"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 15 қарашадағы № 427 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 199 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 мамырда № 38797 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 15 қарашадағы № 427 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35381 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыптың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 229-30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ережесінің 15-тармағының 229-30) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәмелетке толған әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі адамдардың қорғаншылықты немесе қамқоршылықты белгілеу тәртібін айқындайды.";
көрсетілген қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 ноября 2024 года № 427 "Об утверждении Правила оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 199. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2026 года № 38797.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 ноября 2024 года № 427 "Об утверждении Правила оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35381) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и подпунктом 229-30) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон) и подпунктом 229-30) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 и определяют порядок установления опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами.";
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;

көрсетілген қағидаларға 5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Арнаулы әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының оныншы абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 199 Бұйрыққа 1-қосымша
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамдарға
қорғаншылық немесе
қамқоршылық белгілеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
3-қосымша
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) Мемлекеттік корпорация;
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал);

приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
Правила оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту специальных социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа обеспечить представление информации в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца одиннадцатого пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие с 12 июля 2026 года.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 199
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Установление опеки
или попечительства
над недееспособными или
ограниченно дееспособными
совершеннолетними лицами"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Астана, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения (далее – услугодатель)
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) через услугодателей;
2) через Государственную корпорацию;
3) посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал);

4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы жүргізіледі.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 19 (он тоғыз) жұмыс күні;
2) Мемлекеттік корпорацияның құжаттарын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананының, әлеуметтік қорғау жөніндегі уәкілетті органының қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрығы не мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жіберіледі және сақталады.
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасына сәйкес белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес, демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін түскі үзіліспен жұмыс істейді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін қабылдау және беру сағат 9:00-ден 17:00-ге дейін жүзеге асырылады.
2) Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінде – Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасына сәйкес мереке және демалыс күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның кезекші халыққа қызмет көрсету бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:

4) посредством абонентского устройства сотовой связи
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) с момента сдачи документов в Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – 19 (девятнадцать) рабочих дней.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 15 минут.
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная) / бумажная
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Приказ об установлении опеки или попечительства уполномоченного органа социальной защиты районов и городов областного значения, городов республиканского значения и столицы либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным пунктом 9 требований к оказанию государственной услуги.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с перерывом на обед в соответствии с установленным графиком работы, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.00.
2) отделений Госкорпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней, в соответствии с Трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики, Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында: www.edu.gov.kz;
2) www.egov.kz. порталда жарияланған.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға немесе портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе қызметті алушының цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтың әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп тану туралы сот шешімі;
4) неке қию немесе бұзу туралы куәлік;
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысын (қамқоршылық белгіленген жағдайда);
6) "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғаны туралы мәліметтердің жоқ екені туралы анықтамалар;
7) 18 жастан асқан отбасы мүшелерінің әлеуетті қамқоршысымен бірге тұратын барлық адамдарға қамқоршылық белгілеуге жазбаша келісім (егер қамқоршы қамқоршымен бірге тұрады деп болжанған жағдайда) (еркін түрде).
Көрсетілетін қызмет алушының әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген деп тану туралы, кәмелетке толған қамқоршылық тағайындалатын адамның әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген туралы, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының бірінші басшысы туралы туралы (Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының мамаманы өтініш білдірген жағдайда) және жоғарыда аталған 2, 3, 4, 5, 6 тармақшалардағы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады. 18 жастан асқан әлеуетті қамқоршысымен бірге тұратын барлық адамдарға қамқоршылық белгілеуге келісім электрондық сұраным порталы арқылы жеке кабинетке жолданады.
Ақпараттық жүйелердегі мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) жағдайда өтінішке тиісті құжаттар қоса ұсыналады.
Құжаттарды портал арқылы жолдаған жағдайда құжаттар электрондық көшірме түрінде ұсынылады.
10
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан: www.edu.gov.kz;
2) портале: www.egov.kz.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Услугополучатель при обращении для оказания государственной услуги предоставляет услугодателю, в Государственную корпорацию или через портал следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложениям 1 и 2 к Правилам оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами" (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов услугополучателя (для идентификации);
3) решение суда о признании гражданина недееспособным или ограниченно дееспособным;
4) свидетельство о заключении брака или расторжении брака
5) заключение врачебно-консультационной комиссии по форме 026/у, утвержденное приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (при установлении попечительства);
6) справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665);
7) письменное согласие на установление опеки всех проживающих вместе с потенциальным опекуном членов семьи старше 18 лет (если предполагается, что подопечный будет жить вместе с опекуном) (в произвольной форме).
Сведения об отсутствии факта о недееспособности или ограниченно дееспособности услугополучателя, о наличии у совершеннолетнего лица, над которым устанавливается опека данных о недееспособным или ограниченно дееспособным, о первом руководителе центра оказания специальных социальных услуг (при обращении сотрудника центра оказания специальных социальных услуг) и вышеуказанных подпунктах 2, 3, 4, 5, 6 получают в форме электронных документов, удостоверенных электронных цифровой подписью уполномоченных должностных лиц из соответствующих государственных электронных систем. Электронный запрос на согласия по установлению опеки всех проживающих вместе с потенциальным опекуном членов семьи старше 18 лет направляется в личный кабинет через портал.
При несоответствии (отсутствии) сведений в электронных системах к заявлению прилагаются соответствующие документы.
При подаче документов через портал документы предоставляются в виде электронных копий.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі белгілену;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 122-бабында бекітілген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса), оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Мемлекетті көрсету орындарының мекенжайы мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрліктер – www.enbek.gov.kz. "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
2. Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жері бойынша жүргізеді.
3. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған кезде портал арқылы электрондық нысанда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы порталдың "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар қызметі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қолжетімді. Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту, бұдан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 199 Бұйрыққа 2-қосымша
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамдарға
қорғаншылық немесе
қамқоршылық белгілеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
5-қосымша
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабын және 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғаудың жергілікті атқарушы орган, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № ____ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіз құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен /дәйексіз құжаттарды, атап айтқанда:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными статьей 122 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) наличие в отношении услугополучателя вступившего в законную силу решения суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
3. Услугополучатель имеет возможность получения информации об установлении опеки/попечительства в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 2
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 199
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Установление опеки
или попечительства
над недееспособными или
ограниченно дееспособными
совершеннолетними лицами"
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь статьями 19 и пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально ответственных услугах", местный исполнительный
орган социальной защиты населения городов республиканского значения, столицы,
районов и городов областного значения, отдел № __ филиала Некоммерческого
акционерного общества Государственная корпорация "Правительство для граждан"
(указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги
___________________ ввиду представления Вами неполного пакета документов
и (или) документов с истекшим сроком действия /недостоверности
документов/несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов,
объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги
(нужное подчеркнуть), а именно:

1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
ұсынуыңызға/көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін ұсынылған қажетті материалдардың, объектілердің, деректер мен мәлеметтердің сәйкес келмеуіне (керегін сызу) байланысты ___________________ мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден екі данада жасалды.
______________________________________________________________
Мемлекеттік корпорация қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда) (қолы)
Орындаушы: ___________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Телефон: _____________________________________________________
Алды: _______________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
20__ жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 199 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2024 жылғы 15 қарашадағы
№ 427 бұйрығына қосымша
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ережесінің 15-тармағының 229-30) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәмелетке толған әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі адамдардың қорғаншылықты немесе қамқоршылықты белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;

1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах, по одному для каждой стороны.
___________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
работника Государственной корпорации
Исполнитель: _______________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон: ___________________________________________________
Получил: ___________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ года
Приложение 3
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 199
Приложение
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2024 года № 427
Правила оказания государственной услуги
"Установление опеки или попечительства над недееспособными
или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и подпунктом 229-30) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, и определяют порядок установления опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;

2) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтары (бұдан әрі – АӘҚКО) – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылған және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) стационар, жартылай стационар, уақытша болу жағдайларында және үйде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
4) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қордың қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) цифрлық жүйе – цифрлық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған цифрлық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың үйымдық-реттелген жиынтығы;
6) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
7) электрондық өтініш – электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
3. "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) осы Қағидаларға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) астананың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның және облыстық маңызы бар қаланың әлеуметтік қорғау мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.

2) центры оказания специальных социальных услуг (далее – ЦОССУ) – организации, созданные по решению местных исполнительных органов и предоставляющие специальные социальные услуги лицам (семьям), нуждающимся в специальных социальных услугах, в условиях стационара, полустационара, временного пребывания и на дому;
3) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
4) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
5) цифровая система – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством цифрового взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
6) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
7) электронное заявление – заявление, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью;
8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами" (далее – государственная услуга) оказывается местными исполнительными органами по вопросам социальной защиты столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж адамның тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын талаптар) көзделген құжаттармен қоса, осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінішті:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) Мемлекеттік корпорация;
3) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы;
4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы ұсынады.
Үшінші тұлғалардың өтініші Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес сенімхат бойынша беріледі.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің және көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптарды осы Қағидаларға 3-қосымшада жазылған.
6. Мемлекеттік корпорацияның қызметкері немесе көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету кезінде заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, цифрлық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушыдан келісім алады.
Көрсетілетін қызметті беруші мен Мемлекеттік корпорация қызметкері цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптардың 8-тармағында көрсетілген құжаттар туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның қызметкері және көрсетілетін қызметті алушы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы осы Қағидарларға 4-қосымшаға сәйкес сұрау салу арқылы алады.
Цифрлық жүйелерде мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде көрсетілетін қызметті алушы өтінішке құжаттарды қоса береді.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для получения государственной услуги услугополучатель предоставляет по месту жительства лица, нуждающегося в опеке или попечительстве, заявление по форме, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, с приложением документов, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Требования к оказанию государственной услуги), согласно приложению 3 к настоящим Правилам:
1) через услугодателей;
2) через Государственную корпорацию;
3) посредством веб-портала "цифрового правительства";
4) посредством абонентского устройства сотовой связи.
Заявление третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий наименования государственной услуги и услугодателя, способы предоставления, сроки, форму и результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, а также требования с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в приложении 3 к настоящим Правилам.
6. Работник Государственной корпорации или услугодатель получает согласие у услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственной услуги.
Услугодатель и работник Государственной корпорации получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя, путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Сведения о документах, указанных в пункте 8 Требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам работник Государственной корпорации и услугополучатель получают из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства", посредством запроса согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При несоответствии (отсутствии) сведений в цифровых системах услугополучателем к заявлению прилагаются документы.

7. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
8. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір күн бұрын Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
9. Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттардың толық топтамасын беру кезінде:
көрсетілетін қызметті берушіде – мемлекеттік қызметті тіркеу және алу күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі;
порталда – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері мемлекеттік қызметті алуға өтініш берген кезде өтініш берушіден тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы электронды қолхат береді, онда қабылданған құжаттардың тізбесі, өтінішті қабылдаған қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), өтінішті берген күні мен уақыты, сондай-ақ дайын құжаттардың берілген күні көрсетіледі, өтініш берушінің өтініші бойынша қолхат қағаз форматында өтініш берушіге беріледі.
10. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы мемлекеттік қызметті алу үшін жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелеріне сұрау салуды көрсетілетін қызметті алушының өзі жүзеге асырады.
Растайтын мәліметтерді алған кезде портал арқылы сұрау салуды жүзеге асырған көрсетілетін қызметті алушы өзінің ЭЦҚ-мен электрондық өтінішті куәландырады.
Көрсетілетін қызметті алушы талап етілетін құжаттарды берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
11. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті берушінің маманы "Е-Собес" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-Собес") жүгінген адамның өтінішінен деректерді енгізеді.
Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация, портал арқылы жүгінген кезде өтініштен алынған деректер автоматты түрде "Е-Собес" беріледі".

7. При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугополучателю выдается расписка об отказе в приеме заявления по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
8. При обращении в Государственную корпорацию, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги услугодателем предоставляется в Государственную корпорацию за день до окончания срока оказания государственной услуги.
9. При подаче полного пакета документов, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, услугополучателю:
у услугодателя – выдается талон с указанием даты регистрации и получения государственной услуги, фамилии и инициалов лица, принявшего документы;
на портале – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Работник Государственной корпорации при обращении за получением государственной услуги выдает электронную расписку о приеме соответствующих документов от заявителя, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (при его наличии), работника, принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов, по обращению заявителя расписка выдается в бумажном формате.
10. При обращении услугополучателя за получением государственной услуги посредством портала запрос в цифровые системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, осуществляется самим услугополучателем.
При получении подтверждающих сведений услугополучатель, осуществивший запрос посредством портала, электронное заявление удостоверяется ЭЦП.
При подаче услугополучателем требуемых документов в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
11. При соответствии пакета документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги, специалист услугодателя вносит данные в цифровую систему "Е-Собес" (далее – "Е-Собес").
При обращении услугополучателя через Государственную корпорацию, портал данные из заявления автоматически передаются в "Е-Собес".

Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелді) белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді
12. Өтініш қабылдағаннан кейін және құжаттарды тексеру қорытындылары бойынша көрсетілетін қызметті беруші 10 (он) жұмыс күні ішінде тұрғын үйге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа алуға ниет білдірген адамның тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеру актісін (бұдан әрі – акт) жасайды.
Көрсетілетін қызметті алушы мен қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж азамат бір елді мекен шегінде тұруы қажет.
Мұқтаж азамат АӘҚКО-да тұрған жағдайда, актіні жасау талап етілмейді.
13. Көрсетілетін қызметті беруші актіні алған күннен бастап және қажетті құжаттарды өңделгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды тексеру актісінің оң қорытындысы болған жағдайда қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрық (бұдан әрі – бұйрық) шығарады.
14. Құжаттарды қараудың жалпы мерзімі және қорғаншылықты немесе қамқоршылықты белгілеу не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту 19 (он тоғыз) жұмыс күнін құрайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орнын жібереді.
Тыңдау рәсімі ҚР ӘРПК-тің 74-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға 2 (екі) жұмыс күні ішінде оң нәтиже не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне", жеке өзіне немесе Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.

Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
12. После принятия заявления и по итогам проверки документов услугодатель в течение 10 (десяти) рабочих дней проводит обследование жилища, по результатам которого составляет акт обследования жилищно-бытовых условий лица, желающего принять под опеку или попечительство (далее – акт) по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Услугополучатель и лицо, нуждающееся в опеке или попечительстве проживают в пределах одного населенного пункта.
При проживании лица, нуждающегося в ЦОССУ составление акта не требуется.
13. Услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения акта и после обработки необходимых документов выносит приказ об установлении опеки или попечительства (далее – приказ) при наличии положительного заключения акта обследования жилищно-бытовых условий по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
14. Общий срок рассмотрения документов и установления опеки или попечительства либо отказ в оказании государственной услуги составляет 19 (девятнадцать) рабочих дней.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугодатель не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги, согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 74 АППК РК.
По результатам заслушивания услугополучателю в течение 2 (двух) рабочих дней направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в "личный кабинет" услугополучателя, лично либо в Государственную корпорацию по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

15. Портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "Жеке кабинетіне" жіберіледі.
16. Дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжаттарды немесе электрондық цифрлық құжаттама қызметінен электрондық құжаты, өкіл сондай-ақ өкілдің тиісті өкілеттілігі көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжатты көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оны одан әрі сақтау үшін көрсетілетін қызметті берушіге береді. Көрсетілетін қызметті алушы бір ай өткеннен кейін жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
17. Қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрықтың күші құжаттар немесе мәліметтердің, оның ішінде мемлекеттік мекеменің (ұйымның) цифрлық жүйелерінен келіп түскен мәліметтердің негізінде, атап айтқанда:
1) қамқорлыққа алынушыны әрекетке қабiлеттi деп тану немесе қорғаншының немесе қамқоршының не қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның өтініші бойынша оның әрекет қабiлетi шектелуiнiң күшiн жою туралы сот шешiм шығарған;
2) қамқоршының және/немесе әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген кәмелетке толған адам қайтыс болған;
3) қорғаншының және/немесе әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген кәмелетке толған адам Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен;
4) көрсетілетін қызметті алушы ұсынған мәліметтердің дұрыс еместігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Осы Қағидалардың 17-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 9-қосымшадағы нысанға сәйкес қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы шешімді шығарады және көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
18. Сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған, АӘҚКО тұратын адамға қорғаншы ауысқан кезде "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы мәліметі бойынша бірінші басшы туралы мәліметтер негізінде көрсетілетін қызметті беруші "Е-Собес" АЦЖ-да өзгерістер енгізеді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

15. При обращении через портал результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
16. Выдача готовых документов осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность либо электронного документа из сервиса электронных документов, представитель также представляет документ, выданный в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в котором указываются соответствующие полномочия представителя.
Государственная корпорация обеспечивает хранение результата в течение одного месяца, после чего передает его услугодателю для дальнейшего хранения. При обращении услугополучателя по истечении одного месяца по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение одного рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
17. Действие приказа об установлении опеки или попечительства прекращается на основании документов или сведений, в том числе поступивших из цифровых систем государственных органов (организаций), в случаях:
1) вынесения судом решения о признании подопечного дееспособным или отмены ограничения его дееспособности по заявлению опекуна или попечителя либо органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству;
2) смерти опекуна и/или недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица;
3) выезда опекуна и/или недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица на постоянное проживание за пределы Республики Казахстан;
4) выявления недостоверных сведений, представленных услугополучателем.
В случаях выявления фактов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 17 настоящих Правил услугодателем выносится решение о прекращении опеки или попечительства по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и удостоверяется ЭЦП услугодателя.
18 При смене опекуна или попечителя над лицом, недееспособность или ограниченная дееспособность которого признана судом, проживающего в ЦОССУ, услугодателем производятся изменения в АЦС "Е-Собес" на основании сведений о первом руководителе по данным Государственной базы данных "Юридические лица".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығын, Мемлекеттік корпорацияны, "цифрлық үкіметтің" операторын және көрсетілетін қызметті берушілерді енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
20. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету сауалдары бойынша шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне және Заңға сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсеткен кезде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не цифрландыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
21. Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
22. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
23. Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
24. Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
25. Мемлекеттік қызмет көрсетуге шағымдану нәтижелері бойынша қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамдарға
қорғаншылық немесе
қамқоршылық белгілеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Басшысына
____________________________
(органның атауы)
азаматтан (шадан) ____________
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) және
жеке сәйкестендіру нөмірі)
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
Телефон ____________________
Өтініш
Сізден _______________________________ мекенжайы бойынша тұратын,
кәмелетке толған әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі (керегінің
астын сызу) __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірі
көрсетілсін)
қорғаншылық (немесе қамқоршылық) белгілеуді сұраймын.
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларға тексеру жүргізуге қарсы емеспін.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің және қорғаншылық белгіленетін адамның дербес деректерін жинауға және өңдеуге, цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 129-бабының 3-тармағына сәйкес қорғаншы (қамқоршы) міндетін пайдақорлық мақсаттарды көздемей орындауға міндеттенемін!
20__жылғы "___" ____________
____________
азаматтың (шаның) қолы
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамдарға
қорғаншылық немесе
қамқоршылық белгілеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Өтініш
Сізден ______________________________________ мекенжайы бойынша
тұратын, кәмелетке толған әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі
(керегінің астын сызу)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірі
көрсетілсін)
қорғаншылық (немесе қамқоршылық) белгілеуді сұраймын.
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларға тексеру жүргізуге қарсы емеспін.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің және қорғаншылық белгіленетін адамның дербес деректерін жинауға және өңдеуге, цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 129-бабының 3-тармағына сәйкес қорғаншы (қамқоршы) міндетін пайдақорлық мақсаттарды көздемей орындауға міндеттенемін!
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны ___________________ ұялы телефоны ____________________
Электрондық пошта _______________________________________________
ЭЦҚ _____________________________________________________________
ЭЦҚ _____________________________________________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты: ____.____________._______ жылы
____ сағаты ____ минуты ____секунды
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамдарға
қорғаншылық немесе
қамқоршылық белгілеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
3-қосымша

19. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги уполномоченный орган в сфере социальной защиты населения в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует Единый контакт-центр, Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора "цифрового правительства" и услугодателей о внесенных изменениях и (или) дополнениях.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц в процессе оказания государственной услуги
20. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с АППК РК и Законом.
Жалоба на действие (бездействие) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере цифровизации.
21. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
22. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
23. Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
24. При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
25. При несогласии с решением, принятым по результатам обжалования оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Установление опеки
или попечительства
над недееспособными или
ограниченно дееспособными
совершеннолетними лицами"
Форма
Руководителю
_____________________
(наименование органа)
от гражданина(ки)
______________________
______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
и индивидуальный
идентификационный номер)
Проживающий (ая) по адресу:
_________________________
Телефон _________________
Заявление
Прошу Вас установить опеку (или попечительство) над недееспособным
или ограниченно дееспособным совершеннолетним лицом (нужное подчеркнуть):
______________________________________________________________________,
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный
идентификационный номер)
проживающего по адресу: _______________________________________________
Против проведения обследования жилищно-бытовых условий не возражаю.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", хранение
и использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в цифровых системах.
Обязуюсь исполнять обязанности опекуна (попечителя) без преследования корыстных
целей в соответствии с пунктом 3 статьи 129 Кодекса Республики Казахстан
"О браке (супружестве) и семье".
"___"____________20__года ___________________
подпись гражданина (ки)
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Установление опеки
или попечительства
над недееспособными или
ограниченно дееспособными
совершеннолетними лицами"
Заявление
Прошу Вас установить опеку (или попечительство) над недееспособным или
ограниченно дееспособным совершеннолетним лицом (нужное подчеркнуть):
__________________________________________________________________,
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный
идентификационный номер)
проживающего по адресу: ___________________________________________
Против проведения обследования жилищно-бытовых условий не возражаю.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", хранение
и использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в цифровых системах. Обязуюсь исполнять обязанности опекуна (попечителя)
без преследования корыстных целей в соответствии с пунктом 3 статьи 129
Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний __________ мобильный __________E-mail ___________
адрес проживания ________________________.
ЭЦП ____________________
ЭЦП ____________________
Дата и время подписания заявления: __. ____________ года ____
часов ____ минут ____ секунд
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Установление опеки
или попечительства
над недееспособными или
ограниченно дееспособными
совершеннолетними лицами"

Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) Мемлекеттік корпорация;
3) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы жүргізіледі.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 19 (он тоғыз) жұмыс күні;
2) Мемлекеттік корпорацияның құжаттарын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/ қағаз түрінде
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Аудандардың. облыстық маңызы бар қалалардың, астананының және республикалық маңызы бар қалалардың, әлеуметтік қорғау жөніндегі уәкілетті органының қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрығы не мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жіберіледі және сақталады.
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасына сәйкес белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес, демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін түскі үзіліспен жұмыс істейді.

Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Астана, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения (далее – услугодатель)
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) через услугодателей;
2) через Государственную корпорацию;
3) посредством веб-портала "цифрового правительства" (далее – портал);
4) посредством абонентского устройства сотовой связи
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) с момента сдачи документов в Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – 19 (девятнадцать) рабочих дней.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 15 минут.
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная) / бумажная
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Приказ об установлении опеки или попечительства уполномоченного органа социальной защиты районов, городов областного значения, столицы и городов республиканского значения либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным пунктом 9 требований к оказанию государственной услуги.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с перерывом на обед в соответствии с установленным графиком работы, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Трудовым законодательством Республики Казахстан.

7) 18 жастан асқан отбасы мүшелерінің әлеуетті қамқоршысымен бірге тұратын барлық адамдарға қамқоршылық белгілеуге жазбаша келісім (егер қамқоршы қамқоршымен бірге тұрады деп болжанған жағдайда) (еркін түрде).
Көрсетілетін қызмет алушының әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген деп тану туралы, кәмелетке толған қамқоршылық тағайындалатын адамның әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген туралы, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының бірінші басшысы туралы туралы (Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының мамаманы өтініш білдірген жағдайда) және жоғарыда аталған 2, 3, 4, 5, 6 тармақшалардағы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады. 18 жастан асқан әлеуетті қамқоршысымен бірге тұратын барлық адамдарға қамқоршылық белгілеуге келісім электрондық сұраным портал арқылы жеке кабинетке жолданады.
Цифрлық жүйелердегі мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) жағдайда өтінішке тиісті құжаттар қоса ұсыналады.
Құжаттарды портал арқылы жолдаған жағдайда құжаттар электрондық көшірме түрінде ұсынылады.
10
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі белгілену;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 122-бабында бекітілген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса), оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Мемлекетті көрсету орындарының мекенжайы мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрліктер – www.enbek.gov.kz. "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
2. Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жері бойынша жүргізеді.

