"Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 28 мамырдағы № 207 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 мамырда № 38824 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32956 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 110-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
2-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әлеуметтік-еңбек саласындағы бірыңғай цифрлық жүйе (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" АЦЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған цифрлық объектісі;";
3) тармақша алып тасталсын;
2-тараудың 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға қайтарымсыз гранттар беру және олардың нысаналы пайдаланылуына мониторингті жүзеге асыру тәртібі";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған қайтарымсыз гранттар (бұдан әрі - гранттар) халықтың әлеуметтік осал топтары қатарындағы адамдарға конкурстық негізде 400 еселенген айлық есептік көрсеткіштің мөлшеріне дейін беріледі, оларға мыналар:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар;

О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 мая 2026 года № 207. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2026 года № 38824
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32956) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 110 Социального кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 1) исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) единая цифровая система социально-трудовой сферы (далее – АЦС "Рынок труда") – цифровой объект, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
подпункт 3) исключить;
заголовок параграфа 2 главы 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Порядок предоставления безвозмездных грантов на реализацию новых бизнес-идей и осуществления мониторинга их целевого использования";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Безвозмездные гранты на реализацию новых бизнес-идей (далее – гранты) предоставляются на конкурсной основе в размере до 400-кратного месячного расчетного показателя лицам из числа социально уязвимых групп населения, к которым относятся:
1) получатели государственной адресной социальной помощи;

2) төрт және одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасылар, оның ішінде жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысанында оқитын балалары бар, олар он сегіз жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітірген уақытқа дейін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алушылар (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) және (немесе) оның жұбайы (зайыбы);
3) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем алушылар;
4) қоныс аударушылар;
5) қандастар;
6) еңбек етуге қарсы көрсетілімдері жоқ мүгедектігі бар адамдар;
7) мүгедектігі бар бала (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған адамдар және (немесе) оның жұбайы (зайыбы) жатады.
Гранттар жұмыссыз немесе дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу мерзімі 1 (бір) жылдан аз дара кәсіпкер ретінде гранттар алуға өтініш бергенге дейін тіркелген жағдайда халықтың әлеуметтік осал топтарына беріледі.
Бұл ретте, тиісті қаржы жылының республикалық бюджеті туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.";
12-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Гранттар тұтынушылық мақсаттарға, кредиттік қарыздарды өтеуге, жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға және салуға, жер учаскелерін сатып алуға, акцизделетін өнімдер өндіруге, ұлттық және (немесе) шетелдік валюта, бағалы қағаздар, цифрлық активтер сатып алуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынған қызметті жүзеге асыруға берілмейді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Гранттар алуға өтініштерді қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру өтініштер қабылданғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын еңбек мобильділігі орталығының ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Гранттар алу үшін өтініштерді қабылдау лектер бойынша жүзеге асырылады. Жыл сайын 3 (үш) ай аралығымен кемінде 2 (екі) лек ұйымдастырылады. Порталда өтініштерді қабылдау мерзімі әр лекте 10 (он) жұмыс күнін құрайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Портал:
1) қатысу мерзімі 12 айдан аспайтын ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыларды қоспағанда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларының қатысушылары болып табылатын;
2) соңғы 12 ай ішінде дәлелді себептерсіз жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысуды тоқтатқан;

2) получатели ежемесячного государственного пособия многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими восемнадцатилетнего возраста до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) и (или) его (ее) супруг (супруга);
3) получатели социальной выплаты по случаю потери кормильца;
4) переселенцы;
5) кандасы;
6) лица с инвалидностью, не имеющие противопоказания к труду;
7) лица, воспитывающие ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) и (или) его (ее) супруг (супруга).
Гранты предоставляются социально уязвимым группам населения при условии их регистрации до подачи заявления на получение грантов в качестве безработного или индивидуального предпринимателя, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет менее 1 (одного) года.
При этом, применяется размер месячного расчетного показателя, установленный законом о республиканском бюджете соответствующего финансового года.";
часть третью пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Гранты не предоставляются на потребительские цели, погашение кредитных займов, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков, производство подакцизной продукции, приобретение национальной и (или) иностранной валюты, ценных бумаг, цифровых активов, а также осуществление деятельности, запрещенной законодательством Республики Казахстан.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Объявление о начале приема заявлений на получение грантов публикуется за 10 (десять) календарных дней до приема заявлений на официальном интернет-ресурсе центра трудовой мобильности.
