"Құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін қалыптастыру, жүргізу және үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттаманы беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 15 мамырдағы № 238 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 18 мамырда № 38740 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 68) тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін қалыптастыру, жүргізу және үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттаманы беру қағидалары;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 15 мамырдағы
№ 238 Бұйрыққа 1-қосымша
Құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін қалыптастыру, жүргізу және үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттаманы ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін қалыптастыру, жүргізу және үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттаманы ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 24-бабы 68-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар келесілерді анықтайды:
құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін қалыптастыру, жүргізу тәртібі;
байластыру үшін мемлекеттік банктен үлгілік жобаларды және жобалау-сметалық құжаттаманы ұсыну тәртібі.
3. Қағидаларда келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) пайдаланушы – мемлекеттік инвестициялар есебінен құрылыс жүргізетін тұлғалар;
2) Құрылыс жобаларының мемлекеттік банкі (бұдан әрі – Мемлекеттік банк) - құрылыс жобаларына жүргізілген ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алған жаңа құрылыс объектілерін салуға арналған үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттаманы қамтитын цифрлық ресурс;

Об утверждении Правил формирования, ведения государственного банка проектов строительства и предоставления типовых проектов и проектно-сметной документации
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 15 мая 2026 года № 238. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2026 года № 38740
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
В соответствии с подпунктом 68) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила формирования, ведения государственного банка проектов строительства и предоставления типовых проектов и проектно-сметной документации, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень утративших силу некоторых приказов, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Приложение 1
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 15 мая 2026 года № 238
Правила формирования, ведения государственного банка проектов строительства и предоставления типовых проектов и проектно-сметной документации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования, ведения государственного банка проектов строительства и предоставления типовых проектов и проектно-сметной документации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 68) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
2. Настоящие Правила определяют:
порядок формирования, ведения государственного банка проектов строительства;
порядок предоставления типовых проектов и проектно-сметной документации для привязки из государственного банка проектов строительства.
3. В Правилах используются следующие понятия:
1) пользователь – лица, осуществляющие строительство за счет государственных инвестиций;
2) государственный банк проектов строительства (далее - государственный банк) – цифровой ресурс, содержащий типовые проекты и проектно-сметную документацию на строительство новых строительных объектов, получивших положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства;

3) каталог – Мемлекеттік банкте орналастырылған үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттамалардың тізбесі;
4) Мемлекеттік банк операторы – құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін қалыптастыру және жүргізу, сондай-ақ құрылыс жобаларын мемлекеттік банкпен байластыру үшін үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттаманы ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік сараптама ұйымы. Үлгілік жобаларды және жобалау-сметалық құжаттаманы өзге мақсаттарда пайдалануға жол берілмейді.
4. Мемлекеттік банкті қалыптастыру мен жүргізудің мақсаты байластыру үшін пайдаланушыларға Мемлекеттік банкте келесілер болып табылады:
каталогты қалыптастыру, жүргізу және оның қолжетімділігін қамтамасыз ету;
үлгілік жобалар және жобалау-сметалық құжаттаманы ұсыну.
6. Мемлекеттік банк "бір терезе" қағидаты бойынша жобаларды әзірлеуді және сараптауды ұйымдастыруға арналған порталдың (бұдан әрі – Портал) бір бөлігі болып табылады.
7. Құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін қалыптастыру және жүргізу үшін, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялар есебінен әзірленген үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттаманы ұсыну үшін қолданылатын мемлекеттік инвестициялар есебінен жасалған сәулет, қала құрылысы туындыларына автордың (авторлардың) мүліктік құқықтары сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға және мемлекеттік сараптама ұйымына тиесілі болады.
2-тарау. Құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін қалыптастыру, жүргізу және үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттаманы ұсыну тәртібі
8. Мемлекеттік инвестициялар есебінен әзірленген жаңа құрылыс объектілерін салудың үлгілік жобалары мен жобалау-сметалық құжаттамасы мемлекеттік банкте орналастырылуға жатады.
9. Ерекше реттеуді және (немесе) қала құрылысын регламенттеуді талап ететін жекелеген объектілердің құрылысына жобалау-сметалық құжаттаманы кезең-кезеңімен әзірлеудің және келісудің жеке жоспары бойынша әзірленген және келісілген жобалау-сметалық құжаттаманың түпкілікті нұсқасы соңғы кезең бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы берілгеннен кейін Мемлекеттік банкке орналастырылуы тиіс.
10. Мемлекеттік банкте келесілер орналастырылмайды:
1) Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың теріс қорытындысын алған үлгілік жобалар немесе жобалау-сметалық құжаттама;
2) Мемлекеттік емес инвестициялар есебінен іске асырылуы көзделген жобалар бойынша жобалау-сметалық құжаттама;

