Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттаудан өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 28 мамырдағы № 259 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 мамырда № 38814 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2028 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Құрылыс Кодексі 24-бабының 43) тармақшасына және 57-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттаудан өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2028 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 28 мамырдағы
№ 259 Бұйрықпен
бекітілген
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттаудан өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттаудан өткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс Кодексі 24-бабының 43) тармақшасына сәйкес әзірленді және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттаудан өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес осы Қағидалардың қолданысы мамандар (сарапшылар) кәсіптерінің тізбесіне сәйкес мынадай салаларда кәсіби қызметті жүзеге асыруға үміткер жеке тұлғаларға қолданылады.
3. Сертификаттау мынадай деңгейлер бойынша жүргізіледі: 1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы маман; 2) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сарапшы.

Об утверждении Правил проведения сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 28 мая 2026 года № 259. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2026 года № 38814
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2028.
В соответствии с подпунктом 43) статьи 24 и пунктом 1 статьи 57 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2028 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 28 мая 2026 года № 259
Правила
проведения сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности разработаны в соответствии с подпунктом 43) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан (далее – Правила) и определяют порядок проведения сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Действие настоящих Правил распространяется на физических лиц, претендующих на осуществление профессиональной деятельности в следующих сферах в соответствии с перечнем профессий специалистов (экспертов) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Сертификация проводится по следующим уровням:
1) специалист в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2) эксперт в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы маман (сарапшы) ретінде сертификаттаудан өтуге үміткер кандидат (бұдан әрі - кандидат) - осы Қағидаларда белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін және өзінің кәсіби біліктілігін тану үшін сертификаттау орталығына жүгінген жеке тұлға;
2) мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау - осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен сертификаттаудан өтуге үміткер кандидаттың кәсіби стандарттар талаптарына сәйкестігін бағалау мақсатында сертификаттау орталығы жүргізетін рәсім.
3) сертификаттау орталығы - сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттау үшін жеке және (немесе) заңды тұлғалар бірлестігі нысанындағы заңды тұлға.
2-тарау. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мамандарды (сарапшыларды) сертификаттаудан өткізу тәртібі
5. Сертификаттау мынадай кезеңдерді қамтиды: 1) кандидаттың құжаттарын қабылдау және қарау; 2) әңгімелесу; 3) сертификат беру туралы шешім қабылдау.
6. Сертификаттауға осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін кандидаттар жіберіледі.
3-тарау. Біліктілік талаптары
№ р/с
Рұқсат беру талаптары
Рұқсат беру талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
Жобалау
1
Құрылыс саласында жоғары білімнің болуы
жоғары кәсіптік білім туралы дипломның көшірмесі (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы болған жағдайда, растайтын құжаттың электрондық көшірмесі) немесе шетел азаматтары үшін білім туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, білім туралы құжат пен оған қосымшаның нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса);
2
Мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы
еңбек кітапшасы.
Еңбек кітапшасы болмаған жағдайда мыналар ұсынылады:
жұмыс берушінің оның тоқтатылған күні мен негізі туралы белгісі бар еңбек шартының электрондық көшірмесі;
еңбек шартын жасасу және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзіндінің электрондық көшірмесі;
жұмыскердің еңбек қызметі туралы мәліметтерді қамтитын мұрағаттық анықтаманың электрондық көшірмесі.
Шетел азаматтары үшін еңбек қызметін растайтын заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса).
Жұмыс өтіліне құрылыс саласындағы жобалау ұйымдарындағы қызмет есептеледі.
Техникалық қадағалау
3
Құрылыс саласында жоғары білімнің болуы
жоғары кәсіптік білім туралы дипломның көшірмесі (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы болған жағдайда, растайтын құжаттың электрондық көшірмесі) немесе шетел азаматтары үшін білім туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, білім туралы құжат пен оған қосымшаның нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса);
4
Мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы
еңбек кітапшасы.