Принятие заявлений для получения грантов осуществляется по потокам. Ежегодно организуется не менее 2 (двух) потоков с интервалом в 3 (три) месяца. Срок приема заявлений на Портале составляет 10 (десять) рабочих дней в каждом потоке.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Порталом отклоняются заявления на получение гранта следующих претендентов:
1) являющихся участниками мер содействия занятости, за исключением лиц со сроком участия в добровольном переселении не более 12 месяцев;
2) прекративших, в течение последних 12 месяцев, участие в мерах содействия занятости без уважительной причины;

3) бұрын басқа мемлекеттік бағдарламалар немесе мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға гранттар және (немесе) микрокредиттер алған;
4) дара кәсіпкердің қызметін тоқтата тұрған грант алуға өтінім бергенге дейінгі соңғы 6 айдағы жұмыссыздар;
5) бұрын алынған кредиттер (қарыздар) бойынша мерзімі өткен берешегі бар;
6) Кодекстің 207-бабының 1 және 3-тармақтарында белгіленген зейнеткерлік жасқа толған дара кәсіпкерлер;
7) өтініш берген сәтте қолданыстағы еңбек шарттары бар дара кәсіпкерлер;
8) банкроттық не тарату рәсіміне жататын дара кәсіпкерлер;
9) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лицензияланатын қызмет түрлері бойынша бизнес-жобаны іске асыру үшін лицензиясы жоқ;
10) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесіне енгізілген үміткерлердің грант алуға берген өтініштерін қабылдаудан бас тартады.";
17-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Грант алуға үміткерлердің өтініші мен бизнес-жобасын мансап орталығы жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін гранттарды алуға үміткерлердің өтініштерін қарастыру бойынша комиссияның отырысына қарауға шығарады (бұдан әрі – комиссия).";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өңірлік кәсіпкерлер палатасының филиалдары, жергілікті атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер, ғылыми-білім беру мекемелері өкілдерінің, бизнес, өңірлік масс-медиа өкілдерінің, салалық сарапшылардың қатысуымен аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде комиссияны құрады.";
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Комиссияның құрамы әрбір лек сайын, сондай-ақ конкурстық комиссияның бір немесе бірнеше мүшесінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда жаңартылып отырады.";
мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Комиссия өз жұмысын алқалылық, ашықтық, жариялылық және бейтараптық қағидаттарында ұйымдастырады.
Комиссия отырыстарына бизнес, үкіметтік емес ұйымдардың, масс-медианың өкілдері және аудан (қала) мәслихатының депутаттары болып табылатын дауыс беру құқығы жоқ байқаушылар қатысуға жіберіледі.
Комиссия отырыстарын өткізу кезеңінде комиссия мүшесінде мүдделер қақтығысы туындаған кезде ол екі жұмыс күні ішінде комиссияның төрағасын және қалған мүшелерін мүдделер қақтығысы толығымен жойылғанға дейін комиссия қызметіне қатысудан өздігінен бас тарта отырып жазбаша еркін нысанда хабардар етеді.
Комиссия төрағасында мүдделер қақтығысы туындаған кезде оның өкілеттіктері оның орынбасарына өтеді.
Мүдделер қақтығысы деп комиссия мүшелерінің жеке мүдделілігі олардың өз міндеттерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына әкеп соғуы мүмкін жағдай ұғынылады.";
18-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

3) ранее получивших гранты на реализацию новых бизнес-идей и (или) микрокредиты в рамках других государственных программ или мер государственной поддержки;
4) безработных, за последние 6 месяцев до подачи заявки на получение гранта приостановивших деятельность индивидуального предпринимателя;
5) имеющих просроченную задолженность по ранее полученным кредитам (займам);
6) индивидуальных предпринимателей, достигших пенсионного возраста, установленного пунктами 1 и 3 статьи 207 Кодекса;
7) индивидуальных предпринимателей, которые на момент подачи заявления имеют действующие трудовые договора;
8) индивидуальных предпринимателей, подлежащих процедуре банкротства либо ликвидации;
9) у которых отсутствует лицензия для реализации бизнес-проекта по лицензируемым видам деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
10) включенных в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.";
в пункте 17:
часть первую изложить в следующей редакции:
"17. Заявление и бизнес-проект претендентов на получение гранта выносится на рассмотрение карьерным центром на заседание комиссии по рассмотрению заявлений претендентов на получение грантов на реализацию новых бизнес-идей (далее – комиссия).";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения создает комиссию на уровне районов, городов областного значения, городов республиканского значения, столицы с участием представителей филиалов региональной палаты предпринимателей, местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, представителей бизнеса, региональных масс-медиа, отраслевых экспертов.";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Состав комиссии обновляется в каждом потоке, а также при наличии конфликта интересов у одного или нескольких членов конкурсной комиссии.";
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Комиссия организовывает свою работу на принципах коллегиальности, открытости, гласности и беспристрастности.
К участию в заседаниях комиссии допускаются наблюдатели без права голоса, являющиеся представителями бизнеса, неправительственных организаций, масс-медиа и депутатами маслихата района (города).
В период проведения заседаний комиссии при возникновении у члена комиссии конфликта интересов, он в течение двух рабочих дней в письменной произвольной форме уведомляет председателя и остальных членов комиссии в самоотводе от участия в деятельности комиссии до полного исключения конфликта интересов.
При возникновении конфликта интересов у председателя комиссии его полномочия переходят к его заместителю.