7) письменное согласие на установление опеки всех проживающих вместе с потенциальным опекуном членов семьи старше 18 лет (если предполагается, что подопечный будет жить вместе с опекуном) (в произвольной форме).
Сведения об отсутствии факта о недееспособности или ограниченно дееспособности услугополучателя, о наличии у совершеннолетнего лица, над которым устанавливается опека данных о недееспособным или ограниченно дееспособным, о первом руководителе центра оказания специальных социальных услуг (при обращении сотрудника центра оказания специальных социальных услуг) и вышеуказанных подпунктах 2, 3, 4, 5, 6 получают в форме цифровых документов, удостоверенных электронной цифровой подписью уполномоченных должностных лиц из соответствующих государственных цифровых систем. Электронный запрос на согласия по установлению опеки всех проживающих вместе с потенциальным опекуном членов семьи старше 18 лет направляется в личный кабинет через портал.
При несоответствии (отсутствии) сведений в цифровых системах к заявлению прилагаются соответствующие документы.
При подаче документов через портал документы предоставляются в виде электронных копий.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными статьей 122 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) наличие в отношении услугополучателя вступившего в законную силу решения суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2)Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2.Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.

3. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған кезде портал арқылы электрондық нысанда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы порталдың "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар қызметі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қолжетімді. Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту, бұдан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау қажет.
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамдарға
қорғаншылық немесе
қамқоршылық белгілеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелеріне сұрау салулар
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушының ЖСН бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелеріне "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы мынадай:
1) ЖТ МДҚ-дан жеке басын куәландыратын;
2) ЖТ МДҚ-дан қорғаншылық немесе қамқоршылық белгіленетін тұлғаның жеке басын куәландыратын;
3) ЖТ МДҚ-дан көрсетілетін қызметті алушының тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы;
4) ЖТ МДҚ-дан көрсетілетін қызметті алушының қамқорлығы белгіленетін адамды тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы;
5) ЖТ МДҚ-дан қорғаншылық немесе қамқоршылық белгіленетін кәмелетке толған адамның әрекетке қабілетсіз не әрекет қабілеті шектеулігі туралы;
6) ЖМЖ МДҚ -дан көрсетілетін қызметті алушының жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер;
7) АХАЖ ЦЖ-дан көрсетілетін қызметті алушының неке (ерлі-зайыптылық) жасасуын, бұзылуын тіркеу туралы;
8) ЖТ МДҚ-дан көрсетілетін қызметті алушыны әрекетке қабілетсіз не әрекет қабілеті шектеулі деп тануы фактісінің болмауы туралы;
9) ҚР ДСМ ЦЖ-дан көрсетілетін қызметті алушының психикалық денсаулық орталығында есепте жай-күйі фактісінің болмауы туралы;
10) ҚР ДСМ ЦЖ-дан көрсетілетін 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы;

3. Услугополучатель имеет возможность получения информации об установлении опеки/попечительства в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Установление опеки
или попечительства
над недееспособными или
ограниченно дееспособными
совершеннолетними лицами"
Запросы в цифровые системы государственных органов и (или) организаций
Для оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами" формируются запросы в цифровые системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "цифрового правительства" для получения следующих сведений:
1) удостоверяющих личность услугополучателя из ГБД ФЛ;
2) удостоверяющих личность лица, над которым устанавливается опека или попечительство из ГБД ФЛ;
3) о регистрации по постоянному месту жительства услугополучателя из ГБД ФЛ;
4) о регистрации по постоянному месту жительства лица, над которым устанавливается опека услугополучателя из ГБД ФЛ;
5) о недееспособности или ограниченной дееспособности совершеннолетнего лица, над которым устанавливается опека или попечительство из ГБД ФЛ;
6) сведения о недвижимости у услугополучателя из ГБД РН;
7) о регистрации заключения, расторжения брака (супружества) услугополучателя из ЦС ЗАГС;
8) об отсутствии факта признания судом недееспособным либо ограниченно дееспособным услугополучателя из ГБД ФЛ;
9) об отсутствии факта состояния на учете в центре психического здоровья услугополучателя из ЦС МЗ РК;
10) заключение врачебно-консультационной комиссии по форме 026/у утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) из ЦС МЗ РК;