Еңбек кітапшасы болмаған жағдайда мыналар ұсынылады:
жұмыс берушінің оның тоқтатылған күні мен негізі туралы белгісі бар еңбек шартының электрондық көшірмесі;
еңбек шартын жасасу және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзіндінің электрондық көшірмесі;
жұмыскердің еңбек қызметі туралы мәліметтерді қамтитын мұрағаттық анықтаманың электрондық көшірмесі.
Шетел азаматтары үшін еңбек қызметін растайтын заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса).
Жұмыс өтіліне құрылыс саласындағы мердігерлік, техникалық қадағалауды жүргізу бойынша инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын ұйымдардағы қызмет есептеледі.
Авторлық қадағалау
5
Құрылыс саласында жоғары білімнің болуы
жоғары кәсіптік білім туралы дипломның көшірмесі (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы болған жағдайда, растайтын құжаттың электрондық көшірмесі) немесе шетел азаматтары үшін білім туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, білім туралы құжат пен оған қосымшаның нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса);
6
Мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы
еңбек кітапшасы.
Еңбек кітапшасы болмаған жағдайда мыналар ұсынылады:
жұмыс берушінің оның тоқтатылған күні мен негізі туралы белгісі бар еңбек шартының электрондық көшірмесі;
еңбек шартын жасасу және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзіндінің электрондық көшірмесі;
жұмыскердің еңбек қызметі туралы мәліметтерді қамтитын мұрағаттық анықтаманың электрондық көшірмесі.
Шетел азаматтары үшін еңбек қызметін растайтын заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса.
Жұмыс өтіліне құрылыс саласындағы жобалау ұйымдарындағы қызмет есептеледі.
Іздестіру қызметі
7
Құрылыс саласында жоғары білімнің болуы (геодезист, топограф, гидрогеолог, геофизик)
жоғары кәсіптік білім туралы дипломның көшірмесі (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы болған жағдайда, растайтын құжаттың электрондық көшірмесі) немесе шетел азаматтары үшін білім туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, білім туралы құжат пен оған қосымшаның нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса);
8
Мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы
еңбек кітапшасы.
Еңбек кітапшасы болмаған жағдайда мыналар ұсынылады:
жұмыс берушінің оның тоқтатылған күні мен негізі туралы белгісі бар еңбек шартының электрондық көшірмесі;
еңбек шартын жасасу және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзіндінің электрондық көшірмесі;
жұмыскердің еңбек қызметі туралы мәліметтерді қамтитын мұрағаттық анықтаманың электрондық көшірмесі.
Шетел азаматтары үшін еңбек қызметін растайтын заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса).
Жұмыс өтіліне құрылыс саласындағы ұйымдарда жұмыстар бейіні бойынша қызмет есептеледі.
Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау
9
Құрылыс саласында жоғары білімнің болуы
жоғары кәсіптік білім туралы дипломның көшірмесі (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы болған жағдайда, растайтын құжаттың электрондық көшірмесі) немесе шетел азаматтары үшін білім туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, білім туралы құжат пен оған қосымшаның нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса);
10
Мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы
еңбек кітапшасы.
Еңбек кітапшасы болмаған жағдайда мыналар ұсынылады:
жұмыс берушінің оның тоқтатылған күні мен негізі туралы белгісі бар еңбек шартының электрондық көшірмесі;
еңбек шартын жасасу және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзіндінің электрондық көшірмесі;
жұмыскердің еңбек қызметі туралы мәліметтерді қамтитын мұрағаттық анықтаманың электрондық көшірмесі.
Шетел азаматтары үшін еңбек қызметін растайтын заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса).
Жұмыс өтіліне құрылыс саласындағы жобалау ұйымдарындағы қызмет есептеледі.
Жобалар сараптамасы
11
Құрылыс саласында жоғары білімнің болуы
жоғары кәсіптік білім туралы дипломның көшірмесі (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы болған жағдайда, растайтын құжаттың электрондық көшірмесі) немесе шетел азаматтары үшін білім туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, білім туралы құжат пен оған қосымшаның нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса);
12
Мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы
еңбек кітапшасы.