Под конфликтом интересов понимается ситуация, при которой личная заинтересованность членов комиссии может привести к неисполнению или ненадлежащему исполнению им своих обязанностей.";
в пункте 18:
часть первую изложить в следующей редакции:

"18. Комиссия отырысы Порталда аудио және (немесе) бейне тіркеуді қолдану арқылы өтініштерді қабылдау аяқталған күннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде өткізіледі.";
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссия отырысы мансап орталықтарының әлеуметтік желілерінде тікелей эфирде трансляцияланады және цифрлық технологияларды қолдана отырып түсіріледі. Комиссия отырысының жазбасы еңбек мобильділігі орталығында он екі ай бойы электрондық жеткізгіште сақталады. Үміткердің бизнес-жобаны онлайн қорғауына жол беріледі.";
он екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссия отырысы аяқталғаннан кейін мансап орталығының қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде комиссия шешімін отырыс хаттамасына және грант алушылардың қалыптастырылған тізіміне сәйкес "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға енгізеді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Комиссия отырысының шешімі "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға енгізілгеннен кейін грант алуға үміткер Порталдағы жеке кабинет арқылы грант беру немесе бермеу туралы тиісті хабарлама алады.";
20-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Комиссия грант беру туралы шешім қабылдаған кезде грант алуға үміткер тиісті хабарламаны алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында өз қызметін тіркейді және Порталдағы дара кәсіпкердің банк деректемелері бар банк шотын ұсынады, ол "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға жіберіледі.";
22-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Грант алушы осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес шартты алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Порталда, жеке кабинетте Шартқа электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды, ол "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға жіберіледі.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Еңбек мобильділігі орталығы Шарт жасалғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде грант алушыға тіркелген дара кәсіпкердің ағымдағы банк шотына ақша қаражатын аударуды жүзеге асырады және грант алушының деректерін ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың салық органына береді.
Грант қаражатын пайдалану тек қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Еңбек мобильділігі орталығы жыл сайын 10 сәуірге дейін өзінің ресми интернет-ресурсында грант алушылар, қаржыландырылған бизнес-жобалар, берілген гранттардың сомалары және грант алушылар құрған жұмыс орындары туралы толық ақпаратты жариялайды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. Заседание комиссии проводится в течение 10 (десяти) рабочих дней после дня завершения приема заявлений на Портале с использованием аудио- и (или) видео фиксации.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"Заседание комиссии транслируется в прямом эфире в социальных сетях карьерных центров и записывается с применением цифровых технологий. Запись заседания комиссии хранится на электронном носителе в центре трудовой мобильности в течение двенадцати месяцев. Допускается проведение онлайн защиты бизнес-проекта претендентом.";
часть двенадцатую изложить в следующей редакции:
"По завершению заседания комиссии сотрудник карьерного центра в течение 2 (двух) рабочих дней вносит решение комиссии в АЦС "Рынок труда" в соответствии с протоколом заседания и сформированного списка получателей грантов.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. После внесения решения заседания комиссии в АЦС "Рынок труда" претендент на получение гранта получает соответствующее уведомление о предоставлении или не предоставлении гранта через личный кабинет на Портале.";
часть первую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. При принятии комиссией положительного решения о предоставлении гранта претендент на получение гранта в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения соответствующего уведомления регистрирует свою деятельность в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и предоставляет банковский счет с реквизитами индивидуального предпринимателя на Портале, который направляется в АЦС "Рынок труда".";
часть первую пункта 22 изложить в следующей редакции:
"22. Получатель гранта в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения Договора согласно пункту 21 настоящих Правил, на Портале, в личном кабинете подписывает Договор электронной цифровой подписью, который направляется в АЦС "Рынок труда".";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Центр трудовой мобильности в течение 5 (пяти) рабочих дней после заключения Договора осуществляет перечисление денежных средств на текущий банковский счет индивидуального предпринимателя зарегистрированного на получателя гранта и передает данные получателя гранта, в налоговый орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы.
Использование средств гранта осуществляется только в безналичной форме.";
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. Центр трудовой мобильности ежегодно до 10 апреля на своем официальном интернет-ресурсе публикует детальную информацию о получателях гранта, профинансированных бизнес-проектах, суммах выданных грантов и созданных получателями грантов рабочих местах.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Грант қаражатын нысаналы пайдалануды грант алушы бизнес-жобаға сәйкес Порталда растайтын құжаттарды ұсыну арқылы грант алған күннен бастап үш ай ішінде растайды.
Грант алушы Порталда растайтын құжаттарды ұсына отырып, бизнес-жоспардың іске асырылу барысы туралы 24 (жиырма төрт) ай ішінде тоқсан сайын есеп тапсырады.
Грант қаражатының нысаналы пайдаланылуын растайтын құжаттар:
1) Шартта көзделген мақсаттарға тауар, жұмыс, қызмет үшін ақы төлеу немесе қаражат жіберу фактісін растайтын құжаттар: төлем тапсырмалары, фискалдық чектер, кіріс кассалық ордерге түбіртектер, банктік шоттан үзінді көшірмелер (грант берілген күннен бастап грант қаражаты нақты игерілген күнге дейін) және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамаларына қайшы келмейтін басқа төлем құжаттары;
2) тауарларды алуды, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді және грант беру туралы шартта көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізуді растайтын құжаттар: шарттар, келісімшарттар, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, жүк кедендік декларациялар және (немесе) қабылдау-беру актілері;
3) бизнес-жобаның іске асырылу барысын растайтын құжаттар, оның ішінде бизнес-жоба шеңберінде өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өткізілуін растайтын құжаттар.
4) жаңа тұрақты жұмыс орындарын құруды және мансап орталығының жолдамасы бойынша құрылған жұмыс орындарына ізденушілерді жұмысқа орналастыруды растайтын құжаттар;
5) бизнес-жобаның іске асырылу барысын растайтын құжаттар, оның ішінде бизнес-жоба шеңберінде өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өткізілуін растайтын құжаттар болып табылады.
Еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) грант қаражатын нысаналы пайдалану туралы растайтын құжаттар немесе бизнес-жобаны іске асыру барысы туралы есеп Порталға келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оларды бизнес-жобаға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады.
Грант алушының Шарт талаптарын орындамау фактілері анықталған жағдайда еңбек мобильділігі орталығы бір жақты тәртіппен Шартты бұзады және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте, оның ішінде сот тәртібінде грант қаражатын қайтару бойынша шаралар қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 25-1-тармақпен толықтырылсын:
"25-1. Грант алушы грант алған күннен бастап 18 (он сегіз) ай ішінде кемінде 1 (бір) жаңа тұрақты жұмыс орнын құрады және мансап орталығының жолдамасы бойынша құрылған жұмыс орындарына ізденушілерді жұмысқа орналастырады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Целевое использование средств гранта подтверждается получателем гранта на Портале путем предоставления подтверждающих документов в течение трех месяцев со дня получения гранта в соответствии с бизнес-проектом.
Получатель гранта ежеквартально в течение 24 (двадцати четырех) месяцев на Портале предоставляет отчет о ходе реализации бизнес-проекта с приложением подтверждающих документов.
Документами, подтверждающими целевое использование средств гранта, являются:
1) документы, подтверждающие факт оплаты за товар, работу, услугу или направление средств на цели, предусмотренные Договором: платежные поручения, фискальные чеки, квитанции к приходному кассовому ордеру, выписки с банковского счета (с даты выдачи гранта по дату фактического освоения средств гранта) и (или) другие платежные документы, не противоречащие законодательству Республики Казахстан;
2) документы, подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором о предоставлении гранта: договоры, контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации и (или) акты приема-передачи;
3) документы, подтверждающие ход реализации бизнес-проекта, в том числе, документы, подтверждающие реализацию произведенной продукции, выполненных работ, предоставленных услуг в рамках бизнес-проекта.
4) документы, подтверждающие создание новых постоянных рабочих мест и трудоустройство соискателей на созданные рабочие места по направлению карьерного центра;
5) документы, подтверждающие ход реализации бизнес-проекта, в том числе документы, подтверждающие реализацию произведенной продукции, выполненных работ, предоставленных услуг в рамках бизнес-проекта.
Центр трудовой мобильности (карьерный центр) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления подтверждающих документов о целевом использовании средств гранта или отчета о ходе реализации бизнес-проекта на Портал осуществляет их проверку на предмет соответствия бизнес-проекту.
В случае выявления факта неисполнения получателем гранта условий Договора центр трудовой мобильности в одностороннем порядке расторгает Договор и принимает меры по возврату средств гранта в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, в том числе в судебном порядке.";
дополнить пунктом 25-1 следующего содержания:
"25-1. Получатель гранта создает не менее 1 (одного) нового постоянного рабочего места в течение 18 (восемнадцати) месяцев со дня получения гранта и трудоустраивает соискателей на созданные рабочие места по направлению карьерного центра.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

"27. Грант алушы Шарт жасалған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде:
1) грант қаражаты толық көлемде пайдаланылмаған жағдайда қаражатты толық қайтаруды жүзеге асырады;
2) ішінара пайдаланған жағдайда Порталдағы жеке кабинетте тиісті өтініш беру арқылы қалған қаражатты қайтаруды жүзеге асырады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Бизнес-жобаны іске асыруды нысаналы пайдалануды растау:
1) жаза шартты түрде тағайындалған жағдайларды қоспағанда, жұмыссызды бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға соттау;
2) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша мәжбүрлеп емдеуге жіберу;
3) грант алушының қайтыс болуы;
4) грант алушыны хабар-ошарсыз кетті деп тану немесе қайтыс болды деп жариялау;
5) сот грант алушыны әрекетке қабілетсіз деп тану жағдайларында талап етілмейді.
Қарулы Күштерде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында мерзімді әскери қызметке шақыру кезінде грант алушыға әскери қызмет өткеру мерзіміне кейінге қалдыру беріледі.";
30, 31, 32, 33 және 34-тармақтар алып тасталсын;
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Жастар қатарындағы үміткерлерге мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу, нысаналы пайдалану қағидаттарын сақтай отырып, мынадай шарттарда:
1) микрокредит мерзімі – 5 (бес) жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар үшін микрокредит мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) микрокредиттің ең жоғары сомасы – 5 (бес) миллион теңгеге дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2,5 (екі жарым) пайыздан аспайды;
4) кепілмен қамтамасыз етудің болуы;
5) негізгі борыш пен сыйақыны өтеу бойынша жеңілдікті кезең микрокредит беру мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бірінен) аспайды;
6) Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 94-бабына сәйкес сенім білдірілген өкілге (агентке) микрокредит алу үшін жүгінген кезде дара кәсіпкер ретінде тіркелу мерзімі бес жылдан аз кәсіпкерлер;
7) Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 94-бабына сәйкес салық органдарында тіркеу мерзімі үш жылдан астам мерзімді құрайтын жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер үшін соңғы 2 (екі) жылда жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер бойынша оң динамикасының болуы;
8) Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 94-бабына сәйкес салық органдарында тіркелу мерзімі бір жылдан кем емес мерзімді құрайтын жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер үшін микрокредит алған күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде кемінде 1 (бір) жаңа тұрақты жұмыс орнын құру;

"27. Получатель гранта в течение 3 (трех) месяцев со дня заключения Договора:
1) в случае неиспользования грантовых средств в полном объеме осуществляет полный возврат средств;
2) в случае частичного использования осуществляет возврат оставшихся средств путем подачи соответствующего заявления в личном кабинете на Портале.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Подтверждение целевого использования реализации бизнес-проекта не требуется в случаях:
1) осуждения безработного к наказанию в виде лишения свободы, за исключением случаев, когда данное наказание назначено условно;
2) направления на принудительное лечение по вступившему в законную силу решению суда;
3) смерти получателя гранта;
4) признания получателя гранта безвестно отсутствующим или объявления умершим;
5) признания судом получателя гранта недееспособным.
