"Жер-кадастрлық құжаттамалардың құрылымын, құрамын және мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 қарашадағы № 68 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2026 жылғы 19 мамырдағы № 195 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 мамырда № 38784 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер-кадастрлық құжаттамалардың құрылымын, құрамын және мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 қарашадағы № 68 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9951 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер-кадастрлық құжаттамалардың құрылымын, құрамын, мазмұнын және нысандарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жер-кадастрлық құжаттамалардың құрылымы, құрамы, мазмұны және нысандары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жер-кадастрлық құжаттаманың құрылымы, құрамы және мазмұнында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер-кадастрлық құжаттамалардың құрылымы, құрамы, мазмұны және нысандары";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жер учаскесінің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі немесе төлқұжаты туралы мәліметтерді, сондай-ақ заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаларды "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) жұмыскері уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (ЭЦҚ) куәландырылған (қол қойылған) электрондық құжат нысанында тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өкіл арқылы өтініш білдірген жағдайда, жер-кадастрлық істің құрамына өкілдің жеке басын куәландыратын құжат, жер учаскесінің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының нотариалды куәландырылған сенімхатының көшірмесі, заңды тұлғалар үшін – өкілдің уәкілеттігін куәландыратын құжат енгізіледі;";
Жер-кадастрлық құжаттаманың құрылымына, құрамына және мазмұнына 1, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер-кадастрлық құжаттаманың
құрылымына, құрамына,
мазмұнына және нысандарына
1-қосымша";
"Жер-кадастрлық құжаттаманың
құрылымына, құрамына,
мазмұнына және нысандарына
3-қосымша";
"Жер-кадастрлық құжаттаманың
құрылымына, құрамына,
мазмұнына және нысандарына
4-қосымша";
"Жер-кадастрлық құжаттаманың
құрылымына, құрамына,
мазмұнына және нысандарына
5-қосымша";
"Жер-кадастрлық құжаттаманың
құрылымына, құрамына,
мазмұнына және нысандарына
6-қосымша";
"Жер-кадастрлық құжаттаманың
құрылымына, құрамына,
мазмұнына және нысандарына
7-қосымша";
2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 ноября 2014 года № 68 "Об утверждении Структуры, состава и содержания земельно-кадастровой документации"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 мая 2026 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2026 года № 38784
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 ноября 2014 года № 68 "Об утверждении Структуры, состава и содержания земельно-кадастровой документации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9951) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Структуры, состава, содержания и форм земельно-кадастровой документации";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Структуру, состав, содержание и формы земельно-кадастровой документации.";
в Структуре, составе и содержании земельно-кадастровой документации, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Структура, состав, содержание и формы земельно-кадастровой документации";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) копия документа, удостоверяющего личность собственника земельного участка или землепользователя.
Сведения об удостоверении личности или паспорте гражданина Республики Казахстан, а также справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, работник Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) получает из соответствующих государственных цифровых систем в форме электронных документов, удостоверенные (подписанные) электронно-цифровой подписью (ЭЦП) уполномоченного лица.
В случае обращения через представителя в состав земельно-кадастрового дела включается документ, удостоверяющий личность представителя, копия нотариально удостоверенной доверенности от собственника земельного участка или землепользователя, для юридических лиц – документ, удостоверяющий полномочия представителя;";
текст в правом верхнем углу приложений 1, 3, 4, 5, 6 и 7 к Структуре, составу и содержанию земельно-кадастровой документации изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Структуре, составу,
содержанию и формам
земельно-кадастровой
документации";
"Приложение 3
к Структуре, составу,
содержанию и формам
земельно-кадастровой
документации";
"Приложение 4
к Структуре, составу,
содержанию и формам
земельно-кадастровой
документации";
"Приложение 5
к Структуре, составу,
содержанию и формам
земельно-кадастровой
документации";
"Приложение 6
к Структуре, составу,
содержанию и формам
земельно-кадастровой
документации";
"Приложение 7
к Структуре, составу,
содержанию и формам
земельно-кадастровой
документации";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму минстррлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 19 мамырдағы
№ 195 бұйрығына қосымша
Жер-кадастрлық құжаттаманың
құрылымына, құрамына,
мазмұнына және нысандарына
2-қосымша
нысан
__________________________
(ұйымның атауы) басшысы
______________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
кімнен ____________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. (ол
болған жағдайда) немесе заңды
тұлғаның толық атауы)
__________________________
(ЖСН/БСН, жеке немесе заңды
тұлғаның жеке басын
куәландыратын құжаттың
деректемелері,
__________________________
байланыс телефоны, мекенжайы)
Жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау және беруге арналған өтініш
__________________________________________________________________
____________________________________________________________ берілген
(жер учаскесінің нысаналы мақсаты)
___________________________________________________________________
(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері)
мекенжайында орналасқан жер учаскесіне жеке меншік, уақытша өтеулі (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді), өтеусіз, тұрақты жер пайдалану (қажеттінің астын сызу) құқығындағы жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындап беруді сұраймын.
Цифрлық жүйелерде қамтылатын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің пайдаланылуына келісемін.
Күні _____ Өтініш беруші ____________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тегі немесе заңды тұлғаның
атауы немесе өкілетті тұлғаның аты-жөні, қолы)

2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 мая 2026 года № 195
Приложение 2
к Структуре, составу
и содержанию
земельно-кадастрового
документации
форма
Руководителю
___________________________
(наименование организации)
___________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
от ________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
физического лица либо полное
наименование юридического лица)
___________________________
(ИИН/БИН, реквизиты
документа,
удостоверяющего личность
физического или юридического
лица, контактный телефон, адрес)
Заявление на изготовление и выдачу идентификационного документа на земельный участок
Прошу изготовить и выдать идентификационный документ на земельный участок
на праве частной собственности, временного возмездного (долгосрочного,
краткосрочного), безвозмездного, постоянного землепользования (необходимое
подчеркнуть), расположенный по адресу:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(адрес (местонахождение) земельного участка)
предоставленный ________________________________________________
(целевое назначение земельного участка)
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в цифровых системах.
Дата _____________ Заявитель _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или наименование
юридического либо уполномоченного лица, подпись)".