Еңбек кітапшасы болмаған жағдайда мыналар ұсынылады:
жұмыс берушінің оның тоқтатылған күні мен негізі туралы белгісі бар еңбек шартының электрондық көшірмесі;
еңбек шартын жасасу және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзіндінің электрондық көшірмесі;
жұмыскердің еңбек қызметі туралы мәліметтерді қамтитын мұрағаттық анықтаманың электрондық көшірмесі.
Шетел азаматтары үшін еңбек қызметін растайтын заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса)
Жұмыс өтіліне құрылыс саласындағы жобалау ұйымдарындағы қызмет есептеледі.
Құрылыс-монтажтау жұмыстары
13
Құрылыс саласында жоғары білімнің болуы
жоғары кәсіптік білім туралы дипломның көшірмесі (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы болған жағдайда, растайтын құжаттың электрондық көшірмесі) немесе шетел азаматтары үшін білім туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, білім туралы құжат пен оған қосымшаның нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса);
14
Мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы
еңбек кітапшасы.
Еңбек кітапшасы болмаған жағдайда мыналар ұсынылады:
жұмыс берушінің оның тоқтатылған күні мен негізі туралы белгісі бар еңбек шартының электрондық көшірмесі;
еңбек шартын жасасу және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзіндінің электрондық көшірмесі;
жұмыскердің еңбек қызметі туралы мәліметтерді қамтитын мұрағаттық анықтаманың электрондық көшірмесі.
Шетел азаматтары үшін еңбек қызметін растайтын заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттың электрондық көшірмесі және мөртабан мөрінің аудармасын қоса алғанда, нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толықтай шет тілінде болса)
Жұмыс өтіліне құрылыс саласындағы мердігерлік ұйымдардағы қызмет есептеледі.

4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) кандидат, претендующий на прохождение сертификации в качестве специалиста (эксперта) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (далее - кандидат) – физическое лицо, соответствующее квалификационным требованиям, установленным настоящими Правилами и обратившееся в центр сертификации для признания его профессиональной квалификации;
2) сертификация специалистов (экспертов) – процедура, проводимая центром сертификации с целью оценки соответствия кандидата, претендующего на прохождение сертификации, требованиям профессиональных стандартов в порядке, определенном настоящими Правилами.
3) центр сертификации - юридическое лицо в форме объединения физических и (или) юридических лиц для сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Глава 2. Порядок проведения сертификации специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
5. Сертификация включает следующие этапы:
1) прием и рассмотрение документов кандидата;
2) собеседование;
3) принятие решения о выдаче сертификата.
6. К сертификации допускаются кандидаты, соответствующие квалификационным требованиям, установленными Главой 3 к настоящим Правилам.
Глава 3. Квалификационные требования
№ п/п
Разрешительные требования
Документы, подтверждающие соответствия разрешительным требованиям
Примечание
1
2
3
4
Проектирование
1
Наличие высшего образования в сфере строительства
копия диплома о высшем профессиональном образовании (в случае наличия ученой степени и ученого звания, электронная копия подтверждающего документа) или для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод штампа печати;
2
Стаж работы по специальности не менее трех лет
трудовая книжка.
При отсутствии трудовой книжки предоставляется:
электронная копия трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
электронная копия выписки из актов работодателя, подтверждающие возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора;
электронная копия архивной справки, содержащей сведения о трудовой деятельности работника.
Для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа подтверждающих трудовую деятельность и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати.
В стаж работы засчитывается деятельность в проектных организациях в сфере строительства.
Технический надзор
3
Наличие высшего образования в сфере строительства
копия диплома о высшем профессиональном образовании (в случае наличия ученой степени и ученого звания, электронная копия подтверждающего документа) или для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод штампа печати;
4
Стаж работы по специальности не менее пяти лет
трудовая книжка.
При отсутствии трудовой книжки предоставляется:
электронная копия трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
электронная копия выписки из актов работодателя, подтверждающие возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора;
электронная копия архивной справки, содержащей сведения о трудовой деятельности работника.
Для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа подтверждающих трудовую деятельность и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати.
В стаж работы засчитывается деятельность в подрядных в сфере строительства, в организациях, осуществляющих инжиниринговые услуги по ведению технического надзора.