3) каталог - перечень типовых проектов и проектно-сметной документации, размещенных в государственном банке;
4) оператор государственного банка – государственная экспертная организация, осуществляющая деятельность по формированию и ведению государственного банка проектов строительства, а также представлению типовых проектов и проектно-сметной документации для привязки из государственного банка проектов строительства.
4. Целью формирования и ведения государственного банка является предоставление пользователям типовых проектов и проектно-сметной документации размещенных в государственном банке для привязки. Использование типовых проектов и проектно-сметной документации в иных целях не допускается.
5. Основными направлениями функционирования государственного банка являются:
формирование, ведение и обеспечение доступности каталога;
предоставление типовых проектов или проектно-сметной документации.
6. Государственный банк является частью портала для организации разработки и экспертизы проектов по принципу "одного окна" (далее – Портал).
7. Имущественные права автора (авторов) на произведения архитектуры, градостроительства, созданные за счет государственных инвестиций, принадлежат уполномоченному органу по делам архитектуры, градостроительства и строительства и государственной экспертной организации для формирования и ведения государственного банка проектов строительства, а также представления типовых проектов и проектно-сметной документации, разработанных за счет государственных инвестиций.
Глава 2. Порядок формирования, ведения государственного банка проектов строительства и предоставления типовых проектов и проектно-сметной документации
8. Размещению в государственном банке подлежат типовые проекты и проектно-сметная документация на строительство новых строительных объектов, разработанные за счет государственных инвестиций.
9. Окончательная версия проектно-сметной документации, разработанная и согласованная по индивидуальному плану поэтапной разработки и согласования проектно-сметной документации на строительство отдельных объектов, требующих особого регулирования и (или) градостроительной регламентации, подлежит размещению в государственный банк, после выдачи положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по завершающему этапу.
10. Не подлежат размещению в государственном банке:
1) типовые проекты или проектно-сметная документация, получившее отрицательное заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
2) проектно-сметная документация по проектам строительства, реализация которых предусматривается не за счет государственных инвестиций;

3) құпиялылық белгісі бар немесе "қызметтік пайдалану үшін" деген белгісі бар үлгілік жобалар немесе жобалау-сметалық құжаттама;
4) инженерлік және (немесе) көлік инфрақұрылымының желілік құрылысжайларының жобалары:
5) азаматтық қорғаныс жобалары;
6) ғарыш инфрақұрылымы жобалары;
7) банктердің жобалары;
8) келесілерді қамтитын құрылыс жобалары:
құрылыс объектілерін күрделі жөндеу немесе ғимараттар мен құрылысжайларды қалпына келтіру;
құрылыс объектілерін реконструкциялау, кеңейту, жаңғырту немесе техникалық қайта жарақтандыру;
апатты құрылыс объектілерін бұзуды қоспағанда, құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату;
құрылысы тоқтатылған аяқталмаған құрылыс объектілерін консервациялау (консервациядан шығару).
11. Үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы берілгеннен кейін мұндай үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттаманы мемлекеттік банк операторы 3 (үш) жұмыс күні ішінде олардың осы Қағидалардың 8 және 10-тармақтарына сәйкестігі мәніне тексереді, оның нәтижелері бойынша мемлекеттік банк операторы олардың түпкілікті нұсқаларын Порталда орналастыруды жүзеге асырады.
12. Мемлекеттік банкке енгізілген үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттама бойынша жоба туралы мынадай мәліметтерді: атауы, тапсырыс беруші, жобалау ұйымы, жобаның ведомстводан тыс кешенді сараптамасының оң қорытындысының нөмірі мен күні, техникалық-экономикалық параметрлерді қамтитын үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттаманың каталогы қалыптастырылады.
13. Мемлекеттік банктің каталогына қол жеткізу үшін пайдаланушы Порталда тіркеліп, электрондық цифрлық қолтаңба арқылы үлгілік жобалармен және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамамен жұмыс істеу тәртібі туралы келісімге қол қоюы қажет.
14. Мемлекеттік Банктің каталогында орналастырылған байластыруға арналған үлгілік жобаны немесе жобалау-сметалық құжаттаманы алу үшін пайдаланушы Порталда электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылатын үлгілік жобаны немесе жобалау-сметалық құжаттаманы ұсыну қажеттілігі туралы хабарлама жібереді.
15. Мемлекеттік банкте орналастырылған байластыруға арналған үлгілік жобаны немесе жобалау-сметалық құжаттаманы беру Порталдағы Пайдаланушының жеке кабинеті арқылы автоматты түрде жүзеге асырылады.
Пайдаланушыға жобаның тиісті бөлімдеріне (бөлігіне) жауапты сарапшылардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған үлгілік жоба жиынтығының немесе жобалау-сметалық құжаттаманың түпкілікті редакциясындағы электрондық нұсқасы жіберіледі.