При призыве на срочную воинскую службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан получателю гранта предоставляется отсрочка на срок прохождения воинской службы.";
пункты 30, 31, 32, 33 и 34 исключить;
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Микрокредиты претендентам из числа молодежи предоставляются с соблюдением принципов срочности, платности, возвратности, обеспеченности, целевого использования на следующих условиях:
1) срок микрокредита – до 5 (пяти) лет, срок микрокредита для проектов в сфере животноводства – до 7 (семи) лет;
2) максимальная сумма микрокредита – до 5 (пяти) миллионов тенге;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 2,5 (два с половиной) процентов годовых;
4) наличие залогового обеспечения;
5) льготный период по погашению основного долга составляет не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока микрокредитования;
6) наличие регистрации в качестве индивидуального предпринимателя на момент обращения к поверенному (агенту) за микрокредитом составляет менее пяти лет в налоговых органах в соответствии со статьей 94 Налогового Кодекса Республики Казахстан;
7) наличие положительной динамики по индивидуальному подоходному налогу и социальным платежам за последние 2 (два) года для действующих предпринимателей, срок регистрации которых в налоговых органах в соответствии со статьей 94 Налогового Кодекса Республики Казахстан составляет более трех лет;
8) создание не менее 1 (одного) нового постоянного рабочего места в течение 1 (одного) года со дня получения микрокредита для действующих предпринимателей, срок регистрации которых в налоговых органах в соответствии со статьей 94 Налогового Кодекса Республики Казахстан составляет менее одного года;

9) Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 94-бабына сәйкес салық органдарында тіркеу мерзімі бір жылдан астам мерзімді құрайтын жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер үшін кемінде 2 (екі) тұрақты жұмыс орнын құру;
10) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесінде болмаған кезде;
11) банкроттық не тарату рәсімі болмаған кезде микрокредиттер беріледі.
Үміткер микрокредит алуға өтініш берілген жылға дейін соңғы 2 (екі) жыл ішінде жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдердің көлемін ұлғайтуды қамтамасыз еткен кезінде осы Қағидалардың 38-тармағының 7) тармақшасына сәйкес деп есептеледі.
Үміткер микрокредит алуға өтініш берілген жылға дейін соңғы 2 (екі) жыл ішінде жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдердің көлемі төмендеген кезде осы Қағидалардың 38-тармағының 7) тармақшасына сәйкес келмейді деп есептеледі.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Микрокредитті қамтамасыз етудің негізгі талаптары, тәсілдері Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабына сәйкес тапсырма шартында белгіленеді.";
44-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Сенім білдірілген өкіл (агент) өтініш тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде барлық қажетті құжаттармен және олардың микрокредит беру талаптарына сәйкестігімен өзінің ішкі құжаттарына сәйкес ұсынылған бизнес жобаға бағалау жүргізеді.";
үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Бизнес-жобаларды іріктеу критерийлері өзектілік және жобаның негізділігі, аргументтілік, экономикалық тиімділік және орындылық, қоғамдық маңыздылық, бизнестің нақты іс-қимыл жоспары мен дамыту стратегиясының болуы, бизнес-жобаның өміршеңдігі, жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру, бизнес-жобаны іске асырудан болжамды пайда деңгейі болып табылады.
Комиссия құрамында 7 (жеті) адам, кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, өңірлік кәсіпкерлер палатасы филиалдарының, қоғамдық бірлестіктердің, бизнес, өңірлік масс-медиа өкілдерінен және мәслихат депутаттарынан тұратын облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімінің шешімімен құрылады.";
45-тармақтың оныншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Байқаушылар ретінде Комиссия отырысына масс-медиа, қоғамдық бірлестіктер, коммерциялық ұйымдар мен саяси партиялар өкілдерінің, барлық деңгейдегі мәслихаттар депутаттарының және басқа да мемлекеттік органдардың қатысуына жол беріледі.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9) создание не менее 2 (двух) постоянных рабочих мест для действующих предпринимателей, срок регистрации которых в налоговых органах в соответствии со статьей 94 Налогового Кодекса Республики Казахстан составляет более одного года;
10) при отсутствии в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.
11) при отсутствии процедуры банкротства либо ликвидации.