Авторский надзор
5
Наличие высшего образования в сфере строительства
копия диплома о высшем профессиональном образовании (в случае наличия ученой степени и ученого звания, электронная копия подтверждающего документа) или для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод штампа печати;
6
Стаж работы по специальности не менее пяти лет
трудовая книжка.
При отсутствии трудовой книжки предоставляется:
электронная копия трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
электронная копия выписки из актов работодателя, подтверждающие возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора;
электронная копия архивной справки, содержащей сведения о трудовой деятельности работника.
Для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа подтверждающих трудовую деятельность и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати.
В стаж работы засчитывается деятельность в проектных организациях в сфере строительства.
Изыскательская деятельность
7
Наличие высшего образования в сфере строительства (геодезист, топограф, гидрогеолог, геофизик)
копия диплома о высшем профессиональном образовании (в случае наличия ученой степени и ученого звания, электронная копия подтверждающего документа) или для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод штампа печати;
8
Стаж работы по специальности не менее трех лет
трудовая книжка.
При отсутствии трудовой книжки предоставляется:
электронная копия трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
электронная копия выписки из актов работодателя, подтверждающие возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора;
электронная копия архивной справки, содержащей сведения о трудовой деятельности работника.
Для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа подтверждающих трудовую деятельность и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати.
В стаж работы засчитывается деятельность по профилю работ в организациях в сфере строительства.
Техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений
9
Наличие высшего образования в сфере строительства
копия диплома о высшем профессиональном образовании (в случае наличия ученой степени и ученого звания, электронная копия подтверждающего документа) или для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод штампа печати;
10
Стаж работы по специальности не менее пяти лет
трудовая книжка.
При отсутствии трудовой книжки предоставляется:
электронная копия трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
электронная копия выписки из актов работодателя, подтверждающие возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора;
электронная копия архивной справки, содержащей сведения о трудовой деятельности работника.
Для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа подтверждающих трудовую деятельность и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати.
В стаж работы засчитывается деятельность в проектных организациях в сфере строительства.
Экспертиза проектов
11
Наличие высшего образования в сфере строительства
копия диплома о высшем профессиональном образовании (в случае наличия ученой степени и ученого звания, электронная копия подтверждающего документа) или для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод штампа печати;
12
Стаж работы по специальности не менее пяти лет
трудовая книжка.
При отсутствии трудовой книжки предоставляется:
электронная копия трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
электронная копия выписки из актов работодателя, подтверждающие возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора;
электронная копия архивной справки, содержащей сведения о трудовой деятельности работника.
Для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа подтверждающих трудовую деятельность и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати.
В стаж работы засчитывается деятельность в проектных организациях в сфере строительства.
Строительно-монтажные работы
13
Наличие высшего образования в сфере строительства
копия диплома о высшем профессиональном образовании (в случае наличия ученой степени и ученого звания, электронная копия подтверждающего документа) или для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод штампа печати;
14
Стаж работы по специальности не менее трех лет
трудовая книжка.
При отсутствии трудовой книжки предоставляется:
электронная копия трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
электронная копия выписки из актов работодателя, подтверждающие возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора;
электронная копия архивной справки, содержащей сведения о трудовой деятельности работника.
Для иностранных граждан электронная копия легализованного или апостилированного документа подтверждающих трудовую деятельность и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати.
В стаж работы засчитывается деятельность в подрядных организациях в сфере строительства.

1-параграф. Кандидаттың құжаттарын қабылдау және қарау
7. Кандидаттар таңдалған кәсіби қызмет бағыты бойынша сертификаттауды жүргізетін сертификаттау орталығына электрондық түрде мынадай құжаттарды береді: 1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттаудан өтуге арналған өтініш;
2) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің көшірмесі;
3) осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын нотариат куәландырған құжаттар.
Өтініш беруші сертификаттау орталығының қызметкеріне салыстырып тексеру үшін құжаттың түпнұсқасын ұсынған жағдайда, нотариат куәландыруы талап етілмейді.
8. Әңгімелесуге жіберуден бас тарту негіздері:
1) осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну;
2) осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмеу;
3) анық емес мәліметтерді ұсыну.