11) ҚР ДСМ ЦЖ-дан көрсетілетін "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғаны туралы;
12) ЗТ МДҚ-дан арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталығының басшысы туралы.
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымның ЦЖ-дан сұратылатын мәліметтерді растайтын электрондық құжаттар тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЭЦҚ-мен, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның, көрсетілетін қызметті берушінің немесе көрсетілетін қызметті алушының сұрау салуын жүзеге асырған ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЦЖ – цифрлық жүйе;
ЦЖ АХАЖ – "АХАЖ тіркеу пункті" цифрлық жүйесі;
ДСМ ЦЖ – "Денсаулық сақтау министрлігі" цифрлық жүйесі;
ЖМЖ МДҚ – "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік деректер базасы
ЖТ МДҚ – "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы;
ЗТ МДҚ – "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамдарға
қорғаншылық немесе
қамқоршылық белгілеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
5-қосымша
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 2-тармағын және 20-бабын басшылыққа ала отырып, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, ауданның және облыстық маңызы бар қаланың халықты әлеуметтік қорғаудың жергілікті атқарушы орган, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № ____ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіз құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен /дәйексіз құжаттарды, атап айтқанда:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
ұсынуыңызға/көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін ұсынылған қажетті материалдардың, объектілердің, деректер мен мәлеметтердің сәйкес келмеуіне (керегін сызу) байланысты ___________________ мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден екі данада жасалды.
______________________________________________________________
Мемлекеттік корпорация қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Орындаушы: ____________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Телефон: ____________________________________________
Алды: ____________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
20__ жылғы "___" _________
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамдарға
қорғаншылық немесе
қамқоршылық белгілеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Бекітемін
Басшы
____________________________
(ұйымның атауы)
____________________________
Тегі, Аты, Әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
20___жылғы "____" __________
күні, қолы, мөр орны
Қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа
алуға ниет білдірген адамның тұрғын үй-тұрмыстық
жағдайларын тексеру
АКТІСІ
Тексеру жүргізілген күн
__________________________________________________________________
Тексеру жүргізілді
__________________________________________________________________
(өткізген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы
тексеру
__________________________________________________________________
Әлеуметтік қорғау жөніндегі уәкілетті органының мекенжайы мен телефоны:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

11) о состоянии учета в наркологическом и психиатрическом диспансерах по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665) из ЦС МЗ РК;
12) о первом руководителе центра оказания специальных социальных услуг из ГБД ЮЛ.
Электронные документы, подтверждающие запрашиваемые сведения из ЦС государственных органов и (или) организаций, удостоверяются ЭЦП соответствующих государственных органов и (или) организаций, а также ЭЦП осуществившего запрос Государственной корпорации, услугодателя или услугополучателя.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ЦС – цифровая система;
ЦС ЗАГС – цифровая система "Регистрационный пункт ЗАГС";
ЦС МЗ – цифровая система "Министерство здравоохранения";
ГБД РН - Государственная база данных "Регистр недвижимости";
ГБД ФЛ – Государственная база данных "Физические лица";
ГБД ЮЛ - Государственная база данных "Юридические лица";
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Установление опеки
или попечительства
над недееспособными или
ограниченно дееспособными
совершеннолетними лицами"
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 19 и статьей 20 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", местный исполнительный орган социальной защиты населения столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения, отдел № __ филиала Некоммерческого акционерного общества Государственная корпорация "Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги___________________ ввиду представления Вами неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия /недостоверности документов/несоответствия услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги (нужное подчеркнуть), а именно:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3).
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах, по одному для каждой стороны. _____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) работника Государственной корпорации
Исполнитель: ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон: ____________________________________________
Получил: ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ года.
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Установление опеки
или попечительства
над недееспособными или
ограниченно дееспособными
совершеннолетними лицами"
АКТ
обследования жилищно-бытовых условий лиц, желающих принять под опеку или попечительство
Сноска. Приложение 6 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата проведения обследования ______________________________________
Обследование проведено
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица,
проводившего обследование _________________________________________
Адрес и телефон уполномоченного органа социальной защиты:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

1. Өмір сүру жағдайларына зерттеу жүргізілді
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған жылы)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тұрғылықты жері (тіркелген жері бойынша)
__________________________________________________________________
Білім _____________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жұмыс орны
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлардың жалпы сипаттамасы
Тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжат
__________________________________________________________________
тұрғын үй иесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________________________________________________
_______________________
Жалпы ауданы _ (шаршы метр) __________тұрғын үй алаңы ________
__________________________________________________________________
(шаршы метр)
Қонақ бөлмелерінің саны _________ тіркелген ______ (тұрақты, уақытша)
Тұрғын үйді абаттандыру _______________________________________
(абаттандырылған, абаттандырылмаған, ішінара ыңғайлы)
__________________________________________________________________
(жалға берілетін тұрғын үй, мемлекеттік / жекешелендірілген тұрғын үй, жеке үй, пәтер)
Санитариялық-гигиеналық жағдайы
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
Тұрғын үй туралы қосымша мәліметтер (қамқоршыға арналған жеке бөлменің болуы, т.б)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Бірге тұратын басқа отбасы мүшелері:
тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Туған күні
Оқу, жұмыс орны,
лауазымы
Туыстық
қатынас
ескертпе
4. Қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеу себептері) ___________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Қорытынды (қорғаншылықты белгілеу үшін шарттардың болуы немесе қамқоршылық)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(қолы) (аты-жөні, тегі)
(күні)
Таныстым:
______________________________________________________________
(қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа алуға ниет білдірген адамдардың тегі,
аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), күні, қолы)
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамдарға
қорғаншылық немесе
қамқоршылық белгілеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
7-қосымша
Қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрық
____________________________________________ (органның атауы)
№ ____________ 20__ жылғы "___"
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 119 және 121-баптарына сәйкес, "Мемлекеттің қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысын басшылыққа ала отырып,
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20__ жылғы "___" ______өтініші және ұсынылған құжаттар негізінде
БҰЙЫРАМЫН:

1. Проводилось обследование условий жизни
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность
__________________________________________________________________
Место жительства (по месту регистрации)
__________________________________________________________________
Образование
__________________________________________________________________
Место работы
__________________________________________________________________
2. Общая характеристика жилищно-бытовых условий
Документ, подтверждающий право пользования жилищем
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) собственника жилища ___________
Общая площадь __________ (квадратный метр) жилая площадь ___________
(квадратный метр)
Количество жилых комнат _________ прописаны _____ (постоянно, временно)
Благоустроенность жилища
___________________________________________________________________
(благоустроенное, неблагоустроенное, с частичными удобствами)
___________________________________________________________________
(арендное жилище, государственное/приватизированное жилище,
индивидуальный дом, квартира)
Санитарно-гигиеническое состояние
___________________________________________________________________
(хорошее, удовлетворительное, неудовлетворительное)
Дополнительные сведения о жилище
(наличие отдельной комнаты для опекаемого, другое)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Другие члены семьи, проживающие совместно:
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Место учебы, работы, должность
Родственное отношение
примечание
4. Причины для установления опеки (попечительства)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Заключение (наличие условий для установления опеки или попечительства)
____________________________________________
____________________________________________
(подпись) (инициалы, фамилия) _______________ (дата)
Ознакомлены:
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата, подпись лиц, желающих принять под опеку или попечительство)
Приложение 7
к Правилам оказания
государственной услуги
"Установление опеки
или попечительства
над недееспособными или
ограниченно дееспособными
совершеннолетними лицами"
Приказ об установлении опеки или попечительства
________________________________________________________
(наименование органа)
№
от "___" _______20__ года
В соответствии со статьями 119 и 121 Кодекса Республики Казахстан
"О браке (супружестве) и семье", руководствуясь постановлением Правительства
Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении правил
осуществления функций государства по опеке и попечительству", на основании
заявления
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "______" 20___ года и представленных документов
ПРИКАЗЫВАЮ:

1. Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленсін:
р/с №
Қорғаншы (қамқоршы)
Қамқоршы
Қорғаншылық пен қамқоршылықты ресімдеудің негізі
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған жылы
Басшы ______________________________________________________
(ұйымның атауы)
____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамдарға
қорғаншылық немесе
қамқоршылық белгілеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
8-қосымша
Дәлелді бас тарту
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
____________________
(астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі жергілікті атқарушы орган), сіздің ________ жылғы № __________ өтінішіңізді қарап, "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартқаны туралы хабарлайды.
___________________________________________________________________
(Бас тартудың негіздемесі).
Басшы (ұйымның атауы) ______________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамдарға
қорғаншылық немесе
қамқоршылық белгілеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
9-қосымша
Шешім № ____ 20 ____ жылғы "_____" ________
___________________________________________
(органның атауы)
Қорғаншылықты немесе қамқоршылықты тоқтату туралы
Азамат(ша) ____________________________________________________
Жынысы________ туған күні _____ жылғы "_____" ________
Негіздеме _____________________________________________________
(себебін көрсету)
20 ___ жылғы "_____"__________________ бастап қорғаншылық немесе
қамқоршылық тоқтатылсын.
Басшы ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)

1. Установить опеку (попечительство) над недееспособными или ограниченно
дееспособными совершеннолетними лицами:
№ п/п
Опекун (попечитель)
Опекаемый
Основание оформления опеки и попечительства
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения
Руководитель ________________________________________________
(наименование организации)
__________________________________________ __________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Приложение 8
к Правилам оказания
государственной услуги
"Установление опеки
или попечительства
над недееспособными или
ограниченно дееспособными
совершеннолетними лицами"
Сноска. Приложение 8 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Мотивированный отказ
___________________________________________________________________
(местный исполнительный орган социальной защиты населения столицы,
городов республиканского значения, районов и городов областного значения),
рассмотрев Ваше обращение от ________ года № __________, сообщает об
отказе в оказании государственной услуги "Установление опеки или
попечительства над недееспособными или
ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами".
_______________________________________________________________
(Основание отказа).
Руководитель ___________________________________________________
(наименование организации)
___________________________________________ ____________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Приложение 9
к Правилам оказания
государственной услуги
"Установление опеки
или попечительства
над недееспособными или
ограниченно дееспособными
совершеннолетними лицами"
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
(наименование органа)
О прекращении опеки или попечительства
Гражданин(ка) ________________________________________________
Пол ________ дата рождения "_____" ________ _____ года
Прекратить опеку или попечительства с "__" __________20___года
Основание ___________________________________________________
(указать причину)
Руководитель ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)