Ғимараттардың және құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 263 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 мамырда № 38827 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Құрылыс Кодексі 24-бабының 71) тармақшасына және 60- бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Ғимараттардың және құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. "Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 702 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12425 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 29 мамырдағы
№ 263 бұйрығымен
бекітілген
Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 24-бабының 71) тармақшасына және 60-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру тәртібін регламенттейді.
2. Осы Қағидаларда Кодекспен және сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттармен анықталған ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру тәртібі

Об утверждении Правил осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 263. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2026 года № 38827
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
В соответствии с подпунктом 71) статьи 24 и пунктом 4 статьи 60 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 702 "Об утверждении Правил осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12425).
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Утверждены приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 29 мая 2026 года № 263
Правила осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 71) статьи 24 и пунктом 4 статьи 60 Строительного кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) и регламентируют порядок осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений.
2. В настоящих Правилах используются понятия, определенные Кодексом и государственными нормативными документами в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Глава 2. Порядок осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений

1-параграф. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыруды ұйымдастыру
3. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау:
1) жауапты (тіреу) элементтері мен қосылуларда бұзылу қаупін тудыратын ақаулар мен бүлінулер, қолданылған құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкцияларының сапалық көрсеткіштерінің сәйкес келмеуі анықталған;
2) өрт және төтенше жағдайлар салдары;
3) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалауы қорытындылары бойынша бұзушылықтарды жою туралы актілер берілген;
4) ғимараттар мен құрылысжайлардың конструктивтік схемасын, өндіріс технологиясын өзгертуге байланысты құрылыс жобасы түзетілген;
5) ғимаратты немесе құрылысжайды пайдаланудың нормативтік мерзімдері өтіп кеткен;
6) күрделі жөндеудің немесе реконструкциялаудың экономикалық тұрғыдан орындылығы айқындалған;
7) нормаланатын табиғи-климаттық әсер ету (қардың, желдің әсері) ұлғайған;
8) құрылыс объектілерін техникалық пайдалану кезінде (тұрақты) техникалық байқаудың белгіленген мерзімдері басталған;
9) құрылысы аяқталмаған объектілер алты айдан астам мерзімге консервацияланған не тоқтатыла тұрған;
10) құрылыс объектісі кеңейтілген, жаңғыртылған, реконструкцияланған, техникалық қайта жарақтандырылған, реставрацияланған, күрделі жөнделген және оның нысаналы мақсаты өзгерген жағдайларда жүргізіледі.
4. Ғимараттар мен құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды тапсырыс беруші жауапкершіліктің барлық деңгейіндегі ғимараттар мен құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау бойынша сараптама жұмыстарын жүзеге асыруға аккредиттелген заңды тұлғаларды (бұдан әрі – ұйым) және ғимараттар мен құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау бойынша сараптама жұмыстарын жүзеге асыру құқығына арналған маман сертификаты бар жеке тұлғаларды тарта отырып, шарт негізінде жүзеге асырады (бұдан әрі – маман).
5. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау техникалық тапсырмаға сәйкес ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау жүзеге асыруға арналған шартқа (бұдан әрі – шарт) сәйкес жүзеге асырылады.
6. Ғимараттар мен құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жауапкершіліктің бірінші және екінші деңгейіндегі объектілерде ғимараттар мен құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау жөніндегі сараптама жұмыстарын жүзеге асыруға аккредиттелген және құрамында жауапкершіліктің бірінші және екінші деңгейіндегі объектілерде ғимараттар мен құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау жөніндегі сараптама жұмыстарын жүзеге асыру құқығына арналған сертификаты бар кемінде үш маман, сондай-ақ жауапкершіліктің бірінші және екінші деңгейіндегі объектілерде қызметін жүзеге асыратын, "конструкциялық бөлік" мамандануы бойынша жобалау-сметалық құжаттаманың сараптамасы жөніндегі сертификаты бар бір маман (сарапшы), инженер-геодезист бар заңды тұлғалар жүргізуге тиіс және ғимараттар мен құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау бойынша сараптама жұмыстарын жүзеге асыру құқығына арналған маман сертификаты бар жеке тұлғалар жауапкершіліктің үшінші деңгейіндегі құрылыс объектілерінде техникалық зерттеп-қарауды жеке жүзеге асырады.