Жіберуден бас тарту қайта ұсынылған құжаттарды қарауға қабылдау үшін негіз болып табылмайды. Құжаттарды қайта ұсынуға бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап отыз күнтізбелік күн өткеннен кейін жол беріледі.
9. Сертификаттау орталығы ұсынылған құжаттарды құжаттар қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген толықтығы мен біліктілік талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, оның қорытындысы бойынша кандидаттың белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы шешім қабылдайды және оны әңгімелесуге жібереді не осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген негіздер бойынша әңгімелесуге жіберуден бас тартады.
Шешім хаттама түрінде ресімделеді.
10. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттар шешім қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әңгімелесу өткізілетін күн туралы хабардар етіледі. Хабардар ету телефон бойынша, қатысушылардың электрондық мекенжайлары мен ұялы телефондарына ақпарат жіберу арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
11. Рұқсат алмаған кандидаттар бұл туралы шешім қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
2-параграф. Әңгімелесу
12. Әңгімелесудің мақсаты кандидаттардың кәсіби стандарттар талаптарына сәйкестігін айқындау болып табылады.
Әңгімелесу сертификаттау орталығында құрылатын комиссиямен өткізіледі.
13. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттар кандидаттарды әңгімелесуге жіберу туралы хабардар еткен күннен бастап бір ай ішінде сертификаттау орталықтарында әңгімелесуден өтеді.
14. Әрбір кандидатпен әңгімелесу барысы жеке хаттама түрінде ресімделеді және жазудың техникалық құралдарының көмегімен тіркеледі.

Параграф 1. Прием и рассмотрение документов кандидата
7. Кандидаты подают в центр сертификации, проводящий сертификацию по выбранному направлению профессиональной деятельности, следующие документы в электронном виде:
1) заявление на прохождение сертификации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копия удостоверения личности гражданина Республики Казахстан;
3) нотариально засвидетельствованные документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, предусмотренными Главой 3 к настоящим Правилам.
Нотариального засвидетельствования не требуется в случае представления заявителем оригинала документа для сверки сотруднику центра сертификации.
8. Основания для отказа в допуске к собеседованию:
1) предоставление неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 7 настоящих Правил;
2) несоответствие квалификационным требованиям, установленным Главой 3 к настоящим Правилам;
3) представление недостоверных сведений.
Отказ в допуске не является основанием для принятия к рассмотрению повторно представленных документов. Повторное представление документов допускается по истечении тридцати календарных дней со дня принятия решения об отказе.
9. Центр сертификации рассматривает представленные документы в течение десяти рабочих дней со дня приема документов на полноту и соответствие квалификационным требованиям, указанным в пункте 7 настоящих Правил, по итогам которого принимает решение о соответствии кандидата установленным квалификационным требованиям и допускает его к собеседованию или об отказе в допуске к собеседованию по основаниям, указанным в пункте 8 настоящих Правил.
Решение оформляется в виде протокола.
10. Кандидаты, допущенные к собеседованию, уведомляются о дате проведения собеседования в течение двух рабочих дней со дня принятия решения. Уведомление может осуществляться по телефону, посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны участников.
11. Кандидаты, не получившие допуска, уведомляются об этом в течение двух рабочих дней после принятия решения.
Параграф 2. Собеседование
12. Целью собеседования является определение соответствия кандидатов требованиям профессиональных стандартов.
Собеседование проводится комиссией, создаваемой в центре сертификации.
13. Кандидаты, допущенные к собеседованию, проходят его в центрах сертификации, в течение месяца со дня уведомления кандидатов о допуске их к собеседованию.
14. Ход собеседования с каждым кандидатом оформляется в виде отдельного протокола и фиксируется с помощью технических средств записи.

15. Кандидатпен әңгімелесу хаттамасына комиссияның барлық мүшелері қол қояды және әңгімелесу өткізілген күні бекітіледі.
