сертификации
и типовой формы договора
на право сертификации
специалистов (экспертов)
в сфере архитектурной,
градостроительной
и строительной деятельности,
а также квалификационных
требований к участникам конкурса
форма
В _________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
Заявление на участие в конкурсе
Прошу предоставить право сертификации специалистов (экспертов) в сфере
архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в качестве
Центра сертификации
_________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
по следующему виду деятельности (нужное подчеркнуть):
проектирование;
строительно-монтажные работы;
технический надзор;
авторский надзор;
изыскательская деятельность;
техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений;
разработка и (или) экспертиза проектов строительства;
Опись прилагаемых документов:
________________________________________________________________
Контактные данные:
________________________________________________________________
(электронный адрес, рабочие и сотовые телефоны)
Дата "____" ______________20__г.
Руководитель организации:
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись)
Приложение 2
к Правилам проведения
конкурса на право сертификации
и типовой формы договора
на право сертификации
специалистов (экспертов)
в сфере архитектурной,
градостроительной
и строительной деятельности,
а также квалификационных
требований к участникам
конкурса
Квалификационные требования для участников конкурса на право сертификации
специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
№ п/п
Квалификационные требования
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
Наличие внутренних организационно-распорядительных документов
Копии следующих документов: регистрация юридического лица на территории Республики Казахстан;
устав;
правила обеспечения конфиденциальности и защиты персональных данных
Участник конкурса имеет гражданскую правоспособность для осуществления деятельности по сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Участник конкурса не находится:
в процессе ликвидации;
в процедуре банкротства или реабилитации;
под действием судебного запрета на осуществление деятельности.
В уставе участника конкурса прямо предусмотрены виды деятельности, связанные с сертификацией специалистов (экспертов)
2
Наличие в штате необходимого персонала, в том числе:
Наличие в штате не менее трех преподавателей, ответственных за проведение повышения квалификации
Наличие в штате не менее двух технических работников, ответственных за проведение сертификации
Наличие в штате специалиста по информационным технологиям (IT)
Копии документов подтверждающих квалификацию преподавателя (диплом, сертификат) и трудовые отношения (приказ о назначении, трудовой договор)
Копии документов подтверждающих трудовые отношения (приказ о назначении, трудовой договор)
Копии документов подтверждающих квалификацию специалиста (диплом, сертификат) и трудовые отношения (приказ о назначении, трудовой договор)
3

Сертификаттауды жүргізу үшін санитариялық талаптарды қанағаттандыратын, жалпы ауданы кемінде 100 (жүз) шаршы метр болатын, оның ішінде әңгімелесу өткізуге және біліктілікті арттыруға арналған ауданы кемінде 45 (қырық бес) шаршы метр үй-жайы бар, меншік құқығында немесе кемінде бір жыл мерзімге жалға алу құқығында (құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркеумен) әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы
Әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлар меншік құқығында болған кезде:
техникалық паспорттың көшірмесі .
Өзге заңды негізде пайдаланылған кезде: жалдау шартының көшірмесі, техникалық паспорттың көшірмесі
Сертификаттау құқығына конкурс
өткізу қағидаларына және сәулет,
қала құрылысы және құрылыс
қызметі саласында мамандарды
(сарапшыларды) сертификаттау
құқығына арналған шарттың
үлгілік нысанына, сондай-ақ конкурсқа
қатысушыларға қойылатын
біліктілік талаптарына
3-қосымша
Нысан
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау құқығына арналған үлгілік шарт нысаны
________ қ.                                           20__ жылғы "__" __________
Осы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау құқығына арналған шарт (бұдан әрі – Шарт) бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, бұдан әрі "Уәкілетті орган" деп аталатын бір тараптан сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы уәкілетті органның ведомствосы атынан ____________________ негізінде әрекет ететін _______________________ және бұдан әрі "Сертификаттау орталығы" деп аталатын екінші тараптан ____________________ негізінде әрекет ететін _______________________ арасында мыналарды:
1) Уәкілетті орган осы Шартты жасасуға және оның орындалуын бақылауға тікелей байланысты өкілеттіктерге ие екенін;
2) Тараптар Шарт оның талаптарын іске асыру кезінде олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейтінін уағдаласқанын назарға ала отырып жасалды және төмендегілер туралы осы Шартты жасасты.
1-тарау. Шарттың мәні
1. Осы Шарттың мәні сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мамандарды (сарапшыларды) сертификаттауды жүргізу құқығын беру болып табылады.
2-тарау. Тараптардың міндеттері мен құқықтары
2. Сертификаттау орталығы:
1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттаудан өткізуге;