Претендент считается соответствующим подпункту 7) пункта 38 настоящих Правил при обеспечении увеличения объема индивидуального подоходного налога и социальных платежей за последние 2 (два) года до года подачи заявления на получение микрокредита.
Претендент считается несоответствующим подпункту 7) пункта 38 настоящих Правил при снижении объема индивидуального подоходного налога и социальных платежей за последние 2 (два) года до года подачи заявления на получение микрокредита.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Основные условия, способы обеспечения микрокредита устанавливаются договором поручения в соответствии со статьей 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";
в пункте 44:
часть первую изложить в следующей редакции:
"44. Поверенный (агент) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами и их соответствия требованиям предоставления микрокредита проводит оценку представленного бизнес-проекта в соответствии со своими внутренними документами.";
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"Критериями отбора бизнес-проектов являются актуальность и обоснованность проекта, аргументированность, экономическая эффективность и целесообразность, общественная значимость, наличие четкого плана действий и стратегии развития бизнеса, жизнеспособность бизнес-проекта, создание новых постоянных рабочих мест, уровень прогнозной прибыли от реализации бизнес-проекта.
Комиссия создается решением акима области, городов республиканского значения и столицы из представителей местных исполнительных органов по вопросам предпринимательства, местных исполнительных органов по вопросам сельского хозяйства, филиалов региональной палаты предпринимателей, общественных объединений, бизнеса, региональных масс-медиа и депутатов маслихата в составе 7 (семь) человек.";
часть десятую пункта 45 изложить в следующей редакции:
"В качестве наблюдателей на заседании Комиссии допускается присутствие представителей масс-медиа, общественных объединений, коммерческих организаций и политических партий, депутаты маслихатов всех уровней и других государственных органов.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:

"48. Микрокредиттік қарыздың және (немесе) түпкілікті қарыз алушылардың төлем тәртібін нысаналы пайдаланылу мониторингісін бақылауды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган қол қойылған қарыз шартының талаптары бойынша сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы жүзеге асырады.
Сенім білдірілген өкіл (агент) тапсырма шартында көрсетілген мерзімдерде түпкілікті қарыз алушылардың микрокредиттік қарызды нысаналы пайдалануына және олардың төлем тәртібіне мониторингті жүзеге асырады.
Мониторингті жүзеге асыру үшін сенім білдірілген өкіл (агент) түпкілікті қарыз алушыдан мониторинг нысанасына қатысты құжаттарды және (немесе) ақпаратты сұратады.
Сенім білдірілген өкіл (агент) мониторинг жүзеге асырылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мониторинг есебін жасайды және оны халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға жібереді.
Мониторинг есебіне сенім білдірілген өкілдің (агенттің) бірінші басшысы не оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.";
3-тармақтың 2-параграфы алып тасталсын;
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 5-қосымша алып тасталсын;
Қағидаларға 6-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 8-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жетінші, сегізінші, елу алтыншы, елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші және алпыс бесінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 28 мамырдағы
№ 207 бұйрыққа
1-қосымша
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аудан (қала) мансап
орталығының директорына
____________________________
____________________________
тұрғылықты жері_____________
____________________________
(қала (аудан) кодын көрсете
отырып байланыс телефонының
нөмірі, электрондық пошта
мекенжайы)
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға қайтарымсыз гранттар алуға өтініш
Грант беруді сұраймын:

"48. Контроль за мониторингом целевого использования микрокредитного займа и (или) платежной дисциплины конечных заемщиков осуществляется местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения через поверенного (агента) на условиях подписанного договора займа.
Поверенным (агентом) осуществляется мониторинг целевого использования микрокредитного займа конечными заемщиками и их платежной дисциплины в сроках, указанных в договоре поручения.
Для осуществления мониторинга поверенный (агент) запрашивает у конечного заемщика документы и (или) информацию, относящиеся к предмету мониторинга.
Поверенный (агент) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня осуществления мониторинга составляет мониторинговый отчет и направляет его в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения.
Мониторинговый отчет подписывается первым руководителем поверенного (агента) либо лицом, исполняющим его обязанности.";
параграф 2 главы 3 исключить;
приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 5 к Правилам исключить;
приложение 6 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 8 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) представление информации в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев седьмого, восьмого, пятьдесят шестого, пятьдесят седьмого, пятьдесят восьмого, пятьдесят девятого, шестидесятого, шестьдесят первого, шестьдесят второго, шестьдесят третьего, шестьдесят четвертого, шестьдесят пятого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 28 мая 2026 года № 207
Приложение 1
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Форма
Директору карьерного центра
района (города) от ___________
____________________________
местожительство _____________
____________________________
(номер контактного телефона с указанием кода
города (района), адрес электронной почты)
Заявление на получение безвозмездных грантов на реализацию новых бизнес-идей
Прошу предоставить грант для:

1. Жобаның атауы_________________________________________.
2. Жобаның болжамды құны _________________________ теңге.
3. Грант алу мақсаты _______________ (анықтамалықтан таңдалады).
4. Үміткердің жұмыспен қамту санаты (автоматты түрде қойылады).
5. Білім деңгейі (анықтамалықтан таңдалады).
6. Жұмыс орындарын құру бойынша жоспарлы көрсеткіш.
7. Үміткердің әлеуметтік санаты (автоматты түрде қойылады).