Параграф 1. Организация осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений
3. Техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений на объектах всех уровней ответственности производится в случаях:
1) обнаружения дефектов и повреждений в ответственных (несущих) элементах и соединениях, представляющих опасность разрушения, несоответствия качественных показателей примененных строительных материалов, изделий, конструкций;
2) последствий пожаров и чрезвычайных ситуаций;
3) выдачи актов об устранении нарушений по итогам государственного архитектурно-строительного контроля и надзора;
4) корректировки проекта строительства, связанной с изменениями конструктивной схемы зданий и сооружений, технологии производства;
5) истечения нормативных сроков эксплуатации здания или сооружения;
6) определения экономической целесообразности капитального ремонта или реконструкции;
7) увеличения нормируемых природно-климатических воздействий (снеговых, ветровых воздействий);
8) наступления установленных сроков технического осмотра при технической эксплуатации строительных объектов (регулярно);
9) консервации либо приостановления объектов незавершенного строительства сроком более шести месяцев;
10) расширения, модернизации, реконструкции, технического перевооружения, реставрации, капитального ремонта и изменения целевого назначения строительного объекта.
4. Техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений осуществляется заказчиком с привлечением аккредитованных юридических лиц на осуществление экспертных работ по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на всех уровнях ответственности (далее - организация) и физических лиц, имеющих сертификат специалиста на право осуществления экспертных работ по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений, на основании договора (далее – специалист).
5. Техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений осуществляется согласно договору на осуществление технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений (далее – договор) в соответствии с техническим заданием.
6. Техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений должно производиться юридическими лицами, аккредитованными на осуществление экспертных работ по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на объектах первого и второго уровней ответственности и имеющими в своем составе не менее трех специалистов, имеющих сертификат на право осуществления экспертных работ по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на объектах первого и второго уровней ответственности, а также одного специалиста (эксперта), имеющего сертификат по экспертизе проектно-сметной документации по специализации "конструктивная часть", инженера-геодезиста, которые осуществляют деятельность на объектах первого и второго уровней ответственности. и физические лица, имеющие сертификат специалиста на право осуществления экспертных работ по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений, индивидуально осуществляют техническое обследование на строительных объектах третьего уровня ответственности.

2-параграф. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру
7. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүргізу кезінде маман не ұйым мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Тапсырыс берушіден тексерудің бастапқы деректерін: қолданыстағы жобалау-сметалық құжаттаманы, сараптамалық қорытындысын, инженерлік-геологиялық ізденістер жөніндегі қорытындыны, атқарушылық-техникалық құжаттаманы, рұқсат беру құжаттамасын, құқық белгілейтін құжаттарды сұратады;
2) ақауларды суретке түсіріп, қарап тексеру жүргізеді;
3) Тапсырыс беруші объектіні техникалық зерттеп-қарауды дайындау бойынша барлық қажетті іс-қимылдарды ұйымдастыруы және орындауы үшін тіреу конструкцияларын қажетті ашу орындары бар іс-қимылдар бағдарламасын Тапсырыс берушіге ұсынады;
4) ұсынылған бастапқы деректерді алдын ала зерделеу мен талдауды жүргізеді;
5) негiзгі тіреу және қоршау конструкцияларына, оның ішінде негіздемелер мен iргетастарға егжей-тегжейлі аспаптық тексеру жүргізеді;
6) егжей-тегжейлі аспаптық зерттеп-қарау жүргізген кезде аккредиттелген мамандандырылған зертхананы тартады;
7) зерттеп-қарау жатқан бүкіл объекті мен оның конструкциялық элементтерінің нормативтік талаптардан ауытқуларын анықтау үшін олардың инженерлік-геодезиялық түсірілімін жүргізеді;
8) объектілерде қолданылатын құрылыс материалдарының, конструкциялары мен бұйымдарының сапасын тексереді, олардың Қазақстан Республикасында қолданыстағы стандарттар мен басқа да нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес зертханалық сынақтарын ұйымдастырады және сапасын растайтын құжаттардың (техникалық паспорттар, сертификаттар, зертханалық сынақтардың қорытындылары және басқалары) бар-жоғын тексереді;
9) зерттеп-қарау барысында алынған нәтижелерге зерделеу жүргізеді;
10) зерттеп-қарау барысында алынған нәтижелер мен зертханалық деректерді ескеріп, ұсынылған бағдарламалық кешендерде ғимаратты (құрылысты) тексеру есебін жүргізеді;
11) барлық алынған деректерге инженерлік талдау жүргізеді (конструкциялардың жұмыс істеу қабілеті санатын айқындай отырып, бастапқы деректерді, тексеру нәтижелері мен тексеру есептерін талдау);
12) объектінің нақты деректері бойынша қажетті қосымшалары (жоспарлар, бөліністер, тіреу конструкцияларының атқарушылық түсірілімі, суретқосымша, зертхана хаттамалары, растайтын материалдар) бар, объектінің сенімділігі мен орнықтылығына жүргізілген техникалық зерттеп-қарау нәтижелері туралы қорытынды жасап, жүргізілген техникалық зерттеп-қарауды инженерлік талдау нәтижелері бойынша қорытынды жасайды;