Наличие административно-бытовых помещений на праве собственности или аренды на срок не менее одного года (с государственной регистрацией в правовом кадастре), удовлетворяющих санитарным требованиям для проведения сертификации, площадью не менее 100 (ста) квадратных метров, с помещением для проведения собеседования и повышения квалификации составляющим не менее 45 (сорока пяти) квадратных метров.
При наличии административно-бытовых помещений на праве собственности: копия технического паспорта. При ином законном основании: копия договора аренды, копия технического паспорта
Приложение 3
к Правилам проведения
конкурса на право сертификации
и типовой формы договора
на право сертификации
специалистов (экспертов)
в сфере архитектурной,
градостроительной
и строительной деятельности,
а также квалификационных
требований к участникам
конкурса
Форма
Типовая форма договора на право сертификации специалистов (экспертов)
в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
г. _________ "__" __________ 20__ года
Настоящий договор на право сертификации специалистов (экспертов) в сфере
архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (далее – Договор)
заключен между ведомством уполномоченного органа в сфере архитектуры,
градостроительства и строительства, именуемый в дальнейшем "Уполномоченный
орган", в лице ___________________________________________________________,
действующего на основании _______________________________________________,
с одной стороны, и________________________________________________________,
именуемый в дальнейшем "Центр сертификации", в лице _______________________,
действующего на основании ________________________________________________,
с другой стороны, именуемые в дальнейшем Стороны, принимая во внимание, что:
1) Уполномоченный орган наделен правами, непосредственно связанными
с заключением и контролем за исполнением настоящего Договора;
2) Стороны договорились о том, что Договор будет регулировать их взаимные права
и обязанности при реализации его условий, и заключили настоящий Договор
о нижеследующем.
Глава 1. Предмет договора
1. Предметом настоящего Договора является предоставление права на проведение сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Глава 2. Обязанности и права сторон
2. Центр сертификации обязуется:
1) проводить сертификацию специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в порядке, определенном уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;

2) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сертификатталған мамандар (сарапшылар) тізіліміне деректерді енгізе отырып, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы маман (сарапшы) сертификатын беруге;
3) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сертификатталған мамандардың (сарапшылардың) қызметін ішкі бақылау (мониторингтеу) тәртібін әзірлеуге және бекітуге;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сертификатталған мамандар (сарапшылар) үшін біліктілікті арттыру графигін бекітуге;
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сертификатталған мамандардың (сарапшылардың) анықталған бұзушылықтары туралы мәліметтерді бұзушылықтар анықталған кезден бастап сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сертификатталған мамандар (сарапшылар) тізіліміне енгізуге және сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органды хабардар етуге;
6) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасын жол берілген бұзушылықтар үшін сертификатталған маманға (сарапшыға) шаралар қолдануға, оның ішінде сертификаттың қолданысын тоқтатуға;
7) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сертификатталған мамандардың (сарапшылардың) қызметін мониторингтеуді жүзеге асыруға;
8) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
3. Уәкілетті орган:
1) осы Шарттың орындалуын бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
4. Сертификаттау орталығы:
1) мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізу арқылы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттауға байланысты нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі жұмысқа қатысуға;
2) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сертификатталған мамандардың (сарапшылардың) құқықтары мен заңды мүдделерін білдіруге және қорғауға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
5. Уәкілетті орган:
1) Шарттың орындалуы бойынша қажетті ақпаратты сұратуға;
2) осы Шартта белгіленген талаптардың сақталуын бақылау мақсатында тексерулер жүргізуге құқылы.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Шартты орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар осы Шартқа сәйкес жауапты болады.
7. Шарт орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, Уәкілетті орган Сертификаттау орталығына анықталған бұзушылықтарды көрсете отырып, оларды жою қажеттігі туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Бұзушылықтар жоюды Сертификаттау орталығы хабарлама алынған күннен бастап бір ай ішінде жүзеге асырады.