Бұрын берілген кредиттер (қарыздар) бойынша мерзімі өткен берешектің жоқтығын растаймын.
Әзірленген бизнес-жобаны қоса беремін.
Ескертпе:
Қазақстан Республикасының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Заңына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Банктік құпияны қамтитын мәліметтерге мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына қол жеткізуге келісім беремін.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 28 мамырдағы
№ 207 бұйрыққа
2-қосымша
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
6-қосымша
Микрокредит алуға арналған құжаттар тізбесі
№ р/с
Құжаттың атауы
Құжат түрі/мәліметтер
Ескертпе
1
Сенім білдірген өкілдің (агенттің) ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес микрокредит алуға арналған сауалнама - өтініші
түпнұсқа/ электрондық құжат
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде кредитордың қатысуымен толтырылады
2
Жеке басын куәландыратын құжат
көшірмесі/ құжаттың электрондық көшірмесі/ мемлекеттік деректер қорынан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде құжаттың көшірмелері түпнұсқасымен салыстырылады
3
Кредиттік тарих субъектісінің ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға беруге, сондай-ақ кредиттік есепті алушыға кредиттік есепті беруге келісімі
түпнұсқа/ электрондық құжат
Кредитордың қатысуымен толтырылады
4
Субъектінің берілген микрокредит туралы мәліметтерді және мемлекеттік (оның ішінде құқық қорғау)/мемлекеттік емес органдарға, масс-медиаға кредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы /орындалмауы туралы барлық ақпаратты беруге және алуға келісімі
түпнұсқа/
электрондық құжат
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде кредитордың қатысуымен толтырылады
5
Бизнес-жоспар
қарыз алушы қол қойған түпнұсқа/ электрондық құжат
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
6
Қатысушы/үміткердің уәкілетті органының микрокредит алу, мүлікті кепілге беру жөніндегі мәмілені мақұлдау туралы шешімі
түпнұсқа (микрокредит мақұлданғаннан кейін ұсынылады)
7
Кепіл берушілердің Қазақстан Республикасының заңнамасына және сенім білдірген өкілдің (агенттің) ішкі құжаттарына сәйкес ресімделген мүлікті кепілге беру жөніндегі келісімі
түпнұсқа (микрокредит мақұлданғаннан кейін ұсынылады)
8
Шоттың болуы және кредиттік берешектің болуы туралы, оның ішінде қаржы ұйымдарынан мерзімі өткен шоттың болуы туралы (кредиттер болған кезде) қызмет көрсететін банктен анықтамалар
түпнұсқа (микрокредит мақұлданғаннан кейін ұсынылады)/ электрондық құжат түпнұсқа (берілген күннен бастап күнтізбелік 30 күнге дейінгі мерзімге уәкілетті тұлға түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірмеге жол беріледі)/ кредиттік бюролардан электрондық форматтағы мәліметтер
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
9
Бағалау туралы есеп
түпнұсқа/ электрондық құжат
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
10
Кепіл беруші және кепілмен қамтамасыз ету жөніндегі құжаттар
көшірмесі/ мемлекеттік дерекқордан алынған электрондық мәліметтер
құжаттардың көшірмелері түпнұсқасымен салыстырылады
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 28 мамырдағы
№ 207 бұйрыққа
3-қосымша
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Микрокредитті нысаналы пайдалану туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-МК
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейін
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегирленген түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде
Кесте
№ р/с
Кредитордың атауы
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының атауы жеке сәйкестендіру нөмірі/ қарыз алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жобаның атауы
Микрокредит беру күні
1
2
3
4
5
6
Кестенің жалғасы:
Микрокредит беру мерзімі, айлар
Микроедит сомасы (теңге)
Микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Қарыз қаражатының нысаналы мақсаты (қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
Қаражатты нақты нысаналы пайдалану(қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
7
8
9
10
11
Кестенің жалғасы:
Іске асыру орны (аудан)
ЭҚЖЖ коды көрсетілген экономика саласы
Бастапқы бизнес (стартап жобалар), теңге
Ісін жаңа бастаған, жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер (теңге)
Құрылған жұмыс орындарының саны
12
13
14
15
16
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны (бар болса)
"Микрокредитті нысаналы
пайдалану туралы есеп"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Микрокредитті нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсініктеме

1. Наименование проекта_________________________________________.
2. Предполагаемая стоимость проекта _________________________ тенге.
3. Цель получения гранта _______________ (выбирается из справочника).
4. Категория занятости претендента (проставляется автоматически).
5. Уровень образования (выбирается из справочника).
6. Плановый показатель по созданию рабочих мест.
7. Социальная категория претендента (проставляется автоматически).
Подтверждаю отсутствие просроченной задолженности по ранее предоставленным кредитам (займам).
Прилагаю разработанный бизнес-проект.
Примечание:
Даю согласие на сбор и обработку персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на предоставление доступа органам государственного аудита и финансового контроля к сведениям, содержащим банковскую тайну.