3) типовые проекты или проектно-сметная документация с грифом секретности или с пометкой "для служебного пользования";
4) проекты линейных сооружений, инженерной и (или) транспортной инфраструктуры;
5) проекты гражданской обороны;
6) проекты космической инфраструктуры;
7) проекты банков;
8) проекты строительства, предполагающие:
капитальный ремонт строительных объектов или реставрацию зданий и сооружений;
реконструкцию, расширение, модернизацию или техническое перевооружение эксплуатируемых строительных объектов;
постутилизацию строительных объектов, за исключением сноса аварийных строительных объектов;
консервацию (расконсервацию) объектов незавершенного строительства, строительство которых было приостановлено.
11. После выдачи положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на типовые проекты и проектно-сметную документацию такие типовые проекты и проектно-сметная документация проверяется оператором государственного банка в течение 3 (трех) рабочих дней на предмет их соответствия пунктам 8 и 10 настоящих Правил, по результатам которого оператором государственного банка осуществляется размещение их окончательных версий на Портале.
12. По типовым проектам и проектно-сметной документации, включенным в государственный банк, формируется каталог типовых проектов и проектно-сметной документации, содержащий следующие сведения о проекте: наименование, заказчик, проектная организация, номер и дата положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы проекта, технико-экономические параметры.
13. Для получения доступа к каталогу государственного банка, пользователю необходимо зарегистрироваться на Портале и подписать посредством электронной цифровой подписи соглашение о порядке работы с типовыми проектами и (или) проектно-сметной документацией.
14. Для получения типового проекта или проектно-сметной документации для привязки, размещенном в каталоге государственного банка, пользователь направляет уведомление на Портале о необходимости предоставления типового проекта или проектно-сметной документации, которое удостоверяется электронной цифровой подписью.
15. Выдача типового проекта или проектно-сметной документации для привязки, размещенном в государственном банке, осуществляется автоматически, посредством личного кабинета Пользователя на Портале.
Пользователю направляется электронная версия комплекта типового проекта или проектно-сметной документации в их окончательной редакции, удостоверенных электронной цифровой подписью экспертов, ответственных за соответствующие разделы (часть) проекта.

16. Үлгілік жобаны немесе жобалау-сметалық құжаттаманы мемлекеттік банктен пайдаланушыларға байластыру үшін беруді мемлекеттік сараптама ұйымы өтеусіз негізде жүзеге асырады.
17. Мемлекеттік банктен алынған үлгілік жобалар мен жобалау-сметалық құжаттама өзектендірілуге және тапсырыс беруші қолданыстағы мемлекеттік нормативтік құжаттарға сәйкес келтіруі тиіс.
18. Жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындылары Мемлекеттік банкте кемінде үш жыл мерзімге орналастырылады.
Үлгілік жобалар Мемлекеттік банкте орналастырылады және тұрақты сақталады.
19. Бұрын берілген қорытындылар Кодекстің 115-бабында көзделген негіздемелермен кері қайтарып алынған үлгілік жобалар немесе жобалау-сметалық құжаттама мемлекеттік банктен алып тасталуы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 15 мамырдағы
№ 238 Бұйрыққа 2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін қалыптастыру және жүргізу, сондай-ақ техникалық экономикалық негіздемелерді, үлгілік жобаларды және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 705 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде№ 12422 болып тіркелген).
2. "Мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 705 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 678 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21948 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 11 қарашадағы № 625 бұйрығы 1-тармағының 2) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30589 болып тіркелген).

16. Предоставление типового проекта или проектно-сметной документации для привязки из государственного банка пользователям осуществляется государственной экспертной организацией на безвозмездной основе.
17. Типовые проекты и проектно-сметная документация, полученные из государственного банка, подлежат актуализации и приведению в соответствие с действующими государственными нормативными документами заказчиком.
18. Положительные заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, размещаются в государственном банке на срок не менее трех лет.
Типовые проекты размещаются в государственном банке и хранятся постоянно.
19. Типовые проекты или проектно-сметная документация, по которым ранее выданные заключения отозваны на основаниях предусмотренные статьей 115 Кодекса, подлежат исключению из государственного банка.
Приложение 2
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 15 мая 2026 года № 238
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 705 "Об утверждении Правил формирования и ведения государственного банка проектов строительства, а также предоставления технико-экономических обоснований, типовых проектов и проектной (проектно-сметной) документации (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12422).
2. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 678 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 705 "Об утверждении Правил Единого государственного электронного банка предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21948).
3. Подпункт 2) пункта 1 приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 ноября 2022 года № 625 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30589).