16. Сертификаттау орталығы әңгімелесуден өткен кандидаттарды сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сертификатталған мамандардың (сарапшылардың) тізіліміне деректерді енгізе отырып, хаттама бекітілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
17. Осы Қағидаларға 3-қосымшада көзделген нысан бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы маманның (сарапшының) сертификатын беру хабардар еткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
18. Сертификаттау орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сертификатталған мамандар (сарапшылар) туралы мәліметтерді ұсынады.
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс қызметі саласындағы
мамандарды (сарапшыларды)
сертификаттаудан өткізу
қағидаларына
1-қосымша
Мамандар (сарапшылар) кәсіптерінің тізбесі
1. Жобалау:
1. Жобаның бас инженері,
2. Жобаның бас сәулетшісі
3. Бас конструктор:
1) Көтергіш және қоршау конструкциялары бойынша: гидротехник; құрылыс.
2) Көліктік құрылыс бойынша: автомобиль жолдары мен әуеайлақтар инженері; көпірлер мен тоннельдер инженері; теміржол жолдары инженері.
4. Бас маман:
1) Инженерлік желілер мен құрылыстар бойынша: жылу-газбен жабдықтау және желдету; сумен жабдықтау және кәріз/сумен жабдықтау және су бұру; байланыс инженері; инженер-электрик; мұнай және газ инженері.
2) Технологиялық жабдық бойынша.
5. Жетекші инженер-жобалаушы:
1) Сәулет бойынша.
2) Көтергіш және қоршау конструкциялары бойынша: гидротехник;
құрылыс.
3) Инженерлік желілер мен құрылыстар бойынша: жылу-газбен жабдықтау және желдету; сумен жабдықтау және кәріз/сумен жабдықтау және су бұру; байланыс инженері; инженер-электрик; мұнай және газ инженері.
4) Көліктік құрылыс бойынша: автомобиль жолдары мен әуеайлақтар инженері; көпірлер мен тоннельдер инженері; теміржол жолдары инженері.
5) Технологиялық жабдық бойынша.
2. Техникалық қадағалау:
1. көтергіш және қоршау конструкциялары бойынша;
2. инженерлік желілер бойынша;
3. технологиялық жабдық бойынша.
3. Авторлық қадағалау:
1. сәулет;
2. көтергіш және қоршау конструкциялары.
4. Іздестіру қызметі:
1. геодезист;
2. топограф;
3. гидрогеолог;
4. геофизик.
5. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау.
6. Құрылыс жобаларының сараптамасы:
1) қала құрылысы;

15. Протокол собеседования с кандидатом подписывается всеми членами комиссии и утверждается в день проведения собеседования.
16. Центр сертификации извещает кандидатов, прошедших собеседование, в течение пяти рабочих дней со дня утверждения протокола с внесением данных в реестр сертифицированных специалистов (экспертов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
17. Выдача сертификата специалиста (эксперта) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по форме, предусмотренной приложением 3 настоящих Правил, осуществляется в течение пяти рабочих дней после извещения.
18. Центр сертификации ежемесячно до 5 числа следующего за отчетным месяцем предоставляют в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства сведения о сертифицированных специалистах (экспертах) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Приложение 1 к Правилам
проведения сертификации
специалистов (экспертов)
в сфере архитектурной,
градостроительной и
строительной деятельности
Перечень профессий специалистов (экспертов)
1. Проектирование:
1. Главный инженер проекта,
2. Главный архитектор проекта
3. Главный конструктор:
1) По несущим и ограждающим конструкциям: гидротехник; строительство.
2) По транспортному строительству: инженер автомобильных дорог и аэродромов; инженер мостов и тоннелей; инженер железнодорожных путей.
4. Главный специалист:
1) По инженерным сетям и сооружениям: теплогазоснабжение и вентиляция; водоснабжение и канализация/водоснабжение и водоотведение; инженер связи; инженер - электрик; инженер нефти и газа.
2) По технологическому оборудованию.
5. Ведущий инженер проектировщик:
1) По архитектуре.
2) По несущим и ограждающим конструкциям: гидротехник;
строительство.
3) По инженерным сетям и сооружениям: теплогазоснабжение и вентиляция; водоснабжение и канализация/водоснабжение и водоотведение; инженер связи; инженер-электрик; инженер нефти и газа.