Приложение 2 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 28 мая 2026 года № 207
Приложение 6
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Перечень документов для получения микрокредита
№ п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
Примечание
1
Анкета - заявление на получение микрокредита согласно внутренним нормативным документам поверенного (агента)
оригинал/ электронный документ
заполняется в присутствии кредитора при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
2
Документ, удостоверяющий личность
копия/ электронная копия документа/ сведения в электронном формате, полученные из государственных баз данных
копии документов сверяются с оригиналом при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
3
Согласие субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета
оригинал/ электронный документ
заполняется в присутствии кредитора
4
Согласие субъекта на предоставление и получение информации, сведений о выданном микрокредите и всех сведений об исполнении/неисполнении обязательств по договору о предоставлении кредита в государственные (в том числе правоохранительные) /негосударственные органы, масс-медиа
оригинал/ электронный документ
заполняется в присутствии кредитора при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
5
Бизнес-план
оригинал, подписанный заемщиком/ электронный документ
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
6
Решение уполномоченного органа участника/претендента об одобрении сделки по получению микрокредита, передаче в залог имущества
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита)
7
Согласие залогодателей по передаче в залог имущества, оформленное в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами поверенного (агента)
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита)
8
Справки из обслуживающего банка о наличии счета и о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии кредитов)
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита)/ электронный документ оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом, сроком до 30 календарных дней со дня выдачи)/сведения в электронном формате из кредитных бюро
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
9
Отчет об оценке
оригинал/ электронный документ
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
10
Документы по залогодателю и залоговому обеспечению
копия/ электронные сведения из государственных баз данных
копии документов сверяются с оригиналом
Приложение 3 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 28 мая 2026 года № 207
Приложение 8
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о целевом использовании микрокредитов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-МК
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поверенный (агент)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица
№п/п
Наименование кредитора
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика
Наименование проекта
Дата выдачи микрокредита
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы:
Срок микрокредитования, месяцы
Сумма микроедита (тенге)
Ставка вознаграждения по микрокредиту
Целевое назначение заемных средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
Фактическое целевое использование средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
7
8
9
10
11
Продолжение таблицы:
Место реализации (район)
Отрасль экономики с указание кода ОКЭД
Стартовый бизнес (стартап проекты) (тенге)
Начинающие, действующие предприниматели (тенге)
Количество созданных рабочих мест
12
13
14
15
16
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель:
_______________________________________ ________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет о целевом
использовании микрокредитов"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Микрокредитті нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды сенім білдірілген өкіл (агент) толтырады және халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға ұсынады.
3. Нысан ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі мерзімде ұсынылады.
4. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
5. Нысанға тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, басшы не оның міндетін атқаратын адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. Нысан төмендегідей толтырылады:
Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
Нысанның 2-бағанында кредитордың атауы көрсетіледі;
Нысанның 3-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі;
Нысанның 4-бағанында қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
Нысанның 5-бағанында қарыз алушының бизнес-жобасының атауы көрсетіледі;
Нысанның 6-бағанында қарыз алушыға микрокредит берілген күн көрсетіледі;
Нысанның 7-бағанында микрокредиттің мерзімі көрсетіледі;
Нысанның 8-бағанында микрокредиттің сомасы көрсетіледі;
Нысанның 9-бағанында микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі;
Нысанның 10-бағанында қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып, қарыз қаражатының нысаналы мақсаты көрсетіледі;
Нысанның 11-бағанында қарыз қаражатының әрбір бағытының атауын және сомасын көрсете отырып, қаражатты мақсатқа сай пайдалану фактісі көрсетіледі;
Нысанның 12-бағанында бизнес-жобаның іске асырылатын орны көрсетіледі;
Нысанның 13-бағанында ЭҚЖЖ кодын көрсете отырып, қарыз алушының бизнес-жобасы экономиканың қай саласына жататыны көрсетіледі;
Нысанның 14-бағанында бастапқы бизнеске (стартап жобаларға) берілген микрокредиттердің сомасы көрсетіледі (теңге);
Нысанның 15-бағанында ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлерге берілген микрокредиттердің сомасы көрсетіледі (теңге);
Нысанның 16-бағанында қарыз алушылар құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов" (далее - Форма).
2. Форма заполняется поверенным (агентом) и предоставляется в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения.
3. Форма предоставляется ежемесячно в срок в до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Форма заполняется на государственном и русском языках.
5. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 Формы указывается порядковый номер;
в графе 2 Формы указывается наименование кредитора;
в графе 3 Формы указывается наименование заемщика;
в графе 4 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер заемщика;
в графе 5 Формы указывается наименование бизнес-проекта заемщика;
в графе 6 Формы указывается дата выдачи микрокредита заемщику;
в графе 7 Формы указывается срок микрокредитования;
в графе 8 Формы указывается сумма микрокредита;
в графе 9 Формы указывается ставка вознаграждения по микрокредиту;
в графе 10 Формы указывается целевое назначение заемных средств, с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств;
в графе 11 Формы указывается фактическое целевое использование средств, с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств;
в графе 12 Формы указывается место реализации бизнес-проекта заемщика;
в графе 13 Формы указывается отрасль экономики к которому относится бизнес-проект заемщика, с указание кода ОКЭД;
в графе 14 Формы указывается сумма выданных микрокредитов стартовому бизнесу (стартап проектам) (тенге);
в графе 15 Формы указывается сумма выданных микрокредитов начинающим и действующим предпринимателям (тенге);
в графе 16 Формы указывается количество созданных рабочих мест заемщиками.