Параграф 2. Осуществление технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений
7. Специалист либо организация при проведении технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений осуществляет следующие функции:
1) запрашивает у Заказчика обследования исходные данные: существующую проектно-сметную документацию, заключение экспертизы, заключение по инженерно-геологическим изысканиям, исполнительно-техническую документацию, разрешительную документацию, правоустанавливающие документы;
2) проводит визуальный осмотр с фотофиксацией дефектов;
3) предоставляет Заказчику программу действий с местами необходимых вскрытий несущих конструкций, для организации и выполнения Заказчиком всех необходимых действий по подготовке объекта к выполнению технического обследования;
4) проводит предварительное изучение и анализ предоставленных исходных данных;
5) проводит детальное инструментальное обследование основных несущих и ограждающих конструкций, в том числе оснований и фундаментов;
6) при проведении детального инструментального обследования привлекает аккредитованную специализированную лабораторию;
7) проводит инженерно-геодезическую съемку всего обследуемого объекта и его конструктивных элементов на выявление отклонений от нормативных требований;
8) проверяет качество применяемых на объектах строительных материалов, конструкций и изделий, организация их лабораторных испытаний в соответствии со стандартами и другими нормативно-техническими документами, действующими в Республике Казахстан, и наличие документов удостоверяющих качество (технические паспорта, сертификаты, результаты лабораторных испытаний и другие);
9) проводит изучение полученных результатов обследования;
10) выполняет поверочный расчет здания (сооружения) в рекомендованных программных комплексах с учетом полученных результатов обследования и лабораторных данных;
11) проводит инженерный анализ всех полученных данных (анализ исходных данных, результатов обследования и поверочных расчетов, с определением категории работоспособности конструкций);
12) составляет заключение по результатам инженерного анализа проведенного технического обследования с необходимыми приложениями по фактическим данным объекта (планы, разрезы, исполнительные съемки несущих конструкций, фотоприложение, лабораторные протокола, подтверждающие материалы) с выводами о результатах проведенного технического обследования надежности и устойчивости объекта;

13) жасалған қорытындылардың негізінде қажетті конструкцияларды күшейту (қалпына келтіру) жөнінде ұсынымдар әзірлейді;
14) объектіге қажетті конструкцияларды күшейту (қалпына келтіру) бойынша қортындылар мен ұсыныстары бар объектіні техникалық зерттеп-қарау жөніндегі қорытындыны Тапсырыс берушіге береді.
8. Тапсырыс беруші ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асырған кезде маманға немесе ұйымға толық техникалық жәрдем көрсетеді.
9. Ғимараттар мен құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүргізу кезінде ғимараттар мен құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру құқығына арналған сертификаты бар мамандарға осы құрылыс объектісінде қолданылатын қауіпсіздік техникасының арнаулы қағидалары туралы нұсқау берілуге тиіс.
10. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау бойынша сараптамалық жұмыстарды орындау мерзімі шартпен айқындалады және мынадай:
техникалық тұрғыдан күрделі емес объектілер үшін күнтізбелік отыз күннен;
бірінші және екінші жауапкершілік деңгейлеріндегі бірегей және техникалық күрделі объектілер үшін күнтізбелік алпыс күннен;
бірінші жауапкершілік деңгейіндегі өндiрiстiк мақсаттағы бірегей және техникалық тұрғыдан күрделі объектілер үшін күнтізбелік бір жүз жиырма күннен аспайды.
11. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды орындайтын маман жүргізілетін зерттеулердің сапасына, шығарылған шешімдердің дұрыстығына және әзірленген ұсынымдардың толықтығына Кодекстің 60-бабының 11-тармағына сәйкес жауапты болады,
12. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығына техникалық зерттеп-қарау жүргізу барысында мамандардың кәсіби қызметіне араласуға болмайды.
3-параграф. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау жөніндегі сараптамалық қорытындыға қойылатын талаптар
13. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау жөніндегі қорытынды мыналарды қамтиды:
1) мұқаба парақ (орындаушы ұйымның атауы, объектінің атауы мен мекенжайы, кім бекітеді, тіркеу нөмірі, күні);
2) қорытындының мазмұны (беттері көрсетілген бөлімдер мен қосымшалардың тізбесі);
3) техникалық зерттеп-қарау жүргізу үшін негіздеме (шарттың нөмірі мен күні, ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық тексеруге арналған техникалық тапсырма);
4) зерттеп-қарауға Тапсырыс берушінің ұсынған бастапқы деректерінің тізбесі;