4) По транспортному строительству: инженер автомобильных дорог и аэродромов; инженер мостов и тоннелей; инженер железнодорожных путей.
5) По технологическому оборудованию.
2. Технический надзор:
1. по несущим и ограждающим конструкциям;
2. по инженерным сетям;
3. по технологическому оборудованию.
3. Авторский надзор:
1. архитектура;
2. несущие и ограждающие конструкции.
4. Изыскательская деятельность:
1. геодезист;
2. топограф;
3. гидрогеолог;
4. геофизик.
5. Техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений.
6. Экспертиза проектов строительства:
1) градостроительство;

2) жобалау алдындағы құжаттама;
3) сәулет;
4) конструктивтік бөлік;
5) инженерлік желілер мен жүйелер (инженерлік желілер мен жүйелердің түрлері бойынша);
6) технологиялық бөлік (объектінің мақсатына байланысты);
7) сметалық бөлік;
8) өрт қауіпсіздігі;
9) экологиялық бөлік;
10) санитариялық-эпидемиологиялық бейін.
7. Құрылыс-монтаж жұмыстары:
1. Бас инженер;
2. Өндірістік-техникалық бөлімнің бастығы;
3. Учаске бастығы:
1) Көтергіш және қоршау конструкциялары бойынша: гидротехник; құрылыс;
2) Инженерлік желілер мен құрылыстар бойынша: жылу-газбен жабдықтау және желдету; сумен жабдықтау және кәріз/сумен жабдықтау және су бұру; байланыс инженері; инженер-электрик; мұнай және газ инженері;
3) Көліктік құрылыс бойынша: автомобиль жолдары мен әуеайлақтар инженері; көпірлер мен тоннельдер инженері;
теміржол жолдары инженері.
4) Технологиялық жабдық бойынша;
4. Жұмыс өндіруші:
1) Көтергіш және қоршау конструкциялары бойынша: гидротехник; құрылыс;
2) Инженерлік желілер мен құрылыстар бойынша: жылу-газбен жабдықтау және желдету; сумен жабдықтау және кәріз/сумен жабдықтау және су бұру; байланыс инженері; инженер-электрик; мұнай және газ инженері;
3) Көліктік құрылыс бойынша: автомобиль жолдары мен әуеайлақтар инженері; көпірлер мен тоннельдер инженері; теміржол жолдары инженері;
4) Технологиялық жабдық бойынша;
5. Шебер:
1) Көтергіш және қоршау конструкциялары бойынша: гидротехник; құрылыс;
2) Инженерлік желілер мен құрылыстар бойынша: жылу-газбен жабдықтау және желдету; сумен жабдықтау және кәріз/сумен жабдықтау және су бұру; байланыс инженері; инженер-электрик; мұнай және газ инженері;
3) Көліктік құрылыс бойынша: автомобиль жолдары мен әуеайлақтар инженері; көпірлер мен тоннельдер инженері; теміржол жолдары инженері;
4) Технологиялық жабдық бойынша.
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс қызметі саласындағы
мамандарды (сарапшыларды)
сертификаттаудан өткізу
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Сертификаттаудан өтуге арналған өтініш
Сертификаттау орталығының басшысына
____________________________
____________________________атынан
(Т.А.Ә. толық)
ЖСН
____________________________
Байланыс телефоны
____________________________
Электрондық пошта
____________________________
ӨТІНІШ
Мені сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мына бағыт бойынша сертификаттаудан өтуге жіберуіңізді сұраймын:
☐ жобалау
☐ техникалық қадағалау
☐ авторлық қадағалау
☐ іздестіру қызметі
☐ ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау
☐ құрылыс жобаларының сараптамасы
☐ құрылыс-монтаждау жұмыстары
Сертификаттау деңгейі:
☐ 1-санаттағы маман (сарапшы);
☐ 2-санаттағы маман (сарапшы);
☐ 3-санаттағы маман (сарапшы).
Қағидалардың шарттарымен және талаптарымен таныстым және келісемін.