2) выдавать сертификат специалиста (эксперта) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности с внесением данных в реестр сертифицированных специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3) разрабатывать и утверждать порядок внутреннего контроля (мониторинга) за деятельностью сертифицированных специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по согласованию с уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
4) утверждать график повышения квалификации для сертифицированных специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
5) вносить сведения в реестр сертифицированных специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности о выявленных нарушениях сертифицированными специалистами (экспертами) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности с момента выявления нарушения и уведомлять уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
6) принимать меры к сертифицированному специалисту (эксперту) за допущенные нарушения законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в том числе прекращать действие сертификата;
7) осуществлять мониторинг за деятельностью сертифицированных специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
8) осуществлять иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган обязуется:
1) осуществлять контроль исполнения настоящего Договора.
4. Центр сертификации вправе:
1) участвовать в работе по совершенствованию нормативных правовых актов, связанных с сертификацией специалистов (экспертов), путем внесения предложений в государственные органы;
2) представлять и защищать права и законные интересы сертифицированных специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3) осуществлять иные права, предусмотренные законами Республики Казахстан.
5. Уполномоченный орган вправе:
1) запрашивать необходимую информацию по исполнению Договора;
2) осуществлять выездные проверки в целях контроля соблюдения требований, установленных настоящим Договором.
Глава 3. Ответственность сторон
6. За неисполнение или ненадлежащее исполнение Договора Стороны несут ответственность в соответствии с настоящим Договором.
7. При неисполнении или ненадлежащем исполнении Договора, Уполномоченный орган направляет Центру сертификации в письменной форме уведомление о необходимости устранения нарушений с указанием выявленных нарушений.
Устранение нарушений осуществляется Центром сертификации в месячный срок со дня получения уведомления.

8. Тараптар осы Шартты мерзімінен бұрын:
1) Тараптардың келісімі бойынша;
2) Сертификаттау орталығы осы Шарттың 7-тармағына сәйкес анықталған бұзушылықтарды хабарламада көрсетілген мерзімде жоймаған жағдайда, Уәкілетті органның бастамасы бойынша біржақты тәртіппен;
3) еңсерілмейтін күш мән-жайлары болған кезде бұзуға құқылы.
9. Уәкілетті орган Сертификаттау орталығын Шартты бұзудың болжамды күнінен 30 (отыз) жұмыс күні бұрын жазбаша хабардар ете отырып, мынадай :
1) Сертификаттау орталығы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған;
2) Уәкілетті органның хабарламасында көрсетілген мерзімде бұзушылықтар жойылмаған жағдайларда, Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
10. Уәкілетті орган Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, Сертификаттау орталығы Уәкілетті органды 30 (отыз) жұмыс күні бұрын жазбаша хабардар ете отырып, осы Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
4-тарау. Еңсерілмейтін күш
11. Егер міндеттемелерді орындамау немесе орындауды кешіктіру еңсерілмейтін күш мән-жайларының салдарынан туындаса, Тараптардың ешқайсысы жауапты болмайды.
12. Еңсерілмейтін күш мән-жайларына әскери қақтығыстар, табиғи апаттар, дүлей зілзалалар (өрттер, ірі апаттар, коммуникациялардың бұзылуы және т.б.) және өзге де төтенше әрі алдын алу мүмкін емес оқиғалар жатады.
13. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, зардап шеккен Тарап олардың туындаған күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде екінші Тарапқа оқиғаның басталу күні мен мән-жайларын көрсете отырып, жазбаша хабарлама жібереді.
14. Мұндай мән-жайлар туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайды шешу үшін дереу келіссөздер жүргізеді және салдарларды барынша азайту үшін барлық шараларды қолданады.
5-тарау. Құпиялылық
15. Тараптар осы Шартты оның қолданыс мерзімі ішінде іске асыру бойынша жұмысқа қатыстыарлық құжаттар, ақпарат және есептер бойынша оның қолданылу мерзімі ішінде құпиялылықты сақтайды.
16. Тараптардың ешқайсысы басқа тараптардың жазбаша келісімінсіз мына жағдайларды қоспағанда:

8. Стороны вправе досрочно расторгнуть настоящий Договор:
1) по соглашению Сторон;
2) при неустранении Центром сертификации выявленных нарушений в соответствии с пунктом 7 настоящего Договора в срок, указанный в уведомлении в одностороннем порядке по инициативе Уполномоченного органа;
3) наличия обстоятельств непреодолимой силы.
9. Уполномоченный орган вправе расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке, письменно предупредив Центр сертификации за 30 (тридцать) рабочих дней до предполагаемой даты расторжения Договора в случаях:
1) неисполнения или ненадлежащего исполнения Центром сертификации своих обязательств по Договору;
2) неустранения нарушений, вызванных неисполнением или ненадлежащим исполнением Центром сертификации своих обязательств по Договору в срок, указанный в уведомлении Уполномоченного органа о таких нарушениях.
10. При неисполнении или ненадлежащем исполнении Уполномоченным органом своих обязательств по Договору Центр сертификации вправе расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке, письменно предупредив Уполномоченный орган за 30 (тридцать) рабочих дней до даты расторжения Договора.
Глава 4. Непреодолимая сила
11. Ни одна из Сторон не несет ответственности за невыполнение каких-либо обязательств по Договору, если такое невыполнение или задержка при выполнении вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
12. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары, крупные аварии, нарушение коммуникаций и тому подобное), и иные чрезвычайные и непредотвратимые события.
13. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, пострадавшая от них, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их возникновения уведомляет об этом другую сторону путем вручения письменного извещения с указанием даты начала события и описанием обстоятельств непреодолимой силы.
14. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы стороны незамедлительно проводят переговоры для поиска решения сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
Глава 5. Конфиденциальность
15. Стороны соблюдают условия конфиденциальности по всем документам, информации и отчетам, относящимся к работе по реализации настоящего Договора в течение срока его действия.
16. Ни одна из сторон, без получения письменного согласия другой стороны, не вправе раскрывать информацию, касающуюся содержания Договора, или иную информацию, считаемую конфиденциальной и связанную с реализацией положений настоящего Договора, кроме случаев:

1) ақпарат сот талқылауы барысында пайдаланылған кезде;
2) ақпарат тарап келісім бойынша мұндай банк немесе қаржы ұйымы мұндай ақпараттың құпиялылықты сақтау міндеттемесін өзіне алу шартымен қаржы қаражатын алған банкке немесе өзге қаржы ұйымына ұсынылған кезде;
3) ақпарат кез келген ақпаратқа, оның ішінде банктік құпия болып табылатын ақпаратқа Сертификаттау орталығының кез келген банктік шоттарына, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс шетелдік банктерде ашылған шоттарына қолжетімділігі бар Қазақстан Республикасының салық немесе өзге де уәкілетті мемлекеттік органдарына ұсынылған кезде Шарттың мазмұнына қатысты ақпаратты немесе құпия деп саналатын және осы Шарттың ережелерін іске асырумен байланысты, өзге де ақпаратты жария етуге құқылы емес.
6-тарау. Дауларды реттеу
17.Шартты түсіндіруге немесе қолдануға байланысты кез келген дау консультациялар мен келіссөздер арқылы шешіледі.
18. Реттелмеген даулар сот тәртібімен шешіледі.
7-тарау. Қорытынды ережелер, Шарттың күшіне енуі және тоқтатылуы
19. Осы Шарт 3 (үш) жыл мерзімге, ұзарту мүмкіндігінсіз жасалады және 20 жылғы "_" _________ дейін қолданылады.
20. _________ қ. "___" ____________ ______ жылы әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде, тең заңды күші бар екі данада жасалды, әр тарапқа 1 (бір) данадан беріледі. Осы Шарт ережелерін түсіндіру кезінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінеді.
Уәкілетті орган                               Сертификаттау орталығы
___________________                         _________________

1) когда информация используется в ходе судебного разбирательства;
2) когда информация предоставляется банку или иной финансовой организации, у которой сторона по соглашению получает финансовые средства, при условии, что такой банк или финансовая организация берет на себя обязательство соблюдения условий конфиденциальности такой информации;
3) когда информация предоставляется налоговым или иным уполномоченным государственным органам Республики Казахстан, которые имеют доступ к любой информации, в том числе являющейся банковской тайной, относящейся к любым банковским счетам Центра сертификации, в том числе открытым в иностранных банках за пределами Республики Казахстан.
Глава 6. Урегулирование споров
17. Любой спор между сторонами относительно толкования или применения настоящего Договора разрешается путем консультаций и переговоров.
18. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке.
Глава 7. Заключительные положения, вступление в силу и прекращение действия Договора
20. Настоящий Договор заключен сроком на 3 (три) года без возможности пролонгации и действует до "___" _________ 20__ года.
21. Совершено в г. ______ "___" ____________ ______ года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 1 (одному) экземпляру для каждой из сторон. При наличии разногласий в толковании положений настоящего Договора, стороны обращаются к тексту на русском языке.
Уполномоченный орган
________________________
Центр сертификации
_____________________________