13) на основании сделанных выводов разрабатывает рекомендации по усилению (восстановлению) необходимых конструкций;
14) выдает Заказчику заключение о состоянии зданий и сооружений с выводами и рекомендациями по усилению (восстановлению) необходимых конструкций.
8. Заказчик оказывает специалисту или организации полное техническое содействие при осуществлении технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений.
9. При проведении технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений специалисты, имеющие сертификат на право осуществления надежности и устойчивости зданий и сооружений, должны быть проинструктированы о специальных правилах техники безопасности, действующих на данном строительном объекте.
10. Срок выполнения экспертных работ по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений определяется договором и не превышает:
тридцать календарных дней для технически несложных объектов;
шестьдесят календарных дней для уникальных и технически сложных объектов первого и второго уровней ответственности;
сто двадцать календарных дней для уникальных и технически сложных объектов производственного назначения первого уровня ответственности.
11. Специалист, выполняющий техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений, несет ответственность в соответствии с пунктом 11 статьи 60 Кодекса, за качество проводимых исследований, правильность выносимых решений и полноту разработанных рекомендаций.
12. При проведении технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений не допускается вмешательство в профессиональную деятельность специалистов.
Параграф 3. Требования к экспертному заключению по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений
13. Заключение по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений содержит:
1) титульный лист (наименование организации исполнителя, наименование и адреса объекта, кем утверждается, регистрационный номер, дата);
2) содержание заключения (перечень разделов и приложений с указанием страниц);
3) основание для технического обследования (номер и дата договора, техническое задание на техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений);
4) перечень исходных данных, предоставленных Заказчиком обследования;

5) зерттеп-қарау жүргізіліп жатқан объектінің орналасқан алаңы бойынша жалпы сипаттама (орналасқан алаңның, климаттық жағдайлардың, алаңның инженерлік-геологиялық жағдайларының сипаттамасы);
6) көлемдік-жоспарлық және сындарлы шешімдер (қабылданған көлемдік-жоспарлық және конструкциялық шешімдердің сипаттамасы), инженерлік жүйелер туралы мәліметтер;
7) тексеру нәтижелері (жүргізілген тексерулердің, анықталған ақаулар мен бұзушылықтардың сипаттамасы);
8) зерттеп-қарау есебінің нәтижелері (қолданылған есептеу бағдарламасын көрсету, есептеу схемасының сипаттамасы, жүктемелер жинағының кестесі, объектінің есептік модельдері, есептеу хаттамалары, тіреу элементтеріндегі күш түсу схемалары, есеп бөлімі бойынша қорытындылар);
9) барлық алынған деректердің инженерлік талдау;
10) қорытынды;
11) ұсынымдар;
12) қосымшалар (фотоматериалдар, инженерлік-геологиялық сынақтар бойынша қорытынды, графикалық материалдар, атқарушылық түсірілім, зертханалық сынақтар хаттамалары, атқарушылық-техникалық құжаттама, орындаушы ұйымның аккредиттеу туралы куәлігі, ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық тексеру бойынша сараптамалық жұмыстарды жүргізу құқығына мамандардың сертификаттары).
14. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау жөніндегі қорытындыға техникалық зерттеп-қарау жүргізген ұйым барлық сертификатталған мамандары қол қояды, жеке мөртаңба қойылады және оны ұйымның бірінші басшысымен бекітеді.
Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп қарау жөніндегі қорытындыға техникалық тексеруді жүргізген мамандар қол қояды, жеке мөртаңба қойылады.

5) общее описание площадки расположения обследуемого объекта (описание расположения площадки, климатических условий, инженерно-геологических условий площадки);
6) объемно-планировочные и конструктивные решения (описание принятых объемно-планировочных и конструктивных решений), сведения об инженерных системах;
7) результаты обследования (описание проведенных обследований, выявленных дефектов и нарушений);
8) результаты поверочного расчета (указание используемой расчетной программы, описание расчетной схемы, таблица сбора нагрузок, расчетные модели объекта, протокола расчета, схемы усилий в несущих элементах, выводы по расчетной части);
9) инженерный анализ всех полученных данных;
10) вывод;
11) рекомендации;
12) приложения (фотоматериалы, заключение по инженерно-геологическим испытаниям, графические материалы, исполнительная съемка, лабораторные протокола испытаний, исполнительно-техническая документация, свидетельство об аккредитации организации исполнителя, сертификаты специалистов на право осуществления экспертных работ по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений).
14. Заключение по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений, выдаваемое организацией, подписывается всеми сертифицированными специалистами, проводившими техническое обследование, проставляется персональный штамп специалистов и утверждается первым руководителем организации.
Заключение по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений, выполняемое специалистом подписывается им, и проставляется персональный штамп.