Күні ____________ Қолы ____________
Сәулет, қала құрылысы
және құрылыс қызметі
саласындағы мамандарды
(сарапшыларды) сертификаттаудан
өткізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы маманның (сарапшының) СЕРТИФИКАТЫ
Осы сертификат берілді
_____________________________________________________________________-
(Т.А.Ә., ЖСН)
және оның ____________________________________________________________
бағыты бойынша біліктілік талаптарына сәйкестігін растайды.
Сертификаттау деңгейі:
☐ 1-санаттағы маман (сарапшы)
☐ 2-санаттағы маман (сарапшы)
☐ 3-санаттағы маман (сарапшы)
Берілген күні _________________________________________________________
Қолданылу мерзімі __________
Сертификаттау органының басшысы _____________________ (қолы)

2) предпроектная документация;
3) архитектура;
4) конструктивная часть;
5) инженерные сети и системы (по видам инженерных сетей и систем);
6) технологическая часть (в зависимости от назначения объекта);
7) сметная часть;
8) пожарная безопасность;
9) экологическая часть;
10) санитарно-эпидемиологический профиль.
7. Строительно-монтажные работы:
1. Главный инженер;
2. Начальник производственно-технического отдела;
3. Начальник участка:
1) По несущим и ограждающим конструкциям: гидротехник; строительство;
2) По инженерным сетям и сооружениям: теплогазоснабжение и вентиляция; водоснабжение и канализация/водоснабжение и водоотведение; инженер связи; инженер-электрик; инженер нефти и газа;
3) По транспортному строительству: инженер автомобильных дорог и аэродромов; инженер мостов и тоннелей;
инженер железнодорожных путей.
4) По технологическому оборудованию;
4. Производитель работ:
1) По несущим и ограждающим конструкциям: гидротехник; строительство;
2) По инженерным сетям и сооружениям: теплогазоснабжение и вентиляция; водоснабжение и канализация/водоснабжение и водоотведение; инженер связи; инженер-электрик; инженер нефти и газа;
3) По транспортному строительству: инженер автомобильных дорог и аэродромов; инженер мостов и тоннелей; инженер железнодорожных путей;
4) По технологическому оборудованию;
5. Мастер:
1) По несущим и ограждающим конструкциям: гидротехник; строительство;
2) По инженерным сетям и сооружениям: теплогазоснабжение и вентиляция; водоснабжение и канализация/водоснабжение и водоотведение; инженер связи; инженер-электрик; инженер нефти и газа;
3) По транспортному строительству: инженер автомобильных дорог и аэродромов; инженер мостов и тоннелей; инженер железнодорожных путей;
4) По технологическому оборудованию.
Приложение 2 к Правилам
проведения сертификации
специалистов (экспертов)
в сфере архитектурной,
градостроительной и
строительной деятельности
форма
Заявление на прохождение сертификации
Руководителю центра сертификации
____________________________
от _________________________
(Ф.И.О. полностью)
ИИН _______________________
Контактный телефон
____________________________
Электронная почта
____________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу допустить меня к прохождению сертификации в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по направлению:
☐проектирование
☐технический надзор ☐авторский надзор ☐изыскательская деятельность
☐ техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений
☐экспертиза проектов строительства
☐ строительно-монтажные работы
Уровень сертификации: ☐ специалист (эксперт) 1 категории; ☐ специалист (эксперт) 2 категории;
☐ специалист (эксперт) 3 категории.
С условиями и требованиями Правил ознакомлен(а) и согласен(на).
Дата ____________ Подпись ____________
Приложение 3
к Правилам проведения
сертификации специалистов
(экспертов) в сфере архитектурной,
градостроительной и строительной
деятельности
форма
СЕРТИФИКАТ
специалиста (эксперта) в сфере архитектурной,
градостроительной и строительной деятельности Настоящий сертификат выдан
________________________________________________________
(Ф.И.О., ИИН)
и подтверждает его(ее) соответствие квалификационным требованиям
по направлению ______________________________________________________
Уровень сертификации: ☐ специалист (эксперт) 1 категории ☐ специалист (эксперт) 2 категории
☐ специалист (эксперт) 3 категории
Дата выдачи _________________________________________________________
Срок действия __________
Руководитель органа по сертификации _____________________ (подпись)